DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engelsche viiegfuigen boven Keulen. De oorlog in Irak. De Britsche tegenstand op Kreta gebroken. Krijgsgevangenen bij Solloem gemaakt Britsche oorlogsbodems beschadigd. Commentaren op de rede van Roosevelt. De houding van Japan. V ERBU 1ST ERIN GS~ TIJDEN van 21.49 tot 5.22 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN.' Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. ,5 M. 6.45 Gr.pL iek. 7— Gr.pl. iek. 8.— BNO: opening (voor- z. Prot. Kerk muziek (gr.pl.) Voor de huis- pel. 10.30 Gr.pl. 11.20 Zang met gr.pl. 12. Almanak. 12.45 n. ber. 1.Om- -intermezzi. 2.10 De Arnh. Or- - Revida-sextet. a het verleden: causerie met ieuws-, econ. en Die Erica Helen, us „Sport en li- 6.30 Ensem- - BNO: Vragen 'usica Antiqua". 8.15 Spiegel loncert voor de che weermacht. Gr.pl. 10.—10.15 features of the 11,5 M. 6.45 Gr. mnastiek. 7. 'mnastiek. 8. 15 Gr.pl. 10.— Dereid door de g). 10.20 Gr.pl. en gr.pl. 11.30 - Ber. 12.15 En deren en solist. - en econ. ber. Ikkers. 1.40 Gr. cht. 2.30 Gr.pl. 3.30 Vreugde- mden. 4.Gr. gd. 5.Christ, door de Christ. BNO: Nieuws-, 10 De Ramblers, ad op de lagere 6.45 Gr.pl. 7.— oor binnen- en (7.30—7.45 Ik ie). 8.—BNO: el van den dag ipsymph.-orkest L. 10— BNO: jou, Faust... storm wordt in heeft alle lig. Kom gauw gde was spoe- jk, zelfs voor Dch wel aan s. Het werd line eren. Het ampte zoo ge- op een stoel [nez en me en zenuwtoe- konden hen tot bedaren zijn helpers nd om de pa- Felle blik- n het vaar- :n en lieten, :en, een ver- a. n lichaschèke- bleef donker, en waren de- kapitein zijn en, het onaf- ;r hollen over i kreten der 143e Jaargang No. 125. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 29 Mei 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 28 Mei. (D. N. B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds gisteren is medege deeld, is het slagschip „Bismarck" na zijn zegenrijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een torpedo treffer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar geworden. Getrouw aan de laatste radiografi sche mededeeling van den vloot voogd, admiraal Lütjens, is het slag schip met zijn commandant, kapitein ter zee, Lindeman en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormid dags tegenover de zeer groote vij andelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de operatie in nauwe samenwerking tusschen bergjagers, valschermtroe pen en uit de lucht gelande troepen goeden voortgang. Gisteren hebben Duitsche bergtroepen ondanks de moeilijke terreingesteldheid, den taaien tegenstand van de Britsche Strijdkrachten en benden opstande lingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Canfa in en achtervolgden de verslagen vijandelijke strijdkrachten ten zuiden van de baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen be vindt zich ook de Grieksche marine- Commandant van Kreta. Formaties geveehts- en torpedo vliegtuigen hebben onophoudenlijk in de gevechten op den grond inge grepen, vijandelijke troepenconcen traties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den terug wijkenden vijand zware verliezen toegebracht. Duikbommenwerpers Kebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, ver ijdeld. In de baai van Soeda brach ten zij vier koopvaarders van 5400 brt. in totaal tot zinken en bescha digden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransportformaties steunden den strijd op het eiland, door voortdurend nieuwe strijd krachten aan te voeren. Ten zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsche vlootformatie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch- ïtaliaansche troepen den Halfajapas, ten Z.O. van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, ver scheidene andere pantservoertuigen en een groote hoeveelheid oorlogs tuig buit. De vijand leed zware ver liezen en verloor een aantal gevan genen. De eigen verliezen zijn ge ring. Torpedovliegtuigen bestreden troepenkampementen en concentra ties van auto's in het gebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vracht.booten van 17.000 brt. in totaal vernietigd, en een an deren koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het luchtwapen richtten zich op haven-installaties aan de Engelsche zuidwest- en zuid kust, benevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbom men uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten vallen, voor namelijk op Keulen. Onder de bur gerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De aanval op Duitschland. Berlijn, 28 Mei. (D.r N. B.) Vrij zwakke Engelsche luchtstrijdkrach ten zijn in den nacht van 27 op 28 Mei naar West-Duitschland gevlogen. Tengevolge van den hevigen lucht afweer konden konden slechts enkele vliegtuigen bommen neerwerpen. De bommen vielen uitsluitend op woonwijken en veroorzaakten in het centrum van een Westduitsche stad verscheidene branden, die echter door het onmiddellijk optreden van brandweertroepen snel en doeltref fend bestreden konden worden. Be halve woonhuizen werd een kerk vernield en een' ziekenhuis zwaar beschadigd: Het aantal slachtoffers is gering. Britsche torpedobootjager tot zinken gebracht. Berlijn, 28 Mei. (D. N. B.) Van ochtend hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een sterk Britsch eskader ten westen van Noord-Ierland aange vallen. Zij brachten den vijand aan zienlijke verliezen toe. Door bom- treffers werd een torpedobootjager tot zinken gebracht. Een kruiser werd getroffen door een zware bom en verloor zeer aan gevechtswaarde. Duitsche artillerie beschiet Engeland. Berlijn, 29 Mei (D.N.B.) Reuter meldt, dat verdragend Duitsch ge schut aan de Fransche kust kort na middernacht met een beschieting over het Kanaal is begonnen. Italiaansch legerbericht. Rome, 28 Mei. (Stefani). In zijn legerbericht no. 357 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In den nacht van 28 Mei hebben onze formaties bommenwerpers de basis Malta bestookt. In Noord-Afrika hebben de Ita- liaansch-Duitsehe strijdkrachten aan het front van Solloem tijdens een succesvol optreden, dat hen in staat stelde een belangrijke stelling op den vijand te veroveren, krijgs gevangenen gemaakt en negen ka nonnen en zeven tanks buitge maakt. Op 26 Mei overdag hebben Italiaansche en Duitsche formaties vlegtuigen talrijke Engelsche vloot- eenheden op ongeveer honderd mijl Vichy, 28 Mei (D.N.B.) De Irak- sche minister-president, Gailani, is, naar Ofi uit Beiroet meldt, na een bezoek aan verschillende frontsecto ren te Bagdad teruggekeerd. Hij toonde zich zeer tevreden. Kamp geïsoleerd. Teheran, 28 Mei (D.N.B.) Volgens berichten uit Bagdad is het Britsche kamp bij Habbanijah door een ern stige overstrooming geheel geïso leerd. Uit Amman wordt gemeld, dat de Iraksche luchtmacht zeer ernstige schade aan het vliegveld van Am man heeft toegebracht. De Iraksche regeering, aldus wordt uit Bagdad vernomen, heeft bepaald, dat alle vrijmetselaarsloges onmiddellijk ontbonden moeten worden. Alle Engelsche opschriften in Irak zijn verboden. Damascus, 28 Mei (D.N.B.) Alle reserveofficieren en -onderofficie ren van Irak zijn tegen morgen op geroepen, naar uit Bagdad verluidt. Het Iraksche legerbericht. Damascus, 29 Mei (D.N.B.) Het laatste Iraksche legerbericht luidt als volgt: Aan het W. front is geen wijzi ging in den militairen toestand ge komen. De operaties bleven tot we- derzijdsch geschutvuur beperkt. Bij Habbaniyah hebben onze pantser eenheden den strijd tegen gemotori seerde vijandelijke afdeelingen op genomen. De vijand werd verstrooid en leed zware verliezen aan man schappen. Aan het Z. front: Onze nationale ongeregelde troepen heb ben opnieuw de vijandelijke troepen bij Maakale en Choueiba aangeval len, waarbij zij den tegenstander zware verliezen toebrachten. Onze vliegtuigen maakten yerkennings- DE „BISMARCK" HAD ACHT KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT. New-York, 28 Mei (D.N.B.) Vol gens een bericht van International News Service uit Washington is het Britsche s.s. „Marconi", dat ten Z van Groenland getorpedeerd is, een der acht Britsche vrachtschepen welke door de „Bismarck" tot zin ken waren gebracht. De overleven den van de „Marconi"' zijn gisteren door een schip der Amerikaansche kustwacht, de General Greene, op- gevischt. DE DUITSCHE PARACHUTISTEN OP KRETA. Berlijn, 28 Mei (A.N.P.) In de Wilhelmstrasse kon men vandaag vernemen, dat er thans een onder zoek wordt ingesteld, of sommige Duitsche parachutisten overeenkom stig de Engelsche dreigementen een behandeling hebben moeten onder gaan, die strijdig is met het oorlogs recht. Het opperbevel der weermacht heeft kennis gekregen zoo is he denavond van militaire zijde aan vertegenwoordigers der perk mede gedeeld, van vele gevallen van bij zonder ernstige in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aan zien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig gegeven worden. Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan. vluchten boven de vijandelijke stel lingen. Vijandelijke luchtactie: De vijan delijke luchtmacht ondernam een vlucht naar een van onze vliegvel den in het Noorden des lands, doch richtte hierbij geen schade aan. ten oosten van De-rna gebombar deerd. en vliegtuigmoederschip, een kruiser, een torpedojager en vier schepen werden getroffen. Op een anderen kruiser, die ook door bom men van zwaar kaliber werd ge troffen, constateerde men een he vige ontploffing. Andere vliegtui gen bombardeerden voor ander lig gende schepeh in de haven Tobroeki In Oost-Afrika werden overal de aanvallen van den vijand aan het front ten N. van het gebied van Galla en Sidamo afgeslagen. In het merengebied is kolonel Decicco roemvol gevallen aan het hoofd van zijn bataljons. In het gebied van Amihara heeft het garnizoen van Uoldchefit, dat sinds eenigen tijd belegerd wordt, opnieuw den eisch tot overgave van de hand gewezen. Weinig nieuwe gezichtspunten. Berlijn, 2-8 Mei (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Ove-r de gisteren door Roosevelt uitgesproken rede zijn in politieke kringen alhier totdusver nog geen commentaren bekend. Amerika en de rede van Roosevelt. New York, 28 Mei (D.N.B.) Ver schillende afgevaardigden en sena.- toren hebben reeds commentaar ge leverd op de rede van Roosevelt. De voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van het huis van afgevaardigden, Bloom, heeft gezegd, dat Roosevelt in overeenstemming met de neu- traliteitswet gehandeld heeft, toen hij de vrijheid der zee geprocla meerd heeft. De republikeinsche afgevaardig de, Tinkham, daarentegen was van meening, dat Roosevelt klaarblijke lijk heeft ingezien, dat het volk van Amerika in zijn geheel tegen een deelneming aan den oorlog is. Uiterst verontrustend zijn de uit latingen van Roosevelt, die op een bezetting van de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en Dakar duid den. De republikein Fish verklaar de, ,dat Roosevelt van plan was de oorlogshysterie te vergrooten en den wensch van tachtig procent van het Amerikaanche volk om uit den oorlog te blijven te negeeren. De woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, noemde de rede krachtig en duidelijk en bemoedigend voor alle democra tieën, terwijl de republikein Maas, die lid is van de marine-commissie van het huis van afgevaardigden, de rede als een verklaring van een oorlogspolitiek beschouwde. Japan en de rede. Tokio, 28 Mei (D.N.B.) Uit de eerste reactie in politieke kringen alhier op de rede van Roosevelt spreekt geenerlei verrassing. Men krijgt den indruk, dat in de hou ding van Amerika,,resp, in de krin gen van persoonlijkheden rondom Roosevelt tegenover den Europee- schen oorlog practisch nauwelijks iets veranderd is. Geconstateerd wordt, dat de rede o.a. een ver sterkte poging behelst om de Ame rikaansche openbare meening, wel ker opvatting zooals bekend zeer verdeeld is, in den geest van de door Roosevelt beoogde deelneming aan den oorlog te beinvloeden. Officieus Duitsch commentaar. Berlijn, 28 Mei. (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij: „Wij beoordeelen de redevoering van Roosevelt volgens haar strek king evenals de vroegere redevoe ringen, die hij sedert het begin van den oorlog en ook tevoren reeds ge houden heeft. Aan argumenten biedt zij niets nieuws". Deze opvatting hoorde men hedenavond in Berlijn- sche politieke kringen ten opzichte van de gisteren uitgesproken rede van Roosevelt. Men noemde de vele woorden, die Roosevelt over de bedreiging, van het westelijk halfrond uitsprak, on houdbare veronderstellingen t. a. van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Wat het bekende standpunt van Duitschland betreft, verwees men nogmaals naar de rede van den Führer. Roosevelts uiteenzettingen, zoo meende men hier, beteekenen voor de Wilhelmstrasse geen sen satie. De Beriijnscbe pers over de rede. Berlijn, 28 Maart. (D.N.B.) Roose velt zou willen, dat Engeland den oorlog won, maar aan den anderen kant ook weer niet zoo, dat de Ver. Staten aan het einde niet grondig de erfgenaam konden worden van het Britsche wereldrijk. Met deze woor den begint de Völkische Beobachter een hoofdartikel over de rede van Roosevelt, waarin het blad de uit eenzettingen bespreekt. Het blad schrijft, dat ook de Jood- sche raadgevers van Roosevelt nauw keurig wisten, dat wanneer het Jo dendom definitief verdreven zal zijn van het Europeesche vasteland, het ook voor altijd gedaan is met zijn zoo vurig begeerde financieele we reldheerschappij. Roosevelt weet zeer goed, dat een militaire aanval van Europa uit ziekelijke fantasie is, maar hij wil niet beter weten. Hij heeft deze veronderstelling noodig voor zijn interventionnistische plan nen. Als waarlijk komisch beschouwt het blad de bewering van Roosevelt, dat de Führer voornemens zou zijn een minimum aan loonen en een maximum aan werkuren aan de Amerikaansche arbeiders op te leg gen, om vervolgens den levensstan daard van de Amerikaansche boeren omlaag te kunnen drukken. Ook de economische uiteenzettin gen van den president noemt het blad „krasse onzin". Moeten de Duitschers wellicht wer keloos toezien, hoe Engeland Duitsch land met zijn vloot blokkeert en de vrijheid der oceanen tracht te maken tot een „ware groteske". De korte beteekenis der lange rede, aldus de Völkische Beobachter, is, dat Roosevelt aan iedere Duitsche poging om de nazi-heerschappij tot het westelijke halfrond uit te brei den actief tegenstand wil bieden, hetgeen ons niet verder hindert, aan gezien wij, zooals bekend, een derge lijke poging niet eens in den droom zouden hebben ondernomen. Roose velt wil ons voorts niet de controle over de zeeën overlaten. Wij willen haar niet, maar wij willen ook niet, dat Engeland haar o-p terroristische wijze uitoefent. Hij wil Gr.-Britannië iedere slechts mogelijke hulp ver- leenen, terwijl wij daarentegen er een vitaal belang bij hebben dat En geland zoo min mogelijk van deze hulp ontvangt. Zoo staan de zaken., De rest van de rede van Roosevelt kan ons koud laten. Londen en de rede. New York, 28 Mei. (D.N.B.) De United Press meldt uit Londen, dat Britsche officieele kringen vooreerst weigeren een commentaar te geven op de redevoering van Roosevelt met het motief,-dat zij de rede nog niet grondig hebben bestudeerd. Niet- officieel heeft men uitdrukking ge geven aan zijn teleurstelling over de redevoering. Roosevelt heeft Enge- lands nood nauwkeuriger uiteengezet dan ooit een Britsche regeerings- vertegenwoordiger heeft gedaan, maar niet even duidelijk het middel aangegeven hoe de Ver. Staten dit kunnen verhelpen. ^Nader wordt uit Stockholm door het D.N.B. gemeld: Een eigen correspondentie van Aftonbladet uit Londen doet een zekere teleurstelling over de rede van Roosevelt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, dat de rede aan dermate hoog gespannen verwachtingen geen voldoening kon schenken. In offi cieele kringen was het standpunt volgens het blad vanmorgen „tas tend" d.w.z. onzeker. Parijsche bladen en de rede. Parijs, 28 Mei. (D.N.B.) De weer klank in de Parijsche pers over de rede van Roosevelt is gering. De Paris Soir schrijft o.m.: De drang der Amerikanen in de Ver. Staten om hun goederen te willen verkoopen, drijft hen er toe den oorlog te ver lengen. Begrijpt het Amerikaansche volk, dat men zich van dit volk wil bedienen, zooals men dat ook met het Fransche volk heeft gedaan, om de lagere instincten der machthebbers in de Ver. Staten te bevredigen? De indruk in Argentinië. Rome, 28 Mei. (D.N.B.) In Argen- tijnsche kringen heeft, naar Stefani uit Buenos Aires meldt, de vrijmoe digheid verrassing gewekt, waar mede Roosevelt in zijn redevoering beweerde uit naam van alle Zuid- Amerikaansche republieken te spre ken. Teleurstelling in China. New York, 28 Mei. (D.N.B.) Vol gens een United Persbericht uit Tsjoensking hebben kringen alhier uitdrukking gegeven aan hun teleur stelling over de rede van Roosevelt, aangezien de president geen nauw keuriger bijzonderheden heeft gege ven over een Amerikaansche hulp in verband met China. De vloot in uitstekenden staat. Tokio, 28 Mei. (Domei). Kapitein Hideo Hiraide, chef der marine- persafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier, heeft de houding van de Japansche vloot ten aanzien van den tegenwoordigen wereld-toestand in een radio-rede verduidelijkt en heeft de mogelijkheden besproken eener Japansche deelneming aan den oorlog. Er zijn twee mogelijkheden, aldus Hiraide, dat Japan aan den oorlog zou deelnemen en wel 1. In verband met de bepalingen van het driemogendhedenpact, en 2. Een zoodanig economische druk van een groep vijandigè mogend heden op Japan, dat het Japansche recht op bestaan geschonden wordt en dit land gedwongen wordt naar de wapens te grijpen om zich te ver dedigen. Of het zoover zal komen, hangt uitsluitend af van de houding der andere landen ten opzichte van Japan. Het ligt niet in de bedoeling van Japan anderen te stimuleeren, teneinde hun een oorlog op te dwin gen, doch de machtige vloot is waak zaam en voltooit haar toebereidselen om iederen machtigen vijand te be strijden, in de vaste overtuiging van een overwinning. Meer dan 200 Ja pansche oorlogsschepen bevinden zich thans in de Chineesche wateren, terwijl nog ruim 300 andere oorlogs bodems zich op de steunpunten be vinden ter verdediging van het W. deel van den Stillen Oceaan. De kei zerlijke marine is nooit in de geschie denis van Japan in beteren vorm ge weest dan nu en op de steunpunten worden de versterkingen en de noo- dige- inrichtingen voltooid. De keizer lijke marine heeft stellingen opge worpen, welke iederen vijand zouden vernietigen, die Japan zou uitdagen. Er zijn weinig landen ter wereld, die een zoo sterke macht te land, ter zee en in de lucht bezitten. Japan heeft een gevestigde reputatie dat het een sterke land-, zee- en luchtmacht bezit. - Japan gaat er thans toe over om zijn twee voornaamste doeleinden te bereiken, zoo vervolgde Hiraide, n.l. den opbouw van een nieuwe orde in Groot-Oost-Azië en de organisatie van een alles omvattende nationale verdediging, waartoe Japan vier be langrijke punten ten uitvoering brengt: 1. De regeling van de Chineesche kwestie, 2. de aanvulling van de bewapening met het oog op den huidigen we reldtoestand, 3. uitbreiding van de bewapening voor de toekomst, 4. verwerping van de afhankelijkheid jegens Groot:Brittannië en de Ver- eenigde Staten. Hiraide besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Het luchtwapen van de keizer- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 29 Mei: op 8.25 onder 0.11. 2 Juni Eerste Kwartier. lijke vloot bestaat thans uit bijna 4000 vliegtuigen, dank zij de ge meenschappelijke inspanningen van de regeering en het volk. Niemand kan zeggen, dat Japan niet aan den oorlog zal deelnemen, doch wel kan gezegd worden, dat de keizerlijke vloot haar toebereidselen gereed heeft om op te treden, zoodra het zoover gekomen is. Nu de oogen van de wereld gericht zijn op de houding van de Vereenigde Staten en men zich afvraagt, of deze aan den Europeeschen oorlog zullen gaan deelnemen, waarmede de crisis in den Stillen Oceaan verhaast zou worden, wijden de Japansche bladen groote aandacht aa* bovenvermelde rede, die den nadruk gelegd heeft op „de onoverwinnelijke positie van Japan". De Nitsji-Nitsji besluit zijn com mentaar als volgt: Japan verlangt naar vrede in Oost-Azië in het bij zonder en in de wererld in het alge meen. Het heeft niet het voornemen den Stillen Oceaan in verwarring te brengen, maar de Ver. Staten moe ten wel bedenken, dat Japan vastbe sloten is iederen vijand te vernieti gen, die den Japanschen vooruitgang weerstreeft. Een Japansche persstem) Tokio, 28 Mei. (D. N. B.) Het blad Tokio Nitsji Nitsji schrijft over de radiotoespraak van den leider der persafdeeling van het hoofdkwartier van den Tenno het volgende: De tot het Japansche volk ge richte radiotoespraak van kapitein Hiraide heeft niet alleen de duide lijke en vastbesloten houding van dé Japansche marine tegenover de hui dige crisisperiode getoond, doch heeft hiermede tevens ondubbelzinnig de houding van het geheele Japansche empire tot uitdrukking gebracht. Wat heeft in een tijd, zoo vraagt het blad, waarin de golven van den Stillen Oceaan dagelijks hooger op slaan, duidelijker en kalmeerender kunnen werken, dan de verzekering dat Japan's marine in den geest van den grooten admiraal Togo volledig gewapend is om aan iederen toestand het hoofd te bieden? Te oordeelen naar de woorden van Hiraide, is - het niet alleen zeer waarschijnlijk, dat Japan in den geest van het drie- mogendhedenverdrag aan den oorlog zal deelnemen, doch dat het tevens gedwongen zal zijn naar de wapens te grijpen om zich van den economi- schen drjik te bevrijden en het leven van de natie te waarborgen. Dat een dergelijke druk op Japan wordt uit geoefend, is maar al te duidelijk. Iedere Japanner voelt dezen druk. De door Hiraide uiteengezette noodzakelijkheid om het Amerikaan sche en Engelsche economische juk af te werpen vindt bij het Japansche volk van ganscher harte ondersteu ning. Engeland stort na een eeuwen lang luxieus leven thans ineen en Amerika gelooft schijnbaar, zijn plaats te kunnen nnemen, wanneer het de nieuwe ordening van de wereld verhindert. Doch de Ameri kaansche oorlogsophitsers moeten niet gelooven, dat de jdingen zoo eenvoudig zijn, doch zij moeten het zich helder voor oogen stellen, dat hun tot oorlog ophitsende houding op zekeren dag hun eigen welzijn in gevaar zou kunnen brengen. Von Bardossy naar Rome. (D. N.B.) - Naar in welingelichte Hon- gaarsche leringen verluidt, begeeft de Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche za ken, von Bardossy, zich Dinsdag voor een officieel bezoek naar Rome. Straatversperringen op open bare wegen. (D.N.B.) - De staats courant van Gibraltar heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de militaire overheid het recht krijgt straatversperringen op openbare wegen aan te leggen. Er zal ter stond begonnen worden met den aanleg. t vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1