DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE HAVEN VAN HULL GEBOMBARDEERD. Britsche vliegtuigen boven het N.W. Duitsche kustgebied. Het Iraksche conflict. BRITSCH VLIEGTUIGMOEDERSCHIP EN SLAGSCHIP TWEEMAAL GETROFFEN. DE EILANDEN SAMOS EN FURNI BEZET. Italiaansch le-r er bericht. Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.20 tot 5.52 van 21.21 tot 6.51. op 20.24 onder 5.45. op 21.44 onder 622., ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERfENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij vb HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 110. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJLiKMA. Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 10 Mei 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 9 Mei (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend:: Een duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Kuppisch, heeft in het noordelijke deel van den Atlantischen oceaan vier koopvaardijschepen met teza men meer dan 2>0.000 brt. deel uit makende van een krachtig be schermd konvooi, tot zinken ge bracht. Het luchtwapen bombardeerde in den afgeloopen nacht met goede uitwerking de haven van Hull. In docks, opslagplaatsen en graanpak- huizen breidden groote branden zich tot een op grooten afstand zichtbare vlammenzee uit. Bomtreffers van allerlei kaliber op fabrieken in de Midlands, vooral in Nottingham, als mede in havenwerken in Zuid- Engeland, verwekten hevige ver woestingen. Gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland een stout- moedigen aanval in scheervlucht op een groote fabriek van de vliegtuig industrie en op een vliegveld. De aanvallen hadden bijzonder goed resultaat. In het zeegebied voor de Oostkust van Engeland en Schot land vernietigden gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 5.000 brt- en beschadigden zes andere groote schepen zoo ernstig, dat nieuwe zware verliezen als vrijwel zeker té beschouwen zijn. Bij aanvallen op de Britsche Zuidkust schoten jacht vliegtuigen gisteren zeven Britsche jagers omlaag en vernietigden een Vijandelijke motortorpedoboot abor beschieting met boordwapens. De be manning werd door den Duitschen reddingsdienst ter zee in veiligheid gebracht. De beide laatste nachten gelukte het vier Britsche vliegtuigen boven vijandelijk gebied omlaag te schieten. Duitsche torpedo- en gevechtsvlieg tuigen schoten in het gebied van de Middellandsche Zee drie Britsche jachtvliegtuigen van het type Hur ricane neer. In Noord-Afrika aan beide zijden activiteit van artillerie en verken ners. Voor Tobroek verloor de vijand een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim in een luchtgevecht. De vijand wierp vannacht met vrij sterke strijdkrachten brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen van het noordwest-Duitsche kustgebied vooral op Hamburg en Bremen. 'Naast eenige industrieele schade, ontstonden voornamelijk verwoestingen aan woonwijken. De verliezen van de burgerbevolking aan dooden en gewonden zijn aan zienlijk. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen langs de rijks hoofdstad door tot in de streek van Posen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten elf der aanvallende toestellen omlaag. De totale verlie zen van den vijand op 7 en 8 Mei bedragen daarmede 39 vliegtuigen. Dacrvan werden er twintig in lucht gevechten, 12 door nachtjagers, vier door luchtdoelartillerie, twee door mijnenvegers en een door marine artillerie neergeschoten. In denzelf den tijd gingen 22 eigen vliegtuigen verloren. Bij verkenningsvluchten boven Engeland hebben zich twee beman ningen bijzonder onderscheiden: eer ste luitenant Metzël, eerste luitenant Wenzel, oberfeldwebel Schmidt, on derofficier Roeff en vervolgens eer ste luitenant Hofmann, onderofficier Hoffmann, obergefreiter Netz, en obergefreiter Ekrawski. Op den eersten Mei ondernam een gevechtsvliegtuig onder den eersten luitenant Heinrichss met feldwebel Karsch, feldwebel Igener en gefrei- ter Mandl onder moeilijke omstan digheden _een stoutmoedigen en suc cesvollen aanval op de torpedo- fabriek in PortlandWeymouth. Twintig Engelsche vliegvelden aangevallen. Berlijn, 9 Mei. (D.N.B.Om streeks twintig vliegvelden in Z.- en midden-Engeland zijn volgens de definitieve berichten, naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, in den afgeloopen nacht door Duitsche bommenwerpers goeddeels met succes aangevallen. Brisant- en" brandbommen richtten door de bank aanzienlijke verwoes tingen aan. Op verscheidene vlieg velden brandden hangars en kwart- tieren af. Ook talrijke technische installaties van de grondorganisa- tie werden vernietigd. Eenige vliegtuigen bereikten Berlijn. Berlijn, 10 Mei (D.N.B.) Vijande lijke vluchten waren in den nacht van 9 op 10 Mei gericht'op Noord-, West- en Zuid-West-Duitschland. De aanvallen golden in hoofdzaak Z.W.- Duitschland, waar verscheidene vliegtuigen een groote stad met bri sant- en brandbommen bestookten. Over de veroorzaakte schade zijn nog geen definitieve berichten be schikbaar. Wel kan als zeker worden aangenomen, dat er verliezen onder de burgerbevolking ontstaan zijn. Van de tot Noord-Duitschland door dringende vliegtuigen bereikten eenige ook de rijkshoofdstad. Hier werden bommen geworpen op een dichtbevolkte woonwijk Er ontstond geen militaire schade. Wel werden woonhuizen verwoest en werden verscheidene burgers gedood en ge wond. Beiroet, 9 Mei. (D.N.B.) De op roep van den Groot Moefti van Je ruzalem aan de Arabische bevol king, aan alle Arabieren om zich aan te sluiten bij den strijd van Irak tegen de Engelsche on derdrukkers, heeft hij de bevol king van Iran levendigen geest drift gewekt. Ook de Iraksche dag bladen geven uitdrukking aan hun sympathie voor het Iraksche volk. De Engelsche vrouwen en kinderen te Bagdad. Stockholm, 9 Mei. (D.N.B.) Alle Britsche vrouwen en kinderen te Bagdad zijn, naar Reuter meldt, bij het begin der vijandelijkheden uit de Iraksche hoofdstad geëvacu eerd en naar Basra overgebracht. De meerderheid hunner is intus- schen volgens het Engelsche bureau over zee naar Britsch-Indië ver trokken. ENGELSCHEN VERLATEN SYRIË. Beiroet, 9 Mei. (D. N. B.) De Sy rische pers wijst erop, dat de Engel sche consulaten in Beiroet en Da mascus hun burgers hebben aange raden het mandaatgebied te verlaten, laten. Talrijke Engelschen zouden reeds klaar staan om te vertrekken. De Amerikaansche universiteit heeft den Palestijnschen, Irakschen en Egyptischen studenten aange raden, naar hun land terug te keeren. TURSCH BLAD KEERT ZICH TEGEN ROOSEVELT. Ankara, 9 Mei (A.N.P.) Het blad „Tasviri Efkar" is de eerste courant in Turkije welke een artikel bevat, dat zich tegen president Roosevelt keert. Het blad schrijft: De redevoe ringen en verklaringen van Roose velt en door hem verstrekte inter views worden langzamerhand ver velend. Altijd wanneer deze heilige persoon den mond opent en vlam men uit hem schieten wekt het den schijn, of Roosevelt den oorlog ver-/ klaart of dat de Vereenigde Staten zich reeds midden in het conflict bevinden. Europa en ook Amerika branden reeds -genoeg, daarom is het heelemaal niet noodig nog olie op het vuur te gieten. Het zou veel beter zijn, indien Roosevelt voor stellen deed voor een vrede, in plaats van vechtlustige redevoerin gen af te steken om den oorlog nog te verscherpen. Hoewel de Ver eenigde Staten beloofd hebben Joego-Slavië en Griekenland te hel pen, hebben zij dezen landen in werkelijkheid nog niet een kogel gestuurd. DÜITSCH PROTEST IN WASHINGTON. Berlijn, 9 Mei. (A. N. P.) Van wel ingelichte zijde wordt gemeld: „Naar in de Wilhelmstrasse heden werd bevestigd, heeft Duitschland tegen het in beslag nemen van Duitsche scheper in de Vereenigde Staten een protest ingediend". Ergens in Italië, 9 Mei (Stefani). In zijn legerbericht no. 338 maakt het Italiaansche opperbevel hét volgende bekend: Onze verkenningsvliegtuigen hebben gisteren in het westelijke bekken van de Middellandsche zèe een groot vijandelijk konvooi op gemerkt, dat beschermd werd door twee slagschepen, een vliegtuig moederschip, én een onbekend aantal kruisers en torpedojagers. Onze torpedovliegtuigen, door ja gers geëscorteerd, deden'een stout moedigen aanval op de vijandelijke vloot-eenheden en torpedeerden twee kruisers, een torpedojager en een groot schip. Vervolgens werd de vijandelijke vlootformatie hevig aangevallen door onze formaties bommenwer pers, welke een slagschip, het vliegtuigmoederschip en twee groo te schepen troffen. Laat in den middag en gedurende den nacht troffen onze torpedovliegtuigen het vliegtuigmoederschip en een slag chip ten tweeden male. Tijdens de hevige luchtgevechten tusschen onze jachtvliegtuigen en de vijandelijke jagers, die het kon vooi beschermden, zijn dertien Britsche vliegtuigen van het type Defiant en Hurricane neergehaald. Van onze machines zijn er vijf niet teruggekeerd. Drie toestellen wer den beschadigd met gewonden aan boord. Drie andere Engelsche vliegtuigen zijn door Duitsche ja gers neergehaald. In de Egeïsche zee hebben, onze afd-eelingen infanterie en mariniers met medewerking van lucht- en vlootstrijdkrachten de eilanden Samos en Furni bezet. Onze lucht- formaties hebben met torpedo's twee groote schepen getroffen en een kruiser van 7000 ton, welke werd opgemerkt met zware slagzij en omgeven door vlammen en rook. In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van To broek. In den nacht van 7 op 8 Mei is Benghazi aan een bombardement uit de lucht onderworpen. Er vielen weinig slachtoffers en de schade is van geen beteekenis. Duitsche luchtformaties hebben aanvallen gedaan op vijandelijke inrichtingen 'en. vijandelijke schepen, welke in de haven van Tobroek voor anker lagen. Twee schepen werden ge troffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika is de vijand er na een intense voorbereiding met ar tillerie en luchtmacht in geslaagd een van onze stellingen in den sector van Aladji te bezetten, doch hij werd hieruit verdreven door een krachtigen tegenaanval onzer zijds, waarbij hem gevoelige ver liezen werden toegebracht. Luchtaanval op het Suezkanaal. Herlijn, 9 Mei. (D.N.B.) Afdee- lingen van de Duitsche en de Ita liaansche luchtmacht hebben een geslaagden aanval op het Suez Kanaal gedaan. Zoowel het Kanaal zelf als de voor den oorlog be langrijke neveninstallaties werden urenlang bestookt. De spoorweg langs het Kanaal is op talrijke plaatsen ernstig getroffen. Electri- sche centrales zijn beschadigd, bo- vengrondsche leidingen vernield. In weerwil van het scherpe afweer - vuur konden de vliegtuigen hun taak met succes volbrengen. De Italiaansche verliezen in April. Ergens in Italië, 9 Mei (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaan sche" strijdkrachten publiceert de verliezen in de maand April en die, welke nog niet in voorgaande lijsten opgenomen zijn. De verlie zen aan het Grieksche en Joegosla vische front bedroegen: 2338 doo den, van wier vier Albaneezen, 12.605 gewonden, 5830 vermisten Front Julische Alpen: resp. 34, 73, 31. Noord-Afrika, 164, 52, 49.868. Oost-Afrika 3270, 5040, 15.300. Ma rine 39, 115, 3921. Luchtmacht 39, 91, 99. DE GEVECHTEN IN ABESSINIE. Rome, 9 Mei. (D.N.B.) Over het verloop van den strijd in Abessinië wordt in politieke kringen de vol gende uiteenzetting gegeven: De Italianen strijden in drie afzon- derlije groepen. De eerste groep vecht onder persoonlijk bevel van den onderkoning, den hertog van Aosta,.in het gebied van Amba Alagi, op ongeveer 400 kilometer ten noor den van Addis Abeba. Dit is de be langrijkste sector, waar heftig ge vochten wordt. De Italianen onder nemen aanvallen, de Engelschen tegenaanvallen. De tweede groep staat in de omgeving van het Tana- meer bij Gondar, de derde opereert onder bevel van generaal Gazzera in het gebied van Djimma en Galla in het zuidwesten van Abessinië. Hier bevindt zich het uitgestrekte gebied van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog niet verder op gerukt. Voorts bevinden zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegenstand. HEARST KAPITTELT CHURCHILL New York, 9 Mei. (D.N.B.) In een artikel over de laatste redevoeringen van Hitier en Churchill schrijft Hearst in het Journal American, dat Churchill meermalen gunstige vre- desaanbiedingen van Hitler van de hand heeft gewezen. Dit maakt geen gunstigen indruk, daar Churchill zelf toegeeft, dat Engeland den oorlog zonder de hulp van de Ver. Staten niet kan winnen. Het is wat onbe zonnen van Churchill geweest het op een volstrekte overwinning te hou den en vredeskansen te weigeren om zich er dan op te verlaten, dat een ander land voor hem „de overwin ning brengt". In het vervolg van zijn artikel ver klaart Hearst, dat president Roose velt is teruggekeerd tot de oude poli tiek van Wilson en opnieuw een po ging doet om Eurcpa de democratie op te dringen. Roosevelt streeft naar het presidentschap van de wereld. De Ver. Staten moeten maar hopen, dat Roosevelt niet t.' veel hooi op zijn vork heef genomen. EEN VERKLARING VAN MATSOEOKA. Tokio, 9 Mei (D.N.B.) Na de on- derteekenirjg van het vredesverdrag tusschen Frankrijk en Thailand heeft de Japanscbe minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, verklaard: „Het zoo juist ondertee kende verdrag dient er toe de don kere wolken te verdrijven, die een half jaar lang hebben gehangen bo ven Thailand en Fransch Indo- China en, de vriendschappelijke De- trekkingen tusschen beide landen te herstellen. Verder dient het tot beveiliging van hun toekomst". Wat de Japansch-Fransche en Ja- pansch-Thailandsche garantieproto collen betreft, zeide Matsoeoka: „Het verdrag heeft o.m. de bevor dering bewerkstelligd van nauwere economische betrekkingen en onze politieke, economische en militaire betrekkingen met Thailand en Fransch Indo-China geregeld. De betrekkingen tusschen Japan, Frankrijk en Thailand zijn thans veel nauwer en hechter. Japan hoopt, dat deze nauwe betrekkingen nooit losgemaakt of door kuiperijen van buitenlandsche machten ge stoord zullen worden. VAN KLEFFENS EN WELTER KEEREN NAAR LONDEN TERUG. Batavia, 9 Mei. .(Domei). Nu hun besprekingen met de regeering van Nederlandsch-Indië zijn afgeloopen zijn van Kleffens en Weiter, resp minister van buitenlandsche zaken en minister van koloniën van de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen, per vliegtuig uit Bata via naar Soerabaya vertrokken Kenkitsji Josjizawa, de bijzondere Japansche afgezant, en een aantal hooge ambtenaren van de Neder- landsch-Indische regeering waren op het vliegveld aanwezig om af scheid te nemen. Men verwacht, dat van Kleffens en Welter van Soerabaya per vliegtuig zullen oversteken naar Australië, vandaar naar Nieuw-Zeeland zullen reizen om vervolgens hun reis via de Ver eenigde Staten te vervolgen naar Londen. Berlijn, 9 Mei. (D.N.B.) Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Zuid-Afrikaansche minister president, generaal Smuts, in een persgesprek met de Christian Science Monitor onder meer ge zegd, dat de Amerikaansche invloed op Zuid-Afrika sterker is dan die van eenige andere mogendheid. In dit verband is een ander be richt van belang, 'waarin gemeld wordt, dat het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken zich tot de Britsche regeering heef t gewend met het verzoek, de rbgee- ring der Unie van Zuid-Afrika te bevyegen tot het afstaan van vloot- bases aan de Vereenigde Staten. Ook vasteland ter beschikking? Madrid, 9 Mei. (D.N.B.) Volgens berichten van Madrileensche bla den uit Pretoria koestert mei) in nationale Zuid-Afrikaansche kringen de vrees, dat de regeering mogelijk niet alleen vlootbases, maar ook het Zuid-Afrikaansche vasteland ter beschikking van de Vereenigde Staten zou stellen voor militaire operaties. REGELING VAN JODENKWESTIE IN BEZETTE FRANSCHE GEBIED. Parijs, 9 Mei. (D. N. B.) Krachtens een verordening van den militairen bevelhebber in Frankrijk, zal de Jodenkwestie in het bezette gebied door een duidelijke definitie van het begrip Jood en door de opsomming van de bedrijven, welke voor Joden verboden worden, definitief geregeld worden. Met ingang van 20 Mei a.s. zijn de volgende bedrijven voor Joden verboden: Groot- en kleinhan del, café- en restaurantbedrijf, ver zekering, scheepvaart, verkeers- en transportondernemingen, bank- en geldwisselbedrijf, bemiddeling voor woningen, Jprreinnen en hypotheken, bemiddeling als agent, makelaar, handelsreiziger, enz. In geen enkel bedrijf mogen van den den 20en Mei af Joden werkzaam zijn als leiders of ondergeschikten, die met de klanten omgaan. Overtredingen tegen de ver ordening worden gestraft met gevan genisstraf en geldboeten. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Tokio, 9 Mei. (D.N.B.) Terwijl Japansche strijdkrachten, volgens hier ontvangen berichten, in Zuid- Sjansi en in de provincie Honan vrij groote offensieve operaties heb ben ingezet tegen het Chineesche centrale leger, hebben groote een beden van het Japansche luchtwa pen vanaf de steunpunten in het Noorden van Fransch Indochina gisteren een bomaanval ten uitvoer gelegd op Koenming. De voornnam- ste aanval was gericht op de mili taire school, munitiefabrieken en pakhuizen in het centrale en Noordwestelijke deel der stad. Door dezen aanval en drie andere aan vallen van de l^itste weken is, naar de berichten verklaren, deze voor de Chineesche operatie in Zuid-China hoogst belangrijke stad min of meer in de asch gelegd. OPROEP AAN JOODSCHE JEUGD IN PALESTINA. Biroet, 9 Mei. (ANP). Het in Tela- viv verschijnende blad „Telaviv" pu bliceert een oproep aan de Joodschs jeugd. Daarin wordt deze opnieuw verzocht zich op te geven voor het Engelsche leger. De oorlog in Irak, zoo schrijft het blad, vormt voor de Joden een ernstig gevaar. De Jood- sche staat in Palestina zal ten on der gaan, wanneer Groot-Britannië den oorlog in het nabije Oosten ver liest. Het gevaar daarvoor dreigt, Het geheele Jodendom moet groote offers brengen om den Engelschen aan de overwinning te helpen. Zon der- deze overwinning is er voor de Joden in Palestina geen toekomst meer. Gemengde huwelijken in SIo wakije verboden. (D.N3.) - Daar de bestaande bepalingen over de ongeldigheid van gemengde huwe lijk in Slowakije nog steed bepaal de leemten hebben laten bestaan zal de regeering in de komende da gen een verordening uitvaardigen, die huwelijken tusschen arische en Joodsche personen verbiedt. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond - Morgenavond Maans op- en ondergang 10 Mei: 11 Mei: AMERIKAANSCHE SCHEEP VAARTDIENST NAAR ROODE ZEE. Washington, 9 Mei. (D.N.B.) De Federal Shipping Board heeft offi cieel bekend gemaakt, dat een dienst met schepen onder Amerikaansche vlag naar de Roode Zee en eveneens naar China wordt ingesteld. Het li chaam weigerde bijzonderheden be kend te maken en motiveerde dit met de opmerking, dat geen inlich tingen meer gegeven worden over bewegingen van schepen, als Enge land daardoor benadeeld kan wor den. Zooals me', weet, heeft presi dent Roosevelt onlangs de Roode Zee voor de Amerikaansche scheepvaart vrij gegeven. PROTESTBETOOGINGEN IN GIBRALTAR. Algeciras, r Mei. (D.N.B.) Te Gi braltar zijn Donderdagmiddag en in den avond groote protestbetoogingen tegen de voorgenomen evacuatie ge houden. Ongeveer tweeduizend per sonen demonstreerden in de straten en op de pleinen. De politie ver spreidde de menigte, waarbij zich talrijke incidenten voordeden en ve len gewond werden. Op een der drie in de haven liggende schepen, die de vertrekkenden moeten vervoeren, is sabotage gepleegd. De machines zijn onbruikbaar gemaakt. Een delegatie der betoogers deelde den autoriteiten mede, dat de bevolking niet wenschte te vertrekken, omdat degenen, die reeds geëvacueerd rijn, in zee" slechten doen verkeeren. Incidenten bij de evacuatie van Gibraltar. Algericas, 9 Mei. (D.N.B.) Van middag is uit Gibraltar het eerste schip vertrokken met personen, die vandaag geëvacueerd worden. Daar bij hebben zich bloedige incidenten voorgedaan, daar velen weigerden Gi braltar te verlaten. Drie personen werden zwaar gekwetst en 18 gear resteerd. De ongeregeldheden kregen een dusdanigen omvang, dat de eva cuatie verder stopgezet moest wor den. Als gevolg van deze oproerige be weging is de nieuwe gouverneur van Gibraltar, lord Gort, zonder eenige plechtigheid geïnstalleerd. Lord Gort trad des ochtends om elf uur in func tie, terwijl de politiepatrouille de haven en den haveninstallaties be waakte. AMERIKAANSCH GRAAN NAAR FRANKRIJK. Washington, 9 Mei. (D. N. B.) De Fransche ambassadeur, Henry Haye, heeft vandaag een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Summer Wel les. Na deze bespreking deelde hij mede, dat de Amerikaansche regee ring toestemming heeft gegeven tot den aankoop van twee scheepsladin gen tarwe voor Frankrijk. Indien de situatie zich niet wijzigt, kan Frank rijk voortaan maandelijks twee scheepsladingen tarwe koopen. De verdediging van Egypte. (D.N.B.) - Op de Australische troe pen rust het grootste deel van de Egyptische verdediging, zoo heeft volgens een bericht van United Press uit Canberra de plaatsvervan gende Australische premier, Fadden, verklaard. Vleeschlooze dagen in Zwitser land. (D.N.B.) - Op grond van een besluit van den bondsraad ter be veiliging van de vleeschvoorziening beeft het departement van econo mische zaken bepaald, dat Woens dag en Vrijdag voorloopig vleesch looze dagen zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1