"TIU F. NO. 9 BUITENLAND De strijd in Irak, Ongelooflijk voordeelig is IVOROL IJsland maakt zich los van Denemarken. DASHÏELL HAMMETT Nieuws WTIW RECHTSZAKE TWEEDE BLAD. SPEURHOND WEES EEN DIEP AAN. Bij de familie H. te Nunspeet werd een bedrag van 40 ver mist. Het vermoeden rees, dat dit geld gestolen was. Een aangifte bij de politie volgde. Het schijnt, dat de dief hierdoor bevreesd is geworden. Hij schoof althans het geld onder de deur door. Daar werd het aangetroffen door me' vrouw H., die het onaangeroerd liet liggen en de politie op de hoogte stelde. Een rijksveld wachter nam het onderzoek in handen. Hij gaf zijn speurhond lucht aan het geld, en daarop liep het dier regelrecht op een der opgeschoten jongens, die in een clubje het geval stonden aan te kijken, af. Daar de jongen ont kende, werd de proef driemaal herhaald, doch telkens werd de zelfde jongen door den hond als de dader aangewezen. Toen viel het slachtoffer door de mand. De hand had hem tot bekentenis ge bracht. Proces-verbaal volgde. AANGIFTE MOTORRIJTUIGEN VOOR GOEDEREN- OF VEEVERVOER. Inschrijving van motor rijtuigen. De aandacht van alle houders van motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot het vervoer van goede ren of vee, alsmede van motorrij tuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aan hangwagens, uitgezonderd landbouw- tractoren, wordt gevestigd op hun verplichting om van die voertuigen vóór 22 Mei 1941 op een bij de distri butiediensten verkrijgbaar formu lier aangifte te doen. Niet-nakoming van deze verplichting kan worden gestraft met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000, alsmede met ver beurdverklaring van het voertuig. Evenwel zullen, in verband met een bij het drukken ondervonden vertraging, alle formulieren, welke blijkens het poststempel uiterlijk 24 Mei a.s. aan de post werden toever trouwd, als tijdig opgezonden wor den aangemerkt. Afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, ontheft niet van de ver plichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrijtuigen, die in zoodanigen staat van onbruik baarheid verkeeren, dat dientenge volge herstelling of weder in ge bruikneming uitgesloten is, komen op dien grond niet voor inschrijving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrij ving te worden aangegeven motor rijtuigen van bijzondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor ver voer van goederen of vee, zooals brandweerauto's, reinigingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blij ven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. PERSONEELE BELASTING EN OPGELEGDE VAARTUIGEN. Verschillende houders van aan personeele belasting onderworpen vaartuigen richtten voor den in de v/et vastgestelden datum van 20 Januari 1941 een verzoek tot den plaatselijken inspecteur der directe belastingen om vrijgesteld te mogen blijven van de belasting, nu zij hun boot hadden opgelegd en deze ge durende 1941 niet zouden gebrui ken. Tengevolge van het eerst onlangs afgekomen verbod verschillende wateren te bevaren- en te over nachten in kajuiten van jachten is echter de groep van houders, die hun booten in 1941 niet uit de winterberging zullen nemer sterk vergroot, terwijl de bovengenoem de fatale datum van 20 Januari 1941 reeds is verloopen. Op desbetreffende verzoeken van den A..N.W.B. is aan dezen door het departement van financiën mede gedeeld, dat verzoeken voor vrij stelling, mits ingediend voor 1 Juni 1941 alsnog in behandeling zullen worden genomen, terwijl overigens geen aanleiding aanwezig werd ge acht eenigen anderen maatregel te treffen. IN AANRAKING 1VIET 10.000 VOLTS SPANNING GEKOMEN. Woensdagochtend is te Zeist een ongeval gebeurd, dat aan een der employé's van den Nederlandschen Buurtspoorweg het leven kostte. Nabij de fabriek „Factory" waren twee werklieden bezig aan een electrischen kabel. Een hunner kwam in aanraking met de 10.000 voltspanning en was op slag dood. Zijn collega bemerkte aanvanke lijk niets van het ongeval, daar hij met zijn rug naar het slachtoffer stond. Direct na de ontdekking paste men kunstmatige ademhaling toe, hetgeen evenwel niet meer baatte. HARMEN DE BOER. t Dinsdagmiddag is, aldus meldt het Volk, op 53-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleden de heer Harmen de Boer. Hij was voor de S. D. A. P. lid van de gemeenteraad van Leeu warden en van de Provinciale staten van Friesland, oud-lid van de Twee de Kamer en oud-wethouder van onderwijs der gemeente Leeuwar den. De overledene heeft een groot deel van zijn leven gewijd aan de propaganda voor zijn partij, waar in hij tal van functies heeft be kleed. In de Staten van Friesland heeft hij speciaal gestreefd naar cultiveering van het lage midden. In de Kamer vonden vooral de schippers in hem een warm voor vechter. PROF. IR. J. C. DIJXHOORN f Woensdag is te Den Haag in 79- jarigen ouderdom overleden prof. ir J. C. Dijxhoorn. In 1883 werd de overledene te Delft werktuigkundig ingenieur, waarna hij verscheidene jaren werkte aan groote bedrijven in binnen- en buitenland. Van 18991905 was hij hoog leeraar aan de polytechnische school en van 19051932 als zoo danig aan de technische hoogeschool te Delft verbonden. Sinds 1931 was prof. Dijxhoorn eerelid van het instituut van ingenieurs. Verschil lende publicaties verschenen van zijn hand in binnen- en buitenland- sche tijdschriften. ONDER VALLENDE RAILS BEKNELD. Op het spoorwegemplacement aan de Mineurslaan te Utrecht is bij het lossen van een met rails gela den platten spoorwegwagen een ernstig ongeluk gebeurd. De 37-ja- rige arbeider A. G. van B. uit Zui lichem kon zich, toen bij het lossen van den wagen 'n stuk dubbelspoor weggleed, niet meer tijdig uit de voeten maken. Hij raakte bekneld en werd met zware wonden opge nomen. Per auto van den G. G. en G. D. is 't slachtoffer naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overge - bracht, waar hij is overleden. DE JEUGDHERBERGEN EEN KOSTBAAR BEZIT VAN HEEL ONS VOLK. De a.s. collecte. Het A. N. P. meldt: Voor de straatcollecte, welke ten bate van de jeugdherbergen gehouden wordt, hebben zich reeds een groot aantal collectan ten aangemeld. Het heeft er dan ook alle schijn van, dat de collecte een ongekend succes zal hebben, vooral daar reeds velen, die zelf van de jeugd herbergen geen gebruik meer maken, zich uit sympathie voor het mooie doel voor de collecte beschikbaar kwamen stellen. Ook van de zijde der autoritei ten, die volkomen het belang van een hecht jeugdherbergwezen in ons land inzien, werd de grootst mogelijke medewerking onder vonden. Hoewel men in beginsel slechts zeer karig is met het ver- leenen van toestemming voor straatcollectes, werd voor ditmaal een uitzondering gemaakt, daar het hier gaat om de instandhou ding van een werk van onschat bare cultureele en sociale waar de. De oorlogsomstandigheden mogen in geen geval van blijvend nadeel zijn voor onze trekkende jeugd, Meer dan ooit hebben onze jongens en meisjes er behoefte aan, gezondheid en verkwikking te zoeken in de vrije natuur, meer dan ooit moeten ook vooral de kinderen, die anders nooit de volksbuurten uit komen, in staat gesteld worden, door middel van tie jeugdherbergen, een echte ,trektocht" te maken. De vreugde van deze kinderen, die voor het eerst van hun leven in een jeugd- herbergbed slapen, is ontroerend en mede een aansporing voor al len, die maar iets te missen heb ben, om vooral diep in de beurs te tasten ,als een van de trekkers of treksters hun Zaterdag de col lectebus voorhoudt. Hevige bomaanval op het vliegveld Habbanijah. Genève, 21 Mei. (D.N.B.) Uit Bei roet wordt gemeld, dat de Iraksche generale staf het volgende speciale communiqué heeft gepubliceerd: „Aan hei Westelijk front duurt de strijd in het gebied van Hab banijah voort. Iraksche vliegtui gen hebben een hevigen bom aanval op het vl'egveld Habba nijah ondernomen, waardoor ern stige schade werd toegebracht. Verscheide e hangars en opslag plaatsten. gei aakten in brand. Op grooten afstand waren de bran den nog te zien. Andere afdeelin- gen der luchtmacht hebb' n door machinegawcprvuur twee formaties op den grcnd staande vliegtuigen, ongeveer 20 'weemotorige toestel len, beschadigd. Een vijandelijke Gloster werd onmiddellijk na zijn opstijgm neergeschoten, evenals een Hurricane, die de Iraksche toestellen wilde achtervolgen. Twee Giostertoestellen onderna men een tegenaanval. Het eene werd neergeschoten, het andere ging op de vlucht. Alle Iraksche vliegtuigen zijn onbeschadigd te ruggekeerd. M«hammedaansche steun. Peking, 21 Mei. (D.N.B.) Op acht Mohammedaansche massabijeenkom sten, waarop ook vertegenwoordigers uit Mandsjoekwo aanwezig waren, zijn resoluties aangenomen, waarin Irak geluk v/ordt gewenscht met zijn besluit, de wapenen op te nemen tegen Engeland, den erfvijand van alle Mohammedaien. De resoluties zeggen Irak den steun van 50 mil- lioen Mohammedanen in het verre Oosten toe. Aan de Iraksche regee ring is een telegram van aanmoedi ging gezonden. Steunaanbiedingen. Genève, 20 Mei. (D.N.B.) Naar uit Beiroet via Vichy bekend wordt, ontvangst de Iraksche minister president, Kailani uit alle deelen des lands verdere telegrammen van toe gewijdheid van de meest verschillen de volksstammen en vereenigingen, C.A.O. SCHOENINDUS^f IE. De bedrijfsraad voor de schoen industrie heeft een verzoek tot al gemeen verbindendverklaring van een wijziging van artikel 11 der collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie ingediend, van welke C.A.O. bij beslissing d.d. 22 Maart 1941 van het college van rijksbemiddelaars bepalingen alge meen verbindend zijn verklaard. Het verzoek ligt voor belangheb benden o.m. ter inzage op de bu- reelen van de arbeidsinspectie te Amsterdam en Haarlem. Bezwaren tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 31 Mei a.s. schriftelijk bij het college van rijksbemiddelaars worden inge diend. PORTEFEUILLEDIEVEN GEARRESTEERD. Zaterdag j.l. deed iemand bij de politie aangifte, dat hem, terwijl hij aan een ijsco-wagen in de binnenstad een consumptie ver orberde, zijn portefeuille, inhou dende 70 en verschillende distributiebescheiden, was ont stolen. De benadeelde gaf daarbij tevens aan de politie het signale ment op van twee lieden, die hij van dit misdrijf verdacht en die naar het bleek tot de oude en vaste cliënten der politie ge rekend mochten worden. Een spoedig ingestelde huis zoeking bij de twee verdachten leverde echter geen resultaat op en waarschijnlijk had Weinig kans bestaan, dat de portefeuille ooit weer bij den eigenaar terug zou zijn gekomen, hadde niet vrouwe Fortuna haar medelij dend hart getoond. Maandag bevond de benadeelde zich in een café op den Nieuwen- dijk, toen hem tot, zijn groote verbazing zijn eigen portefeuille te koop werd aangeboden, zij het zonder inhoud. De politie werd er bij gehaald en spoedig bleek, dat de aspirant-verkooper te goeder trouw was en het corpus delicti van de beide bovenbedoelde oude bekenden der politie gekocht had. Ditmaal baatte ontkennen niet meer: beiden werden gearresteerd en voorloopig opgesloten. Of het vermiste geld en de bonnen nu ook nog terecht zullen komen is evenwel de vraag. die hun steun aanbieden. Voorts zijn talrijke lijsten voor steun aan de Irr/sche regeer'ng ter teekening geopend. Het Iraksche legerbericht. Damascus, 22 Mei. (D.N.B.) Het Iraksche legerbericht nr. 24 luidt als volgt: Z.-front: Onze troepen hebben in samenwerking met de ongeregelde nationale strijdkrachten ettelijke uren de vijandelijke stellingen aan gevallen. De artillerie heeft den vijand groote verliezen aan men- schenlevens berokkend. Ons luchtwapen heeft verscheiden verkenningsvluchten boven Senelde- bane en andere gebieden onderno men. Onze waarnemini_svliegtuigen vielen het steunpunt Seneldebane aan, bombardeerden het en bestook ten het met mitrailleurs. Nauwkeu rige treffers werden waargenomen en branden veroorzaakt. Een Gladia torvliegtuig, dat onze acties wilde verhinderen, werd neergeschoten. Een ander vliegtuig moest brandend een noodlanding verrichten. Het is waarschijnlijk, dat het aan tal vliegtuigen, die Dinsdag te Hab banijah getroffen zijn, 24 bedraagt. Onze politiestrijdkrachten blijven in samenwerking met de ongeregelde nationale strijdkrachten nog steeds de situatie meester. Op alle punten van dit front werd activiteit van den vijand belet. Gisterochtend om half vijf ver schenen tweemaal achtereen vijan delijke vliegtuigen boven Rasjid Verscheiden bommen werden uit geworpen, die evenwel geen schade aanrichtten. Boven Mosoel b°r*t d- vijand vlugschriften laten vallen. De toestand in Syrië Beiroet, 22 Mei. (D.N.B.) De Fran- sche hooge commissaris in Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft giste ren verklaard, dat men zich moet hoeden voor de allerwege ver spreide tendentieuze berichten. De Fransche autoriteiten ^ullen de le vensmiddelenvoorziening van he+ land verzekeren, ofschoon de brood- c-isis nog tot den nieuwen oogst za' duren. De autoriteiten hebben overi gens verdedigingsmaatregelen be troffen, die op alle eventualiteiten berekend zijn. Rome, 22 Mei. (D.N.B.) Volgens uit Beiroet ontvangen berichten zijn omstreeks 100 Amerikanen, o.m. tal rijke professoren der Amerikaansche universiteit in Beiroet aan de Sy- rischPalestijnsche grens aangeko men. Men verwacht, dat nog meer Amerikanen definitief uit Syrië zul len vertrekken. Nieuwe gevechtsacties 'Damascus. Het legerbericht van 23 Mei luidt: Onze strijdkrachten ondernamen succesvolle aanvallen op vijandelijke troepenafdeelingen bij Habbaniyah en Faluja, gesteund door krachtig artillerievuur, dat den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal kostte. Onze voorhoedes drijven den vluchtenden vijand voor zich uit. Aan het lïuldfelijke front hebben onze strijdkrachten tezamen met de ongeregelde nationale troepen vijan delijke troep-me ineentraties nauwer omsingeld. Hierop wordt krachtig ar tillerievuur gericht. Gevechtsvliegtuigen verschenen boven Senneldobbane en beschadig den daarbij 15 vijandelijke toestel len. Bovendien beschoten zij met machinegeweren een vijandelijk troepentran port, waarbij verschei dene vaartuigen rwaar beschadigd en groote verliezen aan menschen- levens veroorzaakt worden. Verscheidene vijandelijke vliegtui gen vlogen boven de kampen van Alliachuach en Al Rasjid. Boven het eerstgenoemde karrp werd een bom geworpen, die echter geen schade aanrichtte. De vijand ondernam bo vendien verkenningsvluchten boven de hoofdstad en andere gebieden. tandpasta in 't georuik. U doet maanden met één tube. Dit is n gevolg van haar superieure kwaliteit. Een verklaring van minister Stauning. Kopenhagen, 21 Mei (DN.B.) Minister Stauning heeft naar aan leiding van het besluit van het IJs landsche Alting om de bondsover- eenkomst met Denemarken niet te verlengen, het volgende verklaard: De gebeurtenissen hebben meege bracht, dat het besluit van IJsland om de bondsovereenkomst met De nemarken op te zeggen, den gepu bliceerd on bij zonderen vorm heeft aangenomen. Deze vorm heeft mis schien een dramatischer indruk ge maakt, dan een normale wijze met onderhandelingen, die eigenlijk ge houden moeten worden, doch die op het oo°enblik onmogelijk zijn. Rijksbestuurder van IJsland. Stockholm, 21 Mei (D.N.B.) Het IJslandsche Alting heeft den vroe- geeren gezant te Kopenhagen Björn- son als rijksbestuurder van IJsland gekozen. Deensche persstemmen Kopenhagen, 21 Mei (D.N.B.) De Kopenhaagsche ochtendbladen pu- bliceercn de aan de Deensche regee ring verstrekte 'officieele kennis geving over de besluiten van het IJslandsche Alting van 17. Mei door den IJslandsehen zaakgelastigde. Volgens deze kennisgeving zullen naar Bsrlinske Tidende meent te weten, de minister van staat en de minister van buitenlandsche zaken, dit geval vandaag aan den koning voorleggen. Dan zal bepaald wor den, in hoeverre van Deensche zijde een antwoord zal worden gegeven of dat de mededeeling van den IJs landsehen zaakgelastigde slechts ter kennis zal v/orden genomen. Na tional Tidende chrijft: in feite heeft het IJslandsche Alting niets anders besloten dan wat men heeft kunnen verwachten, n.l. dat IJsland geen overanderde verlenging van de bondsovereenkomst met Denemar ken wenscht. In de tot dusver bekend geworden feiten ligt geen aanknoopingspunt voor de veronderstelling, dat de be sluiten van het IJslandsche Alting als een of andere uiting van on vriendelijke gevoelens kunnen wor den bechouwd. Integendeel, het van extreem radicale IJslandsche zijde komende voorstel om de door de omstandigheden veroorzaakte feitelijke scheiding van Denemar ken onmiddellijk te gebruiken als motief voor het opheffen van de unie en een IJslandsche republiek uit te roepen, is terzijde gelegd. In- plaats van een dergelijken drasti- schen stap te ondernemen, heeft het IJslandsche Alting veeleer ei* de voorkeur aan gegeven, de oplossing van de staatsrechtelijke kwestie tot na den oorlog op te schorten. IJsland houdt vast aan de bonds- wet, hetgeen blijkt uit de gelijktij dige kennisgeving, dat het geen verlenging wenscht en na de ophef fing de voorkeur geeft aan een republikeinschen staatsvorm boven den monarchistischen. Het besluit van IJsland. Berlijn, 22 Mei (A.N.P.) - Van welingelichte zijde vernemen wij: In politieke kringen alhier legt men verband tusschen het besluit van IJsland om zich los te maken van de Deensche kroon en de En- gelsche bezetting met de daaruit voortvloeiende situatie. Weliswaar, zoo werd van Duitsche zijde ver klaard, is er reeds altijd een be weging geweest, die zich zelfstan digheid ten doel had gesteld. Maar de bezetting door de Engelschen heeft ook het beroemde Engelsche hulpmiddel, de hongergeesel, mede cp het eiland gebracht. Ongetwijfeld hebben de Engelschen volgens het devies „divide et impera" ook in IJsland hun hand in het spel gehad. FOSSIELEN BIJ ODESSA GEVONDEN. Odessa, 21 Mei. (Tass.) Tijdens opgravingen in de catacomben van Odessa zijn zeldzame dierlijke fos siele ontdekt, namelijk versteende overblijfselen van vossen, hyena's, beren, kameelen en andere dieren, die millioenen jaren geleden de Zui delijke steppen van van de Oekraïne bewoonden. ITALIË OP DEN BALKAN. Rome, 22 Mei. (D.N.B.) Italië heeft thans, naar men in Rome verklaart, op den Balkan, met inbegrip van de eilanden, gebieden met in totaal 57.636 K.M.2 met ruim 3 millioen in woners bezet. Deze gebieden staan in uitgestrektheid gelijk met de eilan den Sicilië, Sardinië en Corsica. RIJKSMINISTER SEYSS INQUART OPENT DE GROOT HAGENSCHE VOORJAARSEXPOSITIE. Hagen, 21 Mei. (A.N.P.) De vierde groote Sauerlandsche voorjaarsten toonstelling Hagen 1941 zal Zondag a.s., 25 Mei, in het kunstmuseum al hier door haar beschermheer, den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Seyss In- quart, geopend worden. De tentoonstelling, die reeds de vorige jaren tot de leidende West- Duitsche kunstexposities behoorde, krijgt dit voorjaar haar bijzondere beteekenis doordat zij onder het be schermheerschap van den rijkscom missaris, dr. Seyss Inquart, in Ha gen en in aansluiting daarop in Den Haag, een overzicht geeft van het artistieke leven in het Westfaalsch- Nederrijnsche kunstgebied in ge meenschap met de Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap onder haar voorzitter Maasdijk en prof. Wehofsich. Terwijl deze expositie in Nederland een overzicht geeft over de kunst van het naburige en ver wante Westfaalsch-Nederrijnsche ge bied, zal in wederzijdsche uitwis seling de tentoonstelling „Neder landsche kunst van heden" in Hagen toonen, wat de Nederlandsche schil der van tegenwoordige creëert. De vroote Hagensche voorjaarstentoon stelling vormt een nieuw bewijs, dat het cultureele leven ook in den oorlog voortgaat met zijn succes- vollen opbouw. De tentoonstellings catalogus omvat 750 kunstwerken. DE ONTRUIMING VAN GIBRALTAR. Madrid, 22 Mei. (D.N.B.) Naar uit Algeciras wordt gemeld, is vanoch tend vroeg in Gibraltar een begin gemaakt met de inscheping van die personen, die geëvacueerd worden. Ongeveer 1200 personen stonden op de beide plaatsen, die door de auto riteiten in de haven waren aangege ven en moesten zich een nauwkeurig onderzoek van hun bagage laten welgevallen. Bij het betreden van 't schip werd den geëvacueerden niet verteld, waai zij heen gebracht zou den worden. Zij kregen tegen afgifte van hun geld tien pond sterling, het maximum bedrag dat uit Gibraltar mag worden meegenomen. De Engel sche gezinnen, die in het Spaansche LaLinea woonden en in Gibraltar hun werkkring hadden, hebben reeds Woensdagavond de vesting verlaten. In de eerstvolgende dagen zal een tweede transport vertrekken. DE TWEEDE VERJAARDAG VAN HET DUITSCH-^-IT ALIAANSCHE PACT. Berlijn, 22 Mei. (D.N.B.) Naar aanleiding van den tweeden verjaar dag der onderteekening van het DuitschItaliaansche vriendschaps- en bondgencotschapspact heeft de Führer vandaag op den Obersalzberg den Italiaanschen ambassadeur, Dino Alfieri, ontvangen. Aan de re ceptie namen de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop en de rijksperschef dr. Dietrich deel. Voorts zijn ambassadeur Alfieri en zijn gezelschap vanmiddag gast ge weest van den rijksminister van bui tenlandsche zaken in het landhuis Fuschl. Het stalen pact. Rome, 22 Mei. (Stefani). Italië en Duitschland vieren vandaag den tweeden verjaardag van het stalen pact in volledige wapenbroederschap en in de volstrekte zekerheid om trent de eindoverwinning en de stichting van een nieuwe internatio nale orde, gebaseerd op rechtvaar digheid. De ochtendbladen wijden hoofdaitikelen aan deze historische gebeurtenis. DROOGTE IN HET OOSTEN DER VER. STATEN. New York, 22 Mei. (D.N.B.) Ten gevolge van een sedert 20 April du rende droogte in de oostelijke sta ten en een voor den tijd van het jaar ongewone warmte is voor een waarde van millioenen aan veld vruchten vernield. De schade is bij zonder groot in de staten New York en New Yersey. Vooral heeft de groente- en de fruitoogst geleden. Door de schade op de weiden is de hooioogst in gevaar gebracht. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN. Rome, 22 Mei. (Stefani) In een artikel over de reactie in het Nabije Oosten op de Engelsche nederlagen in Cyrenaica en op den Balkan wijst de Popoio Di Roma op de mogelijk heid, dat Rusland en ook Turkije aan de as doortocht van troepen en materieel zouden toestaan, hetgeen de Duitschers en Italianen in de ge legenheid zou stellen gemakkelijk Syrië en Irak te bereiken. Dit zou de vernietiging van Engeland in het Oosten beteekenen, want de strijd krachten te land van de as zijn on begrensd, terwijl die van Engeland in het Nabije Oosten niet merkbaar versterkt kunnen worden. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 111 De wol in Engeland. - Het ravitailleeringsministe: in den Londenschen bericht bekend gemaakt, dat alle g wol in Groot-Britannië d' wolcontrolebureau in beslag genomen. De verordening v 24 Mei van kracht. Vliegtuigongeluk in (D.N.B.) - In de Canadeescl vincie Manitoba is Woensd lesvliegtuig van het Can: luchtwapen op een vliegtui gevallen. Deze geraakte in waarbij zeven vliegtuigen vernietigd. De bestuurder lesvliegtuig kwam bij den het leven. De Fransche vluch (D.N.B.) - Naar van welir zijde wordt vernomen, wore van deze maand de eerste t ten vluchtelingen uit het o naar het bezette gebied bracht. Dit is een uitvloeisel overeenkomst met de autoriteiten. Italiaansche postzegels. B.) Ter eere van de Dui liaansche wapenbroederscha den zes herdenkingspostzegi 10, 20, 25, .50, 75 centimes lire uitgegeven. Deze p< worden tot eind 1941 verkoc Fransche vergeldingsm; (D.N.B.) De Fransche auti hebben als vergeldingsm tegen het beslag op Franscl pen in Amerikaansche have: Amerikaansche schepen he ten van de haven van h 'verboden. De Amerikaansche trot China. (D.N.B.) - Dinsdag en dag zijn opnieuw afdeelinge nesoldaten, die de Ameril ambassade bewaakten, naar la vertrokken. Midden J wederom een groep vertrek wacht, die bij het uitbrek den oorlog in China 500 mai was, zal dan nog slechts uit bestaan. De onderhandelingen i via. (Domei.) - In een hoof spreekt de Asahi Sjimboen wachting uit, dat het in de van de volgende week wat lijk duidelijk zal worden, of delsonderhandelingen tussci pan en Nederlandsch-Indië slagen of mislukken. ECONOMISCHE RECHTE! UTRECHT IN FUNCT! Woensdag heeft te Utre economische rechter, mr. Couvee, voor het eerst zitt houden in het gerechtsgeboi officier van justitie fungeei A. Klein. De eerste zaak, diende, was tegen den 38- bakker J. C. B. uit Schalkv. op 2 April van dit jaar op daad was betrapt bij het fra slachten van varkens. Herha had hij varkens geslacht - natuurlijk ongekeurde vlees der bon aan inwoners uit I wijk verkocht. Verdachte l het hem ten laste gelegde dig, doch voerde tot zijn t aan, dat hij dacht dat het ni zoo ernstig feit was. De c justitie zeide in zijn ree t. a. v. de frauduleuze slact dat het helaas noodzakelijk bleken, dat men dergelijke ken in de toekomst met d< rigoureuze maatregelen zal gaan bestrijden. Wanneer er dagen geen voorbeelden gesteld, wordt men, vooral platteland, niet afgeschrikt men rustig verder met de on slachtingen. Als afschrikwekkend vo eischte spreker een gevange voor de tijd van vier maand De verdediger bepleitte ii band met de gunstige antec< van verdachte een straf, ge! den tijd door verdachte bracht in voorloopige hechti De economische rechte Couvee, onmiddellijk vonr. zende, zeide, dat dit feit tc zeer ernstig is. Herhaaldelij verdachte zich aan on slachtingen schuldig g< Trouwens geheel Schalkwij er voor bekend. Toen spre' dagen in Utrecht was, hoord van iemand: „Als je vleesc hebben zonder bon, ga da naar Schalkwijk." Deze man moet, en zoovel ren met hem, begrijpen dat duur onze voedselvoorzien zoodanige wijze in de wai gestuurd, dat, als dat on zou blijven, ten slotte n meer op normale wijze aan zou komen. Er moeten nu e flinke straffen worden uitg< Mr. Couvee veroordeelt man tot vier maanden geva straf, met aftrek van de prt ve hechtenis. Zijn helper, een zekere i eveneens uit Schalkwijk, eveneens tot vier maanden !eeld mèt aftrek.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6