STAD EN OMGEVING Bloembollendag te Limmen. TIJDSCHRIFTEN BOEKEN GEMENGD NIEUWS BUITENLAND Een Britsche kruiser in de Middellandsche Zee getroffen. Engelsche luchtaanvallen op Tripolis en Benghazi. Liverpool en de oevers van de Mersey gebombardeerd. Haveninstallaties en fortificafies van Tobroek aangevallen. TWEEDE BLAD vincie weiger- om de rente rekening te Andijk) meen- n hadden moe- de steun had ekend op de lenlast is nog ars, omdat het ts beter gaat, i om terugga den. Er moet ling van de id at de tuin- :unnen genie daglicht". verzekerde, lenkwestie de van het be- Ook de be- wijden er hun iben uitgebrei- aagd omtrent r. k werd zon- rd. erkverruiming-. stelde voor verdedigde dit i op de nood- lerekenen van De Hortus voor Limmen behouden. De derde bloembollendag van de vereeniging tot bevorde ring der wetenschappelijke ver edeling van siergewassen („Ne- versie"), welke Zaterdagmiddag in het café Centrum te Limmen is gehouden, is een groot succes geweest. Trots de beperkte ver keersmiddelen en slechte verbin dingen heeft het bezoek dat van de vorige dergelijke dagen ver overtroffen. Aanwezig waren o.a. B. en W. van Limmen, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Alkmaar en van de Provinciale Bedrijven te Haarlem, de heeren Hazeloop Hoek uit Alkmaar en anderen. De heer P. Boschman van Uitgeest, secretaris van „Neversie", sprak zijn voldoening uit over de groote op komst. Met groot genoegen zag spr. vele bezoekers uit Westfriesland (uit de Streek, Andijk en Hoogwoud). Hij bracht eerbiedige hulde aan wijlen den heer Chr. Kieft Sr., die zoo veel heeft gedaan tot verheffing van het bloembollenvak. Hierna heeft de heer J. J. Nieu wenhuijsen, burgemeester der ge meente Limmen, de talrijke aanwe zigen toegesproken, allen hartelijk welkom heetende in zijn in zoo sehoone kleuren prijkende bloemen - dorp. Op dezen voorjaarsdag, nu na de gure weken ,die den bloei in de na tuur belangrijk vertraagden, einde lijk weer langs Hollands duinenrij die schitterende kleurende velden ontluiken, heeft het voor ieder een groote bekoring in de gelegenheid te zijn, dank zij de medewerking der kweekers, om in deze zoo rustige natuur dwars door de velden te gaan en de bloemenpracht van nabij gade te slaan, zei spr. Ge zult dan tevens opmerken den ernstigen wil van het geheele bollenvak om zich, ondanks de ongunst der tijden en de vele op gelegde beperkingen, te handhaven, en zeker huiswaarts keeren met de overtuiging, dat een bezoek aan deze streek van Noordholland toch inder daad de moeite waard is. Moge dan door dit bezoek en door de vestiging van „Neversie" in deze gemeente een nieuw contact tusschen de kweekers en handelaars ontstaan, waardoor de cultuur tot een nog hcoger peil van ontwikkeling kan worden opgevoerd en stpaks tot grootere handelsrelaties zal leiden. Mij is het dan ook een voldoening, zro vervolgde spr., u te kunnen mededeelen, dat de plannen om het oude schoolgebouw te verbouwen, opdat daarin behalve aan eenige hygiënische inrichtingen ook aan het voor eenige jaren hier gevestigd' bloembollenmuseum een waardig on derdak zal kunnen worden verschaft in den loop van dit jaar tot uitvoe ring zullen komen, wanneer althans Gedeputeerde Staten het ingc ";ende plan zullen goedkeuren. De ouw- vergtmning van den Algemeene Ge machtigde voor den Wederopbouw is reeds verkregen. Hierdoor zal dan de Hortus, die op zichzelf met haar 500 variëteiten zulks een bijzonder leerzaam cultuurmuseum voor de jonge vaklieden is, in deze gemeente behouden blijven. Onze hyacinthen van vroeger en nu. Nadat ververschingen waren aan geboden, hield dr. W. E. Mol zijn aangekondigde rede over „Onze hyacinthen van vroeger en nu". In een vlotte causerie heeft hij gezegd, dat zeer velen weinig van de cultuur van onze bolgewassen weten en dat groote kringen van wetenschappelijk onderlegde personen hierop geen uitzondering maken. Men meent, dat de groote schuren slechts dienen voor bergplaatsen en dat de bolletjes grceien en bloeien en dat men naar behoefte ze er uit neemt of laat staan. Niets is echter minder waar. Spreker wilde probeeren iets meer te zeggen over het wetenschappelijk werk en de groote moeite en opof feringen welke kweekers en expor teurs zich getroosten voor het bloem bollenvak. Aan de hand van vele variëteiten en kruisingen, die op de tafels lagen uitgespreid en van etiketten waren voorzien, heeft spreker medegedeeld, dat al deze soorten met sprekende kleuren afkomstig zijn van de wilde hyacinth. Van de smalle dunne sten gels is een hyacinth ontstaan, die bijna volmaakt is te noemen. Met die veredeling is men sinds eeuwen fcezig. In 1585 kweekte al een Belgi sche botanicus tulpen en in 1752 ver scheen van George Voorhelm een boekwerk, waaruit bleek, dat men zich toen reeds de waarde van de cultuur en veredeling zij het dan in bescheidener vorm dan thans bewust was. Spreker besloot zijn betoog met te zeggen dat wetenschap en practijk hand aan hand moeten gaan. Hierna toog het gezelschap naar fcet Bloembollenmuseum, dat tijde lijk is ondergebracht in een der werklokalen van de firma Chr. Kieft Jr. Hierin is veel bijeengebracht wat voor de bloembollenteelt en -handel van belang is. Wanneer we de oudste ®n de nieuwste "üorteermachine zien, de grafische voorstellingen ojn. over de vele landen waar op export plaats heeft, dan spreekt dit boek- deelen. De heer Boschman heeft hier een uiteenzetting gegeven van het vele wat „bloemboUenteelt" beoogt zijn talrijk gehoor opgewekt om het doel van „Neversie" te steunen door donateur te worden voor 1 per jaar. Vervolgens werd een tocht ge maakt door de kweekerijen van de firma's Valkering en Zonen, Chr, Kieft Jr. en van 't Hof en Blokker, Het was een interessante tocht, daar, uitgezonderd de darwintulpen, alle gewassen in bloei staan. De „Hortus bulborum", de z.g kraamkamer van onze bolgewassen, trok de onverdeelde aandacht. Dr. de Mol, die in de zaal van „Centrum" zijn betoog moest afbre ken bij de hyacinthen, heeft no veel wetenswaardigs verteld over bolgewassen, terwijl de heer Bosch man de tulpen voor zijn rekening heeft genomen. „Op den Uitkijk". Gebr Zomer en Keuning's Uitg Mij. Wageningen no. 5 en 6, De artikelen uit dit belangrijke tijdschrift zijn vertaald naar Duit sche, Amerikaansche en één Ier sche periodiek. Bij toeneming leve ren ook Nederlandsche auteurs stukken, vooral dr. A. van Hulzen, De onderwerpen brengen ons in het hart van het wereldgebeuren, terwijl ook aan wetenschappelijke wetenswaardigheden een ruime plaats verzekerd wordt. Verkie zingsstrijd in de V. S., kolonisee ring door verschillende mogendhe den, Bulgarije, Kreta, Stalin daarnaast artikelen over electrische verschijnselen bij hersenwerkzaam- heid, ziekenhuizen en gevangenis sen, busdokters en -patiënten, fees ten onder primitieve volksstam men, steenkool, zeemansleven, stierengevechten, de vraag: hoe ko men wij a'an vet? Wel actueel, dit alles! Tot diep in de 18e eeuw deed de heksenwaag in Oude water dienst: een officieel attest Werd aan de gevangenen uitgereikt, waar door zij bewijzen konden, dat „de- selve wichte met de naturelijke proportie hares lichaems wel is ac cordeerende want: „gewogen en te licht bevonden", vormde „de' aanwijzing tot hekserijMaar het kostte den betrokkene heel wat allerlei stadsambtenaren moesten daarbij beloond wordenO.a. trekt een artikel van „Zwart Licht" de aandacht, ook „donkerestralen genaamd. Wanneer stralen van zwart licht op fluoresceerende ver ven vallen, ontstaan speciale kleu rencombinaties. Ons Gezinsleven, een boek voor geestelijke leiding, onder redactie van L. Spel berg Stokmans. Uitg. Ploegsma, Zeist. Een boek, samengesteld door de echtgenoote van een bekenden ra dio-predikant, dat in een behoefte voorziet. Gezinnen met opgroeiende kinderen, van de heele kleintjes af, vinden hier waardevolle levenslei ding. Zien wij de namen der mede werkers: dr. W. Banning, mevrouw Van LeeuwenVoso, dr. J. A. de Koning, om slechts deze te noe men, dan hebben wij waarborg voor een waardevol geheel. Op plaats en taak van elk gezinslid wordt uitvoerig ingegaan, terwijl aan de vorming der kinderen op elk levensgebied een diepgaande aandacht wordt besteed. Vooral ge noten wij van de uitvoerige aanwij zingen tot het vieren van feest- en gedenkdagen, waarbij een gods dienstig verantwoorde bespreking telkens gevolgd wordt door de boeiende beschrijving, hoe een feestdag voor het heele gezin in el kaar te zetten. Aan de practijk van het gezinsleven is op deze ma nier wel een heel groote plaats toe gekend. Alles, wat in een gezin aan de orde komen kan, vindt toege wijde aandacht, zoodat een voor lichting geboden wordt welke, in één bestek samengebracht, nog niet eerder in ons land werd aan getroffen. Een uitgebreide littera tuuropgave besluit het geheel. Een werk, in het bijzonder in elk ong gezin op zijn plaats! De aan schaffing brengt ruime rente op! F. W. R. „Onze Indische geschiede nis", verteld door Joh. van Hulken; uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. Nu in verschillende streken van ons land en zekr vooral in Alk maar en omgeving door het werk van de vereeniging Oost en West de kennis van onze overzee- sche gebiedsdeelen op gelukkige wijze is bevorderd, zal de verschij ning van het niéuwe boek van Joh. van Hulzen ongetwijfeld met vreugde worden begroet. „Onze In dische geschiedenis" verdient dat ■ook ten volle, want deze schrijver weet op bijzondere wijze te vertel len, zóó dat elke -bladzijde opnieuw weer boeit. Daarenboven heeft Men- no van Meeteren Brouwer, de mis schien wel het meest bekende „In dische" teekenaar, een zeer groot aantal illustraties gegeven in aan sluiting op den tekst, waardoor het boek veel aan aantrekkelijkheid won. Wie dit boek leest met zijn so bere verhalen uit de vele oorlogen en den heimelijken strijd, waaraan de Oost zoo rijk was, maar waarbij de schrijver tevens oog en kennis toont te bezitten van de opbouwen de kracht óók voor het Indische volk van het Nederlandsche be wind, zal het met hem eens zijn, dat Nederland en Indië door den gezamenlijken arbeid en de lotsge- meenschap van drie eeuwen recht op elkander hebben verkregen. Het is te wenschen dat „Onze Indische geschiedenis", een boek dat in een enkele bibliotheek mag ontbreken, in handen van talloos velen komt, niet alleen van oude ren, maar ook ja, misschien zelfs bovenal van jongeren. Ham en spek in beslag geno men. - De politie te Woudenberg heeft bij den heer W. de vorige week een partij ham en spek in beslag ge nomen. Thans heeft de politie weder om bij hem 400 pond spek achter haald. Bij den heer van G. trof men verder nog 450 pond ham aan. Het 21e kind. - De arbeider R. Wiering te 2e Exloërmond (gem. Odoorn) heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 21e kind. Brand in fabrieksgebouw. - Gis teravond is te Oldebroek brand ont staan in de garage van de coöpera tieve vereeniging tot aankoop van iandbouwbenoodigdheden. De garage brandde uit, terwijl de fabriek door het vuur- werd aangetast. Het nieuwe gedeelte werd een prooi der vlam men. De fabriek kreeg voorts veel waterschade. Loods met levensmiddelen afge brand. - Vermoedelijk tengevolge van het stoken van een vuurtje door kinderen ontstond Zondagmiddag te Groningen brand in een alleenstaar. de houten loods, toebehoorende aar. den heer W. W., staande aan de Hel perweststraat. Binnen een minimum van tijd stond de loods, waarin voor 1000 aan levensmiddelen was opge borgen, in lichte laaie, zoodat de brandweer niets anders kon doen dan nablusschen, aangezien de loods, toen zij arriveerde', reeds een ruïne was. De recherche stelt een onder zoek in. KONING CAROL NAAR CUBA VERTROKKEN. Lissabon, 3 Mei (D.N.B.) Ex-lto- ning Carol van Roemenië en mevr. Lupescu zijn gisteravond met het Amerikaansche schip Excambiro in alle stilte en onder schuilnamen uit Lissabon in de richting Cuba ver trokken. Het plotselinge vertrek van Carol werd tot na hef. vertrek van het schip volkomen geheim gehou den. WOLKBREUKEN IN BRAZILIË Rio de Janeiro 4 Mei (D.N.B.) Ge weldige wolkbreuken hebben in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul groote overstroomingen veroor zaakt. Een aanzienlijk deel van den rijstoogst is vernield. Eenige wijken der provinciestad Porto Alegre zijn door de watermassa's overstroomd zoodat duizenden dakloos zijn ge- Worden. Er is groote materieele schade ontstaan, die nog niet kan worden overzien. In de omgeving van de provinciale hoofdstad en in talrijke districten der provincie is het geheele verkeer verlamd Brand in Manila. (D.N.B.) Naar de Associated Press meldt, is In Manilla in een dicht bevolkte wijk de rootste brand uitgebroken, die tot dusver op de Philippijnen is voorge komen. Minstens 25.000 menschen zijn dakloos geworden. Tot dusver is bekend, dat drie menschen gedood zijn. De schade bedraagt rond 500.000 dollar. Krachtige wind en gebrek aan water begunstigden de uitbrei ding van het vuur. - Amerikaansche officieren naar Bagdad, Teheran en Ankara. (D.N. B.) - Het Amerikaansche leger heeft een reeks officieren als waarnemers naar Bagdad, Teheran en Ankara gezonden. Shipp, die tot dusver Amerikaansch militair attaché in Belgrado was, is in een gelijke func tie te Teheran geplaatst, terwijl de militaire attaché in Athene naar Bagdad is gezonden. James Roosevelt van Tsjoenking naar Rangoon. (D.N.B.) - De oudste zoon van den Amerikaanschen pre sident, James Roosevelt, is per vlieg tuig naar Rangoon vertrokken. Van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard. (D.N.B.) - De staatscourant publiceert een decreet, Fransche staatscourant publiceert een decreet, waarbij aan 29 personen de Fransche nationaliteit wordt ont nomen. Onder hen bevinden zich de tconeelschrijver Henry Bernstein en de dochter van de ontdekster van het radium, Eve Curie, die naar Amerika zijn gevlucht. Vlektyphusepidemie in Madrid. (D.N.B.) - Voor speciale uitgaven in erband met de vlektyphusepidemie Madrid is het Spaansche ministe rie van binnenlandsche zaken een crediet gegeven van 3 millioen pesatas. ITALIË ANNEXEERT EEN DEEL VAN SLOVENp. De provincie Lubiana wordt ingelijfd. Rome, 3 Mei (Stefani). De annexa tie van de provincie Lubiana (Ljoe- bljana, hoofdstad van Slovenië) wordt bekendgemaakt door de Ita- liaansche kranten, die deze gebeur tenis 'n natuurlijk uitvloeisel noemen van de ontbinding van den te Ver sailles gevormden Joegoslavischen staat. Het gebied van Slovenië wordt met het koninkrijk Italië vereenigd, terwijl het deel, dat steeds Duitschen invloed heeft ondergaan, door Duitsehland geannexeerd zal wor den. De inlijving van Lubiana. Rome, 3 Mei (D.N.B.) Stefani pu bliceert een verordening op de grondwettelijke bepalingen voor de bij Italië ingelijfde gebieden van de provincie Lubiana. Daarin wordt o.a. verklaard: De Sloveensche gebieden, welker grenzen uit een tegelijkertijd gepubliceerde kaart blijken, zijn een bestanddeel van Italië en vormen de provincie Lubiana. De provinci Lubiana zal, daar zij een overwegend Sloveensche bevolking heeft, met in achtneming van den eigen aard des volks, van de geographische ligging en van de bijzondere plaatselijke be hoeften een autonoom bestuur krij gen. De regeeringsmacht zal uitge oefend worden door 'n hoogen com missaris, die op voorstel van den Duce wordt benoemd. Deze hooge commissaris wordt terzijde gestaan door een adviseerend lichaam van veertien vertegenwoordigers der producentenklassen van de Sloveen sche bevolking. Voor de Sloveensche bevolking van de provincie Lubiana zal geen militaire dienstplicht be staan. Het onderwijs op de lager; school zal in de Sloveensche taal worden gegeven. Op de middelbare en hooge scholen kan het onderwijs in het Italiaansch gegeven worden, indien hiervoor voorkeur bestaat. Alle officieele stukken zullen in bei de talen worden opgesteld. Deze verordening zal bij haar pu blicatie in het Italiaansche staatsblad in werking treden en den wetgeven- den corporaties voorgelegd worden om in een wet te worden omgezet. Italiaansch legerbericht. In het Italiaansche legerbericht van 5 Mei wordt melding gemaakt van hevige activiteit tegen de vijande lijke stellingen van Tobroek en van een Britschen luchtaanval op Benghazi. In Oost-Afrika werd een hevige Britsche aanval in den sector van Amba-Alagi afgeslagen. Het Italiaansche legerbericht van 4 Mei luidt als volgt: In het Westen van de Middelland sche Zee hebben onze formaties bom menwerpers met bommen van groot kaliber een vijandelijken kruiser ge troffen. In Cyrenaica wordt de aanval op Tobroek met succes voortgezet. Twee pogingen van den vijand om met steun van tanks tegenaanvallen te doen, zijn duidelijk afgeslagen. Itali aansche en Duitsche formaties lucht strijdkrachten volgden elkander op bij het bombardeeren van schepen, die voor anker lagen, fortificaties, batterijen en vijandelijke troepen concentraties. Mersa Matroe is ge bombardeerd. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op Tripolis en Benghasi: eenige schade en eenige slachtoffers. Een Engelsche bommenwerper is neerge schoten. In Oost-Afrika activiteit van wederzijdsche artillerie in den sector van Amba Alagi. De strijd op de Middellandsche zee. Rome, 4 Mei. (D.N.B.) Stefani meldt, dat een vijandelijk eskader in het Oosteelijk deel van de Mid dellandsche Zee door Italiaansche formaties bommenwerpers en tor pedovliegtuigen is aangevallen. Vol gens de eerste berichten is een vijan delijke kruiser getroffen en zwaar beschadigd. Het Duitsche legerbericht- DE GEVECHTEN OM TOBROEK. Berlijn, 3 Mei (D.N.B.) Bij de ge vechten om Tobroek is, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 30 April op 1 Mei door Duitsche strijdkrachten een groote aanval ondernomen op de buitenste verster kingslinie, waarbij tot een diepte van drie kilometer werd doorgedrongen. Australische troepen boden hierbij zelfs nadat de Duitschers waren doorgedrongen, krachtig verzet en probeerden de afzonderlijke kaze matten taai te verdedigen. De Brit ten ondernamen verscheidene tegen aanvallen, die met zware verliezen voor hen werden afgeslagen, hoewel de Britsche artillerie voortdurend trachtte in te grijpen. Het gelukte den Duitschen troepen, alle Britsche aanvallen af te slaan en talrijke ge vangenen te maken. Verscheidene Britsche pantserwagens vielen in Duitsche handen. Tenslotte probeer den de Britten, na nieuwe strijd krachten verkregen te hebben, door een hevige beschieting van de artil lerie, de linies der Duitschers en Ita lianen murw te maken. Italiaansche infanterie en Duitsche pantserkrach ten weerstonden ook deze Britsche poging met succes en brachten den vijand zware verliezen toe, waarna zij de eigen stellingen verder voo: waarts schoven. BERLIJN WIL MET NIEUWE GRIEKSCHE REGEERING SAMENWERKEN. Berlijn, 3 Mei (D.N.B.) De vor ming van de nieuwe Grieksche regeering onder de'leiding van gene raal Tsolakogloe wordt door de'Duit sche pers toegejuicht. De bladen schrijven, dat Duitsehland bereid is, in de toekomst met Griekenland sa men te werken, mits zijn regeering zich wil houden aan de beginselen welke zijn vastgelegd in den oproep van zijn nieuwen president. De Völkischer Beobachter spreekt over een nieuwe regeering, die de feiten onder het oog wil zien en de consequenties uit de geleden neder laag wil trekken. Lokal Anzeiger In het Duitsche Iegerberi-ht van 3 Mei wordt medegedeeld, dat Duit sche strijdkrachten in de lucht en ter zee in April 1.000 211 b.r.t. Britsche of voor de Bri+ten bruikbare koop- vaardijscheopsruimte tot zinken brachten. Verder wordt melding ge maakt van Duitsche bombardemen ten op het gebied van de Mersey, de havenwerken van Liverpool en be langrijke doelen aan de Z. en Z.O.- kust 'van Engeland. In N.-Afrika drongen de Duit schers diep in de vestinglinies van Tobroek door. In het W.-Duitsche rustgebied vie len Britsche bommen op Hamburg en Bremen. Het Duitsche legerbericht van 4 Mei luidt als volgt: Verscheidene honderden gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht verscheidene uren lang met het grootste effect.de ravitail- leeringshaven Liverpool aangeval len. In de installaties aan den ooste lijken oever van de Mersey, in droog- doks, graan- en wolpakhuizen en andere voor den oorlog belangrijke doelen ontstonden talrijke groote branden en van verre zichtbare oppervlaktebranden van geweldigen omvang Een tweede belangrijke op slagplaats aan de westkust van mid- den-Engeland werd bestookt met bommen van het zwaarste kaliber. Andere succesvolle luchtaanvallen waren gericht op het havengebied en de fabrieken van Middlesborough aan de Britsche Oostkust, benevens op een wapenfabriek en een nacht vliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika hebben de in de fortificaties van Tobroek binnenge drongen strijdkrachten van het Duit sche Afrikaansche corps herhaalde, door pantserstrijdkrachten onder steunde tegenaanvallen der Britten afgeslagen. De 'laatste dagen werden bij deze gevechten zestien vijande lijke pantserwagens stukgeschoten en verscheidene stukken geschut buitgemaakt. In den loop van 2 Mei hebben Duitsche en Italiaansche formaties duikbommenwerers, gesteund door gevechts- en destroyertoestellen, verscheidene malen met goed effect de haveninstallaties en fortificaties van Tobroek aangevallen. Zij bom bardeerden -artilleriestellingen, pant serwagens en troepenconcentraties. In de haven van Tobroek kreeg een vrij groot vrachtschip door inslaan de bommen, zware beschadigingen. Op het Oosten van de Middelland sche Zee bracht het Duitsche lucht- wapen op 3 Mei in de Soeda-baai op Kreta een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. tot zinken en bescha digde een tweede groot schip zwaar. Op het eiland Malta deden Duitsche formaties gevechts- en duikbommen werpers aanvallen op de haven installaties van La Valetta en plaat sten voltreffers op de staatuverf, de olieopslagpl aatsen, luchtaf weerstel- lingen en dokinstallaties. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West- Duitschland een gering aantal bri sant- en brandbommen neergewor pen, die noch militaire, noch mili tair-economische schade' hebben ver oorzaakt. De burgerbevolking heeft eenige verliezen aan dooden en ge wonden geleden. Nachtjagers en marineartillerie schoten elk een vijandelijk gevechtsvliegtuig neer. NIET AANGEGEVEN VOORRAAD SCHOENEN TE ANTWERPEN ONTDEKT. Antwerpen, 3 Mei (A.N.P.) Be ambten van de controle op prijzen en loonen hebben dezer dagen hier ter stede een goede vangst gedaan. Zij hadden opgemerkt, dat een on ooglijk schoenenzaakje voortdurend schoenen zonder bon verkocht en dat er aan den voorraad geen einde scheen te komen, hoewel dit volgens de gegevens der eigenares van de zaak bij de officieele inventarisatie reeds lang het geval had moeten zijn. Bij nader onderzoek bleek, dat de winkelvoorraad steeds uit voor raden in Gent en dé Panne werd aangevuld, welke afkomstig waren uit den verkoop der Joodsche schoe nenhandelaars vóór hun vlucht naar Amerika, kort voor 't uitbreken van den oorlog. De geheele correspon dentie over de liquidatie was even wel van een vroegeren datum voor zien, teneinde bij een later onder- zeek den schijn te verwekken, alsof den tienden Ook de Berliner onderstreept de bereidwilligheid van I koopcontract vóór Duitsehland en Italië tot samenwer- jjej 4949 gesloten was. king met de regeering Tsolakogloe. Wanneer de nieuwe regeering het ernstigt meent met de zelfbezinning en de beginselen ter harte neemt, welke in de regeeringsverk-laring werden uitgesproken, dan zal zij zeker den noodigen weerklank onder het volk vinden. De eigenares van de zaak zal zich voor het gerecht moeten verantwoor den omdat zij den voorraad van 10.000 paar schoenen noch bij de in ventarisatie der Belgische schoen- voorraden heeft aangegeven, noch bjj de aangifte van Joodsch bezit. EEN TEGENSPRAAK VAN RITMAN IN BATAVIA. Batavia, 3 Mei (Domei). Ritman, de woordvoerder van de Ned.-Indi- sche regeering, heeft aan de pers de in het buitenland verspreide berich ten tegengesproken, volgens welke er een zesmogendhedenpact gesloten zou zijn tusschen Nederland, Enge land, de Ver. Staten, Nieuw-Zeeland, j Australië en de Philippijnen. Glim lachend voegde Ritman hieraan toe, dat die berichten wellicht een proef ballon waren, welke een bepaald land heeft opgelaten. Voor zoover Nederland betreft, berusten die be richten evenwel niet op waarheid. GEZANTEN VAN SAADABAD- PACT BIJ SARADJOGLOE. Beiroet, 3 Mei (D.N.B.) De Levant- radio meldt, dat de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, de gezanten der met Turkije verbonden mogendheden van het z.g. Saadabad-pact, t.w. Irak, Iran en Afghanistan, bij zich ont vangen heeft. De z.g. afspraken van Saadabad zijn ontstaan in 1937, waarbij de vier landen van het Nabije Oosten n.l. Turkije, Irak, Iran en Afghanistan na regeling van hun grenskwesties zich tot „goede naburen" aaneen sloten.) EEN REDEVOERvNG VAN LINDBERGH. St. Louis, 4 Mei. (D.N.B.) Voor de eerste maal sedert zijn ontslag als kolonel van het Amerikaansche luchtwapen heeft Lindbergh een redevoering uitgesproken voor het comité „America First", Hij wees er opnieuw op, dat de Ver. Staten naar zijn meening niet voldoende zijn voorbereid 'om een succesvollen oor log te voeren. Zeer in het bijzónder het luchtwapen is daarvoor niet sterk genoeg. Omtrent zijn uittreden uit de reserve der weermacht verklaarde Lindbergh, dat hem geen andere eervolle weg had opengestaan. Zijn uittreden is geschiedt omdat hij met millioenen andere Amerikanen van meening is, dat Amerika zich ver moet houden van een deelneming aan den oorlog. Daarentegen zijn Roosevelt en met hem vele anderen van meening, aldus Lindbergh, dat de Ver. Staten moeten gaan deel nemen aan den oorlog. Lindbergh herinnerde er aan, hoe hij indertijd na zijn bezoek aan Duitsehland bij zijn daarop volgend verblijf in Enge land den toenmaligen premier, Baldwin, en andere Britsche regee- ringsambtenaren in kennis heeft wil len stellen van de kracht van het Duitsche luchtwapen. Men was wel iswaar zeer hoffelijk geweest, maar telkens, wanneer hij dit onderwerp van gesprek had aangesneden, was men op een ander thema overgegaan. VIJF EGYPTISCHE MINISTERS AFGETREDEN. Rome, 3 Mei (D.N.B.) De Messag- gero meldt uit Beiroet, dat vijf Egyptische ministers, die met de politiek der regeering niet accoord gaan, zijn afgetreden. Hiermede is de vorming eener regeering op breeden parlementairen grondslag onmogelijk geworden. Zooals reeds gemeld, probeert koring Faroek een compromis met de Wafd-partij aan te gaan. Deze nartij eischt als voorwaarde voor haar medewerking het uitschrijven van nieuwe verkiezingen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7