KIJKEN is KfiOPEN nu CL8ECI eerste blad stad en omgeving agenda NAUWKEURIG. LAATSTE BERICHT wore dagen"? Neem n "akkehtje PUBLICATIES De veilingen aan den Langendijk. amsterdamscüe beurs EERSTE BI .Al) 2 Alkmaar, Dinsdag. HET EERSTE PERSOONSBEWIJS UITGEREIKT. 25000 Alkmaarders zullen het persoonsbewijs ontvangen. In de Besognekamer van het stad huis werd gistermiddag om drie uur het eerste persoonsbewijs aan den burgemeester van Alkmaar uitge reikt. Deze plechtigheid Werd bij gewoond door de wethouders Van Slingerland, Keijsper en mr. de Groot. Onder leiding van den heer Jansen, chef van de eerste afdeeling, zullen tot September een achttal ambte naren vanaf Woensdag a.s. werkzaam zijn om niet minder dan 25000 Alk maarders van dii persoonsbewijs te voorzien. Wij konden ons moeilijk voorstel len, dat hiervoor door zooveel men- schen dagelijks, gedurende maanden, arbeid moest worden verricht. Na een kort onderhoud met den heer Jansen en nadat wij de verrichtingen die hiervoor noodig zijn, hebben aanschouwd, werd het ons echter duidelijk, waarom men erop gere kend heeft, slechts vijf personen in een kwartier te kunnen helpen. Wat men alzoo moet meenemen. In de eerste plaats zullen de opge- roepenen de oproepiijg moeten mee nemen. Ten tweede, voor zoover zij gehuwd zijn, hun trouwboekje (dit geldt zoowel voor den man als voor de vrouw); ten derde hun identi teitsbewijs en, indien dit niet de dis tributiestamkaart is, ook deze kaart- ten vierde tenminste twee aan dé eischen voldoende foto's; ten vijfde het paspoort of bewijs van Neder landerschap, als men dat bezit; ten zesde het geldig bewijs van inschrij ving bij de Arbeidsbeurs (dit geldt alleen voor werkloozen) en ten zevende, bij geboorte in het buiten land, de acte van geboorte, wanneer men die bezit. Zooals men ziet, wordt er wel met groote nauwkeurigheid gewerkt Het persoonsbewijs is echter dan ook een belangrijk document, dat vijf jaar geldig blijft. Na het binnenkomen plaatste de burgemeester zich tegenover den ambtenaar, den heer H, Fijn, die hem er reeds dadelijk op wees, dat hij zijn handteekening niet met een eigen vulpen mocht zetten, omdat deze met documenteninkt moest worden geschreven. Zorgvuldig knipte de ambtenaar de beide foto's, die alleen het hoofd mogen bevat- en en 2 c.M. hoog en breed moeten zijn, op de juiste maat, waarna hij het papier met de handteekening in een klem plaatste. Hierna werd de burgemeester ver zocht, zich naar een inktplaat te be geven, zijn rechter wijsvinger daarop te plaatsen, waarna de ambtenaar arie vingerafdrukken maakte, twee op het persoonsbewijs en één op de uitnoodiging. Met groote nauwkeurigheid bracht hierop een ambtenares een leges zegel over één van de vingerafdruk ken, waarna dit zegel door een an deren ambtenaar van een paar stempels werd voorzien. Nadat het beroep van den burge meester was ingevuld, reikte een volgende ambtenaar hem een kleine handleiding over, waarin staat aan gegeven, hoe men moet handelen wanneer men gaat verhuizen. Tenslotte werd de# burgemeester verzocht, 1 als legesgeld te be talen. De heer Jansen deelde ons nog mede, dat opgeroepenen, die in het bezit van een vetkaart zijn, niets be hoeven te betalen en dat zij, die in net bezit zijn van een boterkaart met een textiel-toeslagkaart, voor het do cument slechts 50 cent verschuldigd zijn. De burgemeester, die wel nimmer zal hebben gedroomd, dat van over heidswege ook zijn vingerafdrukken zouden worden gevorderd, bood hierna, als hoffelijk man, de ambte nares een bloemetje aan. VERPLAATSING „SLIJPERIJ FAUST". De heer Faust, die reeds 14 jaar zijn slijperij in het perceel Dijk 24 had gevestigd en zich in die jaren als slijper van snij gereedschappen en doktersinstrumenten een uitste kenden naam veroverde, heeft thans zijn zaak naar de overzijde in het perceel 21 verplaatst. De laatste jaren was in dit pand een zaak in motorkleeding gevestigd, doch bij de oudere Alkmaarders was het pand meer bekend als de drankhandel van de dames Luycks. Het pand is thans geheel voor de behoefte aan de slijperij verbonden ingericht. Een groot voordeel is, dat de heer Faust thans ook over een etalage voor fijne staalwaren beschikt. De vaklieden weten, dat de snii- en knipgereedschappen, welke de heer Faust verkoopt, van buitenge woon goede kwaliteit zijn. Ook de barbiers weten, dat een door hem bewerkt scheermes een half jaar lang, zonder dat het behoeft te wor den aangezet, een prettig stuk ge reedschap blijft. Voor het zieken huis „Duin en Bosch" en het „Cen traal Ziekenhuis" verzorgt de heer Faust ook de instrumenten. Voor kenners is de exclusieve col lectie fijne staalwaren in de etalage iets zeer bijzonders. MURMELLIUS-GYMNASIUM. Ter benoeming bevelen curatoren den raad aan de volgende leeraren te benoemen: scheikunde de heer dr. C. H. Ketner te Alkmaar, na tuurkunde de heer A. J. Nijenhuis te Utrecht. Voorgesteld wordt de aanstelling te doen plaats hebben voor het tijdvak van resp. 28 April en 2 Mei j.l. tot den datum, waarop de heer ir. D. A. Wittop Koning, aan wien verlof tot afwezigheid voor herstel van gezondheid is verleend, zijn lessen hervat. FRAUDULEUZE SLACHTING. Door maréchaussee en gemeente politie werd te Heerhugowaard een inval gedaan bij den heer P., waar een frauduleus geslacht varken in beslag werd genomen. NACHTVORSTEN. Men schrijft ons uit Sint-Pancras: Hoewel het jonge aardappelgewas in de polders en meergronden door de nachtvorsten der laatste dagen is afgevroren, vertoont het gewas in het veld niet zulke groote schade. Ver scheidene akkers hebben in het ge heel niet geleden, de pas uitgezette koolplanten vertoonen de zoo ge- yreesde witte stelen, veroorzaakt door de nachtvorsten. EEN MACHINAAL INGERICHTE GROENTEZAAK. „Het aardappelhuis" noemt de heer de Jong zijn aan de Laat no. 12 gevestigde groentezaak, waarschijnlijk om te kennen te geven, dat er in hoofdzaak aard appelen te koop zijn. Dat kan nu best waar wezen, maar het is niettemin een feit, dat verschil lende groenten er in respectabele hoeveelheid evenzeer ten verkoop gereed liggen. En blijkbaar is die verkoop ook wel van groote betee- kenis, want men heeft er aardap pel-, - kool-, andijvie- en uien snijmachines, uitsluitend ten ge rieve van het koopende publiek. En daarnaast is er nu weer een nieuwigheid: een machine om groenten zóó fijn te snijden dat zij voor rauwkost geschikt zijn wat voor velen, vooral bij de huidige schaarschte aan aardappelen, een uitkomst kan zijn. Door de ma chine iets eerder stop te zetten (zij loopt electrisch) verkrijgt men een minder fijngesneden product, dat uitstekend gekookt kan wor den en dan véél vlugger gaar is dan de op de gewone wijze gesne den groente en dus een groote besparing geeft op de verbruikte brandstof. Deze machine is, even als de kool- en aardappel en de andijviesnijmachine, een vinding van den heer de Jong Jr. VERBETERING ARBEIDERS WONINGEN. B. en W. stelden den raad voor aan de wed. G. KaperHop voor het perceel Oudegracht 3a voor ver betering van deze woning 1/3 van de Rijksbijdrage groot f 16.83 toe te kennen. Mede wordt voorgesteld aan den heer P. Neefkes voor verbete ring van de woning Schermerweg 26 30.92 en aan den heer N. J. de Wit te Egmond aan Zee voor verbe tering van een woning Clarissen- buurt 31 63.96- toe te kennen. ARBEIDSBEMIDDELING. In bijlage 48 zeggen B. en W. het volgende: Door de instelling van het Rijks arbeidsbureau en van de geweste lijke arbeidsbureaux is de arbeids bemiddeling Rijkszaak geworden en hebben de gemeentebesturen geen bemoeienis meer met de arbeidsbe middeling en de jeugdregistratie. De gewestelijke arbeidsbureaux hebben hun werkzaamheden op 1 Mei aangevangen, in verband waar mede de gemeentelijke arbeidsbeurs en de districtsarbeidsbeurs te Alk maar, sedert dien datum hebben op gehouden te bestaan. Naar aanleiding daarvan achten wij het wenschelijk, regelmatig- heidshalve de op de arbeidsbemid- delig betrekking hebbende verorde ningen in te trekken of te wijzigen. Zij geven den raad daarom in overweging in te trekken de veror dening op de arbeidsbeurs te Alk maar en de noodige wijzigingen aan te brengen in de verordening op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken en in de algemeene salaris verordening voor de ambtenaren. In deze wijziging is begrepen de op heffing van de functies der commis sie van toezicht op het Bureau voor Sociale Zaken. De ontwikkeling der steeds meer gecentraliseerde over heidszorg met betrekking tot de aan dat bureau opgedragen werkzaam heden heeft den arbeid dezer com missie vrijwel overbodig gemaakt. Zij bieden daarom den raad een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. WINDHOOS BOVEN SINT-PANCRAS. Zondagmiddag ongeveer half vijf kwam een windhoos van geringe sterkte over onze gemeente. Veel schade werd niet aangericht. Alleen bij den tuinder W. J. Twisk werden zeven eenruiters van een plantenbak gelicht en even verder neergewor pen. Verzekering dekt de sohade. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Traummusik (rom.); hoofdrol len Benjammo Gigli, Lizzi Wald- müller en Albrecht Schönhals. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Wunschkonzert (rom.) hoofdrollen Lse Werner, Carl Rad- datz, Joachim Brenneke, Ida Wüst e'.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Winternachtstraum (rom amus. filrrr)hoofdrollen Magda Schneider, Welf AlbachRetty, Theo Lingen, Hans Moser en Richard Ro- manowsky. Toegang voor eiken leef tijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Mysterie Kamer 12 (sens.) hoofdrollen Ivan Petrovitch, Oscar Sima en Magda Schneider. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 14 Mei. 8.30 uur, de Unie, ledenvergadering Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. In de vacature A. G. Bos, die om gezondheidsredenen ontslag nam, bieden B. en W. voor een lid van de commissie van toezicht op het L.O. den raad de volgende voor dracht aan: 1. L. Tuin; 2. A. M. de Ree; terwijl in de vacature Th. J. v. d. Hout, die niet meer behoort tot de categorie welke hij vertegenwoor digt, de voordracht luidt: 1. L. Tuin; 2. A. M. de Ree. SCHOOLZWEMMEN DOOR LEERLINGEN DER SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage 43 geven B. en W. den raad in overweging te besluiten: I. het college te machtigen met de N.V. Overdekte Bad- en Zwemin richting te Alkmaar ter zake en ten behoeve van het schoolzwemmen der leerlingen van de 2e hoogste klassen der school voor buitengewoon lager onderwijs, een overeenkomst aan te gaan als geldt voor de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs; II. de kosten, aan bovenstaande verbonden, plm. 80, te zijner tijd te regelen bij suppletoire begrooting. WIJZIGING GEMEENTE- BEGRÓOTING DIENST 1940. B. en W. stellen voor eenige.; wijzigingen in de begrooting 1940 aan te brengen. Uit het voorstel blijkt, dat de bijdrage uit het Werkloosheids-subsidiefonds, die op 448.445 was geraamd, met 15.730 kan worden verhoogd terwijl de uitgaven aan loonen ter zake van werkverschaffing door de gemeente, waarin het rijk bij draagt, met 17.960 kan worden verlaagd. De post loonen ter zaken van door derden ondernomen werkver schaffing waarin het rijk bijdraagt (Centrale werkverschaffing) moest met 222.350 worden verhoogd, terwijl de post steun aan werkloozen, geraamd op 398.000, met 188.180 kan worden ver laagd. DE STRIJD TEGEN DE IEP ZIEKTE. Bij enkele personen in de ge meente Heerhugowaard, die nog niet aan hun verplichting tot het schillen der dezen winter op hunne erven gerooide iepenboomen heb- bën voldaan, heeft de politie inge grepen. De boomen zullen thans op kosten der eigenaars van gemeente wege worden ontschild. SLUITING ZIJPER SCHUTSLUIS. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Noordholland te Haarlem, brengt ter kennis, dat de Zijperschutsluis in het Noordholandsch Kanaal even benoorden 't Zand (gem. Zijpe), van heden af als regel des nachts van 21 uur tot 6 uur zal zijn ge sloten. Gedurende dien tijd. wordt niet geschut. EXPORTPRIJZEN VOOR GROENTEN. Voor den export naar Duitsch- land zijn met ingang van Dinsdag nieuwe prijzen vastgesteld. De rabarber heeft als maximumprijs 9 per 100 kg gekregen, spinazie 7, raapstelen 11. Glassla I A 16 kg per 100 stuks 6, I 13 kg 4.5-0. Gelichte sla I A 20 kg per 100 stuks ƒ6, I 17 kg 4.5-0 per 100 stuks. Bloemkool I, méér dan 20 cm middellijn 23 en II, 1620 cm middellijn 17.30 per 100 stuks. Radijs 2 per 100 bos. Bospeen (peen boven 10 mm doorsnede) en 0.4 kg gebroken peen per bos 17 per 100 bos". Dit artikel komt voar het eerst op de lijst voor, evenals de tomaten, waarvoor zoowel voor A, B als C een maximumprijs van 54 per 100 kg is vastgesteld. Kaskommers A (boven 50 kg per 100 stuks) 20; B (van 4550 kg) f 15 en C (van 3545 kg) 10 per 10-0 stuks. Voor de grove tuinbouwproduc ten zijn de prijzen dezelfde geble ven, met dien verstande dat de na volgende producten niet meer voor export in aanmerking komen, maar alleen voor het binnenland mogen worden geveild tegen de er achter vermelde maximumprijzen: roode ooi 9, gele kool 7.6C, Deensche wite kooit 6.70, uien 9, breek peen ongewasschen 6, gewasschen 7 en rapen 4 per 10-0 kg. Het voor export geschikte pro duct dient naar kwaliteit en sor teering evenredin-g voor export en binnenland beschikbaar te worden gesteld. De sorteering der tomaten is als volgt: A var, 47 tot 57 mm door snede, B van 5768 mm en C van 4047 mm doorsnede. Overigens moeten de vruchten gelijk zijn van rijpheid en sorteering, niet ge scheurd en van voldoende ardheid. Wanneer de tomaten door de telers in exportverpakking zijn de in kartonnen pootjesbakken van 12 K kg netto inhoud worden aangevoerd, dan mag hiervoor 0.35 per bak in rekening worden gebracht. In deze pootjesbakken be hoeft verder geen bodempapier of randen te worden verwerkt. De bossen rabarber van 2'A kilo. De veilingleider van de Lan- gendijker Groenten Centrale, de heer S. de Boer Kz. is verleden week naar Den Haag geweest om bij de Ned. Groenten en Fruit- Centiale verandering in het voor schrift t. a. v. den aanvoer van rabarber in bossen van 2K kg te trachten te verkrijgen. Naar wij vernemen, heeft dit geen resultaat gehad. De bossen moetep 2 Y- kg blijven. De heer De Boer heeft den handel den raad gegeven, het nu zelf maar eens te probeeren. GESCHENK AMERSFOORTSCHE GEEVACUEERDEN AAN ZUIDSCHARWOUDE. Maandagmiddag heeft het ge meentebestuur een deputatie uit Amersfoort ontvangen, welke de dankbaarheid kwam vertolken van de Amersfoorters, die nu juist een jaar geleden naar deze gemeente werden geëvacueerd. Behalve het dag, bestuur der gemeente waren aanwezig de ge meentesecretaris en een aantal leden van het ecavuatie-comité uit deze gemeente. De burgemeester, jhr. v. Speng- ler, heeft de deputatie, bestaande uit de heeren B. Polak en H. Goedhart en een paar Amersfoor ters, die toevallig in Zuidschar- woude logeerden, een hartelijk welkom toegeroepen. De heer Polak voerde hierna het woord, zeggende, dat men gemeend heeft, naast de woorden van dank ook iets blijvends te moeten aan bieden. De ingezetenen van Amers foort, die hier zijn geweest, waren gaarne bereid, daarvoor iets te offeren. Het is ons gebleken, aldus spr., dat er zeer veel \vark moest worden verricht voor de evacuatie en de gemeentenaren van Zuid scharwoude hebben het voorbeeld van hun gemeentebestuur, dat al die voorbereidende werkzaam heden heeft verricht, nagevolgd en óns het afscheid van Amersfoort niet al te moeilijk gemaakt. Er zijn onverbreekbare banden van vriendschap aangeknoopt. Wij hebben vriendschap en warmte ontvangen. Het geschenk kan niet groot zijn, het is een aquarel van den O.L. Vrouwetoren, bestemd voor de burgemeesterskamer van hét gemeentehuis. Spr. hoopte, dat de burgemeester er nog vele jaren in gezondheid van zal mogen ge nieten. Spr. overhandigde vervol gens een oorkonde, waarop de na men der gevers vermeld zijn. De burgemeester heeft hierna den heer Polak geantwoord. Hij zeide, dat Zuidscharwoude, on danks de geringe middelen, die aanwezig waren, zijn best heeft gedaan de gasten zoo goed moge lijk te ontvangen. Zij zullen daar bij ongetwijfeld gedacht hebben, dat het beter is geëvacueerden te ontvangen dan zelf geëvacueerd te worden. De dankbaarheid is tenslotte wederkeerig. Zuidscharwoude is dankbaar, zoovele vrienden te hebben gemaakt. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij de heer S. de Boer Kz., voorzitter van de evacuatie-commissie mededeel de, eenige weken geleden te Amersfoort te zijn geweest. Overal waar hij kwam werd hij met groote gulheid ontvangen. Er werden nog vele oude herinneringen opge haald. Tenslotte werd het gezel schap op de gevoelige plaat ver eeuwigd. „Houdt uw taal zuiver", „schrijft uw Nederlandsch vlekkeloos", met deze en dergelijke opwekkingen wordt tegenwoordig herhaaldelijk, ook van officieele zijde, een beroep gedaan op ons nationqal gevoel om ons het slordig schrijven af te lee- ren. Daar is alles vóór, want onze Nederlandsche taal is veel te mooi en te kostbaar om er mee om te springen of het een waardeloos be zit of een noodzakelijk kwaad is. Nu moet men evenwel redelijk zijn en er den arbeider, die in Duitschland werkt, niet kwaad op aankijken als hij zijn vrouw in zui ver Nederlandsch schrijft: alsdat ik het noch goed maak wat ik ook van jouw hoop en voor de hinders een mooie mekkanoodoos meebreng". En als de moeder aan haar ge trouwde dochter laat weten dat ze een bonnentje voor mensena ofer heb voor pap te koken voor Jantje", dan zal door deze taal ofschoon toch de taal „gansch een volk" is aan de gemeenschap niet veel na deel toegebracht uiorden. Ieder vo geltje zingt nu eenmaal zooals het gebekt is en het zou een eentonige boel worden als men allen hetzelfde officieele bekje wilde laten aan meten. Wie echter het onverdeelde voor recht heeft dat zijn pennevrucht onder de oogen komt van het gan- sche volk of een groep daarvan, die moet op zijn woorden en zinnen passen en die verdient op'de vingers gekeken en zoo noodig getikt te worden. En wie een officieel schrij ven. naar een officieele instantie te schrijven heeft, die moet ook een officieele toon aanslaan wat op de eerste plaats wil zeggen dat hij zui ver Nederlandsch moet schrijven. Gelukkig zijn de relaties, die de arbeider of de huisvrouw met de officieele instanties heeft, niet zóó dat hij of zij dagelijks naar de pen moet grijpen om met verschuldig- den eerbied iets te kennen te geven. Maar het kan voorkomen en het zal waarschijnlijk binnenkort herhaal delijk voorkomen want de distribu- tiedienst heeft bepaald dat aanvra gen om schoenenbons voortaan schriftelijk moeten worden inge diend; nog wel „met nauwkeurige omschrijving van de redenen, op prond waarvan de aanvrager aan spraak op een schoenenbon meent te kunnen maken". Op het eerste gezicht lijkt dit een heele opgave voor menigeen. Wil men echter de redenen op grond waarvan men aanspraak op een schoenenbon meent te kunnen ma ken, zoo nauwkeurig mogelijk om schrijven dan kan dit zeer eenvou dig geschieden met de mededeeling dat „de aanvrager op een schoenen bon aanspraak meent te kunnen maken op grond van de reden dat hij aanspraak op een paar nieuwe schoenen meent te kunnen maken" meer niet. Als de bevoegde instantie nog meer wilde weten b.v. een nauwkeurige omschrijving van de redenen, op grond waarvan de aan vrager aanspraak op een paar nieu we schoenen meent te kunnen maken dan zou dat in bedoelde mededeeling wel nauwkeurig om schreven zijn geweest. Ongecorrigeerd. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedu rende het tijdvak van Woensdag 14 Mei tot en met Dinsdag 20 Mei 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen oranje kleur; Vetbonnen blauwe kleur. Alkmaar, 13 Mei 1941. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. EGMOND AAN ZEE. Werkverschaffing. - De gemeen telijke werkverschaffingen, bestaan de in aanleg van een sportveld en egaliseeren van wegen en bermen, kunnen volgens beslissing van den inspecteur voor de werkverruiming voorloopig tot 3 Januari 1942 wor den voortgezet. De inspecteur be houdt zich het recht voor deze werk verschaffingen zoo noodig tijdelijk te beperken, in te krimpen of stop to zsttep. Geschorst - De werklooze A. Zw. uit onze gemeente, tewerkge steld bij de centrale werkverschaf fing te Zijpe, is door de werkleiding voor den tijd van 4 weken geschorst wegens wangedrag. De gemeentelijke bedrijven. De rekening over het jaar 1940 van de gemeentelijke bedrijven sluit met de volgende resultaten; gasbedrijf een winst van 77; elec triciteitsbedrijf een verlies van 508; waterleidingbedrijf een winst van 230. HEERHUGOWAARD. Te werk gesteld. - Een tiental werkloozen uit deze gemeente is he den geplaatst bij het baggerwerk in de Z.O. ringvaart onder de gemeen te Ursem. Ongeveer gelijke aantal len bevinden zich nog op het sloot dempingswerk aan het Noordeinde van den Middenweg en bij diverse particuliere baggerobjecten. NOORDSCHARWOUDE. N.V. Spoorlijn Station-Dorp Noord- -charwoude. - In café Spoorzicht te' Noordscharwoude hield de N.V. Spoorlijn Station-Dorp Noordschar woude Maandagmiddag de j aarlij k- sche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Jb. de Boei, wijdde in zijn openingswoord eenige woorden aan den huidigen toestand en wekte op, den kop er voor te houden. De rekening 1940 sloot op een totaal bedrag van f 5063,84. De winst was f 4259,27. Begonnen was met een saldo van 1598,51. De balans werd goedgekeurd op een totaal bedrag van 200.000, Men besloot op voorstel van het bestuur over 1940 een dividend van 2 uit te keeren. Het aftredende bestuurslid, de heer P. Deutekom, werd herkozen. De overdracht van de Handels kade aan de gemeente Noordschar woude werd hierna besproken. Bijna alle aanwonenden aan deze kade v/aren bereid, hun aandeel in de kosten van overdracht bü te dragen, doch enkele wilden dit niet. Het zal de N.V. nu een bedrag van 100 a f 200 méér moeten kosten. Ge ïnformeerd zal worden, wat met de sloot, die langs de Handelskade loopt, zal gebeuren. De heer G. Deutekom werd benoemd als ge machtigde voor de overdracht van den weg aan de gemeente. Het bestuur verkreeg machtiging het veilingscafé onderhands te ver achten. Ontvangen was de exploitatie rekening van het parkeerterrein. Deze sloot met een nadeelig saldo van 891,92, Het oude seizoen afgeloopen. Thans kunnen wij wel zeggen, dat het oude seizoen is afgeloopen, In de week tot en met 10 Mei wer den nog eenige hoeveelheden stapel producten aangevoerd en misschien ligt hier of daar nog een klein beetje roode kool opgeslagen, maar dit zal van heel weinig beteekenis zijn. Gele en witte kool zullen wel heelemaal verdwenen zijn. In het begin van de week werd te Noordscharwoude nog 10000 kg Deensche witte kool gepresenteerd, doch daarna niet meer. Deze werden graag gekocht voor het binnenland, tegen den maximumprijs van 6.70 per 100 kg. Deze koolsoort werd nog alleen te Noordscharwoude aange voerd. Er werd in totaal ongeveer 5000 kg van verhandeld, tegen 7.60 per 100 kg. Van roode kool was het aanbod iets grooter. Er werd tezamen onge veer 50 ton aan beide veilingen aan gevoerd, het grootste gedeelte echter te Noordscharwoude, waar de koel- huishóuders meestal veilen. Voor 9 per 100 kg gingen-deze partijen grif van de hand. Wat niemand meer verwacht had, gebeurde in de afgeloopen week te Broek op Langendijk: er werd nog een partij uien aangeboden. Bijna 2000 kg, welke juist tegen den ver hoogden maximumprijs van 9 per 100 kg. konden worden verkocht. De stek van uien was ook heel graag. Daarvoor werd maar eventjes f 7.20 per 100 kg besteed. Aangezien voor witlof geen maxi mumprijzen gelden, was hierbij de invloed van vraag en aanbod wel te bemerken. Aanvankelijk werd 12 15.60 per 100 kg besteed. Den volgenden veilingdag was het iets minder, zoodat tot ten hoogste 13.20 per 100 kg werd betaald, maar Za terdag was de vraag weer grooter e» noteerden wij van f 15 per 100 kg. Voor prei is ook geen maximum prijs meer. De noteeringen voor dit artikel liepen uiteen van 12.50 19 per 100 kg, naar verhouding van de kwaliteit. Er komt zoo langzamerhand wat meer rabarber aan de veiling. De prijs van 9 per 100 kg is heusch niet slecht, toodat degenen, die een partijtje kunnen trekken, dit niet nalaten. Het voorschrift, dat de ra barber in bossen van 2% kg moet worden aangevoerd is voor de han delaren een handicap; voor het bin nenland heeft men ze liever in bosjes van ongeveer een kg. Toch werd de aanvoer gedurerde de afgeloopen week vlot afgenomen voor het bin nenland. De aanvoer van bloemkool beperkt zich tot eenige kasbloemkooltjes van het demonsrtatiebedriif teHeerhugo- waaTd. Deze gaan steeds weg voor de daarvoor vastgestelde maximum prijzen. Hiertegen werden eenige bezwa ren in het midden gebracht, aange zien steeds eenzelfde rentebedrag «erd in rekening gebracht, terwijl •och rekening moest worden gehou- 'm met de afschrijvingen. Na eenige discussie werd besloten hierover nadere inlichtingen in te "'innen, GvL. DE STRIJD IN IRAK. Beiroet, 13 Mei (D.N.B.) Vol liet laatste Iraksche legerbericht de operaties van de troepen van westelijk commando beperkt ge ven tot activiteit van verkenners toestand wordt hier onveranderd noemd. Het zuidelijk comme meldt, dat twee Britsche vliegtu: boven Amara bommen hebben' n geworpen, zonder schade aan te r ten. De- vliegtuigen werden den afweer verjaagd. Een bomn werper werd zwaar getroffen, ring om het Britsche kamp bij Bi is, volgens het legerbericht, nau toegehaald. Het Iraksche luchtwa meldt, dat alle gevechtsvliegtui onbeschadigd van verschillende dernemingen zijn teruggekeerd. De vijand heeft luchtaanvallen daan op eenige steden. Tengevc van den afweer konden geen bi men worden neergeworpen. Slee boven Nasseria gelukte het i vijandelijke bommenwerpers bi men neer te werpen, echter zon resultaat. De Iraksche politie in 1 Roetbah heeft Britsche vliegtu/ beschoten, die laag boven het 1 vlogen, in de meening, dat Roetl door de Engelschen bezet was. T zij kennis kregen van den werke ken toestand hamen de vliegtuij de vlucht. Een van deze toestel werd ernstig getroffen. Een aan van Britsche troepen op het fort r pantserwagens werd met succes geslagen. De vijand verloor tv tanks. Van twee Engelsche vliegt gen die den aanval ondersteund werd er een ernstig getroffen. Het beleg van Senneldebb: en Chouaibi. Vichy, 13 Mei (D.N.B.) Volg< een hier uit Beiroet ontvangen I richt, is ook gisteren het beleg v de steunpunten Senneldebbane Chouaibi voortgezet, die sed twaalf dagen door het Iraksc luchtwapen en de artillerie word bestookt. Dank zij de zorgvuldige voorber ding kon de aanvalskracht van d< versterkingen door aanvallen v vier zijden uit ondanks het perir nente optreden van het Britse luchtwapen zoo goed als vernieti worden. De weg van Bassorah naar h steunpunt voor vliegtuigen A chouaiba is eveneens door Iraksc strijdkrachten omsingeld. Dit ve klaart het plan der Engelschen o Roetbah te bezetten. Twee Enge sche aanvallen op Roetbah, waarl aan Britsche zijde zware verliezt werden geleden, bleven echt zonder succes. Alle Iraksche volk stammen hebben aan de regeerii hun vollen steun toegezegd. Het Iraksche opperbevel is staat tienduizenden soldaten mobiliseeren, doch het opperbev is van meening, dat een algemeei mobilisatie op het oogenblik ui noodig is. Uit Syrië zijn talrijl vrijwilligers aangekomen. Een witboek van de Iraksc! regeering. Beiroet, 13 Mei (D.N.B.) De r geering van Irak werkt op h oogenblik aan een witboek, teneini de wereld op de hoogte te stelle van den waren achtergrond der g< beurtenissen welke tot het Engelscl Iraksche conflict geleid hebben. U de in dit witboek verzamelde doei menten blijkt, dat de vroegei regent, Abdoel Illah, bij den staat: greep op 1 April eerst tiaar het Er gelsche troepenkamp van Habbé niyah gevlucht is en vandaar aa boord van een Engelsch militai vliegtuig .haar Basra vervoerd is. Op 14 April had de Britsche am bassade in Bagdad verlof gevraag om 80.000 Engelsche soldaten in tie: groepen van elk 8.000 man doo Iraksch gebied te mogen vervoerer Op 18 April kwam het eerste contin OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 13 Mei 1941 STAATSLENINGEN. Vor. k.lpun 2 Nederland 1941 0o'/4 9 i/8 *7 SO'/s 88>/4 9oi/4 98>/4 891/, 863/8 .1193/3 .1351/, .183 .isuvriaoa 4 Nederland 1940 11 33K Nederl 3 Ned.-lodië 1937. BANK-INSTELL1NCEN Amsterd Bank Handel Mij. Cert. v. 250. Koloniale Bank. .183 Ned. Ind Handelsbank 1271/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 130 Calvé Delft Cert. 73 NederL Ford293 Lever Bros114 PhiL Gtoeil. Gem. Bezit 2151/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A420 lava Cultuur23 Ned. Ind Suiker Unie .25^ Verg. Vorstenlanden Il7'/S PETROLEUM. Kon. Pefr.i RUBBERS. Amsterd. Rubber Heli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 1151/, lava—China—Japao lijn 145V« Kon. Ned Stoomboot 150 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Seuembah 2325/s 26/x/j •201 •114 •154 •1271/, •1'4% .199 .257 ,202 1191/, 137 137 1471/. 12>3/4 '1 295 1193/, 217 429 252 252 118 2421/, 272 20U/, 133 152 129 1171/, 145 D83/. 176V, 19'i/s 2Ó4 209

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2