HET BEDINGEN VAN PACHTPRIJZEN NADER GEREGELD. Nieuwe regeling v bonnen. Dor de aardappel- Noodlottige twist. Fusie van twee kampeer- organisaties. Prijsaanduidingsbesluit van heden af in werking. Regeling interlocal verhuizingen. f 10.000 boete voor te duur vleesch. TWEED 1 BLAD De centrale keukens. Controle von het pachtbureau. De Staatscourant van gisteravond bevat het volgende besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van landbouw en vis- scherij en van justitie, houdende nadere regelen betreffende de wij ze van verpachting en de lasten van den pachter. Artikel 1. 1. In een pachtovereenkomst kan als pachtprijs slechts be dongen worden een uitsluitend naar tijdruimte bepaald en niet van den prijs van producten of van andere factoren afhankelijk gesteld bedrag in Nederlandsch geld; met toestemming van het pachtbureau kan evenwel in bijzondere gevallen de pacht prijs op andere wijze worden bepaald. Ieder beding, in strijd met het vorenstaande, is nietig. 2. Is voor de inwerkingtreding van dit besluit een pachtprijs op andere wijze bedongen, dan vol gens het eerste lid geoorloofd is, zoo is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtover eenkomst binnen twee maan den na de inwerkingtreding van dit besluit bij het pachtbureau in te zenden. 3. Het pachtbureau stelt den pachtprijs opnieuw vast met inachtneming van den in het eerste lid gestelden regel. Het berekent als pachtprijs den prijs,' welke in 1939 voor gronden welke in 1939 voor gronden, welke in aard en ligging met het gepachte overeenstemming, als normaal kon worden be schouwd. De aldus vastgestelde pachtprijs treedt te rekenen van den dag van de inwerkingtreding van dit besluit in de plaats van den overeengeko- Het A.N.P. meldt: Voor de centrale keukens is ten aanzien van de aardappelbonnen met ingang van 3 Juni a.s. een nieuwe regeling vastgesteld, welke zonder twijfel aan de afnemers levendige voldoening zal geven. Volgens deze regeling zal men, wanneer men aan een centrale keuken een bon voor 1 !4 kg. aardappelen geeft, een wisselbon terug krijigen, welke voor de volgende week zal gelden. Wat de aardappelbon nen betreft, heeft men dus voortaan aan één bon genoeg om twee weken voedsel van de centrale keuken te betrekken. Maar de hoeveelheid aardap pelen, welke men in zijn por ties ontvangt, vermindert hier door niet. Deze gunstige regeling is ge troffen ter tegemoetkoming aan bezwaren van menschen, die betreurden, dat zij Zondag, wanneer de centrale keuken'- niet werkt en zij hun eigen potje koken, geen aardappelen- konden krijgen. Zooals men weet, is op Zaterdag de nieuwe aardappelbon geldig. Wanneer iemand nu op Zaterdag een knipkaart voor 6 dagen, bij de centrale keuken koopt en den nieuwen aardappelbon inlevert, kan hij den dag daarop, den Zon dag, thuis geen aardappelen be reiden. Maar dit is onder de nieuwe legeling alleen dien eersten Zondag het gevalj want hij krijgt van de centrale keuken een halven wisselbon terug, welken hij een week later kan inleveren. Den tweeden Zaterdag echter is een nieuwe aardappelbon geldig, wel ken hij kan behouden. Met dezen tweeden bon, voor IK kg kan hij aardappelen koopen voor den tweeden en den derden Zondag. MAN ZAG ZIJN GESTOLEN FIETS RIJDEN. Een dezer dagen zag te Amster dam een man op het Damrak, wiens fiets kort geleden was gestolen, Zijn „karretje" voorbijrijden. Hij aarzelde geen oogenblik, greep den berijder in zijn kraag en waarschuwde de po- •litie. Spoedig bleek, dat de wielrij der volkomen onschuldig was. Hij had de fiets namelijk tegen zeer behoorlijken prijs aangeboden ge kregen van een rijwielhersteller wo nende in de Leidsche Kruisstraat en maakte nu, alvorens over den koop te beslissen, een proeftochtje. Deze lezing werd door het onder zoek bevestigd. Des rijwielherstellers geweten was echter minder vlekke loos. Hij had de fiets gekocht van een 19-jarigen scholier, die tezamen met een vriend het rijwiel, dat op slot stond, had gestolen en naar de Leidschekruisstraat had gebracht, waar de reparateur het slot had weten te openen en het vehikel tegen een „zacht" prijsje had over genomen. De scholier en diens vriend, als mede de rijwielhersteller zijn door de politie aangehouden. Op eiken van die beide Zondagen kan hij dan per persoon 750 gram aardappelen thuis bereiden. Den nieuwen aardappelbon, welke op den derden Zaterdag geldig wordt, moet de verbruiker weer inleveren bij de centrale keuken, welke hem weer een halven wissel bon voor de daarop volgende week terug geeft. Op den derden Zondag heeft hij zooals gezegd, nog 750 gram aardappelen. En den bón, welke op den Zaterdag daarna, dat is de vierde Zaterdag, geldig v/ordt, kan hij weer zelf behouden, zoodat hij daarmee op den vierden en vijfden Zondag aardappelen thuis kan bereiden. En zoo vervolgens. Op deze wijze wordt bereikt, dat men voortaan, als men voedsel van de centrale keuken betreft, zich toch op Zondag, wanneer men zijn eigen potje kookt, het genot, aardappelen te eten, niet behoeft te ontzeggen. Geen vet maar boter. Vermelding verdient voorts, dat sedert eenigen tijd, in verband met de vetschaarschte, geen vet meer in het menu wordt verwerkt, maar boter. Volgens vele verbruikers is het voedsel hierdoor in smake lijkheid toegenomen. Wat betreft groenten, wordt het menu van de centrale keukens aan gepast aan die, welke de tijd pple- vert. Wij leven nu in de overgangs periode, welke elk jaar voorkomt en waarin de oude groenten geleide lijk opraken en de nieuwe groen ten nog niet verkrijgbaar zijn of nog te duur zijn. Iedere huisvrouw kent de moeilijkheden van deze overgangsperiode, waarvan de be zwaren thans óók voor de centrale keuken gelden. Maar zoodra de versche groenten beschikbaar zijn, worden zij in het menu verwerkt. Met sla is dit reeds het geval en andere nieuwe groenten zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Moord te Tubbergen. Op een boerderij in de Weiteman- landen in de gemeente Tubbergen, kregen op Hemelvaartsdag zekere W. en L. twist met elkander, die zoo hoog liep, dat L. zijn mes trok en W. daarmede in het hart stak, zoodat het slachtoffer spoedig overleed. De drank schijnt aan dit drama niet vreemd te zijn geweest. W. was 34 jaar en gehuwd. INVAL IN SPEELHUIS TE AMSTERDAM. Op vermoeden dat in een perceel in de Beethovenstraat een speelhuis gevestigd zou zijn, heeft de politie Woensdag j.l. daar een inval gedaan, welke geschiedde door een inspec teur en eenige agenten. Er bleek een z.g. bridge-home te zijn, waar een 40-tal bezoekers bij een was. Tegen den bewoner van het huis, een 58-jarigen koopman, werd proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Drankwet en het gele heid geven tot spelen om geld. PAUZE OP DEN BALKAN. (J. B. Kobé-Stapf) Samenwerking met A. N. W. B. Naar het A. N. P. verneemt, heb ben besprekingen, welke in de laatste twee maanden zijn gevoerd door den Ned. Toeristenbond A. N. W. B. en de twee belangrijke kampeervereeni- gingen in ons land: de Nederlandsche Toeristen Kampeerclub (N. T. K. C.) en de Algemeene Nederlandsche Kampeervereeniging (A. N. K. V.) om tot een nadere taakverdeeling te geraken, dezer dagen tot een alles zins bevredigend resultaat geleid. Op kampeergebied is thans een eenheid verkregen, welke in elk opzicht valt toe te juichen. De getroffen regeling komt op het volgende neer: De Algemeene Nederlandsche Kampeervereeniging, welke zich ten doel stelde de belangen van den kam peerder in het algemeen te beharti gen is opgenomen in de Nederland sche Toeristen Kampeerclub (N. T. K. C.) De N. T. K. C. heeft zich nauw verbonden met den A. N. W. B. Zij blijft bestaan als onafhankelijk lichaam, zich in het bijzonder toe leggend op het gezamenlijk kam peeren in clubverband, haar leden zullen allen lid of kampeerlid wor den van den A. N. W. B. De A. N. W. B. zal de algemeene belangen van den kampeerder behar tigen. Door deze samenwerking van de drie belangrijke organisaties op kam peergebied is een volkomen eenheid verkregen. In 'de toekomst zal op nog meer doeltreffende wijze dan tot dusverre gewerkt kunnen worden in het belang van het kampeeren en van de kampeerders, terwijl de kos ten door deze efficente samenwerking worden verlaagd. De gemachtigde voor de prij zen vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat met ingang van heden, 24 Mei, het prijsaandui dingsbesluit in werking is getre den. Dit beteekent, dat voor voe- dings- en genotmiddelen, textiel- waren en lederwaren de ver plichting geldt, dat alle artikelen in de étalages en winkelruimten geprijsd moeten zijn. flE KAMPIOENSWEDSTRIJD V.S.V.—A.D.O. TE VELSEN. Doelman Michel van V.S.V. in actie De uitslag was '01. (Polygoon) NA EEN VERGELDINGSAANVAL OP LONDEN. Puin, balken en vernielde gebouwen in een deel van Londen, na een aanval van het Duitsche luchtwapen op de Britsche hoofdstad. (Scherl) Artikel 2. 1. Nietig is ieder beding in een pachtovereenkomst, ingevolge het- welke de lasten, die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn opgelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. 2. Een beding, als in het eerste lid bedoeld, gemaakt vóór de in werkingtreding van dit besluit, blijft van kracht ten beloope van ten hoogste de, lasten, die gedu rende het jaar 1940 wegens het verpachten ten laste van den pach ter zijn gekomen. Dit besluit is in werking getreden. EEN RADIO-BERICHTENCENTRALE VAN EEN PANTSERAF- DEELING. Het is druk aan de zendauto. (Weltbild-Polygoon) De Nederlandsche organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (N. O. B.) deelt mede: Het gebrek aan vloeibare brand stof voor motorrijtuigen heeft het noodzakelijk gemaakt voor interlo- cale verhuizingen een regeling in te voeren, waardoor het mogelijk is geworden met weinig benzine zoo veel mogelijk verhuizingen uit te voeren. Hiertoe is de officieele regeling centrale meubeltransport te Bus- sum van de Nederlandsche organi satie voor het beroepsgoedcrenver- voer langs den weg (N. O. B.) in geschakeld. Om deze regeling ech ter zonder vertraging te kunnen uitvoeren is het noodzakelijk, dat het publiek minstens 10 dagen voor den dag van de verhuizing aan den meubeltransporteur op geeft naar welke plaats de inboe del moet worden verhuisd. Doet men dit niet, dan zal het in de meeste gevallen niet mogelijk zijn de verhuizing op tijd uit te voeren. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS. Dubbele woning afgebrand. Gistermiddag is, vermoedelijk door dat kinderen met lucifers speelden, brand uitgebroken in de dubbele behuizing van de families W. Rutgers en J. Kroese te Paterswolde. In kor- tijd tijd stond de eerste woning in lichterlaaie, zoodat van den inboedel niets kon worden gered. De brand weer bestreed het vuur met vier stralen. Dank zij dit krachtige in grijpen,kon de woning van de familie Kroese, die inmiddels veel water schade had opgeloopen, behouden blijven. De woning van den -heer Rutgers echter is nagenoeg geheel uitgebrand. De schade aan de eerste woning wordt door verzekering ge dekt. De heer Kroese echter was niet verzekerd. De burgemeester van Eelde, mr. B. Strubbe, was bij het blusschingswerk aanwezig. men pachtprijs. Het pachtbureau kan in bijzondere gevallen op het in dit lid bepaalde uitzondering toelaten. 4. Indien de verpachter niet bin nen den gestelden termijn aan de in het tweede lid genoemde ver plichting heeft voldaan, terwijl de pachter van zijn bevoegdheid tot inzending geen gebruik heeft ge maakt, zoo is de pachter, te reke nen van den dag der inwerkingtre ding van dit besluit af, niet gehou den den pachtprijs te betalen, ter wijl hij ook overigens tot geen en kele vergoeding gehouden is. Dit gevolg treedt niet in, als het niet-nakomen der verplichting te wijten is aan een omstandigheid, welke den verpachter •niet kan worden toegerekend en deze, nadat de omstandigheid heeft opgehouden te bestaan,' onverwijld alsnog aan zijn verplichting voldoet. 5. Indien ingevolge het vierde lid geen pachtprijs is verschuldigd, kan de verpachter het pachtbureau verzoeken een lagen pachtprijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vaststel ling geschiedt niet, dan nadat de pachter is gehoord, althans be hoorlijk is opgeroepen. De eigenaar van een slagerij te Nijmegen, berekende voor bijna alle artikelen prijzen, welke be langrijk te hoog waren. Weliswaar had verdachte B. in zijn winkel een prijslijst, doch de ze was niet opgehangen en zelfs niet, zooals dat is voorgeschreven, goedgekeurd door den burge meester. De prijs, welke er b.v. voor bief stuk op vermeld stond, was 0.17 te hoog. Hetzelfde gold voor rib stuk en vele andere artikelen. Ge durende vele maanden verkocht hij vleesch voor deze prijzen. Bij een controle, die door de po litie te Nijmegen werd ingesteld, kwam deze handelwijze aan het licht en B. moest zich voor den in specteur voor prijsbeheersching verantwoorden. Hij erkende te hoo- ge prijzen te hebben berekend. De groote extrawinst, welke verdachte maakte, in aanmer king genomen en den omvang vah zijn bedrijf, werd hij tot een boete van 10.000 veroordeeld- OP RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN. Donderdagavond kwam een 37- jarige schipper B. T„ wonende te Rietveld, gehaast het tweede perron van het Centraal Station te Utrecht oploopen om den laatsten trein nqgr Woerden nog te halen. De electrische trein, waarmede de schipper wilde reizen, had zich echter reeds in be weging gezet, toen T. het perron kwam opstormen. Doch des ondanks trachtte hij in den rijdenden trein te springen. Het gelukte hem op de treeplank te springen en een der stangen van het balcon te grijpen, doch daar zijn voet niet vast genoeg op de treeplank stond, gleed hij uit en kwam tusschen het perron en den rijdenden trein terecht. Een reiziger in den trein, die den val had opge merkt, trok direct aan de noodrem, zoodat de trein vrij spoedig tot stil stand kwam. Het bleek, dat de on voorzichtige schipper niet overreden, doch wel ernstig gewond was. Met een auto van den G. G. en G. D. is de man overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, waar werd .geconstateerd, dat hij behalve lichte ontvellingen zijn rechterbeen op ver schillende plaatsen had gebroken. DE WINTERHULP-LOTERIJ. - De 11-jarige Wim Schippers te den Haag neemt zijn prijs van 5O0 in ontvangst van den heer D. C. van Ewijk. Naast Wim Schippers nog enkele personen, die ook hooge prijzen wonnen. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5