burgerlijke stand RECHTSZAKEN AMSTERDAMSCHE BEURS ARRONDISSEMENTS RECHTBANK BUITENLAND Oe olievoorziening der oorlogvoerende partijen. Het conflict in frak. DE R00DE ZEE TOT OPERATIE GEBIED VERKLAARD. SPORT EERSTE BLAD i wil van den be- ;n dan vergezeld Ier van justitie o£ ■n algemeen of Dij- ijken last van een ustitie, in een be- ren, of van een al- Dnderen schriftelij- officier van justi- een bepaalde zaak iet binnentreden weemaal vier-en- ces-verbaal opge- it op 15 Mei 1941 NG EN PRIJZEN. verd in een pers- mari j.l. door den van de 'departe- :1, Nijverheid en n Landbouw en gemaakt, dat de a de nieuwe om- prijzen was toege- voor eenige met tikelen. jerekening moest van de prijzen, Januari 1941, ex- ing, waren, Voor- lerekening afron- k waren, moesten ischieden. Tegelijk icht medegedeeld, handelaren, die tbelasting betalen hum prijzen dien- esteaa verlagen, ifgekondigde be- sgeling wettelijk uwe regeling is mzetbelasting in voor de vervoers- jzen mag worden oudens in de leien brood, melk eze regeling ver- - geen enkel be- asting zelf kan sbepaling in de >k van geval tot ;aan in hoeverre omzetbelasting kunnen nemen, het bovenstaan- king, welke ge- muari j.l. af in reden, is een be vuiling van de invoergoederen relke een nadere het begrip, „in- iat in deze be- De bedoeling >aling is slechts, ;king te brengen, rerplicht zijn hun rerlagen met het minder aan in- :n betalen dan ;eval was. RIEKSCHE EN 1HE KRIJGS- N VRIJHEID- :rkiezing werd bestuurslid ge- e bestuursleden erkamp, mevr. de heeren C. Visser, werden ALKMAAR. GEBOREN:' Johannes G., z. van Arie Heijkoop en C. W. Vellekoop. Anna E. M., d. van Cornells H. Baan en M. A. Zer st. Simon P., z. van Cornelis Tijm en M. Spaans Willem, z, var Willem Timmer man en j. Bu ges GETROUWD: Frederik J. M. Ro denburg en Cornelia Wagemaker. Simon Domper en Janna Arends. Cornelis van der Hoek en Margare- tha H. Stammes,. Lucas J. Hof man en, Albertina de Haas. OVERLEDENElizaoeth Slooten, gehuwd met P. Reijne, 78 jaar. Ida M. Huiberts 4 jaar. Dirk van Eldert, gehuwd met G. Willems, 41 jaar. OUDKARSPEL. (April). Geboren: Jacobus Willibror- dus, z. van Jacobus Beentjes en Geer- truida Maria Schermer. Jacob Arie, z. van Arie Mosk en Anna Alida Kapitein. Frida, d. van Jan de Boer en Maria Koordes, Nellie, d. van Cornelis Klingeier en Sijtje Pool. Overleden: Johanna Elisa beth Kuyper, wed. van Klaas de Vet, 87 jaar. Jan Tauber, z, van Hen drik Tauber en Anna Ootjers, 22 jr. CORRESPONDENTIE. J. P. alhier. Wij hebben Uw stuk doorgezonden naar den secretaris van de Plaatselijke Toewijzings Com missie, Red. Alkm. Crt. GELD VERDUISTERD TEN NADEELE VAN DEN STAAT. Uit de P.T.T.-kas gestolen. De 49-jarige H. B., stationhouder van de P.T.T. en kleermaker te Kockenger., heeft veertien dagen geleden voor de Utrechtsche recht bank terecht gestaan terzake van verduistering van geld van den Staat. Verdachte had ruim 1400 gulden uit de P.T.T.-kas gestolen om daarvan zijn opgeloopen schulden te betalen. De eisch luidde acht maanden. Het vonnis, gistermorgen door de Utrechtsche rechtbank uitgespro ken, luidde een gevangenisstraf gelijk aan den tijd van de voorloo- pige' hechtenis, en het advies om binnen acht dagen bij den rijks commissaris een verzoek tot gratie in te dienen. INBREKERS N DEN VAL GELOOPEN. Op 29 Maart van dit jaar hebben de 18-jarige loopknecht F. B. en de 20-jarige meubelmaker C. van der IC, beiden uit Utrecht, een inbraak gepleegd in het gebouw van den pharmaceutischen groothandel aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. Daar hebben zij tal van waardevolle, doch ook vele waardelooze voor werpen gestolen. Toen zij alles in een zak hadden opgeborgen, en na verloop van tijd naar buiten gin gen, liepen zij recht in de armen van een paar op hen wachtende politieagenten. De officier van justitie eischte tegen beider, een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden. De Utrechtsche rechtbank veroor deelde hen tot vier maanden ieder met aftrek van de preventieve hechtenis. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N.v. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. OPGAVE A^STERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 14 Mei 1941 Vor k. p 9?3/4 89'/16 3/ir. .118 .189 .10 1263/, 753/, staatsleeningen. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 33K Nederl 1938 3 Ned-lndië 1937 bank-instellingen Ansterd Bank Hande' Mg. Cert. v, 1 250 Koloniale Bank. Ned. Ind Handelsbank ]2sl/s ind. ond. b1nnenl. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford. ,295 Lever Brosltw Phil Gloeil Gem Bezit 221 cultuur maatsch. V v A4293/, Java Cultuur260 Ned Ind Suiker Unie 260 verg Vorstenlanden PETROLEUM. Kon Petroleum, rubbers. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi scheepvaarten. HollandA merika lijn 117'/, Java—China Japan lijn 145Vj Kon Ned Stoomboot 159 Scheepvaart Unie .17<3/, tabakken. Deli Batavia ,200 Oude Deli264 ^enembah215 123 .242% 2?3 .218'/, .134 156 .1 Wit ■m 2 u WV» 975/s 8911 88 119 133 189 131 129 ''-3/, 295 119 217 429 260 260 120 2401/, 27oi/, 203 135 156 110 1171/, 145 159 176 2061/, 262 215 STRAFZAKEN, DIE HET ECONOMISCHE LEVEN RAKEN. Enkelvoudige Kamer der rechtbanken ingesteld. Wij herinneren er nog even aan, dat met ingang van morgen 15 Mei een besluit van kracht wordt van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie, 'waarbij strafzaken, welke het economische leven raken, behandeld zullen wor den door een speciaal daar voor in het leven geroepen rechts college. Dit besluit beoogt den strijd tegen misdrijven en overtredingen op het gebied der distributie en, in het algemeen, op het terrein der economische huishouding zoo doel treffend mogelijk te kunnen voerer.. Deze strijd zal ook door nog andere te treffen maatregelen, waarover nog nadere berichten zullen volgen, met de meeste kracht worden inge zet. Bij bovengenoemd besluit is be reids bij de onderscheidene arrop- dissements-rechtbanken ingesteld één enkelvoudige kamer voor de berechting van strafzaken, rakende het economisch leven. DIEFSTAL VAN GRAAN TEN NADEELE VAN DEN STAAT. Gistermiddag heeft de Utrechtsche rechtbank een deel van de zaak van de onregelmatigheden ten kan tore van den provincialen voedsel- commissaris behandeld. Thans stonden terecht zes leden van het personeel van het kantoor van den provincialen voedselcom-- missaris terzake van diefstal van graan ten nadeele van den staat. Deze diefstallen het bleken klei ne hoeveelheden te zijn hebben plaats gehad van September van het vorige.jaar af tot in de eerste maan den van 1941. Een chef de bureau zeide, dat er slechts enkele tientallen kg zijn meegenomen, welke anders toch verloren waren gegaan. De officier eischte tegen dezen ge- schorschten ambtenaar 50 subs. 25 dagen. De verdediger vroeg de uiterste clementie. Tegen alle overige verdachten, die, de een in meerdere, de ander in mindere mate, graan mee naar huis hadden genomen, om daarvan door hun moeder of zuster brood en koekjes te laten bakken, eischte de officier een geldboete van 30 subs, vijftien dagen. EEN VROOLIJKE DAG MET EEN TREURIG SLOT. Amsterdam, 13 Mei. Een aannemer uit Zuidholland was voor zaken naar Amsterdam geweest. Hij had goede kansen op een bouwwerk bij Amstelveen en die goede kansen hadden hem in een plezierige stem ming gebracht. Het was nog voor het middaguur dat hij een café in de Govert Flinckstraat binnen stapte om zijn dorst te lesschen. In dat café trof hij twee bezoekers aan, milde en vriendelijke mannen, die evenzeer als hij behoefte hadden aan gezellig heid en hartelijkheid. De vriendschap welde op in hetzelfde oogenblik dat de drie mannen elkaar voor het eerst zagen en toen het twaalf uur was waren de banden van kameraad schap reeds krachtig aangehaald. Het drietal legde een kaartje en dronk bier en het amuseerde zich zoo kos telijk, dat de aannemer niet meer aan scheiden kon denken. Het feest werd met algemeene in stemming voortgezet. De drie vrien den trokken van het eene café naar het andere. De tijd verstreek en steeds maar werd de vriendschap in niger. Men at een stukje en dronk dan weer een heeleboel en de stem ming werd al vroolijker. De aanne mer betaalde maar en omdat hij het zoo sneu vend voor de berooide vrienden, dat zij heelemaal geen rondjes kenden aanbieden, gaf hij ze een briefje van tien om ook eens uit hun zak te kunnen betalen. Zoo werd het half elf in den avond. En toen kwam de reactie. In de Ralckstraat bij de Reguliersgracht daalde eensklaps de stemming. Er gebeurde iets en toen een politie agent deze straat inwandelde werd zijn oor getroffen door een pijnlijk geschrei. De agent spoedde zich in het donker naar de plek, vanwaar dit geluid moest komen en hij zag den Zuidhollandschen aannemer op de straat liggen, terwijl twee mannen over hem heen gebogen stonden. De agent vertrouwde het zaakje niet en hij stelde er zich van op de hoogte, wie de belangstellenden rond den man op den grond waren. Het bleken een 52-jarigen koopman en diens 31-jarige vriend te zijn De koopman was reeds zestien maal veroordeeld en dat was reden genoeg voor den politieman om al le drie naar het bureau te brengen Het bleek daar, dat de aannemer beroofd was. Den volgenden dag herinnerde de man zich, dat de koopman een greep naar zijn zak had gedaan en geprobeerd had hem zijn portefeuille te ontstelen. Hij had hem toen weggeduwd, waarop de anderen waren gaan slaan en stompen en hij op den grond was gevallen. De 31-jarige vriend herinnerde zich verder nog, dat de koopman had gezegd: „Dien man moeten wij hebben". Het was dus duidelijk dat hier een gewone berooving had plaats gevonden. De Amsterdarr.sche rechtbank veroordeelde deswege den koop man in December tot drie jaar en zijn vriend tot twee jaar gevange nisstraf. In hooger beroep voor het Hof eischte de procureur-generaal, mr, J. Versteeg, op 13 Maart tegen den koopman drie jaar en tegen diens vriend 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf. Daar het onderzoek volgens het Hof niet geheel volledig was, werd de zaak tot gister aangehouden, maar ook nu werd men niets wij; zer, omdat van de twee getuigen, die zouden worden gehoord er een dood is en de andere in Duitsch- land vertoeft. Het Hof besloot de zaak rustig te bekijken en eventueel bij de be paling van de straf rekening te houden met de lange voorloopige hechtenis. De president wees er op, dat hier niet alleen is ten laste ge legd medeplichtigheid bij poging tot diefstal doch ook geweldple ging, waarop de veroordeeling eveneens gebaseerd kan worden. VONNISSEN IN HOOGER BEROEP BEVESTIGD. Frauduleuze slachtingen. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde Dinsdag het vonnis van den Alkmaarschen politierechter, die den veehouder J. V. te den Hout, gemeente Westwoud, had veroordeeld tot een gevangenis straf van drie weken. V. had zijn schuur afgestaan voor het slachten van zes varkens door den slager D. J. O. Ook de slager was tot een gevangenisstraf van drie weken veroordeeld, maar hij had in- zjjn straf berust Nachtelijk bezoek. Eveneens bevestigde het Hof het vonnis, dat de Alkmaarsche poli tierechter in Maart 1937 gewezen had tegen zekeren G., thans te Alkmaar woonachtig, G. was tot een gevangenisstraf van twee we ken veroordeeld wegens huisvrede breuk! 's Nachts om 3 uur was hij een woning te Hoorn binnenge drongen samen met eenige kennis sen om van den bewoner 200 te rug te eischen, waarop G. na een smokkelhandeltje in sigarettenpa pier recht meende te hebben. De procureur-generaal bij het hof had veertig gulden boete geëischt, om dat de nachtelijke huisvredebreuk reeds vier jaar geleden was ge schied. Zitting van 13 Mei. Een jeugdige .genotzoeker. Een 19-jarige jongeman, P. R., los-arbeider te Den Helder, moest Dinsdagmorgen terecht staan we gens diefstal van drie fietsen ten nadeele van inwoners van Barsin- gerhorn en één fiets ten nadeele van een inwoner van Kolhorn. Drie van deze fietsen had hij te Den Helder aan een zekeren L. voor l'O tot 12.50 per stuk verkocht. De jongeman, die volledig bekende, bleek in totaal wel tien fietsen ge stolen te hebben, waarvan hem door den officier slechts vier ten laste waren gelegd. De jongeman beriep zich op ar moedige omstandigheden, die hem tot de diefstallen gedreven zouden hebben, maar de president geloof de van dat motief niet veel, omdat de jongeman door vader en moeder werd onderhouden. De president meende, dat in waarheid de op brengst der' gestolen fietsen be steed was aan sigaretten, bioscopen en snoepgoed, iets wat de jongeling tenslotte toegaf. De president bracht hem onder het oog, dat hij, om zelf plezier te hebben, van gewone werkmenschen kostbare fietsen had weggenomen, hetgeen wel erg laakbaar was. De officier oordeelde scherp over de handelingen van verdachte, tegen wien hij anderhalf jaar ge vangenisstraf eischte. De verdediger, mr. Windhausen, vestigde de aandacht op den jeug digen leeftijd van verdachte, die bij zijn opvoeding gebrek aan tucht had gehad. Pleiter verzocht om clementie. Winkelbediende stal een fiets. De Alkmaarsche winkelbediende J. H. had ten nadeele van een Alkmaarschen scholier een fiets gestolen. Verdachte had de fiets thuis ver anderd en eenige maanden later te oop aangeboden. Verdachte kon niet zeggen, waar om hij de fiets had gestolen. De officier vorderde 6 maanden gevangenisstraf tegen hem. Diefstal te Den Helder. Twee inwoners van Den Helder, de brandwacht H., 39 jaar en de zonder beroep zijnde M., oud 28 jaar, hadden samen te Den Helder op 1 Maart uit het pakhuis van de firma Buter in de Vijzelstraat 8 doozen zeeppoeder, 15 doozen vlok- kenzeep en 8 doozen bleekpoeder gestolen. Den buit hadden ze ver kocht. Het pakhuis waren ze door mid del van een valschen sleutel binnen gedrongen, via de voordeur. H. had reeds verscheidene veroordeelingen achter den rug en M. was reeds twee maal veroordeeld, waarvan één keer wegens smokkelen. aatstgenoemde verontschuldigde zich door zijn armoede. Hij was acht jaar getrouwd en hij had weinig geluk gehad. In werkverschaffing kon hij nooit komen. Zoo was hij voor de verleiding bezweken. De officier vorderde, mede met het oog op de algemeene preventie en op het feit, dat de diefstal in Den Helder was gepleegd, waar zulke moeilijke omstandigheden bestaan, tegen elk der verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. Kamminga, die H. verdedig de, meende, dat het niets ter zake deed, dat de diefstal te Den Helder was gepleegd, want de goederen waren in een gesloten pakhuis on- dergebracht. Pleiter verzocht om clementie. Mr. Wynne verdedigde M., wiens ongelukkige omstandigheden hij beschreef. M. had kort vóór den diefstal wel werk gekregen, maar veel verdiende hij niet en tijdens oen hevig bombardement lag zijn vrouw in het kraambed, van alles en iedereen verlaten. Beiden waren door de gebeurtenissen erg ge schokt. Pleiter verzocht voor M. clementie. Duur bezoek. W. J., wonende te Julianadorp, had op verschillende tijdstippen zijn neef J., vrachtrijder op Texel, 100 en 26 ontstolen, terwijl hij op visite was. De officier vorderde tegen W. J., die verminderd toerekenbaar was, vier maanden gevangenisstraf. Mr. van Leeuwen drong op cle mentie aan. Een uitwas in den politieken strijd. De 21-jarige tuinder K. S. uit Venhuizen had op een avond in April van de fiets van J. B. dertig exemplaren van de Agrarische Post gestolen. De bladen wierp hij later in een gierput. Terzake diefstal, subsidiair ver nieling, st ind hij terecht. S. wist niet, waarom hij die bla den had weggenomen. Hij wilde niet toegeven, dat hij door politie ken strijd tot deze kwajongens streek was bewogen. De president vond het .optreden van S. lummelachtig. „Je moet je toch schamen, dat je voor zooiets hier terecht staat", zei hij tot ver dachte. De officier achtte vernieling der bladen bewezen. Zijns inziens was politieke hetze tegen de organisatie Agrarisch Front de drijfveer voor de daad. Dergelijke dingen voeren tenslotte tot groote verwording en daarom meende de officier, dat drie weken gevangenisstraf moest worden opgelegd. Uitspraken in alle zaken veertien dagen later. Duitschland in steeds betere positie. Berlijn, 13 Mei (A.N.P.) In een uieenzetting voor de vertegenwoor digers der buitenlandsehe pers heeft de bekende econoom dr. Josef Win- schuh erop gewezen, hoe de geal lieerden den wereldoorlog grooten- deels door hun betere olievoorzie ning te hunnen gunste hebben weten te beslissen. Het merkwaardige ge val doet zich nu voor, dat in den te- genwoordigen strijd juist het olie- arme Duitschland zich hoofdzakelijk op de benzine baseerde, daar het den oorlog voor het grootste deel voert met vliegtuigen, pantserwa gens en gemotoriseerde divisies, die natuurlijk' motorbrandstof verslin den. Zoodat men kan zeggen, dat Duitschland „met gevulde benzine tanks ter victorie rijdt". Hoe is dit eigenlijk mogelijk? zal men vragen. De volgende punten kunnen daarin eenige klaarheid ver schaffen; 1. De productie van synthetische benzine is smds -jaar en dag door Duitschland geperfectionneerd en werkt thans welhaast op volle toe ren. 2. De Roemeensche olieproductie komt tegenwoordig uitsluitend Duitschland ten goede. 3. Doorloopend komen rijke olie leveranties uit Rusland naar het Groot-Duitsche rijk. 4. De transportwegen uit het O. en Z.O. worden voortdurend beter. Daartegenover ziet de Engelsche oliebalans er thans als volgt uit: 1. Groot-Britannië heeft tot zijn nadeel de synthetische olieprodüc- tie verwaarloosd. 2. De Engelsche olie-opslagplaatsen en olie-raffinaderijen staan voortdu rend aan de geweldige Duitsche bombardementen bloot (die aan den Theemsoever alleen hebben een ca paciteit Van 1 y, millioen ton). 3. Zijn tankvloot. wordt steeds klei ner door de gevoelige slagen van het Duitsche duikboot- en luchtwapen. 4. De transportschepen zijn voor Engeland langer geworden door het uitvallen van de Middellandsche zee en langzamer door het konvooi stelsel. 5. Daar is nu bijgekomen het af snijden van de petroleumleiding in Irak, waardoor de Britsche vloot werd voorzien. Beiroet, 13 Mei. (D.N.B.) Jeugdige Irakeezen, die er in zijn geslaagd uit de door de Britsche troepen bezette zóne van Basra te ontvluchten, mel den, dat de geheele valide jeugd daar is gearresteeerd en in een nauw kamp bijeen is gedreven. Wegens be weerde daden van sabotage is een reeks personen doodgeschoten. Alle voorraden le 'ensmiddelen der be volking zijn gevorderd voor de Brit sche troepen, zoodat het volk honger lijdt. De verbittering is onbeschrijf lijk. De loden van Basra oefenen een terreur uifc. Het optrede» der Engelschen in Palestina. Vichy, 14 Mei. (D.N.B.) Uit Beiroet wordt gemeld: De Britsche overheid in Palestina heeft alle Iraksche en Palestijnsche burgers, die de „Si- dara", d,i. het Iraksche nationale hoofddeksel dragen, laten arrestee ren en naar concentratiekampen la ten overbrengen. Elke propaganda ten gunste van een buitenlandsehe mogendheid wm-dt door de Britsche overheid streng gecontroleerd. Een boodschap aan het Iraksche volk. Parijs, 14 Mei. (D.N.B.) Vertegen woordigers van de hier wonende Mohammedanen zijn in de Parijsche Moskee bijeengekomen en hebben een boodschap tot het Iraksche volk gericht, waarir. gezegd wordt: „Het Iraksche volk strijdt voor leven en toekomst zijner kinderen. God zal het gerechtigheid laten wedervaren. De Mohammedaansche broeders van de heele wereld zijn trotsch op uw moed. Uw heldhaftigheid is een troost voor de vele duizenden Mo hammedanen, die sinds vele jaren onder Enoe'sche heerschappij moe ten leven.Wb' zijn met het hart bij u, en bidden voor u. Alle Moham medanen zijn bereid goed en leven voor uw zaak te offeren. Leve het volk van Irak". BIJEENKOMST VAN LEIDERS DER N.S.D.A.P. TE BERLIJN. Berlijn, 13 Mei. (D.N.B.) De national-sozilistische partei korres- pondenz deelt mede: ,,Bij den Führer is vandaag een 'bijeenkomst gehou den van alle rijksleiders en gouw leiders der N.S.D.A.P., waaraan ook rijksmaarschalk Hermann Göring deelnam. De leiders brachten den Führer, die een toespraak hield, een overweldigende ovatie, waarin de vastbesloten wil tot overwinnen tot uiting kwam".- DE ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN DARLAN. Berlijn, 13 Mei. (A.N.P.) Ten aan zien van de ontmoeting tusschen den Führer en den plaatsvervangenden minister-president van Frankrijk, Darlan, gaf men vandaag in de Wil- helmstrasse uiting aan de meening, dat bijzonderheden buiten het com muniqué voorloopig niet te verwach ten zijn. Of de besprekingen geëin digd zijn, kan men nog niet zeggen. In politieke kringen heeft-men alge meen den indruk, dat het resultaat der besprekingen bevredigend is. OORLOGSSCHEPEN IN GIBRALTAR. Vichy, 13 Mei. (D.N.B.) Volgens berichten uit Algeciras hebben alle Britsche oorlogsschepen, met uitzon dering van drie'torpedobooten en een aantal patrouillevaartuigen, de haven van Gibraltar in onbekende richting verlaten. Gehavend Britsch eskader binnengeloopen. Algeciras, 13 Mei. (D.N.B.) Te Gi braltar is vandaag het Engelsche eskader, dat eenige dagen geleden door' Italiaansche vliegtuigen is aan gevallen, binnengeloopen. Het ging niet in de militaire haven, maar in de baai van Gibraltar voor anker. Ongeveer de helft der vliegtuigen van het vliegtuigmoederschip Illus trious is vernietigd. Het vliegdek is zwaar beschadigd. De toren van een pantserschip is vernield, een kleine kruiser beschadigd. Talrijke gewon den werden aan land gebracht. LYNCHPARTIJ IN FLORIDA. New York, 13 Mei (D.N.B.) As sociated Press meldt, dat 22 negers door blanken uit de gevangenis van Quincy in Florida gehaald en ge- lyuncht zijn. Een der negers is la ter zwaar gewond door de politie gevonden op enkele kilometers af stand van Quincy. Nader wordt uit New York ge meld: Inzake de lynchpartij op een ne ger te Quincy in Florida verneemt de „Associated Press" nog, dat de neger, die in zwaargewonden toe stand gevonden was, dcor de poli tie naar een ziekenhuis was overge bracht. Kort daarop drongen gewa pende lieden het ziekenhuis binnen en ontvoerden den neger ten twee den male. Door tal van kogels door boord, werd zijn lijk later buiten de stad gevonden. De neger word; ervan beschuldigd zich aan een minderjarig meisje vergrepen te hebben. CHOLERA-EPIDEMIE IN HONGKONG EN MACAO. Sjanghai, 13 Mei (D.N.B.) In Hongkong en Macao is een cholera- epidemie uitgebroken, naar de bla den melden. In Hongkong zijn tot dusver ongeveer 800 ziektegevallen voorgekomen. Ongeveer de helft dei patiënten zou gestorven zijn. In Ma- cao zijn tot dusver ongeveer honderd dooden te betreuren. Ieder schi$ stelt er zich aan vernietiging bloot. Berlijn, 13 Mei. (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt. Na de ontwikkeling van den oor log in het Oosten der Middelland sche Zee moeten in de toeko.mst ook gevechtshandelingen der Duit sche strijdkrachten op de Roode Zee verwacht worden. Ieder schip, dat dit, daarmede tot operatiege bied geworden, zeegebied bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogs middelen. De Duitsche regeering waarschuwt derhalve dringend voor het beva ren van het in gevaar gebracfite gebied, dat als volgt is begrensd: Het Noordelijke deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez en de Golf van Akaba tot aan den Noordelijken keerkring. Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedie Arabië. Een regeling voor het bevaren van het genoemde operatiegebied door speciaal gekenmerkte Pelgrim schepen blijft voorbehouden, HET VERDRAG TUSSCHEN® DUITSCHLAND EN KROATIË. Agram, 13 Mei. (D.N.B.) In het Duitsch-Kroatische verdrag, dat gisteren gesloten is in tegenwoor digheid van het Kroatische staats hoofd, wordt onder meer bepaald, dat de Duitsch-Kroatische grens in het algemeen overeenkomt met de vroegere adminstratieve grens tus schen de Oostenrjjksche kroonlan den Krain en Stiermarken eener- zijds en het koninkrijk Kroatië, Sla- vonië en Dalmatie anderzijds. Deze grens zal zoo spoedig mogelijk door een Duitsch-Kroatische commissie afgebakend worden, waarbij reke ning zal worden gehouden met de economische situatie. De ratificatie oorkonden zullen zoo spoedig mo gelijk te Berlijn worden uitgewis seld. Het verdrag werd door de on- derteekening ^an kracht. Na de onderteekening en de ze geling der beide oorkonden hield de Duitsche gezant Kasche, een toe spraak. De nieuwe Duitsch-Kroatische grens is ongeveer 1QÖ K.M. lang. Zij begint in het Oosten bij den Drielandenhoek bij Varasdin, gaat dan in westelijke richting, zuidelijk voorbij Rogitsj en Windisch-Lanz- berg, loopt daarna langs het ri viertje de Sutla tot de plaats, waar die in de Save uitmondt, vervol gens verder naar het Westen over den berg Dorianci tot enkele kilome ters van Kalje. Daar begint de Ita liaansche demarcatielijn. HET LAGERHUIS IN NIEUWE VERGADERZAAL BIJEEN. Berlijn, 3 Mei (D.N.B.) Het Britsche Lagerhuis is vandaag in een nieuwe vergaderzaal bijeen ge komen. Churchill zeide, dat het oude gebouw zooveel schade heeft opgeloopen, dat het herstel waar schijnlijk zeer lang zal duren. Voor het geval, dat ook de nieuwe zaal mocht worden getroffen, zijn reeds maatregelen getroffen voor de verhuizing naar een ander gebouw. Wandelen DE AVOND-VIERDAAGSCHE 1941. Verschenen is het programma van de avond-vierdaagsche wandeltoch ten, die op 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. onder auspiciën van den Neder- lsndschen wandelsportbond gehou den zullen worden in verschillende deelen van ons land. De organisatie vindt plaats in de volgende steden; Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Anna Paulowna, Bergen op Zoom, Enkhuizen, Groningen, Haarlem, Hilversum, Hoensbroek/Treebeek, Leeuwarden, Leiden, Nieuw Weer- dinge, Utrecht, Veendam en Zaan dam. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, prof. J. van Dam, richt zich in een kort voorwoord in het programmaboekje als volgt tot allen, die belangstellen in de wandelsport: „Slechts weini gen, aldus prof. van Dam, zijn in de gelegenheid om de wandelsport overdag te beoefenen, met uitzonde ring dan van de vacantiedagen, wel ke voor de meeste van onze landge- nooten slechts weinige in getal zijn. Daarom is het beoefenen van de wandelsport in georganiseerd ver band in de avonduren zoo'n nuttig middel om in dit tekort te voorzien. Wandelen'sterkt het lichaam, ver hoogt de in dezen tijd zoo noodzake lijke vitaliteit. Maar het bereikt meer: het leert een open oog te heb ben voor de natuur, voor het eigen land en voor de menschen, die daar in leven. En tenslotte vormt de wan delsport, wellicht beter dan vele an dere sporten, de geest van eensge zindheid en van gezonde eendrach tige sportiviteit, waaraan juist nu zoo'n groote behoefte is". Van de adressen waar men zich kan opge ven noemen wij o.a.: Alkmaar, H. Langhorst, Stompetoren D64e, Tel. 217; Anna Paulowna, H. J. Charmes, Landbouwstraat 9, Julianadorp; Enkhuizen, A. J. Reinstra, Spoor straat 10.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3