DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE BRITSCHE TROEPEN IN IRAK Verdragend Duifsch geschut heeft Dover beschoten. Britsche vliegtuigen boven Bremen. Een tegenspraak van Moskou. Bonaanwijzingen. VERDIJ 1STERIN GS~ TIJDEN van 21.19 tot 5.54 Artillerie-bedrijvigheid in Oost-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbe'aling voor Alkmaar 2.10 franco door het deheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telet 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 109. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJLlKMA. Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 9 Mei 1941 Een oproep van de Iraksche regeering. Vichy, 8 Mei (D.N.B.) Naar uit Beiroet gemeld wordt, luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vijand ondernam een verras senden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moestee nieuwe stellingen betrekken, nadat een verdere tegenstand na hevige gevechten doelloos bleek te zijn. In een terstond ondernomen te genaanval van onze troepen werden den vijand zware verliezen door krachtig artillerievuur toegebracht. Onze verliezen aan menschen zijn niet aanzienlijk. Iraksche bommen werpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebane er. lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardoor aanzien lijke schade veroorzaakt aan depots en gebouwen. Op den ochtend van den zesden Mei deden Iraksche bommenwerpers aanvallen op vij andelijke eenheden. Twee vijande lijke jagers stegen op om een te genaanval te doen. Na een .hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genood zaakt was, bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten twee den malen boven Senneldebane en het vliegveld Habbaniayh, er ont stond een felle strijd met vijande lijke machines. Onze toestellen keerden na het werpen van bom men op de vliegvelden en de muni tieopslagplaatsen behouden op hun basis terug. Op den zesden Mei vlogen vijan delijke Wellington-bommenwerpers des middags boven het vliegveld en het station van Bagdad. De aanval ■duurde 1 y? uur en had lichte scha de aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gebluscht worden, voordat het op andere gebouwen oversloeg. Drie Welington-bommen- werpers vlogen Woensdagochtend boven een station in het Westen van Bagdad, waar zij eenige scha de veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden ge dood, en twee soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Iraksche eenheden bij Ra- wadi, zonder schade van beteeke- nis aan te richten. Zeventien inzit lenden van een vijandelijk troepen transportvliegtuig, die op het vlieg veld van Nadissa landden, werden gevangen genomen en een machi negeweer alsmede munitie voorra den werden buitgemaakt. De Irak sche politie nam de vier leden der bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Almajdich een noodlanding ge maakt had. Iraksche telegraafdienst gestaakt. Bern, 8'Mei (D.N.B.) Naar Ofi ■uit Beiroet meldt, is de Iraksche te legraafdienst sedert Woensdagavond 21 uur geheel gestaakt. Een oproep van de Iraksche regeering. Bagdad, 8 Mei (D.N.B.) De Irak sche regeering heeft een oproep gericht tojt de Arabieren van Pales tina om hen af te houden van toe treding als vrijwilligers tot het Engelsche leger. Irak en het verdrag van Saadabad. Sofia, 8 Mei (D.N.B.) De Sora meld, dat de Iraksche regeering in een nota, die den vertegenwoordi gers der staten van het verdrag van Saadabad overhandigd is, de aandacht heeft gevestigd op de verplichtingen, welke uit. dat ver drag voortvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraksche minister van oorlog bij zijn bezoek te An kara tot hulpverleening ter sprake- zal brengen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 8 Mei. (D. N. B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche duikbooten hebben 29.950 brt. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uitwerking voortgezet. Bij aanvallen van sterke formaties vliegtuigen op Liverpool en Huil werden overladingsinrichtingen vernield en in de havenwerken wer den groote branden verwekt. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesbo- rough, Bristol en Plymouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten noordwesten van Newquay een tot een krachtig beschermd vijandelijk convooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 brt. tot zinken en bescha digden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten van jagers in den loop van den zevenden Mei schoten Duitsche jachtvliegtuigen negen Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het leger namen belangrijke mili taire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuur. In Noord-Afrika werden concen traties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrika corps verstrooid. In het gebied van Solloem verdreven ver naar het zuiden en oosten op rukkende Duitsche patrouille-afdee- lingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrichtingen voor de ravitailleering bij Tobroek en be schadigde in de haven twee trans portschepen ernstig. Voltreffers van bommen brachten een Britsche bat terij luchtdoelgeschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avonduren van gisteren de haven inrichtingen van La Valetta opnieuw met goede uitwerking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vliegtuigen bommen vallen in Noordwest-Duitschland. In woon wijken van de stad Bremen werden huizen beschadigd en werden eenige burgers gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot drie vij andelijke gevechtsvliegtuigen om laag. Britsche vliegtuigen naar N.- Duitschland. Berlijn, 9 Mei. (D.N.B.) In de afge- loopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrachten naar N.W. en N.-Duitschland. Er werden bri sant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen, o.a. op Ham burg en Bremen. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten is het de Duitsche afweer gelukt de vijande lijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van de aanval met .succes te verzwakken. Noemens waardige schade is tot dusver niet gemeld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neer geschoten. ENGELAND EN GRIEKENLAND. Stockholm, 8 Mei. (D.N.B.) Voor de Londensche radio heeft vanavond Lindley Frazer gesproken over de zitting van het Engelsche Lagerhuis, waarbij hij ve"ki.aarde, dat het debat „verfrisschend" op Groot-Britannië heeft gewerkt. Alle Engelschen zijn het er over eens, dat de beëindiging van den Griekschen veldtocht oen tegenslag voor Groot-Britannië be- teekent. Woorde'ijk verklaarde hij o.a.: „Wij zijn getroffen door het ein de van den Griekschen veldtocht en ook door den snellen opmarsch der Duitschers door Libye. Ook de op stand in Irak heeft :'n Groot-Britannië ontsteltenis veroorzaakt". Frazer deelde voorts mede dat een der afgevaardigden gisteren in het Lagerhuis verklaard had, dat vol gens hem terstond vredesonderhan delingen met Hitier geopend moes- teii worden, ook Lloyd George, die tijdens den wereldoorlog premier was, heeft uitdrukking gegeven aan zijn ontevredenheid over de huidige regeering. Maar toch is Groot- Britannië in alle fundamenteele aan gelegenheden eensgezind. Geen troepenconcentraties aan de Westgrens. Moskou, 8 Mei (D.N.B.) Onder de nieuwsberichten van, de Mos' kousche radio is het volgende de menti van Tass voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een bericht van Domei uit New York, dat volgens een telegram van den United-Press-correspondent te Vichy de Sovjet-Unie sterke strijd krachten aan de Westgrens con centreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo verklaart Domei, wij zen eveneens op de buitengewoon groote schaal, waarop de troepen concentratie aan de Westgrenzen geschiedt. In vèrband daarmee zou het personen-verkeer op dé Sibe rische spoorlijn gestaakt zijn,, daal de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de Westelijke grenzen verplaatst zouden worden. Uit Midden-Azië zijn volgens, ge noemd bericht eveneens sterke strijdkrachten daarheen o verge bracht. Van twee reserveluchtle- gers, die rechtstreeks ter beschik king van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter beschikking van het buitengewone miltaire district Kiev zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers be staan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Domei zijn de zee- strijdkrachten versterkt door oor logsschepen van de Oostzeevloot. Er zouden 28 duikbooten, 45 mij- nenleggers en 18 kanoneerbooten verplaatst zijn. Een militaire missie met Koesnetzof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn ver- troken. De benoeming van deze missie staat volgens het telegraaf- agentschap in verband met de kwestie van het afstaan van vlieg velden in Centraal- en Midden- Iran aan de Sovjet-Unie. Tass is gemachtigd tot de verkla ring, dat dit bericht van Domei dat ontleend is aan een onbekende telegram van United Press, de vrucht is van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger. Kameraad Koesnetsof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oost zeevloot zijn geenerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de West grenzen van de Ussr en zij is óók niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere woning toestanden te Nowosibirks een di visie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirks wordt overgeplaatst. Overigens is het geheele bericht pure fantasie. HET NIEUWE GRIEKSCHE KABINET. Athene, 8 Mei (A.N.P.) Tot de nieuwe Grieksche regeering, welke onder leiding van den minister-pre sident, generaal Tsolakogloe ge vormd is, behooren' vijf generaals, drie hoogleeraren, een hooge mari ne-officier, en een econoom. De nieu we regeering is dus geen zuiver mi litair kabinet, doch steunt op een reeks personen, die reeds sinds jaren voor de Duitsch-Grieksche samen werking zijn opgekomen. Het leven in Athene is de laatste dagen weer aanzienlijk normaler geworden. De plaatselijke Duitsche commandant heeft een oproep aan de bevolking uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Wij komen niet als vijan den, doch als vrienden en brengen Griekenland den vrede. De langdu rige vriendschap welke ons met Griekenland verbindt, zal opnieuw ontstaan". De burgemeester van Athene, Ply- tas, heeft den commandantnamens de bevolking voor deze plechtige verzekering bedankt. De Duitsche militaire bevelhebber heeft het uit gaansverbod voor de Grieksche be volking opgeheven, zoodat er in de straten van Athene weer groote be drijvigheid heerscht. De gemotori seerde Duitsche colonnes worden door de menschen aandachtig beke ken. Het correcte optreden van de Duitsche troepen heeft er veel toe bijgedragen, de verhouding tusschen Duitschers en Grieken snel normaal te maken, AMERIKAANSCHE PERS OVER DE REDE VAN STIMSON. Washington, 8 Mei (D.N.B.) De rede van den minister van oorlog. Stjmson, wordt door de Amerikaan- sche pers algemeen als een eisch tot het onmiddellijk instellen van kon vooien opgevat. De Washington Pos ziet in de rede het nog verder gaan de radicale plan, de Amerikaansche vloot tot zuivering van den Atlanti schen oceaan van Duitsche oorlogs schepen volledig te gebruiken. An dere bladen, zoo b.v. de Evening Star en eenige radio-commentators, kiezen een ietwat voorzichtiger in terpretatie en verklaren, dat de Amerikaansche vloot de vrachtsche pen tot nabij de Engelsche kust moet begeleiden, doch niet actief tegen Duitsche. strijdkrachten moet optre den. Zou een der Amerikaansche oorlogsbodems of vliegtuigen daarbij getroffen worden, dan zouden de Ver. Staten zulks niet als een „casus belli", doch als een onvermijdelijk ongeval beschouwen. De Isolation- nistische Washington Daily News herinnert in een kort maar scherp hoofdartikel opnieuw aan de uit spraak van president Roosevelt, vol gens welke bescherming in kon vooien en schietpartijen oorlog zou den beteekenen. Den oorlog echter zoo schrijft het blad, kan volgens de grondwet alleen het congres .verkla ren. AMERIKA EN DE OORLOG. New-York, 8 Mei (D.N.B.) Ter be antwoording van de gisteren door Willkie uitgesproken redevoering heeft de leider der socialisten, Tho mas, uit naam van de commissie „be hoedt Amerika v.oor den oorlog" het volgende verklaard: „Het is fanatie ke onzin, wanneer Willkie de ge dachte wil propageeren, dat in ge val van een militaire overwinning der Ver. Staten hetgeen Thomas een „wonder" noemt de Ver. Sta ten de mogelijkheid zouden hebben het Europeesche continent te organi- seeren en opnieuw een economische orde in te voeren, die gefaald heeft Deelneming aan den oorlog zou de moeilijkheden der Ver. Staten nog slechts vermenigvuldigen en de de mocratie vernielen. Willkie heeft de aan zijn kiezers gegeven belofte vergeten, dat hij de zoons der Ver. Staten voor den oorlog zou behoe den. DE GEVECHTSKWALITEIT VAN DEN DUITS CHEN SOLDAAT. Berlijn, 8 Mei (A.N.P.) De Milita- rische Korrespondenz aus Deutsch- land houdt zich in een artikel bezig met de oorzaken voor de superiori teit van den Duitschen soldaat aan de vijandelijke legers. Na gewezen hebben op de voortreffelijkheid van het Duitsche pantserwapen en het luchtwapen, benevens op de per fecte techniek van de Duitschers, waartegen geen vijand blijkbaar iets vermag, vraagt het blad zich af of hiermee alles verklaard is. Het be antwoordt deze vraag ontkennend en wijst op den Duitschen soldaat, die bewezen heeft ook zonder deze hulp middelen, slechts met de handgra naat in' de vuist tot buitengewone verrichtingen in staat te zijn. Blijk baar, zoo meent het blad, is de Duit sche soldaat nog altijd iets moediger d.an zijn moedigste tegenstander en beter opgewassen tegen vermoeienis sen. De tot dusverre geoogste suc cessen zijn hem daarbij wellicht een moreele steun en tevens zullen deze wel ontmoedigd op den tegenstander werken. Steeds weer blijkt, dat de Duitsche soldaat niet slechts nor maal plichtsgevoel, moed en vastbe radenheid bezit, maar bovendien be schikt over bijzondere geestkracht, die slechts met de heilige geestdrift van een kruistocht te vergelijken valt. Een haast mystieke kracht drijft onbekende Duitsche soldaten in het uur van den aanval tot een grootheid, die zich door niets laat weerhouden. Dit heeft niets te ma ken met hoerageroep op fanatisme, maar wortelt in een heroïek plichts besef, dat bij den tegenstander zijn weerga tot dusver niet gevonden heeft. - James Roosevelt te Cairo. (D N.B.) - Vogens een Reuterberich uit Caïro is kapitein James Roose velt, de oudste zoon van den presi detn der Vereenigde Staten, tt Caïro aangekomen. Hij zal optreden als waarnemer van het Amerikaan sche luchtwapen bij de Royal Air force in het Midden-Oosten, De secretaris-generaal van het departement van landbouw en viss9cherij maakt het volgende be kend: BROOD EN GEBAK. MELK. De met „19" genummerde bon nen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiKsperiode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei a.s Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. De noeveelheid brood,, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men- beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 3-00 gram, gevuld klein korstge-bak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd fcijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. De met „01" genummerde bon /an de aardap-pelenkaart geeft recht op het koopen van 1 Yi kg aardap pelen. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. De met „16" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 13/4 liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is ge oorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. EIEREN. De met .,86" genummerde bon van de bonkaart algemeen geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoor loofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s.' SUIKER. De met „31" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" die een verbruiksperiode heeft van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 kg. suiker. Op den- bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden gekocht. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de eigenaren van. hotels, restaurants e. d. de door hen op den laatsten dag der koopperioden van bun klanten in ontvangst genomen bonnen nog één weekdag later bij hun leveranciers kunnen inleveren 1er verkrijging van de benoodigde evensmiddelen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 9 Mei: op 19.02 onder 5.13. 10 Mei Volle Maan. EEN REDEVOERING VAN HALIFAX. Chicago, 9 Mei. (D.N.B.) De Brit sche ambassadeur, lord Halifax, die een propagandareis van zeven dagen door het midden-westen maakt, heeft hier voor vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Engeland drin gend groote hoeveelheden materiaal uit de Ver. Staten noodig heeft vooral moet dat materiaal ook ter plaatse aankomen. Hoe, dat is een, zaak der Ver. Staten. De ambassa deur gelooft, dat binnen drie of vier maanden met den slag op den Atlan tischen Oceaan de beslissing zal val len. Hij. duidde ook aan, dat hij met het staatsdepartement der Ver. Sta ten besprekingen heeft gevoerd over- den toestand in het onbezette deel van Frankrijk, de Middellandsche Zee en over de Spaansche kwestie, die naar zijn meening voor het ge heel van den oorlog van groote be- teekenis is. Voor het hotel, waar lord Halifax zijn intrede had genomen, is door leden van anti-oorlogsorganisaties een protestbetooging gehouden. De betooeers hadden borden bij zich met de leus: „Stuurt Halifax terug naar Halifax, denkt aan Duinkerken. Wij protesteeren tegen het bezoek van den ambassadeur, die ons wil wijs maken, dat dit. onze oorlog is". FINLAND WENSCHT HULP VAN DE V.S. New-York, 8 Mei (D.N.B.) De zoo even gearriveerde Finsche gezant- schapsraad Tutvola heeft voor de Amerikasnsche persvertegenwoordi gers gevraagd om de hulp van Ame rika. Amerika moet, zoo zeide hij, medehelpen aan den wederopbouw van Finland. Jansson, een lid van het Finsche ministerie voor econo mische zaken, die op het oogenblik voor aankoop van levensmiddelen in de Ver. Staten vertoeft, wees op de ravitailleeringsmoeilijkheden van Finland. Italiaansch legerbericht. Rome, 8 Mei (Stefani). Weer- machtbericht 337 luidt als volgt: „In den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsche vliegercorps herhaal de malen aanvallen gedaan op de vloot en luchtbases op Malta, waar bij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ernstige schade werd toegebracht aan de militaire inrichtingen. In Cyrenaica is aan het front van Tobroek een belangrijke stelling bezet. Gevechten, die gunstig voor ons zijn geëindigd, zijn geleverd ten oosten van Solloem. Formaties vliegtuigen hebben opnieuw de vij andelijke stellingen rondom To broek gebombardeerd^ waarbij aanzienlijke schade werd toege bracht. Tijdens den laatsten vijandelijken aanval op Tripoli-s is een Engelsch vliegtuig door ons luchtafweerge schut in zee neergeschoten. De in zittenden werden gevangen ge vangen genomen. In Oost-Afrika bedrijvigheid der wed-erzijdsche artillerie in den sector van Amba Aladji. In Galla Sidamo heeft de vijand, tijdens een verbeten slag, die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaan vallen van onze troepen aanzienlijke verliezen geleden. Overlevenden van een Neder, landsch schip. (D.N.B.) - De over levenden van het voor Engeland varende Nederlandsche s.s. Prinses Wilhelmina, dat op den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd, zijn aan boord van een Engelsch schip in Montevideo aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1