HET GEHEIM DOODELIJKE GIF. Nieuwe hoofdcommis saris in Amsterdam. Zondag narcissen en hyacinten in bloei. Nieuwe regelingen voor de prijsbeheersching. TWEEDE BLAD ALKMAARSOHE COURANT VAN DONDERDAG 24 APRIL 1941 EEN EERSTE VEREISCHTE voor de Friesche kleistreek is een goede afwatering der landerijen. Door bemiddeling der Nederland- sche Heide Mij. is meni den iaatsten tijd er toe overgegaan drainage werken uit te voeren. (Polygoon) Comm. H. J. Versteeg op pensioen. Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied verleen de op grond van par. 1 zijner veror dening nr. 3-1940 over de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdhe- den in Nederland aan den hoofd commissaris van politie te Amster dam H. J. Versteeg eervol ontslag met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied op grond van par. 1-6 zijner verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den 'luitenant-kononel b.d. S. Tulp tot hoofdcommissaris van politie te Am sterdam. De heer Tulp, aldüs het A.N.P., werd 26 Maart 1891 te Leeuwarden geboren, den 20en Juli 1912 werd hij tot tweeden luitenant der infanterie bij het Indische leger benoemd waar hij in October 1912 in functie trad. In 1916 werd hij eerste luitenant, in 1926 kapitein. Later diende hij vier jaren als commandant van de troepen in Suriname. In 1935 keer de hij in den rang van majoor naar Ned.-Indië terug, waar hij in 1936 tot luitenant-kolonel werd bevorderd. In 1938 verliet hij 's lands dienst met pensioen. De heer Tulp behoort tot de bekende leden van de N.S.B. Hij is officier in de Oranje Nassau-orde. OORLOGSTOONEEL OP DEN ATLANT1SCHEN OCEAAN. Een Engelsch schip gaat brandend ten onder. (Presse Bild Zentraal-Pol.) DIEFSTAL VAN 600 UIT GELDKISTJE. Eenige dagen geleden deed zeke ren S. te Hilversum aangifte, dat uit een geldkistje, met een inhoud van ruim duizend gulden, een bedrag van zeshonderd gulden was ontvreemd. Het geldkistje stond op een zeer ge heime bergplaats en de heer S. was er van overtuigd, dat niemand hier van wist. De recherche slaagde er na nauw keurig speuren in, het raadsel op te lossen. Een jongeman, S. genaamd, maakte grootere verteringen, dan hij volgens zijn verdiensten zou kunnen doen. Er werden eenige aanwijzin gen verzameld en daarop kon tot arrestatie worden overgegaan. Na aanvankelijk ontkend té heb ben, gaf hij tenslotte toe met een valschen sleutel de woning te zijn binnengedrongen en met een schaar het geldkistje te hebben opgebroken. De geheime bergplaats kende hij van vroegere bezoeken bij den heer S. Van het geld had hij een nieuwe fiets gekocht. Bij een huiszoeking werd in een schuur 250 gulden ge vonden. Voorts had hij 50 gulden nog op zak, zoodat de helft van" het gestolen bedrag is teruggevonden. Het milde voorjaarsweer der laatste dagan-heeft in den bloei van de bollenvelden een merkwaardige verandering teweeggebracht, aldus meldt ons de K.N.A..C In eenige sen de bloemknoppen open ge- dagen zijn van vele soorten narcis- sprongen, en men mag verwachten, zelfs bij wijziging.in de weersom standigheden, dat a.s. Zondag de narcissen op z'n mooist zullen zijn. Hyacintben beginnen te kleuren en vele soorten zullen Zondag bloeien. Tenslotte zullen talrijke soorten bij elkaar genomen zullen de bol- vroege tulpen in bloei staan. Alles lenvelden a.s. Zondag een interes sant en kleurenrijk beeld bieden, en als het weer maar eenigszins mee werkt, zal het de befaamde bollen- Zondag worden, waarop tal van toeristen naar de bollenstreek zul len trekken. OP DEN GROND VERNIELD. Brandende Servische jachtvlieg tuigen op een vliegveld bij Belgrado, welke door den bliksemsnellen aanval van het Duitsche luchtwapen onschadelijk gemaakt werden. (Atlantic-Holland) AAN ONTSLAGVERGUNNING VERBONDEN VOORWAARDEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Daar het reeds herhaaldelijk is voorgekomen, dat de werkgever niet voldoet aan de voorwaarden, die in iedere ontslagvergunning wordt aan getroffen, vestigt het N.V.V. de aan dacht der betrokkenen op hun ver plichting, dat van de verleende ont slagvergunning onverwijld schrifte lijk mededeeling te doen aan die ar beiders, wien op grond van deze vergunning ontslag is aangezegd. Dit is niet alleen in het belang van den ontslagene, die, indien hij niet on middellijk ander werk vindt, zonder deze schriftelijke mededeeling van den werkgever niet voor kasuitkee- ring van zijn vakorganisatie of voor steun ver leening in aanmerking kan komen, doch tevens in het belang van den werkgever zelf, die zich bij niet nakoming van bovengenoemde verplichting in ernstige moeilijk heden kan brengen. De arbeidsinspectie, die de ont- slagvergunning verleent, stelt zich n.l. op het standpunt, dat, indien de aan de vergunning verbonden voor waarden niet worden nageleefd, een dergelijke vergunning als niet ver leend wordt beschouwd, terwijl de in gebreke gebleven werkgever tevens aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade, welke de arbeider hierdoor heeft geleden. Het is dus zoowel voor den werk gever als voor den werknemer van het allergrootste belang, dat ae ver plichting van de zijde van den werk gever om aan den ontslagen arbeider onmiddellijk schriftelijk mededee ling van de ontslagvergunning te doen, strikt wordt nageleefd, opdat moeilijkheden worden voorkomen, die voor beide partijen ernstige vormen kunnen aannemen. ALS EEN PAARD BIJ DEN KRUIDENIER KOMT. Groote consternatie is te Kampen gistermiddag veroorzaakt door een paard van een vrachtrijder, dat ter hoogte van de gasfabriek op hol sloeg. Het dier rende den Noord- weg in en sprong daar door een groote spiegelruit van de étalage van een comestibleswinkel. Vrij wel tegelijkertijd werd een schil der, die op een ladder stond door den wagen omver gereden. De man viel naar beneden en kwam in den wagen terecht zonder echter noe menswaardig letsel op te loopen. Het paard richtte in den comesti bleswinkel een ware vernieling aan. Het vertrapte de heele étalage, die vol winkelwaren stond. Toonban ken werden omvergeloopen en schoven in elkaar. Bakken met kruidenierswaren vlogen over den grond, een vleeschmachine viel in stukken. En wat gespaard bleef werd besmeurd door het bloed van bet gewonde dier. Gelukkig bevonden er zich geen klanten in den winkel. De winke lier, die het ongeluk zag aanko men, wist het veege lijf te redden door zich in een hoek van den win kel te verschansen. De schade aan den winkel toegebracht wordt op 1500 geschat. Het paard werd ernstig gewond, doch behoefde niet te worden afgemaakt. DE TOESTAND VAN DE GROOTE ZUlDER- OF SINT PANCRAS- KERK TE ENKHUIZEN, welke dagteekent uit de eerste hel'ft van de 15de eeuw, is slechter dan men vermoed had. Voordat er brokken uit den Zuidelijken muur waren gevallen, was reeds gebleken, dat de meeste uiteinden der steunbalken verrot waren, waardoor de ge noemde muur geen noemenswaardige verbinding meer had met de rest van het gebouw. De fraaie toren van de St. Pancraskerk, datee rend uit 1424. (Polygoon) (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar wij vernemen, is binnenkort een prijsregeling te wachten voor alle na 10 Mei aan de markt ge brachte nieuwe artikelen, die vanzelfsprekend buiten de voor schriften voor prijsbeheersching en prijscontrole, welke gebaseerd waren op het niveau van vóór den tienden Mei, vielen. Een en ander betreft natuurlijk voornamelijk de vele Ersatz-artike- len, die den Iaatsten tijd in den han del zijn gebracht. Een prijsregeling voor koffiesurrogaten kan zelfs bin nen enkele dagen tegemoet worden gezien. De nieuwe regeling zal boven dien dusdanig worden ingekleed, dat ook nieuwe modellen en nieuwe ver pakkingen eronder vallen. Met dit laatste wil men een einde maken aan een verkapte ontduiking der prijs- voorschriften, door b.v. een bestaand artikel van een nieuwe verpakking ie voorzien en dan als een nieuw artikel tegen hoogeren prijs in den. handel te brengen. Bij meubelen e.d, tracht men ditzelfde vaak te berei ken door aan een bestaand model een kleine wijziging aan te brengen. In al deze en dergelijke gevallen zal de nieuwe regeling voorzien, zoodat in het vervolg ook in dit opzicht geen ongeoorloofde prijsopdrijving zal kunnen plaats vinden. VtN HCt Door FRANK F. BRAUN. 39) Ze keek onderzoekend naar Ky- bander. Zou deze hoofdinspecteur dezen ietwat verwarden gedachten- gang kunnen volgen? „Peter Braubach zou. het zeker hebben gedaan", verzekerde ze, zich bewust van haar jnacht over haar neef. Ze ademde sneller. „Ik weet niet, of hij nog iets van het gif heeft, maar natuurlijk zou hij het van dezelfde plaats, waar hij het de eerste maal had gekregen, nog eens gehaald hebben. Met het gif was ik natuurlijk niet naar de kamer van Otto Horn gegaan maar ik was ermee naar u geloopen. Meer bewijzen tegen Braubach zoudt u zekér niet hebben ge- eischt". Ze hield op. Op haar hooge glad de voorhoofd hadden zich een paar zweetdruppeltjes gevormd, die op haar huid stonden als kleine blin kende parels. „Juffrouw Fabreani",; zei Kyban der, „wat een plan! Het is uw aar dige hoofdje niet aan te zien, dat daarin zulke gedachten geboren worden". Het had inderdaad een sterken indruk op hem gemaakt.. „Is het plan niet goed?" „Men moet een plan eerst naar het resultaat ervan beoordeelen. Als het gelukt, is het schitterend. Maar u neemt veel hooi op uw vork!" Hij dacht: kan ze zoo veinzen, dat een moordenaar, die toch in ieder geval op zijn hoede is, in den val lóópt? Hij keek haar onderzoe kend aan. Ze had een goed gezicht een aantrekkelijk gezicht. Goede blauwe oogen, een edel voorhoofd, een sympathieken mond. Waar was haar kunst om te veinzen verbor gen? Daar zie je het weer, bedacht hij opeens, Eva, de vróuw, wij mannen zullen daar nooit achter komen. Angelica bemerkte, dat de hoofd inspecteur haar geloofde. Ze zei vermetel: „Zal ik de poging wagen om het gif te krijgen?" Kybander haalde diep adem. „Ter wille van de gerechtigheid! Doet u het maar!" Angelica knikte. „U houdt me voor een koud, berekenend en har teloos spook, nietwaar? Dat moet dan maar. Misschien Verandert u later nog wel van meening". „Zoudt u daar prijs op stellen?" „Zeker", zei ze, „beslist. De poli tie heeft weinig goeds van de fa milie Fabreani ondervonden. In ieder geval heb ik dien indruk. Ik zou wel willen, dat u tenslotte de ze meening zoudt kunnen verande ren". Kybander veranderde van the ma. „Ik kan mijnheer Horn na tuurlijk niet in hechtenis nemeh", zei hij, „maar dat komt er eigenlijk voor het gelukken van uw plan ook niet op aan. Mijnheer Horn gaat vandaag niet naar zijn bureau en is ook overigens niet te bereiken. Het is dan uw zaak om mijnheer Braubach de noodige verklaringen te geven". „Dat zal niet genoeg zijn", ver zette Angelica zich. „Mijn positie is toch al niet eenvoudig. Een beetje moet u me helpen, mijnheer. Peter Braubach is vandaag net als ik bij u ontboden. U moet tegen hem zeg gen, precies zooals u tegen mij ge daan heeft, dat het geval is opge lost, dat Otto Horn bekend heeft en zich in hechtenis bevindt. Of hebt u de vingerafdrukken van Peter Braubach noodig?" „Nee", antwoordde Kybander. Hij ging voort, terwijl hij zijn vraag niet eens ironisch bedoelde: „Hebt u uw plan ook al klaar, hoe u uw neef wilt beschuldigen ook den draad van de lamp geleidend ge maakt te hebben?" „Nee", zei Angelica. „Maar wan neer hij den moord op Joachim moet bekennen, zal hij alles toege ven". „Aan u?" „Aan u later ook". Hun gesprek werd onderbroken. Brigadier Roetert belde op. „Kan ik vrijuit spreken, mijnheer?" „Ja, ga je gang. Wat is er?" .Peter Braubach is zoo juist aan gekomen". „Hij moet beneden maar even wachten", „Zeker, daar heb ik al voor ge zorgd. Ik wilde u alleen nog evén zeggen, dat Willem Bank Brau bach niet kent". „Niet kent? Weet hij dat wel ze ker?" „Hij wil er een eed op doen, dat hij Peter Braubach tevoren nog nooit gezien heeft. Hij heeft gele genheid genoeg gehad, hem goed te bekijken. Bank zat bij me in de portiersloge. We zagen Braubach aankomen en ik maakte Bank daar op opmerkzaam, maar hij schudde dadelijk het hoofd. Toen kwam het er niet zooveel meer op aan en ik heb Braubach een tijdje opgehou den en met hem gesproken, terwijl Bank hem kon bekijken. Maar als hij niet liegt, vergissen kan hij zich' niet, hij heeft Braubach verschei dene minuten kunnen zien". „Het is goed, Roetert", zei Ky bander. „Laat Bank het proces verbaal maar teekenen. Maak het maar heel kort, het zal wel nooit ergens voor noodig zijn. Ên wacht dan maar, totdat ik de boodschap geef, dat Peter Braubach boven kan komen". Hij hing de telefoon weer op den haak. „Braubach is net gekomen", zei hij. „Maar wacht u eerst nog eventjes, als u wilt". Hun blikken ontmoetten elkaar. Kybander zei langzaam op zijn bekende weloverwogen manier: „U twijfelt er niet aan, dat Peter Brau bach de dader is in de beide geval len? Hij heeft dus volgens u zoowel den giftmoord op zijn geweten als ook die poging met de lamp, die tegen uw moeder gericht was?" „Als alles zoo zeker was als dat, zouden er in het geheel geen vra gen meer zijn". Ze wendde haar hoofd om met een ruk. Kybander was opgestaan. „Of twijfelt u soms nog, inspec teur?" „Men moet tot het laatste toe twijfelen, juffrouw Fabreani. Dat heeft mijn beroep mij geleerd". „U zegt mij niet alles, inspecteur. Heeft u nog bezwaren?" „Ik maak zeker eenig voorbe houd. Dat mag u me niet kwalijk nemen". „Twijfelt u eraan, of mijn plan wel zal gelukken?" „Uw plan is goed, zooals ik al zei. En een resultaat zult u zeker be reiken. Laat u zich door mij niet ontmoedigen. Vanmiddag zullen we allebei weten, of u gelijk gekregen hebt". „Ik begijp niets van u". Angelica was er bijna van in de war. „Het is alles zoo overduidelijkJa, u kent Peter Braubach niet zoo goed. als ik hem ken. Dat zal het zijn. Voor mij staat er niets zoo vast als de schuld van Péter Braubach". „Ja, dat heeft u al gezegd", knik te Kybander; het speet hem, dat hij aan haar vertrouwen afbreuk deed Hij zou nimers zelf ook het meest tevreden zijn, wanneer zij gelijk zou krijgen. Maar.. Zijn gedachten werden afgebro ken. De telefoon bromde opnieuw. „Verduiveld nog toe! Hij moet wachten. Ik ben nog bezig!" Angelica stond op. „Dan kan ik zeker wel gaan?" Hij knikte. „Gaat u maar hier links naar beneden. U komt dan bij een zij-uitgang. Dan laat ik intus- schen uw neef langs de andere trap naar boven komen". Hij opende de deur. „Daarlangs. U kunt niet ver dwalen. En belt u me maar op, als u iets nieuws hebt". Commissaris Larris kwam de gang op. Hij zag Angelica Fabreani weggaan. „Is ze met iets van betee- kenis aangekomen? Hoe staat het mfet haar plannetje?" Om zijn mond lag een sceptische glimlach. „Zeker. Dat moet ik u nog ver tellen. Een ietwat dwaze geschie denis, waarschijnlijk de vrucht van het lezen van detectiveromans. Ze gelooft, dat Peter Braubach de moordenaar is van haar stiefbroe der en wil zich door hem iets van het vergif laten geven, waarmee hij Joachim Fabreani om het leven heeft gebracht". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5