DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN GRIEKENLAND. Rede van kol. Lindbergh Strijd in den pas van Thermopilae. De haven van La Valetta opnieuw gebombardeerd. Het befcoek van Ciano aan Weenen. De tekst van de capitu latie-overeenkomst. VERDUISTER1NGS- TIJDEN van 20.53 tot 6.22 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het <*eheele Rijk 2.63. Losse ou.Timprs 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e jaargang i\o. 96. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADE.MA. Twee bladen. Donderdag 24 April 1941 Koning George van Grieken land naar Kreta gevlucht. Berlijn, 23 April (D.N.B.). Naarde Londensche berichten dienst meldt, is koning George van Griekenland tezamen met de regeering naar Kreta ge vlucht. Proclamatie van koning George. Boekarest, 23 April(D.N.B.) Ra dio Athene heeft bevestigd, dat ko ning George vandaag met de regee ring op Kreta is aangekomen. Hij heeft een proclamatie tot het Griek- sche volk gericht, waarin o.a. ge zegd wordt; Wij weten niet wat zal komen. Wij zullen evenwel den strijd met alle beschikbare midde len voortzetten. Verliest den moed niet, wij zullen steeds met u zijn. Ook de Grieksche premer, Zude- ros, heeft volgens radio Athene van Kreta uit een oproep tot de Grie ken gericht, waarin hij hen aan spoorde het vertrouwen te behou den en de vaste overtuiging te koes teren, dat Griekenland weer heer lijke dagen zal beleven. Trekken de Britten ook naar Kreta? New York, 24 April (D.N.B.) Om trent de Engelsch-Grieksche neder laag meldt de United Press uit Londen, dat de vlucht van den Griekschen koning en zijn regee ring naar Kreta te kennen geeft, dat het Britsche expeditiecorps eveneens zal trachten daarheen en wellicht naar andere Aegeïsche eilanden te komen. Thans doet zich echter de vraag voor, of het Brit sche expeditiecorps kan worden weggevoerd dan wel of het zich op de smalle landengte van Korin- thië moet terugtrekken. Een terug tocht naar Athene zou dan onver mijdelijk zijn. Hier zouden de ge allieerden, gezien de Duitsche su perioriteit, te kiezen hebben tus- schen capitulatie en de kans in zee gedreven te worden. De capitulatie in Epirus en Macedonië. Berlijn, 23 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Binnen het bestek van den aan val van Duitsche afdeelingen op de diepe flanken van .het Grieksche leger in het N., zijn er sinds den 20en April plaatselijke capitulaties ontstaan en heeft het twaalfde Duitsche leger verzoeken om wa penstilstand ontvangen. Nadat op 22 April eep Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het- Italiaansche elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand heeft verzocht, heeft thans het ge- heele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat in het N. door de Italiaansche weermacht, in het O. door Duitsche troèpen was ingeslo ten en was afgesneden van de ach- terwaartsche verbindingen, gecapi tuleerd. De capitulatie werd tus- schën de geallieerde oppercomman do's eenerzijds en den Griekschen opperbevelhebber anderzijds in 'Sa- loniki voltrokken. De veldtocht grootendeels voltooid. Berlijn, 23 April. (A.N.P.) Van bevoegde zijde werd de pers vandaag medegedeeld, dat met de capitulatie der beide Grieksche legers in Epirus en Macedonië de veldtocht op den Balkan voor het grootste deel vol tooid is. In de komende dagen, zoo voegde men hieraan toe, kan een tweede Duinkerken niet verwacht worden, omdat het reeds aan den gang is. De verliezen der Britsche transportvloot bij Griekenland nade ren reeds bedenkelijk die van Duin kerken. Tusschen 16 en 22 April hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in Grieksche havens en in volle zee 152.000 ton aan Britsche transport schepen in den grond geboord en 37 schepen ernstig beschadigd. Som mige der beschadigde schepen meten meer dan 10.000 ton. Zij kunnen voorloopig geen dienst doen. In weerwil van de hevige gevech ten zijn de verliezen, door de Duit- schers tijdens den veldtocht geleden, buitengewoon klein. Men kan cijfers tegemoet zien, aldus werd verklaard, die naar verhouding nog lager zijn dan die van de Duitsche verliezen in Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk. Het kan nog maar enkele dagen duren. Rome, 23 April. (Stefani). Feitelijk kan de veldtocht in Griekenland als geëindigd beschouwd worden. Er blijven nog slechts over de strijd krachten die belast zijn met de dek king van de vlucht der Engelschen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen vereischen, vooral nu de Duit sche troepen de vijandelijke verzet- linie in de pas van Thermopylae doorbroken hebben, waar de dek king voor den aftocht speciaal is toevertrouwd aan de Australiërs en Nieuw-Zeelanders, die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeeren te vertragen. Veel oorlogsmateriaal viel in Duitsche handen. Berlijn, 23 April. (D.N.B.) Düit- sche gevechtsvliegtuigen doen voort durend aanvallen op de wijkende Engelsche troepen in Griekenland Duikbommenwerpers hebben op ver scheidene plaatsen de enkele wegen, welke naar het zuiden voeren, ver nield, zoodat de Britsche afdeelingen in wanorde geraakt zijn. Dc Duitsche troepen blijven met succes oprukken. Groote hoeveelhe den oorogsmateriaal, dat de Engel- ■■•hen bij hun aftocht niet meer kon den meenemen, is den Duitschen af deelingen in handen» gevallen. Daar onder bevinden zich groote voorra den munitie. De Australische troe pen, die den aftocht der Britten me.t eenheden uit Nieuw-Zeeland dekken, hebben bij de gevechten in Grieken land groote verliezen geleden. De Duitsche troepen hebben talrijke Nieuw Zeelanders gevangen geno men. Amerika moet buiten den oorlog blijven. Kolonel Lindbergh heeft voor een massavergaöering van het America First Committee een rede uitge sproken, waarin hij in scherpen vorm sprak tegen deelneming der Vereemgde Staten aan den oorlog. De V. S., zoo verklaarde Lind bergh, moeten aan geen enkelen oorlog deelnemen, tenzij halverwege de kans bestaat hem te winnen. In den tegemvoordigen Europeeschen oorlog bestaat deze kans echter niet. De V. S. zijn thans evenmin voor het voeren van een oorlog uitgerust als Frankrijk in 1939. Het zou wel een tragedie zijn, wanneer het Brit sche rijk mocht ineenstorten. Lindbergh is voorstander van een vrede door onderhandelingen. Frankrijk is thans overwonnen, bet is duidelijk, dat ook Engeland het onderspit zal delven.- De Brit sche regeering hoopt de Ver. Staten er toe te kunnen brengen een twee de expeditielegcr naar Europa te zeniden. Iedere natie, die tot dusver aan den kant van Engeland heeft gestaan, heeft het onderspit gedol ven. Evenals de Engelschen in de eerste plaats aan zich zelf hebben gedacht, toen zij andere naties aan moedigden een hopeloozen strijd ter hand te nemen, hebben ook de Amerikanen het recht in de eerste plaats te denken aan het welzijn van Amerika. Lindbergh is tot de overtuiging gekomen, da. de Ver. Staten dezen oorlog niet voor Enge land kunnen winnen. Het leger is ongeoefend en onvoldoende bewa pend. Voorts bezitten de V. S. slechts een vloot voor een Oceaan en het luchtwapen beschikt slechts over een ontoereikend aantal mo derne gevechtsvliegtuigen. Zelfs thans echter, nu de Ver. Staten on voorbereid zijn voor het voeren van een oorlog, is geen vreemde macht in staat een invasie van Amerika ten uitvoer te leggen. Ruim 100 millioen Amerikanen zijn tegen deelneming aan den oorlog en daarom kunnen de V. S. goed buiten den oorlog blijven. Lindbergh riep het Ameri kaansche volk op terug te keeren naar de politiek van George Washington en de Monroeleer. Churchill bij den koning. (D.N B.) - Uit Londen wordt gemeld, dat Churchill gister door den koning is ontvangen. Hij heeft over de laatste militaire gebeurtenissen verslag uit gebracht. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 23 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De bewegingen van het Duitsche leger in Griekenland verloopen volgens de opgestelde plannen. Voorbij Lamia naar het Z. opruk kende strijdkrachten hebben in den historischen pas van Thermopilae strijd geleverd met Engelsche ach terhoeden. In de Grieksche wateren vernietigden Duitsche- gevechtss vliegtuigen gisteren zeven vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 brt. en beschadigden twaalf andere groote schepen door bommen. In de baai van Soeda trof een bom van het zwaarste kaliber een groot oorlogsschip. De aangevallen schepen waren overwegend trans portschepen, die deelen van de uit Griekenland vluchtende Britsche troepen aan boord hadden. Gevechts- en jachtvliegtuigen vernielden gisteren en eergisteren bij aanvallen op vijandelijke steun punten voor vliegtuigen op het Grieksche vasteland 24 vliegtuigen op den grond en stelden verschei dene stukken luchtdoelgeschut bui ten gevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers richtten in den afgeloopen nacht nieuwe zware vernielingen aan op de oorlogswerf en in de tankinstallaties van de 'haven van La Valetta op het eiland Malta. EeVi Britsche torpedojager werd zwaar getroffen,. In de haven ontstonden groote branden. Bij luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Hurricane. In het zeeeebied rondom Enge land brachten gevechtsvliegtuigen door seheeraanvallen op een con- vooi ten zuiden van Aldebrough een koopvaardijschip van 3000 brt. tot zinken en beschadigden een ander sehip door bomtreffers zwaar. In den afgeloopen nacht vernietigden gevechtsvliegtuigen drie koopvaar dijschepen met tezamen 11:000 brt. en beschadigden drie andere groote schepen. Sterke formaties gevechtsvlieg- vliegtuigen bestookten in den nacht van 22 op 23 April opnieuw de be langrijke oorlogshaven Plymouth met brisant en brandbommen. Het zwaartepunt van den aanval was gericht op de werfinstallaties. ravi- tailleeringsbedrijveni en levensmid delenopslagplaatsen van de marine. Er ontstonden uitgestrekte branden. Andere gevechtsvliegtuigen vie len met goed succes de oorloghaven van Portsmout, alsmede de haven installaties aan de Z.O. en Z.W.kust van het Britsch eiland en aan de Schotsche oostkust aan. Bij pogingen van den vijand om naar het bezette gebied te vliegen schoot de luchtdoelartillerie een Britsch vliegtuig omlaag. Boven het Rijksgebied vonden geen gevechts handelingen plaast. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vlieg tuigen. Hiervan werden 38 vliegtui gen in luchtgevechten en vijf door luchtdoelartillerie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen veertien eigen vliegtuigen verloren. De overgave in Epirus en Macedonië. Zóne der operaties, 23 April (Ste fani). De onvoorwaardelijke over gave der Grieksche legers in Epirus en 'Macedonië is gisteravond om 21.00 uur aangeboden door een .Grieksche delegatie, bestaande uit een kolonel van den generalen staf er nog twee hooge officieren. Deze delegatie voorafgegaan door een witte vlag naderde de voorposten van een Italiaansche divisie die in Centraal Epirus opereert en ver zocht onderhandelingen met het Italiaansche opperbevel. De leden der Grieksche delegatie werden vergezeld door Italiaansche officie ren naar den zetel van het opperbe vel waar zij het onvoorwaardelijke capitulatieaanbod voor beide legers overhandigden. Voorloopige besprekingen over de grensregeling op den Balkan. Berlijn, 23 April, (A. N. P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Het bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, aan den Führer en zijn gesprekken met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib- bëntrop, te Weenen, hebben in Ber- lijnsche politieke kringen uiteraard belangstelling gewekt. In de Wil- helmstrasse vestigde men er heden nog eens de aandacht op, dat de be sprekingen te Weenen tusschen von Ribbentrop en graaf Ciano niet het doel hadden, tot een definitief resul taat te geraken over de territoriale kwesties, welke ontstaan zijn als ge volg van de ineenstorting van Joego slavië en de stichting van den Kroa- lischen staat. De besprekingen, zoo werd er van Duitsche zijde aan toe gevoegd, zijn veeleer van inleidenden aard geweest. Beide ministers van buitenlandsche zaken hebben voor loopig eens van gedachten gewisseld. In dit verband wijst men er in politieke kringen van de rijkshoofd stad op, dat de Balkan een der moei lijkste afbakeningsgebieden ter wereld is. Niets ligt meer voor de hand, dan dat de verschillende aan het vroegere Joegoslavië grenzende landen hun opvattingen over de nieuwe vorming van het gemeen schappelijke grensgebied hebben. Naar algemeen inzicht van deze kringen zullen alle meeningen over deze vraagstukken op objectieve en zakelijke wijze door Duitschland en Italië 'worden overwogen. Over de mogelijke nieuwe grenzen in dit ge bied verluidt te Berlijn niets. In de Wilhelmstrasse merkte men alleen op, dat wel de bekend gemaakte grenzen der bezetting richting zullen geven aan de toekomstige vorming van dit Zuid-Europeesche gebied, doch dat zij in geenen deele vooruit- ioopen op eenige latere grensafbake- ning. VERKLARING VAN MENZIES. Berlijn, 23 April (D.N.B.) De Australische minister-president Menizies heeft volgens Reuter in antwoord op de in Australië tot uiting gekomen kritiek met betrek king tot het zenden van Australi sche troepen naar Griekenland in een appèl aan de Australische par tijen verklaard, dat het zenden van troepen moest volgen, nadat wij langen tijd Griekenland in zijn strijd hadden aangevuurd, het zijn thans uiteraard dagen van tegenslag, doch men doet alles wat mogelijk is. De beslissing over het zenden van troepen moest met in achtneming van de grootste stilzwijgendheid ge nomen worden en was daarom slechts aan de leden van het oor logskabinet bekend. Het Empire maakt de grootste crisis van zijn geschiedenis door en het kan deze slechts doorstaan, wanneer de grootst mogelijke energie aan den dag wordt gelegd en het Empire eensgezind blijft. JAPANSCHE SUCCESSEN IN CHINA. Ningpo, 23 April. (Domei). Ja- pansche strijdkrachten, die in de provincie Tsjekiang opereeren, hebben vanmiddag Fenghwa bezet, een sleutelpositie ten zuiden van Ningpo. Intusschen hebben andere eenheden van hej Japansche leger vanmiddag Tzeki genomen, een belangrijke stad ten westen van Tsjenhai. Nadat vanochtend een Japansch landingsleger op een punt ten zui den van Tsjenhai in de provincie Tsjekiang geland was, is het er in geslaagd de stad Hsiapoetsjang, op ruim dertig kilometer ten zuiden van Tsjenhai, te bezetten. Amerikaansche vloot 232.000 man sterk. (D.N.B.) - President Roo sevelt heeft gister een wet onder teekend, waarbij het personeel van de Amerikaansche vloot verhoogd wordt van 191.000 tot 232.000 man. Tevens machtigt deze wet den v pre sident de personeelssterkte tot 300.000 man te verhoogen. zoodra een crisis zulks noodig maakt. De Grieksche krijgsgevan genen gaan naar concen tratiekampen. Operatiezóne, 23 April (Stefani). Het opperbevel van den Italiaan schen 'generalen staf publiceert den tekst van de ontwapeningsovereen komst: Art. 1. Het opperbevel van de Ita liaansche strijdkrachten in Albanië en het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland aanvaarden de onvoorwaardelijke overgave. Art. 2. Degenen, die deel uitma ken van het Grieksche leger in Epi rus en Macedonië, zijn krijgsgevan genen. Met het oog op den moed. die door de Grieksche troepen op het slagveld is betoond en met het oog op het feit, dat zij hun krijgseer heb ben gevrijwaard, behouden de Griek sche officieren hun blanke wapenen en hun uitrusting. Alle Italiaansche krijgsgevangenen, die zich op het gebied van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië bevinden, moe ten onmiddellijk naar de Italiaansche troepen worden gevoerd. De Griek sche krijgsgevangenen zullen inmid dels in concentratiekampen worden vereenigd. Na beëindiging van de militaire operaties op het vasteland van Griekenland en op de Ionischen eilanden zal de vrijlating van alle officieren, onderofficieren en man schappen in overweging genomen worden. Art. 3. Het Grieksche opperbevel zal zorgdragen, dat de Grieksche af deelingen onder het bevel van hun officieren blijven en alle maatrege len nemen om de uitvoering van de. capitulatie te regelen. In de voedsel voorziening en medische verzorging van de Grieksche gevangenen zal aanvankelijk door het Grieksche op- nerbevel worden voorzien. Art. 4. De wapenen, het geheels oorlogsmaterieel en de reserves van ht leger in Epirus en"Macedonië met inbegrip van het lucbtvaartmaterieel en zijn installaties vormen oorlogs buit. Art. 5. Het opperbevel van oe Grieksche troeDen zal met alle mid delen zorgdragen, dat de vijandelijk heden en alle beschadiging terstond gestaakt worden benèvens alle ver nietiging van oorlogsmateriaal en voorraden en dat de wegen in het gebied van het leger zonder verwijl worden hersteld. Art. 6. Het vertrek van schepen van allerlei slag en alle luchtverkeer moet in het gebied van het leger in Epirus en Macedonië worden ge schorst. Art. 7. Het Grieksche opperbevel waarborgt, dat de schepen in de ha vens en de haveninstallaties blijven onder toezicht van de Grieksche troepen totdat te dien aanzien een definitieve beslissing is genomen. Art. 8. Het Grieksche opperbevel zal commissies benoemen, die van volmachten voorzien worden en de. bijzonderheden van de uityoering van de capitulatie zullen regelen met de Italiaansche en Duitsche or ganen, die achtereenvolgens zullen worden benoemd. Deze commissies zullen spoedig een overzicht ver- strekkerj omtrent de bewapening en de oorlogsformaties van het gewezen leger in Epirus en Macedonië. Art. 9. De staking van de vijan delijkheden blijft voor de Duitsche troepen en de Grieksche troepen in Epirus en Macedonië gelden zooals overeengekomen bij de capitulatie- onderhandelingen van 21 April. De slaking van de vijandelijkheden tus schen de Italiaansche troepen en het Grieksche leger in Epirus en Mace donië zal heden, 23 April, om 18 uur van kracht worden, behoudens voor de Grieksche detachementen aan het Italiaansche front, die reeds tevoren de wapens hebben neergelegd. Art. 10. Door het sluiten van deze overeenkomst eindigt de geldigheid van de capitulatieovereenkomst, die 21 April is gesloten tusschen het op perbevel van de Duitsche troepen in ^Griekenland en den commandant van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië. De officieele onderteekenlng van den wapenstilstand. Saloniki, 23 April (A.N.P.) Wij vernemen van welingelichte zijde: De officieele onderteekening van de wapenstilstandsovereenkomst door de gemachtigden van het Duit sche en Italiaansche opperbevel eenerzijds en den Griekschen opper- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 24 April: op 5,50 onder 18,47, 25 April Nieuwe Maan. bevelhebber anderzijds is vanmiddag om kwart voor drie te Saloniki ge schied. Naar voorts verluidt, onderteeken- de van Duitsche zijde de chef van den staf tot leiding van de weer macht, artillerie-generaal Jodl, van Italiaansche zijde lui tenant-generaal Ferrero, benevens van Grieksche zij de de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Mace- donië, generaal Tsolakoglu. Deze officieele onderteekening ge schiedde in een villa in de bergen boven Saloniki. Na de onderteekening nam gene raal Jodl namens het Duitsche op perbevel het woord. Hij herdacht de gevallenen soldaten van de drie vol ken en erkende in waardige bewoor dingen de dapperheid van de Griek sche soldaten. De Italiaansche ge machtigde, generaal Ferrero, sloot zich bij de woorden van den Duit schen generaal aan. De Grieksche opperbevelhebber, generaal Tsola koglu, dankte namens zijn soldaten voor deze woorden en voor de rid derlijke behandeling, die den gevan genen overeenkomstig den tekst van de wapenstilstandsovereenkomst ten deel valt. Naar uit particuliere bron verno men wordt, zou het Grieksche, leger in Epirus en Macedonië 10 tot 12 di visies omvatten. DUITSCH/ï PERSSTEMMEN OVER DE CAPITULATIE VAN HET GRIEKSCHE LEGER. Berlijn, 24 April. (D.N.B.) Het lot van .Griekenland heeft zich thans met onverbiddelijke strengheid vol trokken, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. In dezen zin zijn ook de commentaren der andere groote Duitsche bladen. De procla matie, die de koning op Kreta heeft opgesteld en waarin hij zegt de capitulatie vai_ het leger niet te er kennen, noemt de Duitsche pers een kenmerkend document, waarin de koning zich vernederd heeft tot lakei van Londen. De verplichting jegens Londen weegt voor hem on eindig veel zwaarder dan het bloed van zijn volk, dat hij ook op dit oogenblik nog eischt, en wel van Kreta af. Met Kreta echter heeft Londen Griekenland definitief opge geven. De bladen leggen er den na druk op, dat de Grieksche troepen de wapens eerst na dapperen tegen stand hebben neergelegd De Griek sche soldaat mag derhalve het be wustzijn hebben zijn plicht te heb ben gedaan, zij het ook in dienst van een zaak, die lijnrecht stond tegen over de ware belangen van Grieken land. Daarom, aldus de Duitsche bla den, is de proclamatie van den ko ning bijzonder verwerpelijk. De Ber liner Börsenzeitung schrijft, dat de koning met zijn in emigratie uitge geven verklaring de eer van zijn soldaten heeft belasterd. De Völki- scher Beobachter noemt de houding van koning George jegens de Griek sche weermacht en het Grieksche volk een „weerzinwekkende episode", die de geschiedenis tot het gemeenste zal rekenen, wat deze oorlog aan persoonlijke lafheid en schuwheid voor verantwoordelijkheid aan den dag heeft laten treden. DE BROODVOORZIENING VAN ISTANBOEL. Ankara, 23 April. (A. N. P.) De Turksche regeering heeft gisteren een crediet van 1 millioen Turksche ponden beschikbaar gesteld voor de levering van meel aan Istanboel. Voc dit bedrag zullen voorraden meel gekocht worden, daar de brood voorziening van de stad aan den Bosporus met haar 3/4 millioen in woners de laatste maanden met moeilijkheden gepaard is gegaan. In dit verband wordt van welingelichte zijde beweerd, dat de evacuatie niet in de laatste plaats wegens deze broodmoeilijkheden is geschied. Zie verder Buitenland pag 3, le bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1