s koop. mronderd zijn. BEROEP VAN JOURNALIST VAN STAATSWEGE GEREGELD. Wie zich journalist mogen noemen. Een loterij voor de winterhulp. Nederlandsche vliegtuigen. Leidsche Universiteit. IJDER MENT VAN orlogstijd deelt :enshouder, die l een aanvraag ingediend voor n vergunnings- L óór 11 Mei Dr een vergun- is boven 40 kg afgezien van ctvarkens 1941 ie centrale over n 95 kg. Dien st de bepaling, over te nemen neld en alsdan an een varken, chrijdt, de kg voor de helft de uitbetaling itractant, maar 't geleverd. m gewicht van >or of vanwege ing gebracht in iet een gewicht het vervoeren gen van bedrijf het vervoeren gen, zoowel als ran bedrijf tot aar een ander n plaatselijken 5MENT VAN )R TELERS >r logs tijd maakt opcentrale van spaald, dat alle deze voorraad r waaronder zij 'oorraden reeds inciale Inkoop- de voorraad is le voorraad niet Log in het bezit sgeven aan de de Provinciale B. N. A. en consumptie- oorspronkelijk ;t meer zullen de aangewezen st verstrekken, ardappelbesluit 5MENT VAN RINE. Landbouw en ig tot de distri- in de bedoeling tegen geredu- mede zullen de >onnen bij de ten dienen te ich zoo spoedig a.s., om inlich- i wenden. Verschenen is thans het be sluit van den secretaris-gene raal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende het beroep van journalist (journalisten-besluit) Aan den inhoud is het vol gende ontleend: Artikel 1. (1) Het bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur me dewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uit gegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, is, onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berichten of illustraties, een open- 11 are taak, wel'ke, voor wat betreft de daaraan verbonden beroeps plichten en -rechten', bij dit besluit van staatswege wordt geregeld. (2) Zij, op wie deze taak rust, worden journalisten genoemd. Nie mand is gerechtigd zich journalist te noemen, die niet overeenkomstig artikel 7 in het beroepsregister is ingeschreven. (3) Alle journalisten zijn in het Verbond van Nederlandsche jour nalisten vereenigd. (4) Het Verbond van Neder landsche Journalisten waakt er over, dat de beroepsgenooten elk voor zich hun plichten vervullen en zorgt voor hun rechten en hun wel zijn. Artikel 3. De in dit besluit om trent nieuwsbladen gegeven bepa lingen zijn eveneens van toepassing ten aanzien van tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven. Artikel 4. Onder „medewerken aan de vorming van den redactio neelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitge geven tijdschriften, welke voorlich ting geven op het gebied van het volksleven" wordt mede verstaan: het verrichten van zoodanigen ar beid, indien deze niet in het bedrijf van een nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, doch bij een onderneming, welke bestemd is artikelen, berichten of illustraties aan nieuwsbladen of tijdschriften, als vorenbedoeld te leveren. Toelating tot het beroep. Artikel 5, Journalist kan slechts zijn hij die: 1) Nederlander"is; 2) den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt: 3) vakop leiding heeft genoten; 4) de eigen schappen bezit, welke noodig zijn om de taak van het voorlichten der openbare meening te vervullen. Artikel 6. Vakopleiding heeft genoten hij die gedurende ten min ste een jaar bij de redactie van een nieuwsblad bf bij een onderneming, als bedoeld in artikel 4, in het be zette Nederlandsche gebied is op geleid en daardoor de voor een journalist vereischte kennis heeft verworven (leerling-journalist) en dit kan aantoonen door een getuig schrift der redactie. De opleiding bij een in het buitenland uitgegeven nieuwsblad kan door het Verbond van Nederlandsche Journalisten ge lijkgesteld worden met de opleiding bij een in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsblad. Artikel 7. (1) De toelating tot het beroep van journalist geschiedt op gedaan verzoek door de inschrij ving in het beroepsregister van journalisten. (2) Dit beroepsregister wordt ten kantore van het Verbond van Ne derlandsche Journalisten bijgehou den. Artikel 12. (1) Journalisten zijn verplicht hun beroep naar eer en geweten uit te oefenen en zich door hun gedrag zoowel in als bui ten hun beroep de achting waardig te toonen, welke het vereischt. (2) Het is de taak der journalis ten de stof, welke zij behandelen, waarheidsgetrouw weer te geven en naar hun beste weten te beoor- deelen. Artikel 13. Meer in het bijzon der zijn journalisten verplicht al datgene uit de nieuwsbladen te weren: 1) Wat persoonlijke of groepsbe langen op een de openbare meening misleidende wijze met gemeen schapsbelangen verwart; 2) wat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van het Nederlandsche volk, zijn cultuur of economisch leven te verzwakken of de godsdienstige gevoelens van an deren te kwetsen; 3) wat de eer of het welzijn van een ander weder rechtelijk aantast of zijn goeden naam schaadt; 4) wat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Artjkel 14. De uitgever van een nieuwsblad kan een journalist bij overeenkomst verplichten tot het in acht nemen van richtlijnen ten aan zien van het principieele karakter van het nieuwsblad. De openbare plichten en rechten van een journar. list, welke voortvloeien uit de arti kelen 12 en 13, kunnen door deze richtlijnen in geen geval worden aangetast. Artikel 17. De hoofdredacteur is verplicht, in overeenstemming met den inhoud van zijn arbeidsover eenkomst en met eventueele aan vullende instructies van den uit gever, een schriftelijk plan van werkverdeeling op te stellen, waar uit moet blijken welk gedeelte van den redactioneelen arbeid elke journalist moet verrichten en in hoeverre deze tegenover andere journalisten de bevoegdheid bezit aanwijzingen te geven. Artikel 18. De journalisten van een nieuwsblad dragen voor den redactioneelen inhoud daarvan in zooverre de beroeps-, straf- en CiViel-rechtelijke verantwoordelijk heid, alis zij de bijdragen daartoe zelf hebben geleverd of deze tot op neming hebben aangewezen. Artikel 20. (1) Elke journalist is krachtens zijn inschrijving in het beroepsregister lid van het Ver bond van Nederlandsche Jour nalisten. (2) Het Verbond van Nederland sche Journalisten is een rechtsper soonlijkheid bezittend publiekrech telijk lichaam. Zijn zetel is gevestigd te 's-Gravenhage. Art. 26. De secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en kunsten kan een journalist bestraffen met waar schuwing, geldboete en doorhaling van zijn inschrij ving in het beroeps register. BURGEMEESTER VAN SNEEK VAN FUNCTIE ONTHEVEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied ver leende op grond van par. 1 zijner verordening nr. 3 1940 over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in het bezette Neder landsche gebied den burgemeester van Sneek in de provincie Fries land, den heer L. Poppin-ga, eervol ontslag met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108-1940 (vierde verordening) over bestuursrechtelijke maatregelends. I. R. J. Schut te Schingen tot bur gemeester van Sneek. Het seizoen, waarin de collecten ten bate van Winterhulp Nederland worden gehouden, is nog nauwelijks gesloten Zaterdag was de laatste straatcollecte of de leiding heeft reeds haar gedachten laten gaan naar de komende winterperiode, waarin op de Nederlandsche bevol king opnieuw een beroep zal moe ten worden gedaan in het belang van onze behoeftige landgenooten. In tegenstelling met het vorig jaar, toen Winterhulp Nederland nog moest worden opgericht en allerlei moeilijkheden moesten wor den overwonnen, is er thans een organisatie, welke voor haar taak berekend is en alles er op zet het gestelde doel zooveel mogelijk te verwezenlijken. Maar daarvoor moet zij over de noódige middelen kunnen beschikken. Naast andere plannen was in dit verband ook de gedachte aan het organiseeren van een loterij naar voren getreden. Bij een nauwkeurig onderzoek van de verschillende plannen en de daaraan .verbonden praktische moeilijkheden, kwam het denkbeeld van een loterij meer en meer op den voorgrond, en hoe wel daartegen naast voordeelen ook nadeel-en konden worden aange voerd, heeft de directeur-generaal ten slotte besloten, tot deze inkom stenbron als de meest doeltreffende te moeten overgaan. Deze loterij, welke een -bijzonder karakter draagt, zal half Mei een aanvang nemen. Z'ij is streng als een loterij-affaire opgezet en de volledige netto-opbrengst zal ten goede komen van de winterhulp actie voor het komend wintersei zoen. De organisatie berust bij Winter hulp Nederland zelf, al zullen bank instellingen, loterij-agentschappen, reis-bureaux en ook collecteurs en collectrices van de Nederlandsche Staatsloterij voor zoover zij daar voor willen vrorden ingeschakeld, medewerking verleenen, terwijl buiten deze bestaande organisatie Winterhulp een z.g. straatverkoop ter hand zal' nemen. Het aantal loten bedraagt 6 mil- lioen en de prijs is bepaald op slechts 50 cent per iot. De ontvang sten zullen derhalve 3 millioen gul den bedragen, waarvan 1 millioen aan prijzen en premies zal worden uitgekeerd. Ten einde de gedachte, dat hier een actie op touw gezet wordt ten bate van Winterhulp, te handhaven, zijn bij deze loterij- de prijzen niet al te hoog gesteld, doch wel zoodanig, dat ieder gaarne eens of meermalen een kansje zal willen wagen. Er zij-n 3-0 prijzen van 100-0 gul den-, 212 van 500 gulden, 340van 1-0-0 gulden, 720 van 5-0 gulden-, 30-0-0 van 10 gulden, 25.80-0 van 5 gulden, 45.0-00 van 2 gulden, 270.00-0 van 1 gulden en 54-0.000 van 50 cent of z.g. „eigen geld". •Het bijzondere van deze loterij is, dat men na trekking uit een bak direct ha open-ing van het lot kan zien, of men een prijs heeft gewon nen en welke. De menging van de loten is geschied onder toezicht en onder controle van ambtenaren der rijksrecherche van het departement van justitie, terwijl de loten in de enveloppen* zoodanig zijn gevouwen en geritst, dat men niets van het gedrukte op het lot kan zien, zonder het geheel" te- beschadigen. Ten s-lotte zal na verkoop van alle loten een premietrekking plaats hebben om 103 premies, waarvan 1 van 5-0-0-0 gulden en de andere van 50-0 en 100 gulden. Aan deze premietrekking doen alle loten mee, dus ook die, waarop reeds een prijs is gevallen. Daar voor- dient men een aan het lot ge hecht strookje te bewaren. Moge deze loterij succes hebben ten bate van Winterhulp Nederland. Gebruikt tegen bezette gebied. Men deelt het A.N.P. van bevoegde zijde het volgende mede: Opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd meermalen Nederlandsche vlieg tuigen of Engelsche vliegtuigen met Nederlandsche bemanningen tegen de bevolking van ons land gebruikt worden, zoodat Nederlandsche man nen, vrouwen en kinderen gedood cf gewond worden door bommen uit vliegtuigen, die óf zelf de Neder landsche kenteekenen dragen, óf Ne derlandsche bemanningen hebben. Dit is weerzinwekkend. Het toont aan, hoe weinig gevoel bij de Engel sche autoriteiten voor hun dusge naamde bondgenooten bestaat, en hoe weinig kiesch zij hierbij Ne derlanders tegen Nederlanders ge bruiken; en het toont eveneens aan, hoe weinig gevoel bij de Nederlan ders, die zich in Engelschen dienst hiertoe misbruiken laten, voor hun eigen volksgenodten is overgebleven. In dit verband vermelden wij tevens een officieel communiqué van de Duitsche weermacht, dat aldus luidt: „Bij gelegenheid van een Engel schen luchtaanval 's avonds 1 Mei j.l. door elf Bristol Blenheimmachines op Den Helder is met zekerheid kun nen worden vastgesteld, dat het lei dende Britsche vliegtuig haast de Britsche ook het Nederlandsche offi- cieele kenteeken droeg. Bij de-zen aanval, die zoodoende ook in het teeken der Nederlandsche kleuren stond, werden 6 Nederlanders gedood en 8 gewond, 4 huizen vernield en voorts nog verdere schade teweegge bracht. Een op 3 Mei 's morgens boven Nederlandsch gebied neergeschoten vliegtuig droeg het voormalige offi- cieele kenteeken van het Poolsehe leger". Examens mogen weer plaats hebben. Het rijkscommissariaat'maakt Het volgende' bekend: Op voorstel van- den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur-, bescherming heeft de commissaris- generaal voor hes-tuur en justitie den rector-magnificus der univer siteit te Leiden gemachtigd, om toe .e staan, dat vanaf heden promoties en examens aan de universiteit weer mogen plaats vinden. In zoo ver echter tot dusver er pu-blieke toegang tot de examen® bestond, moet deze tot de naaste verwanten en vrienden beperkt worden. Ove rigens blijft de indertijd afgekon digde sluiting der universiteit tot nader order van kracht. Indien bij de voorbereiding en bij het plaats vinden van promoties en examens niet alles zal achterwege blijven, wat op eenigerlci wijze als tegen de bezettingsmacht en haar verordeningen gericht zou kunnen worden uitgelegd, zou het plaats vinden van promoties en examens dadelijk weer moeten worden ge staakt. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldde Zaterdag: In den afgeloopcn nacht vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons ge-bied binnen. De meeste bommen richtten géén schade aan. Te be treuren is echter een voltreffer op 'n boerderij, bewoond door 'n echt paar met ze-ven kinderen; van deze zeven kinderen werden er helaas zes gedood en één. waar gewond. Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. 1. vergunning. met controle, schikbaar. Inl. laar. Tel. 2829. istraat 26. VAALWIJKSCH VAKMAN.) DE FUHRER IN MARBURG. De Führer bracht een bezoek aan het centrum van het bevrijde Zuid-Stiermarken, de stad Marburg. Volksduitsche meisjes in haar fraaie kleede-rdracht begroeten den Führer. (Hoffmann) IN DE HAVEN VAN PIRAEUS. Dit is de uitwerking van de Duitsche stu-ka-aan- vallen op de haven-installaties. (Hoffm-ann) TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 MEI 1941. IN OUWEHAND'S DIERENPARK te Rhenen werd een kameel- tje geboren. De jonggeborene werd direct door moeder kameel eens flink onder handen genomen. (Polygoon) IN DE „LOSLAND-GEBIEDEN", de streek waar al het verkeer te water geschiedt, kan men dit tafereeltje zien; vette schapen bij Obdam op weg naar de markt, (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5