Waarschuwing. P1ÏROL Vleesch-voorziening. Karakter en plaats van de lichamelijke opvoeding in ons onderwijs. AGENDA HET KIND EN DE KAAS. (PUROLJ Qetumdvooi de fluid Het teekenonderwijs op de lagere school. De heer J. Lamme, s voor het N. O.G. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Donderdag. De vleesch-voorziening voor deze weck is van dien aard, dat men noodgedwongen een sterke rantsoeneering heeft moeten maken, waarbij een groot deel der bevolking deze week het zonder vleesch zal moeten stellen. Leek de aanvoer op de Maan dag-markt j.l. nog al mee te vallen, spijtig was het te moeten vernemen, dat een niet onbelang rijk gedeelte bestemd werd om Amsterdam te voorzien^ zoodat na aftrek van hetgeen de zieken huizen, gestichten en de weer macht noodig hebben, er minder dan één ons vleesch per persoon overblijft. Aangezien vleesch geen artikel is dat gemakkelijk in halve en kwart onzen kan worden ver deeld, hebben de slagers besloten de aanwezige hoeveelheid ter beschikking te stellen van hen wier geslachtsnamen beginnen met A. tot en met K., terwijl de volgende week aan hen wordt verkocht wier namen beginnen met de letter L. tot en met Z. Zij die deze week wel vleesch krijgen, kunnen geen worst of andere vleeschwaren krijgen, Deze worst zal worden verkocht aan hen die geen vleesch krijgen, dus de personen wier geslachtsnaam begint met een L. tot en met Z. Het is daarom noodzakelijk, dat men, voor zooverre men het vleesch zelf afhaalt, zijn distri butie-stamkaart meeneemt. De volgende week is het juist andersom. Mocht er nog wat worst of andere vleeschwaren overblijven, dan zullen deze Zaterdagmiddag na 1 uur vrij worden verkocht. DE VERPLEEGPRIJS NIET VERHOOGD. Het hoofdbestuur van het Cen traal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies heeft besloten den verpleegprijs in de koloniehuizen voor het tijdvak van 1 Mei 1941 tot 31 December 1941 te handhaven op 1,70 per verpleegdag, ondanks het feit, dat de verpleegkosten worden geraamd op 2,10 per verpleegdag. In het belang van het zwakke kind werd tot dezen maatregel besloten, die voor het C. G. een belangrijk tekort op de exploitatie rekening zal opleveren. Voor dek king van dit tekort zullen worden aangewend de binnenkomende giften en legaten en de rente van enkele fondsen, terwijl verder zoo noodig een gedeelte van het kapi taal zal worden aangesproken. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den burgemeester tegen Donderdag den 15 Mei 1941 een raadsvergadering te beleggen. De Secretaris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft een beroep gedaan op de schooljeugd om zich in de komende dagen te onthouden van eenige manifestatie. De Secretaris-Generaal wyst erop, dat een stille herdenking van hetgeen in 1940 is geschied, niet slechts de waardigste, maar tevens de eenig toelaatbare uiting is van onze Nedcrlandsche gevoelens. Ik doe op de volwassenen eenzelfde beroep. De geheele bevolking toone begrip voor wat in deze omstandigheden waardig en toelaatbaar is. Alkmaar, 8 Mei 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. WIJZIGING REGELING TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSCKLAND. De regeling van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar groot-Duitschland zal van 10 Mei a.s. af een belangrijke wijze- gmg ondergaan. In het kader der administratieve vereenvoudiging zal namelijk te 's-Gravenhage een nieuw bureau worden gesticht voor de regeling van den Nederlandschen Tuin- bouwexport naar Duitschland waarvan de leiding is opgedragen aan den heer K. A. Douma, chef der afdeeling export-monopolie van de Nederlandsche groente- en fruit centrale te 's-Gravenhage. Deze nieuwe ambtelijke instelling bevordert de aanpassing van den Nederlandschen eport aan de Duit- sche marktordening. Naar wij vernemen, zal een ver tegenwoordiger der Hauptverein des deutschen Gartenbaues, de al- gemeene Duitsche kweekersorgani satie, op het nieuwe bureau, Bali- straat 96 te den Haag, zitting hou den, teneinde het cohtact tusschen de Duitsche en Nederlandsche be langen op tuinbouwgebied te ver stevigen en te waarborgen. OVERTREDING DEVIEZEN- VERORDENING. Wegens overtreding van de *de- viezenverordening werd te Den Helder doör de politie een 34-jarige slager aangehouden. Hij is naar Alkmaar overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. In de middagvergadering van den gisteren te Alkmaar gehouden schooldag van den Christelijken Schoolbond in N.-Holland, behan delde de heer L. van Klingen uit Leeuwarden het onderwerp: Karak ter en plaats van de lichamelijke opvoeding in ons onderwijs. Nadat de talrijke aanwezigen ge meenschappelijk het Lutherlied: „Een vaste burcht is onze God" hadden gezongen, was 't woord aan den heer van Klingen. Deze memo reerde de richtlijnen van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming en het betreffende rapport uitgebracht door de commissie X van den Schoolraad voor de school met den bijbel. Voor deze school zullen wij ons meer en beter dan voorheen hebben te bezinnen op het karakter en de plaats van de lichamelijke oefening in ons opvoe dingsplan. De noodzakelijkheid van lichamelijke oefening vloeit voort uit de christelijke levensbeschou wing en is tevens een eisch des tijds. Spreker knoopte zijn beschouwing vari aan het genoemde Schoolraad- rapport. Aan dit rapport ligt name lijk het beginsel ten gronslag waar op de richtlijnen zijn gegrondvest. Achtereenvolgens behandelde hij le. het paedagogische begin sel ontleend aan de christelijke le vens- en wereldbeschouwing en het daarin vervatte persoonhkheids- ideaal waardoor het opvoedings- doel, ook dat der lichamelijke op voeding, wordt bepaald. 2e. De erkenning van de lichame lijke opvoeding als een integreerend deel der menschelijke vorming. In verband hiermede werd uit voerig gesproken over het oude, maar steeds weer nieuwe lichaam- en ziel-probleem, dat psychologisch, wijgeering en dogmatisch is te zien volgens een drietal opvattin gen: a. de dualistische, waarbij de verhouding van lichaam en ziel wordt gedacht als een tegenstelling b. de hiërarchische, welke zich de -erhouding voorstelt als een van een mindere tot -er, meerdere, ais van knecht en heer; a. de totale teitsopvatting, waarbij de mensch wordt gezien als een onverbreke lijke eenheid, welks deelen slechts uit de werking der totaliteit zijn te verstaan. Met dit alles hangt ten nauwste samen het vraagstuk van het trans fer, de vraag namelijk of en indien wel, op welke wijze en in welke mate het mogelijk is van de physio- logisehe-psychologische naar het ethisch-religieuze te komen. De vraag is dus hoe lichamelijke oefening kan worden lichamelijke opvoeding. Beide vragen zijn prea label ten aanzien van de opvoeding en raken bijgevolg ook den grond slag van de lichamelijke opvoeding. Vervolgens besprak spr. een drietal factoren welke zich doen gelden bij het trekken van richtlijnen voor 'n leerplan t.a.v. de lichamelijke op voeding. Ten eerste de keuze 'der leerstof en de verdeeling hiervan over de verschillende leerjaren. Meer dan tot nu toe dikwijls is gebeurd, dient men daarbij rekening te houden met de moderne biologi sche en psychologische inzichten. Ten tweede het karakter van de school en de huidige schoolorgani satie, ten derde de actueele cul- tuureischen. Al te veel heeft de school zich toegelegd op de geeste lijke, in het bijzonder de verstan delijke vorming en dit vaak ten koste van de lichamelijke opvoe ding van het kind. Het intellectualisme heeft de rechten van het natuurlijke mis kend. Herstel van die rechten is een actueele cultuureisch Spreker eindigde met zijh waar deering uit te spreken voor het Schoolraad-rapport, dat, hoe be perkt ook, er z. i, in geslaagd is, zoowel wat betreft het karakter als wat de plaats der lichamelijke op voeding in ons opvoedingsplan aan mat, enkele juiste richtlijnen aan te geven. (Applaus). De voorzitter, de heer Hoytink, sloot, na gebed, met een woord van lank. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Je moet maar boffen (hunj.); hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (rom.); hoofdrollen Hans Moser, Theo Lingen en Gusti Huber. Toe gang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Suikerfreule (Holl. film, rom.)hoofdrollen Aaf Bouber, Johan Elsensohn, Annie van Duyn, Louis de Bree. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Valsch geld (rom.-sens.); hoofdrollen Rudolf Fernau, Kirsten Heiberg en Theod. Loos. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 8 Mei. 8 uur, café Central, verg. aandeel houders Volkshuisvesting Alkmaar. DOELSTELLING EN STREVEN VAN HET „INDIS CH-JEUGD- CENTRUM". Het bestuur van het hier ter stede pas opgerichte „Indisch-Jeugd-Cen- trum" verzoekt ons opname van het volgende: Nauwelijks is melding gemaakt van de oprichting van een Indisch- Jeugd-Centrum, of reeds bereiken ons eenige tientallen verzoeken om inschrijving als lid en voorts komen er meerdere vragen van ouders en chooljeugd, wat deze instelling eigenlijk beoogt. Deze spontane be langstelling is wel een duidelijk be wijs dat de Nederlandsche harten warm kloppen voor alles wat de over- zeesche gebiedsdeslen betreft. Het „Indisch-Jeugd-Centrum" be oogt precies hetzelfde bij de jeugd, als de hoofddoelstelling der Vereeni- ging „Oost en West" voor de oude ren nastreeft,- dit is meerdere be kendheid onder ons volk te ver spreiden, omtrent landen en volken van onze belangrijke overzeesche gebiedsdeelen. - Het „Indisch-Jeugd-Centrum" is dus een jeugdorganisatie van deze vereeniging, doch werkt geheel zelf standig onder een dagelijksch be stuur, uitsluitend samengesteld uit leidende onderwijskringen van alle gezindten, t.w. de heeren R. van der Hauw, hoofd der Julianaschool, voor zitter; broeder Sergius, hoofd St. Adelbertusschool, secretaris, en K. Bos, hoofd der school voor centraal 7e en 8e leerjaar, penningmeester. Dit dagelijks bestuur wordt terzijde gestaan door twee bestuursleden van Oost en West, die de overzeesche gewesten uit eigen ervaring kennen. Enkele meest voor de hand liggen de vragen willen wij gaarne be antwoorden: 1. Waarom een Indisch-Jeugd- Centrum imjlederland? Om ook ae schooljeugd meer be kendheid bij te brengen over de verre Nederlandsche gewesten. 2. Welk verband bestaat er tus schen de school en het I. J. C.? Het I. J. C. beoogt te zijn een ge zonde en boeiende aanvulling van hetgeen op de school over Oost en West wordt geleerd. 3. Wie kunnen lid zijn van het 1 J. C.? De geheele Nederlandsche school jeugd, aanvangende met de leer lingen der 5e of 6e klasse der lagere scholen. 4. Wanneer komen de jeugdige leden van het I. J. C. tezamen, en op welke uren worden de bijeenkomsten gehouden? Zeven of acht keeren per jaar, zoo noodig iedere maand. Het I. J. C. legt geen beslag op vrije Woensdag- of Zaterdagmiddagen, doch op an dere werkdagen van 4 tot circa half zes. 5. Welke medewerking verleent de school? Voor elke groep leerlingen stelt zich een leerkracht beschikbaar; deze zorgt ook voor de inning der con tributie en verklaart zich als contact leerkracht bereid aanwezig te zijn tijdens de bijeenkomsten. 6. Hoeveel bedraagt de contributie voor het lidmaatschap? Voor de jeugd der aangesloten scholen 1 cent per week, of 25 cent per half jaar ineens te betalen. Voor de jeugd van niet aangesloten scho len 75 cent per jaar. 7. Wie hebben de leiding in het I. J. C.? Leidende onderwijskrachten en oud-Indisch-menschen. 8. Wat hiedt het I. J. C.? Films, lichtbeelden, verteluurtjes en ook behandeling van vragen, door de jeugdige leden zelf gesteld, moge lijk ook uitstapjes enz. 9. Leidt het I.J.C. niet tot versnip pering van Indische leerstof? Neen integendeel, want het werkt ten nauwste samen met het Kolo niaal Instituut en de vereeniging Oost en West! 10. Wie zullen de kinderen bezig houden op de bijeenkomsten? Veelal zij die in nauwe relatie staan met bovenstaande koloniale instellingen, die de te behandelen onderwerpen uit eigen ervaring heb ben leeren kennen, dus meestal door Et kwam een meisje uit een kaas winkel. Het kind droeg op de hand een dun pakje met wit papier er om, zoodat er maar weinig speurzin toe r.oodig was om tot de conclusie te komen dat ze bij dat kind thuis dien avond bij de boterham hun kaasbon zouden versnoepen. Maar ik zou dien avond toch niet graag de vader van dat kind ge weest zijn. Het meisje heeft name lijk op weg naar huis voorzichtig het wit papier los gemaakt, een stukje van een plakje kaas afgebro ken, dit in den mond gestopt en het papier weer netjes dicht gedaan Dit proces heb ik drie maal zien ■herhalen ofschoon ik maar twee mi nuten achter het kind geloopen heb en de kleine toen nog verder moest. Het kind heb ik benijd; zijn ouders en eventueele zusjes en broertjes in stilte beklaagd, want het lijkt me niet prettig om een ge kortwiekt plakje kaas voor je goeie bon op tafel te zien verschijnen. Het meisje zal natuurlijk, voor straf geen kaas op haar boterham gekregen hebben, wat het verdien de omdat het zijn rantsoen al opge teerd had. Maar daarbij is het, hoop ik, gebleven want ook de moeder die het kind er wel voor de kaas op uitgestuurd zal hebben treft in deze schuld: een kind van een jaar of acht moet men geen kost baarheden als kaas, suiker, worst, paarlen en diamanten laten halen. De nooden van het kind, dat er tegenwoordig met de boodschap- pentasch op uitgestuurd wordt, zijn tegenwoordig toch al groot genoeg. Als vroeger een kind uit winkelen ging voor zijn moeder, bracht het alle winkelwaar ongeschonden thuis. En dat was geeneens een verdiens te want bij den slager kreeg het een schijfje worst toe, bij den bakker een zuurtje en in den kaaswinkel een stukje kaas. Thans kan er geen milligram meer af voor het brave kind. De distributie-autoriteiten zijn er anders zoo op uit om te voorkomen dat de kinderen minder krijgen dan hun toekomt: gezinnen met kleine kinderen zijn er over het algemeen niet het ergste aan toe. Maar dat deze kleipe kinderen tegenwoordig hun particulier schijfje worst en stukje kaas voor het doen van' de boodschappen, moeten missen: dat heeft men blijkbaar over het hoofd gezien. Het kind met de kaas heeft geleerd hoe daardoor een gezin kan gedupeerd worden. i\ blke plek^ zu|ver^ verzacht, geneest OOOS 3O-60.TUBE4-5CT. Gisteravond heeft het Ned. Onder wijzersgenootschap, afd. Alkmaar, in de dancing van de Harmonie een druk bezochte bijeenkomst gehou den, waarop de heer J. Lammes gesproken heeft over het teekenon derwijs op de lagere school. De voorzitter der afd. Alkmaar, de heer M. J. Lutterot, begroette in het bizonder burgemeester van Kinschot en den inspecteur van de inspectie Alkmaar, den heer G. Chr. Dun. Spr. wees er in zijn inleidend woord op, dat het ontbreken van de mogelijkheid om voldoende aan dacht te schenken aan de bijvakken tengevolge van de moeilijke omstan digheden waaronder de Alkmaarsche scholen werken, juist de waardeering voor deze vakken heeft vergroot. In het bizonder is dit o.a. het geval met het teekenonderwijs. Vandaar dat de afd. Alkmaar van het N.O.G. den heer Lammes verzocht over dit onderwerp te spreken, terwijl zij aan deze lezing een tentoonstelling had verbonden, waarop het werk van een twintigtal scholen uit Alkmaar en wijde omgeving bijeengebracht was. De heer Lammes zeide in zijn inleiding o.a. het volgende: De school heeft in het verleden het teekenonderwijs te weinig gezien in het groote verband vande leerstof in het algemeen; zij heeft het vak teekenen te veel geïsoleerd. De laat ste jaren zijn er nieuwe stroomin gen gekomen, die het uit haar isole ment hebben willen verlossen door het ook bij andere vakken te pas te brengen. De school van nu heeft nog nooit geheel een eigen stijl gevonden, de leerstof, die zij gaf is nog nimmer een gesloten, organisch geheel ge weest; zij was nog te veel een in stituut, dat de leerstof on het aantal leervakken naar willekeur dacht te kunnen uitbreiden omdat een logi sche eenheid ontbrak. Ook het tee kenonderwijs werd hierdoor beïn vloed. Iri het begin hebben de makers van de wandplaatmethoden, doordat zij te weinig begrip hadden van wat een kind van den lagere school-leef- tijd noodig heeft en van wat het kan, veel te veel de maatstaven aange legd van de volwassenen en in 't bi zonder de vakmenschen en de kun stenaars. Ook de in reactie hierop verschenen methoden (o.a. van Tadd, miss Hunt en de gebr. Du- puis) stelden te hooge eischen en hielden te weinig rekening met de geringe teekencapaciteiten van hét kind. De wandplaatmethoden van den latcron tijd beging een princi- pieele fout door als doel te stellen het „schilderij", het mooie resultaat, Het gevolg was maar al te vaak, dat zij twijfelaars maakten op het ge bied van het teekenen en de sponta neïteit van het kind in zijn teeke ningen doodden. En doordat geen der teekenmetho den op het oogenblik geheel voldoet wordt er thans bij het wat moderner georiënteerde onderwijs in allerlei richtingen geëxperimenteerd en dik wij ls met verrassende resultaten. Een van de eersten, die gezien heeft, dat we met het teekenen op den verkeerden weg waren is Ker- schensteiner geweest. Hij begreep dat bij de methodiek niet van de kant der volwassenen uit moest wor den geredeneerd, maar dat het nood zakelijk was van de spontane kinder- teekening uit te gaan. Een onderzoek van duizenden kin derteekeningen wees'1 uit, dat de vol gende perioden zijn te onderschei den: die van de „krabbelteekening1 op 3- a 4-jarigen leeftijd; die van de „ideoplastiek" (6-10 jaar), waarin 't ldnd niet de werkelijkheid teekent maar alleen de voorstelling dié het hiervan heeft en de periode van 10 jaar af, waarin het kind werkelijk het voorbeeld tracht te benaderen. De eerste periode is d e tijd om het kind te leeren kennen.. In de la tere periode zal de onderwijzer de taak hebben de leerlingen, eventueel met enkele scherp-omlijnde, niet al te gecompliceerde teekenvoorbeel den, nieuwe technieken bij te bren gen (verven met waterverf, enz.); hij zal 'in het algemeen het kind moeten activeeren en het voor het overige vrij laten in zijn scheppings drang. Misschien vraagt een nieuwe rich ting (ook op dit gebied) een geheel niéuwe instelling. Er wordt veel ge- eischt van het onderwijzend perso neel vooral ook in dezen tijd; maar spr. is ervan overtuigd, dat de on derwijzer, waar het gaat om het be houd van onze eigen, Nederlandsche cultuur, aan de gestelde eischen zal blijven voldoen. Na de pauze hebben velen nog ge bruik gemaakt van de gelegenheid den inleider vragen te stellen. Hier bij kreeg deze gelegenheid op ver schillende problemen nog wat nader in te gaan. De heer G. Chr. Dun, inspecteur der inspectie Alkmaar, bracht hier op het bestuur van het N.O.G. dank voor het organisefiren van dezen avond en hü sprak er zijn voldoe ning over uit, dat aan de tentoon stelling zoowel openbare als christe lijke en katholieke scholen door het afstaan van teekeningen haar mede werking hadden verleend. Tot slot heeft de heer Lutterot den spreker dank gezegd voor zijn inlei ding en den heer De Winter en diens staf voor het inrichten van de tentoonstelling. personen die jaren lang in de tropen zijn geweest. 11. Heeft het I.J.C. nog andere bronnen van inkomsten en van wie verwacht zij medewerking? Zij verwach; de volle medewerking van alle Nederlanders, inzonderheid gemeentebesturen, onderwijsinstan- ties, schoolbesturen, ondernemingen, doch vooral ook van de ouders der kinderen. Het bestuur verwacht dan ook dat velen zich geroepen zullen ge voelen, deze medewerking in een donatie van 1 of méér tot uiting te brengen. De eerste bijeenkomst zal reeds Donderdag 29 Mei ingeleid worden door den heer K. van der Veer, van het Koloniaal Instituut, met het onderwerp: „Volksvoedsel in In- dië", toegelicht met prachtige licht beelden. DE ONDERLINGE GLASVER ZEKERING. Geen vergoeding van schade door onlusten of oorlogsge weld. In de bovenzaal van de Toelast heeft gisteravond weder een ver gadering -van 'de Alkmaarsche Glasverz-ekerin-g plaats gehad, als vervolg op de vorige, welke een paar weken geleder, werd gehouden. Toen bevatte de agenda een be stuursvoorstel tot wijziging van het reglement, maar omdat het ver- eischte aantal leden niet tegen woordig was, kon geen definitief besluit worden genomen. Gister avond nu hadden de aanwezizen (er waren er wederom niet velen opgekomen) te beslissen over be doeld voorstel, hetwelk inhield een zoodanige wijziging van art. 19, dat schadevergoeding voor vernielde ruiten als gevolg van onlusten of oorlogsgeweld niet wordt betaald uit het fonds. Na een korte bespreking door den voorzitter, den heer H. Bruin Nz., werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd nog, dat de nieuwe tekst van art. 19 aan den achterkant van de kwitantie zal worden afgedrukt, opdat niemand zal kunnen zeggen onkundig van deze wijziging te zijn gebleven. Het artikel luidt nu als volgt: „Wanneer de schade veroorzaakt is door onvoorzichtigheid of kwaad willigheid van derden zal de deel nemer, voor zoover dit in zijn ver mogen is en billijkerwijze van hem verlangd kan worden, verplicht zijn, het bestuur aanwijzing te doen, behulpzaam te zijn in het opsporen of gerechtelijk vervolgen van den dader. Wanneer de schade ontstaat door onlusten of oorlogsgeweld, zal geen schade worden vergoed." DANKBARE EX-GEEVACUEERDEN. Een geschenk voor Zuidscharwoude. De ex-geëvacueerden uit Amers foort, die het vorige jaar verblijf hielden in Zuidscharwoude, hebben gelden bijeen gebracht, om het be stuur van die gemeente een ge schenk aan te bieden als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gast vrijheid en de goede zorgen, welke de bewoners hun hebben betoond. Voor dit doel is aangekocht een schilderij, geschilderd door den Amersfoortschen kunstschilder Jaap Veenendaal, 'en voorstellende Onze Lieve Vrouwetoren. Dezer dagen zal een commissie zich naar Zuid scharwoude begeven om dit ge schenk aan het gemeentebestuur aan te bieden. EEN GROOT WERK VAN PIET WIEGMAN. Naast mooi blond werk, stil levens, naakten en portretten, van den Haagschen kunstschilder Ton Kelder, is thans in de kunstzaal vari den heer Boendermaker, Lou- delsweg te Bergen, een groot werk van den Schoorlschen kunstschil der Piet Wiegman tentoongesteld. Het groote doek, dat een afmeting heeft van 3 X 2.50 m, stelt voor een samenzijn van Schoorlsche jagers en hun drijvers met het ge schoten wild en de jachthonden, voor een Schoorls café. De kunstenaar, die in zijn kleu ren de Berger school trouw is ge bleven, heeft twee jaar aan dit werk van groot formaat gearbeid. Wij zien op het doek een vijftal jagers, een vijftal drijvers, een vijftal honden, benevens een aantal geschoten eenden en konijnen. De jagers en drijvers genieten van een glaasje, terwijl de honden van de verdiende rust profiteeren. Het doek is vooral uit folkloristisch oogpunt van waarde, omdat de er op voorkomende type's speciaal Schoorlsche type's zijn. Dagelijks worden belangstellen den gratis in de gelegenheid ge steld dit belangrijke werk te be zichtigen. BURGEMEESTER EYMA ONTSLAGEN. Dinsdag ontving burgemeester Eyma van Egmond aan Zee uit Haar lem van de Provinciale Griffie de telefonische mededeeling, dat hij, met ingang van dien dag uit zijn functie was ontslagen. In Egmond aan Zee zal men onge twijfeld hieivan met teleurstelling kennis nemen. Burgemeester Eyma toch vervulde het burgemeesters ambt reeds 31 jaar. Hij verstond de Egmondsehe bevolking. Als plaatse lijk hoofd voor de Zuid- en Noord - hollandsche Redding Maatschappij had hij het dorp aan de zee lief. Egmond met zijn arme visschersbe- volking was geen gemakkelijke ge meente. Burgemeester Eyma behoor de echter bij dit typische zeedorp. Onder zijn leiding, vooral toen de gemeente noodlijdend was gewor den, kwamen er in Egmond aan Zee tal van verbeteringen (betere wegen, nieuwe school) tot stand. Met twee jaar zou burgemeester Eyma wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zijn' ambt neerleggen. Of dit vervroegde ontslag verband houd met de voorgenomen samenvoeging van Egmcnd aan Zee, met Égmond-Binnen en Heiloo, kon men ons niet bevestigen. BEDRIJFSBOEKHOUDING VOOR DEN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Heerhugo- waard: Nadat reeds het vorige jaar in een zestigtal kleine tuindersbedrijfjes, 'die in de steunregeling waren opge nomen, een proef was genomen met een eenvoudig opgezette boekhou ding, is thans ons district in zijn ge heel daartoe aangewezen. De diverse steun genietende tuinders zullen zoodanige opgaven moeten inboeken, dat een inzicht in hun bedrijf zal kunnen worden verkregen. HEERHUGOWAARD. Winterhulp. - Zaterdag zal de jeugd rondgaan teneinde de rijwiel plaatjes op te zamelen. Bekendheid wordt hieraan gegeven teneinde te bevorderen, dat velen, die hun plaat jes nog vast op hun fiets bevestigd hebben', dit daar vóór dien datum af kunnen nemen. Dit laatste zal een vlotte verzameling in de hand wer ken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2