DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'M De toestand in Irak. )over met verdragend geschut beschoten. De ravitailleeringshaven Liverpool opnieuw gebombardeerd. Haveninstallaties van La Valetta gebombardeerd. De druk op Tobroek wordt steeds sterker. BEKENDMAKING. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. Opplakvellen. VERDU 1ST ERIN GS- TIJDEN van 21.07 tot 6.05 van 21.10 tot 6.03. op 11.30 onder 2,09. op 12,37 onder 2.46. 10 Mei Volle Maan. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 104. PRIJS DER GEWONE ADVERXENTIEN: Van 15 regels 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V Boek- en Handelsdruk kerij v b HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telei 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADhMA. Twee bladen. Zaterdag 3 Mei 1941 Botsingen tusschen Britsche en Iraksche troepen. Rome, 2 Mei. (D.N.B.) De Mes- saggero meldt omtrent deri toestand in Irak, dat de Iraksche regeering de lichting 1916 en alle klassen der specialistentroepen heeft opgeroe pen. Sedert Woensdag zoo meldt Stefani uit Bagdad bezetten de Iraksche strijdkrachten systema tisch alle strategische punten van het land, met inbegrip van de ha ven Basrah. De olievelden van Mossoel staan eveneens onder con trole van de Iraksche specialisten troepen. De in Irak wonende Engelschen zijn bijeengebracht op het vliegveld Habanija, het eenige punt des lands dat tot dusver nog niet door de Iraksche troepen is be zet. Gelande Britsche troepen zijn geplaatst binnen een cordon van Iraksche strijdkrachten. Een aantal echter nog niet tot ernstige inci denten te zijn gekomen. Een aantal Engelsch-Indische contingenten van de kortelings gelande troepen is. naar Stefani verder meldt, naar de Iraksche troepen overgeloopen. Toespraak van den Iraksen minister-president. Rome, 2 Mei. (D.N.B.) Naar de Tevere meldt, zijn voor de amtbs- woning van den Irakschen minis ter-president Kailani; sympathiebe- toogingen gehouden door de Irak sche jeugdorganisaties. De minister president zoo schrijft het blad ver der, heeft in een toespraak den na druk gelegd op het feit, dat de Iraksche regeering alles gedaan heeft om den vrede te bewaren. Wanneer men echter, zoo verklaar de hij, aan den anderen kant niet wil bgerijpen, zal Irak een duide lijker taal moeten spreken. Naar "de Tevere meldt, heeft de regeerjng een algemeene amnestie voor politieke vergrijpen afgekon digd. Onder hen, die zijn vrijgela ten, bevindt zich ook de burge meester van Bagdad, die tijdens den putsch is gearresteerd. Sedert Donderdagochtend vroeg publiceert de Iraksche radio voortdudend op roepen aan de bevolking en be richten over den loop der gebeurte nissen. Irak, Palestina en Indië bereiden Engeland zorg. Lissabon, 2 Mei. (D.N.B.) De Manchester Guardian noemt in een hoofdartikel als zwakke punten van de Britsche positie in het oos- tenr Irak, Palestina en Britsch- Indië. Naast de voor Engeland hoogst onoverzichtelijke situatie in Irak, maakt het blad zich vooral bezorgd om Britsch-Indië en schrijft: Indië vertoont gevaarlijk zwakke punten. Het is vooral mo reel en materieel zeer nadeelig voor ons, dat niet een enkele ziel in Indië werkelijk overtuigd aan onze zijde staat. Crisis tusschen Engeland en Irak acuut geworden. Stockholm, 2 Mei. (D.N.B.) Naar de Londensche correspondent van het blad Social-Demokraten meldt, is de crisis tusschen Engeland en Irak plotseling acuut geworden. Voorts meldt Social-Democraten, dat de regeering van Irak een nota aan Engeland gestuurd heeft waarin verlangd wordt, dat alle Engelsche schepen terstond uit de wateren van Irak zullen vertrek ken en dat de gelande Engelsche troepen het land in twee weken zullen verlaten. Worden deze wen- schen niet ingewilligd, aldus luidt de nota verder, dan zal het .leger van Irak ingrijpen. Telegrammen van loyaliteit. Beiroet, 2 Mei. (A.N.P.) De re- geering van Irak, zoo wordt uit Bagdad vernomen, ontvangt uit geheele land telegrammen. het waarin de vaste houding der re geering wordt toegejuicht. De Be- d ouïnen-stammen bereiden zich erop voor, de weerbare mannen ter beschikking van de regeering te stellen. De Iraksche radio geeft smds gisteren nog uitsluitend mili- taire muziek, onderbroken door oproepen aan het volk en berich ten over het verloop der gebeurte nissen. Engeland eischt terugtrek king van Iraksche troepen Berlijn, 2 Mei. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft de Britsche regeering aan de regeering van Hef Duitsche legerbericht. Berlijn, 2 Mei. Van het Duit sche weermachtbericht is reeds een gedeelte in onze vorige editie opge nomen. Hieronder volgt het nog eens in zijn geheel: In Griekenland hebben de forma ties van het Duitsche leger de bezet ting van den Peloponnesos beëin dig-d.' Op het Grieksche vasteland be vindt zich geen strijdende Brit meer. In de Zuidelijk havens worden de resten der vluchtende Britten achter haald, voordat zij op de schepen konden gaan en gevangen genomen. Het aantal der Britsche gevange nen steeg hierbij tot 8200 man. Pantserwagens brachten op 30 April in de Golf van Corinthe een vijandelijk transportschip tot zinken en dwongen een ander schip zich over te geven. In Ncord-Afrika hebben sterke Duitsche en Italiaansche afdeelinen gevechtsvliegtuigen herhaalde malen doeltreffend de verdedigingsinstal laties van den vijand bij Tobroek ge bombardeerd. Bomvoltreffers stelden batterijen buiten gevecht en veroor zaakten hevige ontploffingen in het fort Pilastrino en in munitieopslag plaatsen. Formaties torpedo vliegtui gen grepen succesvol in den strijd te land in en schoten in luchtgevechten vier jachtvliegtuigen van het type Hurricane neer en vernielden een ander vliegtuig op den grond. Marine-artillerie schoot in de Mid- dellandsche Zee vier Britsche torpe- devliegtuigen neeïy Vliegtuigen der gewapende ver kenning bombardeerden met bijzon der succes een wapenfabriek aan de Engelsche Zuidkust en brachten ten Zuiden van Plymouth een koopvaar der tot zinken. Verdragend geschut van de marine nam scheepsdoelen voor Dover doeltreffend cnder vuur. In den afgeloopen nacht bestook ten formaties gevecbtsvliegers de ravitailleeringshaven Liverpool op nieuw met brisant- en brandbom men. Er ontstonden uitgestrekte branden en verscheidene ontploffin gen in voor den oorlog belangrijke doelen van het haven- en_ stadsge bied. Andere luchtaanvallen warén gericht op havens, industrieele in stallaties en vliegvelden in Zuid- ei. Zuidwest-Engeland. Boven het vloot- steunpunt Scapa Flo.w wérden twee versperringsballons neergeschoten. Boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag, noch des nachts vijandelijke gevechtshandelingen plaats. De Britsche verliezen in Griekenland. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) De verlie zen, die de Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen op hun terug tocht naar. de landingshaven der Egeïsche Zee door de Duitsche sla gen hebben geleden, zijn zoo gewel dig, dat zelfs de Britsche berichten dienst deze verslagen eenheden „zelfmoordenaarsafdeelingen" noemt. Daar zij den terugtocht van de vluch tende overblijfselen van de troepen- deelen, die overwegend uit Engel schen bestonden, moesten dekken, zijn de Nieuw-Zeelanders en Austra liërs in de pan gehakt. Het aantal Britsche gevangenen op den Peloponnesus. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) Volgens de laatste berichten is het aantal Britsche gevangenen alleen op den Peloponnesus tot 8200 gestegen. On der de gevangenen bevinden zich voor het grootste deel Australiërs en Nieuw Zeelanders. Alle belangrijke Grieksche eilanden bezet. Berlijn, 2 Mei (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde wordt gemeld: Met uitzon-dering van Kreta zijn alle strategisch belangrijke eilanden van Griekenland bezet. Deze mededeeling werd. heden avond gedaan in Berlijnsche des kundige kringen ter gelegenheid van de voltooiing van den veldtocht in Griekenland. Hiermede zoo voeg de men van politieke zijde hier nog aan toe is een nieuwe etappe der nieuwe Europeesche ordening be reikt: Engeland is van het continent verdreven. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 2 Mei (Stefani). Weermachtbericht no. 331 luidt als volgt: Onze vliegtuigen hebben de ha veninrichtingen van La Valetta ge bombardeerd. Duitsche jagers heb ben drie Hurricanes neergeschoten tijdens luchtgevechten boven het eiland Malta. In Noprd-Afrika meldt men uit Irak den eisch gesteld, de troepen rondom het vliegveld van Habba- niyahterug te trekken. Tevens heeft de Britsche regeering de re geering van Irak erop attent ge maakt, dat „mocht er een incident voorvallen, de volle verantwoorde lijkheid daarvoor bij de autoriteiten van Irak zal berusten". Deze auto riteiten schijnen echter tot dusver nog geen dienovereenkomstige maatregelen genomen te hebben. Dientengevolge heerscht er een min of meer gespannen toestand. Gevechten in Irak. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) De Brit sche 'berichtendienst meldde van avond ter aanvulling op het bericht over de botsing tusschen Iraaksche troepen met de te Habbaniayah gestationneerde Engelsche strijd krachten, dat de strijd vandaag den geheelen dag heeft geduurd. Men mag aannemen, dat nog door gevochten wordt. Indische militairen in Irak loopen over. Beiroet, 2 Mei. (A.N.P.) Don derdagmiddag is een deel van de Britsch-Indische troepen, die in Basra aan land gebracht zouden worden, gedesereeterd en met volle wapenrustig naar het Iraksche le ger overgeloopen. den sector van Solloem activiteit van Italiaansch-Duitsche detache menten en van Duitsche vliegtuigen, die in scheervlucht vijandelijke auto's, troepenconcentraties en bat terijen hebben aangevallen. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen zijn voortgegaan met, intensief bombardeeren van Tobroek, waar onze druk steeds sterker wordt. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Derna en Benghasi. Er werd lichte schade aangericht, er viel geen enkel slachtoffer. Uit Oost-Afrika valt niets te mel den. MENZIES BIJ DEN BRITSCHEN KONING. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) De ko ning van Engeland heeft vandaag volgens den Engelschen berichten dienst den Australischén premier, Menzies, in gefioor ontvangen. Na afloop deelde Menzies aan persver tegenwoordigers mede, dat tijden: zijn verblijf in Engeland ook de vraag besproken was, of een oorlogs kabinet van het Britsche wereldrijk gevormd moest worden of niet. Men was echter tot de conclusie gekomen, dat dit op het oogenblik nog niet kon geschieden. Menzies gaat naar Amerika. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) Naar Reu ter meldt, heeft de Australische mi nister-president, Menzies, heden me degedeeld, dat h(j naar de Ver. Sta ten zal reizen. „Ik zal daar héél openhartig erop wijzen, dat de Ame- rikaansche. hulpverleening, wil zij inderdaad dezen oorlog doeltreffend verkorten, een hulp in den uitge breidsten zin des woords moet zijn" zoo verklaarde hij. 's-Gravenhage, 2 Mei. Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: Op grond van par. 5 van het besluit van den Führei over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Reichsgesetz- blatt I bladzijde 778) en in aanmerking nemend par. 1 van verordening 20 van 7 Februari 1941, vaardigt de hoogere S.S. en Polizeiführer de volgende bekendmaking uit: 1. Het openbare dragen en toonen van afbeeldingen van levende leden van het Huis Oranje-Nassau, op welke wijze en in welke vorm dan ook, alsook het demonstratieve dra gen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij verboden. Ditzelfde geldt van he* al of niet tegen betaling verder ver spreiden van dergelijke voor werpen. 2. Handelingen in strijd hiermee worden voorzoover niet strengere straffen bepaald zijn ingevolge par. 1 der verordening nr. 201941 van 7 Februari 1941 bestraft. Het volgende officieele commen taar werd bij deze bekendmaking ge geven: Verschillende incidenten van den laatsten tijd brachten het bewijs, dat afbeeldingen van levende leden van het. Huis van Oranje-Nassau, alsook ide kleuren van dit huis, tot een de monstratie tegen de bezettingsmacht misbruikt werden, en wel zeer op merkelijk het meest door kleine groepen uit het sociaaldemocrati sche en roomschkatholieke kamp, die voorheen slechts in zeer bijzondere gevallen bereid waren, om de zaak van het Huis van Oranje-Nassau tot de hunne te maken. Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de verdiensten van vroegere leden van het Huis van Oranje-Nassau gedacht, een erkenning, voor welke een alge meene waardeering afgenomen kan worden, aan welke deze bekendma king geenszins te kort doen wil. Het geval ligt bij het publiek toonen van afbeeldingen van leven de leden van het huis Oranje- Nassau echter geheel anders. Reeds op grond van het feit, dat deze leden van genoemd huis, nadat zij haar land en volk verlieten, zonder uit zondering geheel naar de zijde der Engelschen zijn ovr .'gegaan, moet dit als demonstraties worden opgevat. Dit demonstratieve toonen heeft dan ook tot verstoringen der orde geleid, die tot het boven weergegeven ver bod leiden moesten. De bekend making der politie heeft in het bij zonder ook betrekking op het dragen van uitgezaagde geldstukken (van 10 en 25 cents) en het neerzetten van afbeeldingen in étalages. Niet door de bekendmaking getroffen worden de ook als „prinsenvlag" be kende oranje-blanj.e-blau-vlaggen, daar deze heden als een uitdrukking van den volkschen wil kunnen wor den beschouwd. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) THEE EN KOFFIESURROGAAT. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw" en vissche rij maakt bekend, dat de met 30 ge nummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koopen van 40 gr. thee of 250 gr. koffiesur- rogaat, officieele samenstelling. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zon dag 25 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 3 Mei. EXTRA RANTSOEN RUST. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- ren maakt bekend, dat voor het tijd vak van Zaterdag 3 M e i tot en met Zondag 25 M e i a.s. op bon „21" van de boter- en vetkaait een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstegries of grutten- meel (gemengd meel) van 250 gram beschikbaar wordt gesteld. Voor zoo ver dit extra rantsoen wordt betrok ken tegen inlevering van bonnen van devetkaart zullen de winkeliers aan het publiek een reductie van 0.03 per 250 gram op den normalen prijs verleenen. De winkeliers ont vangen het bedrag, waarover zij reductie hebben verleend, door be middeling van de plaatselijke distri butiediensten terug van de midden- standsbanken. Nader zal worden bekend gemaaki op welke wijze de detaillisten *1® bonnen „21" van de boter- en vet- kaart behooren in te leveren. Ten einde de bij "het centraal distributiekantoor ingeschreven de taillisten in de gelegenheid te stellen aan de vergroote vraag naar rijst te voldoen, worden zij in de gelegen heid gesteld vanaf Maandag 5 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. tus- schentijds de met „23" genummerde bonnen van de „bonkaart algemeen' welke thans recht geven op 250 gram rijst, voor toewijzingen in te wisse len. De vaste inleveringsdagen ko men daarbij te vervallen, zoodat de belanghebbenden onafhankelijk van hun codenummer de bonnen kunnen inleveren. De inlevering der bonnen dient te geschieden in veelvouden van tien stuks, zoodat het gebruikelijke mi nimum van 40 bonnen hierbij niet behoeft te worden gehandhaafd. De grossiers zullen tijdig door de Nederlandsche Meelcentrale worden bevoorraad. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN JAPAN. Tokio, 2 Mei (Domèi). Op een op de persconferentie gestelde vraag met betrekking tot het aangekondigd de onderhoud tusschen den Japan- schen ambassadeur Sjigemitsoe en den Britschen rpinister van buiten- landsche zaken, dat vandaag plaats heeft, antwoordde de woordvoerder van het inlichtingenbureau der re geering: „Dit is iets heel gewoons". Zij ontmoeten elkaar gewoonlijk een maal per week.Het laatste onder houd vond plaats op 25 April. Ge vraagd of Sjigemitsoe tijdens het laatste onderhoud met Eden gezegd heeft, dat er geen hoop bestaat dat er een verbetering komt in de be trekkingen tusschen Japan en Gr.- Britannië, zooals door een persbe richt werd gemeld, antwoordde de woordvoerder: „Ik kan u, zelfs zon der hiernaar een onderzoek in te stellen, de verzekering geven, dat ambassadeur Sjigemitsoe nooit iets dergelijks heeft gezegd". DE VROEGERE GRIEKSCHE MIN.-PRESIDENT IN TURKIJE. Ankara, 2 Mei. (D.N.B.) De vroe gere Grieksche minister-president, Konstantir, Kodzias, bevindt zich met zijn gezin in Ankara en heeft een onderhoud gehad met den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken. In politieke kringen alhier wordt beweerd, dat Kodzias naar Amerika wl vertrekken. Het vroegere hoofd der politie van Istanboel, Akalin, zou, naar de bladen melden, tot directeur-generaal van de openbare veiligheid in Turkije benoemd worden. Zijn voorganger op dezen post is benoemd tot onder staatssecretaris in het ministerie van binnenlandsche zaken, HET ENGELSCHE VERLIES AAN ZWAt»R OORLOGSMATERIAAL. Berlijn, 2 Mei. (D.N.B.) Het ach terlaten van het zware oorlogsma teriaal der vluchtende Britsche strijdkrachten in Griekenland be- teekent, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een onherstelbaar verlies voor een leger, dat zooals het Britsche, zoo ver van zijn va derland verwijderd is. Lichte wa pens, b.v. pistolen en geweren kunnen steeds weer vervangen worden. Het nasturen van zware wapens echter, in het bijzonder van pantserwagens, artillerie, gepant serde verkenningswagens, met het daarbij behoorende personeel voor het onderhoud, de grondinstallaties van het luchtwapen met al haar ravitailleringscolonnes want al deze factoren moeten gerekend worden tot de zware wapenen is zeer moeilijk. Gaan deze wapens in een modernen oorlog verloren, dan beteekent dit de totale weerloos heid van de strijdkrachten, die de ze wapens moeten missn. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met ingang van 5 Mei 1941 de opplak vellen MD 18 oud model in tiet geheel niet meer gebruikt mogen worden. Van dien datum af mag dus niet meer op .opplakvellen MD 18 oud model worden geplakt. De op plakvellen, die op dien datum reeds waren beplakt, mogen nog wel wor den ingeleverd. De volgende bonnen, welke voor heen op het opplakvel MD 18 oud model opgeplakt moesten worden, dienen van bovengenoemden datum af op het opplakvel MD 268 te wor den geplakt, met dien verstande, dat elke bon vier vakjes beslaat. Het zijn: de rantsoenbonnen (oud); Wehrmachtsm arken; Scheerzeepbonnen; Bonnen papkaart; Bonnen brandstoffenkaart en coceskaart; Cacaobonnen (nog ongebruikt). Alkmaar, 3 Mei 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. BERGEN. Uitreiking van aardappel- kaarten. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de aardappelkaarten zullen worden uitgereikt op het distributie-bureau, Kerkstraat 2, als hieronder vermeld: Maandag 5 Mei letter A 9 B 10 C en D 14 E en F 15 Dinsdag 6 Mei 10 uur 12 uur *—15 uur 17 uur G H 10 —10 —11 uur uur I en J 11 K 14 Woensdag 7 Mei L 9 M 10 N 14 O en P 15 Donderdag 8 Mei R 9 1214 uur 17 uur —10 uur —12 uur —15 uur 17 uur 10 uur S tot SI 10^—12 K uur SI en T 14 15 uur U en V 15 17 uur Vrijdag 9 Mei W 9 —11 uur IJ en Z 11 12 J2 uur Alle distributiestanikaarten medenemen. Een ieder is verplicht bij het af halen der kaarten zijn voorraad aard appelen op te geven. Indien het ge zinshoofd niet persoonlijk komt moet dit door hem schriftelijk geschieden. Bij gebleken onjuiste opgave stelt men zich bloot aan strafvervolging. Bergen, 29 April 1941. De Leider van den Distributiekring. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 3 Mei: 4 Mei: AMERIKAAN SCHE VLIEG TUIGEN NAAR ENGELAND. New-York, 2 Mèi (D.N.B.) De New-York Times meldt uit Washing ton dat het aantal transportvliegtui gen welke de komende drie dagen uit particulier bezit aan Engeland geleverd zullen worden minstens 200 ^draagt. De Engelschen hebben dez oestellen dringend noodig voor hun eer in het nabije Oosten. Zie vertier Buitenland pag. 2, 2e bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1