DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De opmarsch op Grieksch gebied voortgezet. In Oost-Ajrika worden de Britten in bedwang gehouden. Duitsche troepen doorgedrongen in de stelling van Thermopy'ay. HEVIGE AANVAL OP TOBROEK. De strijd in Griekenland Engelsche dreigementen aan adres van Portugal. De stemming in Londen. Bonaanwijzingen. VERDVISTERINGS- TIJDEN van 20.55 tot 6.20 Mellcdistributie op „een rantsoen" 1% liter. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zou- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 97. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Vrijdag 25 April 1941 Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 24 April (Stefanil Het weermachtbericht nummer 323 luidt als volgt: De opmarsch op Grieksch gebied werd gisteren zonder ophouden tot zes uur des middags voortgezet, het uur waarop de vijandelijkheden aan het front van het negende en elfde leger werden gestaakt. Gedurende de gevechten van deze laatste dagen hebben wij omstreeks 6000 man bui ten gevecht gesteld. Onder de doo- den en gewonden bevonden zich om streeks 400 officieren. Onze eenheden bommenwerpers hebben in de haven van Patras en in de baai van Milo gemeerde sche pen aangevallen. In het O. deel van de Middelland- sche zee hebben Duitsche bommen werpers in volle zee een schip van 8000 ton aangevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps herhaalde lijk de vlootbasis van La Valetta (Malta) aangevallen, waardoor scha de en brand werd veroorzaakt. Een torpedojager werd tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika heeftde vijand, gesteund door vliegtuigen, te To- broek opnieuw gepoogd door de steeds nauwer omsingeling heen te breken, maar hij heeft zich moeten terugtrekken, waarbij hij talrijke gevangenen en automatische wape nen achterliet. Herhaaldelijk vielen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen in duikvlucht de haven van Tobroek installaties en gemeerde schepen aan. Een vaartuig werd tot zinken gebracht en talrijke andere zwaar beschadigd. Zes vijandelijke vlieg tuigen werden tijdens luchtgevech ten neergeschoten. In Oost-Afrika zet de vijand in Dessië zijn aanval len voort, maar hij wordt door onze troepen in bedwang gehouden. In Motta (Amhara) beantwoordt onze artillerie het vijandelijke vuur. De gevechtshandelingen in Z.O.-Europa. Rome, 24 April (D.N.B.) Met de landing op Meleda, Giuppana, Mezzo en Galamata is op 23 April de bezet ting van de eilanden rondom Curzo- la voltooid, zoo meldt Stefani uit Spalato. De landingstroepen, die uit afdeelingen van het regiment San Marco, landingsafdeelingen van de marine en uit afdeelingen zwarthem- den bestonden, hebben de landings operaties zonder eenige verstoring ten uitvoer gelegd. De bevelhebbers van de landingsafdeelingen hebben, volgens Stefani, in naam van den koning-keizer bezit genomen van ie eilanden ^n er op plechtige wijze de Italiaansche vlag geheschen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 24 April (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duitsche formaties tot diep in de flank van het Noordelijke Grieksche leger is het, zooals reeds in een ex- trabericht is meegedeeld, sedert 20 April tot plaatselijke capitulaties en tot verzoeken om wapenstilstand aan het waalfde Duische leger gekomen. Nadat op 22 April een Grieksche de legatie ook aan den bevelhebber van het elfde Italiaansche leger aan het Epirusfront aanbod de wapens neer te leggen, heeft thans het geheeie Griksche leger in Epirus en Mace donië, dat door de Italiaansche weer macht in het N. en door de Duitsche troepen in het O. was ingesloten en van de achterwaartsche verbindin gen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze capitulatie werd te Saloni ka besloten door de verbonden op perbevelinstanties eenerzijds en den Griekschen opperbevelhebber ander zijds. In den strijd met de Brische ach terhoeden slaagden wij erin door te dringen in de stelling van Thermo- pylay, die door het terrein bijzonder gunstig is. Tusschen Larissa en La mia werden dertig Britsche pantser- strijdwagens buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloo- pen nacht Britsche vliegvelden, be schadigde met bommen en schietwa pens talrijke geparkeerde vliegtui gen en plaatste bommen op hangars, barakken en munitiebunkers. Over dag werden de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aange vallen. Sterke formaties gevechts vliegtuigen bestookten in den afge- loopen nacht met goed zicht op aarde nogmaals de marinehaven Plymouth met talrijke brisant- en brandbom men. In fabrieksinstallatiés en pak huizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. Bij deze schade kwamen nieu we ernstige verwoestingen, vooral in groote opslagplaatsen voor ben zine, die reeds na de eerste bommen brandden. Een andere doeltreffende lucht aanval was in den afgeloopen nacht op de marinehaven Portsmouth ge richt. Gevechtsvliegtuigen schoten ten Z. van Wick met twee bomvol treffers een torpedojager in bran<"l en beschadigden ten O. van Aber deen twee groote koopvaarders. Nachtjagers schoten een vijande lijk vliegtuig neer. Stelselmatig, wer den weer overdag en d,es nachts mij nen voor Britsche havens gelegd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen benevens Duitsche en Italiaan sche stuka's hebben gisteren onder escorte van jagers meermalen den te Tobroek ingesloten vijand aangeval len. Bomvoltreffers stelden pantser wagens buiten gevecht, dreven auto colonnes uiteen en veroorzaakten brand. In de haven konden de sche pen, die nog drijvende waren, zwaar beschadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgevechten twee gevechtsvliegtuigen van het type Hurricane, het eigen luchtwa pen een vliegtuig. Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type Hurricane neergeschoten. Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. Engelsche toestellen vliegen naar Noordduitsche kust gebied. Berlijn, 25 April (D.N.B.) De vij and is in den nacht van 24 op 25 April naar aan het D. N. B. wordt medegedeeld, met zwakke strijd krachten het Noord-Duitsche kust gebied binnengevlogen. Hem werd door krachtig luchtafweervuur een welgericht neerwerpen van bom men verhinderd. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brand bommen geworpen, die echter vol gens hetgeen tot dusver is vastge steld, slechts geringe materieele schade in woonwijken hebben ver oorzaakt. JAPANSCHE KEIZER BEKRACHTIGT NEUTRALITEITS VERDRAG. Tokio, 24 April (D.N.B.) Of ficieel wordt medegedeeld, dat de keizer van Japan het neu traliteitsverdrag met de Sovjet- Unie bekrachtigd heeft. Het verdrag wordt morgen van kracht. HONGAARSCH—TURKSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Boedapest, 24 April. (D.N.B.) De handelsondernemingen tusschen Hon garije en Turkije, die in Februari te Boedapest geopend waren, zijn te Ankara voortgezet en hebben, naar van bevoegde zijde gemeld wordt, 'eleid tot de parafeer ing van een goederen- en betalingsovereenkomst, "e waarschijnlijk de volgende week 'e Boedauest. getaekend zal worden. Het goederenverkeer tusschen beide landen wordt aanzienlijk uitgebreid. Ontevredenheid over de Amerikaansche hulp. Berlijn, 24 April (D.N.B.) Bij hun opmarsch naar Zuid-Griekenland hebben de Duitsche troepen, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, het Britsche leger niet alleen zware verliezen toegebracht, maar ook groote hoeveelheden wapens, munitie, uitrustingsstukken en pro viand buitgemaakt. Op een belang rijk strategisch punt in Thessaiië hebben de Engelschen, toen de Duit sche troepen naderden, geen tijd meer gehad om hun tentenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor verscheidene duizenden solda ten viel in Duitsche handen, even eens talrijke stukken geschut van 10.5 cm. Honderden tanks en voer tuigen met materiaal, munitie en proviand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitail- leeringstransport veroverd. Een wilde vlucht. Berlijn, 24 April (D.N.B.) Met iederen stap stooten de Duitsche ach tervolgingstroepen in Griekenland op de sporen van den in een wilde vlucht ontaarden Engelschen terug tocht. Cadavers van paarden, ver brande en vernielde gevechtswagens en auto's op de verstopte wegen en talrijke gesneuvelden, voor het be graven waarvan de Engelschen zich op hun vlucht geen tijd hebben ge gund, spreken een duidelijke taal over het krachtig optreden van het Duitsche luchtwapen. Engelsche en Australische soldaten verklaarden bij hun gevangenneming, terwijl zij geheel versuft waren van de bom aanvallen van de Duitsche duikbom menwerpers: Oh, die verschrikkelij ke gieren van Göring. Een deel der Britsche troepen reeds vertrokken. Berlijn, 24 April (D.N.B.) De zen der te Londen heeft vandaag mede gedeeld, dat de Britsche strijdkrach ten in Griekenland haar nieuwe stel lingen versterken. Daarentegen ver neemt het D.N.B. van bevoegde zij de te Berlijn, dat een deel der Brit sche troepen zich reeds verscheidene dagen in volle zee bevindt. De Brit sche dekkingstroepen, die zijn ach tergebleven, hebben geen tijd meer om nieuwe stellingen te versterken, daar de hen achtervolgende Düit- schers reeds in de stellingen van Thermopylae zijn binnengedrongen. Griekenland en de Ver. Staten. New-York, 25 April (D.N.B.) Uit Athene meldt de. New-York Post, dat men er in Griekenland bitter over klaagt, dat geen hulp uit de Ver. Staten is aangekomen, ofschoon Griekenland voor vele millioenen dollar wapenmateriaal had besteld. De Ver. Staten hebben zich beperkt tot financieele hulp, die niet tegen den toestand Was opgewassen. Wil men het Westen van Europa in den oorlog betrekken Lissébon, 24 April (D.N.B.) Na dat de laatste dagen in de Portu- geesche pers opnieuw de wil van Portugal tot uiting gekomen was. de door den minister-president Salazar, verkondigde strikte neu traliteit te handhaven, heeft de Engelsche radio in de Portugeesche taal openlijke dreigementen tot Portugal en zijn neutraliteitspoli tiek, welke door het geheeie Por tugeesche volk wordt gesteund uitgesproken. Het uur is gekomen, aldus zeide de omroeper Woensdag avond, dat Portugal beslissen moet. De voortdurende leveranties aan Europa met ontduiking van de blokkadebepalingen moeten ophou den. In Portugeesche diplomatieke kringen wordt ten aanzien hiervan verklaard, dat de Portugeesche re geering, ondanks alle kuiperijen, ernaar streeft, de neutraliteit, zoo als zij door de regeering verkon digd is, te blijven volgen, en dat de Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van den minister-presi dent Salazar plaats vindende groote betooging het antwoord van het Portugeesche volk aan bepaalde be roepsleugenaars zal zijn. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl. Men heeft nog maar weinig illusies. Stockholm, 24 April. (D. N. B.) De laatste berichten van het oorlogs front op den Balkan hebben in Lon den, naar de correspondenten van Stockholms-Tidningen en Dagens Nyheter uit de Britsche hoofdstad melden, ook de laatste nog overge bleven illusies, die men zich in de laattse dagen aan de Theems nog ge maakt had, in rook doen vervliegen en men heeft geen hoop meer, dat de Engelsch-Grieksche posities nog eeni- gen tijd te houden zijn. De stemming in de Engelsche hoofdstad is uiterst gedrukt. Men voelt, dat het plotse ling de hoogste tijd geworden is voor een snellen aftocht van de Britsche troepen uit Griekenland. De open bare meening in Londen beschouwt den strijd als verloren. Na de vlucht van den Griekschen koning uit Athene naar Kreta verwacht men in de Engelsche hoofdstad, naar de Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen met nadruk ver klaart, slechts nog gevechten van de achterhoeden om den Engelschen te rugtocht uit Griekenland te dekken, een vlucht, die echter, naar men in Londen voelt, in gevaar gebracht is. De Evening Standard schrijft, vol- gens'^n bericht van den Londen- schen correspondent van Dagens Nyheter, over de stemming in Enge land, dat „er nog slechts zeer weinig illusies over zijn". Enkele weken geleden, toen Enge land zich in een overwinningsroes bevond over de Afrikaansche succes sen van generaal Wavell, heeft het vergeten, dat het nog nooit, behalve in de lucht boven Engeland, tegen over de verzamelde krachten van den Duitschen vijand te land, ter zee en in dé lucht gestaan had. Thans is Engeland gedwongen den vijand te gemoet te treden. Zelfs de Times velt, volgens Stock- holms Tidningen een vernietigend oordeel over de in de Engelsche pers zoo zeer geprezen Engelsche terug tochtstrategie en schrijft, dat ook „door den moedigsten en meester lijken Engelschen terugtocht geen oorlog gewonnen kan worden". Het eenige wat Engeland nog kan hopen is, dat het de verovering van Europa door Duitschland kan vertragen. En geland mag niet uit het oog verliezen, dat het geheeie oorlogsjaar 1941, waaronder de bittere strijd om den Atlantischen slagader, slechts 'n ver tragingsactie kan zijn, om de mobili satie van de Amerikaansche krachten mogelijk te maken, die Engeland in steeds stijgende mate nóodig heeft. DOCHTER VAN GRIEKSCHE KONING NAAR AFRIKA. Lissabon, 24 April. (D.N.B.) Hét Portugeesche passagiersschip Angola is Donderdag met 380 passagiers, on der wie grootendeels emigranten naar Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevindt zich ook de doch ter van den Griekschen koning Eugenie met haar familie en een zoon van den ex-negus van Abessinië. DE JAPANSCHE BLOKKADE VOLTOOID. De laatste Chineesche vrijhaven Foetsjau was tot dusver door de Japanners onbezet gebleven, thans heeft Japan dit laatste hiaat in de blokkade bezet. Hiermede zijn de blokkade-operaties tegen China beëindigd. Van Tsin- wangtau, de noordelijkste haven in de golf van Tsjili, tot Pakhoi, de zui delijkste haven in de golf van Ton kin; vier-en-twinti'g voorname ha vens van Noord-Midden en Zuid- China zijn in deze lange kuststrook betrokken. Het kaartje geeft het hiaat Foetsjau weer. Stad en omgeving worden nu stelselmatig door de Japanners bezet. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elk der met „14" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van on geveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „14" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: v Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen e en hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. MELK. De met „14" genummerde bon van de melkkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. recht op het koopen van 13/4 liter melk. INLEVERING VAN MELK- KAARTEN DOOR MELKVEE HOUDERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat melkveehouders (dit zijn zij, die melkkoeien houden) hun melkkaarten, benevens die van hun inwonende gezinsleden, moeten in leveren bij den Distributiedienst Breedstraat 40, ALKMAAR, vanaf 25 April 1941. De verplichting tot inlevering geldt niet voor het inwonend personeel, alsmede niet voor hen, die uitsluitend geiten en schapen als melkvee houden. Bij de inlevering dienen de distri butiestamkaarten van de melkvee houders en van hun gezinsleden te worden overgelegd en moet een for mulier MD 110 in duplo worden in gevuld, van welk formulier één exemplaar voor accoord geteekend, als ontvangstbewijs wordt terugge- gev en. De kaarten moeten uiterlijk 29 April 1941 bij den Distributiedienst zijn ingeleverd. ALKMAAR, 24 April 1941.' De Leider voornoemd, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang', dus heden avond Maans op- en ondergang 25 April: op 6.12 onder 19.51. 25 April Nieuwe Maan. BIEREN. Gedurende het tijdVak van Maan dag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KOFFIESURROGAAT EN THEE. Omtrent de distributie van koffie- surrogaat en thee zullen bij een af zonderlijk persbericht nadere mede- deelingen worden gedaan. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat op alle bovenge noemde bonnen, reeds op Zater dag 26 April a.s. mag worden gekocht. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maan dag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling van na I Januari 1941) ot 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeep vlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aan gemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van bet publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servet ten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis scherij maakt het volgende met be trekking tot de distributie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rantsoen melk" gemerkte bon nen in sommige gevallen slechts een kwart liter melk is afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk 13/4 liter be draagt. Tegen afgifte van bovenbe doelde bonnen kan dus dezelfde hoe-* veelheid worden gekocht als tegen afgifte van een bon van de melk kaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt gel dig is, kan iederen dag worden af gegeven aan den melkleverancier, die desgewenscht de volle hoeveel heid van 1 3/4 liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1