DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IÉ Si Vliegvelden op Kreta aangevallen. De naaste toekomst van Kroatië. Mersci Matroeh en Tobroek gebombardeerd. De strijd in Irak. Amerika en den oorlog. De oorlog tegen de Engelsche tankvloot, Frankrijk wil de band met Syrië niet verbreken. DISTRIBUTIE - NIEUWS BON AANWIJZING. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.37 tot 5.35 van 21.38 tot 5.34, op 3.56 onder 16.39. op 4.18 onder 17.43. S SO MEI 1941. ALKMAARSCHE COURANT. er werden alle :1 mogelijk naar (Hoffmann). 1ENSCHAP VAN V.S.V. met 3—1 el, waaruit het (Polygoon). Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling vóór Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 119. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 21 Mei 1941 Haveninstallaties aan de Z. en Z.O.-kust van Engeland aangevallen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 20 Mei (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Lehmann-Willen- brocj heeft uit convooien 33.000 b.r.t. aan Britsche tankschepen tot zinken gebracht. Duitsche duikbommenwerpers hebben onder - bescherming van jachtvliegtuigen schepen in de Soeda-baai en vliegvelden op het eiland Kreta aangevallen. Zij wier- pn een kruiser van de York klasse in brand, vernielden zes jachtvlieg tuigen van het type Hurricane op den grond en stelden zes stukken luchtdoelgeschut buiten gevecht. In het zeegebied rondom Engeland vernietigden gevechtsvliegtuigen ten Zuidwesten van Weymouth een Britsche duikboot en beschadigden in Milfordhaven een groot koop vaardijschip zwaar. Bij aanvallen op de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zes Britsche jacht- vliegtuiegn en een gevechtsvliegtuig neer. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland aan. In Noord-Afrika wederzij dsche activiteit van verkenningstroepen. De vijand is. overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksge bied verschenen. Solloem in Duitsch-Italiaan- sche handen. Berlijn, 20 MeL (D.N.B.) Het D. N.B. verneemt van bevoegde zijd? het volgende: Solloem is sedert den zestienden Mei in handen van de Duitsch-Ita- liaansche troepen. Andersluidende Engelsche beweringen zijn even on waar als het van Engelsche zijde verspreide bericht, dat de Duitschers tijdens de jongste gevechten in Noord-Afrika meer dan vijfhonderd gevangenen verloren zouden hebben. Duitsche verkenhingsstrijdkrach- ten, die dezer daggn in het gebied van Solloem verder naar het Oosten oprukten, hebben, naar aan het D.N. B wordt gemeld, vijf Britsche pant serwagens vernietigd. De bemannin gen der pantserwagens werden ge vangen genomen. Zij beklaagden zich erover, dat de Royal Airforce aan het Lybische front zoo weinig in actie kwam en den strijd der troepen te land nauwelijks onder- steunder Daarentegen heeft het Duitsche luchtwapen den Britschen afdeelingen veel zorg gebaard en aan pantserwagens, colonnes infant terie en artillerie-stellingen door geregelde aanvallen zware schade toegebracht. De Engelsche verliezen aan tankschepen. Berlijn, 20 Mei. (D.N.B.) Met de vernietiging van een Engelsch tank- convooi en het "tot zinken brengen van 33.000 b.r.t. aan tankschepen, zijn de laatste, twee dagen in totaal 43.000 b.r.t. vijandelijke tanksche pen tot zinken gebracht. 13.000 b.r.t werden door brand volkomen ver nietigd en moeten als volkomen ver loren beschouwd worden. 11.000 an dere b.r.t. werden door uitwerking van bommen zwaar beschadigd. Het totale verlies aan Engelsche tank schepen bedraagt dientengevolge krachtens de op 19 en 20 Mei ont vangen berichten 67.000 b.r.t. Agram (Zagreb), 20 Mei (D.N.B.) In kringen uit de omgeving van de regeering wordt verklaard, dat door de uitroeping van den hertog van Spoleto tot koning en door de Ita- liaansch-Kroatische overeenkomsten de grondslag van de souvereiniteit van Kroatië verzekerd en zijn inter nationale' positie voorgoed gevestigd is. De komende weken zullen gewijd zijn aan den verderen binnenland- schep opbouwarbeid. Weldra is de staat dan naar binnen en naar buiten geconsolideerd, zoodat de kroning kan geschieden als uitdrukking hier van. Inmiddels hoopt men ook de grenzen van Kroatië aan alle zijden definitief bepaald te hebben. Aan de kroningsplechtigheid zal volgens een blijkbaar geïnspireerd bericht van de Hrvatski Narod de vorming van een volksvertegen woordiging voorafgaan, die verte genwoordigers van alle gebieden, standen en godsdiensten zal omvat ten. Deze volksvertegenwoordigers zullen ook de troonsbestijging van den hertog van Spoleto plechtig moeten bevestigen. Men is niet voor nemens een afgeronde grondwet op te stellen, doch de grondbeginselen zullen naar het voorbeeld der auto ritaire staten overeenkomstig de behoeften organisch ontwikkeld worden. Militaire organisaties ont wapend. Agram, 20 Mei (Stefani) Alle mi litaire organisaties van de vroegere partijen zijn ontbonden en ontwa pend. De nationale dienst van den onaf- hankelijken Kroatischen staat is vandaag met zijn activiteit begonnen met militaire oefeningen en techni sche, chemische, sanitaire e.a. oplei dingscursussen. Tot dusver zijn 126 officieren en onderofficieren der luchtmacht tot instructeur benoemd. Britsche tegenslagen in den sector van Gondar. Italiaansch legerbericht. Rcime, 20 Mei. (Stefani.) Het legerbericht nummer 349 luidt als volgt: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek hebben wij kleine vijande lijke acties afgeslagen, waarbij ge- Vangenen werden gemaakt. Onze luchtformaties hebben Mersa Matroeh en Tobroek gebombardeerd, waardoor groote branden zijn ont staan. De vijand heeft een luchtaan-' val ondernomen op Benghazi. Oost-Afrika: In den -sector van Gondar is de vijand door onze ener gieke tegenacties uit de stellingen verdreven, waarin hij zich op 17 er. 18 Mei had weten te nestelen. De aan den vijand toegebrachte ver liezen zijn aanzienlijk. Onze verlie zen zijn eveneens groot. Watergebrek aan het Lybische front. Berlijn, 20 Mei. (D.N.B.) In de laatste dagen nemen aan het Liby- sche front de klachten van Britsche gevangenen, dat hun troepenonder- deelen groot gebrek aan water heb ben toe. Op verscheidene plaatsen ?ijn Britsche patrouilles gevonden, die van dorst en uitputting in elkaar gezakt waren. Deze opmer kingen worden ook bevestigd door een noodkreet van Engeland aan Amerika. Zoo meldt United Press uit Washington, dat de Britsche autoriteiten Amerika verzocht heD ben, zoo snel mogelijk transport vliegtuigen voor de watervoorzie ning der Britsche troepen in Noord- Afrika ter beschikking te stellen. Damascus, 20 Mei (D.N.B.) Het Iraksche legerbericht nummer 21 luidt als volgt: Westelijk front: Onze voorposten blijven met den vijand in contact. Zij hebben den strijd aangebonden met vijandelijke patrouilles die zij, na hun verliezen te hebben toege bracht, op de vlucht hebben gedre ven. Zuidelijk front: Onze strijdkrach ten gesteund door daar wonende stammen, hebben in den nacht van 17 op 18 Mei vijandelijke' afdeelin gen aangevallen, dien zij verliezen aan menschen en materiaal hebben toegebracht. Twee motortorpedobooten vielen een Irakschen waarnemingspost aan. De Iraksche strijdkrachten dwongen den vijand echter na verliezen te hebben geleden, terug te keeren. Luchtoorlog: Onze gevechtsvlieg tuigen ondernamen verkennings vluchten overdag. Zij hebben een afdeeling vijandelijke pantserwagens en troepentransporten aangevallen, waarbij dertig pantserwagens en auto's werden vernield. De rest van de vijandelijke colonne sloeg op de vlucht. Vijandelijke vliegtuigen heb ben boven de hoofdstad gevlogen en eenige bommen op het steunpunt Rasj id neergeworpen, zonder aan zienlijke schade te veroorzaken. Bo vendien heeft de vijand verscheidene verkennigsvluchten gemaakt boven verschillende gebieden van Irak. Politietroepen: Onze politietroepen zijn, evenals voorheen, den toestand meester. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven een ten westen van de Euphraat gelegen vliegveld gevlo gen. Zij werden echter door de Irak- :ehe luchtdoelartillerie op de vlucht gedreven. Vichy, 20 Mei. (D.N.B.) Ofi (Ha- vas) meldt uit Bagdad, dat de Irak sche regeering maatregelen heeft genomen voor de vorming van speciale strijdkrachten, bestaande uit vrijwilligers der verschillende Arabische volksstammen, die aan den kant van het geregelde leger zullen strijden. Bommen op Syrisch vliegveld. Vichy, 20 Mei. D.N.B.) Uit Bei roet verluidt, dat twee Britsche bommenwerpers van het type Hur ricane Dinsdagochtend het vlieg veld Mizze bij Damascus met bom men hebben bestookt. Van bevoeg de zijde in Vichy wordt in dit ver band verklaard, dat de Fransche regeering op grond van de beschie ting van Syrische vliegvelden door Engelsche vliegers besloten heeft een eind te maken aan het optre den van alle Engelcshe consuls in de Levantstaten. Dit besluit is op 19 Mei ter kennis gebracht van de in den Levant en in Syrië func- tioneerende Britsche consuls. Zij moeten deze week hun bureaux sluiten en met het consulaire per soneel het land verlaten. De bevolking niet in geest driftige stemming. New York, 20 Mei (A.N.P.) On der het opschrift „Wij drijven naar den oorlog" verklaart de New York World Telegram Dinsdag in een hoofdartikel, dat de bevolking van Washington en de groote steden in het Oosten van de Ver. Staten de sobere overtuiging heeft, dat de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog nog hoogstens een kwes tie van weken is. Het Amerikaan- sche publiek is zich er van bewust, dat begint de geheele natie reeds te merken, dat het door deze min derheid naar den afgrond wordt gedreven. Ondanks de vele oorlogs zuchtige redevoeringen van hoog geplaatste Amerikaansche persoon lijkheden! s er geen geestdrift voor den oorlog in de Ver. Staten. De natie is integendeel onzeker, terug houdend en verdeeld van meening. De redevoering van Huil. •New York, 20 Mei. (A.N.P.) De Zondag door Cordell Huil uitge sproken redevoering staat in het middelpunt van de politieke be langstelling. De eenige tot dusver ontvangen diepgaande bespreking, die het dagblad New York Sun pu bliceert, ontvangt het plan van Hull met zeer groote scepsis. In dit artikel wordt gezegd, dat van een staatsman, wiens geheele leven ge wijd was aan den strijd voor den vrijen handel, niets anders kon worden verwacht. Hem komen de economische problemen der wereld ai te eenvoudig voor. Ttot een naar alle kanten bevredigende oplossing van deze problemen is volgens de opvatting van Huil niet anders noodig dan de vorming van een internationale belangengemeen schap. De New York Sun verklaart hierover, dat het volstrekt twijfel achtig is, of de na-oorlogsche we reld rijp zal zijn voor dergelijke eenvoudige beginselen. Vlugschriften in Syrië uitgeworpen. Vichy. 20 Mei. (D.N.B.) Volgens berichten uit Beiroet hebben Brit sche vliegers Maandag vlugschrif ten in het Arabisch uitgeworpen boven Aleppo, Damascus, Der-Es Sor en Hassetsje. In Aleppo zijn reeds maatregelen genomen voor de passieve verdediging. Vele Brit sche en Amerikaansche onderdanen maken zich gereed om naar Pa lestina te vertrekken. Het oiieverbruik is aanzienlijk toegenomen. Berlijn, 20 Mei (D.N.B.) Ter aan vulling van het huidige weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: In tegenstelling tot den wereld oorlog is tegenwoordig: 1. de gehee le Engelsche oorlogsvloot en een groot deel van de koopvaardijvloot van oliestookinstallaties voorzien. 2. het oiieverbruik van het luchtwapen is een veelvoud van dat tijdens den wereldoorlog; 3. als gevolg van de motoriseering en de groote behoef ten van het pantserwapen heeft de voorziening van het leger eveneens onvergelijkelijk veel grootere hoe veelheden van deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden; 4. het oiiever bruik van de industrie is aanzienlijk toegenomen. In dit licht blr' "le geheele betee- kenis der succe an het Duitsche luchtwapen en c. -ikbooten, die de laatste dagen ten nadeele van de En gelsche olievoorziening bereikt zijn. Na de tankbooten, waarvan gisteren gemeld was, dat zij tot zinken ge bracht en vernietigd waren, maakt het weermachtbericht van heden een nieuw treffend succes van onze duik- booten bekend in de vernietiging van een convooi tankbooten en het tot zinken brengen van 33.000 brt. Uit een voorbeeld moge blijken welke geweldige hoeveelheden stookolie een oorlogsvloot in actie heden ten dage noodig heeft. Een Engelsch slagschip van de Malaya- klasse, die sedert maanden in de Middellandsche zee optreedt, ver bruikt op een tocht zonder maxi mumsnelheid op het traject Gibral tar-Malta en terug bij een uurver- bruik van 1215 ton ongeveer 1400 ton. Het verlies nu, dat de Britsche olievoorziening door de vernietiging van dit eene convooi tankbooten heeft geleden, blijkt hieruit, dat de 46.000 ton olie, die de vernietigde schepen konden laden, voldoende zijn voor een eskader van vijf slag schepen van de Malaya'-klasse tij dens een tocht van 15.320 zeemijlen of 28.342 km. Dit eskader had dus met deze hoeveelheid olie, die thans verloren gegaan is, van Wilhelms haven naar Kaap Hoorn aan de Z.- punt van Z.-Amerika en terug kun nen varen. DE BRITTEN BOMBARDEEREN DE SYRISCHE VLIEGVELDEN. KAART VAN PELT Op het eerste kaartje zijn de voor naamste vliegvelden van Syrië aan gegeven die door de Britsche lucht-; macht worden aangevallen, o.a. Rak- ka, Damascus, Beiroet, Palmery en Aleppo. Ook vindt men op het kaar tje het fort Roetba aangegeven in de buurt waarvan vijandelijkheden plaats vinden tusschen de Britten en Irakeezen. DE VOORNAAMSTE GEVECHTS SECTOR IN IRAK. SPOORWEGEN OLIELEIDINGEN '~P 0 SOkm ^KIRKOEK V Birs-Nimi NEDJEFij (4134) Kaart van peut De voornaamste vijandelijke zóne van Irak is Bagdad met omgeving. Op het kaartje vindt men de plaat sen Habanyah, Sammara, Ramadi, Hadita en Bagdad, waarvan de laat ste Iraksche legerberichten melding hebben gemaakt. Vichy, 20 Mei. (D. N. B.) Het agentschap Ofi publiceert een com muniqué, waarin een principieel standpunt wordt ingenomen ten aan zien van de Britsche pogingen om nu ook Syrië van Frankrijk los te scheuren. In dit communiqué wordt het volgende gezegd: Boven de Syrische steden en dor pen hebben Engelsche vliegtuigen door generaal Catroux opgestelde pamfletten neergeworpen. Behalve de vele andere, is dit een nieuw be wijs voor het feit, dat een van de doeleinden van de Engelsche politiek het losscheuren van Syrië van het moederland is. Engeland heeft ge tracht het grootste deel van het Fransche koloniale rijk tot een ver breken van den band met het moe derland te bewegen. Vervolgens herinnert het agent schap aan de Britsche manoeuvres in Nurnea, Tahiti, in Fransch-Indochina en vooral in Gabon en Kameroen en zegt verder, dat Engeland behalve eenige successen, die het door mid del van geweld, verkeerde inlichtin gen aan de van Vichy afgesneden Franschen of door het gebruiken van groote financieele middelen heeft verkregen, aan den anderen kant ook groote nederlagen heeft geleden, zoo o.m. bij de regeering van Madagas car, in Djiboeti en vooral in Dakar. Voor Frankrijk is ongetwijfeld het uur gekomen om in het bijzonder in Afrika zijn koloniaal rijk opnieuw onder een bestuur te brengen. Het Fransche agentschap legt er in dit verband den nadruk op, dat het vraagstuk der afvalligheid uit sluitend en alleen tusschen Frank rijk en de afvalligen geregeld moet worden, die voor het meerendeel goede, doch misleide Franschen zijn. Het communique van Ofi zegt ten slotte het volgende: In een oogenblik, waarop Frank rijk pogingen in het werk stelt om deze Franschen weer naar zich te rug te voeren, kan het niet dulden, dat een buitenlandsche mogendheid zich hierin mengt om dit te verhin deren. Om alleen van de gebieden rondom het Tsaad-meer, of van Gabon of heel in het algemeen van Equatoriaal Afrika en Kameroen te spreken, het zijn provincies van het Fransche imperium, waarin thans de Fransche souvereiniteit in den vollen omvang moet worden hersteld. Militaire actie tegen Syrië? Ankara, 20 Mei (AN.P.) In Turk- sche politieke kringen wordt van zelfsprekend de aankondiging van Eden over de aanstaande militaire actie tegen Syrië met de grootste be langstelling beschouwd. Uit het standpunt, dat door de bladen wordt ingenomen, blijkt, dat men in Anka ra ermede rekent, dat zoowel Frank rijk als ook de spilmogendheden te genmaatregelen zullen nemen voor het geval van een Engelschen aanval op Syrië. Overigens is men van meening, dat Engeland zijn aanvalsplannen tegen Syrië reeds langen tijd heeft voorbereid. De rector van de Ame rikaansche universiteit in Beiroet, die twee weken geleden verklaarde, dat Syrië wel spoedig bij het oor logsgebied zou worden betrokken, heeft ongetwijfeld over directe in lichtingen uit Engelsche bron be schikt. De tijdige ontruiming van Syrië door Engelschen en Amerika nen vormt een nieuw bewijs, dat Engeland stelselmatig een overval op het Fransche mandaatsgebied heeft voorbereid. Alle beweringen, die thans wor den uitgesproken over zoogenaamde hulpverleen ing aan Irak of aan de spilmogendheden moeten als weinig steekhoudend worden beschouwd. GEEN DUITSCHE OF FTALIAANSCHE TROEPEN IN SPANJE. Washington, 21 Mei (D.N.B.) De Spaansche ambassadeur alhier, De Cardenas, heeft in de persconferen tie verklaard, zoo verneemt Associa ted Press, dat er noch Duitsche noch Italiaansche troepen in Spanje zijn en dat de regeering in Madrid alleen de buitenlandsche politiek van Spanje bepaalt. Deze verklaring, zoo vervolgt het Amerikaansche persbu reau, vormt een tegenspraak tot de bewering, dat Spanje volkomen een vazal van Duitschland zou zijn. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De secretaris-igeneraal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat onder staande bonnen van de vleeschkaart recht geven op de daarbij vermelde rantsoenen vleesch en vleesch- waren. Bon ,,16 vleesch" van de vleesch kaart: per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „16 worst, vleeschwaren'-' van de vleeschkaart: per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Verbr-uiksperiode: 28 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd-: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. Een rantsoen vleeschwaren be draagt: 75 giram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenivleesch en voor gerook te worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 12S gram voor lever- artikelen-, tongenworst en nier brood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen-, been inbe grepen. INLEVERING IN VERBAND MET DE A.S. FEESTDAGEN. De leider van den distributiedienst ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de a.s. feestdagen de navolgen de regeling is getroffen voor het in leveren der opplakvellen: De detaillisten, grossiers en instel lingen, die op Donderdag, 22 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) hun opplak vellen zouden moeten inleveren, dienen zulks te doen op Vrijdag, 23 Mei a.s. De detaillisten, grossiers en in stellingen, die wegens de sluiting van het distributiekantoor hun op plakvellen niet cp Maandag 2 Juni a„s. kunnen inleveren, zijn hiertoe in de gelegenheid op Dinsdag 3 Juni as. Alkmaar, 21 Me: 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 22 Mei: Maans op- en ondergang 21 Mei 22 Mei: CRITIEK OP DE REGEERING IN HET LAGERHUIS. New-York, 21 Mei (D.N.B.) In het Engelsche Lagerhuis heeft de con servatieve afgevaardigde Astor, naar de Associated Press uit Londen meldt, den minister voor de binnen- landsehe veiligheid, Morrison, aan gevallen. Engeland loopt gevaar, zoo zeide hij, den oorlog aan het thuis front te verliezen. Het is daarom tijd, dat er iemand komt, die den slag in Engeland aanvoert. Zoodra er een stad is aangevallen, probeeren de autoriteiten het eerst hun eigen fou ten te verbergen. Londen is in dit opzicht een openbaar schandaai. Wanneer een generaal twaalf veld slagen verloren heeft, moet men hem ontslaan. Oefent heden ten dage iemand echter critiek op de regee ring, dan geldt hij als defaitist of lid van de vijfde colonne. De minister president, zoo meende de afgevaar digde, is een vooraanstaand militair leider, maar aan het thuisfront heeft men eveneens leiders noodig. (Zie vertier Buitenland pag. I 2e bl.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1