FILMN1EUWS VRAAG EN AANBOD 3B cent per vijf regels BUITENLAND RECHTSZ AKFN TWEEDE BLAD DE VOEDSELVOORZIENING IN DE VACANTIE-OORDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stukje in de Alkmaarsche Courant van Maan dag 28 April over „Distributie-moei lijkheden in de vacantieoorden" zou ondergeteekende gaarne eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad willen vragen, teneinde deze aange legenheid ook eens van winkeliers zijde te bezien. In de eerste plaats dan ben ik het roerend eens met den schrijver van bovenaangehaald stukje, dat de win keliers medewerking zullen moeten verleenen, om paal en perk te stellen aan de mogelijkheid, dat de gasten die dezen zomer Bergen, of welk vacantieoord, ook zullen bezoeken, deze gelegenheid tevens aangrijpen om met gevulde tasschen deze va cantieoorden te verlaten en zoo doende de voedselpositie van onze eigen bevolking in gevaar brengen. Wel moet ik opkomen tegen de zinsnede: „Nu alles in den winkel geprijsd moet worden, bestaat er voor de winkeliers geen gelegenheid meer om de artikelen aan dergelijke gasten iets duurder te verkoopen". Geen enkele bonafide winkelier, die prijs stelt op zijn naam van in alle opzichten reëel zakenman te zijn, kan zich dat zonder meer laten aanwrijven. Want juist in dezen tijd, waarin het lijkt dat de cliënt min of meer afhankelijk is van zijn leve rancier, is het koopend publiek juist zoo fijngevoelig. Een zakenman die in dezen abnormalen tijd misbruik maakt van we kunnen gerust zeggen den noodtoestand waarin het koopend publiek verkeert, breekt zijn zaak door het maken van extra winst on herroepelijk af. Zeker, het koopend publiek zal ter wille van de begeerte, wat extra in huis te willen hebben, dit gaarne slikken, maar als het koopend publiek voelt, om het maar eens banaal uit te drukken, door den winkelier te worden afgezet, dan zal zich dat later als deze abnormale tijd achter den rug is, zeker wreken. Juist nu is het de tijd voor den in alle opzichten reëelen zakenman het publiek zoo voorkomend en goed mogelijk te bedienen, want de klant is en blijft koning; natuurlijk be hoeft dit ook niet in te houden, dat de winkelier slaaf van den klant moet zijn, wat een op een gezond standpunt staanden zakenman ook nooit zal willen zijn. Ten aanzien van de beperking der koopgelegenheid in 't belang van de eigen burgerij, zullen de beide middenstandsvereenigingen te Ber gen volgende week in een gecombi neerde vergadering bijeen komen om deze aangelegenheid te bespreken en maatregelen in die richting te treffen. Nu doet zich de vraag voor, of er een verordening met dwangmaat regelen moet komen, om die winke liers, dié meenen niet in het gareel van het zuiver algemeen belang van Bergen te kunnen loopen, tot de orde te kunnen roepen, of, dat er een vrijwillige sluiting van winkels zal kunnen komen. Is het eerste het geval, gaat onze mooie seizoenregeling, die er voor de volle 100 procent op is gebaseerd om het koopend publiek in alle opzichten tegemoet te komen (gedurende het tijdvak van 15 Mei tot 15 September mochten de winkels tot des avonds 10 uur, 's Zaterdags tot elf uur en des Zondags tot 10 uur worden opengesteld) verloren. Zeer zeker brengt deze regeling zoete winst in het laadje, wat de winkelier ook weer hard noodig heeft na een lange winterperiode waarin het zakenleven in een badplaats erg stil is. Toch schiet er gedurende de zo mermaanden voor den zakenman niet veel huiselijkheid over, daar hij en zijn gezin vooral in het hoofdseizoen geheel door zijn zaak in beslag wordt genomen, maar in ieder geval is het een verordening uit den nood der tijden geboren. Ondergeteekende voelt daaronl vooral in dezen tijd voor een vrij willige sluiting, welke ook zeker te verwezenlijken is. Juist in dezen tijd van distributie moeilijkheden, waarin de zakenman zich aan alle kanten aan handen en voeten voelt gebonden door maat regelen, die genomen moeten wor den, om een redelijke en billijke verdeeling van grondstoffen en le vensbehoeften te kunnen waarbor gen, moeten wij trachten één groote eenheid te vormen en als één man schouder aan schouder staan, om waar dit gevraagd wordt, zoo noodig een vrijwillig offer t.e brengen in het zuiver algemeen belang van de eigen bevolking; om de algeheele voedsel positie van Bergen te waarborgen. Daarom: als één man voor vrij willige sluiting. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, H. H. W. KLEIJBERG. [De door inzender gewraakte zin snede richtte zich niet tot de bona fide winkeliers. De inzender zal ech ter niet willen ontkennen, dat de verplichting om in de winkels alle artikelen te prijzen, zonder reden genomen is. De hoofdzaak van ons betoog was echter, dat voorkomen moet wor den, dat vreemdelingen, ten koste van de eigen bevolking, met volle tasschen nog vrije consumptie artikelen naar elders vertrekken. Het verheugd ons, dat de inzender, als bona-fide zakenman, dit met ons eens is en maatregelen wil beramen om dit te voorkomen. Een zakenman die verder kijkt dan zijn neus lang is, zal zoo lang moge lijk zijn klanten goed willen bedie nen en natuurlijk dus ook de zomer gasten, die in normale tijden voor den middenstand in Bergen een be langrijke bestaansbron zijn. Het doet vooral prettig aan, dat deze zaken man zich nog op het standpunt stelt, dat de klant koning is. Wij zijn er van overtuigd, dat het belang van den middenstand vordert, dat hij dit devies niet uit het oog verliest. Naast bona-fide winkeliers bestaan er ook nog bona-fide klanten en in dezen tijd van schaarschte aan voe dingsmiddelen, brengt o.i, het belang van deze laatsten mede, dat de win kelier de voedingsmiddelen die nog vrij te krijgen zijn voor zijn cliënten reserveert en niet verkoopt aan lie den die de winkels af loopen om de gekochte artikelen in den ketting- handel voor duurdere prijzen te ver koopen. Daartoe kan ook een korter openstellen van de winkels mede werken. Als dit door een vrijwillige regeling van de middenstandsorgani saties bereikt kan worden is ons dit wel. Hoofdzaak is dat dit bereikt wordt. Schade voor den winkelier kan dit niet brengen, omdat wat nog verkocht kan worden, ook in een korteren tijd van openstelling wel verkocht raakt. Maar die winkelier kan het slechts het voordeel bren gen, dat hij, in den tijd waarin hij gewoonlijk alle huiselijkheid moet missen, ook nog over wat vrijen tijd de beschikking heeft, dien hij overi gens voor een groot deel aan distri butie-administratie wel al zal moeten offeren. Red. Alkm. Crt.] VALSCH GELD. Harmonie. In verschillende landen worden valsche bankbiljetten uitgegeven. Zij blijken alle uit één bron af komstig te zijn en de samenwerkers, de politie-autoriteiten doen hun best de centrale, die uitstekend geoutil leerd schijnt te zijn, op te sporen. De opwindende gebeurtenissen bij dit werk en het verslag van het nauwgezette speurderswerk der re cherche vormen het hoofdmotief var. deze uitstekend gespeelde film. Zij geeft niet alleen spanning, ook da romantiek ontbreekt niet: een sym pathieke vrouwelijke medewerkster van den leider der valsche munters bende, die zich aan het misdadige milieu wil onttrekken als zij gaat houden van een eerlijk man, die zij bij haar „handwerk" ontmoet en een talentvol graveur met een bekoor lijke verloofde (Karin Himboldt) spelen eveneens hun rol in deze film. Tenslotte is er nog het element dra matiek: De eerstgenoemde vrouwe lijke hoofdrolspeelster (Kirsten Hei berg, die uitstekend spel te zien geeft) pleegt zelfmoord als zij be seft te laat te zijn met haar po ging zich te reclasseeren; van de graveur (Hermann Brix) wordt on der bedreiging met chantage geëischt bankbiljetten te graveeren. Hij evenwel is geen misdadiger, loopl naar de politie en brengt zoodoende de zaak aan het rollen tot ze aan het einde voor hem een gelukkig slot heeft. Rudolf Fernau en Theodoor Loos spelen de overige mannenrol len. Vooraf: Ufa-journaal en een filmpje „Op de boerderij". HET GETROUWDE SCHOOL MEISJE. City-Theater. Het is niet prettig als leerlinge van een meisjesgymnasium wegens wangedrag van school gestuurd te worden, maar als alle meisjes be loven, dat zij dan vrijwillig de school zullen verlaten, is dat een groote troost. Helaas blijkt op het kritieke oogenblik, dat het meisje Schreiber wordt weggezonden, alleen Kathe Riedel den moed te hebben haar vriendin te volgen en dat is de oor zaak, dat Kathe den volgenden morgen wakker wordt met de schrikwekkende gedachte, dat ook zij van school gestuurd is en het haar ouders niet durft bekennen. Zij simuleert een ziekte, zij houdt zelfs de thermometer onder de warmwaterkraan en als zij dan een temperatuur van 39.5 graad heeft, wordt er een beroemde jonge professor ontboden, die de onge ruste ouders met de patiënte alleen laten. Dan bekent Kathe hem de heele historie en smeekt hem haar te helpen en de professor, die te hard gestudeerd heeft om een vrouwen kenner te zijn, komt al spoedig onder haar invloed. Plotseling komt er een vliegtuig op het doek wat beteekent, dat de professor en Kathe getrouwd zijn en door hun familie uitgeleide worden gedaan voor hun huwe lijksreis. Het jonge paar keert na enkele weken huiswaarts, maar in haar kostbare woning waar de pro fessor haar ambtshalve vrijwel den geheelen dag alleen moet laten kan Kathe niet wennen. Zij denkt weer aan haar vroolij- (Dinsdags, en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. Te koop een beste handwagen. WOGNUMSCHEBUURT 24. Weckglazen te koop gevraagd. Adres Huize ZONNEWEELDE, Westerweg 63c, Heiloo. Piano en orgel te koop gevraagd. Brieven met merk en prijs BURENWEG 97, Heiloo. Het Naaimachine Huis: Handm. vanaf 10, ook als nieuw 3'5. schoenmakersm. 27.50, Singer, verder alle merken voorradig. J H. de Boer, Geestersingel 48. Racket in goeden staat gevraagd. Brieven onder letter B 104 aan het bureau van dit blad. Te koop: pracht moderne eikenhou ten Piano, als nieuw, tegen billijken prijs. Moderne Kinderwagen voor 12, prima Mangel 15, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: mooi Meisjesrijwiel voor 'aeftijd 8 jaar 16, Stofzuiger Electrolux sleemodel met hulpstuk ken 120 volt 17.50. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: eenige net gedragen heerencost., damesmantels en ja ponnen etc. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: 4 stoelen, 2 fauteuils, 2 p. ledikant voor 5, schrijfbureautje f 10 kamerclosetstoel, spiegel 2, kinderledikant 1. p. Opklapkdikant enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: prima Bosch claxon 10, pracht Ideaal 20 band meter voor aannemer of zelfbouwer 10. KENNEM3RSTRAATWEG 63. Z. g. a. n. Kachels en Fornuizen, Vuurduivels en Kookkachels met drie kookgaten. H PANDER, Voormeer 2. Te koop een Heerenrijwiel 10 maanden gebruikt. PLEVIER, Oterleek. Tel. 210. Autoped te koop gevraagd massief rubber of luchtbanden. VROUWENSTRAAT 1. Pracht Heerenfiets te koop. Z. g. a. n Haardkachel, een paar lieslaarzen maat 42. RUNSTRAAT 4. ken schooltijd en nadat haar vrien din Schreiber vol enthousiasme van haar nieuwe, school verteld heeft, besluit Kathe haar man te verrassen met een einddiploma en dit te behalen door als zijn zooge naamde pupil weer op de school banken plaats te nemen. Zij trekt haar oude schooljurk weer aan en vanaf dat oogenblik ontwikkelen zich allerlei dolle situ aties. De professor, die haar dage lijks opbelt moet altijd hooren, dat zijn vrouw naar den kapper is. De professor verdenkt zijn vrouwtje van ontrouw en er zijn allerlei toevallige gebeürtenissen waardoor Kathe wegens wangedrag van school gestuurd wordt. Eerst dan ontdekt de professor de ware oorzaak van haar uithui zigheid en krijgt deze alleraar digste en boeiende film een geluk kig einde. Güstl Hüber, Theo Lingen, Hans Moser en andere artisten hebben aan het succes van deze film een belangrijk aandeel. Vooraf: een aardige eenacter, Tobis-nieuws en een spannende Ufa-film. JE MOET MAAR BOFFEN. Watt en 1/3 Watt in het Roxy-theater. Een paar wonderlijke gasten ko men als verstekeling aan boord van een mailboot terecht. Het zijn de heeren Watt en Half Watt. Wie de clownerie van deze twee avontu riers kan waardeeren, kan deze week in het Roxy-theater 'terecht. Watt en Half Watt beleven in deze film al de ongemakken die het be roep van blinden passagier kan me debrengen. Natuurlijk worden bei de vrienden ontdekt en dan bij den kok in de keuken aan het werk ge zet. Ze beleven nu aan boord de dwaaste avonturen en alles gaat natuurlijk verkeerd. De beide hee ren vallen van de eene in de an dere humoristische situatie. Geluk kig komen Watt en Half Watt weer heelhuids door deze avonturen en grappenmakerijen heen. Een be hoorlijk verhaal is feitelijk afwezig in deze film, maar dit zal ook nie mand verwachten. Het eenige doel is het publiek te laten lachen en er wordt inderdaad gelachen door jong en oud. Wie zich dus weer eens vermaken wil, zoekt onze oude vrienden Watt en Half Watt nog eens op om dan met hen, hun hu moristische avonturen aan boord van een Oceaanstoomer te beleven. Voorprogramma: Ufa-journaal, Hollandsch nieuws, een natuurfilm en een één-acter over «en huiselijk misverstand. SUIKERFREULE. Victoria-theater. Evanals men genoten heeft van het tooneelstuk, zal men ook ge nieten van de film Suikerfreule. De film bood diverse mogelijkheden, die het verhaal in bijkomende za ken eenigszins gewijzigd hebben. Tal van Indische natuuropnamen zijn bijzonder interessant. Men ziet Dirk van der Kooy na een kort verlof uit Amsterdam naar Indië vertrekken. Op de boot maakt hij kennis met Vermeer, die chef wordt op dezelfde fabriek, waar Dirk machinist is. Betje, Dirks vrouw, die in Amsterdam bij haar zaak is gebleven, verkoopt de ze en gaat per vliegmachine naar haar man toe. Deze kijkt wel even verrast als hij Betje ziet verschij nen. Dirk heeft een dochter in In dië, waarvan Betje niets weet en als deze Dolly nu komt logeeren. durft Dirk het geval niet aan Betje te vertellen en laat haar doorgaan voor de dochter van zijn vriend Schuit. Dit leidt natuurlijk tot al lerlei pijnlijke en verwarrende si tuaties, waarbij de liefdesverkla ring van Jhr. van Weeland en Dolly meewerkt, omdat Betje die be schouwt als aan haar gericht. Zoo komt ten slotte het bedrog van Dirk uit. Maar het loopt best voor hem af, want Betje is dolblij met haar dochter, al moet zij haar dan ook weer afstaan aan Vermeer, die Dolly dolgraag als echtgenoote wil hebben. Echt hartelijk en gevoelig tevens heeft Aaf Bouber de rol van Betje gespeeld, terwijl Elsensohn zeer juist Dirk typeerde. Een alleraar digste figuur maakte Louis de Bree van vriend Schuit. Vol leven en heel aantrekkelijk was Annie van Duin als Dolly, terwijl de Jonkheer van Hans v. Meester juist het be doelde type gaf. Verder mogen nog genoemd Louis Borel, Mien Duymaer van Twist, Elias van Praag en Corrie Vonk. Zij allen hebben tot een goed geheel samen gewerkt. Een uitgebreide Ufa-journaal en een Tobis Holl. Nieuws met vele verrassende opnamen gingen aan het hoofdnummer vooraf. DEELEN VAN DE SERVISCHE KROONSCHAT GEVONDEN. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) Het is Duitschen soldaten gelukt in het klooster Ostrog deelen van den Ser vische kroonschat en de bagage van het gezelschap van koning Peter te vinden. Omtrent de daarbij gedane ontdekkingen en de arrestatie van den Servischen patriach Gavrilo verneemt het D.N.B. het volgende: Het rotsklooster Ostrog, niet ver van Niksitsj, was het laatste toe vluchtsoord van den vrcegeren ko ring. Van hier vertrok hij, slechis vergezeld door enkele personen uit zijn naaste omgeving, per vliegtuig voor zijn vlucht naar het buitenland. Aan het hoofd van de samenzweer ders, die Zuid-Slavië wilden brengen tot een oorlog tegen Duitschland, staat de patriach Gavrilo. Bij de ba gage van den koninklijken staf wer den gegevens voor de militaire en politieke voorstellen van de raad gevers van den jongen Petër gevon den: schamele by zonderheden bijv. over het Italia,.; -che koloniale rijk en de mogelijkheden van een kolo nialen oorlog, die niet eens voldoen de zouden zijn voor een schoolboek, emigrantengeruchten van Angelsak sische sensatiebladen, enz. toen de Duitsche troepen vlak bij Niksitsj stonden en koning Peter met achter lating van talrijke ministers, gene raals en vertrouwden, benevens van vele geldzakken en kisten goud, met eenige nog beschikbare vliegtuigen naar het buitenland was gevlucht, verlieten ook eenige begeleiders van den oudkoning het rotsklooster en leiden in de bergen een jammerlijk bestaan. Tenslotte waren zij blij door de Duitsche troepen gegrepen te worden en bij Duitsche veldkeukens weer eens een warmen maaltijd te kragen. De patriarch, Gavrilo, had zich la ten opsluiten in geheime vertrekken. De Servische staatsschat lag in rots- kelders en talrijke holen verborgen. Een groot deel, 15 millioen, had Qavrilo terstond terzijde gelegd of aan goede vrienden doorgegeven. Een paar dagen waande Gavrilo zich reeds in veiligheid en leefde hij bij wijn en gramofoonmuziek niet kwaad. Op een goeden morgen wera Gavrilo door ruwe kolfslagen tegen zijn deur gewekt. Gekleed in een 'nëmd en onderbroek opende hij de deur. Voor hem stond een SS-Sturm- bann-Führer met eenige Duitsche soldaten. Met Gavrila arresteerden de Duitsche soldaten een der voor naamste verantwoordelijken voor de oorlogspolitiek der kringen rondom den jongen koning. Met hem teza men werden verscheidene andere priesters en hooge ambtenaren van de ministeries te Belgrado gear resteerd. Toen men den patriach een opengesneden bankbiljettenzak voor legde, waaruit 15 millioen dinaren waren verdwenen, trachtte hij eerst te ontkennen. Door een tolk werd hem echter medegedeeld, dat intus schen 10 millioen bij het beddegoed, in liturgische gewaden, achter kas ten, enz. gevonden waren. Daarop beweerde Gavrilo, dat hij den res: had weggeschonken. DE LAATSTE UREN VOOR DE BEZETTING VAN ATHENE. Berlijn, 2 Mei. (D.N.B.) Aan het D.N.B. wordt het volgende gemeld over de laatste uren voor de bezet ting van Athene door de Duitsche troepen: Athene bracht voor den intocht der Duitsche troepen een dramati; schen nacht door. De verslagen Engelsche troepen vertoonden de neiging, Athene te bezetten en het op een straatgevecht te laten aan komen, waarbij voor Ahene het ge vaar bestaan zou hebben, verwoest te worden. De Engelsche bezetten de heuvels in de omgeving van Athene met stukken geschut. In de buurt van het Duitsche gezantschap en ook voor de woning van den Duitschen gezant werden kanonnen opgesteld. In de voorsteden van Athene bevond zich een sterke af- deeling Engelsche artillerie. De terreur bereikte haar hoogtepunt toen Engelsche gemotoriseerde troe pen, die op de vlucht geslagen wa ren, over den straatweg van Eleu- sis en door het centrum van Athene trokken. De toenmalige Grieksche minister van oorlog dreigde daarop tegen de Engelsche officieren, dat indien de kanonnen en machinege weren niet uit de straten van Athe ne, uit de voorsteden en van het Duitsche gezantschap werden weg gehaald, hij den Griekschen militai- ren bevel zou geven de stad van de Engelschen te zuiveren. De Atheensche bevolking legde de laatste dagen jegens de Engel schen een vijandige houding aan den dag. Toer. er bekend werd, dat een Engelschman een Griekschen oorlogsgewonde had doodgeschoten, kende de verontwaardiging van de bevolking geen grenzen meer. Het volk probeerde de Engelschen te lynchen en alleen door het optre den van de brandweer kon dit voor nemen verhinderd worden. HET AMERIKAANSCHE PUBLIEK EN DE OORLOG. New-York, 2 Mei (A.N.P.) „Als de Amerikaansche vloot optreedt ter bescherming van de vrachtbooten, die den Atlantischen oceaan overste ken en hierbij enkele Amerikaansche oorlogsschepen door de Duitsche duikbooten tot zinken worden ge bracht? bent u dan voorstander van Amerilca's deelneming aan den oor log?" aldus luidde een vraag van het Institute for Public Opinion (Gallup). Het resultaat dezer en- quete was als volgt: 50 pet. neen, 40 pet. ja en 10 pet. weigerde de vraag te beantwoorden. Nog duidelijker sprak men zich tegen deelneming van Amerika aan den oorlog uit bij de beantwoording van de volgende vraag: „Bent u voor deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, indien Amerikaansche vrachtbooten met oorlogsmateriaal door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht mochten worden?" Hierop antwoordde 58 pet. neen, 34 pet. ja en 8 pet. blanco. DR. GOEBBELS OVER DE VERHOUDING MET AMERIKA. Het deelnemen van Amerika zou slechts tot verlenging van den oorlog leiden. New-York, 2 Mei (D.N.B.) De New-York Times publiceert een in terview, dat de Duitsche minister van propaganda, dr. Göbbels, toege staan heeft aan den voormaligen Amerikaanschen ambassadeur te Brussel, Cudahy. Göbbels verklaarde, dat hij de be- teekenis van de kans op de deelne ming van Amerika aan den oorlog niet onderschatte, doch dat Duitsch land anderzijds de militaire uitwer king hiervan niet vreest. Zij zou ech ter tot verlenging van den oorlog leiden en storing van het internatio nale economische leven, toenemende armoede, ellende en wanorde ver oorzaken. Göbbels gaf uiting aan zijn on wankelbaar vertrouwen in Duitsch- lands suprematie op het vasteland en in het vermogen van de Duitsche weermacht haar beheerschende posi tie onbegrensd te handhaven. Mili tair gesproken is het zeker, dat En geland verslagen wordt, alvorens Amerika zijn oorlogspotentieel doel treffend in den strijd kan werpen. Voorts verklaarde de bewinds man, dat Duitschland g~: schi heeft aan de huidige betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver. Sta ten. Duitschland heeft sinds het overnemen van de macht geen enkel onvriendelijk gebaar tegen de Ver. Staten gemaakt. De gedachte aan een landing van Duitsche troepen op Amerikaanscn grondgebied wees dr. Göbbels als fantastisch van de hand. De Duit sche generale staf heeft echter ook de overtuiging, dat geen Ameri- kaansch leger ooit voet aan wal kan zetten op het vasteland van Europa, daar de kanaalhavens '4n Duitsch be zit zijn. ITALIAANSCHE TANKBOOTEN NAAR BATOEM. Boekarest, 2 Mei (A.N.P.) De Cu- rentul en de Viata melden uit Con- stanza, dat de Italiaansche tankboo ten Celeno Maja en Abbazia die in de Roemeensche wateren hebben overwinterd, naar Batoem zijn uitge- loopen om petroleum te halen vooi Duitschland en Italië. De bladen wij zen ér op, dat dit het beste bewijr is voor de onjuistheid van de Engel sche propaganda, volgens welke er spanningen bestaan tusschen de Sov jet-Unie en Duitschland. DE MEENING IN TURKIJE. Ankara, 2 Mei (D.N.B.) In politi- sche kringen te Ankara volgt men de gebeurtenissen in Irak met de grootste aandacht. Men neemt aan dat een conflict als gevolg van de Britsche houding onvermijdelijk is. Men schijnt besloten te hebben te genover een dergelijk conflict de zelfde houding van non-belligerentie aan te nemen als in het Europeesche conflict. DE HANDELSBESPREKINGEN MET DF JAPANNERS IN BATAVIA. Batavia, 2 Mei. (Domei). Naar ge meld wordt, zal Kenkitsji Josjizawa, de handelsgedelegeerde van Japan in Nederlandsch-Indië, de volgende week een onderhoud hebben met de heeren H. J. van Mook, directeur van de afdeeling economische zaken en J. E. van Hoogstraaten, hoofd van de afdeeling handelszaken, betreffende de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, welke hier sinds eenigen tijd gevoerd wor den. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE SCHEEPVAART. Berlijn, 2 Mei. (A.N.P.) Volgens een bericht van den Amerikaanschen zender W.R.U.L. van 30 April 1941 raamt de Amerikaansche scheep- vaartcommssie de Engelsche scheeps- verliezen der laatste vier maanden op vier millioen ton. Dit cijfer is ge lijk aan de geheele productie der onder hoogen druk werkende Ame rikaansche werven voor het geheele jaar 1941. Voordat het jaar ten einde is, aldus de Amerikaansche zender, kan er nog van alles gebeuren. De kwestie der scheepsruimte wordt van dag tot dag verontrustender. Ven Papen op terugreis naar Ankara. (A.N.P.) - Van welingelich te zijde wordt gemeld: Naar men in politieke kringen alhier verneemt, is de Duitsche ambassadeur, von Pa- oen, thans oo terugreis naar Ankara. ANTI-DUITSCHE GESCHRIFTEN VERSPREID. Het A.N.P. meldt: Drie Amster dammers hebben zich voor het land- gerecht moeten verantwoorden wegens verspreiding van geschriften met een voor Duitschland vijandige strekking. Een van het drietal had in October een verhaaltje onder den titel „Vrij Nederland" en een ge dicht in resp. tien en vijf exempla ren aan de beide andere mannen ge geven, welke schrifturen kennelijk schimpend voor de bezettingsover heid waren. Hij had in totaal 55 exemplaren van die geschriften in bezit gehad, erkende dat de inhoud beleedigend was en wilde er daar om maar af zijn, doch beging de fout deze geschriften ter hand te stellen aan derden, in plaats van ze te verbranden of op andere wijze te vernietigen. De tweede van het drie tal had vijf exemplaren verspreid en was wel zoo verstandig geweest de rest te verbranden, de derde had de exemplaren niet verder verspreid. Nadat staatsanwalt dr. Seiler straffen van resp. 8, 8 en 6 maanden had geëischt, veroordeelde rechter -Joppich de mannen onderscheiden lijk tot 6, 6 en 5 maanden, onder af trek van voorarrest. De rechter wees nog op de domheid, met zulke ge dichten en verhaaltjes een papieren oorlog te willen voeren. KWELLEN VAN VEE BIJ SLACHTEN. Gistermiddag stond voor den poli tierechter te Utrecht terecht de 26- jarige grondwerker H. van der B. uit Eemnes, terzake van het overtreden van de verordening van den rijks commissaris tegen het kwellen van vee bij slachten. Verdachte, die nog nooit eerder had geslacht, had een kalf en een varken gekocht en wilde deze dieren tegen het verbod in slachten. Hoe dat precies moest gebeuren wist hij niet. Maar dat hij op de een of andere manier de beesten wel dood zou krij gen, stond b: hem vast. Met het kalf had hij betrekkelijk weinig moeite. Hij nam zijn grondwerkershamer, zwaaide daarmede door de lucht en sloeg het vastgebonden dier met een geweldigen slag de hersens in. Het dier was wel niet direct dood, maar toch bewusteloos en een bewerking met een mes maakte al spoedig een eind aan het leven van het kalf. Met het varken ging dat niet zoo gemak kelijk, temeer, daar verd. wilde voor komen, dat door het geschreeuw van het beest de heele buurt zou uitloo- pen. Na veel moeite kreeg hij het dier liggend op den grond en met zijn knieën kon hij her inmiddels toch schreeuwende varken voorloo- pig wel baas. Zonden goed te zien waar hij stak, gaf hij het varken eenige sneden in de nek, doch on danks het vele bloedverlies gaf het dier niet den geest. Verd. wist ech ter wel naad, Hij nam een spijker, plantte deze op een willekeurige plaats van het voorhoofd van het dier en joeg den spijker regelrecht door den varkenskop. De politierech ter vond dat een gemeene streek en uitte ziin veron+waaijdigm? over zoo veel noodeloos kwellen. Ook de offi cier van justitie achtte 't feit erger- Rik en eischte +wee weken gevange nisstraf. In verband met het berouw van verd. en mede omdat hij pas ziek was geweest en een blanco strafregister had werd hij veroor deeld tot een geldboete van vijftien gulden subs, tien dagen. TWEEDE BLAI Voetbal DE WEDSTRIJI MORGE Al begint het voe langzamerhand iets 1 den, toch zijn er ooi weer tal van belang den vastgesteld. In de eerste plaats pioenscompetitie in ge; naar Almelo om Herc pen en P.S.V. komt naar Velzen om d V.S.V. op de proef I R.F.C.V.U.C. en zijn van weinig betee] In 't Noorden wordl van G.V.A.V. de besl: Be QuickH.S.C. gesj ningen of Hoogezand plaats worden? SneekV eendam G.V.A.V. zijn nog strijden van beteeken: 2 A brengt vier w Boys gaan bij W.F.C A.F.C. moet naar V.V de goede kans zeker D.W.V. gaat naar O.S gia naar Enkhuizen. In 2 B gaat aller be naar H.V.C.—E.D.O. voor beide clubs van nis. Verder de Kenr R.C.H.—Hilversum, tergraafsmeer en Vc taan. In 3 A staat Z.V.V. belang bovenaan. V K.V.V., Alw. Forward en St. GeorgeHol heeft rust. In 4 A gaat D.T.S. terwijl B.K.C. de clut vangt. Verder Wierin tervogels en Succes LANGS DE N.H.V. Moeilijke trips en Ursem. O eveneens oppass rijke derby tu Boys V en Alci Nu in de eerste kk langrijkheid is wegg de ontmoeting Pettei veel meer te beteeken ters deden 't den laat dan de groen-zwarten eigen huis spelen heb delijke kans op de v Vronianen kunnen di ter nog als een goedi schouwen. De tweede klasse D zeer belangrijke Het leidende Egmond bezoek brengen aan E beteekent geenszins integendeel, de D.T vaak zeer goede din het zou ons heusch i indien ze de Egm< wisten toe te brengen Ursem krijgt het bij niet bepaald gemakke nen we, dat de Graft: laatste weken wat uit mogelijk kunnen de U van profiteeren. We zijn werkelijk Alkm. Boys III dal moet brengen aan Alk weer eens tot een o- weten te brengen; h vens een revanche-] zijn. Alkm. Boys IV zal wel geen kans op de hebben, want de Ber het ook niet bepaald s In de derde klasse I dende Oudorp II een 1 aan Koedijk II. Een strijd voor beide club; In de vierde klasse rijk treffen, namelijk maarsche Boys V—Al rood-witten hebben éi meer en zullen het d: een overwinning aanh Overigens zijn beidi vrijwel gelijke kracht, ontmoeting die met eindigde bewees. Alkm. Boys VI ont III en krijgt een ge eerste winstpunt binn( Hockey. ALKMAAR IN HET i SEIZOEb Alkmaar Het Alkmaarsche werd na een besli: kampioen en heeft eersten promotie-weds sterdam gewonnen. M< gen de Seniores het ji II uit Hilversum. Wordt deze thuis wonnen, dan staat Alk met één been in de d dit niet het geval, dan mogelijk, aangezien h: de promotie-wedstrijde maar III uiterst gunst drie thuiswedstrijden c strijd te spelen. De andere Alkmaar zijn uitgespeeld. Daarv de dames het beste i bovenaan te eindigen bng, zij het met een Punten als haar rivale T. H. C. 't Kamj m een noodcompetitie behaald worden. Het eerste heeren-el uitstekenden vorm in c wedstrijden beloond r in de bovenste helft 1 bjst, n.l. de vierde.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6