"AKKER'TJES AGENDA Noor dermarkf bond te Noordscharwoude. Bestuursvergadering. Wandeltocht rondom de Schermer in Mei 1940. Rheumatische pijnen Alkmaar, Vrijdag. VLEESCHVERKOOP OP DE VRIJBANK. Naar de directie van het Gemeente- Slachthuis ons mededeelt zal voor zoover er vleesch op de Vrij bank beschikbaar is dit vleesch morgen verkocht worden, maar dan ook alleen aan hen, wier geslachtsnaam begint met één der letters L. tot en met Z. Het is daarom noodzakelijk, dat men voor de noodige controle zijn stamkaart meebrengt. BAKFIETS AANGEREDEN. Hedenmorgen om ongeveer half twaalf wilde, een vrachtauto, komen de van het Scharloo, den weg naar het gerechtsgebouw inrijden. De bocht werd hierbij te krap ge nomen, tengevolge waarvan een melkbakfiets in de verdrukking is gekomen. Een paar melkbussen vie len op straat. Van den inhoud hier van ging niet veel verloren; van de bakfiets zelf evenwel werd een wiel afgereden, terwijl ook de spatborden, enz, schade opliepen. De bestuurder kreeg geen letsel. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 25.000 kg. Voor ongeveer 85 pet. bestond de aanvoor uit 20 plus kaas, waar van slechts 1 stapel voor deo hoogst toelaatbaren prijs 22 werd verkocht. Een stapel, verkocht voor 21 werd zelfs, als zijnde in verband met de kwaliteit te duur verkocht, afgekeurd. De prijs voor de 40 plus kaas was 35.25. SPAART' UW RIJWIELBANDEN. Door het groote tekort aan rij wielbanden is 't zeer gewenscht, deze zoo lang mogelijk te sparen. Glas scherven en spijkers op den weg zijn wel uiterst schadelijk voor de ban den en het zoo lang mogelijk gebruik ervan. Uit naastenliefde en uit eco nomisch oogpunt vermijde men voor al om deze scherpe voorwerpen op den weg of de straat te laten vallen of roekeloos weg te werpen. EINDEXAMEN GYMNASIUM EN LYCEUM. Bij de eindexamens van het ge meentelijk gymnasium te Alkmaar op 1, 2, 3 en 4 Juli zijn door den secr.-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming als gecommitteer- aangewezen dr. E. H. Renkema, in specteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs te 's-Graven- hage; dr. C. de Boer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; dr. G. Schaake, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen; aan wie zal worden toegevoegd: op 12, 14, 16, 17, 26, 27 en 28 Juni en 3 en 4 Juli dr. V. J. Koningsberger, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Voor de eindexamens van het R.K. Lyceum alhier zijn bij de eindexa mens op 26, 27, 28 en 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli aangewezen als gecommit teerden: dr. L. Alma, oud-lector aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; dr. J. Q. van Regteren Al- tena, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; dr. G. J. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam; aan wie zullen worden toege voegd: op 7 en 9 Juni dr. A. A. Pulle, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; op 18 en 19 Juni dr. H. J. Lam, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Leiden; op 26 en 17 Juni dr. J. P. Wibaut, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. In de maand April zijn de volgen de aansluitingen tot stand gekomen: 2091 Distr. Adviseur v. h. Rijks- kolenbureau, Noorderkade 2; 3779 P. C. van Duivendijk, Jan van Sco- relkade 58; 4293 J. J. Juijn, stedelij ke muziektuin, Prinses Julianalaan 1; 4462 G. A. Brouwer, Kennemer- straatweg 143; 4465 P. J. A. Bors- boom, Verdronkenoord 72; 4473 J. Zeven, Spoorstraat 13; 4493 A. Doets, Fnidsen 78; 4495 G. Heijne, Rechte Hondsbosschelaan J 16 te Heiloo; 4518 E. H. Hofstede, Langestraat 59; 4535 J. A. H. Smith, Waagplein 1; 4539 mevr. J. H. Walma-Velthuijs, Payglop 19; 4551 H. van Praag, Em- mastraat 49; 4558 dr. J. J. Junger- hans, Kennemerstraatweg 115; 4562 F. H. v. d. Vliet, Laat 186; 4565 In stituut v. handelswetenschappen, Kennemerstraatweg E 150; 4570 A. v. Wieringen, Stationsweg 176; 4571 Jb. Hartog, Huigbrouwerstr. 61; 4574 N. J. A. Koelman, Achterweg 43; 4580 W. V. J. Stierhout, Laat 153; 4582 P. J. Houtkooper, Laat 99; 4593 P. H. v. d. Meulen, Kennemerstraat weg 191; 4594 Gebr. IJssels, Konings weg 25. CHR. KLEUTERSCHOOL ALKMAAR. De dames F. Dekker te Bergen en C. Huson slaagden voor 't practijk- examen der A-acte; mej. M. Brou wer te Texel voor practijk en theo rie en mej. L. den Hartigh, te Heer- hugowaard voor het theoretisch ge deelte. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. Noeste vlijt beloond. In het stadhuis had gisterenavond de plechtige jaarlijksche uitreiking der einddiploma's plaats. Nadat de burgemeester als voor zitter de vergadering geopend had, richtte de directeur der school een woord van hartelijk welkom tot dezen, tot den afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en tot dien van de commissie van toezicht. De Kamer van Koophandel had dit jaar prijzen beschikbaar gesteld voor dié leerlingen, die onder de moei lijkste omstandigheden het beste re sultaat hadden behaald. Vervolgens memoreerde de directeur nog het overlijden van den voorzitter der commissie van toezicht, ir. Ph. M. Bosscher en de afv/ezigheid der heeren mr. Josephus Jitta en dr. J. B. van Amerongen. Daarna nam do burgemeester het woord. Deze wenschte den leerlin gen geluk met het behaalde resultaat. Zy hadden zich dezen winter veel moeite en inspanning moeten ge troosten, ook al door de duisternis en hij bedankte directeur en leeraren. Vervolgens reikte de heer H. P. Kluitman namens de K. v. K. de prijzen met een toepasselijk woord uit. Tot slot herdacht de heer Voort- huysen, wnd. voorzitter der C. v. T. op het M. O., wijlen ir. Bos scher, in wiens hart de H. A. S. een groote plaats had ingenomen. Verder hoopte de heer V., dat de leerlingen zullen voortgaan met hun studie, bewonderde hun doorzettings vermogen en wensche dat zij goede, betrouwbare krachten voor hun werkgevers mochten zijn. Eén der leerlingen bedankte direc teur en leeraren voor het genoten onderwijs. Het einddiploma verwierven de volgende leerlingen: L. de Boer, W. de Boer, B. Dussel- jee, N. Dusseljee, F. J. Esser, H. Godijn (2e prijs K. v. K.), Nel Hart- land te Koedijk (le prijs K. v. K.), G. P. Hartland, A. Hemels, Annie Kalb, Fie Kalb, J. Molenkamp, H. Miinninghoff, W. J. Popma, J. v. d. Riet, H. Savonije, Truus Segerius, H. de Vries, W. v. Weert, Mar Wester hof en W. K. Goodijk te Broek op Langendijk (3e prijs K. v. K.) Leerlingen, achter wier naam geen plaatsnaam vermeld is, wonen in Alkmaar. Hieraan voorafgegaan was de be vordering der overige leerlingen. Van klasse I naar klasse II werden bevorderd: C. Boekei, Lena Bruin, G. Ens, Pim Hofman, G. Ibink, Niesje Stroomberg, A. Stuifbergen, P. Leek, Rie Koel, J. Madderom, Corrie v. Merwijk, F. Musman, W. Postma, Bets Stor, K. v. d. Stouwe, Loes v. Thijn. Herexamen: 2. Van klasse II naar klasse in: Guurtje Aarse, Mona Berkhout, Ma- rijtje Broek, Gatha Deugd, N. Groe- newoud, F. Helderman, Coba Jes, Cor Zwart, G. Blokker. Herexamen: 3. Van klasse ni naar klasse IV: P. den Hartigh, E. Ibink, Chr. Jansen, Rie Kalb, W. Keuning, Ali Koning, Marie de Munk, P. Qoijevaar, Annie Schoonhoven, Ali Spaans, Jo Stuif bergen, A. Veenhuijsen, J. v. Weert, Th. Wester en G. van Zutphen. Her examen: 1. Van klasse IV naar klasse V: A. Baars, C. Blokker, G. Boekei, S. van Buren, E. van Campen, N. Dieltjes, Nel de Haas, G. Hemels, J. Hofstee, KI. Klaver, KI. Koomen, Puk Lange- reis, Jansje van Keulen, S. Leguit, G. Melgers, K. Oosterdag, J. van Renen, P. Rol, Bep Segerius, KI. Sluijs, A. Twisker, D. Waal, C. Wet- terauw en H. Brinkman. Her examen: 4. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Traummusik (rom.); hoofdrol len Benjamino Gigli, Lizzi Wald- müller en Albrecht Schönhals. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Wunschkonzert (rom.); hoofdrollen Ij se Werner, Carl Rad- datz, Joachim Brenneke, Ida Wüst e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- Icooende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Winternachtstraum (rom. amus. film); hoofdrollen Magda Schneider, Wolf Albach—Retty, Theo Lingen, Hans Moser en Richard Ro- manowsky. Toegang voor eiken leef tijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loonende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voor stelling. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Mysterie Kamer '12 (sens.); hoofdrollen Ivan Petrovitch, Oscar Sima en Magda Schneider. Toegang boven 18 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. DE MOLLEBOONEN. Het slot van het seizoen bracht iets nieuws. Men schrijft ons: De Molleboonen, d.i. de verainen van old-Grunnegers in Alkmoar en omstreken, het Wons- dagoavend in 't Gulden Vlies de leste vergoaderen hollen in dit seizoen en as we nait te laank stil stoan bie de ieege ploatsen in de zoal, kennen we zeggen, dat dizze vergoaderen wel terdege veur „vol" deurgoan ken. Joa, 't is woar, d'r wazzen minder luu asdat we gewoon binnen, moar dat zei veur 'n dail wel komen van de tied van begunnen, dei dizze raize op zeuven uur steld was, omdat we cm elf uur al weer op stroat wezen mozzen. Moar hou din ook, 't vol tegen dat 'r nait méér wazzen. Moar doar is gelieke goud om genoten, 't Begon al mit de veurzitter zien openingswoord, dou hai 't har over 't goud en tjoud ('1 mooie en minder mooie) in de verainen npa de veurege vergoaderen. Op zien gewone menair, d.i. mit 'n kwinkslag d'r tusschen, vertelde hai van 'n poar bedaankjes en van neie leden, dei d'r bie komen binnen en din filestairde hai de jonge voader, dei vattien doagen leden 'n zeun kregen har, dat mos vanzuls ook 'n echte Molleboon worden. Even wuir meneer Barkman ernstig, dou hai docht aan 'n over leden lid, dei de veurege vergoaderen d'r nog west har, mevr. Pilon. Mit hom hebben wie heur herdocht as 'n trouw lid, deur even stoan te goan. En dou kregen we wat, dat we nog nooit had harren in onze verainen: optreden van 'n goocheloar. Mit 'n enkel woordje laidde de veurzitter hom in en 't publiek klapte al in handen, dou hai nog moar net op tooneel ston. Moar dat wuir nog veul slimmer, dou we zain harren wat dei jonge man tooveren kon: hai plokte zoo moar bloumen uut de locht, huil ook bloumen uut 'n leege deuze, dee wonderboarleke dingen mit koarten, en nog veul meer. 't Leste noa zien tweide optreden (hai kwam twei moal 'n haalf uur) was slim mooi: de Nederlandsche en de Grunneger vlag kwammen uut 'n leege kiste en wuiren deurnander zwaaid as bewies, dat de Grunnegers bie Nederland heuren. Dat de goocheloar, prof. Adriani Korstino, dei veur 't eerst in 't openboar goochelde, 'n donderend applaus kreeg, is begriepelk en is ook 'n eer veur zien leermeester, prof. Caki. Verder het 't Gebelskop, onze too- neelclub, nog twei ainacters opvoerd, woar ook twei neie doames-leden aan mitdoan hebben. Wie hopen nou moqp, dat zai in "t vaste verband mit de aanderen blieven en nog es voaker op de plaanken komen. Van dei aanderen huiven we niks meer te zeggen, we waiten wel al, dat 't goud wordt, as zai zok d'r veur spannen. Tot slot hebben we nog 'n dansje moakt en om elf uur wazzen de lesten ook onderwegens noar huus noa 'n oavend, woar nog wel es over proat worden zei en woarvan zegd worden mag, dat de leden, dei nait komen binnen, hail wat mist hebben. SNIP EN SNAP IN DE REVUE „KOP OP". Deze succesrevue komt volgende week Donderdag in 't Guden Vlies. „Niet bij de pakken neerzitten en vooruitGedachtig aan dit parool hebben ook Juffrouw Snip en Juffrouw Snap hun koffertjes weer gepakt en zijn op stap gegaan om overal waar zij welkom zijn een steentje bij te dragen aan de ont spanning, die onze landgenooten zoozeer noodig hebben. „Kop op". Deze opwekking werd gekozen als de titel van René Sleeswijk's nieuwste Snip en Snap Revue en is het motto van het programma, dat" is samen gesteld uit komische scènes, liedjes, vlotte schetsen en» waarin o.a. voor de eerste maal ten tooneele wordt gebracht het radiosucces: ,,'t Lied van de Oude Piano" in vele variaties. Willy Walden en Piet Muyselaar, als meesters van de genoegelijke dwaasheid, verschijnen in dolle situaties ten tooneele, Willy Walden creëert in verbluffend tempo de meest mogelijke en onmogelijke „typetjes", Piet Muyselaar zingt ge zellige liedjes, terwijl Gerard Walden, de inmiddels populair geworden broer van „Willy" in talrijke tafreel- tjes assisteert. Berry Kievits, die dit jaar voor het eerst deel uit maakt van het ensemble, brengt de charme en Jean du Bela verzorgt de vocale inter mezzi. Het muzikale deel staat onder leiding van Pim dela Fuente. Voor de dans presenteeren Nalda en Frans Muriloff „The Dancing Love lies", een Hollandsche girltroep met Europeesche vermaardheid. De décors en costumes werd ontworpen door Joop Geesink. Medio November 1940 ging in het Haagsche City Theater de 250ste opvoering van deze revue „Kop op", waarbij tevens het 2000ste optreden van Snip en Snap gevierd werd. Daarna werd deze succestournee voortgezet en thans zullen onze stad- genooten a.s. Donderdag hun belang stelling voor de revue kunnen toonen. DOODELIJK ONGEVAL TE HOORN. Woensdagmiddag is de 11-jarige B. van Hoorn, wonende in de Meren- straat te Hoorn, door 'n vrachtwagen overreden en aan de gevolgen hier van overleden. De jongen was meegereden met een sleeperswagen van de firma Roorda en had plaats genomen naast den jeugdigen bestuurder. Iets voor bij „Avondlicht" is de knaap bij het op- en afklimmen van den wagen van het lemoen gegleden waardoor hij kwam te vallen en één van de wielen over zich kreeg. Hoewel de toestand van den knaap zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, werd hij toch op medisch advies naar het St. Jansgast- buis overgebracht, waar hij des avonds aan de gevolgen van het on geval is bezweken. KIND VERDRONKEN. Donderdag is het 7-jarig zoontje van den heer C. D. uit de .Rietkuil te Oudkarspel te water geraakt en verdronken. Vóór fondsvorming tegen eventueele moeilijkheden. Het bestuur van de veilings- vereeniging „Noordermarktbond" te Noordscharwoude vergaderde Donderdagmiddag in het vergader lokaal der veliing onder leiding van den heer J. Kliffen. In zijn ope ningswoord heeft de voorzitter spe- ciaail de heeren Bruin, die als op volger van den heer Andr. Dekker, de vergadering voor het eerst bij woont en N. Kaan, die na een ziek te weer zoover hersteld is, dat hij de vergadering kan bijwonen, wel kom geheeten. De voorzitter memoreerde, dat de ingevoerde centralisatie van den aanvoer uitstekend heeft gewerkt. Ook de aanvoerregeling heeft goed voldaan. Men is zelfs boven het kwantum gekomen. De inventari- satiecijfers zullen dus niet in orde zijn geweest. Dit wordt nog onder zocht en zal voor sommigen mis schien onaangename gevolgen heb ben. In antwoord op een vraag van den heer Van Kleef zeide de voor zitter dat er over het wittekool- potje tot nu toe nog niets naders is vernomen. De omzetcenfers van de laatste drie maanden waren 122.749.19 hooger dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. De veiling zal f 1720.09 aan omzetbelasting moe ten betalen. Een steunuitkeering is nog gedaan van 1939 tot een bedrag van 1859. Per 27 Januari waren geïnven tariseerd: 546 wagons roode kool, 232 wagons gele kool, 1146 wagons D. witte kool, 51 wagons uien en 18 wagons peen. Afgeleverd werden: 568 wagons roode kool, 207 wagons gele kool, 1194 wagons D. witte kool, 48 wagons uien en 11)4 wa gon peen. De heer Kaan vond het voor de vertegenwoordigers van de tuinders onaangenaam, dat de opgaven zoo slecht uitkomen. Dit zal de kost prijsberekening niet gunstig beïn vloeden, meende spr. De v o o r z i 11 er w as het hier mede eens. Er zullen wel eenige tuinders „op het matje" moeten komen. Het is zeer gewenscht, dat p'-ecies geïnventariseerd wordt. De opbrengsten der producten besprekende, zeide de voorzit ter, dat de gemiddelde prijzen van 16 December tot 30 April waren voor roode kool 7.25 (-7.10), gele kool 5.82 6.15) en Deensche witte kool 5.18 5.10) p. ÏO'O kg. Tusschen haakjes zijn de door de organisaties als kostprijzen bere kende prijzen vermeld. De voorzitter besprak hierna: het komende seizoen. Onze produc ten zullen wel geplaatst kunnen worden, maar het transportvraag- stuk is van groot belang. Spr. vroeg of geprobeerd moest worden, een ruggesteun te verkrijgen. Dit zou kunnen door een minimuprijsk welken de tuinders echter zelf zul len moeten garandeeren door 't vor men van eer. fonds. Er is kans, dat de overheid een gelijk bedrag als de tuinbouwers bijeen brengen, beschikbaar zal stellen voor dit doel. Het ligt in de bedoeling, de te dragen risico's te verdeelen over verschillende groepen van groen ten, zoodat niet de kool voor de spinazie moet betalen en andersom. De heer Kaan juichte het toe, dat de overheid een bijdrage zou verleenen. Het is heel goed, iets tot stand te brengen. Wanneer het geld niet noodig is, zou men het voor een ander jaar kunnen reserveeren. De heer A. S w a g e r zou liever zien, dat de heele Ned. Tuinbouw zich er voor spande, vaste mini mumprijzen te verkrijgen. De eigen Voor dezen tocht bestaat, zooals bekend, zeer groote belangstelling. De deelnemers ontvangen een fraaie „routekaart", waarop de gemeente - stempels worden gezet bij het pas- seeren der controleposten. De heer P. A. de Lange te Heiloo deed het comité een beschrijving van de verschillende wapens toeko men, welke wij hier laten volgen: De verklaringen der wapens van de oude Noord Hollandsche gemeen ten berusten op historische feiten, die deze wapens als het ware in beeld gebracht hebben een uit zondering hierop maken de z.g.n sprekende wapens, die dan ook slechts een plaatsnaam voorstellen. Alkmaar. „Van keel, beladen met een burg van zilver: boven het schild een krans van synople en tot schildhouders twee leeuwen van keel". Verleend 26 Juni 1816. De burg is Torenburg, door Graaf Willem H (Roomsch koning) omstreeks 1250 ge bouwd om de Westfriezen in toom te houden. De krans herinnert aan de over winning op de Spanjaarden in 1573. De leeuwen zijn „de verdedi gers" van dit wapen. Het oudst bekende zegel dateert uit het jaar 1299. Oudorp. ,„Van zilver, beladen met drie rozen in hunne natuurlijke kleur". Verleend 15 Juli 1818. Een herinnering aan de tijde lijke samenvoeging van drie Vrooner Schependommen. Eike- lenberg schreef reeds: Drie derlye Scheepensehappen heb ben t Regtsgebied op de Vroo nergeest: elk bijna daarvan een gelijk derdedeel, zoo men t zuydeinde afteld: is onder t .ge bied van t Geregt van Oudorp; het tweede en middelste onder schepenen van Koedijk en noor delijkste onder die van St. Pan- cras. Oterleek. „Van goud, beladen met drie omgekeerde chevrons van keel". Verleend 22 October 1817. De chevrons renversé's zijn ont leend aan het baljuwschaps wapen van den Nieburg (waar onder de plaats ressorteerde) en daarin als een „otter" was op genomen. De heeren Egmond van den Nieburg waren waarschijnlijk geen legitieme afstammelingen van de Egmonds, ofschoon later erkend. Vandaar wel de om keering der chevrons. De Egmonden voerden oor spronkelijk „chevronné" d.w.z. zonder een bepaald aantal chevrons. De wapens hunner talrijke heerlijkheden onder scheidden zij, door aan elk een verschillend aantal te verlee nen. Ursem. „Van goud, beladen met een klimmende leeuw van keel". Verleend 22 October 1817. De klimmende leeuw heeft den kop omgewend en is de figuur van het wapen der heeren van Voorne, de eerste leenmannen van den hollandschen graaf, die deze plaats verkregen. Schermerhorn. „Van synople, bela den met een mol van sabel op een terras". In 1398 verkregen de bewoners bij indijking het ongewone voorrecht de dijken weer te mogen doorsteken, wanneer zij van het polderwater last zouden krijgen. De mol moet hier op gevat worden als de doorgraver van dijken. Juist 250 jaar later werd dit embleem nog eens opnieuw ge bruikt op de kerkklok te Groot- Schermer. Zuid en Noordschermer. Een veld van lazuur beladen met twee snoeken van goud. Dit is het wapen van Zuidschermer en komt reeds als zoodanig voor een zegel van 1654. Waarschijn lijk omstreeks dien tijd aange nomen als illustratie van he: populaire visscherijbedrijf, waar mede een deel der bevolking zich „geneerde" zooals men dat toen noemde. Graft. „Van lazuur, beladen met een boom van goud, waartegenaar is staande een koe, mede van goud". Verleend 26 Juni 1816. De boom heeft betrekking op het rechtsgebied waarschijn lijk is de koe een herinnering aan een oorkonde van 1398 waarbij Albrecht den ingezete nen veroorlooft hun zuivel, vetwaer, beesten en alle hare goederen vrij te jaarmarkten te Haarlem, Alkmaar, Beverwijk en Akersloot. Akersloot. „Een veld van zilver met drie akers van synople, het schild gedekt met een kroon van goud". Verleend 26 Juni 1816. Reeds uit 1357 is een zegel met deze afbeelding bekend. 12 Januari 1276 verkregen de in woners vrijdom van alle lasten gedurende drie jaren, omdat zii den hollandschen graaf in diens strijd tegen de Westfriezen dap per geholpen hadden. Behalve de zinspeling op den plaats naam, kan verondersteld wor den dat de eikels voorstellen- de vruchten van hun trouw (sym bool de eik)'. Toen Alkmaar de heerlijkheid van de Staten kocht, werd zoo als toen vaak gebeurde de kroon aan het oude wapen toe gevoegd. "AKKERTJES' werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. helpen direct! fondsvorming zou, wanneer het spoedig spaak liep, toch onvol doende zijn. Nadat nog verschillende heeren hun meening hadden gegeven, con cludeerde de voorzitter, dat het bestuur van den N.M.B. er vóór was, dat er iets door der. tuinbouw wordt gedaan om aan de moeilijk heden, die kunnen komen, tege moet te komen. Goed gewicht vereischt. De vereeniging De Koophandel verzocht strengere bepalingen in te voeren, t. a. ,v. het afleveren van onderwicht door de tuinders. De voorzitter was het er mee eens, dat voldoende gewicht geleverd moet worden. Een heel hooge boete, waardoor men er wel voor op past om te weinig te leve ren, zou al heel wat uitwerken. De veilingleider vestigde er de aandacht op, dat er van de transportarbeiders ook meer con trole kar. uitgaan. In de komende vergadering van „de Vierbond" over dit onderwerp zal zooveel mogelijk aan de wen- schen van de Koophandel worden tegemoet gekomen. Omzetbelasting. De omzetbelasting zal met in gang van 1 Mei ook moeten worden betaald van de naar Duitschland geëxporteerde groenten. Tot nu toe heeft men geen toestemming ver kregen, de belasting van de hande laren terug te vorderen. De tuinderscredieten. In antwoord op een brief van djen N.M.B. schreef de Prov. Commissie, dat reeds pogingen zijn gedaan om te komen tot annuleering van de tuinderscredieten, maar zonder succes. Aangezien de rente vrij re gelmatig betaald wordt, meent de commissie, dat er van kwijtschel ding der rente niets zal komen. Wel wordt verzocht, bij de gemeente besturen aan te dringen, de daar voor in aanmerking komende ge vallen af te wikkelen. De cultuurschool. Van den rijkstuinbouwconsu- lent, den heer ir. Rietsmea, is een brief ontvangen over de cultuur scholen. Voor die aan den Langen- dijk is het land reeds beschikbaar, maar er moet nog een gebouwtje worden gesticht voor leslokaal. Geprobeerd zal worden, of de ge meenten en de provincie de bouw en onderhoudskosten hiervan voor hun rekening willen nemen. Het plan is tevens, het laboratorium te Hoorn sterk uit te breiden voor grondonderzoek, terwijl ook een gids voor den tuinbouw zal wor den uitgegeven. De bijdrage der veilingen wordt berekend op 1 pro mille van den omzet. Verscheidene heeren venden dit een zeer hóoge -bijdrage.Hoewel het grondonderzoek wel van veel belang is, zal op de over dit onder werp te houden vergadering over de financiën het een en ander worden gezegd. Tot lid van het d-agelijksch be stuur van den N.M.B. werd in de vacature Andr. Dekker bij eerste stemming de heer K. Oudeman te Heerhugowaard gekozen, met 15 t. Naar aanleiding van een vraag van den heer Jb. Kostelijk zal aan den voedselcommjssaris worden verzocht, voor de gronden, welke, r.u de extra teeltyergunningen zijn verstrekt ook voor den tuinbouw zullen worden benut, extra kunst mest te willen verstrekken. Dat is zeer noodig. Getracht zal worden den prijs voor de goedgekeurde pootaardap- pelen verhoogd te krijgen, terwijl evens geïnformeerd zal worden naar den stand van de voorberei dingen, welke de prov. commissie -eeft gedaan om te komen tot een centralen verkoop van goedge keurde poters. Op de spoedige be kendmaking van de prijzen zal te vens worden aangedrongen. HEERHUGOWAARD. Een nieuwe brug over de ooste lijke ringvaart. - Met de voorbe reidingen voor den bouw van een groote brug, ter vervanging van de Schippersbrug, over de oostelijke ringvaart van den polder Heerhugo waard, is thans een aanvang ge maakt, nadat van dezen brugbouw reeds meerdere jaren' sprake is ge weest. De bizondere omstandigheden hadden dien steeds Weer verscho ven. De brug zal meer oostelijk komen te liggen, zoodat de Lutkedijk vanuit de gemeente Obdam ongeveer recht op deze brug uitkomt. Voor het ver keer zal dit een groote verbetering zijn, daar de haaksche bocht in de kluft naar de Schippersbrug steeds een groot ongemak beteekende. Door den aannemer Bosker te Wieringen zal het werk worden uit gevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2