DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Irak heeft aanbod tot bemiddeling geweigerd. FSankaanvalleri aan het front van Solloem teruggeslagen. Eilanden aan de Aegische Zee bezet. Bomaanvallen in Glasgow en aan de Firth of Clyde. Brifsche tegenaanvallen voor Tobroek afgeslagen. Komende debatten in het Lagerhuis. van 21.14 tot 5.57 op 16,20 onder 4,16, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het deheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERXENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 107. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 7 Mei 1941 Heftige strijd om het vliegveld Habbanyah. Beiroet, 7 Mei. (D.N.B.) Naar hier uit Bagdad verluidt, heeft de Iraksche regeering een poging om in het IrakschEngelsch conflict tot een compromis te komen van de hand gewezen en blijft zij staan op haar bij verdrag bepaalde rechten. Uit Bagdad wordt aan Ankara gemeld, dat de Iraksche regeering verklaard heeft besloten te zijn de woonwijken van de Britsche on derdanen te bombardeeren, als Bagdad met bommen bewerkt wordt. Deze verklaring is bedoeld als antwoord op het Britsche drei gement in den vorm van vlug schriften uit vliegtuigen, dat de openbare gebouwen van de hoofd stad gebombardeerd zullen wor den, indien de Iraksche troepen in hun tegenstand volharden. Een Iraksch communiqué. Bern, 6 Mei. (D.N.B.) Uit Bag dad wordt gemeld, dat het Irak sche communiqué van Maandag als volgt luidt: Het kamp van Habbaniyah is door onze artillerie energiek ge bombardeerd, waarbij aan de in stallaties voor de luchtvaart zware schade is ontstaan. Het Iraksche luchtwapen heeft verscheidene verkenningsvluchten ondernomen. De Iraksche politie heeft den En- gelschen post van Kissoer bij Sa- marra bezet. Zij maakte zich daar bij meester van het radiostation en nam den directeur en vier Britsche ambtenaren gevangen. Bij het Zondag ondernomen bombarde ment op het kamp van Rasjid is zware schade aangericht. Wij hebben tien man verloren. Het vliegveld Habbaniyah onbruikbaar gemaakt. Rome, 6 Mei. (Stefani). Volgens berichten uit onderscheidene bron is het vliegveld Habbaniyah in Irak onbruikbaar geworden, doch de Iraksche troepen kunnen de Engelschen niet aanvallen, aange zien het terrein omgeven is met prikkeldraad dat onder hoogspan ning staat. De Iraksche vliegers bombardeeren het terrein, hopende de electrische centrale ta raken, welke onder den grond is gebouwd. De geestdrift en de moed der Irak sche vliegers gaat elke lofuiting te boven. De eerste militaire succes sen hebben het moreel versterkt. Uit Teheran wordt vernomen, dat de openbare meening in Iran met groote sympathie de poging van de Iraksche bevolking volgt om zich te bevrijden van het Éngelsche juk. Zuinig op munitie. Beiroet, 6 Mei. (D.N.B.) Het Iraksche opperbevel heeft de troe pen bevolen spaarzaam met de munitie om te gaan, daar er geen gelegenheid is om de voorraden aan te vullen. In dit bevel wordt verklaard, dat Engeland al in anderhalf jaar geen munitie meer heeft, geleverd, zulks in tegenstelling met beloften, die bij verdrag bekrachtigd zijn. De leveringstermijnen zijn met opzet uitgesteld. De Iraksche regeering heeft aan alle diplomatieke missies te Bag dad een memorandum doen toeko men over het bombardement op de open stad Fauloecha en dat van het militaire ziekenhuis van Al Rasjid. Spoorwegstation bezet. Beiroet, 6 Mei. (D.N.B.) De Irak sche politie-strijdkraehten hebben, naar uit Bagdad verluidt, het ver sterkte spoorwegstation Dekis- sioer bij Samara bezet en het daar liggende Éngelsche garnizoen ont wapend en gevangen genomen. Het radiostation is door de Iraken overgenomen. Manifest van den Irakschen generalen staf. Vichy, 6 Mei (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet, dat volgens een bericht uit Bagdad, de Iraksche generale staf een manifest tot de bevolking heeft gericht, waarin hij haar dankt voor de medewerking bij den strijd tegen de defaitisten in dienst van den vijand en oproept om de verraders te grijpen en aan het leger uit te leveren. IRAK EN DE PETROLEUM- KWESTIE. Beiroet, 6 Mei. (A.N.P.) Groot- Brittannië verliest jaarlijks vijf millioen ton ruwe olie, als gevolg van de verbreking der pijpleiding naar Haifa, waartoe Zondag door de regeering van Irak opdracht is gegeven, zoo werd Maandagavond uit Bagdad gemeld. Voorts wordt uit Haifa gemeld, dat de raffinade rijen aldaar den arbeid reeds ge staakt hebben, daar de petroleum- aanvoer stil staat. Duitschland en de Iraksche petroleum. Berlijn, 6 Mei. (A.N.P.) Wij zijn er in Duitschland ver van af de beteekenis van de petroleum van Mosoel te overschatten. Deze opvatting uitte men van avond hier van deskundige zijde ten overstaan van persvertegen woordigers. Men voegde hieraan evenwel toe, dat de olie van Irak bijzonder gunstig gelegen is en wel voor de voorziening van de Brit sche vloot in de Middellandsche Zee alsook voor de Éngelsche troe pen in den Levant, waar b.v. de strijdkrachten van generaal Wavell tot dusverre van Iraksche petro leum zijn voorzien. De petroleum- politiek van Mosoel, zoo verklaar de men voorts, ging tot nog toe door voor het succesnummer van de Britsche politiek in Voor-Azië. Deze politiek bezwijkt thans. Door de gebeurtenissen in Irak wordt Engeland niet slechts bedreigd met het verlies van een „benzinestation in de Middellandsche Zee", daar- ••boven kan het nog zijn Voor- Aziatische landbrug naar Britsch- Indië en een waardevolle flank stelling bij het Suezkanaal verlie zen. Lawrence's beroemde „op stand in de woestijn" beleeft thans ir, Irak, een nieuwen druk, maar met tegengestelde voorteekenen. De Duitsche en de Britsche petroleumvoorziening. Berlijn, 7 Mei (D.N.B.) Bij éen vergelijking tusschen 'de Duitsche en de Britsche petroleumvoorzie ning wees men vandaag in deskun dige kringen hier ter stede vooral op de omstandigheid, lat in Duitschland de vervaardiging van ynthetische benzine thans vol toe ren draait, dat de Roemeensche petroleum bijna uitsluitend aan Duitschland wordt geleverd en dat voorts uit de Sovjet Unie voort durend rijke petroleum-leveranties in Duitschland aankomen. Daartegenover vestigde men er de aandacht op, dat Engeland de syn thetische benzine tot dusver heeft verwaarloosd. Voorts zijn de groote Éngelsche petroleumraffinaderijen, vooral in de bocht van de Theems, welker capaciteit alleen reeds op 1% millioen ton getaxeerd mag worden, in voortdurend toenemende mate door het Duitsche luchtwapen gebombardeerd. Ten slotte is de vloot tankschepen, die tot nog toe voor Engeland voer, door de succes sen van het Duitsche lucht- en duikibootwapen aanzienlijk gedund. Ook de aanvoerwegen voor petro leum zijn door het wegvallen van ;le Middellandsche zee en door de Britsche konvooimoeilijkheden ten nadeele van Engeland aanmerkelijk verlengd. Amerika en de gebeurte nissen in Irak. New-York, 6 Mei (D.N.B.) De New York Times vreest voor een terugslag van de gebeurtenissen in Irak op de volksstemming in de Vereenigde Staten en voor een be dreiging van de hulpverleening aan Engeland, want het land aarzelt in den oorlog te gaan, omdat het voor dergelijke avonturen thans reeds te iaat is. Volgens berichten uit het middenwesten is de openbare mee- ning over de hulp aan Engeland zeer aarzelend geworden. Men ge looft nl. dat Engeland een expedi- tieleger zal noodig hebben, doch dat zulk een leger in de komende jaren inferieur zal moeten blijven aan den tegenstander. Syrische vrijwilligers voor Irak. Beiroet, 6 Mei (D.N.B.) De in Syrië woonachtige voormalige Ara bische revolutionnairen uit Palesti na hebben besloten, zich ter be schikking van Irak voor den strijd tegen Engeland te stellen. Op het Iraksche consulaat te Beiroet heb ben zich reeds duizend vrijwilligers laten inschrijven. De verzoeken om Italiaansch legerbericht. Rome, 6 Mei. (Stefani). Legerbe- -icht no. 335 luidt als volgt: Een tweede Éngelsche poging om de omsingeling van Tobroek te for- ceeren is mislukt, dank zij de onmid dellijke afweer van de dappere Ita- liaanseh-Duitsche troepen, die den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Aan' het front van Solloem zijn aanvallen van vijandelijke tanks af geslagen. Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben herhaalde malen de stellingen en de haven van To broek gebombardeerd, waar een schip van groote tonnage getroffen is. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyre- naica, waar eenige schade werd aan gericht. In de Aegeïsche Zee hebben wij de eilanden Amorgo, Anafe, Nios, Tega, Naxos en Paros bezet in de groep der Cycladen. In Oost-Afrika, in den sector van Amba Alagi, druk van den vijand, waaraan onze troepen dapper weer stand bieden. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 6 Mei (D.N.B.) Het opper- oevel van de weermacht maakt be kend: Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht met verscheidene hon derden gevechtsvliegtuigen zware slagen toegebracht aan de voor den oorlog belangrijke doelen in Glasgow en aan de Firth of Clyde, alsmede aan andere Éngelsche havens. In werven en bewapeningsbedrijven werden zware vernielingen aange richt.'Industrieele en dockinstallaties alsmede ravitailleeringsbedrijven geraakten in brand. In Zuidoost-F.n- geland schoten gevechtsvliegtuigen gisteren overdag bij duikaanvallen op twee vliegvelden vier jachtvlieg tuigen van het type Hurricane in brand en beschadigden een vrij groot aantal op den grond staande vlieg tuigen. Tijdens den nacht werden op een vliegveld twee vliegtuigen op den grond vernield en bomvoltref- fers op hangars geplaatst. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen een groot patrouillevaartuig, alsmede een klein koopvaardijschip tot zinken en be schadigde door het neerwerpen van bommen twee schepen. In Noord-Afrika mislukte een her nieuwde tegenaanval van de Britten bij Tobroek door het dappere optre den van de Duitsche en Italiaansche troepen. De vijand leed zeer zware verliezen. Een aanval van Britsche pantserwagens op Solloem werd af geslagen. Duitsche duikbommenwer pers grepen doeltreffend in den strijd te land rondom Tobroek in. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegers bombardeerden de haven van Tobroek. Succesvolle aan vallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen waren bovendien gericht op Mersa Matroeh. In de Aegeïsche Zee bezetten af- deelingen van het Duitsche leger de eilanden Mytilene en Chios. Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de baai van Soeda op Kreta bomvoltref- fers op eén Britschen kruiser, brach ten een groot tankschip tot zinken en beschadigden een ander tankschip zwaar. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brand bommen op verschillende plaatsen in Zuid-West-Duitschland. Militaire schade ontstond niet. Onder de bur gerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Britsche bommen op Heidelberg. Berlijn, 6 Mei. (D.N.B.) In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de Royal Airforce opnieuw het vreedzame oud-Heidelberg gebom bardeerd. Het academische zieken huis werd getroffen. De ontstane branden konden snel gebluscht wor den. TURKIJE EN DE OQRLOG. Lissabon, 6 Mei. (A.N.P.) De Daily Sketch houdt zich in het kort bezig met de kritiek van de Turksche pers op de mislukte Éngelsche pogingen in het nabije Oosten. De houding van de Turksche bladen, aldus de Daily Sketch, moet van diplomatiek standpunt uit als het eerste defini tieve bewijs voor de beslissing van Turkije beschouwd' worden, zich bui ten den oorlog te houden. Op deze wijziging in de Turksche houding zegt het blad de laatste vijf weken reeds meer dan eens gewezen te heb ben. als vrijwilliger in het Iraaksche leger te worden opgenomen houden aan. De grens tusschen Syrië en Irak gesloten. Vichy, 7 Mei (D.N.B.) Naar uit Beiroet wordt gemeld, is de grens tusschen Syrië en Irak gesloten. De grens tusschen Syrië en Turkije is weliswaar voorloopig nog open, reizigers, dit uit Syrië naar Irak willen, mogen Turksch gebied ech ter niet passeeren. De kwestie van de doorreis van Syrië naar Irak is acuut geworden, toen driehonderd Iraksche studenten van de Ameri- kaansche universiteit in Beiroet den wensch uitspraken naar hun vader land terug te keeren.. Anti-Britsche opstanden in Syrië. Istanboel, 7 Mei (Stefani) Uit Beiroet wordt vernomen, dat anti- Britsche opstanden in Syrië ont staan zijn onder de Mohammedanen. Voorts hebben 50.0'OO Mohammeda nen een felle betooging geïmprovi seerd en het Britsche consulaat in Damascus geplunderd. Bovendien,is bericht ontvangen, dat de Groot Moefti uit zijn verbanningsplaats Bagdad de Arabieren zou hebben opgeroepen tot den heiligen oorlog tegen de Engelschen, HET JAPANSCH-INDO CHINEESCHE HANDELS VERDRAG. Tokio, 6 Mei (D.N.B.) Het Ja- pansch-Indo Chineesche handels verdrag is voor aapan geteekend door den minister van buitenJand- sche zaken, Matsoeoka en ambassa deur Matsoeyima, voor Indo-China door den Franschen ambassadeur in Tokio, Arsene Henry, en den gou verneur der koloniën, Robin. Na de onderteekening uitte Mat soeoka zijn tevredenheid over het sluiten van het verdrag en zijn ver trouwen, dat het verdrag de han delsbetrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo China op een stevigen grondslag zal plaatsen en dat daar mede de weg wordt'opgegaan om de banden van vriendschap tusschen Japan en Frankrijk nog te verste vigen. Dit verdrag zou een essen- tieele bijdrage leveren tot ophelde ring van den toestand in Oost-Azië. In zijn antwoord verklaarde Arsene Henry, dat hij de vreugde van Mat soeoka over het sluiten van het verdrag deelt, aangezien daardoor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Japan bevor derd zullen worden. Hij legde den nadruk op den „geest van goede verstandhouding, welke de onder handelingen- van Tokio beheerscht heeft." OVERSTROOMINGEN BRAZILIË. IN Rio de Janeiro, 7 Mei. (D.N.B.) Bij overstroomingsramp in den Zuid- Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul zijn volgens tot nu toe ontvangen berichten meer dan zeventig duizend menschen dakloos geworden. De ma- teriëele schade wordt op een half milliard milreis geschat. De presi dent van de republiek heeft den be nadeelden de beste ondersteuning en hulp verleen jng.-van de zijde der re geering toegezegd. Londen, 6 Mei (Reuter) Met be trekking tot de komende debatten in het Lagerhuis meldt Reuters parle mentaire correspondent het volgen de: Het Lagerhuis zal in zijn beide volgende bijeenkomsten en het Hoo- gerhuis in zijn komende bijeenkomst een regeeringsontwerp behandelen waarin instemming verlangd wordt met de regeeringspolitiek ten aan zien van de aan Griekenland ver leende hulp en de kwestie van ver trouwen gesteld wordt, -of de opera ties der strijdkrachten van het Brit sche rijk in het Midden-Oosten en op de andere oorlogsterreinen door de regeering met alle mogelijke energie zullen worden voortgezet. De minister van buitenlandsche za ken, Anthony Eden, zal de debatten openen. De eenige woordvoerders der regeering zullen waarschijnlijk majoor Attlee en Churchill zijn, Hoare Belisha en Oliver Stanley, de twee vroegere ministers van oor log, hopen het woord te nemen, evenals wellicht ook Lloyd George. Een rede van Eden. Stockholm, 7 Mei. (D.N.B.) De Én gelsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis uitvoerig rapport uitge bracht over de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika. Ter inleiding merkte Eden op, dat hij zich in een eenigszins delicate po sitie bevond, nu hij in het huis reken schap moest afleggen over de jong ste gebeurtenissen en voora over de moeilijkheden in het midden-Oosten. Hij moest zijn opmerkingen beper ken op een wijze, dat zij den vijand op geenerlei wijze dienstig konden zijn. Om te beginnen verdiepte de be windsman zich in de gebeurtenissen van Februari in Noord-Afrika. Hij verklaarde, dat de Éngelsche troepen bij hun komst te Benghazi zoo moe gestreden waren en hun voertuigen dermate hadden geleden, dat zij eerst wat moesten uitrusten en hun voer tuigen moesten repareeren. Onder deze omstandigheden was het onmo gelijk nog voorbij Benghazi op te rukken. Een opmarsch naar Tripolis was uitgesloten. Vervolgens deelde Eden den afge vaardigden mede, dat op dezelfden dag waarop de Britsche troepen te Benghazi waren aangekomen, te Londen een nota van de Grieksche regeering was ontvangen, waarin geïnformeerd werd welke hulp Groot-Britannië aan Griekenland kon verleenen. Men had nu, aldus de minister, de keus vrij uitgebreide troepenmassa's te Benghazi te laten liggen of Griekenland te hulp te komen. In de veronderstelling, dat de in Cyrenaica achtergelaten troe pen voldoende zouden zijn om tegen iedere bedreiging stand te houden, besloot men aan Griekenland hulp te verleenen. Hij Eden, zoowel als de opperbevelhebbers van de Britsche strijdkrachten waren naar Athene gegaan Gm met de Grieksche staats lieden te confereeren. „Als wij Grie kenland niet te hulp gekomen wa ren", zoo verklaarde hij, „dan kon den wij niet meer met opgeheven hoofd voortgaan". Ten aanzien van Joegoslavië ver klaarde de minister, dat de mobili satie aldaar eerst op gang was geko men, toen dc nieuwe regeering aan het roer kwam. Toen was het even wel reeds te laat. Nopens Turkije meende Eden, dat tusschen dit land en Engeland vriendschappelijk con tact bestaat. Ten slotte merkte hij omtrent de gebeurtenissen in Irak op, dat de Britsche regeering beslo ten is haar „ïechteq" in Irak te handhaven. JAPANSCHE OPERATIES. Sjanghai, 7 Mei. (D.N.B.) Japan- sche troepen die in de omgeving van Hankau gelegerd zijn, hebben van ochtend een aanvang gemaakt met militaire operaties tegen tien Chinee sche divisies, die omstreeks 150 km ten- noorden van Hankau langs den spoorweg PekingHankau waren ge concentreerd en vandaar de Japan- sche stellingen aan den voet van het Tapich-gëbergte bedreigden. Naar een Japansch frontbericht meldt, hebben de Japanners vanmiddag de eerste verdedigingslinie van de Chi- neezen geforceerd en zijn tot de ach tervolging van den terugtrekkenden vijand overgegaan. VERDUISTERIN GS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 7 Mei: 10 Mei Volle Maan, DE VERLIEZEN VAN DE ENGELSCHE SCHEEPVAART. Berlijn, 6 Mei. (ANP). Terwijl En geland door de benoeming van een nieuwen scheepvaartminister de openbare meening krampachtig hoopt te doordringen van de hoop op ver betering in zijn scheepvaartpositie, neemt de vernietiging van Éngelsche tonnage gestadig toe. Op 3 Mei kon het Duitsche weermachtsbericht mee- deelen, dat de vernietiging der Én gelsche koopvaardijvloot door de Duitsche marine en het luchtwapen in April in snel tempo was voort gezet, waarbij de resultaten van Februari en Maart nog met 700.000 b.r.t. elk overtroffen werden. Met de vernietiging van 1.000.211 b.r.t. Én gelsche of voor Engeland varende scheepsruimte bedroegen de totale verliezen aan Éngelsche koopvaardij- tonnage sinds het begin van den oorlog 10.917.211 b.r.t. Het kan daar om geen verbazing wekken, dat de hulpkreten van Churchill en zijn mi nisters om spoedige scheepsleverin- gen uit de Ver. Staten steeds drin gender worden, hoewel van Ameri- kaansche zijde herhaaldelijk is mee gedeeld, dat leveranties vah schepen krachtens de wét tot hulpverleening aan Engeland op zijn vroegst in 1942 mogelijk zullen zijn. Inmiddels pro beert Engeland door even bedenke lijke als wanhopige noodmaatregelen aan het gebrek aan scheepsruimte het hoofd te bieden. Zoo heeft het ministerie van scheepvaart, volgens een bericht uit Londen bepaald, dat voortaan een overlading van de koopvaardijsche pen is toegestaan. Zelfs mag er la ding geplaatst worden op de dekken, mits de zeewaardigheid van de sche pen geen gevaar loopt, hetgeen een zeer rekbaar begrip is. Meer dan de helft van de Éngelsche werven is op het oogenblik buiten bedrijf gesteld. Dit zou beteekenen, dat de Éngel sche scheepsbouw in 1941 hoogstens nog de helft der capaciteit van het vorige jaar bereikt. De Britsche wer ven zouden dus in het beste geval per jaar 600.000 tot 700.000 ton kun nen bouwen, hetgeen veel minder is dan wat per maand tot zinken ge bracht wordt. IN MANDSJOEKWO. AARDBEVING Hsinking, 6 Mei (D.N.B.) In het Noorden van Mandsjoekwo is heden, in den vroegen ochtend, een aard beving gevoeld, welker middelpunt m een streek 370 km ten Noord- Noordoosten van Charbin vermoed wordt of in de streek van Hoelan ten Noorden van Charbin. Berichten uit Charbin melden, dat 25 personen "bij de instorting van een steenfabriek te Soeihoea in de provincie Hailoeng- kiang om het leven gekomen zijn. In dezelfde stad werden bovendien nog acht personen gedood en een groot aantal ernstig gewond. Vele huizen werden verwoest, o.a. het Hogoeshin hotel te Soeihoea. STALIN PREMIER DER SOVJET-UNIE. Moskou, 6 Mei. (D.N.B.) In de laatste uitzending van nieuwsbe richten van de Moskousche radio is een decreet 'ran het presidium van den oppersten Sovjet der Ussr voorgelezen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Ussr, Molotof, wordt met het oog op zijn herhaalde verklaringen, dat de vervulling van de plichten als voorzitter van den raad van volks commissarissen gecombineerd met de uitoefening van het ambt van volkscommissaris van buitenland sche zaken, hem zwaar valt, op zijn wensch ontheven van zijn eerstge noemde taak. Door een tweede decreet van genoemd presidium wordt Stalin tot opvolger van Molotof benoemd. Een derde decreet benoemt Mo lotof tot plaatsvervangend premier.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1