STILLE NO 9 Herovering S Negen sche zinken gebr Engelsche DASHIELL H A IK M E JF ,T 104 Duitsche Dienstpost bijeen. Hij stroaide met theebonnen. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels Rome, 13 Mei (S liaansche weermac mer 342, luidt als Onze troepen het tooiing van de bezet de gebieden ten O. - Prizren, Tetovo, Go bereikt. In Griekenl zetting van den Ep; landstreken Akarn volooid en Missolun de golf van Patras In den nacht van hebben formaties gen van het Duitse belangrijke doelen v I 1 Berlijn, 13 Mei opperbevel van de w bekend. Duikbooten hebbej aanval van verschel een door torpedojagi schermd convooi ne koopvaardij schepen 56.248 b.r.t. tot zi] Daarmede zijn door het duikbootwapen t met inbegrip van de resultaten, dertien koopvaardijschepen 76.248 b.r.t. tot zinke Het luchtwapen b den afgeloopen nacht werking havensteden Zuidoost Engeland. Gevechtsvliegtuige; overdag voor de Sch koopvaardijschip van zinken en in den afj een klein corlogsschi] Door bommen en b boordwapens werdi twee groote koppvaa een patrouillevaartu schadigd. In Noord-Afrika b auto's van het Du corps bij To broek eei terij in elkaar gesch lijke aanvallen van serwagens werden a SoLloem: Wederzijd van verkenners. Duit vliegtuigen en duikt bombardeerden tezam ties van het Italiaanse ravitailleeringsinrichti vijand bij To broek, werd een schip in br; aeerd. In de baai van Zuiden van het eilan schadigden Duitsche tuigen verscheidene schepen, op ernstige eiland Malta viel luchtwapen belangri. inrichtingen, o.a. Lucca en de haven L goede uitwerking aan De vijand wierp zwakke strijdkrachtei West- en Zuidwest Di eenige steden, o.a. 1 Keulen, ontstonden woonwijken en fabrie rieel^chade en de dooden en gewonden De Engelscl Bremen. Berlijn, 13 Mei (D.: nach van Zondag op ben de Britten opnier op Bremen gedaan, wederom hun brisant bommen willekeurig b heele stadsgebied nee: lagere school werd o.a grootendeels vernield, lyceum door brandbon fen en en historisch m in niet te vervangen waren ondergebracht, een zware brand bes een ziekenhuis werder rij, de machinekamer huis totaal vernield. De aanv Berlijn, 13 Mei (D.h jongsten Engelschen li Beriijn in den nacht Mei zjjn in totaal zev< ners van de rijkshoofd TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG IS MEI 1941. 143e Jaarna GfflSCHREVEN DOOR T13S8EENINGEN TAV ALEXANDER RAYMOND OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag werd in den Haag de wedstrijd A D.O.V.S.V., 11. gespeeld in het propvolle A D.O.- stadion. Keeper Koek weet een gevaarlijk moment voor zijn doel te keeren. (Polygoon) Rijkspostminister dr. Ohnesorge houdt rede. Rijkscommissaris zegt dank. Te 's-Gravenhage vergaderde Zon dag in de zeer smaakvol en rijk ver sierde zalen van den Dierentuin de Duitsche Dienstpost in Nederland. De vergadering had een bijzonder cachet. Ter eere van de verleen in g van den titel „Nationaal-socialis- tische Modelbedrijf", verbonden met het overhandigen van het gouden eere-vaandel, was de Duitsche Rijks- postminister dr. Ohnesorge overge komen. Voorts waren ter vergade ring aanwezig de Rijkscommisasris, Rijksminister Seyss-Inquart, de lei der van de sectie voor energie, ver keer en bestuur van het Duitsche Arbeidsfront, Reichsamtleiter Koer- ner: verder de leider van het Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P., Ober- dienstleiter Schmidt, de commissa ris-generaal minister dr. H. Fisch- boeck, de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal-majoor Schwa- bedissen. de generaal der politie Schumann en tal van andere auto riteiten. Rijksminister dr. Ohnesorge dank te voor het hem bereide welkom en hip ld vervolgens een warm toege juichte rede, waarin hij de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. Herinnerd aan de lessen der oude geschiedenis, aan den wereldoorlog van 19141918 en het dictaat van Versailles, ging de Rijksminister na, hoe de dingen zich nadien ontwik keld hadden, hoe Engeland van het continent thans verdreven was en hoe de nieuwe ordening in vollen gang is. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. De post vervult haar taak in dienst van het rijk en de partij in den geest van uitnemende kame raadschap. Ze vormt een vast blok van 650.000 man. dat sterk aaneen gesloten zijn nationaal-socialistische roeping in dezen tijd met toewijding vervult. Vervolgens schetste de Rijksmi nister welk een evolutie het ook in het postwezen was, toen de eenheid van het Groot-Duitsche rijk ook van de separate postdiensten der ver schillende Duitsche landen, de schepping van een Groot-Duitsche eenheid vroeg. En hoe deze toch dagelijks groeide door de eischen der invoeging van de herwonnen ge bieden, waar bij de eenheidseischen tegelijk het eigenaardige type van elk land bewaard moest worden. De toekomst brengt voorts on overzienbaar groote problemen. Een Europeesch postverkeer moet op nieuwen grondslag worden voorbe reid om zijn juiste plaats in het wereldverkeer te bepalen. De Duit sche Dienstpost in Nederland ver kreeg tot groote vreugde van den Rijksminister de onderscheiding die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf. Ze heeft deel in deze groote taak der toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de Rijksminister den leider der Duit sche Dienstpost in Nederland, Mi- nisterialrat dr. ELnnemeyer, voor het hier opgebouwde werk en hul digt allen, die met hem in dit land in dezen arbeid dienen. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart beantwoordde de rede van Rijksminister dr. Ohnesorge. De Rijkscommissaris dankte den Rijks- postminister voor zijn klare en levendige uiteenzetting en begroette in hem voorts den grooten vakman en een der eerste medewerkers van den Führer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd zijn degelijkheid al reeds rijk bewezen heeft. Vervolgens sprak de Rijkscom missaris de vergaderde mannen en vrouwen van de Dienstpost in Ne derland toe. De Duitsche Dienstpost vervulde haar politieke missie op voorbeel dige wijze en daarom wenscht de Rijkscommissaris hun geluk met de thans ontvangen onderscheidingen. Dit land werd voor 10 Mei door een grootkapitalistischen, liberalen, democratischen geest geleid. De uit buiting van de arbeidskracht moest nu vervangen worden door de ge meenschapsgedachte ook in den ar beid. Deze tijd is belangrijker dan de tijd van 19141918. Het gaat om zijn of niet-zijn. En dit zijn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke gemeenschap. Wij strij den in dezen tijd om een nieuwe orde. Wij zijn geen imperialisten. Wij zijn niet uitgegaan om landen te veroveren. Het doel is de groote. nieuwe sociale orde. Niet is het doei om anderen te onderwerpen. De groote sociale gemeenschap moet opgebouwd worden. Daarom staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land binnen. Wij maken daarvan geen overwin ningsfeest. Wij gedenken alleen de beiderzijds gevallenen. Maar juist daarom begroet de Rijkscommissaris de gelegenheid, die deze samen komst hem biedt, met bijzondere vreugde. Ze geeft hem de aanleiding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Nederlandsche vo'lk als bij zonder monument juist dit sociaal zoo mooi opgebouwde gemeen- schapswerk te toonen en te zeggen: Ziedaar, wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer. Derde spreker was de leider van de sectie voor Energie, verkeer en bestuur van het Deutsche Arbeits- front, Reichsamtsleiter Koerner. De heer Koerner zeide, hoe de Rijks- postminister dr. Ohnesorge een pionier is op 't gebied van den soci alen opbouw van dezen tak van dienst Hij verheugde zich daarom bij zonder over de onderscheiding, die aan den Duitschen Dienstpost, in waardeering van het Nederlandsche deel van dezen arbeid, verleend was geworden. Laatste spreker was de commis saris-generaal Oberdienstleiter Fr. Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak en met een geest driftig Sieg Heil op den Führer ein digde. Enthousiast werden daarna het Deutschlandlied en het Horst Wes- sellied gezongen. - Hiermee was het officieele ge deelte afgeloopen. Na de pauze bleef men in „kameraadschaps avond'' bijeen, waarin mooie mu ziek, hartelijke kunst en warme gezelligheid den avond onvergete lijk hielpen maken. Maar kwam er niet eerlijk aan. Er zijn nog wel enkelen, die zoo af en toe voor 'n goeden kennis een broodbon willen missen. Zelfs een vleeschbon weten bijzonder ver nuftige lieden wel eens ,.op den kop te tikken", doch dat iemand u zoo maar een thee- alias koffiesur- rogaatbon cadeau doet, hebben de distributieannalen tot nog toe nim mer vermeid. Hoe verbaasd moet dan wel de vrouw geweest zijn, die enkele dagen geleden 's avonds te onge veer 7 uur een waren regen van dergelijke papiertjes in de Nic. Beetsstraa te Amsterdam om zich heen zag dwarrelen en waarvan een naar schatting 14-jarige jongen de milde verspreider was. Terecht boezemde deze overvloed van thee bonnen de vrouw achterdocht in en zij stapte dan ook met de 84 kost bare papiertjes, welke zij had ver zameld, naar het politiebureau Overtoom, waar zij vernam, dat de bonnen waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. Winkeliers, wien eventueel soort gelijke bonnen in abnormale hoe veelheid ter inwisseling' worden aangeboden, gelieven zich daarom met genoemd bureau in verbin ding te stellen. PRIJZEN VAN KUIKENS. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft vastgesteld het prij- zenbesluit kuikens 1941. Art. 2 luidt als volgt: 1. De prijs voor vrouwelijke kuikens van kippen^ en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerderingsbe - drijven bedraagt 0.75 per stuk. 2. De in het eerste lid genoemde prijs geldt bij levering onver pakt en af bedrijf van den verkooper en inclusief omzet belasting. Bij levering verpakt en franco kooper mag deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden verhoogd. BOMMEN OP NEDERLAND. In het afgeloopen weekeinde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest. Er werden een aantal brisant- en brandbommen omlaag' geworpen. In totaal is één civiel persoon ge dood en: werden er vier licht ge wond; van de Duitsche weermacht werd één persoon licht gewond. Verder werden acht woningen zwaar, 64 licht beschadigd en bracht de luchtdruk aan een 100- tal huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand veroorzaakt ;3'0 ha heide brandde af. In een andere plaats werd een waterleiding beschadigd, die in middels reeds weer hersteld is. De Engelschen moesten hun toch ten boven ons land in dit weekein de met vier hier neergeschoten vliegtuigen betalen. De bemaningen kwamen hierbij deels om het leven, en werden deels gevangen genomen. IK HEB HEM. MENEERI 1 nomen. Van meer belang echter nog was een partij van 300 kg. thee. welke den dieven in. handen viel, doch welke hoeveelheid 'geheel terugge vonden werd in het magazijn van de daarnaast gelegen metaalwaren- fabriek, waar zij, keurig in kleine baaltjes verpakt, gereed stond. Ook een, duizendtal koffie- en theebonnen en een paar honderd suikerbonnen zijn den dieven in handen gevallen. De buit, welke hun bij de fa. Gezang en Co. in handen viel, be stond uit slechts een gering bedrag aan geld (pl.m. 60), dat in een der beide geforceerde brandkasten dier firma was geboren. De buitendeuren vertoonen geen enkel spoor van braak. Ook vinger afdrukken ontbreken, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier „vakmenschen" aan het werk zijn geweest. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. PRIJSREGELING VAN BINNENVAARTUIGEN. De staatscourant van heden bevat een beschikking van den secretaris generaal van het Dept. van water staat, betreffende richtlijnen inzake prijsregeling voor binnenvaartuigen. Voor de bepalingen van de ge taxeerde waarde van een binnen vaartuig wordt de bouwprijs per April 1939 van een vaartuig, geheel gelijk aan het te taxeeren vaartuig, vermeerderd met ten hoogste 50 en verminderd met een bedrag, het welk voor elk te taxeeren vaartuig bepaald wordt naar type, ouderdom, slijtage en staat van inrichting en onderhoud van vaartuig en inven taris. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart kan ontheffing daarvan vei'leehen en op verzoek van den inspecteur-generaal voor de scheep vaart of van de betrokken taxateurs, opdracht geven tot hertaxatie. In bovengenoemde prijzenbeschik king wordt o.a bepaald: Artikel 1. „Binnenvaartuigen": Alle vaar tuigen, hoe ook genaamd en van welken aard ook die tot de vaart op de binnenwateren en niet tot de vaart ter zee gebruikt worden of be stemd zijn (met een viertal nader genoemde uitzonderingen) en bin nenvaartuigen welke in Nederland thuis behooren. Artikel 2. Voor de overdracht in eigendom van een in Nederland thuisbehoorend binnenvaartuig is een taxatie-certifi caat vereischt. Dit geldt ook voor den verkoop van de meerderheid van aandeelea in een N.V., welk vermogen in hoofd zaak bestaat uit een binnenvaartuig. De geldigheidsduur van een taxa tie-certificaat bedraagt zestig dagen en kan worden verlengd. Artikel 4. Het is verboden op eenigerlei wijze te bewerken of er toe mede te werken, dat een overdracht in eigen dom, geschiedt tegen een hoogereti prijs, dan in het taxatie-certificaat is aangegeven. Deze beschikking treedt in wer king 13 Mei 1941. Crisis-haringbesl uit en -mossel- besluit verlengd. - Het crisis-haring- besluit 1940 en het crisis-mosselbe- sluit 1938, die tot 1 Mei 1941 golden, zijn ook na dien datum van kracht gebleven en wel voor onbepaalden tijd. IER GELEGENHEID VAN DEN 47STEN VERJAARDAG VAN DEN LEIDER DER N.S.B., Ir. A. A. Mussert, werd Zondag door duizenden partijgenooten op de Maliebaan te Utrecht voor hem gedefileerd. Tijdens het voorbijtrekken der 6000 W.A.-niannen. (Polygoon) HET NEDERLANDSCHE POSTMUSEUM. Van de vele musea die Nederland rijk is, geniet het Nederlandsch Post- museum te 's-Gravenhage misschien wel de minste bekendheid. Dit mu seum is ontstaan uit de philatelisti- sche verzamelingen van den heer Waller te Overveen, welke door de zen in 1924 aan den Staat werden aangeboden. Sinds 1938 beschikt het museum dat intusschen belangrijk werd uitgebreid over een eigen ge bouw aan de Kortenaerkade 11 te 's- Gravenhage. Teneinde deze instelling met haar belangwekkende verzamelingen, be trekking hebbende op de ontwikke ling van het P.T.T.-bedrijf, een groo- tere bekendheid te geven heeft de directie thans een populair geschre ven boekje het licht doen zien, waarin aan de hand van eenige tien tallen afbeeldingen een overzicht wordt gegeven van hetgeen het mu seum den bezoeker biedt. Naast af beeldingen van stedelijke ordonnan ties uit den tijd van den boden- en schipperspost en van de rijpas van een postillon uit 1705 vindt men, wat den modernen tijd betreft, bijv. fa to's opgenomen van de Fokker F VII, welke in 1924 de eerste postvlucht naar Indië volbracht, van telefoon toestellen uit de jaren 1885-1900, van de oudste modellen radiolampen en dergelijke meer. Uit een en ander blijkt, dat onze posterijen reeds op een belangwekkende geschiedenis van eenige eeuwen kunnen terug zien. INBRAAK IN DE WARMOESSTRAAT. Waarschijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Amsterdam inbrekers een bezoek gebracht aan de perceelen War moesstraat 67 en 69, waarin resp. zijn gevestigd de koffie- en thee handel van de fa. Geels en Co. en de metalenwarenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer 250 aan geld bevatte, meege- ZONDAG WERD TE VALKENBURG het tweede internationale Cauberg-criterium verreden, ditmaal gewonnen door den Limbur ger Hub. Sijen uit Maastricht, in den tijd van 2 uur 52 min. 12 sec. De kopgroep komt onder een schilderachtig poortje door een dei- bochten. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6