De Röntgentulpen van Dr. W. E. de Mol VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels Kloppende Hoofdpijn Stadsnieuws. Jorid van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord-Holland. SPORT TWEEDE BLAD. Belangrijke proeven. In den Hortus Bulborum der „Ne- versie" te Limmen en in tuinen aan de Hyacintenlaan te Lisse zijn thans wel zeer laat in vergelij king met andere jaren de eerst- „röntgentulpen" van dr. W. E. de Mol tot bloei gekomen, resultaat van jarenlange proefnemingen in het röntgenlaboratorium van prof. J. van Ebbenhorst Tengbergen, dat der N.V. „Philips" te Eindhoven en in de werkgelegenheid van dr. de Mol zelve. Te Limmen prijken de bekende tulpen van Van der Neer, Ibis en Prosperity in haar nieuwe gedaan te, of kleur. De eerste heeft de gril lige vorm van een Parkiet verkre gen, bij de tweede heeft het don ker rose plaats gemaakt voor rose wit in verschillende nuances. De derde heeft al een zeer merkwaar dige verandering ondergaan. In het voorjaar van 1937 was het diep rose met wit dezer'variëteit als het ware „ontmengd". De bloem was voor de eene helft zuiver wit ge worden en voor de andere helft donker rood. De bekende Ameri kaansche erfelijkheidsonderzoeker dr. L .F. Randolph, van het agra risch proefstation der Cornell uni versiteit, die toen in Nederland vertoefde, en de proeven van dr. de Mol kwam zien, toonde zeer veel belangstelling voor deze bij zondere bloem. Zoowel de „witte" als de „roode helft" der plant heeft jonge bollen gevormd en de ze op hun beurt fraai rood ge kleurde en zuiver wit gekleurde bloemen. In dit geval o.a. ziet dr. de Mol zooals hij ons mededeelde een goeden grond voor zijn „deelings hypothese". Te Lisse zijn de in bloei gekomen röntgenmutaties eveneens belangrijk Parkiet Gemma heeft haar wit met rose verwisseld voor rood met geel en voor rood. De oranje gekleurde Generaal de Wet zien we in Par- kietvorm. Dikwijls is bontbladig- heid opgetreden, in velerlei scha keeringen. Gebleken is, dat de be straling ook een bijzonder licht gaat werpen op het verschijnsel van het niet tot bloei komen. Zoo kon o.a. bij de Mendeltulp Krelage's Triumph herhaaldelijk door bestra ling veroorzaakt worden, dat drie vierde deel der bollen geen bloem tot ontwikkeling brengt. Het twee de jaar handhaaft zich dit ver schijnsel, het derde jaar echter niet meer. Er is trouwens nog veel meer dat tot een bezoek aan den Hortus Bulborum uitnoodigt (aanmelding bij den secretaris der „Neversic", P. Boschman, te Uitgeest). Speciaal de tulpen der 17e eeuw. DE COLLECTE VOOR DE JEUGD HERBERGEN. Kinderen kunnen vrij van school' krijgen. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schappen en cultuurbescherming heeft goedgevonden, dat kinderen wier ouders daartoe het schriftelijke verzoek indienen bij het hoofd der schhool, voor deelneming aan de collecte voor de Nederlandsche jeugdherbergen vrij van school kun nen krijgen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Doodelijk gewond. Gistermiddag is te Oldebroek een doodelijk ongeluk gebeurd. Het zes jarig dochtertje van den winkelier E. Visch bevond zich tegenover de ouderlijke woning aan de overzijde van de Dorpsstraat. Er stond daar een vrachtauto waaraan iets haperde, geparkeerd Plotseling wilde het meisje den straatweg naar haar woning dwars oversteken, achter de auto langs. Op dat oogenblik naderde uit de rich ting Wezep een auto van de N.T.F. uit Nij verdal. Het kind zag waar schijnlijk de auto niet. Het liep tegen den wagen op en werd door de ach terwielen overreden. Bloedend ver wond werd het de ouderlijke woning binnengedragen, waar een genees heer slechts den dood kon constatee- Door gasverstikking omgeko men. - Gistermorgen werd de 33- jarige gehuwde A. P., wonende in de Blomstraat te Groningen, bewuste loos door uitstroomend gas, op zijn bed aangetroffen. De ontboden poli- tiedokter kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. Militievergoedingen Belgische militairen. - In verband met het uitkeeren der achterstallige militie- vergoedingen worden de Belgische miliciens of hun verwanten ver zocht zich ten spoedigste te melden bij de Belgische consul onder wiens jurisdictie zij ressorteeren. Ned. Akkerbouwceiitrale. - Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij is de Ned. Akkerbouwcentrale. aangewezen als monopoliehoudster voor den invoer en den uitvoer van biezen en de zaden van gras, klaver, lucerne, spurrie, voeder- en suikerbieten, spinazie, radijs, cichorei en gele en witte wortelen. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop: Handnaaimachines met garantie, 10-15-20-25-30 gulden. Kleermakerstrap-machine 25 gld. KLUNNEN, Hofdijkstraat bij Em mabrug Alkmaar. Te koop: groote en kleinê Sala mander kachels, Godin en Etna en Tiger kachels. Kookkachels met kookgaten vanaf 17.50. H. PANDER, Voormeer 2. Remington, met kwitantiewagen en tabb., in prima staat. Br. onder 'etter B 173 bureau van dit blad. Kinderwagen te koop gevr. Brieven letter C 174 bureau van dit blad. Te koop: mooi wit Fornuis merk Senking 37.50, Godin Fornuis 22.50. Verschillende groote en kleine Fornuizen vanaf 17.50. H. PANDER, Voormeer 2. Te koop: mooi Damesrijwiel Tor- pedonremnaaf, prima banden, nieuwe kettingkast enz. 32.50, Stofzuiger 125 volt 20, Autoped 3.50. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: Ledikanten, Bedden en Matrassen, mooie Kamerkachels en Vuurduivels. In- en verkoop van tweedehandsch goederen. H. PANDER, Voormeer 2. Te koop: Heerencostumes in 'alle maten z. g. a. n., een blauw en een bruin gab, regenjas. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: Radio's vanaf 15, mooie Pathéfoon 6.50, Gramofoonplaten en motors, gelijkrichters en lampen en verschillende luidsprekers. H. PANDER, Voormee'- 2. Te koop: z. g. a. n. Damesmantels en Japonnen, eenige stuks kinder- kleeding. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: 2 Fauteuils en, 4 stoelen, buffet, schuiftafel, vloerkleed, zeil en kokosmat 3.50 x 4.50 m. KONINGSWEG 30, Alkmaar. Te koop: prima Duitsche Piano, kruissnarig, pracht toon, voor 160 en een moderne piano (eiken') als nieuw,'tegen billijken prijs. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: een zoo goed als nieuwe Toerfiets, nieuwe banden en een prima gewone fiets ook beste ban den, alle twee zijn volledig uitge rust. Heemraadstr. 2, Alkmaar. Gebruikte Invalidenwagens, stoelen. In- en verkoop. „HYGIENA", Achterstraat 45. telef. 2-0-5-2 Alkmaar. Rol- Gebruikte rijwielen te koop gevraagd (met goede banden). NIEROP, Heerenstraat 10, Tel. 3827. Tc koop: 2 gebr. Rijwielen met goede banden, 1 paar rijglaarzen maat 45. SPOORSTRAAT 13. Te koop een Heerenrijwiel. Adres TUINSTRAAT 61. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels, Naaimachines, Koffer- gramofoons. Brandkast en Orgel, r.-z. DEKKER, Spoorstraat 5. Tc koop: Jongenscape, 7-12 jaar. 7.50, zonder punten. Br. onder letter IJ 170 bur. van dit blad. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder *f cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 et- Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Antieke Staartklokken in prima staat. Diverse antieke kop. Doof potten, Strijkijzers, blauwe Borden Tegels, enz. Alleen particulieren. MACLAINE PONTSTRAAT 23. Te koop: 1 A. CylinderbUi1 Transp. Rijwiel. Adres KONINGSWEG 4. Aangeboden: 1 Philipsradiotoestel met stationsnamenschaal, is prima in orde. Koopje. RADIO BUISMAN, Hekelstraat 15. Prima Heerenrijwiel te koop. SNAARMANSLAAN 34, stad. Te koop: Eenpers. Kano, als nieuw. LUTTIK-OUDORP 5. Te koop: 3 Asbestcementbuizen 25 c.m. diam. Te bevragen BERGERWEG 20, Alkmaar. Fabrieken weten met de boter geen raad! Bovengenoemde bond vergaderde gister in de Unie te Alkmaar. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Jm. Blaauboer Kz., erop, dat de gebondenheid van de tegen woordige samenleving niet die uit komst biedt, welke men daarvan bad mogei} verwachten. Spr. hoopte dat de menschen, die aangewezer zullen worden te bepalen, hoe het moet geschieden, uit lieden zullen bestaan, die de mentaliteit van de boeren verstaan. De secretaris, ir. Kranen, deelde mede, dat bij het Zuivelbesluit-1941 ,m. is bepaald, dat iedere melkvee houder verplicht is, de gestelde voorschriften na te volgen en dat ook iedere fabriek aan de gegeven voorschriften is gebonden. Een com missie ter bevordering van econo misch vervoer is ingesteld, doch het staat nu wel vast, dat niet het stand punt zal worden ingenomen, dat het verlies van oneconomische routes steeds gecompenseerd zal worden. De heer Broekens, Oudendijk, waarschuwde terzake de rayon-in deeling niet den weg van den ge- ringsten weerstand te kiezen; spr. oordeelde, dat nu de kans gegeven wordt, om een rayonverdeeling tot stand te brengen, waarvoor het na geslacht dankbaar zal zijn; ook met het oog op de kwaliteit van de melk. Thans is voor tal van fabrieken m de middenmoot van Noordholland het vervoer oneconomisch. De secretaris was het hiermede in beginsel eens, doch de hiervoor ge stelde commissie is aan instructies gebonden. De band van den boer met de fabriek, waaraan hij levert, blijft bestaan en dit is onmogelijk: de coöperatiewet is echter nog van kracht. Controle op de energiebron. Ir. H. v.-d. Grijp uit Utrecht hield hierna een inleiding over het instel len van een dienst van de F.N.Z. vcor controle op het energiever bruik van een zuivelfabriek. Wan neer men, aldus spr., het gemiddelde brandstoffencijfer voor 100 kg ver werkte melk op 8 ct. stelt, dan wordt per jaar door de bij de F.N.Z. aan gesloten fabrieken voor brandstof 1 millioen gulden uitgegeven. Er zijn nog heel wat fabrieken, waar verbetering mogelijk is. Besparingen van 10 tot 20 zijn aangetoond; er moet voor worden gezorgd, dat de verwerkte stoom voor verwarming wordt aangewend. Ook, dat de elec- trische stroom niet alleen zoo goed koop mogelijk wordt ingekocht, maar ook, dat die stroom op de meest economische wijze wordt ge bruikt. Uitvoerig gaf spr. de moge lijke verbeteringen aan. De teruglevering van onder- melk en karnemelk. De secretaris deelde nog mede, dat ais gevolg van de diep-ingrij pende productieregelingen welke door dt Ned. Zuivelcentrale getroffen wor den, uiterlijk op 26 Mei a.s. door elke fabriek de hand gehouden zal moeten worden 'aan een maximum percentage van de aangevoerd: melk, aan de veehouders terug te leveren, als ondermelk of karne melk. In het algemeen is dit percen tage voor kaas- en melkproducten- fabrieken op 15 bepaald en voor boterfabrieken op 35 De voor verwerking beschikbare ondermelk zal in de eerste plaats bestemd moe ten worden voor de bereiding van caseine en voor verstuivingspoeder; in Noordholland zullen 2 bedrijven caseine en 1 bedrijf verstuivings- poeder maken. Voorts werd medegedeeld, dat met ingang van 14 Juli a.s. alle consumptiemelk, behoudens en enkele uitzonderingen, vol ledig ontroomd zal moeten wor den, terwijl het ontworpen merk voor magere kaas een verdere aanwijzing in deze rich ting geeft. De secretaris van de F. N. Z., de lieer Geluk, besprak na een verhan deling van ir. Kranen nog uitvoerig het organisatorische vraagstuk; spr. wees er op, dat er ernstig aanleiding is, om het controlevraagstuk in de eerstvolgende bestuursvergadering van de fabrieken te bespreken. Door de schaarschte aan grondstoffen wordt het steeds moeilijker de werktuigen en machines te verkrijgen; men zal dus moeten trachten met de be staande machines te bereiken wat mogelijk is; juist thans kan het personeel van den technischen dienst die controle ter hand nemen. Melkwolfabricatie, De secretaris van de F. N. Z., de heer Geluk betreurde het, dat in Noordholland nog 15 fabrieken achterwege zijn gebleven, om een storting te doen voor de mejkwol- fabriek; met nadruk drong spr. er bij de fabrieken op aan, dit voor de zuivelbereiding zoo belangrijke werk niet aan anderen over te laten; wan neer particuliere industrieelen kans zien, om van een bijproduct een nieuw product te maken, dan dienen aldus spr. ook wij daarin aandeel te hebben. Thans zijn 457 fabrieken bij de F. N. Z. aangesloten, die alle hun schouders onder dit belangrijke werk moeten zetten; het doel is te komen tot een bedrijf, dat zichzelf kan be druipen en daarom is het de plicht van de fabrieken de F. N. Z. in de gelegenheid te stellen de daarvoor benoodigde machifies en werktuigen aan te schaffen. Uitbetaling van de melk. Een commissie van den Bond had de fabrieken geadviseerd aan de le veranciers de melk volgens een uit betalingsperiode naar een voorschot prijs per kg. vet met een afrekening na afsluiting van het boekjaar, uit te betalen. Dit punt gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Algemeen was men voor een dergelijke rege ling, doch uit de mededeeling van talrijke afgevaardigden bleek, dat de fabrieken dit Bondsadvies niet kon den opvolgen, omdat de speculatieve fabrieken direct den prijs betalen, die de melk naar het vetgehalte waard is en de producenten meer letten op hetgeen zij direct ont vangen en geen rekening houden met hetgeen zij later nog kunnen ontvan gen. De voorzitter zegde tenslotte toe, dat het bestuur zal trachten met de speculatieve fabrieken over deze aan gelegenheid tot overeenstemming te komen. Uitvoerig werd hierna nog den handel in kaas besproken; algemeen gevoeld men het als een grief, dat de fabrieken, die hun kaas via de beurs of markt verkoopen, beboet worden als die kaas naar het oordeel van den keurmeester tegen een te hoogen prijs wordt verkocht, terwijl het pu bliek toch voor alle kaas den maxi mum-prijs moet betalen en de fabrie ken, die rechtstreeks verkoopen aan den handel, steeds tegen maximum prijs verkoopen, een enkele maal dien prijs wel eens teruggebracht zien, maar nimm- r beboet worden, Getracht zal worden aan deze onbil iijkheid een eind te maken, terwijl tevens pogingen zullen worden ge daan, om de prijs van 22.50 gld. per 100 kg. voor de 20 kaas verhoogd te krijgen, omdat deze prijs gezien de toename der lasten voor de boeren en de vermindering van den vee stapel absoluut onvoldoende is. De fabrieken weten met den boter geen weg. De heer Kaag, Schoorl, deelde mede, dat in Noordholland slechts drie firma's zijn aangewezen, om de boter van de fabrieken in ontvangst te nemen; de boterproductie is thans zoo groot, dat geen van deze drie meer boter kan ontvangen. Spr. vroeg, wat de fabrieken thans met den boter moeten doen. Geant woord werd, dat men deze boter de koelhuizen moet opslaan; na vier weken komt die boter dan weer aan de markt. Bij de hieropvolgende be spreking bleek, dat die boter daar door er niet in kwaliteit op vooruit gaat, waardoor verlies voor de fa brieken ontstaat. De boter wordt naar drie prijsklassen met een ver schil van 5 ct. per kg. ingedeeld, ter wijl de consumenten, die snakken naar boter, voor alle boter toch den maximumprijs moeten betalen. Niet alle fabrieken in Noordholland zijn ingericht voor het maken van boter van eerste kwaliteit; daarnaar te streven, werd de eenige oplossing geoordeeld en tenslotte zegde de voorzitter toe, dat de Bond een rap port zal doen samenstellen door den technischen dienst, waarin de fabrie ken geadviseerd zal worden, rekening houdende met de bestaande mogelijk heden, hoe men moet handelen, om boter voor de eerste prijsklasse te vervaardigen. Van de fabrieken verwacht spr. de bereidverklaring, dat zij zich naar dit rapport zullen richten. Medegedeeld dient nog, dat in de plaats van den heer F. Sluis te Berkhout tot be stuurslid werd gekozen, de heer Schoone te Assendelft. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, LANGESTRAAT 85. Nederl. romans. A21 Aerde, van. Kain. B70.5 Bomans. Erik, of Het klein insectenboek, f D15.2 Dam, van. Doorbraak. Gil.9 Gajentaan. „Volgende pa tient!" H32.2hh Hartog, de. Het huis met de handen. H36.1 Havelte, van. In den storm. 0-) J42p Jong, de. Poeske. J42v Jong, de. De vreemde broe ders. K27.9r Kelk. Reis door de wol ken. N44.2j Norel. Janmaats en sin- jeuren. •j 915.6c Oéver, van den. Casper van Adel. 028.5 Ooms. De watermolen, j- R75.5c Rossum, van. Cinderella. (j.) S31fn Schendel, van. De fat, de nimf en de nuf. S89pv Stoke. Pinksterveldtocht. Z24g Zeggelen, van. „Grand seigneur". In het Nederl. vert. romans. A24.3 Alarcön, de. Frasquita. G96.3 Gullvaag. 't Begon in een midzomernacht. H15 Hagalin. Stormen. S84.8 Steinbeck. De druiven der gramschap. U45 Uit het land der duizend meren. U63md Undset. Madame Dorthea. W61s Wiechert. Het simpele le ven. is hist. t is christ. is: Ook voor jongeren. Voetbal. DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN, In de strijd om het kampioenschap van Nederland worden morgen ge speeld AdoHeracles en Be Quick VSV, zoodat PSV rust heeft. KFC ontvangt ZFC voor de prom. degr. in afd. I, terwijl CVVOver maas wordt gespeeld voor afd. II, In afd. Ill Go AheadRigtersbleek en PECVitesse. In afd. IV Picus- RBC en StandaardLimburgia. In 2 B HBCVolendam en Ve- loxSpartaan. In 3 A Always For wardHollandia. Voor 4 A zijn vastgesteld: Wie- ringerwaardSchagen, BKCDTS MFCBergen en WatervogelsN Niedorp. LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. S Vrone IWinkel I voor de promotie-degradatie. Alkm Boys Hl krijgt bezoek van Ursem. Buiten de belangrijke en eerste promotie-degradatie-ontmoeting van Vrone omvat het programma slechts een drietal wedstrijden. Vrone zal beginnen met haar eer ste klasseschap te verdedigen op eigen terrein tegen den kampioen van de tweede klasse F: Winkel I, We kennen de kracht van de Win kelploeg niet, maar er schijnt van deze kampioenen een goede roep uit te gaan, zoodat de Vronianen er goed aan zullen doen zich tot het uiterste in te spannen. Enfin, de groen-zwarten weten zelf wél waar ze voor staan. We stellen dan ook eenig vertrouwen in de ploeg van Hoogland en zijn zeer benieuwd hoe men het er af zal brengen. De an dere gegadigde in deze kleine com petitie is Egmondia I. In de tweede klasse D krijgt Alk- maarsche Boys III bezoek van Ur sem en kan definitief beslag leggen op de derde plaats, maar dan moet er ook gewonnen worden; daar is alle kans op. De derde klasse D laat het onbe langrijke treffen zien van Koe dijk II tegen Vrone II. Ook hier ge ven we de thuisclub de meeste kans In de vierde klasse D speelt Alkm Boys VI in eigen omgeving tegen Egmondia II. De „oudjes" zullen hun handen meer dan vol hebben toch rekenen we nog op een punten- deeling. „ALCMARIA VICTRIX" NAAR SNEEK. Voor de vijfde maal trok Alcmaria Victrix met Hemelvaartsdag naar Sneek om deel te nemen aan het tornooi „Sport en Liefdadigheid waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de „Zwakken". Aan dit tornooi namen deel de le klasser „Sneek", L.S.C., die dit jaar ongeslagen kampioen van de 2e kl. is geworden, Black-Boys die op de 2e plaats onder L.S.C. is geëindigd, en „Alcmaria Victrix". Alcmaria die reeds vier maal den beker had gewonnen, moest hem dus weer verdedigen, en vertrok vol goeden moed met 2 invallers naar Sneek onder leiding van haar voorzitter, den heer Bonsema. Na een geanimeerde reis die 4K uur duurde arriveerde Alcmaria met een handjevol supporters om 11.1-5 uur op het Sneekveld, waar zij nog getuige kon zijn van den wedstrijd Black-BoysL.S.C., die in een ver diende 20-overwinning voor L.S.C. eindigde. Om 11.30 uur vond de ontmoeting SneekAlcmaria plaats, doch voor de wedstrijd een aanvang nam werd door den Alcmaria-voorzitter aan de commissieleden van Sport en Liefdadigheid een zilver lepeltje aangeboden, daar de traditioneele kaasjes dit keer achterwege moes ten blijven. Precies half twaalf begon de wedstrijd tegen Sneek (de wedstrij den duren twee maal 25 min.) Al spoedig bleek het veldspel en de balbehandeling van Alcmaria beter te zijn, doch het combineeren werd te ver doorgevoerd en er werd te weinig geschoten, zoodat de rust met 00 inging. Direct na de rust nam Alcmaria het spel weer in handen. De druk op het Sneekdoel werd steeds groo- ter, maar zooals zoo vaak gebeurt, een doelpunt viel aan den kant waar men het niet verwachtte. Er waren nog tien minuten te spelen, maar ondanks de veldmeer- derheid van Alcmaria kwam het einde met 10 voor Sneek en had Alcmaria den eersten wedstrijd on verdiend verloren. Om 1.30 vond de wedstrijd Sneek ■Black Boys plaats en door een dure fout van de Black Boys-doel- verdediger gelukte het Sneek 2 min voor het einde gelijk te maken, 2-2. De wedstrijd L.S.C.Alcmaria was wel de mooiste strijd van den geheelen dag, de kampioen L.S.C- moest in Alcmaria zijn meerdere erkennen. 10 voor Alcmaria. Daarna vond er een turn-demon- stratie plaats, die bij het talrijke publiek goed in den smaak viel. Om 5 uur nam de wedstrijd Sneek ■L.S.C. een aanvang. L.S.C. had met het oog op haar promotiewed strijden eenige spelers vervangen, hetgeen een danige verzwakking beteekende, het mocht Sneek dan ook gelukken dezen wedstrijd met 0 te winnen en aldus ook voor een jaar den beker. Hoewel Alcmaria voor den eersten prijs was uitgeschakeld, heeft zij in den wedstrijd tegen Black Boys een uistekend spel gespeeld. De wed strijd eindigde in een 40-overwin- ning voor Alcmaria, zoodat zij den prijs behaalde voor de hoogste score. De wedstrijden brachten de vol gende uitslagen: L.S.C.Black Boys 20 Alcmaria VictrixSneek 01 Black BoysSneek 22 L.S.C.Alcmaria Victrix 01 SneekL.S.C. 10 Black-BoysAlcmaria Victrix 04 Bij de prijsuitreiking werd aller eerst de heer Persijn herdacht, die jarenlang een zeer gewaardeerd lid der commissie was geweest. De voorzitter van Sport en Liefdadig heid overhandigde den beker aan Sneek en aan voorzitter Bonsema de Alcmaria-prijzen, n.l. den tweeden prijs, den prijs voor de hoogste sco re en den prijs voor de minste te- genpunten, tevens elf draagmedail- les voor de spelers. Spr. dankte Alc maria voor haar sportieve spel en deelde mede, dat Alcmaria er verze kerd van kan zijn elk jaar tot de deelnemers te behooren. De heer Bonsema dankte en zei er trotsch op te zijn dat Alcmaria in Sneek een geziene gast was en een steentje had mogen bijdragen voor steun aan de zwakken. Aan de wed. Persijn overhandigde hij een zilveren lepeltje voor de groote ver dienste van wijlen haar echtgenoot. Na afloop bleef men nog eenige uren gezellig bijeen. Den volgenden morgen werd om 0 uur de terugtocht aanvaard en om 1 uur was men weer thuis. Het was een bijzonder geslaagd uitstapje geweest. Wandelen GEEN WANDELTOCHTEN BOVEN DE 40 KM. Naar wij vernemen heeft het be stuur van den Ned. wandelsportbond besloten, met ingang van heden alle wandeltochten boven de 40 km te verbieden. Alle tochten daarboven moeten derhalve van de reeds vast gestelde programma's afgevoerd worden. Wielrennen VAN VLIET EN v. d. VOORT VERLIEZEN TE ANTWERPEN. In het Antwerpsche Sportpaleis werden gistermiddag internationale wedstrijden gehouden, waaraan de Nederlandsche renners van Vliet en v. d. Voort deelnamen. Deze keer moesten onze landgenooten het af leggen tegen de Belgen. Van Vliet werd in een omnium geslagen door Kaers, terwijl v. d. Voort het achter de motor niet verder bracht dan de laatste plaats. Van Vliet had even wel zijn falen voor een groot deel te wijten aan materiaalpech, waardoor hij volkomen werd uitgeschakeld voor een overwinning. Hockey. HET SEIZOEN VAN ALKMAAR BEËINDIGD. Alkmaar IH promoveert. Het Alkmaarsche senioren-elftal won op Hemelvaartsdag zijn laatsten wedstrijd in de promotie-degradatie competitie en beëindigde daarmee deze competitie als nummer één. Het volgend jaar zal het elftal dus kun nen uitkomen ip de derde klasse van den N.H.B. Het seizoen is thans beëindigd. Het tornooi, dat de Alkmaarders zich voorstelden a.s. Zondag cp het Sport park te houden, kan geen doorgang vinden. In het kort de behaalde resultaten: De Alkmaarsche dames en het derde heerenteam eindigden bovenaan. Het laatste promoveerde. Voor de dames was dat onmogelijk, aangezien zij in een noodcompetitie speelden. Alkmaar I besloot het seizoen op fraaie wijze en schaarde zich onder de sterksten van de promotieklasse. Het tweede heerenelftal speelde zeer wisselvallig, doch kon zich in het midden van.de ranglijst hand haven. Dit elftal zil 't volgend sei zoen moeten laten zien, wie in de derde klasse de boventoon zal voe ren, Alkmaar II óf Alkmaar III; Alk maar IV noest tengevolge van een misverstand '"en laatsten wedstrijd gewonnen geven en z ikte daardoor van de vierde plaits naar de zeven de. Het is echter een el'tal met veel toekomst. De plannen voor het volgend jaar? Wanneer het ledenaantal constant blijft, zal een tweede dameselftal worden samengesteld. Bovendien zal één der derde klasse-teams trachten de tweede klasse te bereiken. .Ten slotte is de oprichting van een jeugd- afdeeling in voorbereiding. Biljarten DRIEBANDENKAMPIOENSCHAP TE UTRECHT. Gisteren werden de wedstrijden voor het driebandenkampioenschap van Nederland voortgezet. De uitslagen waren als volgt: van AlphenSchmidt 50-33, Verbeek— de Leeuw 50-32, SengersPetersen 50-45, van 't HooftSweering 50-45, van AlphenVerbeek 50-42, de LeeuwSchmidt 50-49, Sweering— Petersen 50-37, Sengersv. 't Hooft 50-34, waardoor de stand na den tweeden dag is: 4 4 200 297 5 0.673 4 3 192 265 7 0.724 4 3 173 333 4 0.519 4 2 1 87 332 7 0.563 4 1 4 1 4 1 8. Schmidt 4 1 Sengers Verbeek van Alphen Sweering de Leeuw van 't Hooft Petersen Schmidt 164 233 5 0.579 166 311 4 0.533 160 313 7 0.511 178 362 5 0.491

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6