DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Führer bespreekt de gebeurtenissen op den Balkan. Eeri uitvoerige uiteenzetting voor den Duitschen Rijksdag. De Balkanpolitiek van Duitschland. Leider der Hitler-jeugd bezoekt ons land. VERDVlSÏERiNGS- T1JDEN van 21.12 tot 6.01 op 13.47 onder 3,20. 10 Mei Volle Maan. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1 25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS CüSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 105. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJUEMA. Drie bladen. Maandag 5 Mei 1941 Gistermiddag is de Rijksdag door den Führer bijeengeroepen, in wel ke zitting Adolf Hitler een uitvoe rige verklaring heeft afgelegd. Hij heeft er daarbij op gewezen niet meer dan noodzakelijk voor het Duitsche volk te willen verschijnen. Alle pogingen van Duitsche zijde om bij het Poolsche conflict tot een blijvende en vriendschappelijke samenwerking met Engeland te ko men leden schipbreuk op den wil van een kleine kliek, die elk voor stel tot een vergelijk van de hand wees en die den oorlog onder alle omstandigheden bleek te willen. Het was toen reeds minister Chur chill, die dit duivelsche plan door zette, gesteund door de mannen, die nu de regeering vormen. Dit streven werd bevorderd door de z.g. „groote democratieën" aan deze en gene zijde van den oceaan, wièr volken over hun regeerings- kunsten ontevreden waren en juist daarom meenden deze mannen de anders onoplosbare vraagstukken het snelst door een oorlog te kun nen beslissen. Daarachter stond het internationale joodsche bank- beurs en bewapeningskapitaal, dat kans zag een hoewel smerig tot goed zaakje te maken en terwille van hun goud wilde men het bloed der volkeren offeren. - Enkele weken na den oorlog was de staat, die zich voor het karretje van de financieele belangen der oorlogsophitsers had laten spannen, vernietigd. Een beroep op den vrede. Opnieuw, aldus Hitier heb ik ter wille van ons volk en van de vele fatsoenlijken en onschuldigën elders een beroep gedaan op Het inzicht van het geweten der andere staatslieden. Op 6 Oct. 1939 heb ik opnieuw geconstateerd, dat wij geen verdere verlangens hadden, dat de oorlog waanzin is en de moderne wapenen groote gebieden zouden vernietigen. Ik waarschuw de voor de gevolgen der zware artillerie tegen de door burgers bewoonde plaatsen en de verwoes ting van uitgebreide landstreken. Het gebruik van het luchtwapen zou alles vernietigen wat eeuwen lange arbeid moeizaam in Europa als cultureel bezit tot stand ge bracht had. Weer viel dit beroep een veront waardiging wekkende afwijzing ten deel. De Britsche oorlogsophitsers en hun Joodsche kapitalistische aanstokers veronderstelden slechts een Duitsche zwakheid. Toen reeds begon door Churchill's voorspellin gen de Noorsche regeering met de gedachte eener Britsche invasie te spelen. Noorwegen zou tot Duitsch- lands vernietiging kunnen bijdra gen door een bezetting van Noor sche havens en van het Zweedsche ertsgebied te dulden. Aan de praat zucht van Churchill en Reynaud door lichtzinnigheid of onder alco- holischen invloed dankte de Duitsche regeering de kennis dézer plannen en kon het Duitsche volk den meest beslissenden slag in de zen oorlog aan den vijand toe brengen. Dit was de dreigendste onderneming, maar in enkele we ken leidde de succesvolle afweer tot een zoodanige versterking van onze positie in Europa, dat zij stra tegisch niet hoog genoeg geschat kan worden. Dadelijk na dezen mislukten aan slag trachtte men door het mee slepen van België en Nederland het front tot aan den Rijn te verleggen om daar de plaatsen waar het erts verwerkt wordt te bedreigen. De gebeurtenissen na 10 Mei. Op 10 Mi 1940 begon de wellicht gedenkwaardigste strijd der Duit sche geschiedenis. Binnen enkele dagen doorbraken wij de fronten en werd een operatie mogelijk lei dend tot de grootste vernietigende slagen in de wereldgeschiedenis. Frankrijk stortte ineen. België en Nederland waren bezet, de Britsche afdeelingen verlieten weerloos en verstrooid het continent. Op 19 Juli 1940 heb ik in den Rijksdag voor de derde maal den wereld tot vrede gemaand, al kón gelet op de ervaringen mijn hoop slechts gering zijn, want het Joodsche democratische kapitalis me stond nog altijd achter de man nen, die den oorlog gewild hadden en zij waren daaraan overgeleverd. De Europeesche en Amerikaan- sche oorlögsophitsers benevelden opnieuw het verstand der breede massa en mijn vredesaanbod werd als het teeken van angst en lafheid afgewezen. Nieuwe leugenachtige hoop werd gewekt en door de pers werden de volkeren tot voortzetting van den strijd verplicht. Zelfs mijn waarschuwing tegen de door Chur chill gepropageerde nachtelijke bomaanvallen op de burgerbevol king zal men slechts als een teeken van onze onmacht. Voorspellingen van Churchill. Deze dilettant zag de maanden lange gereserveerdheid van ons luchtwapen slechts als een teeken van onbekwaamheid om 's nachts te vliegen en vertelde, dat alleen het Britsche luchtwapen den oorlog op zoodanige wijze kon voeren. Daardoor en door de hongerblok- kade kon men de Duitsche burger bevolking klein krijgen. Mijn maandenlange waarschu wingen maakten op Churchill geen indruk, maar wat beteekenen voor hem menschenlevens en de teeke- rien der cultuur. Hij heeft zelf ge zegd, dat hij, den oorlog zou win nen, zelfs al zouden Engelands steden tot puin worden. Zelfs de verzekering van honderdvoudige vergelding van elke bom kon hem niet tot andere gedachten brengen. Hij verzekerde ons van de welvol daanheid van het Britsche volk na dergelijke bomaanvallen en dat kan hem hebben doen besluiten den oorlog langs dezen weg verder te voeren. Wij blijven evenwel onze belofte tot. vergelding gestand tot het Britsche volk zich van dezen misdadiger en zijn methoden ont daan heeft. Het beroep op ons volk van dezen nar om op den 1-Mei-dag mij in den, steek te la ten, kan slechts verklaard worden door verlamming of alcoholische oorzaken. Als een gek loopt Churchill al 5 jaren door Europa om iets te vinden dat branden wil en hij vindt altijd weer betaalde elemen ten die de poorten van hun land voor hem openstellen. De Balkan een Europeesch oorlogstooneel. Nadat hij rondgebazuind had, dat het Duitsche volk thans aan het einde van zijn krachten zou zijn, keerde hij terug tot het plan, dat hem reeds eind 1939 en begin 1940 door het hoofd speelde om zoo als reeds uit gepubliceerde docu menten is gebleken van den Balkan een Europeesch oorlogs tooneel te maken. Men vond voor dit plan ook de Fransche staatslie den en generaals èn rekende er op ongeveer 100 divisies voor Enge lands belangen te kunnen mobili- seeren. Men liet deze plannen voorloopig rusten, doordat Roemenië een uit sluitend Roemeensche politiek ging voeren en ook door de houding van Duitschland zelf. Duitschland had geen enkel be lang bij de terroristische vraag stukken en binnenlandsche toe standen der Balkanstaten, maar heeft in aller belang met deze sta ten juist nauwer economische be trekkingen willen aanknoopen. Béide partijen konden elkaar aan vullen door wederzijdsche ruiling van industrieele producten, levens- middélen en grondstoffen. Indien Britsche en Amerikaan- sche kringen daarin een ongerecht vaardigde penetratie van Duitsch land in den Balkan willen zien, was dat een domme en onbe schaamde aanmatiging. Men kon van die zijde hoogstens als ver kooper en niet als kooper optreden, in tegenstelling met Duitschland, dat een groote en soliede kooper was, die niet betaalde met zwen- delvaluta's en -deviezen, welke reeds jaren gedeprecieerd waren. Duitschland had er slechts belang bij dat de handelspartner gezona en krachtig was en heeft daarnaar gedaan, wat tot stijgende wel vaart der Balkanlanden en weder- zijdsch vertrouwen leidde. Met alle mogelijke laakbare middelen en waardelooze beloften wekte Chur chill in deze landen de elementen van onrust en twist op. Roemenië en Griekenland. Roemenië heeft zijn garantie duur moeten betalen, en ook Grie kenland gaf gehoor aan de Britsche lokstem, al zag men hier de dunne laag eener verdorven leiding onder inspiratie van een aan Engeland ondergeschikten koning t.o. het werkelijke volk. Hitier betuigde vervolgens zijn groote bewondering voor de oude beschaving en kunst van Griekenland en het speet hem weerloos te moeten staan tegen over de machten, die getoond had den Griekenland in het verderf te willen storten. Door Churchill'sinvloed ontston den 1 de neutralitestschendingen. In October 1940 moest Italië reeds waarborgen eischen. Men wees dit alles af en de oorlog brak uit. De weersomstandigheden en de dap pere tegenstand der Grieksche soldaten gaven de regeering nog voldoenden tijd tot bezinning, waarop Duitschland, in afzijdig heid, bleef hopen. In den loop van den winter werd het, ondanks alle Duitsche waarschuwingen, duide lijk, dat Engeland de grondslagen legde en oorlogsmateriaal stuurde, leger, dat men vliegvelden aan legde en oorlogsmateriaalstuurde. Het oorlogstooneel verplaatst. De Italiaansche tegenslagen in Afrika door een technische infe rioriteit van den pantserafweer brachten Churchill er toe het oor logstooneel van Libye naar Grie kenland te verplaatsen. Hij liet mannen en materiaal vervoeren om den Balkan in brand te zetten en maakte daardoor strategisch een der grootste oorlogsfouten. Duitschland hield nu zijn troe pen gereed, alhoewel niet voor Italië, daar de Duce nimmer om Duitsche hulp had verzocht en bij het keeren van het jaargetijde den strijd zelf wel succesvol zou hebben beëindigd.. Het ging dus van Duitsche zijde uitsluitend tegen de Britsche plan nen op den Balkan, waarbij men ook nog andere strijdkrachten bij den maalstroom van den oorlog ging betrekken. Yoego-Slavië was in den wereld oorlog onze vijand, maar het Duit sche volk had geen haat tegen Bel grado, en wat Turkije betreft, dit was in den vorigen oorlog Duitsch- lands bondgenoot en had ook on der den ongelukkigen uitslag ge leden. Het was opgeheven door een genialen herschepper en wist de onafhankelijkheid van eigen besluit te bewaren. De gebeurtenissen in Yoego-Slavië. Ondanks Duitschlands pogingen met de weidenkenden in Yoego Slavië tot een betere samenwerking te komen, viel dit' land ten offer aan Britsche kuiperijen. Von Rib- bentrop heeft in talrijke bijeen komsten steeds weer op de nood zakelijkheid gewezen dit deel van Europa buiten den ongelukkigen oorlog te houden en heeft aan Yoego-Slavië zulke loyale voorstel len gedaan, dat ook staatslieden, van dat land een nauwe samenwerking wenschten. Wij hadden zelfs hoop, daardoor Griekenland tot het reke ning houden met de billijke wen- schen van Italië over te halen. De Führer herinnerde er daar na aan hoe met instemming van Italië Yoego-Slavië toetrad tot het driemogendhedenpact, waarbij het tot geen enkele hulpverleening verplicht werd en op geen enkele wijze in den strijd zou worden be trokken. Het zou zelfs bij territori ale wijzigingen een on'der zijn sou- vereiniteit staanden toegang tot de Egeïsche Zee krijgen, welke ook Saloniki zou omvatten. Hitier wees er op met welke vol doening hij Weenen verliet na de teekening van het pact, maar twee dagen later kwam tot vreugde van Churchil de staatsgreep van een handjevol gehuurde putschis- ten. Na alle voor Duitschland belee- digende gebeurtenissen en de mis handeling der Volks-Duitschers moest Duitschland wel het bevel tot den aanval geven met de -mid delen welke het goddank ter be schikking staan. Men hield daarbij rekening met de houding van het trouw gebleven Bulgarije en het verontwaardigde Hongarije. Het leger stond onver wacht voor 'n zeer -moeilijke opga ve. Er moest plotseling een groote opmarseh geschieden, er moesten troepenverplaatsingen plaats heb ben, materiaal aangevoerd en talrijke geïmproviseerde bases voor het luchtwapen worden betrokken, welke deels nog onder water ston den. Hongarije en Bulgarije werk ten in alle opzichten mee. Op 6 April was de in Bulgarije staan de Zuidelijke groep tot den aanval gereed en de andere legers zouden op 8, 10 en 11 April oprukken. Het veldtochtsplan. De plannen -waren als volgt: 1. Met eeri leger uit het Bulgaar- sche gebied optrekken naar het Grieksche- Thracië in de richting van de Egeïsche Zee. Het zwaarte punt lag' op den rechtervleugel, waar met gebruikmaking van bergafdeelingen en een pantser divisie de doorbraak naar Saloniki moest worden bevochten. 2. Met een tweede leger doordrin gen in de richting van Skoplje, met het doel langs den snelsten -weg een verbinding tot stand te brengen- met de in Albanië staande Italiaansche strijdkrachten. Deze beide operaties zouden op 6 April beginnen. 3. De op 8 April beginnende an dere operatie voorzag den door braak van een leger uit Bulgarije in algemeene richting naar Nisj, met het doel het gebied rondom Belgrado te bereiken. In samen werking daarmede zou een Duitsch corps pp 10 April het banaat be zetten en daarmede van het noor den uit voor Belgrado aankomen. 4. Op 11 April zou een in Karin - thiëStiermarken resp. westelijk Hongarije optrekkend leger tot den aanval in de richting van Agram Serajewo en Belgrado voorgaan. De Italiaansche weermacht had het voornemen, vanuit zijn Julische front langs de kust naar Albanië op te trekken, van Albanië uit via Skoetari de Italiaansche afdeelingen te ontmoeten en vervolgens door de Yoego-Slavische grensverster- kingen aan de Yoego-Slavisch Albaneesche grens tegenover Skoplje heen te breken, teneinde de verbinding met het aldaar op rukkende Duitsche leger tot stand te brengen, eindelijk door het Grieksche front in Albanië ze'lf heen te breken en zoo mogelijk over een breed front naar de zee op te rukken. In verband daarmede zouden de Dalmatijnsche en Ioni sche eilanden bezet en alle overige steunpunten ingenomen worden. Ook tusschen de beide luchtwapens waren afspraken gemaakt. De lei ding lag in handen van generaal veldmaarschalk List. De uit het Z.W. van het Duitsche Rijk en uit Hongarije naai- Yoego-Slavië op rukkende strijdkrachten stonden onder bevel van generaloberst von Weichs. De onder leiding van den generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch en den chef van den generalen staf, Halder, opereerende legercorpsen en afdeelingen der Waffen S. S. hebben reeds na vijf dagen het Grieksch-Thracische leger tot capitulatie genoodzaakt, de verbinding met de Italiaansche strijdkrachten tot stand gebracht, Saloniki ingenomen, na twaalf da gen Servië tot capitulatie gedwon gen en daarmede de algemeene voorwaarde geschapen voor den even harden als roemvollen door braak via Larissa naar Athene. De ze operatie vond haar bekroning in de bezetting van den Peloponnesus en van talrijke Grieksche eilanden. Hitier wees vervolgens op de luchtmacht onder leiding van maar schalk Göring, die tot taak had het vijandelijke luchtwapen te vernieti gen, Belgrado uit te schakelen, de Duitsche troepen te helpen, de Voor een bezoek, dat hij op uit- noodiging van den rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart geduren de enkele dagen aan ons land brengt, is Zaterdagmorgen aan het station Staatsspoor te 's-Gravenhage aan gekomen de leider van de Duitsche jeugd, Reichsjugendführer Arthur Axmann. Deze heeft Zaterdagmid dag het gebouw, dat de rijkscom missaris voor de in den Haag wo nende Hitlerjugend heeft beschik- Hitlerjgendle, eu baar gesteld, officieel geopend. Bijeenkomst te Amsterdam. In het Concertgebouw te Amster dam heeft gistermiddag een gemeen schappelijke feestelijke bijeenkomst plaats gehad van de Hitlerjugend en den nationalen jeugdstorm, ter ge legenheid van het bezoek van den Jugendführer. Verscheidene Duitsche autoriteiten en vertegenwoordigers van de N.S.B. waren aanwezig. De zaal was getooid met de emblemen hakenkruis en stormmeeuw, op het balcon stonden oranje-blanje-bleu- en hakenkruisvlaggen opgesteld. Schout H. W. de Vrijer, die de bij eenkomst opende, verwelkomde al lereerst in de Duitsche taal de auto riteiten en andere aanwezigen bij deze gemeenschappelijke viering. Vervolgens herhaalde hij zijn be groeting in het Nederlandsch. De hoofdstormer van den nat. jeugdstorm, de heer C. van Geelker ken, gaf in een toespraak den Reichsjugendführer de verzekering, dat deze bij zijn terugkeer naar Duitschland „het besef mee kan ne men, dat onze jeugd klaar is, man moedig en trouw, 'klaar, om straks de jeugd van het geheele volk te richten op de idealen van den nieu wen tijd. Fier en moedig schrijdt de jeugd van Nederland de nieuwe toe komst tegemoet. Wij, jonge Neder- landsche nationaal-socialisten, ge denken, dat toen Griekenland, de laatste veste van Engeland op het vaste land van Europa, viel, ook Ne- derlandsche kameraden, met de Duitschers daarbij in de voorste rijen stonden. Zoo marcheert de jeugd van Duitschland en Nedeidand lotsverbonden de toekomst tege moet. Op deze taak, op dat nieuwe Europa, hou zee!" Hierna werd de kindercantate Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 5 Mei: „Michiel Adriaanzoon de Ruijter" uitgevoerd door de N.J.S. De Jugendführer Axmann, die hierna sprak, noemde deze gezamen lijke vergadering een groote gebeur tenis en een uiting van den wil der Nederlandsche Jeugdbeweging. Hij zeide voorts: „Dat wij thans trotsch zijn op de jeugd is niet in de eerste plaats, omdat de Duitsche nationaal-socialistische jeugdbewe ging de grootste organisatie op dit gebied ter wereld is, maar omdat zij door haar goede eigenschappen en hoedanigheden zoo groot geworden is. De Duitsche jeugd had destijds zelf nog geen idee, wat de nat.-soc. beweging wilde, maar toch volgde zij haar instinctief. Door de nat.-soc. revolutie is de Duitsche toekomst verzekerd. Zonder eenigen twijfel zal Duitschland den oorlog winnen; niet omdat wij de beste soldaten, de beste wapens, maar omdat wij den Führer Adolf Hitler hebben". „Wie niet bereid is, zijn leven te offeren voor een idee, zal ook geen natie kunnen winnen. Ook gij, in uw land, hebt strijd te voeren, dat is goed. Daardoor komen uit de rijen der jongeren de besten naar voren en vormt zich een bloem van de natie. In het nieuwe Europa zullen de Duitsche nat.-soc. beweging en de N.S.B. schouder aan schouder gaan en zal ook de Hitlerjeugd met de uwe in goede kameraadschap ver bonden zijn. Daarna bracht Hauptbannfiïhrer dr. H. Lindenburger een drievoudig Sieg Heil op den Führer uit, dat door de aanwezigen met een krach tig heil werd beantwoord. Met het zingen van het Deutschland- en Horst Wessellied en het zesde cou plet van het Wilhelmus werd de bij eenkomst gesloten. vlucht van den vijand te bemoeilij ken en de inscheping onmogelijk te maken. In drie weken was de beslissing gevallen. In nauwelijks 3 weken was de oorlog in den Balkan beëindigd, dank zij ook de verzwakking van het Grieksche leger door den oorlog niet Italië. Hitier herinnerde aan den wapenroem van Hongarije en prees den moed van den Griekschen soldaat die pas capituleerde toen verdere tegenstand onmogelijk was. Wanneer iemand anders dan Churchill als politicus zoovele ne derlagen had geleden en als soldaat zoovele rampen had ondergaan zou hij geen 6 maanden in functie zijn gebleven. Nu verklaart hij met een stalen gezicht, dat deee oorlog Duitschland 15.900 dooden, gekost heeft. Wederzijdsche verliezen. Behalve de Kroaten en Macedo- niërs, die grootendeels dadelijk vrijgelaten zijn werden er 6298 Ser vische officieren en 337.864 man schappen gevangen genomen. Voor Griekenland »is dit 8000 officieren en 210.000 manschappen, waarbij de Grieksche gevangenen als be looning voor hun dapperheid dade lijk zijn vrijgelaten. Het aantal ge vangen genomen Engelschen, Nieuw Zeelanders en Australiërs bedraagt ruim 9000 officieren en manschap pen. De buit bedraagt meer dan 500.000 geweren, meer dan 1000 stukken geschut en ontelbare hoe veelheden munitie en uitrustings stukken. Dit werd bereikt door het op treden van 31 heele en 2 halve di visies, die in 7 dagen den opmarseh voltooiden. Van deze afdeelingen zijn werkelijk in den strijd geweest: 11 infanterie- en bergdivisies, 6 pantserdivisies, 3 geheele en 2 halve gemotoriseerde divisies van leger en Waffen-SS. In den strijd tegen Engelschen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs zijn practiseh slechts 2 pantserdivisies, een bergdivisie en de Leibstandarte gebruikt. De verliezen van het Duitsche le ger, de luchtmacht en de Waffen- S.S. in dezen veldtocht zijn de ge ringste, tot dusverre geleden. De Duitsche weermacht heeft in den strijd tegen Zuidslavië, Grieken land, resj. Groot-Britannië in Grie kenland verloren: leger en Waffen- S.S. 57 officieren en 1042 onder officieren en manschappen gesneu veld, 181 officieren en 3571 onder officieren en manschappen gewond, 13 officieren en 372 onderofficieren en manschappen vermist. Lucht macht: 10 officieren en 42 onder officieren en manschappen gesneu veld, 36 officieren en 104 onderof ficieren en manschappen vermist. In enkele weken konden naast dit succes de spilmogendheden de zoo genaamde successen in N.-Afrika te niet doen. Churchill, die met één slag op twee óorlogstooneelen ver loor bewijst, dat de goden met blindheid slaan wien zij willen ver derven. Thans is de Donau weer veilig en het verkeer in vollen gang hervat. Duitschland heeft geen ter ritoriale belangen en wenscht slechts den vrede en den goederen- ruil, maar juicht het toe, dat zijn bondgenooten hun billijke nationale en politieke ambitie wisten te be vredigen. Territoriale kwesties. Met een onafhankelijk Kroatië kunnen wij samenwerken. Wij sympathiseeren er mede dat Hon garije de onrechtvaardige vredes verdragen kan herzien en het aan Bulgarije gedane onrecht weer kan worden, goedgemaakt. Dat echter het met ons verbonden Italië territoriaal en politiek den invloed in de dit land alleen toe komende leefruimte verkrijgt, heeft het aan zichzelf meer dan verdiend ioor het groote bloedverlies dat het sinds October van het vorige jaar voor de toekomst van de as heeft moeten dragen. Het overwonnen ongelukkige Trieksche volk vervult ons met op recht medelijden. Het is het slacht offer van zijn koning en van oen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1