De moord te Tubbergen. RADIOPROGRAMMA Organisatie in het eigen vervoer. Diamanten jubileum „Volksonderwijs". Uit de gevangenis ontsnapt. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 MEI 1941. PROEFTUIN IN DEN NOORD-OOST-POLDER. De eerste werkzaakmheden voor het in cultuur brengen van den Noord-Oost'-polder zijn op Urk aangevangen. Op het droog gevallen stuk land ten Noorden van Urk'heeft de directie van den Wieringer- meerpolder een proeftuin van bescheiden omvang aanfelegd. (Polygoon) DE TROETELKINDEREN VAN DE BOERDERIJ. Aan de verzorging van het jonge fokvee wordt de grootste aandacht besteed. De boerin houdt zelf het toezicht op de jonge dieren. (Polygoon) De verkeerde man het slachtoffer. Omtrent den moord te Tubbergen, kan nog het volgende worden me degedeeld. Het drama speelde zich af op Donderdagavond omstreeks 11 uur in de buurtschap Nieuw- Amsterdam, onder de gemeente Tubbergen. In deze buurtschap le ven de weinige bewoners op ge spannen voet. Het slachtoffer was een zekere B. Wering. Het tragi sche is, dat het eigenlijk zijn broer had moeten zijn. De voorgeschiedenis van het dra ma is als volgt: Een 'zekere G. Weering had geruimen tijd ruzie met een zekeren L. Weering's le venswandel scheen daarvoor oor zaak te zijn. Op hemelvaartsdag ontmoetten L. en G. W. elkaar in een café, waar onvriendelijke woorden zijn gesproken over een oude kwestie. Later kwamen ook eenige vrienden van L. en zij be sloten samen G. Weering onder handen te nemen. Des avonds om 11 uur trokken zij naar Nieuw Am sterdam naar de boerderij van Weering, waar men al gerekend had op onraad, want op het lawaai van de aanvallers, kwamen B. Weering, zijn vader en zwager naar buiten. Er ontstond een vechtspar- tij, waarbij B. Weering met een dolkmes doodelijk werd getroffen. L. is later met een kennis L. en een zekeren K. aangehouden en naar Almelo overgebracht. Een der L.'s heeft reeds een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. JAARVERGADERING N.R.V. Zaterdagmiddag was in het ge bouw voor K. en W. de Nederland- sche Reisvereeniging voor de 35ste maal in algemeene vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer J. J. van Egmond uit Goor. Deze zeide in zijn openingswoord o.m., dat er reden was tot oprechte dankbaarheid over hetgeen de ver- eeniging in deze 35 jaren voor hon derdduizenden landgenooten heeft mogen doen. Bij veel van hetgeen zich in den loop der jaren wijzigde is een ding altijd ongewijzigd ge bleven, n.l. art. 2 der statuiten, waarin omschreven wordt, dat de vereeniging ten doel heeft het rei zen, als middel tot cultureele en in- tellectu.eelé ontwikkling te bevor deren. Het werkterrein is thans door de omstandigheden zoodanig ingekrom pen, dat de mogelijkheid bestaat, een organisatie op te bouwen, die een aanzienlijk grooter deel dan tot dusver van ons volk kan omvatten en waardoor de vereeniging tot nieuwen bloei zal kunnen worden gebracht. Uit het jaarverslag van den alge- meenen secretaris bleek, dat op 1 Januari 1940 de N.R.V. 47.459 leden telde. In den loop van dat jaar be reikte men het hoogste getal 48.066 leden, terwijl men het jaar eindigde met 36.756 leden. De correspondee- rendegetallen over 1939 waren: 52.171, 58.912 en 47.685. Bovendien gaven de tot en met Maart 1941 ver schenen candidatenlijsten tezamen reeds weder 482 nieuwe leden aan. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat een belangrijke teruggang van het ledental moet worden vastgesteld. Toch bleef deze teruggang belang rijk beneden de raming van het hoofdbestuur. De begrooting voor het jaar 1941 werd vastgesteld op een bedrag van 105.760. In de plaats van de heeren J. van Ettinger en S. de Leve, die voor een bestuursfunctie bedankt hadden werden gekozen de heeren J. Es- huis en J. Melchior. De voorzitter sprak een woord van afscheid tot de aftredende bestuursleden voor het vele werk, dat deze in het be lang van de N.R.V. hadden verricht. Van wagen gevallen. - Door dat het paard op hol sloeg, viel te Markelo de 50-jarige landbouwer H. J. Meikamp, uit de Markelosche Broek, van den wagen. De man kwam op zijn hoofd terecht en is kort na het ongeval overleden. DE DEUTSCHE VLIEGTUIGINDUSTRIE. In groote hallen, worden in Duitschland de beroemde em door den vijand gevreesde Ju 88- vliegtuigen in geweldig groote series gemaakt. (Holland) HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pl. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.Ensemble Amende. (10.20—10.40 Deel.) 11.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Orgelspel. 12.30 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Celesta-ensemble. 1.45 Gr.pl. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.40 Gr.pl. 4.Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gr.pl. 4.30 ,,Over Indonesische muziek: De Soen- daneesche muziek", causerie met gr.pl. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Gr.pl. 5.45 Omroeporkest. (6.156.30 „Heeren en knechten in de taal", vraagge sprek). 7.— BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 7.30 Duitsche les. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest. 9.10 Nederland voedt zichzelf. Productie slag 1941. 9.25 Avondwijding (voor bereid dóór het Vrijz. Prot. Kerk- comté). 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 Gr.pl, 10.10.15 BNO: Economie news from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.20 Piano voordracht en gr.pl. 11.Deel. 11.20 Gr.pl. 12.— Ber. 12.15 Schrammel- kwartet en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber-. 1.Orkest Eloward met piano-intermezzi. 2. De Haarlemsche orkestver., solist en gr.pl. 3.30 Zonnestralen in zieken zalen. 4.Ensemble Bandi Balogh. 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Ensemble Bart Ekkers. 6.Tex tiel ABC. 6.15 Orgelspel. 6.45 Gr.pl. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Amus.-orkest en soliste. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Radiotooneel. 9.30 Gr.pl. met toelichting. 10.BNO: Nieuwsber., sluiting NIEUW VERORDENINGENBLAD. Heden zal het Verordeningenblad r.o. 23 het licht zien. Het zal vier nieuwe verordeningen bevatten. Nr. 97 is de verordening over de oprichting van een Nederlandsehen arbeidsdienst. Nr. 98 brengt de ge lijktijdige opheffing van den Ne- derlandschen opbouwdienst. Nr. 99 geeft een aanvulling op verorde ning nr. 1081940 over benoeming en ontslag door den rijkscommis saris, in plaats namelijk van den commandant van den opbouw dienst wordt de commandant van den arbeidsdienst in de lijst dei- door den rijkscommisaris te benoe men personen opgenomen. Nr. 100 is een samenvatting van de tot dus ver in twee verordeningen neer gelegde bepalingen over de beper kingen van de kustvaart en maakt de mogelijkheid van het hebben van officieele toestemming afhan kelijk. PINKSTERTOCHTEN EN KAMPEERKAARTEN. Kampeerders en watertoeristen die voornemens zijn er met dc Pinksterdagen op uit te trekken en die daarbij gebruik willen maken van kampeerboerderijen of een bondsonderdak van den A.N.W.B. wordt erop gewezen, dat in deze in richtingen slechts, toegang wordt verleend op vertoon van een geldige kampeerkaart. Aanvraagformulieren voor deze kaarten zijn bij alle informatiebu- reaux van de V.V.V.'s verkrijgbaar, benevens bij de belangrijkste zaken op het gebied van buitensport en oij de A.N.W.B.-kantoren. Er moet rekening mee worden ge houden, dat tusschen het indienen van aanvragen en het uitreiken van de kaarten eenige dagen open. HET VERVOER VAN DUITSCH LUCHTAFWEERGESCHUT NAAR AFRIKA. Een stuk geschut beschermt zelf het inladen in de schepen. (Orbis-Holland) Herdenkingsrede mr. Wendelaar. Zaterdag en Zondag is te Leeuwarden waar de bakermat gestaan heeft, herdacht het 75- jarig bestaan van de vereeniging V olksonderwijs". Zaterdagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden, waar op door tal van sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. van Gaasbeek van Utrecht bood namens de jubileum commissie het hoofdbestuur een bedrag van 5000 aan en de heer Kleiterp, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzers Genootschap een bedrag van 500. Onder de schriftelijke felicitaties was een schrijven van prof. J. van Dam, secr.gen.' van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Nadat aan den vooravond nog een- goed geslaagde feestavond was ge houden, kwamen de afgevaardig den Zondagochtend weer bijeen. De voorzitter, mr. W. C. Wende- laar, hield in dié bijeenkomst een herdenkingsrede waarin hij het ontstaan der vereeniging, haar aan vankelijke werkwijze en enkele ge beurtenissen uit het leven van „Volksonderwijs" memoreerde. Maar, zoo zeide spr., zelfs onze jubileumstemming mag ons niet doen vergeten, dat er van ons ideaal „alleni onverdeeld naar de openbare school' bitter weinig is terecht ge komen, ja zelfs, dat we er in het verleden dichter bij zijn geweest, dan thans het geval is. Maar wanneer we dit vastgesteld hebben, dan mogen we ook wijzen op datgene, waarin wel succes is bereikt. Na hierover te hebben uit- gewijd, zeide spreker: Als men dit alles hoort, dan kan men toch niet ontkennen, dat er heel wat verbe terd is, waarmee niet gezegd wil zijn, dat er niet veel te verbeteren overblijft. Na een opsomming te hebben ge geven vao wat volksonderwijs deed en was, vroeg hij de aandacht voor wat de vereeniging doet. In dezen tijd is het gemakkelijker dan in vroeger jaren om propaganda te maken voor de eene school voor allen. Laten wij van dit meeloopend getij gebruik maken. Tenslotte behandelde spreker de vraag: Wat valt er voor Volkson derwijs in de naaste toekomst te doen, om te eindigen met te zeggen: Het Nederlandsehe volk verwacht, dat in de eerste plaats op de open bare school liefde zal worden ge leerd voor alles wat kenmerkend Nederlandsch is. Moge het de ver eeniging geven zijn nog lange jaren werkzaam te zijn in het belang van de openbare school als een van de uitingen van den eenheidswil van ons volk. Bij andere groepen van ons volk mogen andere idealen overheei-schend zijn, bij ons was, is en zal het blijven: De eenheid van het Nederlandsehe volk en dus „Allen onverdeeld naar de open bare school," Maar de vreugde was van korten duur. De bijzondere strafgevangenis in Scheveningen was Zaterdagochtend in rep en roer. Er was een gevan gene ontsnapt en voorwaar niet de eerste de beste. Men zal zich herin neren, dat in Februari van het vori ge jaar nabij Soesterberg in een tuinhuisje een aanslag werd ge pleegd op de echtgenoote van den adjudant-onderofficier vlieger van der Griendt. De dader vluchtte, maar werd korten tijd later in de boschjes van Poot bij Houtrust in den Haag gearresteerd en opgeslo ten. Tezamen met nog een gevangene was dezen man Zaterdagochtend op een binnenplaats in de bijzondere strafgevangenis aan het werk. In hun nabijheid stond een ladder en toen de andere gevangene zich even had verwijderd en de omstandig heden voor een ontvluchtingspoging ook overigens ideaal bleken te zijn, klom hij op den buitenmuur om een seconde later met een koene sprong in de vrije wereld te staan. Uiter aard was de ontspapping spoedig entdekt. Het heele Haagsehe poli tieapparaat werd in werking ge steld, politiehouden lucht gegeven, randgemeenten gewaarschuwd, enz. In den loop van den morgen vond men met behulp van de honden aan den Tapijtweg de jas ende pet, welke de ontvluchte aan en op had, toen hij er vandoor was ge gaan. Deze kleedinglstukken zijn rijkseigendom en natuurlijk als zoodanig gemakkelijk te herkennen, hetgeen voor den man om begrijpe lijke redenen aanleiding was jas en pet weg te gooien. Gekleed in een gevangenisbroek en een hemd trok de ontvluchte zich terug in de Sche- veningsche boschjes nabij den Bad huisweg. Hier werd hij Zaterdag middag te circa twee uur door twee surveilleerende agenten, die het struikgewas op een verdachte wijze hadden zien bewegen, ontdekt. Ge willig liet hij zich arresteeren en overbrengen naar de plaats, van waar hij 's ochtends zijn vrijheid had trachten te heroveren. De vreug de was van korten dutrr geweest. ZAANDAMSCHE WETHOUDERS NEMEN ONTSLAG. Het A.N.P. meldt: Op hun ver zoek heeft de regeeringscommissa- ris voor Zaandag aan de beide wet houders R. Plooyer en L. Kelder per 1 Juni a.s. ontslag verleend. Wa't de feestgave van de jubi leumcommissie betreft, het groot ste gedeelte hiervan werd door spreker aangeboden aan het fonds tot steun. Na deze herhaaldelijk door krachtig applaus onderbroken rede gaf mr. A. de Roos, secretaris van de wetsmommissie een uitvoerige toelichting op de voorloopige con clusies dezer commissie inzake de onderwjj&bevrediging. Reeds langen tijd is in de kringen van de z.g. eigen vervoerders de behoefte gevoeld, dezen zeer belang rijken vervoerstak doelmatig te or- ganiseeren. Het gebrek aan een al omvattende organisatie kwam nog meer naar voren toen door allerlei noodige maatregelen het wegver voer werd ingekrompen. Iedere wegvervoerder heeft deze maatrege len aan den lijve ondervonden, en is daarbij tot het inzicht gekomen, dat hij als eigen vervoerder practisch alleen stond, en geen hulp te ver wachten had in zijn moeilijkheden, zulks in tegenstelling met den be- roepsgoederenvervoerder, die zijn belangen behartigd wist door de Ne derlandsehe organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) Echter niet alleen van de zijde der eigen vervoerders, ook van de zijde van de overheid, met name van de afd. vervoerswezen van het departement van waterstaat, werd het gebrek aan een representatieve organisatie van het eigen vervoer gevoeld. De te nemen maatregelen deden herhaaldelij k de noodzakelij kheid gevoelen, de deelnemers aan het wegvervoer een adviseerend aan deel t.a.v. deze maatregelen te ver- leenen. Op deze gronden is dan ook op iniatief van de vereenigingen en bonden van werkgevers, midden stand, landbouw en gemeenten in overleg met de betrokken over heidsinstanties geruimen tijd geleden een begin gemaakt om tot oprichting en instelling van de eigen vervoer ders organisatie (E.V.O.) te komen. Na langdurige en grondige voorbe reiding is nu aan deze plannen van wege het departement van water staat de definitieve goedkeuring verleend en is bij besluit van 5 April 1941 van den secretaris-gene raal van het departement van wa terstaat de E.V.O. ingesteld en er kend als een voor het geheele eigen vervoer in den lande vertegenwoor digende organisatie. Voorzoover dit werkelijke eigen vervoerders betreft, d.w.z. zij die in het bezit zijn van een vergunning voor. z.g. eigen vervoer, is aan hen een verplicht lidmaatschap van de E.V.O. opgelegd, m.a.w. een ieder. die daadwerkelijk aan het eigen vervoer op den weg deelneemt met vervoersmiddelen, waarvoor een eigen vervoerdersvergunning is voorgeschreven ,is automatisch lid van de E.V.O. De E.V.O. zal niet treden in het werk van de bestaande verkeers- bonden, wat betreft het verleenen van verkeerstechnische voorlichting. Hetgeen de E.V.O. zch voorstel te doen, ligt op het gebied van het ver voer in het algemeen en in de ver dediging en behartiging van het eigen vervoer als economisch onder deel van het groote vervoersappa- raat in den lande. Binnen enkele dagen zal aan deze leden een uitvoerige circulaire en aanmeldingsformulier worden toe gezonden, welke laatste, na nauw keurige invulling, terstond aan de E.V.O. dient te worden toegezon den. Het secretariaat van de E.V.O. is gevestigd in het gebouw van de K.N.A.C., Koninginnegracht 37, 's-Gravenhage, tel. 115674. PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST. Bij den Phytopathologischen Dienst te Wageningen zijn herdruk ken verschenen van de vlugschrif ten over „Blad-aaltjes", „De steen rups der pruimen", „De Bessen- biadwesp" en „De kankerziekte der Ooftboomen". Prof. E. J. J. v. d. Heyden - Gistermiddag is na een langdurige ziekte te Nijmegen overleden prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoog leeraar in het burgerlijk recht en rechtsgeschiedenis aan de r.k. uni versiteit. De overledene was lid van de staatscommissie voor burgerlijke wetgeving en in 1936 werd hij be noemd tot lid van de staatscommis sie voor de grond wetherziening.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5