Kampeer-boerderijen. 50 h.a. bosch en hei verbrand. Nieuwe prijsregeling voor zeevisch, Ontslagen dienstbode nam revanche. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 APRIL 1941. MOMENT UIT DEN WEDSTRIJD A.D.O.—D.H.C. Een prachtschot van Westhoven doet den bal voor de derde maal in het D.H.C.-doel verdwijnen, v.d. Broek heeft het nakijken. (Polygoon) DE OPMARSCH VAN DE DUITSCHE TROEPEN IN GRIEKEN LAND. Gezicht op de Grieksche haven Saloniki. (Orbis-Holland) EEN RIDDERKRUISDRAGER BEZOEKT ZIJN VADERSTAD. Ridderkruisdrager O'berleutnant Gerzow wordt door zijn medebur gers in Steinbach geestdriftig ontvangen. (Atlantic-Holland) Nieuwe instelling van den A.N.W.B. Het bericht, dat het verboden is tusschen 12 en 4 uur 's nachts in tenten verblijf te houden, heeft vele tienduizenden kam peerders teleurgesteld. De A.N. W.B. heeft onmiddellijk stappen ondernomen om een verzachting van deze bepaling te verkrijgen en nog steeds koestert de bond hoop, dat het kampeeren dit jaar, zij het dan onder bepaalde voorwaarden en in beperkte mate, mogelijk zal zijn. Daar het kampeerseizoen nu op handen is, moesten evenwel maat regelen genomen worden om het den talrijken kampeerders mogelijk te maken een frisschen neus te halen in bosch en heide, aan zee of aan de plassen, ook indien het bovenbedoel de verbod gehandhaafd zou blijven. De Toeristenbond heeft zich daar om gewend tot een aantal boeren, die in de omgeving van kampeerter reinen wonen, met het verzoek de tentdaklooze trekkers gedurende den nacht onderdak te willen verschaf fen in stallen, schuren, deelen of op zolders. Het stemt tot voldoening, dat aller- wege de gevraagde gastvrijheid grif werd toegezegd. Het zal daardoor mogelijk zijn zooals gewoonlijk de tent op te' slaan op een van de mooie plekjes van ons land en dan den nacht door te brengen onder een soliede dak, waardoor aan de bedoeling van den „spertijd" is vol daan. Het spreekt vanzelf, dat de hier bedoelde nachtverblijven zeer een voudig zijn. In den regel zal de kam peerder niet meer mogen verwach ten dan een schuur of een stal met een dikke laag stroo. Een goed kam peerder heeft hieraan echter ruim voldoende. Bij verschillende kampeerterrei nen zijn afzonderlijke nachtverblij ven gevonden voor vrouwelijke en mannelijke kampeerders. Nadere mededeelingen omtrent de ligging van deze kampeer-boerderijen, het aantal personen dat zij kunnen her bergen, de vergoeding (die steeds zeer laag gehouden is), e.d. zullen binnenkort door den A.N.W.B,. wor den bekend gemaakt. De aandacht dient erop te worden gevestigd, dat in het algemeen slechts onderdak wordt verleend aan kampeerders, die in het bezit zijn van een geldige kampeerkaart, uit gegeven door de afdeeling Ned. Kampeerkaarten Centrale van den A.N.W.B. Deze kampeerkaarten zijn verkrijgbaar voor alle te goeder naam en faam bekend staande per sonen. Aanvraagformulieren worden door den A.N.W.B. op aanvraag toe gezonden. Zondagmiddag ontstond vermoe delijk door achteloosheid van een voorbijganger, brand in een dennen bosch op de Hocht onder de gem. Markelo. poor den feilen N.O.-wind breidde de brand zich snel uit, zoo dat, toen in deze afgelegen streek het blusschingswerk ter hand kon worden genomen, het vuur over een front van 5 km afwisselend in heide en dennen moest worden bestreden. Hoewel ongeveer 50 ha bosch en heide een prooi der vlammen wer den, konden toch de mooiste gedeel ten in de omgeving van den beroem den Friesenberg behouden blijven.- De blussching stond onder leiding van den burgemeester van Markelo en 'werd uitgevoerd met behulp van de gemeentepolitie van Markelo en Rijssen en de brigade Goor van de marechaussee, met behulp van tal rijke vrijwilligers uit de omgeving. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van he den een nieuwe prijsregeling voor zeevisch in werking is getreden. Deze regeling heeft ten doel een einde te maken aan de misbruiken, welke zich bij den verkoop van zeevisch veelvuldig plachten voor te doen, wat betreft de bepaling van den verkoopprijs. Grossiers en detaillisten zullen voortaan bij het vaststellen van hun verkoopprijs alleen de in de nieuwe prijsregeling vermelde geld bedragen op hun. inkoopsprijs mo gen leggen. Deze maximum-marges voor de verschillende vischsoorten worden in een afzonderijke publica tie bekend gemaakt. In het algemeen hebben deze vast gestelde maximum-marges betrek king op niet-schoongemaakte visch. Voor het schoonmaken, fileeren en bezorgen van de visch zal de detail list aan den consument dus alleen die kosten in rekening mogen bren gen, welke hij voor 9 Mei 1940 gewoon was te berekenen. Wanneer het op dien datum zijn gewoonte was voor het schoonmaken, fileeren en bezorgen geen extra vergoeding te vragen, mag hij dit ook thans niet doen. Prijslijsten verplicht. Voorts bevat de nieuwe regeling de bepaling, dat de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht zijn, prijslijsten op te hangen op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen. Deze prijslijsten moeten flink van afme ting zijn. Zij zullen door den winke lier in den winkel en de étalage en door den venter aan zijn voertuig moeten worden opgehangen. JONGETJE SPEELDE MET VUUR EN VERBRANDDE. Gistermiddag is achter de wonin gen aan de Kaatsbaaan te Rotterdam een tragisch ongeluk geschied, waar bij een 6-jarig jongetje is verbrand. Achter de woningen stond een klein schuurtje, waar houtwol en stroo lagen. De 6-jarige T. Kranen donk, wonende aan de Kaatsbaan, zag gistermiddag kans om ongezien in het schuurtje te komen. Hij had een doosje lucifers meegenomen en stak de houtwol aan. In minder dan geen tijd stond de inhoud van het loodsje in brand. Toen de vlammen oplaaiden zag het kind echter geen kans om de deur, die naar binnen opengaat, te openen, zoodat het ventje in de brandende loods zat op - gesloten. Door een klein getralied venster schreeuwde het luidkeels om hulp. Vrijspoedig waren enkele omwonenden aanwezig, maar in de paniek gelukte-het hun niet, de deur spoedig open te krijgen. Eerst, toen men met geweld de deur had inge trapt, bleek, dat het vuur juist voor de deuropening woedde. De vlam men laaiden reeds zoo hoog op, dat het niet mogelijk was het kind te redden. Toen men eindelijk door de vlammen heen het kind naar buiten trok, was het jongetje geheel met brandwonden overdekt. Tijdens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is de knaap overleden. DE WAARDE BONS DER W.H.N. De directeur-generaal van de stich ting Winterhulp Nederland maakt ter aanvulling van de publicatie van 4 April nader bekend, dat de termijn waarbinnen de waardebonnen series A, B, C en D. Bij winkeliers en han delaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelde tekst blijft verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. Wat echter de series E en F (5e en 6e millioen) be treft, wordt deze termijn opnieuw verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1941. De overige inhoud van de boven genoemde publicatie blijft van kracht behoudens dat de beide laatste series (E en F) tot 15 Augustus in plaats van tot 31 Juli 1941 door winkeliers en handelaren kunnen worden ver zilverd bij alle banken en spaarban ken. DE GELIJKSTELLING VAN GETUIGSCHRIFTEN. Een toelichting. Oberregierungsrat dr. Schwarz van het rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied gaf gisteren ter persconferentie te 's-Gravenhage een toelichting op het den 14den April j.l. van kracht geworden besluit betreffende de gelijkstelling van getuigschriften. De nieuwe verordening, aldus dr. Schwarz, heeft tweeërlei doel: ze wil tusschen Duitschland en Ne derland een wederkeerige loyali teitsverklaring ter tafel brengen inzake de opvoeding in het alge meen en de examens in het bijzon der. De verordening in kwestie regelt dit van Nederlandsche zijde. Van Nederlandsche zijde wordt door de verordening erkend, dat de Duitsche diploma's evenveel waard zijn als de Nederlandsche. Doel is, dat een gelijksoortige verordening ook in Duitschland zal worden uit gevaardigd en daardoor een gelijke waardeering ten opzichte van de Nederlandsche diploma's wettelijk zal worden vastgelegd. Voorts wil de nieuwe verordening ter bevor dering van het wederzijdsch ver staan de mogelijkheid scheppen om in het andere land te gaan studee- ren of voor eenig beroep zich te bekwamen, zonder dat daardoor de moeilijkheid ontstaat, dat de elders gebruikte voorbereidingstijd in het eigen land niet mee zou tellen. Ook dit is uiteraard wederzijds en komt in de te Berlijn te scheppen veror dening dan op gelijke wijze tot uitdrukking. Er wordt voor ge zorgd, d'at niet een groote toevloed van krachten uit Duitschland het Nederlandsche volk in het gedrang zal brengen. Ook zijn er beroepen, voor welke het niet mogelijk is zich elders op gelijke wijze te bekwamen als in het eigen land; Nederlandsch recht bijv. is anders dan het Duitsche recht. Een rechter in Nederland zal steeds een Nederlander moeten zijn. Ten slotte voorziet de verorde ning er in, dat zij die na 30 Januari 1933 het Nederlandsche burger recht verkregen, niet zonder meer van de voordeelen dezer verorde ning gebruik kunnen maken. Dat icht zich met name tegen Joodsche emigranten. KINDEREN SPEELDEN IN SCHUUR MET LUCIFERS. Gistermiddag is de boerderij van den heer W. Lubberink, aan den Ezingerweg te Heppel in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan, doordat kinderen in een schuur met lucifer; speelden. Met behulp van de buren, die onmiddellijk toesnelden, slaagde men er in den inboedel te redden. Een paard is in de vlammen omge komen. De brandweer van Meppel bestreed het vuur met drie stralen van de dutospuit. Enkele jaren ge ledenis op dezelfde plaats een boerderij door brand vernield. GERAFFINEERDE DIEFSTAL VAN COUPONSTOFFEN. De commissaris van politie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van twee on bekende personen, die op geraffi neerde wijze in verschillende' kle dingmagazijnen in ons land diefstal len pleegden en ongeveer als volgt te werk gaan: Nadat zij in den winkel komen, in- formeeren zij naar de maatafdee- ling. Daar vragen zij den verkooper eenige stoffen te mogen zien, daar een van hen plan heeft om zich een costuum te laten aanmeten. Wanneer zij niet slagen in de keuze van de stof, verzoeken zij den verkooper een bepaalde stof uit de etalage te laten halen "waarna zij, als de ver kooper weg is, hun slag weten te slaan. In de afwezigheid van den verkooper rollen zij een coupon, ge rold op een stoffen lap, af en binden de coupon om hun middel onder de jas, welke zij aan hebben. Wanneer de verkooper terugkomt, bekijken zij de stof, welke uit de etalage is gehaald, nauwkeurig, vragen eer, staaltje van de stof mee naar huis en verdwijnen met de gestolen goe deren uit den winkel. In een groot kleedingmagazijn te Apeldoorn werd de diefstal op bovenstaande wijze verricht. Men heeft een vrij volledig signalement van de dieven kunnen opmaken. De een is ongeveer 23 jaar. Hij is 1.70 meter lang, smal postüur, bleek, smal gelaat. Hij draagt een grijzen deukhoed, grijze winterjas met ceintuur. Hij ziet er vrij ongunstig uit en spreekt met een Amsterdamsch dialect. De an dere man is ook ongeveer 23 jaar oud. Hij is 1.65 meter lang, middel matig postuur, gezonde gelaatskleur, donker uiterlijk. Hij draagt een blau wen winterjas en is blootshoofds. Uw d r u k w e r k, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HEItMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEIZIERBOOTEN, De wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van belasting, indien men geduren de een geheel kalenderjaar het be lastbare vaartuig buiten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Januari aan den betrokken inspecteur ken nis geeft. Van dit recht hebben uiteraard vele bezitters van motor booten, die dit jaar toch niet kun nen varen, gebruik gemaakt. Tot voor kort bestond er voor bezitters van zeijachten geen aan leiding om evenzoc te handelen; zij mochten immers de verwachting koesteren, dat zij dezen zomer de zeilsport naar hartelust zouden kunnen beoefenen. Daarin is nu verandering gekomen al® gevolg van het verbod om verschillende wateren te bevaren en om in ka juiten van jachten te overnachten. Voor velen is het gebruik van de boot nu zóó beperkt geworden, dat zij, hoe ongaarne ook, moesten be sluiten hun vaartuig in de winter- berging te laten. Strikt genomen is het thans voor dezen te laat om nog ontheffing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hun wil. Op dien grond heeft de A.N.W.B. thans tot den secretaris-generaal van bet departement van financiën het verzoek gericht, de inspecteurs te willen machtigen in de juistbe- doelde gevallen, als men daarom verzoekt, alsnog ontheffing te ver- leenen of wel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In het jongste weekeinde vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen. Een aantal bommen werd omlaaggeworpen, die over het algemeen geen noemenswaardige schade teweeg brachten. Slechts op een plaats werden twee woonhuizen zwaar beschadigd en werden twee burgerlijke personen licht gewond. Voorts ontstond hier en daar eenige glasschade. ZONDAG hield de Haarlemsche wandelsportvereen.iging „Jan Passtoors" haar l'Oden Bloembollenitocht. De wandelaars trekken door de bloeiende bollenvelden. (Polygoon) DE SCHOLEN OP 1 MEI. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming deelt mede: Aan de hoofden van alle on derwijsinstellingen wordt de op dracht gegeven om op 1 Mei aan die leerlingen, wier ouders daartoe schriftelijk aan het hoofd der school den wensch te kennen geven, vrij te verleenen. „NEDERL. WERKGEMEENSCHAP" ONTBONDEN. Naar het Hbld. uit Den Haag meldt, heeft de justitie de stichting „Nederl. Werkgemeenschap", welke onder leiding staat van dr. Verviers ontbonden; de bureaux zijn geslo ten. De stichting verzamelde, naar het heette, gelden voor de tewerk stelling van oorlogsinvaliden. De wraak was zout De wereld van het huishouden is tegenwoordig zeer gecompliceerd, aldus schrijft de Utrechtsche cor respondent van de Telg. De eene distributiephase volgt op de andere en behalve tot extra-drukte in het gezin geeft dit ook wel eens aanlei ding tot wrijving, vooral tusschen mevrouw en de dienstbode. Men kent die storingen op de huishoude- lilke golf! De volgende historie kan wellicht leerzaam zijn voor huis vrouwen, die op voet van oorlog leven met haar gedienstige en moge een bijdrage leveren tot vermeer- van kennis omtrent het ver nuft waarover sommige dienst boden beschikken. Het drama speelde zich af in een gezin, ergens in Utrecht. Er waren moeilijkheden gerezen tusschen mevrouw en de dienstbode. Eerst genoemde had in een royale bui de dienstbode twee broodbonnen ge geven. Ze waren dankbaar aan vaard, maar de dienstbode, op haar beurt een ander een plezier willen de doen, had de bonnen naar haar moeder gezonden. „Moeder vond het fijn, dat ze twee broodbonnen kreeg", deelde de dienstbode triom fantelijk aan mevrouw mede, maar mevrouw fronste de wenkbrauwen en maakte bezwaren. „Dat is de bedoeling niet geweest, je had de bonnen beter naar het gemeente huis kunnen brengen, dan had de gemeenschap er ook nog baat bij gehad," sprak zij. Of nu de dienst bode geen zuiver begrip had van de gemeenschap of dat zij de bonnen alleen aan haar moeder had ge gund, weten we niet, maar het ge volg van dezê principieele kwestie was een verwijdering tusschen me vrouw en de dienstbode. Het verzet groeide aan beide kanten, mevrouw bleef in het of fensief en de situatie werd hoe lan ger hoe pijnlijker. Geen van beiden gaf toe en het eind was hoogloo- penöe ruzie met als postludium: ontslag. Van toen af zon de dienstbode op wraak. Nu pleegt men te zeggen, dat de wraak zoet is, maar in dit geval was zij zout. Mijnheer en mevrouw waren op den laatsten dag, dat de dienstbode haar plich ten in het huis te vervullen had, afwezig. Er moet iets gebeuren, prakkizeerde de dienstbode, die kookte van woede aan den voor avond van den dag, waarop zij .de woning van mevrouw niet meer zou mogen betreden. Laat op den avond kwamen de heer en de vrouw des huizes thuis. De dienstbode was reeds vertrokken en tot een „afscheidsrede" was het dus niet gekomen. De volgende morgen, zou echter de herinnering aan het vertrek bijzonder levendig houden, want toen mevrouw de ontbijttafel gereed maakte, nu zon der hulp van de gedienstige, kwam zij tot de ontdekking dat het tafel zilver uit het dressoir verdwenen was. Het poetsen van dit zilver was een der laatste bezigheden van de vertrokken dienstbode geweest. „Ook dat nog!" riep mevrouw woe dend uit en ze deed onmiddellijk aangifte van den diefstal bij de politie. Deze op haar beurt liet ook geen gras over de zaak groeien en toog terstond naar de woning van de dienstbode om een onderzoek in te stellen. De dienstbode was ech ter uiterst kalmhet zilver was niet in- haar huis. De politieagent in uniform maakte hoegenaamd geen indruk op het meisje en ze stapte welgemoed mee naar het huis van mevrouw, omdat naar ze be weerde - het zilver nog in de wo ning van .mevrouw aanwezig was. „Dat zullen we dan wel zien,'" sprak de agent, „wijs dan maar eens aan waar u het zilver gestopt hebt." „Volg me maar," zei de dienst bode resoluut. Een kleine stoet trok toen door het huis van mevrouw. Voorop de dienstmaagd, daarachter de politie-agent en deze gevolgd door mijnheer en mevrouw. Men ging naar boven. De dienstbode ontsloot de deur van de groote slaapkamer en maakte front voor de deur van een muurkast. „Zie zoo," zei ze, „we zijn er" en zich tot mevrouw wendend informeerde zij beleefd, waarom mevrouw plotse ling zoo van gelaatskleur was ver anderd. De agent mengde zich niet in deze persoonlijke aangelegen heden, maar wenschte een spoedige oplossing van het drama. Maar nog voordat hij het bevel had gegeven de kastdeur te openen, slaakte me vrouw een gil. „Je mag blijven," riep ze nerveur uit en ze maakte een gebaar als wilde ze de dienst bode omhelzen. „Maak die kast open!" gebood de agent, en de dienstbode draaide ge willig den sleutel om. De ontknoo ping, of liever de opknooping, was verrassend. Op een plank lag het tafelzilver keurig compleet maar daarboven bengelden twintig zoute, vette gehamsterde hammen. „Juist," zei de agent en zich tot mevrouw wendend, mompelde hij iets van procesverbaal wegens hamsteren. De dienstbode deed nu een stap te rug en dè agent „onderhield" zich om strafrechtelijke redenen nog eenige oogenblikken met de vrouw des huizes. De wraak was zout LOTERIJ VAN WINTERHULP NEDERLAND. Naar het Hbld. verneemt, zal on der auspiciën van Winterhulp Ne derland ten bate van deze stichting over eenigen tijd een groote loterij worden gehouden. De organisatie van deze loterij is in handen ge legd van de Comm. Venn. „Het Kompas", terwijl het voornemen bestaat bij den verkoop der loten de collecteurs en collectrices van de Staatsloterij in te schakelen,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5