DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche aanval vanuit Tobroek afgeslagen. De vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. Terreinwinst in het gebied van Solloem, Britsche aanval op het eiland Helgoland. De militaire toestand in Irak. Amerika en de oorlog. van 21.28 tot 5.43 igen, zoowel met bestaande diensten vertegen woordigin- ïkel gevolmachtigd beschikken. Niet id deze behoefte in de nijverheid van e waren. Men be- 'inig middelen om etroffen maatrege- maken. uitslagen te be- ssentieel dat een al- nde arbeid kon den en deze is n de bedrijfsgroe- ieder deel uit- r de kleine beroe- belangen kunnen ■er zij degelijk in- ze nu als een man De omstandighe- eenmaal mee dat neer dan ideolo- is moet worden :h wanneer het staat is nauwkeu- te doen kennen licht vaak dezelf- nen bereiken zon- kleinbedrijf te be- ïselen van het be- Mleen de bedrijfs- georganiseerd in n. Het zou dus n corporaties te worden econo- eringen opgericht, eefd naar de op- enkele organisatie Elke groepeering die aangesteld oofd van het Mi- imische Zaken, seft zijn eigen or- andbouwcorporatie rden gevoegd dat end is dat ook de aophandel reeds aar een nieuwe lit terrein laat het liging te schen- hting van Kamers et het karakter ailing. itreft het hier een ens het beginsel inomie, zooals dit atie van de Wa iting is gekomen, i vaststellen kan opgevat, satie van de ar- is het belang- een afzonderlijke ijden. Ien te koop ge- a banden), raat 10. Tel. 3827. mgensfiets voor RAAT 19. ISTRAAT 38. TRAAT 16. r, Haardkachel, gasser (putter), ERWEG 99 A. een paar zwarte naat 38. raat 20. aimachines. For- litsehuiftafels en edels. De hoogste - FNIDSEN 91, e ontbieden. •achtige Mantels, naten. iningsweg 72. )ecl. 11.45 Gr.pL et Omroeporkest. rs- en econ. ber. ard met piano- vijde muziek (gr- 5 Erica Helen en estorden aan zie- ïsemble Bart Ek- eugd. 5.Christ. 1 door de Christ. 15 BNO: Nieuws- 5.31 De Gooilan- t 't gehad op de Ensemble Jonny 7.— BNO: Pers- inen- en buiten- !0 „Ik was er 7.45 Gr.pl. 8.— 1.15 Spiegel van 8.30 Gr.pl. 9-05 lr.pl. 10.— BNO: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang Mo. 114. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdac 15 Mei 1941 Italiaansch legerbericht. Rome, 14 Mei (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 343 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op Malta de vlootbasis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden veroorzaakt werden en een vlieg tuig op den beganen grond vernield werd. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen wer den twee Hurricanes neergehaald. In Cyrenaica probeerde de vij and vanuit Tobroek met steun van pantserwagens een hevigen aanval te ondernemen, welke door onze troepen op dappere wijze werd af geslagen. Wij brachten den vijand aanzien lijke verliezen toe aan manschap pen en pantserwagens, maakten gevangenen en bemachtigden ma chinegeweren. Tijdens optreden aan het front van Solloem, waarvan melding gemaakt is in het weer machtsbericht van gisteren wer den krijgsgevangenen gemaakt en pantserwagens alsmede zès kanon nen buitgemaakt. Twee vliegtuigen van het type Hurricane weerden door onze luchtdoelbatterijen neer gehaald. Een vijandelijke luchtaan val op Benghasi veroorzaakte on aanzienlijke materieele schade aan woonhuizen. Onder de burgerbe volking werden eenige personen gewond. In het oostelijke bekken van de Middellandsche. zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk kon vooi. Een schip van groote tonnage werd getroffen. Een van onze lucht- formaties overviel de vlootbasis Alexandrië en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Afrika: activiteit van de artillerie in den sector Amba- Aladji, waar een nieuwe vijande lijke aanval werd afgeslagen. Albanië geen operatiegebied meer. Rome, 14 Mei. (D.N.B.) Krachtens een besluit van den Duce houdt Albanië op 20 Mei op operatiegebied te zijn. toor het Italiaansche kust gebied aan de Adriatische zee, dat op 6 April tot een diepte van 15 kilo meter tot operatiegebied was ver klaard, is de maatregel beperkt tot stellingen van kustartillerie en af weerg .'schut. Het Duitsctie legerbericht. Berlijn, 14 Mei (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht in hel zeegebied ten O van Sunderland drie koopvaardij schepen met tezamen 14.000 brt. rot zinken gebracht en verscheidene be langrijke havens in Z.- en M.-Enge- land gebombardeerd. In N.-Afrika is een door pantser wagens gesteunde Britsche aanval op een deel eener Italiaansche af- deeling mislukt. Daarbij werden zes vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Andere gevechten leverden den Duitsch-Italiaanschen troepen plaat selijke successen op. In het gebied van Solloem drongen verkennings troepen van het Duitsche Afrika- corps ver naar het O. en Z.Ö. door. Op het eiland Malta deden Duit sche formaties gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts weer aanval len op het vliegveld Lucca. De aanval bad een goede uitwer king. De vijand bombardeerde gis teravond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgoland. Er ontstond geen militaire schade. Alleen woon huizen werden vernield. Verschei dene burgers werden gedood of ge wond. Luchtdoelartillerie schoot twee der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. Boven het gebied van het Duitsche rijk vonden vannacht geen gevechts handelingen plaats. De bemanning van een verkenningsvliegtuig met kapitein Pritzel, Feldwebel Heine- mann, Feldwebel Hoppe en onder officier Haus heeft zich bij de uit voering van moeilijke fotoverken ningen boven Engeland bijzonder onderscheiden. Bij de gevechten in N.-Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich onderscheiden door voorzichtigheid en dapperheid. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 14 Mei. (D N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn op 14 Mei gestart voor aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- Engeland en aan de Engelsche oost kust. Naar het D. N. B. hierover ver neemt, is in Nottingham het weste tijk deel van een spoorwegwerkplaats door voltreffers vernield. In Great Yarmouth werden ontploffingen en branden in opslagloodsen geconsta teerd. Istanboel, 14 Mei. (D.N.B.) Om trent den militairen toestand in Irak zijn in Amman de volgende bijzonderheden ontvangen. De beschieting gedurende twaalf dage nvan de vliegvelden van Sennelseban en Sjoeaiti door Irak sche vliegers en artillerie heeft zeer zware beschadigingen veroor zaakt. Sennelseban is een ten koste van zes millioen pond sterling ge bouwde sterkte met ondergrond- sche opslagplaatsen, onderkomens en bunkers. De doeltreffendheid van deze installaties is door voort durende Iraksche aanvallen zeer verminderd. De talrijke Engelsche vliegeraanvallen op de Iraksche belegeringstroepen hebben slechts weinig kunnen uitrichten. Er wordt gemeld, dat voor de Engel sche aanvallen een heele reeks Engelsche vliegtuigen uit Egypte gehaald moesten worden. De we gen van Basra naar het Engelsche, versterkte vliegerkamp van Sjoe aiti is door Iraksche strijdkrachten geblokkeerd. Dit verklaart het En gelsche plan om zich in het bezit te stellen van het fort Roetba. Twee aanvallen zijn mislukt onder de zwaarste verliezen voor de En gelschen. De vervanging der ver liezen is voor Engeland zeer moei lijk, aangezien de gevaarlijke situa tie in Egypte het niet veroorlooft noemenswaardige versterkingen naar Irak te sturen. Irak daaren tegen beschikt juist onder de stam men over tienduinzenden man ge vechtstroepen, die tot dusver nog in het geheel niet zijn opgeroepen, omdat men een algemeene mobili satie voorloopig nog onnoodig acht. Het Iraksche legerbericht. Vichy, 15 Mei. (D.N.B.) Uit Bei roet wordt het volgende Iraksche legerbericht gemeld: Vijandelijke vliegers wierpen bommen op twee auto's van het Roode Kruis, welke duidelijk her kenbaar waren. De beide auto's werden vernield en de chauffeurs gedood. Onze gevechtsvliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten boven vijandelijke steunpunten en keerden behouden op hun punten van uitgang terug. Een vijandelijk vliegtuig vloog boven de hoofd stad en liet vier bommen vallen zonder schade te veroorzaken. Vijf vijandelijke vliegtuigen vlogen bo ven een stad in het zuiden des lands en wierpen verscheidene bommen uit, die echter hun doel mistten en geen schade aanricht ten. In de westelijke woestijn onder namen onze landstrijdkrachten krachtige aanvallen op vijandelijke stellingen. Bij Kerbela stortte een vijandelijke bommenwerper om laag. De bestuurder werd gedood en de beide andere inzittenden die gewond geraakten, werden gevan gen genomen. Gewezen Iraksch premier over leden. (D.N.B.) - Het Giornale d'Ita- lia verneemt uit Damascus, dat de voormalige Iraksche premier Taha El Hasjimi plotseling is gestorven. De overledene was de voorganger van den huidigen titularis Kailani Toen deze aan de macht kwam, vluchtte Hasjimi uit Bagdad, HESS WILDE VREDE STICHTEN. Berlijn, 14 Mei (A.N.P.) Rudon Hess heeft, naar uit ingewijde krin gen vernomen wordt, toen hij naar Engeland vertrok, tamelijk uitvoe rige aanteekeningen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte uit eigen initiatief een com promisvrede tusschen Duitschland en Engeland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken „de waar- beid in Engeland te brengen". De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de werkelijke mogelijkheden en in de wijze van uitvoering slechts ver klaard kan worden door de aanwe zigheid van waanvoorstellingen, schijnt in de eerste plaats haar om sprong te vinden in algemeen menschlievend gevoel, waarvoor hij als gevolg van zijn zwaar lichame lijk lijden bijzonder toegankelijk is. Rudolf Hess was weliswaar uiter aard niet ingewijd in de plannen van de opperste militaire leiding van het rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar andèrzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koeste ren, dat uitvechten van den Duitsch- Engelschen oorlog tot de uiterste consequentie, welken steun Enge land ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een neder- lag, maarzelfs met de vernietiging van Engeland. Hij wist, dat Engeland niet alleen bij de taxatie van de mi litaire, maar ook van de binnenland- sche en economische situatie in Duitschland van onjuiste premissen uitgaat. Uit zijn papieren blijkt on miskenbaar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door bedrog jegens het Engelsche publiek van de zijde van Churchill en zijn kliek, hetgeen naar hij schrijft het eenige is, dat een beletsel vormt voor den vrede op de wereld, waar uit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt dat het mogelijk zou zijn Engeland te overtuigen van den waanzin dei- houding van zijn huidige leidende figuren, als het hem zou gelukken andere Engelsche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lich tend Hiervoor kwam volgens hem lord Hamilton in aanmerking, dien bij blijkbaar van de. Olympiade in 1936 te Berlijn kende. Inderdaad is hij, toen zijn benzine op was, in de nabijheid van diens landgoed me een parachute uit zijn vliegtuig ge sprongen. Blijkbaar rekende hij er op, dat Hamilton en zijn kring in Engeland voldoenden invloed beza ten. Hess meende, dat een bespreking met Churchill doelloos was, want hij heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat hij in geen geval den Engelschen premier zelf wilde spreken. Naar voorts uit zijn aanteekeningen blijkt, v/as hij vast overtuigd van het suc ces van zijn missie. Hij rekende er op binnen of omstreeks twee dagen weer terug-te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in Engeland de noo dige benzine voor de terugreis tot zijn beschikking zou stellen. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig, hoopte terug te zien, van zijn voornemens verwittigd. De reactie op de zaak-Hess. Berlijn, 14 Mei (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat men in politieke kringen hier niet zonder belangstelling kennis neemt van de reactie, die de zaak-Hess m de internationale pers heeft gewekt. Men wijst op de gereserveerdheid in de geheele Europeesche pers, die de laatste jaren en vooral in het ver loop der tegenwoordige oorlogsver richtingen illusies van werkelijkheid heeft leeren onderscheiden. Men acht het geenszins te verwonderen, dat de pers, die haar redactiebureaux ver van de Europeesche werkelijk heid heeft, aan de zaak-Hess nieuwe illusies vastknoopt. Op het gebied der buitenlandsche politiek is in de geheele aangelegen heid, naar men vandaag, in de Wil- helmstrasse zeide, hoogstens interes sant, dat enkele landen probeeren, de zaak-Hess te gebruiken voor een tendentieuze propaganda. Het ligt geheel in de Hjn der Engelsche illu siecampagne en der Amerikaansche propaganda, als men in de Angel- Saksische wereld de dalende stem ming van het volk tracht op te hou den met de zaak-Hess, zonder dat men acht slaat op den feitelijken toestand. In beide Angel-Saksische staten denkt men klaarblijkelijk eeh Vroegere uitspraken van Roosevelt. Washington, 14 Mei (D.N.B.) in verband met een verklaring van mevr. Roosevelt, dat haar man nooit beloofd heeft het land niet in den oorlog te voeren, publiceert de Ti mes Herald de volgende uitlatingen van Roosevelt tijdens de verkiezings campagne: Boston, 30 Oct. 1940: „Wij bewa penen ons niet ten behoeve van een strijd of een interventie in een vreemd conflict. Ik herhaal nog maals, dat ik op het platform van onze partij blijf staan, dat wij niet moeten deelnemen aan vreemde oor logen, noch ons leger, onze marine of ons luchtwapen voor den strijd in vreemde landen buiten Amerika zullen zenden, tenzij in het geval van een aanval. Aangezien ik tot u, va ders en moeders, spreek, geef ik nogmaals de verzekering. Ik heb dit reeds vroeger gezegd, maar ik zal het nogmaals en steeds weer zeg gen: uw jongens zullen niet in een vreemden oorlog gezonden worden New-York, 23 Oct. 1940: „Uw re geering heeft zich in 1935 er toe ge zet om met het oog on de in de ge heele wereld toenemende gevaren al de toevallen uit te schakelen, die in het verleden tot den oorlog heb ben geleid. Wij hebben duidelijk ge maakt, dat schepen onder Ameri kaansche vlag geen munitie naar oorlogvoerende landen kunnen bren gen en dat zij zich buiten de oor logszones moeten houden". Brooklijn, 3 Nov. 1939: „Ik strijd er voor om voor onze natie welstand en vrede te behouden. Ik strijd er voor om ons volk uit vreemde oorlo gen verwijderd te houden en vreem de regeeringsconcepties ver te hou den van de Ver. Staten". Cleveland, 3 Nov. 1940: „Het eer ste doel van onze buitenlandsche po litiek is, ons land uit den oorlog te houden". REDE VAN FILOFF. Sofia, 14 Mei. (D. N. B.) In de Bul- gaarsche kamer heeft minister president Filoff een lange verkla ring afgelegd, waarin hij, na ge wezen te hebben naar den Balkan veldtocht, welke den spilmogend- heden tegen hun wil was opgedron gen, zeide: Het Bulgaarsche volk ziet in de oprichting van een machtig en ver- eenigd Bulgarije, van de Donau tot aan de Aegeïsehe Zee, de verwezen lijking van zijn idealen. Het is ge- iukkig, eindelijk den triumf der waarheid en gerechtigheid in dit gebied van de nieuwe Europeesche gemeenschap te beleven. Het Bul gaarsche volk zal den spilmogend- heden en haar groote leiders eeuwig dankbaar zijn. Nadat de afgevaardigden staande de offers der verbonden legers had den herdacht, sprak de minister president over de Bulgaarsche bui tenlandsche politiek, die, zooals hij zeide, steeds gedragen is door de traditioneele vriendschap met Duitschland. Aan het slot van zijn uiteenzettin gen ging de minister-president in op de nieuwe taak in het bevrijde en vereenigde Bulgarije en op de mede werking aan den nieuwen opbouw van het zuidoosten. Zijn uiteenzettingen werden door de kamer, die het Bulgaarsche volks lied aanhief, met den grootsten bij val aangehoord. Op voorstel van den voorzitter der kamer werd besloten den leiders van de bevriende mo gendheden begroetings- en dank- telegrammen te zenden. ter niet aan de ontnuchtering, die hun volken zullen ondergaan, wan neer zij op zekeren dag zelf zien, wat illusie en wat werkelijkheid is. Hess en de Britsche propaganda. Berlijn, 14 Mei (A.N.P.) De Brit sche draadlooze dienst publiceert het volgende bericht over de Lagerhuis vergadering van gisteren: „Naar aanleiding van een aantal vragen heeft de minister-president in het Lagerhuis de verzekering ge geven, dat in de naaste toekomst een verdere verklaring over de zaak- Hess zal worden afgelegd. Een der afgevaardigden verzocht Churchill er voor zorg te dragen, dat de minis ter van voorlichting, Duff Cooper, de berichten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behandelen". HET UITSTEL DER REDE VOERING VAN ROOSEVELT. New York, 14 Mei (D.N.B.) He uitstel der redevoering van presi dent Roosevelt noemt de New York Post in een bericht uit Washington buitengewoon opmerkelijk. De Ame rikaansche regeering, aldus het blad staat op een keerpunt van zijn bui tenlandsche politiek. De meening overheerscht, dat Roosevelt dit tijd stip niet geschikt acht voor een redevoering. Hij staat onder zwaren druk van tegenovergestelde buiten landsche politieke beschouwingen, en het wordt hem steeds moeilijker, het met deze richtingen klaar te spelen. Het heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de En gelschen met den dag erger wordt. Officieel en officieus onderktreepen de Engelschen, dat zij den strijd niet lang meer zonder de hulp der Amerikaansche vloot kunnen uit houden. De jongste pogingen om de openbare stemming voor de hulp verleening aan Engeland te winnen zijn teleurstellend geweest. Overi gens is bekend geworden, dat Roo sevelt uit de jongste rede van een lid van het kabinet den eisch tot een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde samenstelling van convooien geschrapt heeft op het protest van den minister heeft Roosevelt verklaard: „Wij zullen den oorlog niet verklaren en zullen geen convooien samenstellen. Elke handeling van een gewapend en aanval moet van Duitsche zijde komen". Deze verklaring, zoo meent het blad, duidt erop, dat eerder bet patrouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werkelijke convooibescher- ming geboden wordt. Roosevelt pro beert thans tijd te winnen. DE JAPANSCHE ACTIE IN CHINA. Tokio, 14 Mei (Domei) Naar uit telegrammen van de fronten blijkt, zijn op het oogenblik drie groote veldslagen aan den gang in China, n.l. in Zuid-Sjansi en de provincies van Honan, in de provincie Tsjekia en in de provincie Hoepeh. De Japansche operaties in Tsje- kiang die op 6 Mei des avonds zijn begonnen tegen 200.000 man Chinee- sche troepen onder Wei Lihwang, bevelhebber in de z.g.n. eerste oor logszone, zijn op 13 Mei in het twee de stadium gekomen. De Japansche troepen maken goe de vorderingen met het sluiten van den ring rond de Chineesche strijd krachten om deze te vernietigen. Generaal Koeng Pingfan, comman dant van de 34ste Chineesche divisie is door de Japanners gevangen geno men alsmede zijn stafofficieren. De strijd in Tsjekiang wordt gele verd in een bergachtige streek ten Zuiden van Sjoeki op 45 kilometer ten Z. van Hangtsjau, de hoofdstad van de provincie Tsjekiang en in de buurt van Iwoe op vijftig kilometer ten Z. van Sjoeki, waar Japansche strijdkrachten in den nacht van 12 Mei met de operaties zijn begonnen tegen 150.000 man Chineesche troe pen onder bevel van generaal Koe Sjoetoeng, commandant in de z.g.n .derde oorlogszone. Volgens genoemde telegrammen werpen de Japanners, de Chineesche strijdkrachten in alle sectoren terug. De Japansche operaties in de provin cie Hoepeh verloopen bevredigend in alle sectoren met inbegrip van het N.W. district Soeijsien, het N. district van Anloe, het N. district van Anloe, het N. district van King- men en het N. district van Tan- gyang. GEHEIME VERGADERING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Berlijn, 14 Mei (D.N.B.) Volgens een bericht van den Britschen be richtendienst heeft het Lagerhuis vandaag een geheime vergadering gehouden ter bespreking van vraag stukken der economische oorlogsvoe ring. DE STRIJD TEGEN DEN SMOKKELHANDEL IN BELGIE. Brussel, 14 Mei. (A. N. P.) Ook in April is in de provincie Oost- Vlaanderen de strijd tegen den smokkelhandel energiek voortgezet, in 1418 gevallen werd proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de distributie-voorschriften. Onder meer werden in beslag ge nomen 19 ton aardappelen, 30 ton tarwe, 3 ton tarwemèel, 16.000 eieren en 320 kilogram boter. VERDUISTERING^- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 16 Mei: 1.40 onder 11.09. op DL - AN DEN IRAKSCHLN MINISTER VAN OORLOG. Beiroet, 14 Mei (D.N.B.) De in Bagdad ontvangen berichten over de missie' van den Irakschen minister van oorlog, Sjaukat, in Ankara ver melden, dat deze missie bevredigend verloopen is. De terugkeer van Sjau kat naar Bagdad wordt derhalve met groote kalmte verwacht. Politieke kringen in de Iraksche hoofdstad hechten aan de resultaten van deze reis groote beteekenis voor de ver dere ontwikkelingen in het nabije Oosten. DE AMERIKAANSCHE STAATSBURGERS IN HET NABIJE OOSTEN. Ankara, 14 Mei. (A.N.P.) De Ame rikaansche staatsburgers in Turkije, Irak, Syrië, Palestina en Egypte heb ben van de desbetreffende consula ten een mededeeling ontvangen, dat in Suez vier Amerikaansche schepen in gereedheid worden gehouden om hen naar Amerika terug te brengen en dat zij zich naar Suez moeten begeven om aan boord te gaan. GEEN BLOKKADEGEVAAR VOOR IRAK. Istanboel, 14 Mei (D.N.B.) Naar van Iraksche zijde verklaard wordt, behoeft Irak het blokkadegevaar niet te vreezen, want de autarkie van het land staat in groote lijnen vast. Zelfs als de Engelschen plaatselijke successen mochten behalen of in staat mochten zijn een of ander plaatsje te bezetten, zoo verklaart men voorts van Iraksche zijde, zou dit niets veranderen aan de succes volle voortzetting van den oorlog, want Irak zal in volstrekte nationale eensgezindheid doorvechten tot de verovering van zijn absolute onaf hankelijkheid. Alle speculaties op meeningsverschillen onder de Irak sche stammen zullen onjuist blijken. DE DEMARCATIELIJN IN FRANKRIJK. Vichy, 14 Mei. (A. N. P.) In een officieel communiqué is medege deeld, dat het op 7 Mei te Parijs ge sloten accoord betreffende de ver-< zachting der bepalingen voor de de marcatielijn tusschen bezet en onbe zet gebied nog deze maand van kracht zal worden voor het vrije goederen- en geldverkeer. Met uit zondering van enkele artikelen kun nen dan goederen van het bezette naar het niet-bezette gebied en om gekeerd vervoerd worden. Ook het betalingsverkeer is vrij, slechts het déviezenverkeer blijft verboden. DUITSCH-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN GUNSTIG VERLOOPEN. Berlijn, 14 Mei (A.N.P.) In poli tieke kringen alhier verneemt men, dat de eerste plaatsvervangende Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Kroetikoef, zich bij zijn terugkeer naar Moskou te vreden heeft uitgelaten over zijn economische onderhandelingen in Duitschland. Deze besprekingen, zoo wordt verklaard, zijn op den ouden grondslag gevoerd en beteekenen, dat het Duitsch-Russische handels verdrag in daden wordt omgezet. - Bulgarije erkent Mandsjoerije, (D.N.B.) - De Bulgaarsche regee ring heeft door middel van een brief van den minister van buiten landsche zaken aan den Japanschen zaakgelastigde, Izoemi, medegedeeld, dat Bulgarije Mandsjoerije erkent. Von Papen bij Inönu. (D.N.B.) Ambassadeur von Papen heeft Woensdagmiddag een onderhoud van een uur gehad met den presi dent der Turksche republiek, Inönu. De audiëntie werd bijgewoond door den minister van buitenlandsche za ken, Saradjogloe.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1