STAD EN OMGEVING Jj|| fi&igraSne? "AkKEÜtJE AGENDA KIJKEN is KOOPEN w CLOECE BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERECHTEN Rantsoenverhooging brood. Aanwijzing extra bon voor drie weken. STRAKS. Bonaanwijzing vleesch. Verbruiksperiode van acht dagen. 9 EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. OPBRENGST COLLECTE W WINTERHULP. De opbrengst der Vrijdag en Zaterdag gehouden collecte voor Winterhulp was hier ter stede 700. De vorige speldjescollecte had een opbrengst van 408. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat weder eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voor handen hebben van vleesch, afkom stig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderij- centrale zijn uitgesloten. Onder de 19 uitgeslotenen is één uit onze stad, n.l. P. K., wonende aan de St. Anna- straat. WIJZIGING AUTOBUSDIENST ALKMAAREGMOND. Aansluitend bij de gewijzigde dienstregeling der spoorwegen is ook de dienstregeling van de auto- busonderneming Egmond aan Zee- Alkmaar belangrijk gewijzigd. Met ingang van deze week is het vertrek voor de diensten, die rechtstreeks óp Alkmaar rijden, bepaald op 6.40 u., 7.15 u. en vervolgens, te beginnen om 8.45 om de 2 uur. De laatste bus gaat voortaan om 20.45 u. De dienst naar Alkmaar via Eg- mondbinnen en Heiloo rijdt vanaf 7.30 u. om de 2 uur. Laatste dienst 19.30 uur. De vertrektijd uit Alkmaar wordt nu eerste dienst 6.55 u. en verder vanaf 8 uur ieder heel uur tot 20 uur. Bovendien blijft daarna nog gehandhaafd de dienst om 9.30 u. en is nog ingevoegd een laatste dienst om 21.40 u. EERVOL ONTSLAG. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken, is de heer jhr. N. van Foreest, op zijn verzoek, rr.et ingang van 15 Mei 1941, als burgemeester van de gemeente Hei loo eervol ontslagen. GEWIJZIGDE AANVANGSTIJD. In verband met de busverbin dingen met plaatsen in de omge ving van Alkmaar zullen de avondvoorstellingen in het City- en Roxy-Theater thans aanvangen om kwart over 7 en uiterlijk eindi gen om half 10. DANK DER LOOSDRECHTENAREN. Te Loosdrecht heeft zich een comité gevormd om aan de gemeen te Egmond aan Zee een geschenk aan te bieden, als bewijs van dank baarheid voor de liefdevolle wijze, waarop de geëvacueerden uit Loosdrecht verleden jaar door de ingezetenen zijn opgenomen. Dit geschenk zal bestaan in een schilderij van een bekenden Loos- drechtschen kunstschilder, bestemd voor het raadhuis. De aanbieding door het comité zal plaats hebben op Vrijdag 16 Mei a.s. ONS NIEUWE FEUILLETON. Ons nieuwe feuilleton belooft weer een zeer spannende geschiedenis te worden. Wat een bof was dat voor Gwynne Cameron! Een gewoon verpleegster tje uit een der vele ziekenhuizen van San Francisco was ze en daar kreeg ze opeens een uitnoodiging om op een luxe-jacht een zeereisje te ma ken, dat wel een paar maanden zou duren. Heelemaal om de Ver. Staten heen, van San Francisco door het Panamakanaal naar New York. Het is toch wel aardig, als je ergens een rijk familielid hebt, dat zich zoo nu en dan nog eens iets van je aantrekt! Natuurlijk wilde Gwynne graag mee en de directie van het zieken-' huis gaf het aardige en plichts getrouwe meisje gaarne drie maan den verlof. Maar het zou toch niet uitsluitend een plezierreisje worden. Anders was het nauwelijks de moeite waard geweest, er veel van te vertel len, en dat werd het nu wel, zooals de lezers van ons nieuwe feuilleton waarmee wij morgen een begin ma ken, zullen bemerken. De lezers zul len daarbij ook bemerken, dat dit maal ons feuilleton van een ander genre is dan gebruikelijk, een genre, dat, naar wij niet betwijfelen, in zonderheid onze lezeressen zal boeien. Maar, om nu nog even op Gwynne Cameron terug te komen, zij moest in de eerste plaats de zorg op zich nemen voor haar gastvrouw, me vrouw Inez Rogers, wier grillen haar handen vol werk bezorgden, zoodat zij maar weinig tijd voor zichzelf over had. Doch dat was nog niet eens het ergste. Er werden intriges om haar heen gesponnen, waartegen het eenvoudige en eerlijke meisje niet opgewassen was. Door al die intriges zag Gwynne niet, dat het ge luk, hetwelk zij zoo ver weg waande vlak bij haar was, als het ware voor het grijpen. Daardoor moest zij eerst worden meegesleept in een avontuur, dat aan haai besta en ten andere wending zou given. En werd dan toch eindelijk voor haar werkelijk heid. wat eeist alleen nog maar in haar leven was: De droom. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Zondag hield de federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspension- neering haar algemeene vergadering in De Unie. De voorzitter, de heer H. Bruin, gaf bij de opening uiting aan zijn hoop op een spoedige lotsver betering voor de ouden van dagen. Het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De secretaris, de heer Boskamp, werd herkozen als bestuurslid. Bij de rondvraag werd de wensch uitgesproken, dat het congres dit jaar zal doorgaan, dat er eens een radiorede voor staatspensioen zal worden gehouden en dat de propa ganda voor het „weg met oud en arm" met kracht zal worden voort gezet, niet alleen door de afdeelin- geri, maar ook en vooral door het hoofdbestuur. Toegezegd werd, dat het bestuur zal trachten iets te bereiken, hetzij het houden van een congres of een landdag te Alkmaar. EENS ANDERS SCHUTTING TOT BRANDHOUT GEZAAGD. Door de politie werd te den Helder een schoenmaker aangehouden, die, om zich van brandhout te voorzien, een schutting van een ander had af gebroken. Toen de politie een onder zoek instelde bleken de planken reeds tot brandhoutjes te zijn ver werkt. De verdachte is naar Alkmaar overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. SCHAAP IN DE WEIDE GESLACHT. De veehouder G. te Berkhout ver miste een dezer dagen een schaap uit zijn weiland. Gevonden sporen wezen uit, dat het schaap in een af gelegen hoek van het land was ge slacht. Het onderzoek had tot heden geen resultaat. LANGENDÏJKER GROENTEN- CENTRALE. De aanvoer en opbrengst van producten aan de veiling van de L. G. C. te Broek op Langendijk was in April: roode bew. kool 646.405 kg (587.150); gele idem 316.705 kg (2.230.850); D. witte kool 2.224.635 kg (1.256.005); uien 8.642 kg (133.375); bieten 45.850 kg (58.625); breekpeen 3.100 kg (109.750); witlof 3.900 kg (3.455); rabarber 3.158 kg (2.869 bos); late aardappelen(12.055 kg); prei 3.340 kg (3.481 De omzet was 219.795,37 235.839.95). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aanvoer en opbrengst over April 1940. OPGRAVEN VAN OUDHEDEN. Bij het aanleggen van den weg van Akersloot paar Uitgeest is men op Dorregeest onder de ge meente Uitgeest gestuit op een soort fundament van een oude vesting of burcht. In verband hier mede gaf men hiervan kennis ter bevoegder -plaatse en thans, nu de opgravingen geschieden onder lei ding van deskundigen, is met bijna zekerheid komen vast te staan dat men hier te doen heeft met een soort burcht van de Kaninefaten. Verschillende vondsten zijn reeds gedaan, waarbij hoogst interessan te, die ongetwijfeld nog weer meer licht zullen brengen in de zeden en gewoonten van dien tijd. De Kani nefaten waren een Germaansche volksstam, die omstreeks het begin onzer jaartelling aan de kust woonde van Noordholland, dus omstreeks 2000 jaar geleden. IIEERHUGOWAARD. Voor de ttoriogsgewonden. - Za terdagavond trad in de tooneelzaal van den heer Rus op het Radio- kleinkunst-ensemble „De Vroolijke Hollanders", onder leiding van Char les Tobi. Dit ensemble maakt op het oogenblik een tournee met liederen en schetsen uit de cabaret-rcvue „Ik hou van Holland" ten bate van de Nederlandsche oorlogsgewonden. Allen waren op hun best en het gebodene getuigde van smaak en werd artistiek naar voren gebracht. Bijzonder geslaagd waren de imita ties door Marcel Barger van ver schillende buitenlandsche filmster- re en radiozangers, evenals van den Nederlandschen bard Koos Speen hof! Ontroerend was de voordracht door Louis Zegwaard van „Het oude mensch", waarin uitkomt hoe toch steeds een moeder op haar zoon wacht, al is die nog zoo'n losbol en bijna nooit thuis. Ook de liedjes, die onze grootouders reeds hebben be wonderd, vielen zeer in den smaak van het publiek en de twee vroolijke drama's in zakformaat brachten da nig de lachspieren in werking. Al met al een avond van, intens kunstgenot, jammer voor de Neder landsche oorlogsgewonden dat er niet veel méér publiek in de zaa1 was. Voor het optreden der „Vroolijke Hollanders" was Zondagavond méér belangstelling: de zaal van Groen land was toen geheel gevuld. /Veem 'n Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Je moet maar boffen (hum.); hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (rom.); hoofdrollen Hans Moser. Theo Lingen en Gusti Huber. Toe gang voor eiken le:eftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Suikerfreule (HolL film, rom.); hoofdrollen Aaf Bouber, Johan Elsensohn, Annie van Duyn, Louis de Bree. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Valsch gald (rom.-sens.); hoofdrollen Rudolf Femau, Kirsten Heiberg en Theod. Loos. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. NED. CHR. GEMEENSCHAPS- BOND. In „Waakt en Bidt" zal morgen avond 8 uur een evangelisatie samenkomst worden gehouden spreker de heer v. Oostveen. NOORDSCHARWOUDE. Coöperatieve Boerenleenbank n. - De coöp. boerenlenbank Noord- scharwoude II hield Maandagavond haar algemeene jaarvergadering in „Den Burg", onder leiding van den heer Jb. Zijp Dz. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter gaf bij de opening een overzicht van het verloop van het afgeloopen jaar. De toestand van de bank is gunstig. Hij drong er op aan, dat de voorschotnemers weer op hun voorschotten aflossen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental is teruggeloopen van 237 tot 236. De secretaris heeft het overlijden gememoreerd van den oud-kassier, den heer P. Zut, wiens nagedachtenis lang in herin nering zal blijven. Het aantal spaar boekjes was 709, voorschotten 240, loopende rekeningen 19. De rente is ongewijzigd geble ven. De rekening van den kassier sloot in ontv. en uitg. op 361.835.07. Aan spaargelden was van spaar ders ontvangen 135.290.80, terug betaald 112592.38. Aan voorschot ten was uitgegeven 7660 en terug betaald 25.922.59. De balans sloot op 230.821.46. Er stond per 31 Dec. j.l. aan voorschotten uit 174.305.09. Van rekeninghouders was te vorderen 23.948.35, van de Centrale Bank f 19201.30. Aan rente van voor schotten is nog te vorderen 1952.17. De schulden van de bank waren: aan de spaarb. 1873.43.57; aan rekeninghouders 161.13. Het reservefonds komt op de balans voor met 18380.06, de reserve du bieuze debiteuren was 8146.13. Het winstsaldo was 1144.75. Het aftredende bestuurslid, de heer Jac. Zijp Dz., werd herkoben. De heeren D. Bruijn en J. Groen Jz., werden herkozen als leden van den raad van toezicht; Tot tweede plaatsvervangend bestuurslid werd de heer L. Dignum gekozen. De ver gadering ging accoord met de af schrijving van drie leden. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden is vastgesteld op 2,'4 pet. (v.j. 2 3/4 pet.) en voor voorschotten op 4 pet. HEILOO. De bonte trein van het Heilooër Revue Gezelschap. - Goede wijn behoeft geen krans! De eerste uit voering was zoo'n overweldigend succes, dat men Zondagavond ander maal de Rustende Jager vulde. Jac. v. d. Kommer Jr. is niet alleen een bekwaam treinchef, doch ook een conferencier van de bovenste plank. De trein-imitatie van Wim Cornelis- se en zijn band was goed en het pu bliek was voor 100 pet. bereid om met den trein mee te gaan. En welk een passagiers. De „Sing-Singers" zijn humoristen die er mogen zijn. De vlinderdans en Tirolerdans van Corry Avis werden voortreffelijk uitgevoerd. Natuurlijk was Peter Pech met zijn vriend Eusie present. Er is gelachen, neen gebruld om de artisten. De luchtverduistering was een aardig huiselijk tooneeltje. Me dewerkers en publiek zong dapper mee „Slikke maar" en andere re freintjes. Aan mevr. Spaans-Schuit, mej. Rus, Corry Avis, de heeren Nieuwpoort, Vennik en Koi een bijzonder compliment. De - gisseur Jac. v. d. Kommer Jr. liet zich van zijn beste zijde zien, niet het minst in zijn stille spel. LANGENDIJK. De kleuterschool. - Gister is de kleuterschool van de afd. Langen dijk van Volksonderwijs te Zuid- scharwoude opnieuw begokmen. Zij heeft thans ruim 30 leerlingen. BERGEN. Gevonden voorwerpen. - Diverse handschoenen en wanten, een rozen krans in nikkelen doosje, 4 stukken bont, zilveren rozenkrans in étui, hondenhalsband, 2 huissleutels, re genkapje, sok, zilveren rozenkrans in étui, dameshoed, wollen sjaal, pad vinderskoppelriem, vulpen, eenige strengen kralen, onderdeel van foto toestel, gebeurde' sjaal, boodschap- pentasch, regenjas. OUDE NIEDORP. Floraliavereeniging. - In de dezer dagen gehouden ledenvergadering deelde de voorzitter mede, dat vorig jaar door de tijdsomstandigheden de tentoonstelling niet is doorgegaan en dat de tent nog niet gerepareerd is, maar dat het bestuur er over in on derhandeling is. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen mw. Biersteker. De voorzitter stelde voor om planten uit te reiken en verder het bestuur te machtigen om naar be vind van zaken te handelen en la ter te beslissen in hoeverre de ten toonstelling op Zondag 7 Sept. zal doorgaan. De vergadering ging hiermede accoord. BROEK OP LANGENDIJK. De postverzending. ■- In verband met de gewijzigde dienstregeling van de Ned. spoorwegen is ook eenige verandering gekorren in de postver zending van kantoor Broek op Lan gendijk. De verzendingen zullen in het vervolg plaats hebben om 7 uur, 1 uur, 18.30 en 20 uur. De buslichtin gen zijn tien minuten vóór deze uren. ALKMAAR. GEBOREN: Sjoerd, z. van Gerhard W. Bijlsma en C. M. Horstmann. Rosalina E., d. van Cornelis van Harten en A. G. Leufgen. Nico- laas, z. van Daniël A. Frijn en A. Mulder. Willem C., z. van Willem Zoon en W. Bergen. Jan T., z. van Johannes Vonk en E. A. Houter. Ongecorrigeerd. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van brood. Zooals bekend is in verband met de aardappelendistributie vanaf 28 April het broodrantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot 6 da gen, hetgeen neerkomt op een ver hooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aan vulling van het aardappelen rantsoen, nogmaals een extra broodrantsoen te verstrekken. Aangezien het nogmaals inkor ten van de distributieperiode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de brood kaart voor de verbruiksperio- de van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a.s., dat is dus een periode van 3 weken. Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van- 5 gram per dag. Aangezien het vanzelfsprekend niet in de bedoeling ligt naast - dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoen verhooging van 48 gram per dag door inkorting van de dis tributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende verbruiksperiode we der van 6 op 7 dagen gebracht. De loopende met „16" genummer de bon vap de broodkaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Za terdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgen de bon wordt geldig verklaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met „18" genummerde bonnen yan de broodkaart elk recht cn een extra rantsoen v. i 100 gram brood of 1 rantsoen ge bak. Het koopen op dezen bon is geoorloofd tot en met Woens dag 28 Mei. Elke nieuwe dag is een dag dich ter bij den vrede; een stap tot den schoonen tijd dat dood, vernieling en haat weer plaats maken voor le ven, welvaart en liefde. We zullen dan weer kunnen koo pen en eten wat we willen; de straatlantaarns zullen weer bran den; de koffiepot zal weer op tafel staan; we zullen weer gerust gerust kunnen slapen, We hunkeren naar dit straks" zooals we nog nooit naar iets ver langd hebben. Wat een rijkdom wacht ons! Hoe zullen we ons gevoelen als straks de brooden weer uit de bak kerswagens puilen; als de kleeding- magazijnen ons weer met extra voordeelige aanbiedingen om de ooren gooien; als de kolenboer weer komt vragen of hij alsjeblieft leve ren mag; als we weer langs feeste lijk verlichte étalages wandelen, alsalles weer zal zijn als vroe ger toen we dat allemaal doodge woon vonden. Zullen we dan graaien en grijpen om van den rijkdom zooveel mogelijk te bemachtigen, of zullen we be vreesd en bedeesd die schoone nieu we wereld binnen treden; in stille verrukking om al het goede dat ons ten deel valt; er schuchter van proevend om ons te hoeden voor bedwelming. We weten het niet. want geen mensch heeft ons ooit verteld hoe hij van het aardsche tranendal den schoonen hemel is binnengestapt. Het groote geluk van de welvaart van den vrede zal wel niet ineens tot ons komen. Het zal komen, zoodra de oorlog is uitgestreden, langzaam maar zeker zooals de gezondheid komt tot den zieke. Herstel! Wat duren den zieke de dagen en de weken lang, zoolang de koorts oploopt, de pijnen heviger worden, de krachten verminderen, de nachten slapeloos zijn en de eet lust uitblijft. En wat voelt de zieke zich gelukkig en hoopvol als de temperatuurcurve een dalende lijn begint te vertoonen, de pijn vermin dert, de energie en de moed her leeft, het papje weer smaakt en Klaas Vaak hem weer de baas wordt. Dat is het herstel: de Zieke moet nog het bed houden, hij heeft nog pijn en allerlei ongemak is nog zijn deel. Dat proces duurt mis schien nog langer dan de ziekte, maar hij weet dat elke dag weer een dag nader bij de volledige gezond heid is; dbt hij er komen zal met rustig afwachten. Hij weet dat hij niet meer aan het ziek-worden is, maar aan het herstellen wat pre cies het tegenovergestelde is. Er zijn zieken die dit herstel niet beleefd hebben, maar de wereld is nog nooit zoo oorlogsziek geweest dat zij er aan ten gronde is gegaan. De menschheid kan er dus gerust op zijn: morgen wordt het beter! Maar in een nacht van lijden is elke minuut er een van pijn. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend: Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleesch- kaart worden aangewezen voor een verbruikperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling ge troffen. De bonnen van de vleeschkaart zullen worden aangewezen voor een verbruiksperiode van 8 da gen, terwijl de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welke per bon gekocht kan worden, een half rantsoen zal bedragen, het totaal beschikbare vleesch- rantsoen gedurende een tijdvak van 16 dagen blijft hierdoor dus ongewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rant soen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" ge merkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleesch waren. De wisselbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was nood zakelijk, omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te bevoorraden, hetgeen o.a. verband houdt met de gebruikelijke weekmarkten. Met ingang van Woensdag 7 Mei zullen voorts op de bonnen van de vleeschkaart behalve verduurzaamde kip, ook ver duurzaamde eend, gans en kal koen' voorzoover voorradig, ver krijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met „14 vleesch" ge merkte bonnen van de vleesch kaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 gram), vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren'' gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rant soen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen van de vleesch kaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalf-, paarden en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekook te worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip, eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door bevriezing ver duurzaamde kip, eend, gans of kal koen, been inbegrepen. TIJDELIJKE REGLEMENTS WIJZIGING VOOR STUURLIEDEN EXAMENS. In verband met de vereischte diensttijden. In het reglement voor de stuur- lieden-eaxmens is een tijdelijke wij ziging gekomen. Deze kan als volgt worden samengevat. Diploma als 1ste stuurman voor de groote handelsvaart. Instede van artikel 7 lid 2 wordt bepaald: „Als diensttijd, vereischr voor de toelating tot het afleggen van het examen voor het diploma als eerste stuurman voor de groote handelsvaart mag worden medege- tc-ld de diensttijd,- doorgebracht al. zelfstandig wachtöocnd stuurman op schepen in de groote handelsvaart, dan wel als 1ste stuurman op sche pen in de kleine handelsvaart van meer dan 200 register ton bruto in houd, in het bezit van het diploma als derde stuurman voor de groote handelsvaart, voor zoover deze niet voor het examen voor het diploma als tweede stuurman voor de groote handelsvaart reeds in rekening m gebracht". Diploma als 2de stuurman voor de groote handelsvaart. .Hiervoor komt de volgende toe voeging aan het reglement: „Personen, in het bezit van het di ploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart kunnen zonder bewijs van vaartijd toegelaten wor den tot het afleggen van het examen in de vakken volgens het program ma van het diploma als 2e stuurman voor de groote handelsvaart, met uitzondering van de onderdeelen 5a, b, c en 6. Bij voldoenden uitslag wordt den candidaat een verklaring afgegeven, welke verklaring bij het 2e gedeelte moet worden overgelegd. Het 2e gedeelte van het examen kan eerst worden afgelegd, nadat vol daan is aan de eischen van dienst tijd, zooals deze in de beslissing van de secretarissen-generaal van het de- partement van waterstaat en van onderwijs, kunsten en wetenschap pen d.d. 23 October 1940 is vastge steld. Diploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart. Artikel 5 van bijlage 1 komt te luiden als volgt: „Als dekdienst aan boord van zee schepen in de groote handelsvaart zal ook gelden dekdienst, verricht op varende schepen, gedaan als matroos of in hoogeren rang bij de marine en bij de marine-reserve, zoomede als milicien bij de marine .of als matroos op loodsvaartuigen. Als diensttijd aan boord van zee schepen, bedoeld in art. 1 onder a. zal ook gelden de tijd doorgebracht óf aan boord van stilliggende sche pen, of aan den wal, door rcederijen ingestelde opleidingen, die door den voorzitter van de stuurlieden-exa men-commissie daartoe worden ge schikt geacht. De daar doorgebrachte tijd geldt voor de helft als diensttijd, doch voor geen langerett duur dan 6 maanden". DE BETEEKENIS DER GEVECHTEN IN IRAK. Berlijn, 3 Mei (D.N.B.) De mili tair-politieke medewerker van het D N.B. schrijft over de gevechten in Irak het volgende: Het Britsche wereldrijk heeft zijn zwakte bekend door het -feit, dat Britsche troepen Irak tot den-strijd hebben geprovo ceerd. Deze bekentenis heeft ook dan nog waarde, wanneer het den Britten zou gelukken de zwakkere Iraksche troepen te verslaan en het gebied van de Euphraat, en de Ti- gris wee. in handen te krijgen. De Britten verstaan de kunst zeer goed om latente moeilijkheden met vreemde mogendheden niet tot een acute crisis te laten uitgroeien. Toen de Britten zich met een zenuwach- tigen haast in een conflict met Irak stortten, werd bewezen, dat de Britten een tweede verdedigings linie voor Egypte en een eventuee- len aftochtsweg wilden gereed maken, voor het geval het Suez- kanaal zou uitvallen. De Britten willen den landweg naar Indië van Haifa naar Basra beveiligen. Daar zij hiermede het gevaar riskeeren de geheele Arabische wereld tegen zich in het harnas te jagen, kan men rustig zeggen: de Duitsche strategische voordeden als gevolg van de overwinning ,op den Balkan zijn zoo groot geworden, dat de Britten het voor mogelijk houden, dat het Suezkanaal bij verrassing wordt afgesneden. Wanneer van Duitsche zijde in den „dienst aus Deutschland" een paar dagen gele- 'en de vraag werd opgeworpen: '"oetcn de Erge'schen uit Egypt? uchter dan kan geconstateerd worden, dat de Britten zich reeds bezig houden met het probleem: Hoe kunnen wij uit Egypte vluch ten?

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2