ÉÉN JAAR ROTTERDAM. PAM BIJ DE HAANAPEN. Onrustig Jïlij nfiajzdit 'J Z&nx MvtoUlCett&n Wederopbouw in economisch, cultureel en sociaal opzicht. Een millioenen- stad in wording. STADSNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW VEAAG EN AANBOD 3S cent per vijf regels Nieuw landschap. brengen 2elfbeheersching en rusfc.Buisje75ct. TWEEDE BLAD. VERTROKKEN PERSONEN. A. P. Bakker, R.K., liefdezuster, van Van Everdingenstraat 18 naar Noordwijkerhout. H. A. Kramer, R.K., bakker, van Scheteldoekshaven 8 naar Harenkarspel. M. G. C. van Brussel, geen, telefoniste, van Prinses Julianalaan 14 naar Haarlem. J. Steekers, R.K.. kruideniersbediende, van Breedstraat 4a naar Amsterdam. M. E. Querelle, R.K., hulp in de huishouding, van Oudegracht 184 n. Amsterdam. J. B. Leiten, R.K., marechaussee, van Oudegracht 287 n. De Bilt. G. J. Schoenmaker, R.K., zonder beroep, van Landstraat 75 n. De Bilt, Bilthoven. E. Bing, N.I., slager, en gezin, van Hoogstraat 14 n. Heerhugowaard. P. J. van Driel, geen, van Corfstraat 45 naar Duitsch- land. G. Lubberts, N.H., dienst bode, van Wilhelminalaan 11 naar Deventer. J. Velseboer, R.K., kruidenier, van Snaarmanslaan 95 naar Bergen. G. van Ernst, N.H., winkelbediende, van le Landdwars- straat 9 naar Gozssel. INGEKOMEN PERSONEN. A. de Goede, R.K., landbouwers knecht, van Ilpendam naar Wester- weg 272. H. J. E. M. Al, R.K., onderwijzeres, van Grootebroek naar Var nebroek 7. A. M. van Hal, R.K., van Utrecht naar Kool tuin 13. A. M. Cornelissen, R.K., hulp in de huish., van Heiloo naar Schermeerstraat 8. M. Meeuw- sen, N.H., verpleegster, van Ermelo naar Eikelenbergstraat 3. K. Harms, hotelbediende, van Ede naar Langestraat 70. G. E. A. de Jong, R.K., marechaussee, van Amsterdam naar Oudegracht 287. N. Hager, geen, nachtwaker L.C.O., van Mid- delharnis naar Spoorstraat 56. A. Nap, N.H., onderwijzer O.I.S., van Oterleek naar Zijdam 7a. N. J. P. Eenhoorn, N.H., coureur, van Hersfeld (Dl.) naar St. Annastraat 7. J. J. van de Kamer, R.K., z. b., van Heemstede naar Laat 101. G. Klinkenberg, N.H., instrument maker P.T.T., van 's-Gravenhage naar Parkstraat 14. A. A. Meijer, R.K., dienstbode, van Zuid- en Noord-Schermer naar Lindenlaan 72. N. E. Wennink, geen, proc.- houder bankinst., van Castricum naar 2e Landdwarsstraat 38. J. E. R. de Booij, R.K., vertegenw. makelaarskantoor, en gezin, van Leidschendam n^ar Hoornschekade 8. B. Valk, N.H., chef Landb. Crisis Org., van Amsterdam naar Stationsweg 50. G. van den Bos, N.H., echtg. v. B. Valk, z. b., van Amsterdam naar Stationsweg 50. C. M. Korver, R.K., huishoudster, van Amsterdam naar St. Annastraai 21. A. Ottema, geen, dienstbode, van Amsterdam naar Druiveniaan 14. M. Kwant, R.K., dienstbode, van Warmenhuizen naar Nassau plein, 11. A. van der Geer, geen, naaister, van Amsterdam naar Tuinstraat 54. B. C. P. H. van Baak, N.H., controleur C.C.C.D., van Deventer naar Metiüsgracht 9. A. van der Geer, geen, modiste, van Amsterdam n. Tuinstraat 54. D C. Mes, R.K., dienstbode, van Obdam naar Achterweg 43. B. C. de Ko ning, R.K., marinier, en echtg., geen, van Den Helder naar Runstraat 7. J Schumacher, R.K., wed. v. A. van Rosse, huishoudster, van Leiden DE HERTOG VON COBURG IN NEDERLAND. Op uitnoodiging van den weer machtbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christian sen, bracht de president van het Duitsche Roode Kruis, generaal der infanterie, NSKK-Obergruppen- führer Hertog Karl Eduard von Coburg, een bezoek aan het bezette Nederlandsche gebied. Hij inspec teerde de inrichtingen en werk zaamheden van het Duitsche Roode Kruis in lazaretten van de weer macht en de organisatie op de sta tions in verschillende plaatsen. Ge durende zijn verblijf in Den Haag maakte de hertog zijn opwachting bij den rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart, en 's avonds was hij de gast van den weer machtbevelhebber en van den rijkscommissaris. INBREKERS GESNAPT. Gisterochtend vijf uur zag een buurman, dat er uit de achterzijde van een pakhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage twee mannen kwa men, ieder met een zak op den rug De buurman ging eens poolshoogte nemen en bevond, dat er twee zak ken aardappelen van 60 kg, waren verdwenen. De politie werd gewaar schuwd. Ze vond weldra een spoor dat naar een 36-jarigei loodgieter S. leidde, die inderdaad een der die ven bleek te zijn. Weldra was diens makker in de boosheid, een 37-jarige timmerman, eveneens gearresteerd. Samen hadden ze al eerder twee maal ieder een zak aardappelen weg gehaald, in totaal dus 360 kg. In den atgeloopen nacht heeft men zich door opensluiting toegang ver schaft tot een perceel aan den Gort molen. Een lade is opengebroken waaruit 60 is weggenomen. Doodelijk ongeval. - Gister middag omstreeks half zes is in de Pretorialaan te Rotterdam het drie jarig jongetje A. J. Kleypool uit de Herman Kosterstraat door een met kolen beladen vrachtauto over reden. Het kind werd den schedel verbrijzeld, waardoor de dood on middellijk intrad. naar Luttik Oudorp 51. A. W. H Kommer, geen, rijksambt. Distr. Arbeidsbur., van Hilversum naar Kennemerstraatweg 195. I. Fran- ?ois, geen, kantoorbediende, van 's-Gravenhage naar Lyceumstraat 19. T. van der Molen, N.H., z. b., van Leeuwarden naar Verdronken- eord 6. J. A. Steenis, N.H., elec- tricien, van Heiloo naar van Leeu wenhoekstraat 23. W. Filipsen. N.H., transportarbeider, van Anna Paulowna naar Snaarmanslaan 53. A. A. Nieuwboer, R.K., dienst bode, van Enkhuizen naar Paul Krugerstraat 11. R. Jupijn, geen. dienstbode, van Bergen naar Wolle brandtstraat 2. C. A. van Straa- len, R.K., dienstbode, van Heem stede naar Emmastraat 50. C. van der Leer, N.H., bouwk. teekenaar Wieringermeerdir., v. Amersfoort n. C. W. Bruinvisstraat 1. M. J. Westmijze, N.H., hulp in de huish., van Noordwijk naar Corfstraat 39. ARBEID DER VERKEERS POLITIE OVER DE MAAND APRIL 1941. Autorijden zonder of met niet ingevuld werkboekje 14 met slechte remmen 1 zonder spiegel 3 zonder rittenkaart of controle- bewijs 7 zonder B-borden 1 met teveel personen in de cabine 1 zonder vervoersvergunning 4 zonder nummerde wijs 4 en tij stilhouden geen stoptee- ken geven 17 zonder duidelijk nummer en let ter 1 zonder bela„tingkaart 1 Auto onverlicht laten staan 1 Auto te ver van den kant van den weg laten staan 1 Inschrijvingsbewijs niet opge stuurd 1 Wielrijden zonder bel 5 en geen richting aangegeven 11 zonder afgescnevmde verlichting 9 in verboden straat, of in verbo den richting 3 zonder wit achterspatbord 2 links langs een verkeersheuvel 1 en door auto laten voorttrekken 1 Bakfietsrijden zonde- rem 1 Rijwiel onbeheerd en niet af gesloten laten itaan 4 Woonschip bewenen zonder vergunning 1 Woning onvoldoende verduis terd 8 Geen identiteitsbewijs bij zich dragen 25 Totaal 128 GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormid dags 11 uur tot des namiddags 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd- in het tijdvak van 18 Mei 1941. Een pijp, schroevendraaier, paar dameshandschoenen, oorbel, cein tuur, zilveren ringetje, halsketting, grijze dameshandschoenen, 2 boor den in pakje, ceintuur, honden penning no. 544, blauw portemon- naietje met inh, teekenpasser. Te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangegeven in het zelfde tijdvak: meisjestextielkaar, De Nijs, Akerspad 5; houten groen geschil derd karretje, Prins, Nieuwpoorts- laan 59; vulpen, Horjus, Anjelier straat 5; kaasje, gemerkt F. S., Mulder, Achterwezel 4; gebreide want, Cretier, 2e Tuindw.str. 13a; bruine ceintuur, Kamp, Wolle- brandstr. 16; rood kindertaschje, Prins, Appelsteeg 1; 2 stijve boor den met de naam Blom, Kroeke, Boezemsingel 10; bonte hoofddoek, Imming, Hoogstraat 2; zwarte vul pen zonder dop, Brouwer, Stuart- straat 76; vulpotlood, De Jong, GRONDONDERZOEK IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Het grondonderzoek in den land en tuinbouw, waarbij de grond op samenstelling wordt onderzocht in verband met de benoodigde mest stoffen, begint een steeds belang rijker plaats in het Agrarische be drijfsleven in te nemen. Thans is contact tot stand gekomen tusschen de verschillende rijksin stellingen, welke zich bezig houden of zullen gaan houden met het we tenschappelijke grondonderzoek ten dienste van land- of tuinbouw. Het doel van deze samenwerking is het uitwisselen van gegevens en resultaten en het verkrijgen van uni formiteit in de bepalingsmethoden. O.m. is dit contact thans tot stand gekomen tusschen het rijkslandbouw proefstation te Groningen en den proeftuin te Naaldwijk. Laatstgenoemde proeftuin onder zocht het afgeloopen jaar in zijn laboratorium ruim 6000 grondmon sters, waaruit wel blijkt, dat uit de practijk voor dit onderzoek groote belangstelling bestaat en de des kundige wetenschappelijke voorlich ting gewaardeerd wordt. Hekelstraat 27; passer, Adams, Bloemstraat 27; spoel v. e. radio toestel, Doets, Magdalenenstraat 2; autoped op luchtbanden, Groen, Noorderkade 5; zilveren bladwijzer met bloemmotief, Broersen, Hoorn- sche weg 10b; doublé schakelarm bandje, v. d. Akker, Bisschop Bot- temannestr. 19; vulpen in rood étui, Marchand, Payglop 25; kin derkous, Kuilboer, Tuinstraat 52; rozenkrans in doosje, Mul, le Oos terstraat 4; gladde gouden ring, (Kitty 16.7.37), Doorn, Nieuw- poortslaan 168; dameshandschoen, Van Heerde, Kennemerpark 10; rozenkrans, De Jong, Hulststraat 7. Indien men wederom in het be zit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alleen 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. Ontkennen wil ik het niet. De tt ouwe lezer dezer na'uurbijdragen weet het overigens wel en hij is het met mij eens, daarvan mag ik haast wel bij voorbaat verzekerd zijn. Ontkennen wil ik het niet, integen deel: met nadruk stel ik hier voor op dat het oude landschap mij het liefste is. Zooals ook. het oude stads beeld, het oude gebouw, het mag dan een geweldige grootsche kathe draal zijn of een klein, bouwvallig, armzalig boerenschuurtje, atijd een flinke streep vóór heeft uit een oogpunt van schoonheid boven het nieuwe. Ons Hilversumsche stad huis, Dudok's imposante schepping, k kan het voluit bewonderen. Maar de Waag van Workum, het raadhuis van Naarden, een Giethcornsche boerderij van een paar eeuwen her, zij hebben iets, dat een nieuw ge bouw, hoe schoon ook niet, nóg niet geven kan. De glans der eeuwen of juist integendeel, het wèg zijn van de al te nieuwe glans, de gloed der eeuwen aan den eenen kant, die de kleuren, de tinten, de schakeerin gen dieper en schooner maakt, het verval der eeuwen, dat aar een oud gebouw een ontroerende eerbied waardigheid, iets van een stillen, diepen, plechtigen luister kan geven, ran den anderen kant. Met het oude landschap is het evenzoo, is het iets dcrgelrks in elk geval. Zoo'n oude Veluwsche heide, waarover de Hessenwegen gingen er. gaan, waarover geslacht op ge slacht getreden is. Boeren en jagers, jaar op jaar, eeuw na eeuw. Toeris ten later. Zoo'n duinland, waaraan de golven eerst, de winden later, de seizoenen in hun wisselenden gang hebben gewerkt. Zoo'n veen- land, zoo'n moeras, zoo'n piassen- landschap. dat niet buiten mensche- lijke bemoeienis om ontstaan is, dat aan turfwinning voor een deel zijn ontstaan en ontwikkeling te danken heeft, maar waaroverheen, waaromheen die schoone, schitte rende mantel geslagen, gegroeid, ontbloeid is, die geen menschen- werk kan heeten, maar heerlijk deel van het werk dat uit de handen van den Schepper kwam. Zoo'n bosch, waarin de stammen staan, die hun jaren bij vqle tientallen '.ellen, een oerwoud wel niet, dat kennen we in ons land toch feitelijk niet meer, maar een door reeksen van jaren heen gegroeid geheel van imposante schoonheid. Bij dat oude landschap, waartoe ik ook gaarne het oude bouwland en 'weidegebied reken, waarin de oude hoeven niet détoneeren, in tegendeel, waarmee de oude hoeven en andere gebouwen een indruk wekkend of intiem geheel vormen, moet het nieuwe wel in het niet vallen ,k denk aan nieuwe ontgin ningen, aan de streken waar heide en moeras voor bouw- en weiland plaats moesten maken, aan de in gepolderde strooken Waddenkust, aan de nieuwe Zuiderzeepolders, de dijken, den afsluitdijk en de andere en het gewonnen land, aan dennen- aanplantingsn en ander jong bosch of pas aangelegde parken. Al dit nieuwe land, vaak aanvankelijk eer leelijk, is helaas hier en daar kelijk gebleven. Zeer leelijk, on herstelbaar leelijk soms. Wij heb ben te weinig landschapsarchitec ten en aan hen die wij hebben is te weinig invloed gegeven. Als een maal het goede compromis tusschen entginners en natuurbeschermers gevonden is, waaraan gewerkt wordt, dat op komst is, maar dat ook niet lang meer wachten kan, dan is het zaak, of liever dat is het nu al, allang, om niet alleen flinke ruimten, naast de reeds bestaande van oud landschap te reserveeren. Maar dan is het ook noodzakelijk, te zorgen, dat het nieuwe landschap aan behoorlijke eischen van schoon heid voldoet. Het nieuwe, strakke van een dijk, een kanaal, een pol dergebied kan op zich zelf al een (Van onzen Rotterdamschen correspondent.) Er is een millioenenstad in wor ding aan de boorden van de Maas. Een jaar is Rotterdam thans doende met zijn wederopbouw, en dat eene jaar heeft wel onomstootelijk ge leerd, dat er in het nieuwe Europa plaats zal zijn voor een groot Rot terdam. Veel, ontzaglijk veel is er in dat afgeloopen jaar tot stand ge bracht. Ontelbare conferenties zijn belegd, talrijke onderzoekingen heb ben plaats gehad, legio particuliere belangen werden tegen elkaar afge wogen en uit deze veelheid groeide, geordend en gerangschikt door den stads-architect ir. W. G. Witteveen en zijn staf van medewerkers, het nieuwe stadsplan, waarvan de details bij stukjes en beetjes bekend zijn geworden. Van tijd tot tijd werd een tipje op gelicht van den sluier, die vooralsnog bet nieuwe Rotterdam bedekt houdt en dan was men in de gelegenheid, ■/ast te stellen dat de nieuwe stad volgens de ruimst denkbare begrip pen zal worden opgebouwd, ruim, zoowel in letterlijken als in figuur lijken zin. De wederopbouw wordt geleid langs een zoo breed mogelijke opvatting, zoodat het geheel zich ten voile richt op een herstel in alle op zichten, als daar zijn materieel, eco nomisch, cultureel, sociaal enz. enz. De winkels en straten. Wanneer men thans, na een jaar, een greep doet uit de veelheid van feiten, welke evenzoovele symptomen vormen van den wederopbouw, dan blijft vooralsnog de noodwinkelbouw het meest tot de verbeelding spre kende feit. In wel zeer korten tijd zijn die fleurige noodwinkels spoedig na Mei van het vorig jaar uit den grond gestampt, zoodat de herope ning der vertrouwde winkeladressen in de maanden September, October en November aan de orde van den dag waren. Met het terugkeeren der winkels werd het leven in de Maas stad belangrijk aangenamer. Krach tig sloegen de winkeliers de handen ineen, waardoor verscheidene groe pen gevormd werden van winkeliers niet gemeenschappelijke belangen, hetgeen voor het publiek is uitge- loopen op een verhooging der aan trekkelijkheid van de noodwinkels, Waarin het cultureele een ruime plaats kreeg toegewezen, waarvan onder meer de vroolijke fresco's en de artistieke beelden getuigen. Helaas heeft men hier en daar een schrome lijk gebrek aan waardeering voor dit cultureele aan den dag gelegd, onder meer in de Jongkindstraat, Rotter dam's nieuwe Blaak, waar een beeld je voor de vierde maal door straat vandalen vernield is. Behalve de noodwinkels zijn het vooral de toekomstige straten en pleinen, die de voortdurende aan dacht van den Rotterdammer heb ben gehad gedurende dit eerste jaar van den wederopbouw, waarvan de duur algemeen op tien tot vijftien jaar wordt geschat. Het beloop van ehkele van die groote nieuwe straten is reeds zichtbaar of wordt thans langzamerhand zichtbaar. Boule vards verrijzen er van vijftig meter breedte en meer nog soms, waarlangs een volledig eenrichtingsverkeer, cir- culeerend via drie reusachtige plei- zekere bekoring hebben, al was het alleen al die van de variatie van het rechtlijnige naast de bekoor lijkheid van het bochtige en krom me. Wij hebben hier in het Gooi sinds een paar jaar een breed, recht kanaal van Hilversum naar de Vecht, midden door het heerlijke, prachtige plassen- en moerasge bied van Loosdrecht en Kortenhoef. Sr is door natuurvrienden geweldig tegen dat kanaal geageerd; ik was toen nog niet hier, maar ik weet haast wel zeker, dat ik aan die actie met alle kracht zou hebben meegedaan. Nu het kanaal er is, moet ik eerlijk bekennen op ge vaar af dat onze tegenstanders, de bestrijders van natuurbescherming er munt uit zullen slaan dat dit kanaal nieuwe schoonheid heeft toegevoegd aan dit onvolprezen gebied. Recht en strak loopt het door een landschap dat zelf geen rechte lijn kent, waarin alles rond, bochtig, grillig, wild, slL gerend is, u weet hoe dat is in veen en moeras, maar er is voor gezorgd door het ongerept laten der oevers, door goede beplanting, door behoorlijk in het landschap passende bruggen, .dat dit nieuwe element in het landschap eerder een verrijking dan een verminking beteekent. Dat is mogelij1-: Het bleek hier en el ders. Wat zou het een heerlijke ge- rustelling beteekenen, wanneer, nadat er helaas al zoo veel, hope loos bedorven is, de tijd niet ver moch heeten, waarin naast redelijk behoud van veel ouds, dat onmis baar is, er alom ir ons vaderland naar gestreefd wordt, wat vaak be dorven is, zoo goed mogelijk te herstellen en wat nieuw is, schóón te maken. Er zijn symptomen, die in dit opzicht veelbelovend zijn! A. L. B. nen, het Hofplein, het Beursplein en het Oostplein geleid zal worden. Duidelijker teekent zich nu ook reeds af, hoezeer de Coolsingel Rotter dam's hartader zal blijven, aan één zijde verlengd met den Schiedamsche singel en aan den anderen kant via een zeer groot Hofplein leidend naar cle Schie, die reeds zeer spoedig ge dempt werd en waarvan nu de Tei- iingerbrug reeds verwijderd is, en de Heulbrug op het punt staat te verdwijnen. Deze machtige mozaïek van zeer breed opgevatte straten en pleinen wordt afgewisseld door veel smallere winkelstraten, waaronder stellig de Hoogstraat weer een be langrijke plaats zal innemen en waarvan de eenigszins verlegde Jonzer Fransstraat, Kruiskade, Aert van Nesstraat en Van Oldenbarne- veltstraat voor een levendig aspect zorg zullen dragen. Daartoe zal zeer vermoedelijk ook de nieuwe Schie damsche dijk bijdragen, die weer zal terugkeeren als liet vermaakcentrum voor den zeeman. Amusement. Ten aanzien van het amusements leven, stellig niet te onderschatten in een groote stad, is er het voorbijge gane jaar eveneens veel tot stand gebracht. Nabij de Rochussenstraat is een geheel nieuw vermaakcen trum verrezen, in alle noodwinkel- wijken hebben zich fleurige café's gevestigd, er keerde een Cineac terug en een primitieve schouwburg en aan de Zomerhofstraat nadert een semi permanent feestgebouw de vol tooiing. Reeds eind Augustus van het vorig jaar werd het Rotterdamsche amusementsieven bijzonder geaccen tueerd, toen het dcor vijf Rotterdam sche journalisten geschreven spel „Het hart van Rotterdam" ten too- neele werd gebracht. Daarbij gingen amusements- en cultureel leven elkaar raken. En ook op cultureel gebied is er in dit ééne jaar van wederopbouw veel tot stand gebracht. Dit jaar bracht de jaren lang verbeide erkenning van het Rotterdamsch Ph'lbarmonisch Orkest, dat eindelijk in de termen viel voor een Rijkssubsidie, het Museum Boy mans hield haar gestadige ontwikke ling ook onder zeer moeilijke om standigheden vol en aan den rand der stad ontwikkelde de Diergaarde- Blijdorp zich met één slag tot een cultureele instelling van de eerste orde. Reeds is de in korten tijd al vermaard geworden Rivièra-hal tweemaal dienstbaar gemaakt aan een luisterrijke bloemenshow, waar in de vroegere Primavera eenigszins voortleefde. En wat er aan oude cul tureele waarden behouden is geble ven, is met het noodige ontzag be handeld. Helaas is het niet mogelijk gebleken de Delftsche Poort te be houden, maar ten aanzien van den St. Laurenstoren hoort men optimis tischer klanken. Voorts heeft een speciale tegelploeg er zorg voor ge dragen, dat vele mooie oude tegeltjes en andere uit historisch-cultureel oogpunt belangrijke vondsten onge schonden bewaard zijn gebleven. On getwijfeld heeft die tegelploeg veel en goed werk verricht en zij was dan ook juist op weg zeer populair te worden in de Maasstad, toen oneer lijkheid van eenige zijner leden aan het licht kwam, waardoor het niet aheen met de populariteit, maar te- 2 »ens met het geheele bestaan van de tegelploeg gedaan was. Van zuiver der allooi en dann zij de officieele bemoeienissen ook wetenschappe lijker van inslag zijn de onderzoe- Kingen naar oude kasteelen en kloos ters in de fundamenten van de oude binnenstad, onderzoekingen, die ge leid worden door den heer J. G. N. Renaud en waarbij men thans ten aanzien van de resten van het slot Buigersteyn succes schijnt te zullen krijgen. Overheidsbedrijven. Van een geheel ander genre, maar toch niet minder nauw betrokken bij tien wederopbouw is stellig het her stel der overheidsbedrijven geweest. Hiervan stond de Gemeentelijke Technische Dienst wel het meest in het teeken der belangstelling. Ver jaagd van het oude timmerhuis aan het Haringvliet, werd hij aanvanke lijk igeheel gehuisvest in het gespaard gebleven gebouw van de Gemeente lijke Bibliotheek aan de Gedempte Botersloot, waar thans nog het Ad viesbureau Stadsplan Rotterdam ge huisvest is. Later is een gedeelte van den G. T. B. ondergebracht in een schoolgebouw aan de Veemarkt, waar ook de zoo belangrijke dienst voor den wederopbouw van Rotter dam (Diwero) onderdak vond. Maar ook de andere overheidsinstanties hebben zich, vaak onder de moei lijkst denkbare omstandigheden, kunnen herstellen of wel konden, zooals bij voorbeeld bij het Evacua tiebureau, orde scheppen in chaoti sche toestanden. In samenwerking met de Gemeentelijke Woningstich ting en Maatschappelijk Hulpbetoon kon dit Evacuatie-bureau reeds zeer nuttig regelend optreden ten aanzien van de huisvesting der circa 80 000 gedupeerden. Die huisvesting zal mede snel kunnen verbeteren, indien de woningbouwplannen tiendui zend per jaar zonder vertraging kunnen worden uitgevoerd. De ergste wantoestanden zijn weggesneden door een voortreffelijk georgani seerde evacuatie, alsmede door den bouw van circa 1000 noodwoningen, die reeds voor een gedeelte betrok ken zijn en waarvan de eerste 188 in samenwerking met Maatschappelijk Hulpbetoon van keurig meubilair zijn voorzien. Electriciteitsbedrijf, gasbedrijf en gemeente-bibliotheek, tiet waren instanties, die hun ge bouwen gespaard zagen, maar die toch voor ontzaglijke moeilijkheden stonden, vooral in den beginne. Maar de bibliotheek heeft al weer een be langrijke cultureele taak te vervul len in de Maasstad en electriciteit, gas- en waterleiding functionneerden al reeds lang weer uitmuntend. De tram reed heel spoedig na den veer tienden Mei 1940 weer door Rotter dam's straten, de treinen verbraken de Maasstad al gauw uit haar isole ment, nieuwe tram- en buslijnen werden in het leven geroepen, nood- stations verrezen, tunnelcomplex en de aansluitende toegangswegen na derden, behoudens eenige onver mijdelijke vertraging, onverstoorbaar de voltooiing, de schade-regeling werd na een zeer omvangrijken ar beid in geordende banen geleid, de afdeeling bevolking herkreeg haar volledig overzicht over de bewoners van Rotterdam en zoo herstelde zich in zeer korten tijd het normale leven zooveel mogelijk, waardoor men bij de intrede van 1941 kon zeggen, dat Rotterdam niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk gereed was met puin ruimen en waardoor de bewering alleszins gerechtvaardigd is, dat Rot terdam na een jaar wederopbouw allerwege doende is met de fundee ring van een nieuw, groot Rotterdam, waarbij men dan ook weer zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin spreekt. 283. Ondertussen rijdt Pam de wagenfiets naar binnen. Een gedeelte der maanmensjes blijft nog buiten staan. Het is of zij niet goed afscheid kunnen nemen van de plaats, waar zij zolang hebben vertoefd. 284. Terwijl de professor en Pam alles voor het vertrek in gereedheid brengen, beginnen de nog buiten staande mensjes opeens erg opgewonden te doen en vreselijk te piepen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6