Bonnen alleen geldig tijdens distributie periode. Bonnen voor centrale keukens. Auto met bestuurder te water. TIJDSCHRIFTEN TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURABT VAN ZATERDAG 91 MEI 1M1. OP DE GROOTE KAMPEERTERREINEN OP.DE VELUWE is men bezig, in ver band met de a.s. Pinksterdrukte, de slaapplaatsen voor de kampeerders, daar deze des nachts tusschen 12 en 4 uur niet in de open lucht mogen vertoeven, in orde te brengen. Ook in .schuren van boerderijen in de omgeving worden slaapplaatsen ingericht. Een en al bedrijvigheid voor een der schuren, om de kampeerders netjes te kunnen ontvangen. (Polygoon) HET HELDHAFTIG OPTREDEN DER DUITSCHE VALSCHERMTROEPEN BIJ KORINTHE. De eerste gevangen genomen Engelschen worden binnengebracht. (Hoffmann) Een toelichting. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de afschaffing van de gewoonte, om boniien nog eenige dagen na afloop van de distributieperiode, voor welke zij zijn geldig verklaard, te'la ten gebruiken (zie de uitvoeri ger mededeeling aan het hoofd van de bonaanwijzingen) geen verdere beperking voor den consument beduidt. Deze maat regel vindt haar uitsluitend mo tief in administratieve rede nen, n.l. dat het bij het vrij groot aantal artikelen, dat on der de distributieregelmg valt, samen ongeveer dertig, allengs zoowel voor het publiek als voor den detaillist zeer moeilijk werd hierin orde op zaken te houden. Eenige administratieve vereenvoudiging werd dringend gewenscht. Wat ingenomen wordt. Het A.N.P. meldt uit Am sterdam: Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren ten aanzien van het gebruik van aardappelen voor den Zondag, heeft het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogs tijd bepaald, dat voor het ver krijgen van een knipkaart voor 6 dagen voorloopig' de volgen de distributiebons zullen wor den ingenomen: Y aardappel bon, 1/3 peulvruchtenbon, J/4 boter- en of vetbon en 3 vleeschbonnen. Voor al deze categorieën worden wisselbons uitsluitend geldig bij de cen trale keukens afgegeven. JOHANNA NABER OVERLEDEN. De bekende letterkundge mej. Jo hanna W. A. Naber, die tevens als strijdster voor de vrouwenbeweging grooten naam had verworven, is gisteren in den hoogen ouderdom van 82 jaren ontslapen. Johann-a Naber werd 25 Maart 1859 te Haarlem geboren. Na in Am sterdam de H.B.S. te hebben door- loopen, bezocht hij de afdeeling kunstnaaldwerk van de rijksschool voor kunstnijverheid en de eerste kook- en huishoudschool aldaar. Mej. Naber is bestuurslid geweest van verschillende onderwijscommis sies en van vereenigingen op het ge bied der vrouwenbeweging. Zij was viee-presidente van den nationalen vrouwenraad van Nederland en oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Tweemaal werd zij be kroond met Teylers gouden me daille. Voorts was zij eere-lid van de Nederlandsehe vereeniging voor vrouwenbelangen, zoomede ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vooral in de laatste veertig jaren zijn verscheidene letterkundige wer ken en geschiedkundige publicaties van haar hand verschenen. Het stoffelijk overschot wordt Dinsdag a.s. te 12 uur op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen in den Haag ter aarde besteld. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Op de Oldenzaalschestraat te Hen gelo werd de 64-jarige B. Hobbelink uit Enschede, na een bezoek per fiets aan zijn zoon, door een auto gegre pen en gedood. Bij het oprijden van de straat weifelde de man, wilde terugkeeren, doch werd door de snel rijdende auto gegrepen en in een sloot geslingerd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Hulp kwam te laat. Tegen middernacht is op de Prinsengracht, nabij de Leidsche straat te Amsterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Een 33-jarige in woner van Arnhem is ter - plaatse met een auto, die hij trachtte te keeren, te water geraakt. Hoewel zich aanstonds drie menschen te water begaven, mocht het hun niet gelukken den autobestuurder uit den wagen, die snel gezonken was, te bevrijden. Eerst na ruim ander half uur, toen de auto door de brandweer boven water was ge bracht, gelukte het om den man, die inmiddels overleden was, op den wal te brengen. Het was omstreeks kwart voor twaalf, dat voorbijgangers werden opgeschrikt door een plans in het water, gevolgd door een hevigen gil. Het bleek hun, dat een auto, die op de Prinsengracht, nabij het theater „De Uitkijk" geparkeerd was, in de gracht was gereden. Langs den waterkant stond een vrouw, die later de echtgenoote bleek te zijn van den bestuurder en luide om hulp riep, waarbij zij pogingen deed om in het water te springen. Men wist haar evenwel tegen te houden en bracht haar in een woning binnen. Inmiddels had zich een koetsier van de Amsterdamsche Rijtuig maatschappij, die met een bestel wagen van de posterijen reed, te water begeven. De man, die lid van de reddingbrigade is, zwom naar de auto, waarvan hij het portier trachtte te openen, hetgeen hem niet mocht gelukken. Daarop be gaven twee andere mannen zich eveneens te water en poogden met vereende krachten den bestuurder uit zijn benarde positie te verlos sen, maar welke pogingen men ook in het werk stelde, het mocht niet baten en men moest lijdzaam toe zien dat de auto hoe langer hoe meer in de diepte verdween, zon der wat men ook maar iets voor den bestuurder kon doen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer verscheen spoedig met een kraanwagen. Ook de G. G. en G. D. was binnen weinige oogen- blikken ter plaatse met behulp van schijnwerpers werd de plaats des onheils verlicht. Het duurde evenwel meer dan een uur, voor dat men een gedeelte van de ge zonken auto weer boven water had. De achterzijde van de auto kwam het eerst boven het water vlak uit. Men is daarop met een roeiboot en met ladders naar de auto gegaan en eerst na geruimen tijd mocht het gelukken de portie ren te openen, waarna men het stoffelijk overschot van den be stuurder bevrijden kon. Het is naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat de man onder drankinvloed verkeerde en daar om niet in staat was de auto te besturen, om welke reden zij ge weigerd had in de auto te stappen. Zij trachtte haar man te bewegen de auto te laten staan, doch hij sloeg dezen raad in den wind en stapte zelf toch in en wilde de auto keeren, waarbij hij pardoes in het water reed. De autobestuurder woonde tot voor enkele maanden hier ter stede aan de Weesper- zijde, doch was daarna te Arnhem woonachtig. Met zijn vrouw was hij voor zaken naar de hoofdstad gekomen.. Hij laat twee kinderen, resp. 3 en 1Y. jaar oud, na. Doove mam overreden. - Op den onbewaakten overweg onder Voorstonden bij Zutfen -is de 68- jaxige doove landbouwer H. Bar- mentloo uit Stonden onder een losse locomotief geraakt. Het slachtoffer was terstond dood. DE MAASTUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Ter bescherming van den oever bij het linker ventilatiegebouw, voor zoover deze oever nog niet van kademuur is voorzien, worden zinkstukken aan gebracht, welke met steenen verzwaard tot zinken worden ge bracht. (Polygoon) OVERTREDINGEN DISTRIBUTIE- EN HAMSTERWET. De speciale dienst van de ge- meente-politie te Heerlen heeft de laatste dagen eenige malen een goeden slag geslagen ten aanzien van overtredingen van de distri butie- en hamsterwet. De handelaar R. werd betrapt op een viervoudige textielovertre- ding, in verband waarmed hij werd gearessteerd en ingesloten. Op verzoek van de politie te Heerlen werd de handelaar L. W. te Amsterdam gearresteerd en op transport naar Heerlen gesteld. Een groote partij textielwaren werd m besla'g genomen. De politie arresteerde voorts van der L. en P. te Heerlen. De eerste had 's nachts bij P. een doos met honderd dubbele stukken Sunlightzeep uit een magazijn ge stolen, waarvan P. aangifte deed bij de politie, echter nadat van der L. reeds was gearresteerd. Bij het verhoor bleek van diefstal geen sprake te zijn. Van der L. en P. dreven namelijk samen een be langrijken kettinghandel en P. was van de daden van Van der L. ge heel en al op de hoogte. Wegens overtreding van de crisiswet zijn beiden ingesloten; P. bovendien wegens het doen van een valsche aangifte. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en men verwacht, dat binnen enkele dagen meer arrestaties zullen volgen. DRIE PEUTERS WILDEN NAAR FRANKRIJK. Drie broertjes uit den Bosch, van wie de oudste .zeven jaar, de middel ste vier en de jongste drie jaar oud was, zijn op weg geweest naar Frankrijk, ten einde daar hun vader te bezoeken, die daar werkzaam is. Ze vonden het zoo erg, dat ze be sloten naar hem toe te gaan en hem mee terug te brengen. Gedrieën zijn de hummels op stap gegaan, nadat ze op initiatief van den oudste hun spaarpotten er aan had den gewaagd. Nadr hun meening met voldoende geld op zak om de verre reis te maken, kochten ze aan het station een perronkaartje en klom men in den eex'sten trein den beste, die er aan kwam. Een controleur maakte echter on verwacht een einde aan de uitvoe ring van hun kordate plan. Want toen hij de perronkaartjes zag en vroeg wat de peuters wilden, wist hij al heel spoedig, wat hem te doen stond. Het drietal dat tranen met tuiten huilde, werd naar het bureau van den stationschef gebracht. De groote man met de roode pet en de gouden biezen prees het trio om hun liefde, maar bracht het tevens aan het verstand, dat kleine hummels be ter doen met bij moeder thuis te blijven dan vader in een vreemd land te gaan zoeken. Hij waarschuw de de politie, die de knapen weer bij moeder bsaoht» SUCCESSEN VAN ZAANDAMS RECHERCHE. Arresteerde de Zaandamsche re cherche Donderdagavond een drietal Zaandammers, dat zich schuldig ge maakt had aan diefstal en heling van partijen olie, toebehoorende aan de oliefbrieken Het Hart en de Zwaan, gisteren sloeg zij een nog beteren slag. Zij legde de hand op den der tigjarigen Zaandammer K., die on geveer een jaar lang in Zaandam sche zaken inbraken gepleegd heeft. Bij een huiszoeking in zijn woning kon de politie eenige autoladingen gestolen goederen terugvinden. De collectie varieerde van een kachel en een naaimachine tot doozen laurier drop. K. bekende reeds een tiental inbraken: van verscheidene heeft de politie nimmer aangifte gekregen. In den afgeloopen nacht heeft de recherche bovendien nog een man aangehouden, die per schuitje een partij duur gekocht bedorven var- kensvleesch vervoerde. Vermoedelijk beeft de recherche vanmorgen ook een diefstal van een kalf binnen wei nige uren tot klaarheid gebracht. Het beest was uit het veld gestolen na ter plaatse geslacht te zijn. Bij een harer bekenden vond de recherche van morgen een kalfshuid en kalfspoo- ten.- Hoewel de man zegt van den diefstal niets af te weten, heeft de recherche hem in arrest gehouden. Bij een rijwielhandelaar hier ter stede werden tenslotte tweehonderd rijwielbanden in beslag genomen, die clandestien in voorraad werden ge houden. DE SLUIKHANDEL IN ROGGE. Nieuwe arrestaties. Het onderzoek in de zaak van den sluikhandel inrogge met als doel groote hoeveelheden in België bin nen te smokkelen, heeft het nieuwe arrestaties geleid. De opsporingsambtenaren en mare chaussees hebben nog twee personen aangehouden, die betrokken zijn bij het koopen tegen hooge prijzen van rogge te St. Michielsgestel en Berli- cum en in verband met den ver koop van roggemeel aan bakkers. Thans is op twee Tilburgenaren de hand gelegd, terwijl verwacht kan worden, dat nog meer personen zullen worden gearresteerd. In to taal zitten, thans reeds acht delin quenten in verzekerde bewaring. Het geheele complot zal zich voor den economischen rechter te Den Bosch hebben te verantwoorden. Uit 3e verdieping gevallen. - Gisteren is een 52-jarige vrouw in haar woning aan de Vredenoord- kade te Rotterdam bij het ramen- zeemen uit die tweede etage op straat gevallen. De vrouw kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een sehedeltoasis&acttuur bekwam. Zij werd in zorgwekkenden toestand raar het ziekenhuis Bergweg ver voerd. DE BEKENDE SCHAATSENRIJDSTER Gonne Donker is te Ilpendam in het huwelijk getreden met m-r. H. Zwarensteyn. Onder een eerepoort van schaatsen verlaat het bruidspaar -heti raadhuis. (Polygoon)' C.A.O. IN CARTONNAGE- INDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars deelt in de Nederlandsehe Staats courant mede, dat door de Vereeni ging van cartonagefabrikanten in Nederland, den Algemeenen Ned-er- landschen Typografenbond, den Ne- derlandschen Christelijken Graf ij, schen .Bond en den Nederlandschen' Katholieken Grafischen Bond is in gediend een verzoek tot verbindend verklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de cartonnage-industrie. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen van 5 Juni tot 26 Juni 1941 worden ingebracht bij het college van rijksbemidde laars. DIEFSTAL IN MEUBELZAAK. De recherche te Groningen heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een inbrekersbende, die verscheidene diefstallen op haar geweten heeft. Uit twee opslagplaat sen van een meubelzaak werden al lerlei goederen weggehaald. Dit ge schiedde zelfs overdag. Gearresteerd 2ijn de 19-jarige C. M. K., de 17- jarige H. M. L., de 19-jarige J. J. Fr. en de 21-jarige R. J. M., allen uit Groningen. De hoofddaders, de 25-jarige N. en de 22-jarige van O. waren er van doorgegaan, doch zijn te Rotterdam gearresteerd. Een groot deel der gestolen goe deren is in beslag genomen. Jongen door auto-bus aange reden en gedood. - Donderdagmid dag is de dertienjarige W. uit Ha- zerswoude te Leiden door een auto bus aangereden. De jonge wilde voor de bus oversteken. Hij werd gegrepen en is tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. INLEVERING IN VERBAND MET DE A.S. FEESTDAGEN. De leider van den distributiedienst ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de a.s. feestdagen de navolgen de regeling is getroffen voor bet in leveren der opplakvelleïK De detaillisten, grossiers en in stellingen, die wegens de sluiting van het distributiekantoor hun op- plakvelle-n niet op Maandag 3 Juni ajs. künnen inleveren, zijn hiertoe in de gelegenheid op Dinsdag 3 Juni a.s. Alkmaar; 31 Mei 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. „Aistm", geïll. maandschrift, In het Juni-nummer komen o.a. voor een novelle van Albert Hel man, ontleend aan zijn binnenkort te verschijnen boek; een grappige geschiedenis van Arthur Conan Doyle; een tragisch verhaal van Arthur Schnitzler, -en en goede schets van Willem Kramer. Onder de kleinere bijdragen noemen wij die van Guus Betlem Jr., Anton Tsjechow, J. C.. van der Bilt, Karei Drielsma en Margriet de Sablonière. „Vergane glorie" behandelt vroege re sensationeele uitvindingen. Behalve de mooie foto's en de illustraties van Ch. Boost, W. Biel- kine, Jan Bons, Ten Harmse van der Beek, Henk Kabos e.a., bevat het blad nog een „zedepreek" over De Pokeraar en verder de gewone vaste rubrieken,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5