DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche strijdkrachten in het Oosten der Middeliandsche Zee aangevallen. Verdedigingswerken van Tobroek gebombardeerd. De beginselen der Kroatische politiek. Bonaanwijzingen. Bekendmaking. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.40 tot 5.32 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 120. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 23 Mei 1941 Vier Engelsche kruisers tot zinken gebracht. Het Duitsche legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 21 Mei meldt, dat verscheidene vlieg velden in Z.-W. Engeland en op Malta met succes gebombardeerd werden. Britsche autocolonnes bij Solloem en Sidi Barani werden door Duit sche gevechtsvliegtuigen bestreden. Het legerbericht van 22 Mei luidt als volgt: Duitsche gevechtsvliegtuigen en stukas hebben gisteren met groot succes Britsche zeestrijdkrachten in het O. deel van de Middeliand sche zee aangevallen. Bommen van zwaar en het zwaarste kaliber trof fen een slagschip, zes kruisers en een torpedojager. Op vier kruisers ontstond brand. Een vertoonde slag zij. Aan deze aanvallen namen ook Italiaansche torpedovliegtuigen deel. In dezelfde omgeving werd een vijandelijke onderzeeër door een bom .getroffen en een koop vaarder zwaar beschadigd. In N.-Afrika voor Tobroek leven dige bedrijvigheid van verken ningstroepen. Bij Solloem schoten Duitsche jagers 5 van 6 aanvallen de Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de poging van den vijand zich overdag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de Kanaalkust te begeven werden in een luchtge vecht zonder eigen verliezen zes Britsche jagers en een gevechts vliegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade in woonwijken. De burgerbevolking had eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Marineartillerie schoot twee der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de .vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen ver loren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door mari- neartillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. Engelsche schepep bij Kreta gebombardeerd. Berlijn, 21 Mei (D.N.B.) Van ochtend hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een geslaagden aanval op een Britsch vlooteskader ten westen van Kreta gedaan. Onder meer werd een kruiser door een bom van het zwaarste kaliber ge troffen. De strijd in de Middel iandsche Zee. Berlijn, 22 Mei. (D.N.B.) Het op perbevel der -Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten van de Middel iandsche Zee heeft vandaag het luchtwapen in den strijd tegen de Britsche marine bijzondere succes sen behaald. Door inslaande bom men zijn vier Britsche kruisers en eenige torperdojagers tot zinken gebracht, een slagschip en nog twee torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. BESCHADIGDE ENGELSCHE OORLOGSBODEM TE GIBRALTAR. Algeciras, 22 Mei. (D.N.B.) In een marinehaven van Gibraltar is, naar vandaar gemeld wordt, een Engelsche torpedojager binnenge- loopen, die bij een gevecht in de Middeliandsche Zee zware schade aan den geschutstoren heeft opge loopen. Verscheidene stukken ge schut zijn onbruikbaar gemaakt. De gekwetste leden der bemanning zijn naar het hospitaal van Gibraltar gebracht. DE BLOKKADE VAN ENGELAND. New York, 21 Mei. (D.N.B.) In een rede voor de medische vereeni- ging van Mssaschusetts heeft de professor in de biochemie aan de technische hoogeschool van Massa chusetts, dr. Harris, verklaard, dat Engeland door een tegenblokkade uitgehonderd kan worden. Het is echter zoo goed als onmogelijk Duitsehland als gevolg van zijn schitterende vorderingen op het ge bied der voedingsleer sedert den wereldoorlog te blokkeeren. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE GRENSREGELING TUSSCHEN KROATIË. KAART VAN PELT Op bijgaand kaartje is aangegeven het nieuwe Koninkrijk Kroatië alsmede de nieuwe grenzen tusschen Duitsehland en, Italië. Een gedeelte van het oude Slovenië, dat steeds Duitschen invloed heeft ondergaan, is'bij het Groot-Duitsche rijk gevoegd. De provincie Lubiana, het westelijk deel van het oude Slovenië, is bij Italië gekomen. Volgens het te Rome gesloten verdrag wordt het „Klassieke" Dalmatië bij Italië ingelijfd, dit is op de kaart aangegeven, het om vat een breede strook rondom Zara, Sebeniico en Spalato. De meeste eilanden in de Adriatische zee komen bij Italië, uitge zonderd welke op de kaart met diikke zwarte lijn zijn aangegeven. Wij komen hierover nog eens terug met een volgend kaartje, waar op de benaming der Kroatische eilanden en de kuststrook bij Cat- taro zijn aangegeven; Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 21 Mei maakt melding van zware verliezen aan mannen en materiaal welke de Engelschen bij uitvalspo- gingen aan het front van Solloem en om Tobroek hebben geleden. Het legerbericht van 22 Mei luidt als volgt: In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der ar tillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben batterijen en depotinstaliaties van Tobroek gebombardeerd. Vijf Blenheim bommenwerpers werden neerge schoten. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen hebben op Malta een- vlieg veld gebombardeedd, waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geraakten. In O.Afrika is in het gebied van Galla Sidamo een poging der En- Britsche aanvalspoging in O.-Afrika verijdeld. gelschen om tot onze stellingen door te dringen verijdeld. Op andere vijandelijke afdeelingen is een te genaanval gedaan en zij zijn door escadrons cavalerie teruggeslagen. Een Hurricane is ten zuiden van Pantelleria door luchtdoelgeschut van de marine neergeschoten. Een onzer duikbooten is niet terugge keerd. Een bewering van Churchill weerlegd. Berlijn, 21 Mei (D.N.B.) Met be trekking tot de bewering van Churchill, dat de eerste linie bij Solloem uitsluitend door Duitschers bezet wordt, verklaart men van be voegde zijde te Berlijn, dat dit een onwaarheid is. Ook de bewering, dat 500 Duitschers daar gevangen genomen zijn, is van eiken grond slag ontbloot. Men verklaart te Berlijn, dat Duitsche en Italiaansche troepen hand in hand in de voorste linie bij Solloem en Tobroek strij den. De Kroaten willen hun leven offeren voor het behoud van den staat. De koning van Spoleto wordt koning Tomislav. Agram, 21 Mei. (D.N.B.) De staats leider, dr. Paweiitsj, heeft in een programmarede voor de afdeelingen der Oestasja te Agram een uiteen» zetting gegeven van de beginselen der Kroatische politiek Het Kroati sche volk is vurig dankbaar jegens de leiders der spilmogendheden, die het volk zijn grootste succes sedert 800 jaar hebben doen beleven. Ook de regeling der grenzen vervult het Kroatische volk met diepe dankbaar heid jegens de spilmogendheden. Ik ben er van overtuigd, aldus ver volgde de staatsleider, dat iedere Kroaat buiten deze grenzen zijn taal, zijn beschaving en zijn maatschappe lijk bestaan behoudt. Het is onze overtuiging, dat dit in de bedoeling van onzen grooten vriend, Benito Mussolini, ligt. De kroon i ?n koning Zwonimir zal het teeken der Kroatische zelfstan digheid zijn. Onder haar kan Kroatië nooit op eenige wijze deel van een anderen staat zijn. Den waardigste heb ik de iconingskroon aangeboden, de tweede plechtigheid zal het volk, der traditie getrouw, te voltrekken hebben, warneer de tijd daarvoor gekomen is. Voordien wordt een wet over de stichting der Kroatische dynastie afgekondigd. De hertog van Spoleto zal als koning den naam Tomislav de tweede aannemen en een Kroatisch koning zijn. De binnenlandsche orde zal op nieuw bewijzen, dat het volk het beste gediend is wanneer er geen democratie en geen politieke specu lanten zijn. Terwijl vroeger over de zorg voor den arbeider alleen werd gesproken, is thans reeds gehandeld. Geen groote heer, maar een kleine man bijvoorbeeld is burgemeester van Agram geworden. De grond zal ten goede van het geheele volk komen en niet slechts de hebzucht van en kelen dienen. Het Kroatische leger is een pijler der nationale souvereini- teit. Ten slotte vroeg Paweiitsj zijn hoorders of zijn bereid waren hem overal te volgen en hun leven te offeren voor het behoud van den staat.' Geestdriftig werd deze vraag bevestigd. Toen de staatsleider uiting gaf aan de trouw van het Kroatische volk aan de leiders der spilmogendheden en aan zijn wensch, dat deze mo gendheden in den strijd de overwin ning zullen behalen ten gunste van de nieuwe Evropees -he orde, brak een gejuich los. »E VERHOUDING FRANKRIJK— DUITSCHLAND. Parijs, 22 Mei. (D.N.B.) Naar aan leiding van de vijandige uitlatingen van Engeland en Amerika aan het adres van Frankrijk verklaren de Fransche avondbladen met nadruk, dat Frankrijk in zijn vrijheid van be slissing kan doen wat het goed acht Het blad „Les Nouveaux Temps" schrijft, dat de Engelschen sedert jaren gewend zijn de Franschen als hun slaven te beschouwen, zoodat zij zich heelemaal niet kunnen wennen aan de onafhankelijkheid van Frank rijk, belicha. md in maarschalk Pé- tain en zijn medewerkers. De vijandelijke daden van Londen en Washington, vooral wat betreft de in Amerika in beslag genomen Fransche schepen, kunnen door Frankrijk niet geduld worden. H-»t is nutteloos van Roosevelt van Vichy verklaringen te verlangen over de politiek der Fransche regeering. Duitsehland en Frankrijk organisee- ren hun wederzijdsche betrekkingen naar hun goeddunken en hierin heeft niemand zich te mengen. FAMILIEOORLOG IN TRANS JORDANIË. Damascus, 22 Mei. (D.N.B.) De tegenstellingen inzake den Irak- schen vrijheidsoorlog, die tusschen Emir Abdoella van Transjordanië en zijn zoon, Emir Taal, bestaan, hebben laatstgenoemde thans ge noopt een vrijwilligerscorps te vor men, naar gemeld wordt. Aan het hoofd daarvan wil hij het initiatief nemen voor den strijd tegen Enge land, ITALIAANSCHE PROTEST TE WASHINGTON. Rome, 22 Mei. (D.N.B.) Naar de middageditie van het Giornale d'Ita- lia meldt, heeft de Italiaansche am bassadeur te Washington opnieuw energiek geprotesteerd ter zake van dè kwestie der officieren van het Italiaansche schip Conté Biancama- no, dat door de Amerikaansche auto riteiten iri beslag genomen is. Deze zijn met de bemanning naar New York overgebracht, maar zullen thans voor hun berechting weer naar Colon teruggevoerd worden. De acte van beschuldiging is vol gens het blad gebaseerd op een eigenmachtigen uitleg van de Ame rikaansche wettelijke bepalingen en wordt in de protestnota van den ambassadeur tot in alle bijzonder heden weerlegd. Voorts heeft de diplomaat om verbtering van de levensomstandig heden der geïnterneerde Italiaan sche zeelieden verzocht, daar deze het slachtoffer van onvergeeflijke vergeldingsmaatregelen geworden rijn. LIAISON CONFERENTIE TE TOKIO. Tokio, 22 Mei (Domei). Heden ochtend is van 11.30 uur tot 13.00 uur in de ambtswoning van den minister-president een liaison-con ferentie gehouden tusschen de re geering en het opperbevel. Op deze conferentie is de internationale en binnenlandsche toestand bespro ken. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bi. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de vol gende bonnen recht geven op de daarbij vermelde rantsoenen. BROOD EN GEBAK. Ten gevolge van het feit, dat er op de bonnen van de brood kaart tweemaal een rantsoen aardappelen en eenmaal een extra rantsoen brood is beschik baar gesteld, is het resteerende aantal bonnen niet toereikend meer om hiervan, totdat de nieuwe broodkaart is uitgereikt, wekelijks een bonnummer aan te wijzen. In verband hiermede zal nu per twee weken een bonnummer van de broodkaart worden aangewezen, met dien verstande, dat op eiken bon in plaats van 100 gram brood of een .rantsoen gebak, thans 2 0 0 gram brood of twee rantsoenen gebak verkrijgbaar zijn. Het brood- en gebakrantsoen blijft dus over een periode van twee weken ongewijzigd. Vanzelfsprekend geven deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwebloem e.d. op mag worden gekocht, ook recht op een dubbele hoeveelheid van deze artikelen. Uit het voorgaande volgt, dat de brood- en gebakleveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aan tal bonnen voor brood of gebak in ontvangst dienen te nemen.. De met „e e n rantsoen brood" ge merkte bonnen blijven recht geven op 1 0 0 gram brood. De bakkers en detaillisten dienen de bonnen, welke op een dubbel rantsoen brood, gebak of tarwebloem e.d. recht geven, op afzonderlijke opplakvellen te plakken. Betref fende de wijze van invullen der ont vangstbewijzen wende men zich tot de plaatselijke distributiediensten. De regeling is dus thans als volgt: Bon „'21" van de broodkaart 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Distributieperiode: 25 Mei t/m 7 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 11 Juni a.s. Een rantsoen gebak is: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. BLOEM. Bon „21" van de broodkaart geeft tot en met 3 1 M e i a.s. bovendien recht op het koopen van 140 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. ENGELAND VOERT ONDER HANDELINGEN MET DE LATIJN- AMERIKAANSCHE LANDEN. New York, 22 Mei. (D.N.B.) As sociated Press meldt: „Uit toon aangevende bron te Washington", dat Engeland op het oogenblikmet de Latijn-Amerikaansche landen onderhandelingen voert over den aankoop van de meer dan honderd in Amerikaansche havens in beslag genomen buitenlandsche schepen. Deze onderhandelingen loopen parallel met de door Sir Arthur Salter in Amerika gevoerde bespre kingen over het afstaan van Ame rikaansche koopvaardijschepen, zoo dra de Amerikaansche regeering 84 in Noord-Amerikaansche havens in beslag genomen buitenlandsche schepen formeel in bezit heeft ge nomen. AARDAPPELEN. Bon „03" van de aardappelendis- tributiebonkaart iy2 kilogram aardappelen per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 4 Juni a.s. MELK. Bon „18" van de melkkaart l3/» liter melk per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m. 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 1 Juni a.s. EIEREN. Bon „87" van de „bonkaart alge meen" e e n ei per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 4 Juni a.s. KOFFIESURROGAAT EN THEE. Bon „34" van de „bonkaart alge meen" 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 22 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 22 Juni a.s. BOTER, MARGARINE, SLAOLIE. Bon „17" van de boterkaart 250 gram boter, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of margarine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 14 Juni a.s. Bon „18" van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Op bon „18" van de vetkaart 1 5 cent reductie per 250 gram boter. Distributieperiode: 26 Mei t/m 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 14 Juni a.s. Het A. N. P. meldt: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van paragr. 1 van zijn verordening nr. 3-1940 over de uit oefening der regeeringsbevoegdhe- den in Nederland den burgemees ter der gemeente Maassluis mr. P. A. Schwarz met onmiddellijken ingang ontslag verleend met toe kenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche geied op grond van paragr. 3 zijner verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Drie wegen (Zeeland) G. M. C. Ort on der gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt tot burgemeester van Maas sluis. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied door een in het verorde ningenblad gepubliceerd decreet bepaald, dat de voorschriften van zijn verordening nr. 36-1941 (eerste verordening over buitengewone maatregelen op staats- en admi nistratiefrechtelijk gebied) op ds gemeente Maassluis toepassing vin den. Burgemeester G. M. C. Ort werd dientengevolge ook tot regee- ringscommissaris voor de gemeente Maassluis in den zin dezer verorde ning benoemd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 23 Mei: op 4.42 onder 18,46.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1