Ai De loterij voor de Winterhulp Nederland. FINANCIëN. De rijksmiddelen. Personeele belasting en opgelegde auto's. 'iJ Middelburgs stadhuis wordt herbouwd. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 MEI 1941. ndibouw en 'ebloem e. d. Jaandag 19 nen ook de ogen inwis- loem. De lbonnen en voorkomen. in en zendt ion aan: De kans op een prijs is 1 6'/,. (Van onzen Haagschen correspondent). Zaterdag om half twaalf is in het heele land de loterij voor de Win terhulp begonnen. Het land is voor den verkoop van de loten in 45 dis tricten verdeeld, aan het hoofd waarvan hoofdagenten staan, die de organisatie in hun ressort behar tigen. Hun was opgedragen, het begin met eenige luidruchtigheid gepaard te doen gaan, opdat het publiek meteen aangelokt zou wor den. In Den Haag heeft men dit gedaan door een marsch van de po- litiemuziek, die om half twaalf van het bureau aan de Prinsestraat ver trok. In het gevolg van het mu ziekcorps marcheerden de colpor teurs. Bijzonderheden over de loterij zijn nog zeer onlangs meegedeeld. In herhaling daarvan behoeven wij dus niet te treden. Maar op een vanochtend in den Haag gehouden persconferentie is ons het stelsel van de loterije dat een nieuwtje voor ons land is, in de practijk ge demonstreerd. Alle 1200 verkoopers in den lande hebben een rooden bak, waarin zich een afsluitbaar geldkistje bevindt, voor de kasgel den, en een bordpapieren doos, die 200 laten bevat. Het lot is in een omslag gevouwen, die bijzonderhe den over de laterij geeft en zooda nig is gesloten, dat hij met geen mogelijkheid kan worden geopend zonder dat het onmiddelijk wordt gemerkt. Bovendien is ook het lot op een bepaalde wijze dichtge maakt, zoodat men er nooit in kan kijken zonder de sluiting te ver breken. Tenslotte zijn lot en omslag bedrukt volgens een speciaal pro cédé, dat het onmogelijk maakt den tekst van het lot bij gesloten enveloppe en lot te lezen. Door lichten zal dus tevergeefs zijn. Op deze wijze is de grootst mogelijke waarborg tegen fraude verkregen De loten in elke bak zijn door be trouwbare personen, twee ambte naren van de Centrale Recherche, onder toezicht van een hoofdambte naar, gemengd. Men kan er zeker van zijn, dat in eiken bak even veel prijzen voorkomen. De waar de van de prijzen loopt echter uit een; het kan 1 zijn, 10 of ook 1000; laatstgenoemd geval is uit den aard der zaak zeldzamer, maai- men kan het treffen! Een van de aardigheden van de loterij is, dat men zijn prijs, mits deze niet meer dan 10 bedraagt, onmiddellijk uitbetaald krijgt. Op het lot staat n.l. of men iets heeft getrokken, en de verkoopers hebben instructie in het genoemde geval aanstonds uitbetaling te doen. Daarvoor dient de kas, die zij bij zich hebben. Prijzen boven de 10 moeten bij het hoofdkantoor van de Winterhulp1 worden afgehaald. Be halve door straatverkoop (1200 col porteurs) zal men -de loten ook door middel van agenten aan den man brengen. Hiervoor zijn de collecteurs en collectrices van de Staatsloterij en vertegenwoordigers van allerlei particuliere loterijen ingeschakeld, in het geheel 2500 personen. In den Haag zijn verder nog'een stuk of wat kiosken geplaatst, die van een muziekinstallatie zijn voorzien en waar eveneens loten worden ver kocht. Bij de proeftrekking, die wij he denochtend hebben bijgewoond vie len er drie prijzen, geen van 1000, maar wel een van 2, een van 1 en een van 50 cent. De kans dat men een prijs trekt is 1 op 6%, want tegenover 6 millioen loten zijn er ruim 850.000 prijzen. De bruto- opbrengst is geheel voor de Winter hulp. Ook zij die geen prijs hebben ge trokken behouden een kans op een premie, want uiterlijk 1 December van dit jaar zal er onder alle uitgege ven loten nog een premietrekking worden gehouden, waaraan even eens aanzienlijke prijzen zijn ver bonden. Men beware dus zijn lot tot zoolang. In den Haag was er bij het eerste uitrukken van de colporteurs aan stonds zeer groote belangstelling. De loten werden bijzonder druk ver kocht. Het heeft er alles van, dat dit initiatief van de Winterhulp een aanmerkelijk succes wordt. In April 4 millioen meer dan 1940. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op 30 April j.l. wordt het volgende ontleend: De totale opbrengst van de groep directe belastingen heeft tot en met April bedragen 103.076.751.97 tegenover 59.062.011.51 het vorig jaar of ruim 44 millioen gulden méér. Bij de beoordeeling van deze groote stijging moet met verschil lende factoren worden rekening gehouden. In de eerste plaats komt in tegenstelling met het vorig jaar onder deze inkomsten thans de opbrengst van de sedert ingevoerde winstbelasting voor, welke 17.408.926 heeft opgebracht en voorts is de opbrengst van de grondbelasting aanmerkelijk hoo- ger als gevolg van de wijziging in de opcenten. Bedroegen deze laatste het vorig jaar 20 op de hoofdsom der gebouwde eigendommen, thans is dit aantal opeen.en 120, waarbij nog komen 100 opcenten op de hoofdsom der ongebouwde eigen dommen. Hierdoor is het te verkla ren, dat de opbrengst va,, de grond belasting thans is gestegen tot 30.958.603 tegen 8.978.336 op eind April 1940 of wel met 21.98 millioen. De inkomstenbelasting kwam ruim 1.38 millioen boven de op brengst van het vorig jaar en kwam daarmede tot een bedrag van 33.576.983. Wanneer wij rekening houden met het feit, dat in deze opbrengst reeds een gedeelte is verdisconteerd van de bedragen, welke men als gevolg van de in voering van de loonbelasting min der behoeft te betalen (de onthef fing ten bedrage van een derde deel van den aanslag), dan mag deze opbrengst zeer zeker bevredi gend worden genoemd, waarbij echter niet vergeten mag worden, dat het werkelijk resultaat van deze belasting naderhand natuur lijk minder zal blijken te zijn, om dat aan hen, die reeds het volle be drag van hun aanslag hebben be taald, alsnog het teveel betaalde zal moeten worden gerestitueerd. In het belastingaccres van deze belasbinggroep hebben mede deel gehad de opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke 11.261.235 opbracht of 3.75 millioen méér dan het vorig jaar. De vermogensbelasting liep ruim 138.000 gulden terug en kwam op 6.775.40. Hetzelfde was het geval met de verdedigingsbelasting, wel ke met een opbrengst van 3.135.552 iets meer dan 378.000 gulden bij het vorig jaar ten. achter bleef. De overige middelen. Deze middelen hebben over de maand April een record-opbrengst geboekt en wel van 62.296.103 tegen 42.325.895 in dezelfde maand van het vorig jaar. Hierbij moeten we evenwel op den voor grond stellen, dat onder deze groep thans als nieuw middel ook is on- „Fatale datum" tot 1 Juni uitgesteld. De A. N. W. B. meldt: Zooals bekend is, werden aan diegenen, die den inspecteur der directe belastingen vóór 20 Januari 1941 mededeelden, dat hun motor rijtuig gedurende geheel 1941 niet op den openbaren weg zou rijden (opgelegd), voorloopig geen aansla gen personeele belasting uitge reikt. Daar velen door onbekendheid met dit voorschrift den fatalen da tum 20 Januari lieten verloopen, heeft de toeristenbond A. N. W. B. zich ten behoeve van dergelijke personen tot het departement van financiën gewend om alsnog het achterwege laten van een aanslag voor hen te bepleiten. Hierop deelt het departement mede, dat de fa tale datum is verlengd van 20 Jan. tot 1 Juni 1941. Al de houders van opgelegde motorrijtuigen dienen dus, om als nog vrij te blijven van een aanslag personeele belasting vóór 1 Juni 1941 den inspecteur der directe be lastingen van het feit der opleg ging in kennis te stellen. GROOTE BRAND IN LOODS TE ROTTERDAM. Vrijdagavond omstreeks half elf is door een voorbijganger brand entdekt-in een groote loods van de Rotterdamsche Stuwadoorsmaat schappij aan den Breede Hilledijk te Rotterdam. Daar het een brand betrof in het havengebied, rukte zoowel de be roeps- als de vrijwillige brandweer op het gemaakte alarm uit. Na eenigen tijd van ingespannen arbeid hadden de gezamelijke brand weren succes. Omstreeks half twaalf verminder de de vuurzee zienderoogen, hoewel een enorme rookontwikkeling den arbeid van de brandweren bemoei lijkte. Tegen half één kon het klei ne materiaal inrukken. De nablussching heeft evenwel nog een groot deel van den nacht inbeslag genomen. dergebracht de loonbelasting, wel ke in de afgeloopen maand 10.814.118 in de schatkist deed vloeien. Eveneens nieuw, doch van mindere beteekenis is de waarde vermeerderingsbelasting, welke ruim. 55.006 gulden opbracht. Daarentegen zijn vervallen uit dit belastingcomplex de dividend en tantièmebelasting (opbrengst in April van het vorig jaar 2.281.266) en de loodsgelden, welke in April 1940 bijna 15.060 gulden opbrachten. De aanmerkelijk hoogere op brengst is voornamelijk te danken aan de omzetbelasting., welke met ruim 8 millioen gulden steeg tot 20.590.942 en aan den accijns op tabak, welke f 12.287.180 opbracht en daarmede ruim 8K millioen boven April 940 uitkwam. 3v DUITSCHE TROEPEN IN AFRIKA. Gemotoriseerde eenheden van het Duitsche Afrika-korps trekken, over een bergweg bij- Derna, om zich naar het Tobroek-lfront te begeven. Op den. achtergrond de haven en de stad Derna, (Orbis-Holland) AGRARISCHE JONGEREN BIJEEN TE ROLDE. Te Rolde zijn Zaterdagmiddag vier duizend leden der vereeniging van Agrarische Jongeren in een landdag bijeen gekomena. Aanwezig waren o.m. verscheidene Duitsche autoriteiten en vertegenwoordigers der N.S.B. Het woord werd o.m. gevoerd door den heer L. Weyer, den leider der agrarische jongerenbeweging en den heer E. J. Roskam uit Lun- teren, den boerenleider der N.S.B. Deze laatste zeide o.m., aldus ontleenen we aan het A.N.P.-ver- slag, getrouw aan zijn roeping en zending, de boodschap te willen brengen van het volksontwalcen. „Gij zonen en dochteren van onze aloude boerenstammen, gij zijt de rechtmatige erfgenamen van onzen vaderlandschen bodem, die ons door de duistere wegen der goud- geldpolitiek is afhandig gemaakt. Gij zijt het die den ouden volksaard en de cultuur moet behoeden. De eindstrijd van een duizendjarige worsteling tegen kwellend onrecht is nu ingezet en daarvoor roep ik u op. Onze bodem werd het1 hoeren dom ontnomen. Onze arbeid werd niet geteld. Onze taal werd verbas terd, onze geest werd bespot. Wij werden minder geacht dan vreem delingen en bij-woners, die als gasten dienden te leven in onze landen. Daarom moeten wij op dezen dag ons bewust zijn dat diezelfde machten dooi fluister campagnes ons volk willen beroo- ven van die levenskracht, die noo- óig is om de problemen van den ieuwen. tijd te kunnen, verwerke lijken. Trap ze van u af, zij die tot u kernen met hits- en. stookpartijen tegen ons Duitsche broedervolk en die hunkeren naar vernietiging der Duitsche legers, om daarna hun sa tanische spel, dat zij eeuwen lang hebben, gespeeld, tegen onze boeren voorgeslachten, tegen ons, weer te kunnen voortzetten. Laat ze zich te pletter stooten, zij die hoonend praten over het agrarisch front en over den rijksvoedingsstand, dien wij bezig zijn. op te bouwen." „Wij zullen volhouder, en wij zullen willen", aldus spr. „Als Mus- sert pleit voor het recht en de eer van ons volk, dan kan hij op de boeren rekenen. Om een eervolle plaats in die Germaansche volks gemeenschap bedelen wij niet als een gunst aan Duitschlands Führer, maar wij eischen dat als een god delijk recht, omdat de Nederland- sche boeren hun eer hebben be waard en hun bloed hebben rein gehouden." De Inspektor dr. Thiel, Beauf- tragte van den rijkscommissaris in Drenthe en dr. Linden-berger, Beaufragfe des Reichsjugend füh- rers, hebben den landdag voorts nog toegesproken. De laatste bracht de gelukwenschen van de Hitler- jugend over. BRITSCHE VLIEGER BEGRAVEN. Een dezer dagen is op de be graafplaats. „Vredenhof" te Schier monnikoog het stoffelijk overschot ter aarde besteld van een Britschen vlieger, welk lijk enkele dagen te voren op een zandplaat ten oosten van het eiland was aangespoeld. Bij de begrafenis, welke met mi litaire eer geschiedde, hield de ma- ■inepfarrer van Borkum, de heer Henning Dubbels, een lijkrede. BOTSING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een licht gewonde. Zaterdagmiddag is op den onbe- waakten overweg te Mariënheem onder de gemeente Raalte een op legger met truck van de Kon. Zoutindustrie te Boe'telo gegrepen door den trein van Zwolle naar Almelo. De truck werd ten-gevolge van de botsing van- den op-legger gescheiden en omstreeks honderd meter meegesleurd. Dit deel van de auto werd geheel vernield en vloog iri brand doordat de houtgas-tank, die in de cabine was ingebouwd, vlam vatte. Deze tank ving den schok op, waardoor de chauffeur uit den wagen viel. Hij blqek gewond te zijn door glasscherven, maar was er verder goed afgekomen. De opleg- -er kreeg eveneens averij. Het treinverkeer ondervond tengevolge van het ongeval vertraging. 58 TON ANTHRACIET IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen waren kolensjou wers bezig met het lossen van anthraciet van een zolderschuit, gelegeni in de haven te Heemstede. De zakken met dezen kostbaren inhoud werden met paard en wa gen vervoerd. Het viel de politie op, dat de brandstoffen niet naar opslagplaatsen werden gebracht, doch naar diverse adressen en dat in een tijd, dat er niet veel -bonnen meer onder de burgerij zijn. Een nader onderzoek wees uit, dat de brandstoffen -afkomstig waren van de M. H. K. C. te Amsterdam en dat de schuit uit Amsterdam vertrok ken was met ruim 58 ton anthra ciet. Hiervan was reeds 48 ton af geleverd aan families te Heemste de, Haarlem, Aerden-hout, Bloe- mendaal en Overveen, in hoeveel heden van 30 tot 145 h.l. per klant, terwijl voorts kwam vast te staan, dat de afgeleverde brandstof be steld was, zulks in tegenstelling met de beweringen van den direc teur van de maatschappij, die ver klaarde anthraciet te hebben vervoerd naar opslagplaatsen om eventueele vervoermoeiiijkheden- in den komenden winter te voorkomen en dan over een paar maanden zijn klanten te bedienen vanuit deze opslagplaatsen. De overgebleven 10 ton op de schuit werd in beslag genomen, terwijl op de reeds gele verde anthraciet eveneens beslag werd gelegd. Tevens werd proces verbaal opgemaakt. TWEE JONGENS VEROORZAKEN TELEFOONSTORING. Vrijdagavond ontstond er een storing in de telefonische verbin ding van Gorinchem met het land van Heusoden. en Altena, welke tot Zondagmorgen heeft voortgeduurd, toen het personeel van de P.T.T. de fout had ontdekt en hersteld. In een der Uiterwaarden buiten de Dalempoort was een gedeelte van de kabel vermoedelijk door den stroom bij hoog water bloot ge komen en twee aldaar zwervende jongens van 16 jaar hebben de kabel ter lengte van 6 M. doorge sneden, de kabel aan stukjes ge hakt, het omhulsel verbrand, het lood bij een vuurtje tot een klomp gesmolten en lood en draad ver kocht aan een opkooper. De politie, die met het geval in kennis was gesteld, heeft tegen de beide knapen- proces-verbaal opge maakt. De schade bedraagt min stens 260 a 3-60. De buit was verkocht voor 1.45. Ook den op- kooper wacht een procesverbaal. GEBRUIK VAN GYMNASTIEK LOKALEN. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft aan de besturen van die gemeenten, waar een openbare school is geves tigd, een circulaire gezonden over het gebruik van gymnastieklokalen. Hierin wordt er op gewezen, dat in vele gemeenten gymnastieklokalen op een zoodanige wijze voor andere doeleinden (distributiedienst, kinder voeding, luchtbescherming enz.) worden gebruikt, dat het onderwijs in de lichamelijke oefening er niet meer in kan plaats vinden. Nu dit vak sedert 1 Januari 1941 op alle lagere scholen verplicht is geworden, acht de secretaris-generaal het nood zakelijk, dat de voor dit onderwijs aanwezige lokaliteiten ook daarvoor worden gebruikt. In verband hiermede verzocht dé secretaris-generaal dan ook er ten spoedigste voor zorg te dragen, dat bovenbedoelde lokalen voor het on derwijs in dit vak worden vrij gemaakt. Bommen op ons land: Het A.N. P. meldde Zaterdag: In den afge loopen nacht vlogen enkele Brit- sche toestellen over ons land. Eenige bommen werden neergeworpen. Er werd weinig schade aangericht. Een tiental huizen kreeg glasschade. Slechts een enkel geval was ern stiger: in een stad in Noordholland werd n.l. een arbeidershuis door een brandbom getroffen, waardoor helaas een vrouw gedood werd. De brand werd snel gebluscht. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN IN GRIEKENLAND. Tusschen en gedeelteijk hoog boven de bergen controleert het Duitsche Lucht- wapen onophoudelijk het Grieksche gebied. (Orbis-Holland) EEN GOED GEMUTST BRABANTSCH FEEST. Te Eerde, ge meente Veg-hel, herdacht het echtpaar A. v. Heeswijk-Raaymakers zijn gouden huwelijksfeest. Daar bleek, dat nog niet alle Brabantsche mutsen waren afgeschaft. Het gouden paar tusschen goed gemutste gasten. (Het Zuiden) Zaterdagmiddag kwam te Middel burg de gemeenteraad in een bij zondere vergadering en in een bij zondere omgeving bijéén in verband met het feit, dat juist een jaar ge leden was, dat op 17 Mei 1940 de stad door het oorlogsgeweld deerlijk getroffen werd en o.a. het inwendige van het beroemde stadhuis geheel werd vernield. Voor deze bijeenkomst was een deel van dat stadhuis en wel de plaats waar vroeger de oude vier schaar was, tot tijdelijke vergader zaal ingericht. De burgemeester, mr. dr. J. van Walre de Bordes, zeide in zijn ope ningswoord o.m., dat de stadsregee- ring eeuwenlang in deze zaal is samengekomen om de zaken der ge meente te behartigen en recht te spreken. Het was in deze zelfde zaal,, op ditzelfde uur, dat op 17 Mei 1940 de gemeenteraad tijdens het bombardement van de stad ter ver gadering bijeenkwam. Eenige uren later was het wonderschoone stad huis een prooi der vlammen. Spr. herdacht vervolgens de doo- den: hen, die hun leven voor het vaderland hebben gegeven, of als burgerslachtoffers van den oorlog zijn gevallen. Tal van historische gebouwen gingen verloren of werden zwaar beschadigd. Het prachtige stadhuis met -zijn zeldzame kunstschatten, de sierlijke lange Jan en zijn onvergete lijk carillon. Het statige abdij complex, de St. Joris, het Oost- Indische huis, de provinciale biblio theek, de steenrotse en zoovele an dere mooie oude huizen, gezellige straten en deftige kaaien. Dat alles te samen maakte Middelburg tot die unieke stad, met een geheel eigen sfeer, waar men den polsslag der eeuwen kon hooren kloppen, beter dan ergens in Nederlnd. Men moet dit verlies en dit lijden rustig van God durven aanvaarden, zonder op standigheid, aldus spr. Zoo men zijn dooden moet durven gedenken, zoo moet men ook Mid delburg durven gedenken. Men moet zich durven herinneren hoe het ge weest is en men moet het oude Mid delburg blijven liefhebben. Juist omdat het oude, dat verloren gegaan is, zoo buitengewoon mooi geweest is, moet dat verlies inspireeren om het nieuwe ook mooi, ja zelfs nog mooier te maken. Niet iedereen kan actief aan den materieelen opbouw deelnemen. Maar allen in Middelburg, allen in Nederland, kunnen deelnemen aan den geestelijken wederopbouw, welke nog zooveel belangrijker is dan de materieele en zonder welke de materieele opbouw nooit het hoogste zal kunnen bereiken. De geestelijke wederopbouw is nog veel noodiger voor den opbouw van de wereld na den oorlog. Spr. stelde dan de vraag of het mogelijk zal zijn, den haat welke zich in dezen tijd heeft opgestapeld, te liqui deeren? Dat schijnt een bovenmen- schelijke taak. Dat is het ook. Dat kan alleen met Gods hulp volbracht worden. Spr. hoopte, dat wat in het ko mende jaar bereikt zal worden op het gebied van den geestelijken wederopbouw tot vreugde en dank baarheid zal stemmen en dat de herleving vn 19 Mei 1940 in Middel burg een jaarlijksche traditie moge worden. En wel een dag van inkeer, waarop men zich zelf afvraagt hoe men moet bouwen aan de toekomst van de stad en van het Neder- landsche volk. Maar vooral en in de eerste plaats, hoe men moet bouwen aan zich zelf. Na deze rede werd het voorstel van B. en W. tot herbouw van het stadhuis en het geven van op drachten daartoe aan den architect K. van Heeswijk te 's-Gravenhage en den architect ir. A. van der Steur te Rotterdam, door den raad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Namens de raadsleden bracht de heer Jeronimus hulde aan het col lege van B. en W., alsook aan den architect ir. van der Steur voor wat zij reeds hadden voorbereid. Hij deed de toezegging, dat zij een eerste bij drage zullen schenken voor de in wendige historische aankleeding van het gebouw. 1 1'vl 'J U?i mil

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5