DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vliegvelden in Z. en Midden-Engeland gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven Hamburg en Bremen. Artillerie-activiteit bij Tobroek. De toestand in Irak. Verboden Nederlandsche gebiedsdeelen. van 21.25 tot 5.46 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 112. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 13 Mei 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 12 Mei. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den afge- loopen nacht talrijke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland met goede uitwerking aan. In hangars, kwartierruimten, technische instal laties en benzineopslagplaatsen ont stonden zware branden. Op verscheidene vliegvelden wer den bomtreffersr geplaatst tusschen geparkeerde zware gevechtsvlieg tuigen. Bij andere luchtaanvallen op industrieele doelen in de kust gebieden van Z.- en Midden-Enge land ontstonden in een voor den oorlog belangrijke fabriek van Middlesbrough, alsmede in de doek- installaties van Pembroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zeegebied van het St. George- kanaal uit twee door oorlogsschepen vergezelde convooien twee koop vaardijschepen met tezamen 16.000 b.r.t. en een tankschip van 8.000 b r.t. Bovendien werden drie groote koopvaardijschepen door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Britsche Zuidkust schoten Duitsche jagers vijf Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van de artillerie; Duit sche duikbommenwerpers plaatster, in den nacht van 10 op 11 Mei bon. voltreffers van het zwaarste kalmer op drie eenheden van een Britsche vlootformatie ter hoogte van Ben ghazi en dwongen dit terug te kee- ren. Op het eiland Malta plaatsten in den afgeloopen nacht Duitsche formaties gevechtsvliegers bomtref- fers op de installaties van het vlieg veld van Luca alsmede op een tor pedo-opslagplaats en op de staats werf van de haven La Valetta. Et ontstonden groote branden en hevi ge ontploffingen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachter bommen voornamelijk op Hamburg en Bremen. De materieele schade aan industrieele installaties is ge ring. Andere schade ontstond voor al in woonwijken. Onder de burger bevolking vielen dooden en gewon den, Nachtjagers eti luchtdoelartii lerie schoten zeven van de aanval lende Britsche vliegtuigen neer. Britten bij Benghazi tot den aftocht gedwongen. Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Mei. (Stefani). Het Ita- liaansche opperbevel meldt: In Noord-Afrika activiteit van de artillerie in het gebied van Tobroek. In den nacht van 10 op 11 Mei heb ben vijandelijke vlooteenheden een poging gedaan om Benghazi te bom bardeeren. Onze kustbatterijen gre pen terstond in en dwongen te zamen met onze bommenwerpers den vijand tot den aftocht. Drie eenheden werden door bommen van zwaar ka liber midscheeps getroffen. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Amba-Alagi met sterke strijdkrachten aanvallen ge daan, welke echter overal gemakke lijk werden afgeslagen. Engelsch vliegtuigmoederschip getroffen. Rome, 13 Mei (D.N.B.) Het in het Westelijke bekken van de Middel- landsche Zee getroffen Engelsche vliegtuigmoederschip moet naar de Popoio di Roma uit Algeciras meldt, als buiten gevecht geacht worden. De beschadigde kolos sleept zich aan den rand van de Fransche territoriale wateren met duidelijke slagzij lang zaam naar Gibraltar. Men heeft den indruk, dat hij elk oogenblik kan zinken. De overige zeven getroffen schepen zijn nog niet in Gibraltar teruggekeerd, zoodat men aanneemt, dat zjj zeer zwaar getroffen zijn. In de periode van- 9 tot 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vlieg tuigen. Hiervan werden er 19 door nachtjagers, zes in luchtgevechten overdag en drie door de luchtdoel artillerie vernietigd. Een vliegtuig werd op den grond vernield. Lichte zeestrijdkrachten schoten drie, de marineartillerie vier Britsche vlieg tuigen neer. In dezelfde periode gingen 18 eigen vliegtuigen verloren. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 12 Mei. (D.N.B.) Talrijke Britsche nachtvliegvelden zijn in den nacht van 11 op 12 Mei door Duitsche formaties gevechtsvlieg tuigen buitengewoon succesvol in het geheele gebied van Z-., Z.O.- en Midden-Engeland aangevallen. Op alle vliegvelden konaen zware bran den in hangars en kwartierruimten, alsmede in benzineopslagplaatsen worden waargenomen. Talrijke bommen werden bovendien tus schen geparkeerde meer-motorige vliegtuigen geworpen, die hierdooT deels zwaar beschadigd, deels totaal vernield werden. Het Duitsche luchtwapen heeft in den - afgeloopen nacht behalve zijn aanvallen op de Britsche nachtvliegvelden ook aan vallen gedaan op voor den oorlog belangrijke dcelen aan de Engelsche West- en Oostkust. Met goed zicht op de aarde werd Middlesbrough waar talrijke groote branden wer den waargenomen, o.a. een brand ir. een groote fabriek van ruwijzer en staal, gebombardeerd. In Pambroke konden eveneens, nadat de bommen waren neergeworpen, groote bran den worden waargenomen. Bommen op de streek van het Suezkanaal. Berlijn, 12 Mei. (D.N.B.) Naar Reuter uit Caïro meldt, heeft het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken in een communiqué bekend gemaakt, dat vijandelijke vliegtuigen in den nacht van Zater dag op Zondag voor de derde maai bommen geworpen hebben op de streek van het Suezkanaal, en scha de veroorzaakt hebben. De schade in het Lagerhuis. Berlijn, 12 Mei. (D.N.B.) Over de schade, aan het Lagerhuis toege bracht bij den laatsten Duitschen luchtaanval op Londen, meldt Reu ter: „Ergens midden in een groote hoop puin liggen de groote eiken deuren van het Lagerhuis. Zij vormden een bijzonder onderdeel van het Huis en werden zeer vaak op ceremonieele wijze dichtgedaan, als iemand een boodschap van het Hoogerhuis bracht. De stoel van den speaker en de katheder der spre kers zijn door hetzelfde lot getrof fen. Opmerklijk is, dat de schuil plaats voor de afgevaardigden weerstand heeft geboden, terwijl dc schuilplaats voor de leden der regeering zeer zwaar beschadigd is. De Engelsche aanval op Bremen en Hamburg. Berlijn,1 2 Mei. (D.N.B.) Engel sche luchtstrijdkrachten hebben in den afgeloopen nacht Hamburg en Bremen aangevallen. Eveneens bij de -twee vorige aanvallen werden te Bremen vooral de woonwijken in de binnenstad bestookt. Het groote stedelijke ziekenhuis, welks operatiezaal bij den vorigen aanval^ getroffen was, is opnieuw door" bommen beschadigd, evenals het St. Joseph ziekenhuis. Op het ha vengebied werden slechts weinig brisant-bommen geworpen, hier ge raakten eenige loodsen in brand. Dank zij de voorbeeldige discipline zijn de verliqzen onder de burger bevolking gering. Een sterke afdeeling Engelsche vliegtuigen wierp brand- en bri santbommen op het Hamburgsche, die in de woonwijken van Altona groote schade aan huizen aanricht te. In een brouwerij brak een felle brand uit, die echter spoedig ge- bluscht kon worden. Het eiland Milos bezet. Berlijn, 12 Mei (D.N.B.) Door eeij moedige manoeuvre hebben Duit sche troepen het eiland Milos be zet. Het garnizoen werd volkomen overrompeld, waarbij 118 Engel- HESS VERONGELUKT. Berlijn, 12 Mei. (D.N.B.) Offi cieel wordt door de N.S.D.A.P. medegedeeld: „Partijgenoot Hess, wien op grond van een sinds jaren zich ont wikkelende ziekte door den Führer ten strengste was verboden om een vliegtuig te besturen, heeft zich in strijd met dit bevel den laatsten tijd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei, tegen 18 uur, is partijgenoot Hess in Augsburg weer opgestegen voor een vlucht, waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit een achtergelaten schrijven blijkt een geschoktheid van geest, welke- doet vreezen, dat partijge noot Hess het slachtoffer van waandenkbeelden is geworden. De Führer heeft terstond bevel ge-geven, dat de adjudanten van partijgenoot Hess, die alleen kennis droegen van deze vliegtochten en die deze in strijd met het hun be kende verbod van den Führer niet verhinderd, resp. terstond gerap porteerd hebben, moeten worden gearresteerd. Onder deze omstandigheden moet aus helaas de N.S.D.A.P. verwach ten, dat partijgenoot Hess op zijn vlucht ergens neergestort, resp. verongelukt is." De plaatsvervanger van den Führer. Berlijn, 13 Mei (D.N.B.) De Führer heeft de volgende bepaling uitgevaardigd: „Het bureau,van den plaatsver vanger van den Führer, zooals dit tct dusver bestond, wordt van heden af genoemd partijkanselarij. Zij staat onder mijn persoonlijk toe zicht. Haar leider is, evenals tot dusver, rijksleider Martin Bor-, mann". ROOSEVELT ZAL PAS OP 27 MEI SPREKEN. Washington, 13 Mei. (D.N.B.) Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat president Roosevelt de voor Woensdag a s. aangekondigde rede voor de diplome ten dar Zuid-Ameri- kaansche landen heeft afgezegd en in plaats daarvan op 27 Mei zal spre ken. Namens den president heeft Cordell Huil de Zr-id Amerikaansche diplomaten op dezen datum als gas ten van Roosevelt uitgenoodigd. De receptie der Pan-Amerikaansche Unie, waarin Roosevelt het woord zou voeren, is eveneens afgezegd. Als reden voor het afzeggen van de redevoering van a.s. Woensdag wordt Rooseflelts ziekte vermeld. AMERIKA EN IRAK. Washington, 12 Mei. (D.N.B.) Om trent het standpunt van de Ameri kaansche regeering ten aanzien van de nieuwe regeering in Irak heeft Huil op desbetreffende vragen ge zegd, dat een beslissing nog niet ge vallen is. Voorloopig houdt de regee- ring der Ver. Staten in Bagdad niet- formeele betrekkingen voor de be hartiging van de nationale belangen in stand. DE DUITSCH—FRANSCHE BETREKKINGEN. Berlijn, 12 Mei. (A.N.P.) In de Wilhelmstrasse reageerde men van daag slechts met de grootste gere serveerdheid op vragen van buiten- landsche journalisten over den stand der betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk. Men zeide slechts, dat de onder handelingen-met Vichy nog niet ge ëindigd zijn. Vragen, die betrekking hadden op buitenlandsche berichten over een ontmoeting tusschen Darlan met een hooggeplaatste Duitsche persoonlijkheid, bleven onbeant woord. EEN GEHEIM CONSISTORIE. Rome, 12 Mei. (D. N. B.) Onder voorzitterschap van den Paus is heden een geheim consistorie gehou den, dat door de 21 in Rome aan wezige kardinalen werd bijgewoond. Na inleidende woorden maakte Pius XII de namen van vier nieuwe bis schoppen bekend, waarna hij de namen voorlas van de bisschoppen, die sinds het vorige consistorie be noemd zijn. schen en 200 Cretenzers gevangen zijn genomen. Milos ligt aan den Zuidrand der Cycladen en ligt op slechts 120 kilometer van de Noord westelijke punt van Kreta. Het Iraksche legerbericht van 12 Mei luidt als volgt: In het Zuiden heeft ons leger de vijandelijke strijdkrachten aange vallen. Onze luchtmacht heeft ver kenningsvluchten boven de vijan delijke stellingen gemaakt. Alle vliegtuigen ziin teruggekeerd. Eenige Engelsche toestellen hebben heden ochtend 5 uur 30 boven onze stellin gen gevlogen en bommen laten val len zonder schade aan te richten. Ook heeft een vijandelijk vliegtuig boven het noordelijke leger gevlogen en bommen uitgeworpen, die hur, doel gemist hebben. Irak en de Arabieren. Beiroet, 12 Mei. (D N.B.) In een openbare mededeel ing heeft de Irak sche consul te Beiroet zijn dank be tuigd voor de talrijke Arabische be toogingen in de Fransche mandaat- landen voor den Irakschen vrij heidsoorlog. Hij heeft gewaarschuwd tegen tendentieuze berichten, die de bedoeling hebben de Arabische be volking in den Libanon een gevoel van onzekerheid te geven. Oproep van Oelema's Beiroet 12 Mei. (D.N.B.) Nu de Groot Moefti \an Jeruzalem oppieuw alle Mohamm edaansche volken tot den heiligen oorlog heeft opgeroe pen, hebben talrijke vooraanstaande Oelema's in de pers te Bagdad een herderlijk schrijven gepubliceerd. Zij roepen daarin op tot den „dzjidad" tegen Engeland en sporen de Mo hammedanen in alle landen aan, Irak naar beste krachten te steunen, In de Moskeeëi te Bagdad zijn diensten gehouden, waaraan door duizenden geloovigen werd deelge nomen. Ook hier riepen de Oelema's in hun predicaties de bevolking tot den heiligen oorlog op. Na de dien sten werden groote optochten ge vormd. De betoogers droegen vanen en borden, waaróp de Dzjidad gepro clameerd werd. MILITAIRE VOORBEREIDINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN. Tokio, 12 Mei. (D. N. B.) Het Ja- pansche blad „Jomioeri Sjimboen" maakt in een bericht, dat volgens dit blad op betrouwbare inlichtingen berust, melding van militaire voor bereidingen in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Bijzondere voorbereidingen, zoo schrijft het blad, worden getroffen in Singapore, Manilla en Soerabaja. Voortdurend worden nieuwe strijdkrachten uit Nieuw-Zeeland, Australië en Indië aangevoerd. Op 9 Mei zijn in Manilla een Ame- rikaansch marinetransport van on geveer 2.000 man en eenige bom menwerpers aangekomen. In de haven Cavite bij Manilla liggen het vlaggeschip van de. Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren „Houston", alsmede het vliegtuig moederschip „Ranger". Verder liggen daar verscheidene torpedojagers en bijna twintig duikbooten. Het mijnen veld voor Hongkong is uitgebreid. In Singapore, zoo schrijft het blad ver der, zijn ongeveer 40.000 man Aus tralische troepen aangekomen en naar het noordelijke front gegaan. Algemeen wordt de totale sterkte in het gebied van Malakka op ongeveer 100.000 man geschat. Aan vlooteenheden liggen daar on geveer zes kruisers, verscheidene tor pedojagers en een vliegtuigmoeder schip. Ook Nederlar.dsch-Indië is aan zienlijk versterkt. Soerabaja is tot een vlootbasis gemaakt. Aan vloot eenheden zijn daar opgemerkt: vier kruisers, twaalf torpedojagers, acht tien duikbooten en ongeveer honderd kleine vaartuigen. In verscheidene andere havens, zoo meent dit blad, zijn marinevliegtuigen van Ameri- kaansch type geconcentreerd. De Jomioeri Sjimboen besluit zijn artikel met de verklaring, dat door het samengaan met Tsjoengking de Japansche strijdkrachten in China vastgehouden moeten worden, terwijl' gelijktijdig de ravitailleeringslinie naar Engeland moet worden gewaar borgd. Nog geen antwoord op Dnitsch protest te Washington. (A.N.P.) - Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat te Berlijn officieel noch officieus iets bekend is van een ant woord der Amerikaansche regèering op het Duitsche protest te Washing ton tegen de beslaglegging op Duit sche schepen in Amerikaansch- havens, Vergunningen tot het betreden daarvan zijn hoogstens veertien dagen geldig. Zware straften op overtredingen. Het rijkscommissariaat maakt -ekend: De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. sn politieleider doet de volgende ambtelijke publicatie over de in het bezette Nederlandsche gebied vast gestelde verboden landsdeelen: „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf a. op de* Westfriesche eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Siemonszand. Boschplaat, Rottumerplaat en Rot- tumeroog, b. aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het Zuidelijk deel der provincie Zuid-Holland ten Zuid westen van de lijn Nieuwe Water weg Oude Maas Dordtsche Kil en de geheele provincie Zeeland). Slechts aan die personen van Ne derlandsche of Duitsche nationali teit is toegestaan, die daar hun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zake lijke -redenen of voor familie-omstan digheden zich in het verboden ge bied willen begeven, moeten zich met een verzoek om toelating wen den tot den burgemeester der ge meente, waarheen zij wenschen te reizen. Zijn in de provincie Zeeland meerdere gemeenten bij deze toela ting betrokken, dan moet het ver zoek tot den commissaris der pro vincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die perso - nen, die hun woonplaats in het ver boden gebied hebben gehad en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de vergunning tot binnenkomen slechts in uitzende- rinosvevallen wordt verleend. In het verzoek moeten voornaam, familienaam, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum- en plaats van den verzoeker vermeld worden, bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden gebied, evenals de duur van het voorgeno men verblijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoriteiten zenden het verzoek met hem advies ten aanzen van de nood zakelijkheid der reis naar den ge volmachtigde van den rijkscommis-t, saris in de provincies (politieofficie ren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den rijks commissaris (politie-officier) schrijft de vergunning tot binnenkomen uit. Slechts met deze vergunning is het betreden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een termijn van uiterlijk 14 da gen. Ambtenaren van het rijk of de provincies, die geregeld voor dienst aangelegenheden in het verboden gebied moeten zijn, kunnen een toe latingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van re denen worden ingetrokken. Handelingen in strijd met deze te- geling zijn op grond van paragraaf 1 der verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied no. 20-1941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politioneele regelin gen overtredingen en worden met hechtenis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden of met één van deze straffen getroffen, in zooverre niet volgens andere bepa lingen een hoogere straf is vastge steld. Bovendien worden de perso nen, die zich zonder toelatingsbewijs in het verboden gebied ophouden, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbepaling treedt op den dag harer publicatie in werking. DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Washington, 12 Mei. (D.N.B.) De handelscommissie van den senaat heeft Maandag met elf tegen vier stemmen goedkeuring gehecht aan de wet waarbij d Amerikaansche re geering in Amerikaansche havens opgelegde buitenlandsche schepen mag overnemen. De commissie voeg de in het door het huis van afge vaardigden reeds aangenomen ont werp een amendement in volgens hetwelk de regeering geen enkel schip, tenzij door aankoopen, mag overnemen, dat in direct bezit is van een vreemd land. De voorzitter der commissie. Bailey, verklaarde echter, dat geen enkel var de op het oogen blik in Amerikaansche havens opge legde schepen, aan eer. vreemde ra- geering behoort, maar dat al deze schepen particulier bezit zijn. Een tweede amendement, dat werd voor gesteld, bepaalt, dat het afstaan van schepen binnen zestig dagen na een eisch .van Roosevelt betreffende de opgelegde schepen, ongeldig zal zijn. Een derde amendement eischt, ge paste behandeling voor de beman ningen van overgenomen schepen. Dit zal echter niet gelden voor per sonen, die Amerikaansche wetten hebben overtreien dus niet voor zeelieden, die schuldig bevonden zijn aan sabotage. HEVIGE GEVECHTEN IN WAZIRISTAN. Kaboel, 12 Mei. (D. N. B.) Op het oogenblik worden tusschen een sterke Engelsche colonne en leden van den stam Mahsoed in Rajmak Narai in Midden-Waziristan hevige gevechten geleverd. De Engelsche colonne is door inboorlingen aange vallen. Aan Engelsche zijde zijn reeds talrijke slachtoffers gevallen. Ook in de buurt van Bannoe en Tochi ontplooien de Waziris een levendige activiteit. OPENBARE OPROEP VAN DEN GROOT-MOEFTI. De heilige oorlog tegen Engeland. Beiroet, 12 Mei. (D. N. B.) De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft in een openbaren oproep verklaard, dat 220 millioen Mohammedanen door de imperialistische tyrannie van Enge land onderdrukt worden. De Groot- Moefti riep vervolgens alle Moham medanen op tot den heiligen oorlog tegen Engeland. VERDIJ 1STERINGS- T1JOEJV Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 Mei: op 00.02 onder 8.57. DE AMERIKAANSCHE GRAAN- LEVERINGEN AAN FRANKRIJK. 'Berlijn, 12 Mei. (A. N. P.) Reuter meldt d.d. 9 Mei uit Washington, dat de Fransche ambassadeur Haye heeft medegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten zich voorloopig bereid verklaard heeft, den verkoop aan Frankrijk van maandelijks twee scheepsladingen tarwe voor het onbezette gebied toe te staan. Ter betaling zouden de in de Ver. Staten bevroren Fransche saldi gebruikt worden. De Amerikaansche vice- minister van buitenlandsche zaken, Summer Welles, heeft aan den am bassadeur verklaard, dat deze over eenkomst bestaan blijft, mits er geen veranderingen zouden ontstaan in den algemeenen toestand. Dit wordt aldus geïnterpreteerd, dat de geldig heid van deze overeenkomst voor taan grootendeels zal afhangen van de politieke ontwikkeling in Frank rijk en vooral van de mate der Fransch-Duitsche samenwerking. Naar uit vorenstaand Reuterbe- richt blijkt, zou de levering van graan dat met Fransche saldi in Amerika betaald wordt, niet ge schieden uit overwegingen van menschlievendheid, doch een zuiver politieke transactie zijn. CHINEEZEN TEN NOORDEN VAN GELE RIVIER VERDREVEN. Ergens in de provincie Sjansi, 13, Mei. (Domei). De bevelhebber van het Japansche expeditieleger in het zuiden van de prbvincie Sjansi heeft medegedeeld, dat alle Chinee- sche troepen in Noord-China ten Noorden van de Gele rivier ver- dieven zijn en dat geen enkel Chi- neesche soldaat voortaan de Gele rivier mag overtrekken om naar het N. te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1