Centrale Veilingsvereeniging Warmenhuizen en Omstr. STILLE NO s Dl pROOK Steun aan de Texelsche schapenfokkerij. Opbrengsten der P.T.T. Prijzen van gevogelte. De tuinbouw heeft verschillende wenschen. DASHIELL HAMMETT 102 TV# Aki De Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, hou dende bepalingen krachtens welke uit het landboqw-crisisfonds steun wordt verleend aan hen, die binnen de gemeente Texel schapen fokken. Een commissie van advies voor de ze steunverleening is ingesteld. De P.T.T.-opbrengsten waren over Maart 1941 als volgt: meer of minder dan 1940 posterijen 3.316.966 93.40U telegrafie 48.741 394.043 telefonie 4.125.088 404.323 postchéque- en girodienst 1.171.408 370.436 totalen 8.662.203 474.116 De opbrengsten van Januari tot en met Maart 1941 waren: meer of minder dan 1940 posterijen 9.217.449 433.146 telegrafie 136.647 1.234.729 telefonie 11.955.574 852.418 postchéque en girodienst 3.471.845 1.084.258 totalen 24.781.515 1.135.093 Niet hooger dan f 1.50 per k.g. Het rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het pu bliek er nogmaals op attent, dat door den secretaris-generaal van het departement voor landbouw en vis scherij d.d. 20 December 1940 in het prijzenbesluit 1940 „gevogelte" werd bepaald, dat het te koop aanbieden, verhandelen en afleveren van ge vogelte aan consumenten, respectie velijk het afnemen van gevogelte door consumenten slechts geoor loofd is tegen prijzen, die niet hoo ger liggen dan 1,50 per kg ge slacht gewicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaan: kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen. Voorts is be paald, dat een ieder, die gevogelte aan consumenten verhandelt en af levert, verplicht is op een duidelijk zichtbare plaats in zijn winkel een prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen, waartegen hij gevogelte verhandelt, vermeld staan. HERDENKINGSBIJEENKOMSTEN VAN DE N. S. B. Gisteravond zijn te Den Haag, Amsterdam, Utrecht en te Rotter dam door de N. S. B. herdenkings bijeenkomsten gehouden n. a. v. de interneering van leden dezer beweging en van Duitschers van 10 tot 15 Mei van het vorige jaar. De leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, sprak te Rotterdam en Den Haag. De heer Mussert, die te Den Haag na een toespraak van mr. dr. van Genechten, prov.-gen. bij het ge rechtshof te Den Haag, het woord voerde, bracht de interneeringen van 10 tot 15 Mei in herinnering. Acht of negen jaren van terreur, aldus spr., zijn in die enkele dagen geëindigd. Spr. wendde zich tot de in die dagen geïnterneerde Duit schers. Hij zeide over hen o. m.: Zij zullen zich in die dagen der interneering wel zeer verbaasd hebben, dat het Nederlandsche volk hen dit kon aandoen. Ook ik heb nooit kunnen denken, dat men de Duitschers in Nederland zoo zou kunnen behandelen. Wij schamen ons daarover, met name omdat men toen zelfs ook de Duitsche vrouwen en kinderen heeft opge pakt. Maar het is mij vergund op dit oogenblik, hoewel ik niet het recht heb te spreken namens het Ned. volk, toch te zeggen, dat ons volk niet zoo slecht is als U uit het gebeurde wel zou kunnen op maken." Spr. herdacht vervolgens de Nederlandsche geïnterneerden en die in Ned.-Indië, welke laatsten nu reeds een jaar geïnterneerd zijn. Spr. was zeer erkentelijk voor den steun, dien de N. S. B. hier te lande van hen altijd heeft ontvangen. Door hun steun, die de bijdragen uit ons land zes a zeven maal over trof, is de beweging in leven kunnen blijven. Maar eens komt de dag, aldus spr., dat onze kamera den verlost zullen worden. Spr. leverde vervolgens critiek op de behandeling, die zij onder vonden. Vervolgens wijdde spr. zijn aan dacht aan de toekomst, waarin naar zijn overtuiging de nat.-soc. idee ons geheele volk zal omvat ten en waarin Nederland in het nieuwe Europa met het Duitsche Germaansehe broedervolk zal sa menwerken. Tenslotte bracht spr. hulde aan Hitier, den Führer aller Germanen, aan wien de Nederlandsche nat.- soc. zooveel dank verschuldigd zijn. De vergadering besloot met het zingen van het Duitsche volkslied en het zesde couplet van het Wil helmus. De bijeenkomst werd door een groot aantal Duitsche autoriteiten bijgewoond. TWEEDE BLAD Omzet 1940 nog niet de helft van 1917. De kolfbaan van het café De Moriaan was gistermiddag ge heel bezet ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de Centrale veilingsvereeniging Warmenhuizen en Omstreken. Onder meer waren aanwezig burgemeester Nolet van War menhuizen en Harenkarspel; de heer J. Kliffen, voorzitter van den Noordermarktbond; de heer S. de Boer Kz., voorzitter en vei lingleider van de L.G.C. en de heer Klant van de Prov. Com missie, alsmede twee afgevaar digden van de vereeniging „De Koophandel" aan den Langen- dijk. Openingsrede. De voorzitter, de heer K. Molenaar, heette de aanwezigen wei- kom, de hoop uitsprekend, dat de heer Nolet nog vele malen de ver gaderingen van de vereeniging zal mogen bijwonen. Voorts heette spr. speciaal welkom de vertegenwoordi gers van de andere vereenigingen van den Vierbond en het oud bestuurslid Nottelman, thans te Alkmaar. Spr. memoreerde, dat een jaar ge leden, aan den vooravond van den oorlog, de Centrale Veilingvereeni- ging ook vergaderde en dat hij toen nog den wensch had uitgesproken dat Nederland voor den oorlog ge spaard zou blijven. Gelukkig heeft de veiling, behoudens eenige droe vige uitzonderingen, geen verliezen geleden. Dank zij dc organisatie van de vei ling werd na de eerste verwarring al gauw weer het werk hervat. Allerlei maatregelen moesten worden geno men, om de veilingen te deen blijven bestaan en den handel te kunnen voortzetten. Zij hebben goed ge werkt: we zijn er nog. Thans hebben we geen minimum-, maar slechts maximumprijzen, die niet altijd hooge prijzen beteekenen, maar slechts be doeld zijn om een loonend bedrijf mogelijk te maken. Hiermee zijn we er nog niet, want zekerheid voor een behoorlijk bestaan geven zij niet. Immers, er is geen zekerheid dat de opbrengst van den bodem zóó is als waarop met het vaststellen der prij zen werd gerekend. Een eventueel tekort kan nu niet op een ander pro duct worden ingehaald. Er zal op de een of andqre wijze moeten worden ingegrepen/ om het tuindersbedrijf werkelijk loonend te maken. Het seizoen der vroege aardappe len was zeer goed, constateerde spr., en beter nog was dat voor de late soorten, dank zij het feit, dat deze volkomen gezond en goed gesorteerd werden aangevoerd, zoodat aller- wege slechts aardappelen uit War menhuizen werden gevraagd. De financieele uitkomsten der vei ling waren zeer goed, voor het eerst sinds vele jaren kwamen we weer boven het millioen. Terugkomend op de maximumprij zen, zei sprdat die eigenlijk op een veiling niet thuis behooren, omdat zij geen gelegenheid geven extra verzorging van het product extra te belooner.. 't Tegenwoordige systeem heeft met veilen eigenlijk niets uit {e staan. Het gevaar bestaat, dat het veilen tot het verleden zal gaan behooren, hoewel spr. zich niet kon indenken dat het met zooveel moeite en energie opgebouwde instituut zal verdwijnen. Intusschen zal men er wel rekening mee moeten houden. Als een ander systeem beter zou blij ken voor het individu en de gemeen schap, moet men dat aanvaarden, hoewel een ordening waar spr. in principe niet tegen was niet mag worden een harnas. Voldaan constateerde spr., dat door den oorlog de tuinderij niet radeloos of redeloos was. Integen deel, de leiding bleef volkomen voor haar taak berekend. Op allerlei terrein hebben zich in den loop der laatste v jaren talloos vele moeilijkheden voorgedaan ter zake den uitvoer. Wat zal de toe komst brengen? We weten het niet. Maar wel wist spr., dat de welvaart slechts kan bevorderd worden door vrede en uitgebreiden l andel over de heele wereld, waarbij geen enkel gebied mag zijn afgesloten, zooals nu al sinds jaren wél het geval is. Mededeelingen. Medegedeeld werd het aantal leden der aangesloten vereenigingen, totaal 610. De voorzitter las de totaal omzetten sinds het bestaan der vei ling, waaruit bleken de ups en downs in den tuinbouw. Het sterkst was het in 1933 toen de omzet ruim 313.000 was. Sinds dien gaat het weer gelei delijk omhoog, maar nog lang niet is het bedrag van 1917 gehaald, toen voor 2.760.000 geveild werd. Ook omzetbelasting op export-tuinbouwproducten. De voorzitter deelde mede, dat sinds 1 Jan. j.l. omzetbelasting moet worden betaald van den ver koop van tuinbouwproducten. Ge poogd was, om die belasting te leg gen op den prijs, maar dat is niet toegestaan, omdat dan de maxi mumprijs zou worden verhoogd. Thans is het nog erger geworden, want van 11 Mei af zal ook 1 pet. moeten worden betaald voor de voor export geveilde producten, die tot nu toe waren vrijgesteld. De veiling zal dit bedrag niet meer kunnen dragen, zooals zij dat wél deed, toen nog alleen voor het voor het binnenland geveilde omzetbe lasting moest worden betaald. Voor de tuinders zal dit een vrij zware heffing worden, die voor dc veiling te Warmenhuizen totaal een 10.0000 zal beloopen. Gepoogd zal worden om gedaan te krijger., dat deze belasting op een of an dere wijze mag worden verhaald. Rekening en verantwoording en balans; winstsaldo bijna 4000. De rekening en verantwoording over 1940 werd goedgekeurd in ontvangsten enuitgaven op 43.490.47. De balans gaf in activa en pas siva bedragen van 35.569 60 en werd eveneens goedgekeurd. De winst- en verlies-rekening sloot op 18.355.89 met een winst van 3999.29. Hiervan zal 200 worden bestemd voor uitkeering van 4 pet. dividend over het aan deelenkapitaal aan de aangesloten vereenigingen; van het restant zal de winstbelasting worden betaald; de rest zal worden gereserveerd. Begiooting 1941. Het Centraal bestuur bood de be grooting aan voor 1941, sluitend in baten en lasten op 12.450 met een post voor onvoorziene uitgaven van 3270. Er is gerekend op een om zet van 900.000. De heer J o nk e r vroeg om thans voor het laatst den post „en treegelden 300" onder de baten op Jte nemen. Allen, die er komen, zijn immers lid en bovendien staan de financiën er gunstig voor. De voorzitter erkende dit; de vereeniging heeft geen schulden meer en er is zelfs reeds een reser ve. Spr. zou het verzoek in het be stuur ter sprake brengen. Bij den post salarissen en verze- kerings-prsmies ad 2790 deelde de voorzitter mede, dat hierbij 's gerekend op een duurte-toeslag van 15 voor den marktopzichter- keurmeester en 25 voor den te lefonist en den schoonmaker, alsme de een salarisverhooging van f 100 voor den secretaris en de penning meesteres, een en ander gebaseerd op het verrichten van meerdere werkzaamheden en in verband met de tijdsomstandigheden. De begrooting werd goedge keurd. Jaarverslag 1940. Aan het jaarverslag van den se cretaris, den héér W. Dekker, ont- leenen wij het volgende: Den 27 Juni werd de veiling ge opend en reeds dadelijk ondervon den de tuinders moeilijkheden doordat ieder per dag niet meer mocht aanvoeren dan 4 kg. per are. Door de droogte hadden wij geen last van aardappelziekte, zoodat onze vroege aardappelen nog op tijd konden worden afgezet. Ook in de late aardappelen kwam geen ziekte voor in tegenstelling met andere streken, met het ge volg dat hier goede prijzen werden besteed. De aanvoer van dit pro duct stijgt ieder jaar. De vroege roode- en gele kool bracht goede, voor een tijdje zelfs hooge prijzen op tengevolge van den export naar België. De gewo ne witte kool bracht vaste, doch goede prijzen op. De teelt had iets beter kunnen zijn. Bij de inventari satie hiervan bleken aanwezig te zijn 248 wagonladingen, vorig jaar 246. Ook de prijs van de uien was goed; hij liep tot boven de zeven gulden. Toen op 18 Nov. de maxi mumprijs werd vastgesteld op 4, was de voorraad hier reeds voor 80 pet. geruimd. De andijviebou- Wers ondervonden dit jaar een groote teleurstelling, doordat een groot gedeelte bevroor als gevolg van het aanvoerverbod. De bewaar- koolteelt viel niet mee; door de groote droogte kwam er veer luis, met stagnatie in den groei als ge volg. Bij de vaststelling van den kooiprijs werd hier niet voldoende rekening mee gehouden. De veiling, welke voorheen een algemeene bedrijvigheid bracht, kreeg een heel ander aanzien. De wijzer van het afmijntoestel stond meestal stil, aangezien alles volgens het puntenaantal werd verdeeld. Het gebrek aan wagons liet zich soms ernstig aanzien, doordat er soms een week achterstand was bij de levering. De omzet bedroeg in 1940 1.033.484.54 tegen 808.989.38 in 1939, een vermeerdering van 225 894.96. Als we nagaan de stij ging van arbeidsloon, ploegloon, kunstmest enz. en rekening houden met de stijging van de kosten van levensonderhoud, blijk wel, dat me nige tuinder slechter zal uitkomen dan het vorig jaar, terwijl boven dien de eigenaars van den grona werden getroffen door 100 opcenten op de grondbelasting. Voor het eerst sinds 1929 werd weer het millioen overschreden. Een verheugend feit is, dat zoo goed als niets is doorgedraaid en al onze stapelproducten hun weg naar den consument konden vinden. In het afgeloopen seizoen is 247 maal geveild tegen 272 maal in het vorige. Door de vaststelling van de prijzen waren de voorraden spoe diger geruimd dan andere jaren. De aanwezige voorraden werden weer 2 maal geïnventariseerd en wel per 8 Dec. 1940 en 28 Jan. '41. In vergelijking met vorig jaar is de aanvoer van bijna alle koolsoor ten afgenomen. De aanvoer van roode kool verminderde met 227 wagons, gele kool met 152 wagons, gew. wit met 40 wagons, terwijl de aanvoer van Deensche witte ver meerderde met 13 wagons. Late aardappelen verminderden met 15 wagons, uien met 13, nep en zilver uien ieder met 3, en bieten met 5000 kg. De vroege aardappelen vermeerderden met 140 wagons, peen met 45.000 kg. en andijvie met 186.000 stuks en 3400 kg. Door den keurmeester werden geïnspecteerd voor Duitschland 22.142 baal aardappelen. De keur meester werd 56 maal opgeroepen voor de keuring, waarvan in 39 ge vallen boete werd toegepast; 12 maal werd het product reeds vóór de veiling afgekeurd. De financiee le positie van de veiling toont een gunstig beeld, zoodat na afschrij ving van 2000 nog 'n bedrag van ruim 3000 bij de reserve kan worden geschreven. Het bestuur onderging dit jaar geen verandering. Het parkeerter rein werd belangrijk verbeterd, doordat de schoeiïng werd ver nieuwd, terwijl tevens het terrein een halve meter werd verlaagd. Aan verschillende tuinders werd een extra teeltvergunning uitge reikt voor sluitkool. Jammer dat bij de verdeeling ervan geen voe ling werd gehouden met de veiling of standsorganisaties, tengevolge waarvan de vergunning soms in heel verkeerde handen kwam. Voorstellen van de aldeelingen. De tuinderscredieten. De vereeniging Westfriesland stelde voor om een verzoek te rich ten aan de gemeentebesturen en Prov. Staten om de tuinderscredieten van 1931 geannuleerd te krijgen en eenzelfde verzoek te richten tot de regeerings-instanties Voor de rijks- credieten. Het Centraal bestuur zei in het prae-advies: Door ons bestuur, maar vooral door het prov. bestuur zijn reeds verschillende malen pogingen in 't werk gesteld deze geheel of ge deeltelijk geannuleerd te krijgen, echter steeds zonder resultaat. Het bestuur kan in zooverre met het voorstel meegaan, dat het wil trach ten te verkrijgen, dat de rente, die betaald wordt, op de hoofdsom wordt afgeschreven. De heer Wildeboer (Schoorl- dam) lichte het voorstel toe. Hij ging de geschiedenis van deze credieten na en meende, dat men het geld beter in den vorm van steun had kunnen geven. Het prae-advies ging hem niet ver genoeg. De heer P. J. Mink (Warmen huizen) had dezelfde bemerking. Men moet zijn uiterste best doen, om een bevredigende oplossing te bereiken. De stands- en de veilingsorganisaties moeten samenwerken en de Prov. Commissie bedenke, dat de zaak wel waard is zijn best te doen om het gewenschte resultaat te bereiken. De voorzitter zei, dat het centraal bestuur niet geheel moede loos is en beseft, dat het afschrijven van de rente op de hoofdsom deze toch doet verminderen. Er is, zoo ging spr. voort, ten aanzien van deze credieten geen eensgezindheid in de verschillende organisaties. Ged. Staten voelen niets voor annulee ring, maar zijn er niet tegen om on inbare credieten af te schrijven. Spr. was ervan overtuigd, dat er velen zijn, die niet in staat zullen zijn het hun verleende crediet af te lossen. Geleidelijk zullen die moeten worden afgeschreven. Ged. Staten maken het den credietnemers niet lastig. Vast staat wel, dat de tuinders met de credieten zijn gebaat ge weest en dat deze practisch rente loos zijn. zooals ook de regeerings- credieten. Na nog eenige besprekingen werd het prae-advies goedgekeurd. Is 65 jaar oud? De vereeniging Groenteteelt wenschte de leeftijdsgrens voor func- tionnarissen in de tuinbouwvereeni- gingen in het algemeen zien bepaald cp 65 jaar. Het centraal bestuur betoogde in het prae-advies, dut iemand van 65 jaar nog zeer goed een bestuursfunc tie zal kunnen vervullen, maar wilde wel eenigszins in de voorgestelde richting gaan en gaf in overweging de leeftijdsgrens voor leden van het Centraal bestuur te stellen op 70 jaar. De voorzitter verdedigde net prae-advies tegenover een paar af gevaardigden van Groenteteelt. Het voorstel werd niet gesteund, zoodat het prae-advies als aangenomen werd verklaard. De samenstelling van het Centraal Bestuur. De afd. L. T B. Tuitjenhorn stelde ovor om de statuten zoodanig te wij zigen, dat afdeelingen met veel leden sterker vertegenwoordigd zullen zijn in het centraal bestuur dan de kleinere vereenigingen. De L. T. B. Warmenhuizen had voorgesteld, dat de aangesloten afdee lingen voor elke 50 leden of gedeelte daarvan één vertegenwoordiger in het C. B. zullen hebben. Het C B. kon gich niet geheel met deze voorstellen vereenigen en was na verschillende besprekingen tot de conclusie gekomen, dat het ge- wenscht kan zijn de statuten zóó te wijzigen, dat vereenigingen met meer dan 100 leden drie vertegenwoor digers krijgen in het C. B.; zij, die minder dan honderd leden hebben, zouden twee vertegenwoordigers houden, zooals tot nu toe elke ver eeniging had. „Groenteteelt" was vóór be houd van de bestaande regeling. De heer P. J. Mink, vertolkende de meening van „De Noord", zag geen aanleiding voor verandering van de samenstelling in de vertegenwoordi ging. Een grooter bestuur dan thans (16 leden) achtte spr. ongewenscht. De voorzitter ging na hoe de toestand van thans met een groot bestuur is ontstaan. Een kleiner col lege kan misschien méér practisch werk doen, maar vóór een samen stelling als die van thans is z.i. toch wel veel te zeggen, omdat dan de invloed in de vereenigingen grooter is. Men moet echter voorkomen, dat kleine vereenigingen een oneven redig grooten invloed zouden kun nen hebben. Uit die overweging was het C. B. tot het prae-advies ge komen. Verschillende heeren voerden over de voorstellen nog het woord. Bij de daarop gevolgde stemming werd het voorstel van Tuitjenhorn-Warmen- huizen met 34 tegen 31 stemmen ver worpen (de meerderheid van 75 der stemmen was niet verkregen). Ook het prae-advies van het C. B. werd verworpen. De toestand blijft dus onveranderd. Rondvraag. De heer Wildeboer vroeg of er niet méér stikstofmest is te ver krijgen om „den productieslag" te doen slagen. De heer Klant vertelde van verschillende besprekingen met tuin- bouw-autoriteiten, maar meende te mogen aannemen, dat het er met den stikstofmest slecht voor staat. „Groenteteelt" klaagde over ge ringe bekendheid van de gelegen heid om kunstmest te krijgen. De voorzitter zou er met den voedselcommissaris over spreken. Hij zegde toe, dat het C. B. in het alge meen zijn best zal doen voor een zoo goed mogelijke kunstmestvoorzieninjjJ De heer Pronk bepleitte de mo gelijkheid van het verkoopen van kool per snees, waardoor de tuinder altijd zou kunnen rekenen op een bepaalde opbrengst. De voorzitter merkte op, dat een dergelijke verkoop nu eenmaal verboden is. De heer Pronk klaagde over de hooge grondbelasting in het Geest- mer-Ambacht, waar nu de opbreng sten kleiner zijn dan voorheen. De voorzitter gaf toe, dat in derdaad de grondbelasting enorm is toegenomen, maai, of daarmee de voedselvoorziening in het algemeen gediend is, betwijfelde spr., omdat de levensstandaard er hooger door wordt. Als de belasting in het Geest- mer-Ambacht onevenredig hoog is, zou daartegen moeten geprotesteerd. De heer Mink vroeg of in War menhuizen geen gelegenheid kan worden gegeven tot het veilen van rabarber, waarop de voorzitter in cverweging gaf in dezen verbin ding te zoeken met de veiling. Geklaagd werd over de -bepaling van het gewicht der bossen rabar ber op 2kilo. De voorzitter dacht dat dit komt door de vaststel ling van een maximumprijs, welke dan beter te controleeren zou zijn. De heer De Boer (L. G. C.) zei, dat de handel sterk tegen die 2klio is. Er is echter1, geen voldoende touw voor die bossen. Uit dien hoofde zou spr. het los verzenden prefereeren. Spr. verwachtte nadere regelingen. Overigens deelde spr. mede, dat de hoogere instanties alle vol lof zijn over de wijze, waarop de verschillen de maatregelen ter zake den tuin bouw zijn uitgevoerd. Dien lof bracht spr. terug naar de leden der tuinbouw- en veilingsvereenigingen en hij hoopte dat de tot nu toe ge bleken eensgezindheid zal bewaard blijven. De heer Mink wilde drang zien uitgeoefend op het beschikbaar stel len van bestrijdingsmiddelen van de aardappelziekte, in het belang van de voedselvoorziening. De voorzitter verzekerde, dat het C. B. alles doet wat het kan om die middelen te verkrijgen. De vraag is echter of ze er in voldoende hoe veelheid zijn. Er kwamen verder nog eenige pun ten ter tafel, waarna sluiting volgde Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daaryoor speciaal ingericht. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. FILMNIEUWS WINTERNACHTSDROOM. Harmonie-Theater. Onder dezen titel wordt u van de week in de Harmonie een allergezel ligste comedie voorgezet, die aan allen, die haar zullen zien, enkele uren van intens genoegen zal bezor gen. Niet alleen, dat het geval vlot van opzet en regie is en dat het door een keur van artisten gespeeld wordt, ook de prettige ongedwongen sfeer zal op menigeen in deze span nende tijden een oogenblik bevrij dend werken. Voeg daarbij «en keur van natuuropnamen uit het ski-land bij uitnemendheid Garmisch, en merk op dat de vrouwelijke hoofd rol door een schat van een meisje gespeeld wordt (Magda Schneider). Twee dwaze, eerlijke kerels, de een als kassier, de ander als expedi tieknecht werkzaam in een groot ra- diotoestellenbedrijf, besluiten hun eveneens daar werkzame lieve vrien dinnetje Hilde, die als wees alleen door het leven moet, een prettig Oud-en-Nieuw te bezorgen en haar, als het even kan, haar levensgeluk te laten veroveren. In den vorm van een knappen, rijken, sympathieken jongeling natuurlijk. Zij gaan hier voor het jaareinde vieren in een chic hotel in Garmisch, leven ont zaglijk boven hun stand, worden verdacht van fraude, worden opge licht door een paar aanminnige ho- telratten en zien dan hun protégé m een zwaren flirt gewikkeld met een dood-eenvoudigen ski-leeraarTot overmaat van ramp zijn de directeur en de procuratiehouder ook in het hotel, juist als de kassier zich een feest aanmeet met de zoöeven ge noemde boeven in rok, en hun ver moeden van fraude wakkert aan. Daarbij komt, dat de expeditieknecht kamers besteld heeft op den naam van Prinz Leopold en het heele ho telpersoneel het gezelschap voor een incognito reizend vorstelijk gezel schap aanziet. Het spreekt vanzelf, dat Hilde haar geluk vindt, het ligt ook voor de hand,' dat alle conflicten opgelost worden, maar de manier waarop, is de moeite waard, al was het alleen maar om de hoofdperso nen: Magda Schneider, Theo Lingen, Wolf Albach-Retty, Hans Moser en bovenal Richard Romanowski, die van den kassier Bönecke een zeer fijne humoristische rol maakt, zon der een oogenblik banaal te worden. Vooraf interessant wereldnieuws. EEN STEM UIT DEN AETHER. Victoria-Theater. Een bekoorlijk jong meisje ont moet in 1936 op de Olympische Spe len te Berlijn een jongen luitensnt- vlieger. Drie dagen zien ze elkaar voldoende om van elkaar te gaan houden. Dan verliezen deze twee el kaar plotseling uit het oog. Op Span je 1936-'37 volgt voor den jongen man de in 1939 uitgebroken groote oorlog. Pogingen om elkaar terug te vinden mislukken, totdat tenslotte een „Wunschkonzert" het contact herstelt. Niet dat alles nu van een leien dakje gaat. Er zijn nog diverse mis verstanden uit den weg te ruimen. Maar alles komt terecht ondanks, en tenslotte met instemming van den „derde". Inge (Ilse Werner) krijgt aan het slot haar Herbert (Carl Rad- da tz). Zooals zooveel Duitsche films van de laatste jaren, vertoont ook „Wunsch-konzert" een propagandis- tischen inslag. Het verhaal van deze film leent zich tot het weergeven van diverse verrichtingen van de Duitsche weermacht te land, te wa ter en in de lucht. En hiervan is dan ook ruim gebruik van gemaakt, op de wijze, die we uit vele films en journaals kennen. Dit element en het „Wunsch-konzert", dat de ver bindingsschakel is met „thuis", vor men den achtergrond, waartegen de ze simpele liefdeshistorie zich af speelt; een historie, die aannemelijk weet te maken, dat drie dagen van geluk voldoende kracht kunnen ge ven om desnoods drie jaren op el kander te wachten. Van het voorprogramma noemen we een film, die onder de jeugd pro- oaganda wil maken voor het ver richten van landbouwwerk in Ne derland of in Duitschland. Voorts worden de beide journaals uit binnen- en buitenland vertoond. „MYSTERIE KAMER 12". Roxy-Theater. In een klein Berlijnsch hotel wordt op kamer 12 een jonge vrouw gevon den met twee revolverschoten in de borst. De justitie staat voor een raadsel, maar het blijkt weldra, dat zij dien avond het concert van een beroemd pianist bezocht heeft en daarna haar zoontje, de kleine Peter met een brief naar zijn hotel heeft gezonden, waar het kereltje, wachtende op den beroemden musicus, in slaap is ge vallen. Uit het onderzoek blijkt, dat de musicus, Hans Martinrood, den kleinen Peter als zijn zoontje erkent er. het kind dadelijk tot zich geno men heeft. Van de moeder heeft hij geen spoor ontdekt totdat de justitie hem vertelt, dat de zwaar gewonde vrouw in een ziekenhuis is opgenomen. De toeschouwer wordt nu voor de vraag gesteld wie de schoten gelost heeft en het onderzoek leidt naar een zekere Huber, een koopman, die in vroeger jaren door kleine oplich- geschreven door teekeningen van y, ALEXANDER RAYMOND tcrijen eenige maanden gevange straf heeft ondergaan. Waarom heeft de beroemde pir het kind dadelijk als het zijne g cepteerd? Dat vertelt hij den rechter van structie en wat hij vertelt wordt t de film in beeld gebracht, de schiedenis van een moedeloos ar die een eind aan zijn leven zou 1 ben gemaakt als een eenvoudig derobemeisje hem niet had te; gehouden en den moed had gege verder te leven om eens het su te kunnen bereiken. De groote vi houdt de toeschouwers in spann wie lóste de beide schoten? De oplossing is verrassend en 1 zoo heel eenvoudig. Wie ze kennen wil ga deze g geënsceneerde, zeer goed gespei en gevoelige film, waarin Ma Schneider als Maria en Ivan Pe visch als Hans Martenrood optn deze week eens in het Roxy-The; bekijken. Vooraf: een Ufa-film, uitgeb: Profiltie-nieuws en een interesse Tobis-film over de edelsmeedku TRAUM-MUSIK. City-Thea Inderdaad een prachtfilm, die City-Theater thans zijn bezoel biedt. De bekwame regisseur G von Bolvary is er in geslaagd bet gegeven door schitterende of men, fraaien zang en uitstekend menspel een bijzonder geheel maken. De film verplaatst den schouwer naar Italië, waar in Rc de eindexamens van het conserv: rium worden afgenomen. Micl Donato, de beste der componisl klasse, dirigeert gedeelten uit onvoltooide opera en Carla Hc de beste zangleerlinge, zingt hoofdrol. Groot succes en gesla; Maar dan komt de moeilijke 1 Zij komen te werken in een caba waar de impressario Hutter C; hoort zingen en haar meteen vooi opera engageert. Zij zingt in de la te Milaan met Benjamino Gigl La Bohème en gaat een prach' toekomst tegemoet. Maar Dor wordt teleurgesteld. Zijn compos kan geen genade vinden. Hij v dwijnt uit Carla's leven en 1< verder onder den naam Mac Dyi Als jazz- en revue-componist wc hij beroemd. Intusschen is het C: gelukt Michele's opera eindelijk Boedapest opgevoerd te krijgen, zal met Gigli de hoofdpartijen v tolken. Mac Dynar is juist in de stad bezig met de generale -e titie van zijn nieuwste rev Traum-musik. Carla bemerkt dat gedeelten van zijn opera tot j heeft omgewerkt en weet Michele bewegen zijn revue af te zeggen, opvoering van de opera wordt groot succes en brengt de beide liefden weer tot elkaar. Marte Harell heeft Carla zeer m gespeeld en gezongen. En ten zc ste zal men genoten hebben van i gedeelte uit de eerste acte van Bohème, waarin Benjamino G schitterend zong. Boeiende opnar van de revue Traum-musik trek! verder de aandacht, evenals het s van Werner Hinz, die steeds m als acteur naar voren komt, Albre Schönhals en Lizzy Waldmüller. 1 ze laatste gaf van de revue-s Odette een bijzondere creatie. SeuMeton 4) door Eleanor Elliot Carr< Ze volgde den kleinen Oosterli op zijn zachte muilen en hij bra< haar naar den salon van Droom". Wanden en vloer wat met zachte gordijnen en tapiji bedekt, electrische wandlust vormden de verlichting en ove stonden met rood leer beklee armstoelen. Midden in het verti stond een massieve tafel met e groote kussenbank. Op die tafel gen stapels tijdschriften stond boeken tusschen bronzen standaai en middenop stond een zilvei mandje met fruit gevuld. Ademloos van verrukking ke Gwynne in het rond. Wat e prachtschip! Zoo iets moois had zich niet kunnen droomen. Het le wel een palels! In een scheme: hoekje stond een kleine vleug pinao. Met een gesmoord kree liep ze erheen en raakte de toets eerbiedig aan. Ze was zoo grs muziek gaan studeeren, als ze vc haar brood geen verpleegster h moeten worden. Ze sloeg enk

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6