DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Japansch-Nederlartdsch-Indische onderhandelingen. De Indische autoriteiten van onoprechtheid beschuldigd. De strijd in Kreta nadert zijn einde. De buitenlandsche politiek van Japan. De Italiaansche actie op Kreta. van 21.51 tot 5.24 van 21.52 tot 5.23 van 21.53 tot 5.23. op 11,35 onder 1,23 op 12.47 onder 1.53. 2 Juni Eerste Kwartier, AIiKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 127. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Drie bladen. Zaterdag 31 Mei 1941 Tokio, 30 Mei. (D.N.B.) De Ne derlandsche delegatie, die de eco nomische onderhandelingen met Japan leidt, heeft, aldus een bericht uit Batavia, bekend gemaakt, dat het Nederlandsch Indië onmogelijk is een beslissend antwoord op de Japansche voorstellen nog in den loop van deze week te geven. Er werd geweigerd een nadere ver klaring af te leggen. Japan wacht af. Tokio, 30 Mei. (D.N.B.) Wij wach ten af, of de Nederlandsch Indische regeering haar oprechtheid zal toonen ten aanzien van Japan, al dus de woordvoerder van het bu reau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heden tegepover de buiten- landsche dagbladcorrespondenten, toen hem vragen werden gesteld over den onderhandelingen te Ba tavia. De woordvoerder beschul digde de Nederlandsch-Indische autoriteiten van gebrek aan op rechtheid, waarbij hij er op wees, dat de Nederlandsch-Indische auto riteiten in strijd met hun belofte geweigerd hebben Japan sommige materialen te leveren. De olie-on derhandelingen zijn voorloopig tot een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier echter aan toe: Wij wenschen meer olieen daaromtrent gaan de onder handelingen met de Nederlandsch Indische autoriteiten verder. Wat de olie verder betreft verklaarde de woordvoerder, dat de Nederlandsch Indische autoriteiten tijdens de be sprekingen, voorloopig beloofd hebben meer olie aan Japan te le veren. De woordvoerder weerlegde de Nederlandsch Indische bewering, dat de rubber en olie, die Japan van Nederlandsch Indië koopt naar Duitschland en Italië worden ge zonden, via Siberië, zeggende: „Ja pan gebruikt in werkelijkheid in zijn binnenland alle rubber en olie, die in Nederlandsch Indië worden gekocht". Op het doode punt. Tokio, 30 Mei. (D.N.B.) De eco nomische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch Indië zijn naar Domei uit, Batavia meldt definitief op het doode punt aangekomen. Men ziet van Japan sche zijde geen mogelijkheid meer om deze situatie gezien de houding der Nederlandsch Indische autori teiten, te wijzigen. Deze autoritei ten moeten beschuldigd worden zoo zegt Domei, van onoprechtheid en volkomen afhankelijkheid van Engeland en Amerika. Japansche persstemmen over de onderhandelingen. Tokio, 30 Mei. (Domei). In een commentaar op het „hoogst critieke stadium" dat bereikt is in de on derhandelingen te Batavia wordt in de bladen van het Asaho Sjimboen concern geschreven, dat het bestuur van Ned. Indië na de ineenstorting van Nederland een houding aan den dag heeft gelegd, uitgaande naar het streven naar een rationeele aanpassing der economische be trekkingen met Japan. Later werd de Nederlandsch Indische houding echter strakker, waarbij een krach tige economische druk gestadig werd uitgeoefend door Groot Brit- tannië en de Vereenigde Staten te gen Japan. In September j.l. zond de Japansche regeering Isjizo Ko- bayasji, den minister van handel en industrie, als specialen afgezant naar Batavia voor het voeren van economische onderhandelingen met de Nederlandsch Indische autori teiten voor de wederaanpassing van de economische betrekkingen tus schen de beide landen langs vreed zame wegen. Kenkisji Josjizawa, de vroegere minister van buiten- landsche zaken,' is in December j.i. naar Batavia gezonden door de Ja pansche regeering als opvolger van Kobayasji, die naar Tokio was te ruggekeerd, na een gedeeltelijke overeenkomst met. het Nederlandsch Indische bestuur tot stand te heb ben gebracht. f De anti-Japansche houding van het Nederlandsch Indische bestuur is van dien aard, aldus de genoem de bladen, dat het weigert in strijd met zijn belofte, materialen aan Japan te leveren. Tien dagen zijn verstreken zonder eenig antwoord van de Nederlandsche regeering sedert de vice-minister van buiten- landsche zaken, Ohasji, den Nedèr- landschen gezant, generaal Pabst, op 19 Mei uitnoodigde een bezoek te brengen aan het departement van buitenlandsche zaken en de Nederlandsche regeering verzocht haar houding jegens Japan te her zien. De Asahi Sjimboen voegt hier aan toe: Een uiterst delicate toestand kan zich ontwikkelen al naar ge lang van het antwoord der Neder landsche regeering, dat binnën af- zienbaren tijd kan komen. De Kokoemin Sjimboen ver klaart, dat Japan gedwongen zou kunnen worden „belangrijke be sluiten te nemen" op grond van de komende stappen van Neder landsch Indië met inbegrip van Duitsche soldaten op beestachtige wijze verminkt. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 30 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De op 20 Mei met een reusachtige landing vanuit de lucht begonnen operaties ter verovering van het Britsche bolwerk Kreta naderen haar einde. De vijandelijke tegenstand is overal ineengestort. De in het W. deel van het eiland gevormde aan valsgroep, bestaande uit valscherm en bergtroepen heeft na zware ge vechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vijand ver slagen en uit elkaar gedreven. De vereeniging met de parachutisten bij Rethymno, die zich meer dan acht dagen dapper gehandhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich voltrokken. Parachutisten veroverden bij taai verzet van den vijand de stad en het vliegveld He- rakleion. De bevelvoerende generaal der Grieksche strijdkrachten bij Herakleion heeft capitulatie aange boden. Het Duitsche luchtwapen on dersteunde de gevechten door onop houdelijke aanvallen op terugtrek kende vijandelijke marschcolonnes, troepenconcentraties en haarden van tegenstand. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen en stuka's ver pletterden in voortdurenden aanval Britsche en Grieksche afdeelingen. Onze operaties werden door Italiaan- sche zee- en luchtstrijdkrachten on dersteund, waarbijItaliaansche tor pedobooten zich bijzonder onder scheidden door haar uitermate dap per optreden. Bovendien landden Italiaansche troepen Woensdag op het O. gedeelte van Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het westen op. De overblijfselen van de uiteen geslagen Britten vluchten, achter volgd door onze troepen, naar de zuidkust om zich door nachtelijke in scheping aan voortzetting van den strijd te onttrekken. Talrijke gevan- een terugroepen van den Japan- schen specialen afgezant, Kenkisji Yosjizawa, uit Batavia. Onnoodig te zeggen, dat eenige derde mo gendheden achter de anti-Japan sche houding staan, welke wordt aangenomen door Nederlandsch Indië. Alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen eener mogelijke mislukking van \e besprekingen te Batavia moet echter gedragen worden 'door Nederlandsch Indië. Het blad gelooft, dat Japan zal overgaan tot volledigen opbouw van een sfeer van gemeenschap pelijke welvaart in groot Oost- Azië op een andere wijze. DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN HET EILAND KRETA. Kreta is het grootste eiland van Griekenland, de Grieken noemen het Kriti (Kryt- eiland(, de Turken Kirid, de Italianen in navolging van de Venetianen Candia van het Byzantynsche „Chandax" dat gracht beteekend. Naar het D. N. B. mieldt blijven de Duitsche operaties op Kreta goeden voortgang maken; de Britsche troepen trekken terug op nieuwe stellingen. De steden Canea en Kandiai zijn reeds door de Duitsche weermacht bezeti. Wij geven vanuit anea eenige vliegafstanden aan dn kilometers naar strategische punten gelegen in de Oostelijke bekken van de Middeltandsehe zee. Kretal zal voor de spilmogendheden een nieuwe voorpost worden voor de komende operaties in Noord-Afrika. genen zijn gemaakt, en omvangrijk materiaal buitgemaakt, waaronder talrijke pantser- en vrachtauto's, dertig lichte en zware stukken ge schut, benevens groote voorraden. Duitsche en Italiaansche gevangenen zijn bevrijd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in de Straat vaii Caso Britsche zeestrijdkrachten aangevallen en twee torpedojagers tot zinken ge bracht. Stuka's vernietigde in de wateren rondom Kreta twee koop vaarders van 1600 brt.. in totaal, benevens een kust- en patrouille vaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid van artillerie en ver kenningstroepen bij Tobroek. Op zee rondom Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen ten westen van de Pentland Firth een groote vrachtboot met bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen'nacht heeft het luchtwapen ondanks ongunstige weersomstandigheden haveninstal laties aan de Engelsche zuidkust ge bombardeerd. Een patrouillevaartuig, dat voor de Fransche kust door drie Britsche snelbooten werd aange vallen, heeft door geschutvuur een snelboot tot zinken gebracht en een andere zoo zwaar beschadigd, dat men verwachten kan, dat zij verloren is. De vijand heeft zich overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duitsch gebied "gewaagd. Bij de gevechten op Kreta zijn •Duitsche soldaten, nadat zij gewond v/aren, op zoo beestachtige wijze ver minkt, als in den loop van dezen oorlog tot dusver slechts in den veldtocht tegen Polen is voor gekomen. De Duitsche weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridderlijkheid in den strijd bewaard blijven. Met de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze barbaarsche verminkingen aansprakelijk is, of de schuldige bewoners treffen. Er be staat geen twijfel, dat de even on zinnige als leugenachtige bewering van den Britschen premier, Chur chill, dat Duitsche soldaten in uni formen van den tegenstander uit vliegtuigen zijn gesprongen, groo- tendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden. Een verduidelijking door Matsoeoka. Tokio, 30 Mei (D.N.B.) In zijn of- ficieele verklaring over de Japan sche buitenlandsche politiek, waar in hij, zooals reeds gemeld, het drie- mogendhedenverdrag als onveran- derlijken grondslag van die politiek aangaf, heeft minister Matsoeoka de volgende samenvatting gegeven: 1. De fundamenteele politiek van Japan staat sedert langen tijd vast. Zij heeft geen enkele wijziging on dergaan. 2. Sedert het tot stand komen van het driemogendhedenverdrag is dit verdrag de hoeksteen der Japansche buitenlandsche politiek. Bij verschil lende gelegenheden hebben, aldus Matsoeoka, de minister-president en ik dat duidelijk gemaakt. Er heeft zich niet de geringste afwijking van dezen koers voorgedaan. 3. Het is derhalve onjuist te ge- looven, dat Japan zijn verplichtin gen, voortvloeiende uit het pact van drie, niet zal nakomen. 4. Zooals reeds vaker met klem verklaard is, volgt Japan tegenover de Zuidzee een vredelievende poli tiek. Indien echter onvoorziene in ternationale gebeurtenissen de toe passing dezer politiek zouden ver hinderen, dan zou Japan gedwongen kunnen zijn zijn houding te herzien. Rothschild in Bilbao. (D.N.B.) - Komende uit Frankrijk is in Bil bao de bekende bankier Rothschild gearriveerd. Op grond van de nieu we Fransche Jodenwet heeft bij zijn bankzaak in Frankrijk moeten op geven. Rothschild zal zich op de Monte Albertia, een klein vracht- schip, naar de Ver. Staten begeven. Britsche torpedojager in de lucht gevlogen. Italiaansch legerbericht. Rome, 30 Mei. (Stefani). In zijn legerMsricht no. 359 maakt het Ita- iiaanscne opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 30 Mei hebben Italiaansche luchtformaties de haven werken van La. Valetta op Malta ge bombardeerd. In Noord-Afrika: Activiteit van artillerie en patrouilles in den sector van Tobroek. Italiaansche luchtfor maties bombardeerden vijandelijke inrichtingen en schepen in de haven van Tobroek. Twee hulpvaartuigen en een schip van 2.000 ton werden tot zinken ge bracht. Een benzine-opslagplaats werd vernield, andere luchtformaties bombardeerden concentraties van ge motoriseerde strijdmiddelen en muni tiedepots in de omgeving van een versterking. Italiaansche jachtvliegtuigen ver dreven Britsche toestellen die Ben- ghasi probeerden aan te vallen. Twee vijandelijke machines werden neergehaald. Op Kreta overvielen onze landingstroepen den vijand en maakten eenige honderden krijgsge vangenen,- alsmede een aanzienlijke buit aan wapens en munitie. De krijgsverrichtingen worden met doel- treffenden steun van de luchtforma ties voortgezet. Vijandelijke vloot- strijdkrachten, herhaalde malen aangevallen door de Italiaansche luchtmacht in het O. deel van de Middellandsche Zee zooals ver meld in het legerbericht van gisteren zijn bezig zich ijlings terug te trekken naar Alexandrië. Zij staan bloot aan voortdurende bom bardementen door onze vliegtuigen. De vijandelijke torpedojager Har- ward werd door onze toestellen ernstig getroffen en is in de lucht gevlogen. Men is bezig de drenke lingen te redden. Tot dusver werden 229 zeelieden uit het water opge haald, van wie 26 ernstig gewond waren. Ten zuiden van Syracuse werd het tot een convooi behoorende schip Comte Rosso getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In Oost-Afrika heeft de vij#nd, gesteund door vliegtuigen, opnieuw onze verschansing van Uolchefit, ten noorden van Gondar, aangevallen. Onze troepen deden een snellen tegenaanval, waarbij zij den vijand verdreven en hem zware verliezen toebrachten. Hoe de Italianen op Kreta landden. Rome, 30 Mei (Stefani). De ont scheping van Italiaansche troepen op het eiland Kreta wordt door de Italiaansche bladen druk bespro ken. Zij wijzen 'óp de beslissende beteekenis van de Italiaansch Duit sche samenwerking in den strijd om Kreta. De ontscheping was mogelijk, dank zij een nieuwe en schitterende operatie van de Italiaansche vloot, die zich een weg wist te banen door den gordel van Engelsche vlooteska- ders, welke tot opdracht had iedere poging van dien aard tegen eiken prijs te verhinderen. De Engelsche schepen die de landing wilden ver hinderen hebben het zwaar te ver duren gehad. Vier kruisers werden door bommen en torpedo's getrof fen en weer moest het Engelsche es kader zich ijlings verwijderen om een ramp te voorkomen. De ont scheping vórmt een nieuw bewijs voor de volmaakte samenwerking der strijdkrachten van de as. De Britsche strijdkrachten zijn thans in een zeer gevaarlijke positie ge raakt. De Duitsche troepen, die het W. deel van het eiland bezet hou den en de Italiaansche troepen die aan de O. kust ontscheept zijn, zul len de Engelschen in een tang knij pen. Italiaansche duikbooten behouden teruggekeerd. Rome, 30 Mei (D.N.B.) De oor logscorrespondent van de Popoio di Roma, die zelf aan boord van een duikboot vanuit Massoea naar Italië is teruggekeerd, meldt, dat alle Italiaansche duikbooten, die des tijds in de Roode zee hebben geope reerd, behouden in een Italiaan sche haven zijn aangekomen. U-it het bericht blijkt, dat deze groep Italiaansche duikbooten de voor de haven van Massoea krui- VERDUISTERINGS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 1 Juni: 2 Juni: Maans op- en ondergang 31 Mei: op 10.27 onder 0.49 1 Juni: 2 Juni: WEGENS PINKSTEREN ZAL DEZE COURANT MAANDAG A.S. NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. DE REDE VAN EDEN. Berlijn, 30 Mei (A.N.P.) In Ber- lijnsche politieke kringen formu leerde men zijn antwoord op de gisteren door Eden gehouden radio- 1 rede algemeen in dezen zin, dat het oordeel van Eden en zijn land niet al te veel gevraagd zal worden voor hetgeen Duitschland na den oorlog zal doen of laten. Men acht de door Eden geformu leerde vredesdoelen te belachelij ker, omdat ze zijn uitgesproken door den vertegenwoordiger van ean land, dat verantwoordelijk was voor den vrede en het economische leven na den vorigen oorlog. In de Wilhelmstrasse zeide men, dat een bouwmeester, die getoond heeft een knoeier te zijn, nauwelijks de man kan zijn, die de schetsen voor een nieuw groot gebouw moet maken. Belangwekkend is ook, zoo voegde men hieraan toe, de gedach- tengang van Eden over aangelegen heden van binnenlandsche politiek. Want alles, wat hij thans gezegd heeft, schijnt hem eerst in de ge dachten te zijn gekomen, nadat de oorlog den moeilijken socialen toe stand in Engeland zeer scherp heeft aangetoond. Maar van beloften al leen kan een land niet leven. Het is ook typisch Engelsch, dat men in dit stadium van den oorlog weer mooie beloften voor de Arabieren heeft. De geschiedenis heeft reeds duide lijk bewezen, wat de volken aan Britsche beloften hebben. Misschien is de Britsche minister van buiten landsche zaken kort van geheugen, maar de volken, die gedurende de laatste eeuwen door Engeland be drogen zijn, herinneren zich de din gen zeer goed. DE ZAM-ZAM. Berlijn, 30 Mei (A.N.P.) Op een desbetreffende vraag is vandaag in de Wilhelmstrasse geantwoord, f dat een Egyptisch protest tegen het tot zinken brengen van het onder Egyp tische vlag varende s.s. Zam-Zam tot dusverre niet te Berlijn is ont vangen. Men neemt aan, dat Zweden zich voor het overbrengen van een dergelijk protest onbevoegd heeft verklaard. SABOTAGE IN PALESTINA. Teheran, 30 Mei (D.N.B.) Volgens berichten uit Palestina is daar op nieuw sabotage gepleegd in opslag plaatsen voor petroleum en muni tie. Er braken branden uit, die tot op grooten afstand te zien waren. Uit Amman wordt gemeld, dat op nieuw Transjordanische officieren, die weigerden met de Britsche troe pen tegen Irak te vechten, gearres teerd te zijn. De aan Engeland on- derhoorige Emir Abdoellah heeft zijn vlucht voortgezet en zou te Je ruzalem zijn aangekomen. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e blad. sende Engelsche vloot heeft kunnen passeeren, op open zee kon komen en na een maandenlange reis rond om Afrika een Italiaansche haven heeft bereikt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1