DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. If I Westelijk deel vari Kreta in Duitsche handen. Het grootste slagschip ter wereld vernietigd. Een voltreffer in de munitiekamer. VERDIJ 1STERIN GS- TIJDEN van 21.45 tot 5.29 6.08 onder 21.45, De dienstplicht in Noord-Ierland. De strijd in Irak, Ml f I li II ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 122. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 26 Mei 1941 Het verslag van een ooggetuige. Honderden parachutisten uitgeworpen. Berlijn, 24 Mei (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn se dert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in ge vecht met deelen vari het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door formaties jagers, torpedotoe stellen, gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, tactisch be langrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. *Het westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de poging van de Britsche vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neergeslagen, verdreef haar uit het zeegebied ten N. van Kreta, bracht een aantal vijande lijke oorlogsschepen tot zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Het geheel der operaties ver loopt volgens het opgestelde plan. De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen af gezet zijn, gekleed in Nieuw-Zee- landsche uniformen, is onwaar. Mocht zij er aanleiding toe zijn of er een motiveering achteraf voor geven, dat Duitsche valschermja gers niet volgens de regels van het volkenrecht worden behan deld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot overeenkomstige vergel ding jegens het tienvoudige aan tal Britsche krijgsgevangenen. Het verslag van een oog getuige. Berlijn, 24 Mei (D.N.B.) In een ooggetuigeverslag dat het D.N.B. ontvangen heeft van de landing van valschermjagers op Kreta wordt ge zegd: Het eskader torpedovliegtuigen waarmede ik vlieg, heeft tot taak het naderen van de ontelbare trans portmachines te beschermen en de landing der valschermtroepen tegen vijandelijke luchtaanvallen te dek ken. De hemel is stralend blauw en slechts hier en daar ziet men enkele dunne slierten wolken. Eindelijk komt land in zicht: Kre ta, welks geweldige bergen als e.m dreigende vesting uit den nevel op doemen. Honderden Ju. 52 trekken hun baan naar hét eiland. Voortdurend liggen wij op de loer tegen vijandelijke jagers, cV het naderen van onze valschermtroepen zouden willen verhinderen, maar geen laat zich zien. De luchtafweer legt een reusach tig vuurgordijn voor de Duitsche machines, maar midden in het woes te blaffen van de vijandelijke ka nonnen razen plotseling onze torpe dotoestellen, die als valken omlaag gedoken zijn en in verscheidene scheervluchten de luchtafweerartil- lerie tot zwijgen brengen. In steeds nieuwe golven brengen de oude beproefde Ju.'s compagnie na compagnie valschermjagers aan. Het is steeds een opnieuw aangrij pend gezicht, wanneer hun deuren opengaan en met tusschenpoozen van een seconde jager na jager in de diepte stort, wanneer dan de val schermen zich ontplooien en naar den grond slingeren. Soms zweven honderden valschermen tegelijker tijd in de lucht, wat den indruk maakt, dat het landschap beschil derd is met kleine witte verfvlek- ken. Wij kunnen zien, hoe, terstond na de landing de valschermjagers m groepen bijeenkomen en volgens een nauwkeurig van te voren opgesteld plan hun actie beginnen tegen de vijandelijke steunpunten. In ons doelgebied hebben zij tot taak een vliegveld te nemen. In grooten ge tale liggen de valschermen reeds om het veld heen. En nog steeds komen nieuwe parachutisten er bij. De W. rand schijnt reeds in Duit sche handen te zijn, terwijl aan net andere einde de tegenstander nog verschanst is. Op den weg rukken reeds vrij groote troepen valscherm jagers op. Terwijl zij stelling na stelling in nemen, blijven wij verder op wacht tegen eventueele verrassingen uit de lucht. Prachtig is het overzicht, dat wij op 2000 m hoogte hebben. Achter ons, bijna vervagend in den nevel, de ruim 2000 m hoog oprij zende gebergten van midden-Kreta, die voor een deel nog met sneeuw tiedekt zijn, voor ons de zee, welke blauw olieachtig glanst in alle kleu ren van den regenboog: duidelijke sporen van de vele scheepstragedi.es die zich de laatste weken daarbene den hebben afgespeeld. Nu wordt ook het uitzicht naar ue Soedabocht vrij. Hier liggen nog steeds eenige vijandelijke schepen, maar de zwarte rook, die boven den grootsten, daar voor anker liggen- den kolos als een toren opstijgt, en een tweede, blauwachtige rook pluim, die afkomstig is van een on geveer 6000 brt. groote kast, toonen duidelijk, dat onze duikbommen werpers hier reeds goed werk heb ben gepresteerd. Wij trekken onze cirkels boven het gebied van Canea en Maleme. ïntusschen zijn bijna zonder onder breking de transportvliegtuigen aan gekomen en ook wanneer wij de thuisreis aanvaarden, houdt de ein- delooze stroom niet op. De gebeurtenissen in het O. der Middellandsche zee. Berlijn, 24 Mei (D.N.B.) De jong ste militaire gebeurtenissen in het O. van de Middellandsche zee ver vullen, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld de geheele Britsche openbare meening met de grootste bezorgdheid. In toonaangevende mi litaire "en politieke kringen van het Empire wordt er op gewezen, dat de beteekenis van een Duitschen aanval op Kreta ver uitgaat boven het eigenlijke doel van den aanval ler. Voorts wordt er op gewezen, HET EILAND KRETA HET BRANDPUNT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Kaart van pelt Duitsche valschermjagers en troepen zijn op 20 Mei op het eiland Kreta geland en hebben volgens Duitsche weermachtsberichten het westelijk deel van het eiland bezet. In den linker bovenhoek bij Krythera is de Zuidelijkste punt van Griekenland aangegeven, de afstand in Kilometers van daar uit naar de hoofdstad van Kreta ,Herakleon) is 210 K.M. Ten Oosten van Caneas in een diepe inham ligt de Soeda baai, de ligplaats van de Britsche vloot; verder zijn op het kaartje de voor naamste havens van het eiland aangegeven. dat een eventueele inneming van het eiland door Duitsche troepen een zware tegenslag zou zijn voor de Britsche strijdkrachten in het na bije Oosten. Openlijk wordt gezegd, dat niet alleen Egypte en het Suez- kanaal, maar vooral ook de Britsche eiland zelf ten zeerste bedreigd wor den. Tenslotte ziet men in toonaan gevende Britsche kringen wel dege lijk in, dat een dusdanig Duitsch succes in het O. van de Middelland sche zee een belangrijke uitwerking moet hebben op alle neutrale naties. De strijd om Kreta. Berlijn, 25 Mei (D.N.B.) In de zware gevechten te land en op Kre ta werden de Duitsche troepen doel treffend gesteund door luchtstrijd krachten, naar het D.N.B. verneemt. Toen op een strategisch belang rijk punt in de buurt van een Cre- tensische havenstad Britsche pant serwagens opdoken, werden zij door Duitsche torpedovliegtuigen in een kdrtstondigen scheeraanval vernie tigd. De granaten van de vliegtuig kanonnen reten de stalen wanden open. Verscheiden wagens vlogen in brand. De snelle Duitsche successen op Kreta zijn voor een aanzienlijk deel een gevolg van de superioriteit van het Duitsche luchtwapen. De blik semsnelle inbezitneming van de wei nige vliegvelden op het eiland door het Duitsche luchtwapen heeft de R.A.F. geheel op den achtergrond gedrongen. Reeds Vrijdag liet riat Britsche opperbevel wegens gebrek aan bruikbare vliegvelden alle Brit sche jagers van Kreta terugtrekken. De militaire beteekenis. Berlijn, 25 Mei (D.N.B.) De mili tair-politieke medewerker van het D.N.B..schrijft over den slag om Kreta: Daar het Duitsche opperbevel een bericht, publiceert over den strijd om Kreta en daarin verklaart, dat de wateren ten N. van het eiland gezuiverd zijn van den vijand, kan men aannemen, dat van Duitsche zijde de kwestie van den aanvoer bevredigend is opgelost, zoodat niet meer verwacht kan worden, dat de verovering op aanzienlijke tegensla gen zal stuiten. Daarmede is een militaire prestatie volbracht, die uniek is in de oorlogsgeschiedenis. Noorwegen, Rotterdam en Korinthe waren slechts een voorspel in ver gelijking met de huidige actie. De verdedigers van Kreta hadden alle voordeelen, die natuur en militaire kracht konden verschaffen. Deson danks hadden de Duitschers suc ces. Als van Duitsche zijde nog niet over de strategische beteekenis van het eiland Kreta wordt gesproken, dan is toch aan de Engelschen door hun publicaties elke gelegenheid ontnomen om het eventueele verlies van Kreta als een kleinigheid voor te stellen. Engelsche militairen heb ben gezegd, dat met het verlies van dit eiland groote gevaren voor de strategische positie in Suez, Egypte, Irak en geheel het nabije Oosten zouden ontstaan. Van Duitsche zijde ontbreekt elke aanduiding, hoe men zich de nieuwe strategische positie ten nutte zal maken. De opperste Duitsche oorlogsleiding hult zich in een veelbeteekenend stilzwijgen, als er dingen op het tapijt komen, die belangrijk zouden kunnen worden voor de oorlogvoering van niorgen. Het belang van Kreta. Van Duitsche zijde wordt met be trekking tot de operaties rondom Kreta op het volgende den nadruk gelegd: 1. De belangrijke voordeelen, wel de verdedigers van het eiland Kreta bezitten. De afstanden hebben een actie van Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen bij zonder moeilijk gemaakt. Aangeno men kan worden, dat niet alleen de eilandbezetting versterkt is, daar de Britten met een Duitschen aanval rekening moesten houden, doch dat ook het geheele eiland in een ves- tingachtigen toestand is gebracht. Terwijl de Duitschers met moeite on voorbereide landingsplaatsen onder het vuren van het afweergeschut moesten zoeken, stond den Britten een aantal goede vliegvelden ter be schikking. Ook vliegtuigmoedersche pen konden den verdedigers hulp vanuit de lucht brengen. Tenslotte kon de vloot den verdedigers van het eiland voortdurend hulp bren gen. De prestatie van de Duitsche veroveraars kan derhalve niet hoog genoeg worden aangeslagen. 2. De beteekenis van het eiland Kreta voor de strategische positie van de Britten in de Middellandsche Zee, zooals zij van Engelsche zijde wordt opgegeven. In Londen wordt er op gewezen dat, in geval Kreta in Duitsche handen zou vallen, Suez reeds voor de helft bereikt zou zijn, waardoor de Britsche pos itie in Irak, Egypte en in het nabije Oosten in het algemeen aan ernstige gevaren zou zijn blootgesteld. 3 In Duitsche militaire kringen verheelt men deze mogelijkheden niet. Er wordt echter op gewezen, dat Duitschland nog andere pijlen op zijn boog heeft en dat er nog in het geheel geen zekerheid bestaat over de vraag of de Duitsche leiding juist waarde zal hechten aan de door En geland aangeduide gevolgen van een inneming van Kreta. Nog steeds hullen kringen van de o jperste oor logvoering zich in een geheimzinnig zwijgen. De snelheid van den aanval. Berlijn, 25 Mei. (D.N.B.) Duitsche valschermjagers die veilig geëscor teerd door Duitsche duikbommen werpers, gevechtsvliegtuigen en tor pedovliegtuigen in de nabijheid van een vliegveld aan de noord-Kreten- sische kust waren geland, hebben in bliksemsnellen cpmarsch het belang rijke steunpunt van de R.A.F. in kor ten tijd kunnen bezetten. Terwijl nog honderden valschermjagers in de lucht zweefden, namen de eerste groepen in stoutmoedigen aanval reeds de westelijke helft van het vliegveld in bezit. Met steun van het luchtwapen gelukte het vervolgens den verbeten tegenstand van den vijand, die zich genesteld had in hangars en vliegtuigloodsen, te bre ken. Een wapenarsenaal, waarin de tegenstander zich had verschanst, werd met handgranaten en vlam menwerpers vernietigd. Britsche vloot heeft Kreta verlaten. Berlijn, 25 Mei. (D.N.B.) De Brit sche vloot heeft, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, het gevechtsgebied rondom Kreta verlaten. Zij is ge vlucht voor het Duitsche luchtwapen en heeeft zich met de overblijfselen naar haar steunpunten teruggetrok ken. De Britsche vloot heeft verliezen geleden, die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaardigheid van de Middel landsche Zeevloot aanzienlijk heb ben verminderd. Het Duitsche lucht wapen heeft in deze dagen van strijd rondom Kreta bewezen, dat zijn aan- valskracht zelfs is opgewassen tegen een als onoverwinlijk beschouwde concentratie van krachten als de Britsche Middellandsche Zeevloot. Berlijn, 24 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche gevechtsformatie onder leiding van den vlootchef admiraal Lütjens heeft in het Zeegebied rondom IJsland zware Engel sche zeestrijdkrachten ontmoet. Het slagschip „Bismarck" heeft hierbij een Engelschen slag kruiser, waarschijnlijk de „Hood", vernietigd. Een tweede Engelsch slag schip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duit sche zeestrijdkrachten zetten zonder noemenswaardige be schadigingen hun operaties voort. De ondergang van de „Hood". Berlijii, 24 Mei (D.N.B.) De ver onderstelling, dat die in het Zeege bied om IJsland vernietigde Engel sche slagkruiser de Hood was, is door de mededeeling van de Brit sche admiraliteit bevestigd. Met zijn 42.100 ton was de „Hood" het grootste oorlogsschip ter wereld, fle.t ontwikkelde een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 cm. 12 14 cm, acht 10 cm. kanonnen en een overeenkomstige luchtaf weer, benevens zes torpedolanceer- buizen bewapend. Treffers in de kruitkamer. Berlijn, 24 Mei (D^.N.B.) Vol gens een nadere mededeeling van den Britsehen berichtendienst heeft de „Hood" tijdens den strijd met Duitscfie zeestrijdkrachten „onge lukkigerwijze" treffers in de kruit kamer gekregen. De „Bismarck". Berlijn, 24 Mei (D.N.B.) Het Duitsche slagschip Bismarck, dat in een zwaren strijd het grootste oorlogsschip ter wereld, den Engel schen slagkruiser „Hood" uit den weg heeft geruimd, is 35.000 ton groot. Bevestigd wordt dat het Britsche schip een goedgerichte voltreffer in zijn munitiekamer heeft gekregen. Roemrjjke dade nvan admi raal Lütjens. Berlijn, 25 Mei (D.N.B.) Admi raal Lütjens, heeft eerst onlangs een roemrijke onderneming op den Atlantischen Oceaan beëindigd, naar het D.N.B. verneemt. Onder zijn bevel verrichtte in Maart een formatie Duitsche slagschepen uit gebreide operaties in deze wateren, waarbij verscheidene Britsche kon vooien vernietigd en 22 bewapen de vijandelijke koopvaarders van 116.000 brt. in'totaal tot zinken werden gebracht. Onder de ver nietigde schepen bevond zich ook de groote Britsche hulpkruiser „Jervis Bay", waarmede de Britsche Admiraal Maltby onderging. Amerika over de „Hood." New-York, 25 Mei (D.N.B.) Het bericht over de vernietiging van de „Hood" wordt door de New- Yorksche bladen met vette koppen gepubliceerd. De Londensche correspondent van United Press spreekt van een „schok voor het Britsche rijk", die bijzonder gevoelig aankomt, daar de „Hood" tot zinken is gebracht op den verjaardag van koningin Vic toria, die in het geheele Britsche wereldrijk als Empire day wordt gevierd. Het, verlies van de „Hood", zoo vervolgt deze correspondent is slechts te vergelijken met de Brit sche verliezen in het Skagerak. On verklaarbaar blijft nog hoe de Duitsche granaat de munitiekamer, die diep in het binnenste van het schip lag, kon bereiken, daar de ,.Hood" juist hiertegen hij zonder zwaar gepantserd was. Groote belangstelling in Amerika. New York, 25 Mei. De vernieti ging van de „Hood" heeft op de Amerikaansche openbare meening een buitengewoon sterken indruk gemaakt. Vooral het feit, dat de „Hood" het grootste schip van de Britsche vloot was, wordt steeds opnieuw door pers en radfo naar voren gebracht. De ochtendbladen hebben in ver band met de groote belangstelling, die de Amerikaansche openbare meening voor den zeeslag aan den dag' legt, talrijke foto's van de „Hood" en van den stappelloop van de „Bismarck" gepubliceerd, als mede foto's en levensbeschrijving van admiraal Lütjens. De Engel sche admiraal Holland, wiens vlag de „Hopd" voerde, wordt als artil leriespecialist van de Britsche vloot geprezen. Het zeegevecht bij IJsland. Berlijn, 25 Mei. (D.N.B.) De zee slag bij IJsland vormt het tweede gevecht, dat Duitsche- en Engel sche slagschepen in dezen oorlog hebben geleverd. De eerste ontmoe ting, waarbij de Duitsche slagsche pen '„Scharnhorst" en „Gneisenau" hun vuurdoop ontvingen, vond plaats op 9 April 1940 bij het be gin van den Noorschen veldtocht, teen aanzienlijke sterkere Britsche vlootstrijdkrachten de Duitsche slagschepen probeerden af te snij den. In het gevecht, dat hierbij antstond, kwam het tot een artil- leriestrijd met den Britschen slag kruiser „Renown", die door vol treffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en moest omkee- ren. Ook deze operaties stonden Men is verplicht te verduis- teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 26 Mei: op Heden Nieuwe Maan. 2 Juni Eerste Kwartier, Berlijn, 24 Mei. (D. N. B.) De eerste minister, Churchill, heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, een bespreking gevoerd met de regeeringsleden van Noord- lerland Andrews en Gordon over de invoering van den algemeenen dienstplicht in de zes Ierlandsche graafschappen. De Valera zal een verklaring afleggen. New-York, 24 Mei. (D. N. B.) Vol gens een bericht uit Dublin heeft de Valera onverwacht de Dail voor Maandag bijeengeroepen. In dit be richt wordt er op gewezen, dat de Valera een verklaring zal afleggen, over het voornemen van Londen om m Noord-Ierland den dienstplicht in te voeren. De premier zal verder een standpunt bepalen ten aanzien van de verdediging van Ierland en de toenemende moeilijkheden van zijn land. Damascus, 26 Mei. (D. N. B.) Het Iraksche legerbericht no. 28 luidt: De slag tusschen onze door de on geregelde nationale strijdkrachten gesteunde troepen en den vijand in het gebied van Habbaniyah en Fa- loeya woedt sinds gisteren onafge broken voort. Aan Iraksche zijde werden verschillende aanvallen op vijandelijke verkeerswegen achter het front ondernomen. Een Iraksche patrouille, die op het traject van Ramadi naar Roetba een vijandelijke colonne pantserwagens ontmoet had, viel deze aan en dreef ze met ver liezen op de vlucht. Onze strijdkrachten hebben met steun van de ngeregelde troepen een vijandelijk offensief op onze stellin gen bij de Mqaquil en Chouriba af geslagen. De vijand moest terugkee- ren en liet 30 dooden en gewonden op het slagveld achter. Iraksche gevechtsvliegtuigen be stookten 30 vijandelijke vliegtuigen op de basos van Senneldebbane met machinegeweervuur. Een Wellington bommenwerper werd in brand ge schoten en talrijke andere vliegtui gen werden beschadigd. Bovendien deden Iraksche vliegtuigen fen zui den xan Habbaniyah een aanval op een vijandelijke colonne artillerie. De Iraksche politiestrijdkrachten blijven dep toestand in de woestijn gebieden beheerschen. DE VERDEDIGING VAN NEDERLAND S CH-INDIE. Tokio, 25 Mei. (D.N.B.) Volgens een Domei-bericht heeft de regee ring van Nederlandsch-Indië ter versterking van de landsverdedi ging in den Volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voe ren, daar het systeem van vrijwil lige aanmelding onvoldoende is. onder leiding van vice-admiraal Lütjens als plaatsvervangend vlootcheff. Radio-Londen bevestigt den ondergang. Berlijn, 25 Mei. (D.N.B.) Heden middag heeft radio-Londen beves tigd, dat het Engelsche slagschip „Hood" in de lucht gevlogen en binnen enkele minuten gezonken is. De uit meer dan 1300 koppen be staande bemanning is waarschijn lijk om het leven gekomen. Met de „Hood" heeft Groot-Brit- tannië twee slagschepen verloren. Tijdens dezen oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen in dienst gesteld. Vijf andere bevin den zich in aanbouw. K?' i si I I WH raw Zie verder Buitenland pag. 2, 8e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1