STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIE. NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Ontslaan van tijdelijk personeel. RECHTSZAKEN AGENDA BUITENLANl EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. DURE BOONTJES EN DOP ERWTEN. De politie alhier kwam er achter, dat P. B. E., directeur van een comestibleshandel te Amster dam, voor bussen spersieboonen en doperwten in een filiaal te dezer stede te hooge prijzen berekende en maakte deswege proces-verbaal te gen hem op. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde ver dachte tot een boete van 500, ter wijl hij ongeveer 200 in beslag ge nomen bussen conserven verbeurd verklaarde. PRIJZEN SOLI DEO GLORIA. Bij het op Hemelvaartsdag te Broek op Langendijk gehouden muziekconcours heeft onze plaat selijke muziekvereeniging Soli Deo Gloria drie prijzen weten te behalen. In den tamboerwedstrijd won ze een eersten prijs en in den marschwedstrijd en den con certwedstrijd elk een tweeden prijs. ZWEMDIPLOMA BEHAALD. Bij het diploma-zwemmen aan de Overdekte is bij de meisjes nog ge slaagd Annie Winder alhier. EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT. Blijkens de hieronder gegeven be schouwingen uit De Tijd en Het Volk blijkt wel, dat Boubers nieuwe stuk ten zeerste een bezoek waard is. De Tijd: Bouber's gezelschap Jieeft zich van zijn taak met groot enthou siasme gekweten. Met uitbundigheid, felle verbetenheid en teedere innig heid al naar gelang dit gewenscht was. Herman Bouber speelde zelf den achterdochtigen boer, Annie Verhulst gaf een hartstochtelijke boerin te zien, Jan Bouber was de incarnatie van een stuggen knecht en ook de anderen gaven goed spel te zien. Het publiek toonde zijn opge togenheid op enthousiaste wijze. Het Volk: Tot dusver bleek Bouber de kenner van het groote stadsleven. Maar dat dit hem niet belet heeft ook buiten de stad zijn oogen de kost te geven daarvan getuigt zijn jongste tooneelspel „De Vreemde Eend" dat hij noemt een „Zeeuwsch boerenspel van liefde, leed en strijd. En hij weet zoowaar het boerenvolk even raak te typeeren als dat van de groote stad. HUIZE WESTERLICHT. Men schrijft ons: Om half acht opende ds. Bloem- hoff dezen laatsten avond in het seizoen 1940/'41. Hij vroeg den heer Corn. Jonker en de zijnen, een zoodanigen avond te geven, dat de bewoners stof tot praten hadden tot September a.s. De leider en de spelers namen zich dit ter hare en verschaften „Huize Westerl'icht" een glans avond. Het dubbel-mannenkwartet open de met „Lied des Abschieds" en „De Nachtegaal" en had de zaal meteen gewonnen; de heer Nico Akkerman speelde op den vleugel „Wals" en „Polonaise", van Chopin en werd voor zijn vaardig en ge voelvol spel met een langdurig applaus beloond. Juffrouw Leeg water zong drie Hollandsche liedjes voor en straks ook na pauze maar dat haar ook nummer zeven werd afgebedeld: „Mijne Moedertaal", zegt hoezeer haar zang werd ge waardeerd. Toen kwam Robby Deen met de gemoderniseerde „mook", het ac cordeon, zoowel voor als na de pauze werd zijn spel hoogelijk ge waardeerd en toen hij op de leutige liedjes overging, zong jong en oud mee. Aan de variatie kwam geen eind. Plotseling zweefde er een danseres in leratekleuren over cte vloer van het groote podium; vleugeltonen klonken en mej. Neefkens danste een lentefantasie, welk nummer na de pauze nog overtroffen werd door „Jalouzie". Het dubbelmannenkwartet greep ons in 't gemoed met een paar lie deren van de zee en „Grootvaders klok" en oogstte na de pauze groot succes met 't Wolgalied en „Uit- noodiging tot den dans." En dat alles ging „non-stop" door, een blijk van prachtig organisatie-ver mogen van den heer Corn. Jonker. Ds. Bloemhoff had een gemakke lijke taak om zoon avond te sluiten. Het slotwoord kon alleen een „tot weerziens" zijn. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 25 Mei is de „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. DIEFSTAL. Wegens diefstal van een gouden horloge met gouden ketting in de woning van de wed. L. te Den Helder werd door de gemeentepolitie een 23-jarige varensgezel gearresteerd. Het gestolen goed bleek inmiddels reeds verkocht te zijn. Inbeslagname bij den kooper volgde. De aangehoudene is ter beschakking van de Justitie te Alkmaar gesteld. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 28 APRIL TOT 19 MEI 1941. Nieuwezaken: Heerhugowaard: Administratie bureau „Dico", Nieuweweg G 9, administratiebureau. B e s t u ut sw, ijzigingen: Alkmaar: coöp. verbruiksver- eendging „Voorzorg" N. G. Pier- sonstraat 13. Hypotheekbank Noord-Hol- landsch Grondcrediet. Voordam 11. Castricum: R. K. coöp. tuinbouw- vereeniging „Ons Belang' U.A., Dorpsstraat 92. Egmond-Binnen: coöp. zuivelfa briek ..Brederode" Egmondbinnen. Heerhugowaard: coöp. boeren leenbank te Heerhugowaard C. 47. Texel: Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschild 127. Zuid- en Noord-Schermer: Coöp. Boerenleenbank Grootschermer, Grootschermer A. 46. Andere wijzigingen: Den Helder: N. V. West-Friesche Autocarondern. „Waco" Hoorn, fil. te Den Helder, Kanaalweg 132, opgeheven. Alkmaar: fa. Herm. Plas en Co., Psyglop 15, Goud, zilver, enz., overgegaan aan een nieuwe ven nootschap onder firma. Bergen: W. H. Tielrooij, Prins Hendrikstraat 23, piano- en orgel- handel enz.; overgegaan aan H. J. Tielrooij. Heiloo: J. de Nijs, Rijksstraatweg A. 291, broodbakkerij; overgegaan aan A. P. Kaandorp. Den Helder: fa. L. Schoonhoven, Spoorstraat 24, fijne lederwaren, parfumerieën enz.; fil. gevestigd te Alkmaar. A. Grande, Langestraat 28, mili taire kleermakerij; overgegaan aan G Grande. Oudkarspel: Stam's Groenten- handel, Venlo; fil. te Oudkarspel verplaatst naar Venlo. De Rijp: fabriek van melkpro ducten „De Nieuwe Beemster" Tuingiracht 403; gemachtigde van de directie benoemd tot procuratie houder en benoeming procuratie houder. Schagen: C. Rens, Laan D. 1, Bodedienst; overgegaan aan L. J. Hoogland. Wieringen: S. Lont, Nieuwstraat 9, metselaarsbedrijf; overgegaan aan een vennootschap onder firma. Opheffingen Alkmaar: N. V. Al'kmaarsche Wielerbaan, Westerweg 63, exploi tatie van een houten wielerbaan enz. H. H. de Mik, Friescheweg 6, sigarenwinkel. Harenkarspel: S. de Vet en Zoon, Woudmeer F. 19a, veehouders- en landbouwersbedrijf. Den Helder: „De Pool", Kanaal- weg 117, café-restaurant. Gedeponeerde stukken: Den Helder: Bouw- en aanneem- bedrijf „Cero" N.V., Ruijghweg 59, plan van uitkeering ingediend. BURGER IJSCLUB. Gisteravond werd in het „Gulden Vlies" de algemeene vergadering van de Burger IJsclub gehouden. Aanwezig waren 14 leden. Door de aanwezigen werden de woorden, gewijd aan wijlen den heer J. Jonker Cz., staande aange hoord. Vervolgens memoreerde de heer H. Koorn het verloop van het 50-jarig jubileum, het ijsfeest en de uitkeering. Daarna las de w.n. secretaris de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. De heer J. Merkx bracht hierna een keurig verzorgd financieel verslag uit. Bij monde van den heer J. Kes werd hem décharge ver leend. Als blijk voor hetgeen de heer J. Merkx in den loop van de 50 jaar voor de B. IJ. C. gedaan heeft, werd hem een foto van de gehouden receptie overhandigd. Eenzelfde foto zal worden bezorgd bij mevr. J. Jonker als blijk van sympathie voor hetgeen de heer J. Jonker voor de vereeniging heeft gedaan. Als leden der kas- commissie 19411942 werden be noemd de heeren J. Kes en G. Schoonewil. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. Duinmeyer, N. Badenhuizen en C. Schilder, terwijl het secretariaat zal worden waargenomen door den heer J. M. Boom. De voorzitter feliciteerde de hee ren met hunne benoeming en bracht een woord van dank aan den heer W. Scholte voor zijn werkzaamheden, gedaan in het be lang van de B. IJ. C. Bij de rondvraag kwam ter sprake het organiseeren van een propaganda-avond. Het bestuur zal dit nader onderzoeken. Voorzitter H. Koorn dankte de aanwezigen voor de opkomst en verzocht hun nieuwe leden voor de club met het mooie doel aan te werven. HANDELSAVONDSCHOOL- VEREENIGING. De Bonte Avond van deze ver eeniging is tot nader aankondiging uitgesteld. BERGEN IN HET A.S. SEIZOEN. Mooi nieuws voor de pensions. In antwoord op het gister door ons gepubliceerde telegram aan het Rijksbureau Horeca ontving het bestuur van de V.V.V. van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf het volgende antwoord: Ik bevestig de goede ontvangst van Uw uitgebreid telegram dato heden en deel U in antwoord daar op mede, dat, ingevolge een dezer zijds gedaan voorstel, het Centraal Distributiekantoor besloten heeft om de Beroepspensionbe- d r ij v e n, gelegen in vacantie- oorden en die de beschikking heb ben over acht bedden of meer (w.o. niet zijn begrepen zoogenaamde bijzet-bedden en bedden van den ondernemer, zijn familie of zijn personeel) een bonnenvoorschot te verstrekken voor de volgende arti kelen: brood, melk, tarwebloem, boter, aardappelen,, eieren, kaas en vleesch. Als norm van dit voorschot zal worden genomen ten hoogste de behoefte van een week, berekend naar de vastgestelde rantsoenen per hoofd over een volle bezetting van het pension. Zooals U bekend is, komen slechts hotels, café's en restaurant bedrijven voor toewijzing in aan merking. Deze faciliteit kan, i.v.m. het volgende niet aan pensions worden verleend: a. wegens de huidige voedselschaarschte; b. we gens de verplichting tot inneming van de desbetreffende consumptie bonnen door de pensionbedrijven, welke ipso facto hoofdzakelijk voor een verblijf van langeren duur zijn bestemd. De terzake geldige instructies zullen heden aan de distributie diensten worden toegezonden, zoo dat vóór de Pinksterdagen de nieuwe regeling reeds in werking zal kunnen treden. In deze instruc ties wordt tevens aangegeven dat de voor de regeling in aanmerking komende bedrijven ten genoege van de plaatselijke distributie diensten zullen moeten kunnen aantoonen, dat zij vóór 1 Maart 1941 een verzoek tot inschrijving bij het Rijksbureau voor het Hotel-, café-, restaurant- en pensionbe drijf hebben ingediend; als bewijs hiervoor moeten zij overleggen het bewijs van storting van het in schrijvingsgeld ad 2.50, waarop de datum van vóór 1 Maart 1941 moet staan vermeld. De voorschotten worden verstreekt met de verplichting tot naleving van „voorschrift distributie voor schotten" (Staatscourant d.d. 16 en 17 Mei 1941 Nr. 95). Ik teeken hierbij aan, dat het van belang is, den pensionhouders in overweging te geven, slechts logies en onderdak te verschaffen voor tenminste ze ven dagen, aangezien anders de geldende distributie-maatregelen onoplosbare problemen zullen mee brengen. w. g. de directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf. F. A. PFEIFER. TOMATEN AANGEVOERD. Aan de veiling te Broek op Langendijk werden heden dooi de heeren C. Duijf te St. Pancras en Jb. Kloosterboer te Èroek op Langendijk de eerste tomaten aangevoerd. OBDAM. Poldervergadering. - in de Woensdag gehouden vergadering van hoofdingelanden van dpn pol der Weel en Braken werd de reke ning 1940 vastgesteld op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 1648,57, met een batig saldo van 133,75 en de begrooting 1941 in ontvangsten en uitgaven op 1723,76, met een post onvoorzien van 85,76. Evenals het vorige jaar werd de om slag op f 8 per ha bepaald. Op zijn verzoek werd aan den heer H. Smit met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend als mo lenaar van den polder de Weel. Ingekomen was o.m. een schrijven van Ged. Staten, waarin aanmer king gemaakt werd op 't plaatsen van de poldergelden bij de plaatse lijke boerenleenbank. De vergadering was evenwel van meening, dat het geld hier veilig gesteld is, wat aan Ged. Staten be richt zal worden. Bij de rondvraag verzocht de heer N. Blauw een hoogsten waterstand in den Zuider-Braak. Dit zal door 't bestuur onder 't oog gezien worden. Tevens werd medegedeeld, dat in de toekomst het water uit den groo- ten polder direct in de Zuider- Braak zal vloeien en niet meer via de Mkkkn-Braak. - OUDKARSPEL. Tooneel-uitvoering. - Op Hemelvaartsdag heeft de jeugd- tooneelclub O.K.K. uit Zuidschar- woude in 't Huis de Brederode een uitstekend geslaagde uitvoe ring gegeven met „Andréa geeft het op" van Jan van Alfen. Er was veel belangstelling voor deze uitvoering. Naar wij vernemen, is de heer J. Rootjes gekozen als penning meester van de af<L Oudkarspel van den Ned. Tuindersbond. OUDORP. Gouden huwelijksfeest. - Heden (Zaterdag) is het 50 jaar geleden, dat het echtpaar M. Molenaar en G. MolenaarEngeringh in den echt werd verbonden. Het feest wordt echter morgen gevierd en we gelooven niet, dat het dit echtpaar dat een goede gezondheid geniet, aan belangstelling -zal ontbreken Daarvoor zullen hun 4 dochters en 8 kleinkinderen wel zorgen. 'De heer Molenaar, die thans 72 jaren telt en een rasechte Oudor- per is, heeft hier van jongs af aan het kleermakersvak uitgeoefend. Menig man heeft hij in al die jaren in de kleeren gestoken. Twee jaar geleden heeft hij zijn zaak aan een jongeren kracht overgedaan, maar dat hij zijn vak. nog niet vergeten is, blijkt wel hieruit, dat hij ook nu nog dikwijls met naald en draad op de kleermakerstafel van zijn opvolger zit. BROEK OP LANGENDIJK. Tffimatenkweekers vergaderden. - De tomatenkweekers, die hun producten steeds te Broek op Lan gendijk veilen, hebben met het dag. bestuur van de Langendijker Groen ten Centrale vergaderd ter bespre king van de tomatenveilingcn in het komende seizoen. Allen deden weer de toezegging, hun tomaten naar Broek op Lan gendijk te zullen zenden, terwijl zij zich er voor uitspraken, dat de tomaten en bloc, werden geveild en gesorteerd door de L.G.C. Besloten werd de veilingen te houden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en in het drukst van het seizoen ook 's Maandags. Vastgesteld werd, dat een koop van de tomaten niet grooter mag zijn dan 4300 kg. De kooplieden zul len van zoo'n koop tweemaal mogen koopen. De vracht- en soorteerkosten voor per auto afgehaalde tomaten zullen van 0.60 tot 0.70 per 100 kg wor den verhoogd. Voor de per vaartuig aangevoerde is deze prijs op 0.50 per 100 kg gehandhaafd, en voor de genen, die de tomaten zelf brengen, zijn de kosten 0.37)4 gebleven. In de plaats van den heer C. de Jong te Sint Pancras, die tot nu toe de tomaten per schuit ophaalde, zijn nu de heeren H. Kloosterboer en B. Biersteker aangesteld. De heer J. Kuiper te Heerhugowaard zal het ophalen per auto verzorgen. EGMOND AAN ZEE. De bedrijven in 1940. - De ex ploitatie der gemeentelijke be drijven had in het jaar 1940, de omstandigheden in aanmerking genomen, een bevredigend ver loop, terwijl de andere bedrijven een terugloopend verbruik te zien geven, steeg het verbruik van gas aanmerkelijk, namelijk van 431018 kub. m. in 1939 tot 467857 kub. m., een toename dus van bijna 37000 kub. m. Het aantal verbruikers nam toe van 984 tot 1036. Tegenover deze gunstige om standigheden stond een stijging van den gemiddelden kolenprijs van 11.64 tot 15.09 per 1000 kg. Zoodoende sluit de exploitatie met 52.572.64 aan inkomsten en 52.495.26 aan uitgaven, dus met een winst van 77.38 (v. j. 66). Na afschrijving van 7471.71, staat 't bedrijf te boek voor 81.034.61. Het gasverlies bedroeg 5,6 pet. (v. j. 2,9 pet.) Het waterverbruik gaf een ver mindering te zien van 51117 kub. m. tot 42225 kub. m. Dit is voor namelijk het gevolg van de mis- lukkig van het badseizoen, terwijl daar niet, zooals bij het gasbe drijf andere factoren tegenover stonden, die het verbruik stimu leerden. Het aantal verbruiker., steeg van 840 tot 847. Het waterverlies be droeg tengevolge van den strengen winter 29.1 Er werd afgeschre ven 2775.39, waarna het bedrijf te boek staat voor 38.497.46. Ondanks het sterk verminderde verbruik sluit de exploitatie met 13.800.87 aan inkomsten en 13.570.68 aan uitgaven, dus met een winst van 230.19 (v. j. 3-25.78) Het sterkst hebben de omstan digheden tenslotte het electrici- teitsbedrijf toeinvloed. Hier daalde het verbruik van 127571 M3 tot 118.846 M3, hoewel het aantal aangeslotenen nog steeg van 677 tot 684. Doordat bovendien het netverlies vrij hoog was, namelijk 7.7 kon de exploitatie niet slui tend gehouden worden. De inkom sten bedroegen 26.309.24 en de uitgaven 26.817.39, zoodat het bedrjjf een verlies opleverde van 508.09, tegen een winst van ruim 3000 in 1939. Op het elektrici teitsbedrijf werd afgeschreven 5394.37, waarna de boekwaarde bedraagt 66.668.39. ZOMERKLEEDING ZONDER PUNTEN. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielpro ducten door den handel deelt mede, dat met ingang van heden wordt bepaald, dat gekocht en afgeleverd mag worden zonder inname van textielpunten op bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meis jes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomer japon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor, en op bon „A" van alle textielkaarten een badcostuum of zwembroek. Den detailhandel zal nader per circulaire worden bekend gemaakt wat er met de in ontvangst geno men „K"- en „A"-bonnen zal ge schieden en welke herbevoorra- dingswaarde hieraan zal worden toe gekend. Deze K- en A-bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden ingeleverd. EEN EXTRA EI. Het rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat ter aanvulling van het bestaande vleeschrantsoen gedu rende eenigen tijd wekelijks een extra ei zal worden gedistribueerd. In de week vóór Pinksteren zal deze extra verstrekking op een na der aan te wijzen bon voor de eerste maal plaats hebben. HET BROODRANTSOEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat ter aan vulling van het aardappelrantsoen voor het tijdvak van Maandag 26 Mei t/m Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 26 Mei t/m Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koopen van ,100 gram brood of een rantsoen gebak. - De aandacht' wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. URSEM. Revue. - Het is den heer Oude- jans mogen gelukken, beslag te leggen op een uitstékend Amster- damsch tooneelgezelschap, voor een opvoering in zijn zaal op morgen avond. Gezien de moeite die de heer Oudejans zich steeds getroost, kan men ook nu wel weer rekenen op een prima verzorgden avond. Evenals den vorigen keer, toen het publiek de zaal tot in de uiter ste hoeken vulde en zelfs velen teleurgesteld moesten worden, be looft ook nu weer de belangstelling overweldigend te worden. Zie ver der advertentie in dit nummer. HEILOO. Vergadering Holl. Mij. v. L. - In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Hoil. Mij. van Landbouw heeft de voorzitter, de heer H. Mulder, betoogd, dat men in deze tijden den boer noodig heeft om de bevolking van het noodige te voorzien. Men kent nu den boeri Moge dat als de tijden veranderen zóó gaan, dat zijn werk waardeering kan vinden. (Instemming.) De rekening 1940 werd aange boden. De totale ontvangsten zijn 596,47, de uitgaven 534,44, saldo 62.03. Als afgevaardigden naar den Haag op 28 Mei werden benoemd de voor zitter en de heer K. Kant. Van de agenda was het belangrijkste deel de rede van ir. Lienesch met het onderwerp: „Ho"e haal ik 'het groot ste rendement uit mijn bedrijf?" De heer Frans zou ter tafel willen brengen de verhooging voor den varkensprijs en wat daarmede an nex is. De heer Zeeman was er voor, dat de bouwboeren geen stem uit brengen in zuivere belangen van den veehouder. Bij de bespreking bleek, dat er vele zaken zijn, die men volgaarne naar voren wilde brengen, doch men vreesde, dat het weinig zal uithalen. In overweging werd gegeven de wenschen die men heeft, schriftelijk in te dienen. Hier toe werd besloten. De rondvraag bracht de tongen los over belangen, die den boer ra ken. Als men, om een voorbeeld te noemen, ziet wat de consument voor de kaas moet betalen en wat de boer krijgt, dan is er zeker reden om verschillende zaken naar voren te brengen. Hierna sluiting. Door notaris mr, J. W. van der Heide te Alkmaar werd Vrijdag middag in „De Rustende Jager" verkocht: Voor den heer Bakker, Heiloo: 1. Een heerenhuis, genaamd „Ons Plekje" aan den Kennemer- straatweg, gr. 4 aren. Kooper J. Breed te Alkmaar voor 6450. 2. Bouwterrein aan den Nicolaas Beetsweg, achter perceel 1, gr. 2.93 aren. 3. Een rentenierswoning aan den Nic. Beetsweg, nr. 23, gr. 5.20 aren. Kooper van 2 en 3 de heer J. van der Oord te Heiloo voor 4020. Voor den heer C. Buiten te Heiloo: 4. Woonhuis met hoenderpark en Ongecorrigeerd. De directeur-generaal van den arbeid heeft met ingang van 1 Juni 1941 aan leiders van industrie- en handelsbedrijven, - alsmede van landbouwbedrijven, met uitzonde ring van akkerbouw- en veehou derijbedrijven, vergunning verleend tot het ontslaan van werknemers, die bij hen in tijdelijken dienst zijn, onder wie worden verstaan werknemers" die op niet meer dan 110 dagen in de zes onmiddellijk aan den datum van het ontslag voorafgaande maanden pij hen werkzaam zijn geweest. Voorts is met ingang van ge noemden datum vergunning ver leend aan leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, om werknemers, die door of ten gevol ge van hun bemiddeling een an dere, ten minste gelijkwaardige dienstbetrekking kunnen verkrij gen, te ontslaan, onder voorwaar de, dat zij den ontslagene, indien de nieuwe dienstbetrekking eindigt op andere wijze dan door ontslag op verzoek van den werknemer of door ontslag op grond van het be paalde in artikel 1639 P. van het burgerlijk wetboek, onmiddellijk op de oude arbeidsvoorwaarden herplaatsen, ingeval het ontslag uit de nieuwe dienstbetrekking plaats vindt binnen drie maanden, of zoo het betreft werknemers met vier of meer jaren vrijwel onafge broken dienst binnen een aantal maanden, gelijk aan het aantal dienstjaren in de oude dienstbe trekking, na de aanvaarding der nieuwe dienstbetrekking. ONDERDEELEN VAN BRITSCHE VLOOT IN GIBRALTAR TERUG. Rome, 24 Mei. (D.N.B.) Naar uit Algeciras gemeld wordt, zijn 'giste ren het Britsche vliegtuigmoeder schip Argus, twee kruisers en een flottielje torpedojagers, komende van de Middellandsche Zee, Gibral tar binnengeloopen. Het vliegtuig moederschip, dat duidelijke bescha digingen vertoonde, werd terstond bij het arsenaal vastgelegd. LAGERE STRAF IN HOOGER BEROEP. Het Amsterdamsche gerechtshof legde een inwoner van Hoorn, dir recteur van een groot bedrijf daar ter stede, een gevangenisstraf op van een maand. De politierechter te Alkmaar had den directeur tot zes weken gevangenistraf veroor deeld, omdat hij verzuimd had een hoeveelheid smeerolie vaan 3755 kg. op te geven. De voorraad was on der oude banden aan het oog ont trokken, desniettemin hadden con troleurs van het Rijksbureau voor aardolieproducten de onjuiste op gave ontdekt. In hooger beroep eischte de procureur-generaal be vestiging van het vonnis. De direc teur voerde aan, dat hij de opgave aan den te lagen kant had gehou den om zijn bedrijf, waar 160 man personeel werkzaam was, gaande te houden. PSYCHOPAATH VEROORDEELD. Het Amsterdamsche hof beves tigde het vonnis, door de Alkmaar- sche rechtbank gewezen tegen een 23-jarigen psychópaath. De psy- chopaath, een 28-jarige, die uit de inrichting te Avereest was ont snapt, had zich in een groot aan tal gemeenten schuldig gemaakt aan vermogendsdelicten. Zoo kwam hij te Alkmaar in een café, waar hij zich als een oude bekende voor deed. Van den caféhouder leende hij vijftien gulden, waarvoor hü als onderpand een fiets gaf, die echter van een ander behoorde. De rechtbank had hem wegens ver duistering tot acht maanden ge vangenistraf veroordeeld. DUITSCH PLAKKAAT AFGERUKT. Het A. N. P. meldt: Op een dag in Februari j.l., had de ongeveer 45-jarige Amsterdammer K. daar ter stede een plakkaat dat een bekendmaking van den höheren Polizeiführer vermeldde, opzettelijk afgerukt. Een agent van politie zag dit en maakte proces-verbaal op. Het landsgerecht heeft dien man gisteren tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Tentoonstelling. Tot en met 25 Mei eiken 5 uur (bondag 102 uur voormalige logegebouw aan wesloot, vanwege de schik niging „Doorwerken". Bioscopen. City-theater, (.15 uur, h mer Kinderarts dr. Engel hoofdrollen Psul Hörbige Sima en Viktoria von Bala gang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om i 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, Victoria-theater, 7.30 uur nummer Operette (muz. film); hoofdrollen Maria Ho Forst, Paul Hörbiger en Le Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag van 2 uur loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, Harmonie-theater, 7.30 uu nummer Die Rothschilds hoofdrollen Carl Kuhlman: Ponto, Albert Lippert, Hik ner en Gisela Uhlen. Toega eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, Donderdagavond geen ling. Roxy-theater, 7.15 uur, hc mer Feest in den Jordaai Holl. film); hoofdrollen Joh: sohn, Aaf Bouber, Herm: ber e.a. Toegang boven 14 Zondag voorstelling om 2, 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, Zaterdag 24 Mei. 8 uur, dancing Harmonie avond van Everybody. Zondag 25 Mei. Turnkring Alkmaar e.o., den in het gebouw der groe ling aan den Helderscheweg. Muziekconcours te Heiloo muziekpark. 7."30 uur, 't Gulden Vlies, ring van Een vreemde een bijt, door het gezelschap Boi 3 uur, Concordia te Noo woude, opvoering van „Flori zwervende zanger". Ursem Revue-opvoering 7 in café Oudejans. Maandag 26 Mei. 8 uur, café Central, uitee van wat de Ned. S.S. is en w ONTPLOFFING Ih AMERIKAANS CHE MI New-York, 23 Mei. Naar de Associated Prt Bicknell (Indiana) verneen de Panhandle-mijn aldaa onopgehelderde oorzaak vige ontploffing ontstaan, 1 volgens de eerste berichte tien mijnwerkers bedolv< raakten. Het lot der slacl is onzeker. Het reddin wordt sterk bemoeilijkt, or ontploffing op aanzienlüke en eenige kilometers v hoofdschacht plaats had. DE TOESTAND IN HE NABIJE OOSTEN. Beiroet, 23 Mei. (D.N.B.) E „Al Siassa" schrijft in verba de verklaringen van den Fr hoogen commissaris,generaal volgens dewelke geweld m weid beantwoord zal worde alle Arabieren bereid zijn zijner bechikking te stelle: blad brandmerkt vervolgens tenlandsche manoeuvres die 1 onrust te zaaien tusschen Fr: en Syriërs. schuren aan het Slemppad te Heiloo, gr. 30 aren 39 centiaren, te aanvaarden, tegen 4 pet. ren te, op 1 Mei 1942. Hoogste bieder C. Kruit, Hei loo voor 6400, daarna voor dat bod opgehouden. KONING GEORGE YA GRIEKENLAND IN CAïI R<me, 23 Mei. (D.N.B.) De lo Di Roma meldt uit Beiroe volgens aldaar uit Cairo ont berichten George de tweed Griekenland per vliegtuig ir is aangekomen. Prins Reger van Joego-Slavië en andere van de koninklijke familie zij op 20 Mei in Egypte aange De vroegere Grieksche minisi sident Zoederos is met twee vroegere Grieksche ministers Mei naar Egypte gevlucht. HET TOT ZINKEN BREN VAN DE ZAM-ZAM. Berlijn, 23 Mei. (A.N.P.) i desbetreffende vraag werd h< de Wilhelmstrasse geantwoor tot dusverre, anders dan buit sche berichten wilden doen ven, te Berlijn geen Egyptisc test is ontvangen naar aar van de torpedeering van hel Egyptische vlag varende sehi] Zam, dat, zooals bekend is, o< logstuig aan boord had. Me: er °P> dat Duitschland geen matieke betrekkingen met onderhoudt. In politieke kringen te hoorde men zeggen, dat Egyp bemiddeling van Zweden zou protesteeren. Van Duitsche werd voorts medegedeeld, da dig een beschikking verwan worden, welke aan de w< van de vrouwen, kinderen ei missionnarissen, die zich aan van het schip bevonden, woord t.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2