PAM BIJ DE HAANAPEN De politieke Beweging in België. Vergadering Volkshuis vesting. BUITENLAND. Programmatische verklaringen van den leider van het V.N.V. Een Waalsche opvatting. n. TWEEDE BLAD 2 Gisteravond werd in het café Central een vergadering van aan deelhouders gehouden van de ver eeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar". Voorzitter was de heer Pi A. de Lange, buiten wien nog negen heeren tegenwoordig waren, samen uitbrengende 28 stemmen. Het jaarverslag en het financieel verslag werden zonder bespreking vastgesteld, waardoor het dividend weder bepaald werd op 4 pet. De heer J. van Reyendam, perio diek aftredend als commissaris, werd herkozen bij acclamatie. Op dezelfde wijze werd herkozen het aftredende bestuurslid, de heer J. Schoorl. De voorzitter deelde mede, dat plannen in voorbereiding zijn om op een terrein in het nieuwe uit breidingsplan bij de Uitenbosch- straat een honderdtal woningen te bouwen, ten aanzien waarvan spr. machtiging vroeg voor het bestuur om de noodige stappen te doen. Deze machtiging werd verleend^ waarna sluiting der vergadering volgde. Jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen wij bet volgende: In de eigendommen der vereeni- ging kwam in het afgeloopen jaar geen wijziging. Op den vijf jaar geleden ter hand genomen bouw van een stel van 11 woningen, ter afsluiting van de als dan geheel vplgebouwde Uiten- boschstraat werden na vier omwer kingen in 1939 de benoodigde gelden door Rijk en gemeente toegezegd. De uitgebroken oorlog maakte voort gaan echter onmogelijk. Sedert zijr. vooral hout en ijzer schaarsch ge worden en moest het plan opnieuw worden omgewerkt. Dit is inmiddels geschied, maar nu zal nog moeten blijken of een eventueel noodig blijkend suppletoir crediet verkre gen zal kunnen worden. Onder de gegeven omstandigheden is het niet wel mogelijk, werkzaam te zijn op het gebied van krot-op ruiming, ofschoon aan de gemeente Alkmaar was voorgesteld, de z.g.n Noordzee geheel opnieuw op te bouwen. Buiten beschouwing latende de in totaal acht winkels en ook de één- en twee-kamer-woningen in het Ka- renhuis, was aan het einde van het jaar voor de dan overblijvende 412 woningen de gemiddelde huur per week 4,69, varieerend van 3,50 tot 5.75. De totale weekhuur bedroeg aan het eind van het jaar 2125,30 tegen 2124 een paar tevoren en de totaal per jaar te ontvangen huur 110.515,60 110.448). De huurderving wegens onver- huurd leeg staan voor opknap of wegens gebrek aan een goeden huurder is ditmaal gedaald van 2.496,55 tot 414,85, een gevolg van de zeer groote vraag naar wo ningen, niet alleen van Alkmaar - ders, maar ook van elders hierheen getrokkenen. Wij hopen dat niet alleen onze nieuwbouw van 11 woningen nu spoedig tot stand kan ko men, maar ook een nieuw groot plan ter hand genomen zal kunnen worden en dat bo vendien binnenkort een deel van het groote verbeteringsplan (reconstructieplan van 13 Oct. 1936) tot uitvoering zal kunnen komen. De huurderving in het Karenhuis is dit jaar gedaald van 660,50 tot 196. Tot voor kort was het aantal Alkmaarsche gegadigden nog zóo klein, dat eenige malen aan van buiten Alkmaar komenden verhuurd is, na ontvangst van de daarvoor noodige toestemming van de ge meente. De huurderving in de woningen aan de Landdwarsstraten, die ver leden jaar meer dan verdubbeld was, is van 381,75 tot op nul ge daald, gelijk in het jaar 1927 het geval was. Van de pompinstallatie, gemaakt voor de verlaging van het grond waterpeil onder de woningen aan de beide Landdwarsstraten, moet ge zegd worden, dat na overwinning Vein de gebruikelijke kinderziekten zich een nieuw bezwaar geopen baard heeft, veroorzaakt door het sterk ijzerhoudend-zijn van het op gepompte water. Daardoor functionneeren de kope ren vlotters niet, waardoor de twee buitenste putten niet leeggezogen worden. Voorloopig worden die vlotters extra gecontroleerd, in af wachting van een definitieve op lossing, die bijv. zou kunnen be staan in het vervangen van de zuig leidingen naar de buitenputten door aarden buizen verbindingen tus schen de drie putten. Als huurverlies, ontstaan door ver trek van huurders zonder betaling van hun huurachterstand, van wie toch geen betaling meer te verkrij gen is, werd in 1940 96.05 207.65) afgeschreven, terwijl in den loop van het jaar van een dergelijken huurder alsnog 1 werd ontvangen (v.j. 56.75) waardoor het totaal sedert 1 April 1924 afgeschreven huurver lies per saldo met 95.05 150.90) tot 3823.30 toenam. Inhet afgeloopen jaar werden 37 (74) woningen door den huurder verlaten. Per 7 Jan. j.L waren 165 van de 189 woningen in de groepen I, II, III, IV en VI van electrisch-licht lendingen voorzien, waarvan de totaal-kosten bedragen hebben r 5569.43. Uit de exploitatie-rekening van de 10 groepen woningen gezamenlijk blijkt dat de Groepen I, II, III, VIII, IX ên X een voordeelig saldo heb ben opgeleverd van totaal 9.769.23. Van het saldo van de groepen I, II, III en IX moet, zooals de laatste ja ren verplicht, 80 pet. gestort worden in een algemeen landelijk „Gemeen schappelijk Fonds", zoodat slechts 1.487.64 daarvan ter beschikking van de vereeniging blijft. De voordeelige saldi van de groe pen VIII en X gebouwd, resp. van gemeentegeld en eigen-fondsengeld, samen groot 2.331.05, blijven geheel „ter beschikking". De groepen (bijdrage-groepen) IV, V, VI en VII, hebben totaal 24.870.92 nadeelig saldo gekost. Normaal worden deze kosten geheel door Rijk en gemeente aan de vereeniging vergóed. Opgemerkt zij nog, dat de zolder- verhuur van het Karenhuis dit jaar zelfs 327 heeft opgebracht. Alle woningen tezamen staan nog voor 1.619.210.10 te boek, nadat er over het afgeloopen boekjaar als normaal 23.621.31 op afgeschre ven is. De ten vorigen jare met in totaal voor de tien groepen 1.737.90 ten achter geraakte onderhoudsfondsen werden uit beschikbare reserves aan gevuld. Ook dit jaar waren niet voor alle groepen de daarvoor beschikbare middelen voldoende ter bestrijding der onderhoudskosten. VERTROKKEN PERSONEN. C. J. van der Tang R.K., schipper, van Nieuwesloot 4a naar Alkemade G. B. M. Worm, R.K., winkelier heerenmodes, en gezin, van Lange- straat 42a naar Bergen. G. Vogel zang, N.H., contractant N.S., en ge zin, van Leliestraat 7 naar 's-Gra- venhage, P. A. Bak, geen, dienst bode, van Gashouderstraat 20 naar Bergen. W. A. M. Worm, R.K. koopman, van Langestraat 42a naar Amsterdam J. W. van Zanten, R.K., dienstbode, van Nieuwesloot 4a naar Alkemade. M. Meester, R.K., dienstbode, van Emmastraat 12 naar Harenkarspel. P. J. Beeld man, N.H., los arbeider, van Tuin straat 48 naar Bergen. M. E. J. Haker, R.K., kinderverzorgster, van Kennemersingel 21a naar 's-Graven- hage. K. J. Visser, N.H., fröbelon derwijzeres, van Helderscheweg 35 naar Amsterdam. S. G. Frankfort, geen, z. b., van Lyceumstraat 79 naar Z'oetermeer. J. G. Kramer, N.H. inpakster, van 2e Kanaalstraat 17 naar Rotterdam. J. C. Koster, N.H., wed. v. P. C. Diesch, z. b., en dochter, geen, van Oudegracht 191 naar Hillegersberg. R. J. Hambur ger, geen, arts, en gezin, van Wil- helminalaan 8 naar Bergen. Q. A, Jansen, R.K., journalist, van Kenne mersingel 8 naar Amsterdam. R. Harzing, R.K., hulp i. d. huish., van Rembrandtstraat 13 naar Dusseldorf. P. Duijn, R.K., groentenboer, van Leeghwaterstraat 1 naar Berkhout, E. Peters, R.K., z. b., van Kenne- merstraatweg 117 naar Bergen. C. Rike, geen, z. b., van Achterstraat 6 naar Bergen. J. J. Bierman, R.K., dienstbode, van Oudorper- dijkje 44 naar 's-Gravenhage. B H. van Kampen, R.K., fotograaf, en gezin, van Mie-nt 2 naar Heiloo. C. M. Leek, R.K., dienstbode, van Verdronkenoord 14 naar Heerhugo- waard. H. Westerhuis, N.H., ,z. b., van Julianastraat 4 naar Leeuwar den. H. G. Oosten, D.G., ambte naar C.C.C.D., van Parkstraat H naar Eindhoven. C. Kater, Ger.K.. echtg. v. A. R. S. Rost, z. b., van Nieuwlandersingel 22 naar 's-Gra- venhage. I. Kootker, R.K., echtg. v. J. Brinkman, z. b., van Geesterweg 14 naar Den Helder. N. P. Schil lings, R.K., kantoorbediende, van Verdronkenoord 87 naar Heiloo. A. J. I. van de Water, R.K., winkel chef, en echtg., van Gerard Doustraat 20 naar Rotterdam. E. A. Langen- berg, geen, echtg. v. J. Hos, z. b.. van Luttik Oudorp 24 naar Amster dam. C. G. Dolle, R.K., echtg. v. J. J. Vermeulen, z. b., van Nieuwe sloot 27 naar Zaandam. H. Hu berts, N.H.,chauffeur, en gezin, van Pr. Hendrikstraat 38 naar Ooststel lingwerf. J. G. de Haan, R.K, boekhouder, van Clarissenbuurt 29 naar Heiloo. INGEKOMEN PERSONEN. G. Kaaij, bakkerskeeht, R.K., van Zijpe naar van der Woudestraat 20 H. Duin, landbouwer, N.H., en gezin, van Schermerhorn naar Schermerweg 19. D. Raar, contro leur A.V.M., geen, en gezin, van Zaandam naar Westerweg 110. F, Mooij,leeraar zwemmen, geen, van Hengelo naar Voordam 1. J. H, Noppeneij, z.b., geen, van Amster dam naar Koorstraat 33. J. P. van der Pluijm, ambtenaar C.C.C.D geen, en echtg., N.H., van Schiebroek naar Bisschop Bottemannestraat 17, J. Brouwer, d.b., N.H., v. Utrech naar Nassauplein 23. G. M. Bos, d.b., geen, van Heiloo naar Egmon derstraat 4. J. H. Selie, filiaalchef I kruidenierszaak, geen, -en gezin, van Amsterdam naar Payglop 21. A. Hetebrij, nachtwaker L.C.O., G.K., van Zutphen naar Spoorstraat 56. W. Hein, Off. Ned. Leger des Heils, Ned. L. d. H., van Enschede naar Hekelstraat 9. C. Leek, d.b., R.K., van Obdam naar van Everdingen- straat 18. J. H. Bergfeld, rijks ambtenaar Soc. Zaken, geen, van 's- Gravenhage naar Lyceumstraat 19. J. Ruimerman, conducteur N.S., geen, en gezin, van den Helder naar Corfstraat 6. A. H. van Dooren, cond. N.S., R.K., en gez., v. den Hel der naar Asterstraat 6. M. J. Vlaar, z.b., R.K., van Nieuwveen, naar Verdronkenoord 49. A. C. Pieters, verpleegster, geen, van Kat wijk naar Wilhélminalaan 11. C. J. Blaquboer, d.b., O.B., van Egm. aan Zee naar Emmastraat 41. J. Broek, echtg. van J. Prijs, z.b., O.B., van Egmond aan Zee naar Omval 21. C. C. Blom, h.i.d.h., N.H., van Leiden naar Lindenlaan 73. G. Terstall, stucadoor, geen, van Leiden naar Lindenlaan 73. J. Hadders, huishoudster, geen, van Leeuwarden naar Westerweg 97. H. G. de Wijk, kantoorbediende, geen, van Utrecht naar Lyceumstraat 64. J. Kuiper, wed. C. van Truijen, geen, van Hei loo naar Corfstraat 6. A. E. J. Cornelissen, leerl. verpleegster, N.H., van Rheden naar Wilhélminalaan 11. F. J. Mekken, d.b., R.K., van War- menhuizen naar Stationsweg 164. M. van Stein, Off. Ned. L. d. H., Ned. L. d. H., van Apeldoorn naar Hekel straat 9. S. H. Beuker, bedrijfslei der part. volkstuinen, N.H., van Bor ger naar le Landdwarsstraat 7. J. Blom, z.b., N.H., en echtg., van Eg- mond-Binnen naar. Kennemersingel 6. D. Lamberts, marechaussee, N.H., van Amsterdam naar Oude gracht 287. N. Kelder, z.b., G.K., van Schoorl naar Emmastraat 65. D. van Wijnen, tuindersknecht, N.II., van Haarlem naar Omval 51. G. Hansen, N.H., van Schellinkhout n. Heiligland 47. T. A. J. Cox, z.b., R.K., van Venray naar Verdronken oord 7. J. Veldhuis, z.b., N.H., en echtg., van Oudorp naar Koningsweg 24a. G. A. Ruitenburg, chauffeur, R.K., van Anna Paulowna n. Spoor straat 76. M. G. van Straten, echt- gen. van G. A. Ruitenburg, z.b., R.K., van Zijpe naar Spoorstraat 76. F. Brunner-Brouwer, z.b., E.L., van Bergen naar Pr. Julianalaan 14. II. Spiessens-Blomsteel, z.b., E.L., van Rotterdam naar Gerard Dou straat 12. G. Oosterbroek, mare chaussee, N.H., van Bloemendaal n. Oudegracht 287. C. van den Drie sche, vertegenwoordiger, N.H., van Rotterdam naar Spoorstraat 56. C. Zwankhuizen, z.b., N.H., van Am sterdam naar Snaarmanslaan 125. ANTI-BRITSCHE DEMONSTRATIES TE DAMASCUS. Beiroet, 8 Mei. (D.N.B.) De anti- Britsche demonstraties te Damascus gaan voort. Ten teeken van solida riteit met Irak hebben de studenten n staking afgekondigd. In de armere wijken worden middelen voor de roode halve maan van Irak ingezameld. Op het Egyptische con sulaat-generaal werd door een stu denten-delegatie namens duizenden studenten energiek geprotesteerd tegen bepaalde berichten van de radio te Cairo, die meermalen anti- Iraaksch zijn, naar het protest ver klaart. Dit behelst voorts het betoog, dat Irak voor de bevrijding van alle Arabieren met inbegrip van de Egyptenaren strijdt. Derhalve behoo- ren alle Arabieren zich aaneen te sluiten tot een gemeenschappelijk front om het onderdrukte Moham- medaansche volk te bevrijden v Engeland. EEN VERKLARING VAN GENERAAL TSOLAKOGLOE. Athene, 8 Mei (A.N.P.) De Griek- sche minister-president, generaal Tsólakogloe, heeft aan journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de mannen, die verant woordelijk geacht moeten worden voor den oorlog van Griekenland tegen Duitschland, rekenschap te genover de nieuwe regeering zullen moeten afleggen. Hetzelfde zal ge schieden met degenen, die zich ten koste van de gemeenschap hebben verrijkt of zich aan het volksvermo- gen hebben vergrepen. Hoe tegen de politici uit het vorige tijdperk zal worden opgetreden, is nog niet be kend. DE ONLUSTEN IN BRITSCH- INDIE. New York, 8 Mei. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Calcutta slaat men in Britsche kringen de toenemende gisting onder de Mohammedaansche bevolking van Britsch-Indië met de grootste bezorgdheid gade. In La hore, is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen, toen het vierde re giment lanciers naar Karatsji ge transporteerd zou worden om daar naar Irak scheep te gaan. Talrijke personen moeten omgekomen of ge wond zijn, dóórdat de zwaar gewa pende politie voor het grootste deel uit Hindoes bestaande, tegen de be- toogers optrad. Verscheidene honder den Mohammedaansche lanciers werden gearresteerd. Spoorwegverkeer tusschen Hon garije en Frankrijk. (D.N.B.) - In de komende dagen zal het directe spoorweg- en goederenverkeer van Hongarije over Italië naar het onbe zette Frankrijk geopend worden. Brussel, April 1941. De positie van. het V.(laamsch) N.(ationaal) V.(erbond) tegenover de problemen die zich thans in Bel gië stellen, kan alles behalve dubbel zinnig worden genoemd. De leider, Staf De Clercq, heeft in een reeds talrijk aantal redevoeringen het standpunt van zijn partij bepaald. De eerste belangrijke redevoering was die van November 1940, waarin hij zich bekende tot het nationaal-socia- lisme, verklarende dat Vlaanderen moet ingeschakeld worden in de nieuwe orde geboren uit de natio- naal-socialistische revolutie en dat het V.N.V. zich ten doel stelt het vestigen van de nieuwe orde in Vlaanderen, welke alleen kan tot stand kernen op den grondslag van een zuiver en waarachtig volksch be wustzijn, hetwelk, aldus de leider van het V.N.V., voor het Vlaamsche vclk inhoudt: het besef van zijn Ne- derlandsch karakter en den zin voor de Germaansche samenhoorigheid, voor wat Germaansche eer en plicht ebieden. De Vlaamsche wedergeboorte is het thema van het V.N.V. en het is duidelijk dat de episode van thans in de VI. beweging slechts de voortzet ting is van wat de VI. nationalisten steeds hebben nagestreefd en dat zij, in volle overtuiging de omstandig heden aangrijpen om, welke de op lossing ook zijn mag die de toekomst brengen zal voor het België van vóór 10 Mei, de machtspositie in te nemen welke het den Vlamingen mogelijk moet maken op te ruimen alles wat een normale en volle ontplooi ing van het volksleven in den weg stond. Het volksche element dat de Vlaamsche beweging steeds heeft ge kenschetst, omdat zij voor en door het volk werd gevoerd en steeds essentieel volksche verzuchtingen heeft gekend, heeft er toe geleid dat het V.N.V.. zonder moeite positie heeft gekozen. De algemeene propa gandaleiddr van het V.N.V., R. de Tollenaere, verklaarde op een bij eenkomst in het Kon. Circus te Brussel: „De Duitsche zege op het vasteland is geen Vlaamsche zege, maar hij opent de mogelijkheid op een VI. redding, welke wij zelf moe ten beyechten". Op dezelfde verga dering, die door den heer De Clercq historisch werd genoemd en waar aan hij dezelfde beteekenis toekende als aan die in den Alhambraschouw burg te Brussel, tijdens den oorlog 1914-1918, waar de oprichting van den Raad van Vlaanderen werd be kend gemaakt, hield de leider van bet V.N.V. een betöog, waarin h'y Brussel voor de Vlamingen opeisch- te, aankondigend dat binnen kort daaraan vorm zal worden gegeven. Hij verklaarde andermaal dat het V.N.V. voor de volle 100 percent samenwerkt met de Duitsche autori teiten voor de verwezenlijking van het nationaal-socialisme en stelde de candidatuur van zijn partij voor de machtsovername in Vlaanderen, het V.N.V. dat, zei hij, met zijn 55.000 leden, als politiek exponent, met zijn 5.000 leden van de jeugdorganisatie, van met dat kern sue"::anaal gebombardeerd. Berlijn, 8 Mei (D.N.B.) Het Egyp tische ministerie van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst heeft gemeld, dat vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht het Suezka- naal hebben gebombardeerd. Het te- legraafgebouw, wegen en spoorwe gen zijn getroffen. De aanval heeft twee uur geduurd. Alexandria heeft tweemaal luchtalarm" gehad. met de 5.000 manschappen de Zwarte Brigade (militie), zijn Arbeidsorde (syndicaat) 200.000 aangeslotenen stelt, de is waar rondom zich een VI. concen tratie vormen kan. Op deze vergade ring maakte de heer De Clercq ook het plan bekend om, zij het dan sym bolisch, een eenheid te vormen die zou optreden in den strijd tegen En geland, door de bezetting van een sector aan de Vlaamsche kust of door de vorming van een afweerbatterij tégen de Engelsche vliegers. De lei der van het V.N.V. heeft op andere vergaderingen ook de behoefte aan levensruimte voor de Nederlanden tot een programmapunt gemaakt en na een uitvoerig statistisch en poli- tiek-economisch onderzoek verklaar de hij o.m. te leper: „Frankrijk's be volking gaat achteruit. Frankrijk heeft enorme uitgestrektheden braak liggende gronden. De Nederlanden hebben tekort aan landbouwgrond. Waarom zou Frankrijk de leeg ge- loopen departementen niet kunnen aanvullen met autochtone Franschen uit andere departementen, in plaats van steeds beroep te doen op vreemd bloed waarom zou de toestand in Frankrijk niet gesaneerd worden door de verhuizing uit Noorderde partementen, aldus voor de Neder landen den broodnoodigen grond vrijlatend? Met het oog op het weg ruimen van wrijvingsmogelijkheden ;n West-Europa, met het oog op de saneering van Frankrijk, met het oog op het schenken van de levens ruimte aan ons Dietsche .volk, hopen' en gelooven wij dat degene die over dat alles beslissen zal, aan ons Ne- derlandsche volk de ruimte zal geven waarop het door zijn levenskracht recht heeft om in welvaart te leven. Op deze wijze zou in Europa een evenwicht hersteld worden, aldus zou er voor ons volk in het alge meen, voor onze boeren in het bij zonder, bodem en levensmógelijk heid worden verzekerd. En op een vergadering te Kortrijk kwam hij op dit thema terug, andermaal de hoop uitdrukkende dat „de jongste ge beurtenissen aanleiding zullen geven tot de teruggave van wat ons, door het bloed, de geschiedenis en het recht zelf, toebehooren, namelijk Fransch-Vlaanderen". Uit de hooger genoemde en door den leider van het V.N.V. zelf mede gedeelde cijfers blijkt ten overvloede dat heel wat Vlamingen niet zijn aangesloten bij het V.N.V., alhoewel het een zeer sterken invloed ont wikkelt. ook bij de inbezitneming van sleutelposities. Naast het Vlaamsch element zal men ongetwijfeld onmiddellijk den ken aan het Waalsch element. In Wallonië zelf is, behalve dan cle rexistische bedrijvigheid van De- grelle en de andere activiteit van H. de Man, niets merkbaar van poli tieke beweging. Men is er nog steeds met verstomming geslagen door de ineenstorting van 10 Mei, wat voor Se Walen in België vanzelfsprekend nog erger is geweest dan voor wie ook en de „attentisten", degenen die willen afwachten, vormen er de groote meerderheid. De Franscht. ineenstorting is voor de Walen, die Frankrijk onomwonden steeds als hun tweede vaderland hebben be schouwd, een bittere ontgoocheling geworden. Veel meer dan in Vlaan deren is m-en in Wallonië blind voor de veranderde toestanden en veel minder dan in Vlaanderen voelt men er den polsslag aan van den nieuwen tijd, die, wat er ook moge gebeuren, geboren worden zal. Een feit is het, dat het vooral Walen zijn die zien inspannen om de „idéé bèlge" vast te ankeren, zij het dan in een vorm waarin de Vlamingen een volwaar dige rol zouden spelen. De Walen, zoowel als de Vlamin gen, beseffen dat het toekomstige statuut van deze gewesten niet door hen zal worden beslist, maar poli tiek bedri^ige Walen leggen er zich op toe te hopen dat België als Staat zal blijven bestaan. Wat nog niet beteekent dat deze hoop eenzijdig Waalsch zou zijn. In het VI. land bestaan op dit gebied ook verlan gens, vooral bij de niet politiek be- drijvigen, die er slechts plaats voor vin-den in den vorm van een Vlaam- schen voorkeurseisch bij een even» tueel nieuwen Belgischen Staat. In- t-usschen is het wat de Waalsche beweging betreft belangwekkend wat iemand zooals de heer Raymond Colleye, voorzitter van het „Comité National Wallon" en gewezen be stuurder van „L'Opinion Wallonne" heeft te Vertellen. Deze verklaarde aan een medewerker van „Volk en Staat" dat sedert 10 M<^ Wallonië zich letterlijk als tegen den grond geslagen voelt. De Waalsche bewe ging is ineen-gestort. Wallonië bezit geen enkel politiek kader. Hierin zoekt de heer Colleye de reden van de negatieve houding van Wallo nië. D,och op dit oogenblik komt er nieuw leven in de Waalsche bewe ging dank zij de bemoeiingen van de „Lique Wallónne" bij de leidende instanties te Brussel- en dank zij streng persoonlijke bijeenkomsten. De heer Colleye beklaagt er zich over dat op leidende bestuursposten in Wallonië persqnen worden ge plaatst die niet Waalsch denken. Het verwijt van francofiel te zijn wordt verklaard door het feit van Waalsche trouw aan de cultuur van het Zuiden. De voornaamste vjjan- :Ien zijn de Brusselaars en de unita- is ten. De heer Colleye blijft trouw aan de federalistische opvattingen -welke hij sedert 30 jaar verdedigt,, n den vorm van een loyale over eenkomst tusschen Vlamingen' en Walenj Maar daarom moet ook een Waalsch bewustzijn tot uiting komen. Wat het rexisme betreft heeft de Waalsche beweging dit steeds met argwaan beschouwd, omdat het de nationalistische bewe ging heeft aangevallen. De misluk king van het rexisme in Vlaanderen heeft den heer Degrelle er toe aan gezet zich op Wallonië te werpen. Dat heeft kunnen doen gelooven dat 't rexisme zich met Wallonië ver eenzelvigde, wat een vergissing is. De heer Colleye beschouwde vesti ging van een Waalschen cultuur- raad als een eerste etappe en als onmiddellijke eischen formuleerde hij zijn opvattingen alB volgt: 1. Op richting van een Waalschen Econo- mischen Raad; 2. Vorming van een commissie, buiten de administratie, belast na te gaan of alle posten in de administratie, onderwijs gerecht, balie, enz. door Walen bezet zijn; 3 Afsluiting van een overeen komst met de Vlamingen voor veT- deeling van de centrale bestuurs posten op een -voet van gelijkheid. Naar aanleiding hiervan moet wel worden opgemerkt dat, indien de Waalsche beweging slechts een vrij geringe beteekenis had, dit een oor zaak vond in de omstandigheid dat de Walen zich slechts weinig tekort gedaan konden voelen. Bovendien was zij steeds ingesteld op het ver langen van de Walen Franschen te maken. Nochtans is het niet uitge sloten dat mettertijd de W. bewe ging meer vorm krijgt. Opinies als deze van den heer Colleye zijn in- tusschen steeds meldenswaard. Troepen en oorlogstuig naar Manila. (D.N.B.) - Volgens een Do- meibericht uit Manila is gister het Amerikaansche vrachtschip Was hington, groot 24.000 b.r.t., met troe pen en oorlogsmateriaal aan boord m Manila aangekomen. Het aantal der troepen is niet bekend. Lloyd George onthield zich van stemming. (D.N.B.) - Volgens een Reuterbericht heeft Lloyd Geor ge, die Woensdag in het Lagerhuis heftige critiek op de Britsche regee ring oefende, zich bij de stemming over de motie van vertrouwen ont houden. De Serviërs in Kroatië. - De Kroatische regeering heeft, om een einde te maken aan zekere Servi sche invloeden in Agram en in de provincie, een reeks maatregelen getroffen, die het optreden der Ser viërs in het openbaar regelen. Op grond daarvan moeten deelen van de bovenstad te Agram,' de regee- ringswijk, binnen 48 uur door de daar wonende Serviërs ontruimd worden. Engelsch slagschip getroffen. (D.N.B.) - Bij den luchtaanval, die het Duitsche luchtwapen Woensdag heeft ondernomen, dook een Duit sche bommenwerper boven Ply mouth tot op 20 m. van een gedokt slagschip en bombardeerde het. Het schip kreeg een voltreffers van een der zwaarste, explosiefste Duitsche bommen en heeft waarschijnlijk buitengewone schade opgeloopen. 271. Weer laten ze het touw naar beneden en na enige tijd gewacht te hebben, wordt dit beneden strak getrok ken. Voorzichtig haalt de professor, die wijdbeens over de kloof is gaan staan, het op. 272. Daar komt het eerste maanmannetje boven. Met een opgewonden pieperig stemmetje doet hij een heel verhaal, waar Pam echter niets van begrijpt. De profes sor schijnt het wel te verstaan, wat het kereltje zegt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6