Bosch- en heidebranc te Putten. Nederl. Tuindersbond, district Noord-Holland De toestand der tuinders is nog geenszins rooskleurig. Het doe', dat de journalist zich moet stellen. TWEEDE BLAD. Gistermiddag ontdekten wielrij ders, die over den straatweg Nij- kerkPutten reden, dat een com plex heide op het Kruishaarsche- veld, gelegen onder de gemeente Putten, in brand stond. Brandweren uit Voorthuizen en Putten bestre den het vuur. Door den feilen wind aangewakkerd, stonden weldra en kele hectaren in brand. Tezamen met de brandweer van Nijkerk en Duitsche militairen uit Amersfoort, wier hulp eveneens was ingeroepen, toog men aan het werk om nog verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Na drie uur hard v/erken wist men den brand te stuiten. Men kon evenwel niet ver hinderen, dat ongeveer acht hecta ren en twee hectaren bosch door het vuur verteerd werden. De oor zaak van den brand is onbekend. Waarschijnlijk is het weer onvoor zichtigheid met vuur geweest, aan gezien de brand bij den straatweg is begonnen. TWEE KOEIEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Te Bruchterveld, gem. Harden- berg, is brand Uitgebroken in de boerderij, bewoond door J. Meye- rink. Toen het vuur, dat op den deel moet zijn ontstaan, werd ont dekt, bevond de vrouw van M. zich alleen thuis met twee kinde ren. Zij slaagden er in uit het brandende perceel te ontkomen. De vlammen vonden zooveel voedsel in het rieten dak en ander brand baar materiaal, dat de boerderij in zeer korten tijd een vuurzee was. Twee koeien konden door buren van stal worden gehaald, een koe bleek zoo gewond, dat ze, hoewel bevrijd, moest worden afgemaakt. Twee koeien en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. De scha de wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. NEDERLANDSCHE ECONOMIE IN OORLOGSTIJD. Rede dr. H. Fischböck. Aan het A.N.P. ontleenen wij: Voor een groot aantal vertegen woordigers van indus'rieele bedrij ven uit Limburg heeft de commis saris-generaal voor financiën ert economische zaken, minister dr. H. Fischböck, Zaterdag te Maastricht een rede gehouden over „Die Wirt- schaft in den Niederlanden im Kriege" Na gesproken te hebben over het gebrek aan grondstoffen, waarmee de industrie te kampen heeft, zeide hij o.m.: Ik kan abso luut niet begrijpen, dat er in Neder land tal van vennootschappen zijn, die de winst, die zij maakten over 1940, gebruikt hebben om een ver hoogd dividend uit te keeren. Dat is niet te verantwoorden in een tijd dat loonsverhooging onmogelijk is Door deze verhoogde uitkeeringen wordt het inkomen der aandeelhou ders vergroot. Afgezien van het so ciale en sociaalpolitieke standpunt, heeft dit een negatieve uitwerking op de economische positie van het land. Juist in die kringen zitten de klagers over het gevaar voor in flatie en over een te groote circu latie van bankpapier, terwijl zij door hun handelwijze de koopkracht nog verhoogen. Terwijl de onder nemers klagen over bestaande of nog dreigende gevaren, houden zij vast aan de,verhoogde dividenduit keering, waardoor zij deze gevaren zelf verhoogen. Deze politiek be grijpen wij niet. Hier bestaat gevaar voor een misverstand,, waarvan de betrokkenen zelf de consequenties moetpn dragen. Wij zullen maatre gelen treffen om er voor te zorgen, dat deze verhoogde winsten op een behoorlijke wijze worden besteed. Deze verkeerde financieele poli tiek wordt bevorderd door eenige persorganen, die de werkelijke be langen van het land niet zien. Of deze bladen een onbehoorlijke poli tiek voeren of speculatieve doelein den nastreven, blijft hetzelfde. Zij kunnen hun werk niet voortzetten en zullen moeten verdwijnen. Sprekende over de lasten, die-op het volk rusten, Jierinnert spr. aan de rede, die de Duitsche minister van financiën dezer dagen te Wee- nen gehouden heeft en waarin deze de opbrengst van de Duitsche belas tingen besprak. Wanneer Nederland naar verhouding even zwaar belast was als de Duitsche bevolking, zou hier aan belasting opgebracht moe ten worden een bedrag van onge veer 2-3 milliard gulden, terwijl de belastingopbrengst over 1940 slechts 900 milïioen gulden bedroeg. Wan neer Duitschland een dergelijken lost kan dragen, moet dat ook voor Nederland- mogelijk zijn. ZWARE MISHANDELING TE ROTTERDAM. Gisterenmiddag heeft in een café op den hoek van.de Watergeusstraat en de 2de Schahsstraat te Rotter dam een dronken cafébezoeker, de 34-jarige bouwvakarbeider I. G, v. d, V., de 31-jarige buffetjuf frouw, Ch, F. M. Willebrand uit de van der Hilstdwarsstraat, met een mes in den buik gestoken. Het slachtoffer is naar een der hospi taalschepen in de Leuvehaven ge bracht en daar ter verpleging opge nomen. TRAGISCH VERDRINKINGS- GEVAL. Terwijl de ouders afwezig waren, is gisterochtend de tienjarige Jo hannes Boelsma uit de gemeente Doniawerstal (Fr.) met zijn jongere broertje naar het Tjeukemeer ge- loopen om daar met een bootje te gaan varen. Terwijl de oudste in het bootje stapte, is blijkbaar het touw, waarmede dit vast lag, losge raakt en is Johannes alleen, voort gedreven door den krachtigen wind het .meer opgegaan. De jongste bleef op den wal achter. Door onver klaarbare oorzaak is het varende knaapje over boord geraakt, waar bij het verdronken is. Op het hulp geschrei van den jongste zijn om wonenden toegesneld en met een hoot het meer opgegaan. Na lang dreggen heeft men het lijkje ge vonden. Jaarvergadering DRIE GROENTEWAGENS DOOR AUTO AANGEREDEN. Vrijdagavond laat reed bij Amers foort op den Utrechtschen weg een auto afkomstig uit Bilthoven, in de richting Soesterfc-èrg. De bestuurder, die onder invloed van sterken drank verkeerde, reed met een snelheid van ruim 60 km geheel links van den weg. Van den tëgenovergestelden kant naderden achter elkaar drie groenten/wagens, die alle door de auto werden aan gereden. Een groote partij groente is hierbij verloren gegaan, terwijl ds auto zoo zwaar werd beschadigd dat zij moest worden weggehaald. De bestuurder is in arrest gesteld. De voerlieden van de groenten- wagens konden zich tijdig in vei ligheid stellen. VLEESCHSMOKKELAAR GING DES NACHTS OP ROOF UIT. Toen de politie te Barneveld de zer dagen een zekeren J. v. d. 3. aanhield, die frauduleus geslacht vleesch vervoerde, achtte zij het raadzaam ook de woning van den aangehoudene een-s te inspecteeren. Hierbij kwam men tot een verras sende ontdekking. In de woning van den man trof men nl. een aantal zakken aan, wel ke meel en graan bleken te bevat ten. Terstond combineerde de poli tie de aanwezigheid van deze voe derartikelen in dit, in de nabijheid van. den afgebranden graanmolen van de firma Knottenbelt staande huis met de mysterieuze verdwij ningen van honderden kilo's gra nen, waarvan aangifte-was gedaan. Men bleek goed geraden te hebben, want toen de aangehoudene eens aan den tand gevoeld werd, bekende hij allengs, dat hij, behalve met het smokkelen van vleesch bij dag, de nachtelijke uren benutte om de pakhuizen van genoemde firma te plunderen. Bij enkele afnemers van den man kon nog een deel van het gestolene achterhaald worden. - te Alkmaar. Het district Noordholland van den Ned. Tuindersbond heeft Zaterdagmiddag in het gebouw De Unie een algemeene ver gadering gehouden, waarop 30 van de 44 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Openingsrede. De voorzitter, de heer A. S c h en m e r, zei bij de opening na een kort welkomstwoord, dat de verga dering, die. eerst was uitgeschreven op een datum in Maart, zooals ge woonlijk, was, uitgesteld in verband met het destijds bestaande vergade- rihgverbod. Verschillende punten voor die vergadering ingediend, zijn intussehen reeds op de alge meene vergadering behandeld en afgedaan. Spr. herinnerde aan de oorlogs dagen, die veel leed brachten. H)j herdacht allen, die voor het vader land gevallen zijn, hoopte dat hun offer niet tevergeefs zal zijn ge bracht en sprak den wensch uit, dat voor den tuinbouw betere tij den zul'en aanbreken dan hij gedu rende de laatste jaren doormaak te. Na de eerste ontwrichting dooi den oorlog kwam al spoedig de noodzaak van aanpakken weer naar voren. Allereerst, vroegen de inunda- tiegebieden de aandacht. Of alles in verband daarmee behoorlijk en afdoende geregeld is, betwijfelde spr. Bevredigend is evenmin de prijs voor de land- en tuinbouw producten, al stemt het tot voldoe ning, dat er niets meer naar de mestvaalt gaat.. Meerdere malen moest erop gewezen worden, dat de prijsregeling niet naar behooren was. Voor den buitenstaander leek het alsof voor de tuinders de crisis reeds is opgeheven, maar ingewij den weten wel beter. De omzetten aan de veilingen zijn nog heel wat lager dan in de goede jaren en van een loönend bedrijf is men nog heel ver af. Ieder b.v. die wat met de peul vruchten te malien heeft, weet, dat het hiermee heelemaal niet naar wensch gaat, en het laat zich aan zien,, dat het ook, ondanks alle daartoe gedane moeite, niet zal ge lukken hiermee een bevredigenden gang van zaken te verkrijgen. Met de teelt van tuinbouwzaden (voor al van belang vóór het oosten van Wéstfriesland) is het al evenzoo. Een moeilijk probleem is dat van de kunstmestvoorziening, waar over het- bestuur reeds - heel veel besprekingen heeft gevoerd ook bij de top-organisatie te Den Haag. Er is gedaan wat kon, maar er is niet zooveel bereikt als men had ge hoopt. De verhooging van het levenspeil vorderde nieuwe berekeningen van de kostprijzen der land- en tuin bouwproducten en men mag slechts hopen, dat die zullen worden ge volgd door de betreffende instan ties. Teleurstellend is, dat er geen mi nimumprijzen meer bestaan. Dit zal tot gevolg kunnen hebben, dat, gezien de vervoersmoeilijkheden. onmogelijk alle producten, die straks in massa zu'len worden aan gevoerd, behoorlijk ter plaatse kunnen worden gebracht waar zij behooren. Spr. constateerde, dat de verhou ding met de andere organisaties goed genoemd kan worden; de sa menwerking was bevredigend. Nu de heer Kaan om gezond heidsredenen bedankt heeft als be stuurslid, bracht spr. hem lof en dank voor alleswat hij gedurende Daar bijna de geheele voorraad, die in de pakhuizen was opgesl-a- en, door de catastrophe, welke de firma door den geweldigen brand van jl. Woensdag trof, is verloren gegaan, is het niet mogelijk na te gaan, hoeveel ver-mist wordt. MAATREGELEN TEGEN ONWILLIGE LANDEIGENAREN. Het A.N.P. meldt: Tal van vee houders op de N.W. V-sluwe waren er tot dusver niet in geslaagd wei- en hooiland voor het komende sei zoen te huren. Daartegenover stond, t er boeren waren, die veel meer land. hadden gepacht, dan zij rede lijkerwijs voor hun veestapel noodig hadden. Het geval had reeds tot wrijving aanleiding gegeven en niet sn onrechte maakten de gedupeer de v-eehouders zich ongerust voor de komende maanden. Tenslotte heb- de burce-meesters uit het be- gebied de zaak aan zich getrokken en voorgelegd aan den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw, die op zijn beurt overleg heeft gepleegd met den rijksland-bouwconsulent voor Gelderland. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de productie- weidebouw in de provincie Gelder land bekend heeft gemaakt, dat, op grond van het algemeen vorde- eommissaris voor den akker- en rings besluit 1940, hij al het gras land in de gemeenten Oldebroek, Doornspijk, Elburg, Harderwijk en Ermelo vordert, opdat men op deze wijze tot een billijke verdeeling zal kunnen komen. De landeigenaren en -pachters, die aan dezen maat regel geen medewerking zouden verleenen, worden van de toewijzing van land uitgesloten en kunnen ook op andere wijze worden ge straft. Zaterdagmiddag is in gebouw Tivoli te Utrecht een vergadering gehouden van het Verbond van Ne- derlandsche Journalisten, ter gele genheid van het afkondigen van het Journalistenbesluit. Op deze bijeenkomst heeft d secretaris-ger.eraal van het dept. van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, naar wij aan het A. N. P.-verslag ontleenen, -o.m. be toogd, dat de volksvoorlichting door middel van radio, film en pers door den liberalen staat niet geleid werd, waardoor het mogelijk was op poli tiek terrein splijtzwammen te kwee- ken, „zonder dat ooit een positieve bindende gedachte kans kreeg naar voren te dringen'' en „een hysterisch haatcomplex te vormen tegenover de nieuwe in het hart van Europa zich vormende en van jaar tot jaar sterker wordende rijksidee van den Führer" Zooals het liberalisme zich het kind heeft aangetrokken, aldus spr., „zoo heeft de nieuwe staatsgedachte ook zorg voor den volwassen mensch. Zij heeft den plicht, zich ook de voorlich ting der volwassenen aan te trekken en hen tegen slechte invloeden te beveiligen, indien zij dit niet zelf blijken te deen". Op het gebied van de radio was het noodzakelijk het omroepbedrijf onder zeer scherpe staatscontrole te plaatsen en het ge stook naar binnen en naa± buiten eindelijk eens door een positief ge- dachtencomplet te vervangen. „Ook ten aanzien van de film moest worden ingegrepen, voorzoover het er om ging, de oorzaak ,ran een ver keerde-mentaliteit en een verkeerd beleid op filmpolitiek gebied ik bedoej het Jodendom te verwijde ren en ruimte te m.aken voor een frisschen en fatsoenlijken geest ook hier". ,Onze derde bemoeiing geldt de pers. Ook hier heeft zich, vooral sinds 1933, 'n geest van negativisme, in den dubbelen boven genoemden zin des woord, uitgesproken en ook hier heeft 'dit negativisme een fu neste werking gehad. De pers ais oudste onder de drie zusters heeft in elk geval niet getoond de wijste te zijn. Zij vergat al even zeër haar verplichtingen en bleek in zoo verre niet „op de hoogte" en niet „actueel" te zijn, als zij ons volk meende te moeten voorlichten in een richting, die moest uitioopen op de gebeurte nissen van Mei 1940. Staatszorg voor de persvoorlichting beteekent, evenals dit bij radio en film het geval is geweest: le het verwijderen vrh die elementen, die den gezonden ontwikkelingsgang tegenhouden, bewust of onbewust; 2de het losmaken en active'eren van. dié krachten, die bevorderlijk zijn voor de verheffing der Nederland- sche pers en tevens de concentratie en geiykrichtinj; dier krachten op een doel. De journalist wordt een o^orbear functionnaris. De overheid wil door middel van het Journalistenbesluit den jour nalist onder hasr toezicht hebben, hem leiding geven, hem voor mis staopen behoeden. Maar op die basis van verantwoorde eenstemmig heid en gelijkgerichtheid eischt zij van hem, dat hij in rijke variatie zijn vrijheid aan den dag legt ten bat" van de leidende volksche idee onzer dagen. Zooals de pers het publiek opvoedt, zoo voedt de overheid de pers op iot bewustzijn van hooge volksche en geestelijke waarden. Van deze taak is de nat.-soc. politi cus zich bewust. Enkele richtlijnen. De directeur van het perswezen, de heer N. Oostcrbaan, gaf eenige alge meene richtlijnen, om den journalist te helpen zijn taak te vervullen: 1. De bouw van het nieuws Europa berust op de vrije samenwerking van gelijkgerechtigde volksgemeen schappen, staande onder de opper - leiding van Adolf Hitler, Führei' aller Germanen. 2. Tot het tsreiker. van het groote doel: de bundeling van alle Ger- maansche krrchten( wordt in de Ne-' derlandsche pers dcorloopend actieve aandacht geschonken aan de cultu- reele, econom'sche en militaire mo gelijkheden, welke de aaneensluiting der Germaansche volken biedt. 3. Aan de geestelijke, zedelijke en materieele versterking van ons eigen volksleven wordt voortdurend ge arbeid, aangezien alleen een sterk volk een sterke leiding kan aanvaar den. 4. Tegenover de bekrompen ge scheidenheid der maatschappelijke klassen, de onnoodige toespitsing der godsdienstige verschillen en de po gingen tot instandhouding der partij schappen, stelle de pers steeds weer opnieuw de volkseenheidsgedachte, daarbij rekening houdende met de rijke verscheidenheid van stam en streek. 5. Tot het Nederlandsche volk worden geacht te behooren allen, die van Nederlandschen bloede zijn, doch ook zij alleen! 6. Aan de middelen tot het voor komen of lenigen van den-stoffelij- ken nood zal in de pers veel aan dacht moeten worden besteed. Ge dacht wordt hierbij aan landwinning en ontginningswerkzaamheden, aan de propaganda voor den productie slag, aan de actie voor Winterhulp en dergelijke. 7. Een beter begrip zij door de pers aangekweekt voor de positie van den bcdembewerker wiens arbeid de natiè voédt. Ons raszuiver hoeren dom is de belangrijkste drager der volksgemeenschap. 8. De door eenzijdige verstand aanbidding orVstane minach'.'ng voor den handenarbeid dient in de pers met kracht te worden bestreden, Eerbied voor den arbeid en afkeer van een parasitair bestaan worde een ieder ingeprent. 9. De pers versterke door doel treffende artikelen en verhalen bij de jeugd den zin voor orde, tucht en kam eraadschap. 10. Wil de pers haar verantwoor delijke taak als medeopvoedster des volks met vrucht kunnen uitoefenen, zoo zal zij, naast het vereischte zelf respect, den eerbied van iederen Ne derlander moeten verwerven. Voor waarde daartoe is, dat zij in hecht t solidariteit en onwankelbare waar heidsliefde haar -.rbeid verricht, de loyale methoden uit haar midden bant en met vaste hand.de openbare meening in de juiste richting helpt stuwen. De voorzitter van het verbond, de heer P. J. van Megchelen, zeide nog o.m., dat hij niemand lichtvaar dig zal uitsluiten, doch hij zal even min aarzelen journalisten, die door hun geschrijf getoond hebben vijan den van het volk te zijn, uit de be- roepenlijst te weren; ook zullen geen volksvreemde elementen toe gelaten worden. De journalist is dienaar van het volk en hij moet wel bedenken, dat een negatieve houding bijna even verderfelijk is als opzettelijke mis leiding. De journalist, die in dezen tijd bepaalde onderwerpen, welke van belang zijn voor de volksge meenschap, stelselmatig uit zijn blad weert, is een vijand van het volk en voldoet niet aan de eischen, welke hem worden gesteld. "Wij leven in een uiterst zwaren tijd, waarin van het volk en zijn voorlichters veel wordt gevergd. Doch wij leven ook in een grooten tijd en voor v ie dit begrijpt, in een heerlijken tijd vol nieuwe perspec tieven. vele jaren voor den N. T. B. met veel liefde deed. Met het uitspreken van den wensch naar een rechtvaardigen vrede in 1941 opende spreker de vergadering. Jaarverslag. De heer W. V e n ni k, secretaris, las hierop zijn jaarverslag over 1940. Het begon met een memoree- ren van de oorlogsdagen van Mei. Van de leden is gelukkig niemand gevallen, maar wel is veel schade ontstaan tengevolge van de iunda- tie, vooral in Nederhorst den Berg en den Beemster. Het ging den tuinbouw iii het afgeloopen jaar wel beter dan in de voorgaan de jaren, maar tot tevredenheid stemmend is de toestand nog geenszins. Spr. ging hierop nader in door o.a. te wijzen op de nadeelen voor den tuinbouw en de bloem bollenteelt door den oorlog. Er zijn 44 afd. bij het District van den Bond aangesloten met 1795 leden (v.j. 45 afd. met 1760 leden). Het verslag klaagde over minder vlotte contributiebetaling. Overigens behandelde het jaar verslag tal van onderwerpen, door den voorzitter in het openings v;oord reeds aangeroerd. Het ver slag besloot met de opmerking, dat veel van het welslagen der po gingen van het bestuur om het be lang dër leden te dienen zal af hangen van de medewerking en de houding der leden. Balans, winst- en verlies rekening. De balans sloot per 1 Jan. 1.1. op 1072.09 en de winst- en verlies rekening had als eindbedrag f 1707.59, waaronder een saldo van 420.78. Na rapport van de finan cieele commissie volgde goedkeu, ring. Als nieuw lid dezer commissie (in de vacature Paarlberg te Ha renkarspel niet herkiesbaar), zal door de afd. Beverwijk iemand worden aangewezen. Bestuursverkiezing, Zonder tegencandidaten werden herkozen verklaard de heeren Schermer, Hoogkarspel; Keesen. Aalsmeer; en Bouter, Amsterdam. Voor de vacature Kaan (bedankt om gezondheidsredenen) waren aanbevolen: door de afdeelingen Sint-Pancras, Oudkarspel, Noprd- scharwoude en Koedijk de heer L Kalverdijk te Oudkarspel; door Berkhout en Beverwijk de heer P. Blom te Andijk; door de afd. Wog- num de heer K. J. Hauwërt tè Bo venkarspel en door Nederhort den Berg de heer C. Borst te Oud karspel. De heer C. Borst lichtte toe hoe de candidaatstelling van twee leden der afdeeling Oudkarspel kon ge schieden. Spr. had met de afd. Ne derhorst den Berg, die hem candi- deerde, daarover willen spreken, maar nu die niet ter vergadering v/as verschenen, had daarvan niets kunnen komen. Spr. meende, dat het beste zou zijn om zijn Candida tuur thans in te trekken en beval die van den heer Kalverboer aan, zooals ook de afdee'ingsvergade- ring te Oudkarspel had gedaan. De heer Hauwert trok zich terug ten behoeve van de candida- tuur-Kalverdijk. De Langendijk is sinds het bestaan van den Bond in het bestuur vertegenwoordigd door vier leden, die de belangen van den Bond steeds op de juiste wijze heb ben gediend, zoodat spr. meende dat ook nu 'voor den heer Kaan weer iemand van den Langendijk dient te worden gekozen. Bij de hierop gehouden stemming werden 38 stemmen uitgebracht op den heer Kalverdijk en 22 op den heer Blom, zoodat eerstgenoemde was gekozen. Als leden van het hoofdbestuur werden zonder tegen candidaten aangewezen de heeren Schermer en Muyen (Heemskerk). Begrooting 1940. De begrooting 1940, sluitend in ontvangsten en uitg. op 1615.50 (voor onvoorzien 240.10), kwam hierna aan de orde. De heer P. Blom (Andijk) stel de namens zijn afdeeling voor om de vergoeding voor 'den secr.-pen- ningmeester met 100 te verhoogen tot 400. Spr. had ook gaarne de vergoeding voor den voorzitter, zijnde 50, verhoogd gezien, maar maakte daarvan geen voorstel, om dat deze er niet van had willen we ten. De afdeelingen Venhuizen en W ij d e n e s drongen ook aan op verhooging van de vergoe ding voor den heer Vennik. De voorzitter pleitte eveneens vóór de bedoelde ver hooging, vandaar het voorstel van het bestuur om voor 1940 een gratificatie toe te kennen van 100. Dit voorstel werd zonder stemming aanvaard, waarna ook het voorstel van de drie bovengenoemde afdeelingen on der applaus werd goedgekeurd. De begrooting werd hierop vast gesteld. Afscheid van den heer Kaan. De voorzitter sprak hierop nog een woord van afscheid tot den heer Kaan bij diens aftreden als bestuurslid, welke functie hij bezet te sinds de oprichting van den Bond. Spr. dankte hem voor het vele dat hij voor den Bond heeft gedaan, ook als propagandist, en wenschte hem volkomen herstel van gezondheid. De heer Kaan getuigde, dat hij in den Bond veel vriendschap, een goede verstandhouding en geeste lijk contact heeft gevonden. Spr. hoopte ook straks nog veel te kun nen doen in het algemeen belang. Mededeelingen. De secretaris deelde mede, dat alles wat in de vrije teelt wordt voortgebracht, gekeurd moet wor den. Ten aanzien van de boonen moet men zich houden aan de nu reeds vastgestelde grijzen. Getracht zal worden die verhoogd te krijgen. Voor annuleering van de provinciale en rijkscredieten. De afd. K o e d ij k had voorge steld, al het mogelijk te doen om te - komen tot annuleering van de provinicale- en rijkscredieten. Het bestuur kon zich hiermede wel vereenigen. De afd. Oudkarspel stel de voor, om te pogen, dat de rente van de in 1931 door de provincie verstrekte credieten ten laste van de provincie te brengen. Het b e- stuur gaf de voorkeur aan het verder strekkende voorstel van de afd. Koedijk. De heer Borst (Oudkarspel) was vóór het voorstel-Koedijk, maar wees erop, dat er heel wat moeite voor zal moeten worden ge daan om tot goede resultaten te komen, want de provincie weiger de nog verleden jaar om de rente voor 1940 voor haar rekening te nemen. De afd. B e v e r wij k bepleitte krachtig, dat getracht zal worden, dat de als armenzorg door gemeen ten aan tuinders gegeven bedragen niet behoeven te worden terugbe taald. De heer B I o m (Andijk) meen de, dat nooit credieten hadden moe ten worden verleend; de steun had moeten worden verrekend op de producten. De schuldenlast is nog actueel, nu de tuinders, omdat het nu in hun bedrijf iets beter gaat, worden aangesproken om terugga ve van die voorschotten. Er moet een algeheele herziening van de schulden komen, „opdat de tuin ders eindelijk eens kunnen genie ten van een weinig daglicht". De voorzitter verzekerde, dat de heele schuldenkwestie de volle aandacht heeft van het be stuur van den Bond. Ook de be zettende autoriteiten wijden er hun aandacht aan en hebben uitgebrei de inlichtingen gevraagd omtrent het schuldenvraagstuk. Het voorstel-Koedijk werd zon der stemming aanvaard. Werkverruiming. De afd. W o g n u m stelde voor qm de werkverruiming zoo mo- voering van werkobjecten zoo mo gelijk te beginnen in October. In de toelichting werd gezegd, dat de buitengewone werkzaamheden, welke met subsidie van Rijk en ge meente kunnen worden uitgevoerd, als regel pas kunnen worden aan gevangen in Nov. of Dec. Door de weersgesteldheid (vorig jaar b.v. door de vorst) komt er practisch niet veel van terecht. Indien be doelde werkzaamheden, als er werklieden voor disponibel zijn, in Oct. konden beginnen, zouden zij effect kunnen sorteeren in het be lang van de voedselvoorziening. Het prae-advies van het bestuur luidde: Groote moeilijkheden heb ben zich yoorgedaan, daar werk- looze arbeiders elders geplaatst v/erden, zoodat er van de toegesta ne werkobecjeten weinig terecht is gekomen. Doch als er begin Octo ber werkloozen disponibel zijn, is er geen enkel bezwaar om met bui tengewone werkzaamheden te be ginnen. Vooral ook omdat de toe gestane gelden door den langen winter niet zijn opgebruikt, kan a.s. herfst van deze gelden gebruik ge maakt worden. De heer W i t (Hoogkarspel) wil de het voorstel uitbreiden met een beroep op de regeering tot subsi- dieering van het baggeren, in het belang van de bodemopbrengst. De secretaris merkte op, dat het thans reeds zóó is, dat, als er werkloozen voor beschikbaar zijn, met baggeren kan worden begon nen, ómdat de verleden jaar toege stane gelden toen niet zijn ver bruikt. De heer de Geus (Noordschai-- woude) merkte op, dat de plaatse lijke burgemeester dan toch zal moeten meewerken. Van dien van Noordscharwoude kan dit z.i. niet gezegd worden. Zuivere boekhouding, gewenscht. Van dé afd. Heemskerk was het voorstel ingekomen om de mo gelijkheid te onderzoeken van op richting van een provinciaal boek- houdbureau of den Bond te dezer zake in te schakelen bij een derge lijk bestaand blireau. De heer Muyen verdedigde dit .voorstel met te wijzen op de nood zaak van het zuivet berekenen van den kostprijs. Het bestuur onderschreef het belang van een goedé boekhouding. Het voorstel-Heemskerk werd aangenomen, nadat eenige heeren hierna nog het woord hadden ge voerd. Na het afhandelèn van de eigen lijke agenda hield de bondsadvi- seur mr. P. S. Winkel uit Hoorn nog een causerie over de pachtwet en over de vervreemding van cul tuurgronden. Den inleider werd hierover nog een paar vragen ge steld, welke bereidwillig werden beantwoord. Daarna volgde sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6