STAD EN OMGEVING AGENDA. KIJKEN is KOOPEK »i CLOECE Uitreiking diploma's typografen. KERK EN SCHOOL. Landdag te Heiloo. LAATSTE BERICHTEN PUBLICATIES AMSTERDAMSCHE BEURS BURGERLIJKE STAND 2 Alkmaar, Dinsdag. DE PINKSTERDRUKTE. De Pinkster is droog verloopen, Pinksterstormen zijn uitgebleven. Het zonnetje heeft beide dagen onze aardbewoners verwarmd, al was het door den killen noorden wind, uit de zon, koud. Hoewel het dus voor het strand niet zoo gunstig was, werd desondanks Egmond, Bergen aan Zee en Camperduin door honderden bezocht, al was het daar niet zoo druk als dit het geval was, toen het autoverkeer een be langrijk aantal bezoekers bracht. Toch kan verklaard worden, dat Pinkster 1941 weer bewezen heeft, dat ons volk, als de gelegenheid daar is, strand en zee lief heeft. In Bergen aan Zee is voor het bad bedrijf thans slechts een klein gedeelte van het strand in gebruik. Dit is ongetwijfeld voor het seizoen een handicap, maar gezien de hui dige omstandigheden valt daaraan weinig te veranderen. Nu er op den weg nagenoeg geen autoverkeer is, is het rijwielverkeer wel zeer sterk toegenomen en zou het op den weg van Bergen naar Bergen aan Zee een uitkomst zijn wanneer op zulke drukke dagen de weg ook door wielrijders ge bruikt mocht worden. De politie heeft echter instruc ties dat dit niet mag. Vanaf Bergen aan- Zee tot Bergen is er rechts van den weg nog een flink wandelpad en links een rijwielpad. Dit rijwiel pad is met drukke dagen overbe last, desondanks wordt dit wandel pad in beide richtingen ook door wandelaars gebruikt. Ook dit mag niet en het zou zeker wenschelijker zijn wanneer de politie dit tegen ging inplaats van angstvallig er voor te waken, dat een wielrijder op den ongebruikten rijweg rijdt. De hotels te Bergen aan Zee wa ren druk met weekenders bezet. Ook in vele pensions was dit het geval. De laatsten moesten echter ervaren, dat het met de bonnen niet wel mogelijk is de gasten te verzorgen. In Bergen-Binnen, dat schitterde in het lichte zomergroen, was het vooral gister buitengewoon druk. Hoewel het dansverbod nog van kracht is, waren de Rustende Jager en Duinvermaak, waar amuse mentsmuziek werd gegeven, het centrum van de gezelligheid. Ook in andere gelegenheden werd prettige muziek gegeven, terwijl in den speeltuin „de Bedriegertjes" de jeugd zich kostelijk vermaakte. De bieromzet was zoo groot, dat in verschillende gelegenheden van daag ruimere voorraden moesten worden aangevoerd. Dit was ook het geval met de melk en karne melk, terwijl de banketbakkers Zondag en Maandag enorm veel hebben omgezet. Ook de oliebollen- kraam aan het einde van de Bree- laan was gisteravond uitverkocht. Het nieuwe hotel-café-restaurant in huize Kinheim mocht zich in de belangstelling van velen verheu gen, terwijl de exploitanten van rijwielstallingen goede zaken maak ten, evenals de palingkraam. In de stad boekten de bioscopen een druk bezoek, terwijl gister ook Alkmaar door velen uit de omge ving werd bezocht. Het verbod om zich tusschen 12 en 4 uur» 's nachts op straat te be vinden, had tengevolge, dat ook deze Pinkster gebroken werd met NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Mei 1941. In den loop der maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd 203.554,71 en terugbetaald 146.886,71. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans r' 3.265.351,20. Het aantal in den loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 61. Ingetrokken werden 73 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 14009. Van dit aantal behooren 9099 aart personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2990 aan personen 'elders woonachtig en 1920 aan schoolspaar- aers. Onder de in Mei uitgereikte nieu we boekjes zijn begrepen 3 boekjes voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de spaarbank een eersten inleg van 1, De lediging in den loop der maand Mei van 146 spaarbusjes leverde een bedrag van f 1778,77 aan kleine besparingen op. WERK OPGEDRAGEN. B. en W. van Alkmaar hebben de uitvoering van de rioleerings- en bestratingswerken ten Z. W. van den Bergerweg behoudens goed keuring van den Algemeen Ge machtigde voor de Bouwnijverheid en den Wederopbouw opgedragen aan J. Koosloot, te Bergen. (N.-H.) TOEN WIJ DAKLOOS WAREN Onder dit opschrift schrijft de Amersfoortsche Courant het vol gende; Donderdagmiddag is de pers in de gelegenheid geweest het glas- in-lood-raam te bezichtigen, dat als bewijs van de Amersfoortsche geëvacueerden t.z.t. het gemeente bestuur van Alkmaar zal worden aangeboden. Het raam is buitengewoon goed zen stadgenoot Willem J. van Dam, is tentoongesteld in de zaal van het Gildehuis en is van Zaterdagmid dag 4 uur af tot en met 7 Juni tegen betaling van 10 cent voor het pu bliek te bezichtigen. De baten ko men, na aftrek van de onkosten, ten goede aan het fonds, waaruit dit raam wordt bekostigd. Het raamis buitengewoon goed geslaagd en zal zeker eeuwen trot- seeren. Tot in lengte van jaren zal het getuigen van de dankbaarheid, die de Amersfoortsche bevolking de Alkmaarsche burgerij toedraagt voor de groote gastvrijheid in de Meidagen van 1940 genoten. „Toen wij dakloos waren, hebt gij ons gehuisvest", luidt de opdracht. Is er schooner spreuk denkbaar? Hoe goed is de ontwerper er in geslaagd uitdrukking te geven aan de ellende, die de Amersfoort sche burgerij heeft meegemaakt. Aanschouw slechts de gelaatsuit drukkingen van dien vader en die moeder en gij herinnert U weer ineens alles, wat gij, Amersfoort sche bevolking, in die vreeselijke meidagen hebt beleefd. Het gebrandschilderde raam, dat een afmeting heeft van 3 M. hoog en 2 M. breed, stelt voor een vluch tend gezin, met pak en zak, niet wetende waarheen. Willem van de gewoonte om van Pinkster twee op Pinkster drie met karretjes naar Bergen en omgekeerd te rijden. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Vroolijke Muzikanten (kom. operettefilm); hoofdrollen Paul Hör- biger, Rudolf Carl en Lucie English. Toegang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Comedie om geld (kom. Holl. film); hoofdiollen Cor Ruys, Herman Bouber, Matthieu v. Eysden en Rim Otte. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Een meisje voor alles (kom.); hoofdrollen Grethe Wieser en Ralph A. Roberts. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Ich kenn dich nicht und liebe dich (De onbekende geliefde), amus.-film; hoofdrollen Willi Forst en Magda Schneider. Toegang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Dinsdag 3 Juni. 7.30 uur, café Oudejans te Ursem, optreden Daan Pool ter gelegenheid van de kermis; overigens den heelen dag muziek. Dam heeft, toen hij van de evacua tie terugkeerde, 'n schilderij getee- kend zooals hem dit door inspiratie is ingegeven. Van het aanbieden van een schilderij was toen nog geen sprake. Later, toen het schil derij gereed was (dit schilderij is ook in het Gildehuis te bezichtigen) is men op het denkbeeld gekomen dit ontwerp te bezigen voor een glas-in-loodraam. De wijze, waar op dit raam is geschilderd toont aan welk een groot kunstenaar de heer Willem van Dam is. Hoe kunstig zijn de beide wapens onder den voet van het raam aange bracht. Het is een kunstwerk dat niet alleen voor de gemeente Alkmaar een bewijs van dankbaarheid is van de Amersfoortsche bevolking, maar ook een kunststuk van historische waarde voor het nageslacht. Het raam is vervaardigd op het atelier van den bekenden glasbran der Jaap Valstar te Bilthoven. Door omstandigheden kon de in zameling voor dit gedenkraam niet geheel worden voltooid, zoodat het comité de gelegenheid heeft open gesteld een vrijwillige bijdrage te storten op gironummer 28860 van de N.V. Middenstandsbank onder vermelding; „Voor gedankraam Alkmaar". Zaterdagmiddag om 3 uur heeft in het Gildehuis een bijeenkomst plaats van wijk- en groepsleiders, teneinde het gedenkraam te be zichtigen. Aan B. en W. van Alkmaar is een uitnoodiging gezonden het gé- denkraam te komen zien. We bevelen een bezoek aan het Gildehuis ten zeerste aan. Het is een kunstwerk waarop de aanbie ders trotsch kunnen zijn. MOOI WERK GEGUND. Aan den heer J. Dikkerboom te Den Oever is voor rekening van den Rijkswaterstaat voor een be drag van 52.443 gegund het ver lagen van den Noorderhavendam te Stavoren en het herstellen van de stormschade aan de Zuiderzee werken en den Zuiderhavendam te Harlingen, een en ander met bij komende werken. Zaterdag j.l. had iri „De Unie" alhier vanwege de „Vereeniiging tot Bevordering van de Vakopleiding in het Typografische Bedrijf" de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen, die geslaagd wa ren voor het examen jonggezel zetter en drukker. Toen de voorzitter, de heer A. W. van der Hoek, om 4 uur de bijeen komst opende, was de zaal geheel met belangstellenden gevuld. Spre ker verheugde zich er over, dat weer zoovelen blijk van belangstel ling gaven, en had ook gaarne den burgemeester willen begroeten, maar helaas was deze thans verhinderd. Dank zij het vele werk van den secretaris had het examen wederom een vlot verloop gehad. Hierna was he4 woord aan den aigemeeraen secretaris van dit Ge west, den heer W. Harsevoort, die een breedvoerig rapport uitbracht over de voorbereiding en de resul taten van het examen. Vooraf gaf spreker een kort re sumé van het examen 1940, toen er in verband met de gebeurtenissen geen uitreiking der diploma's heeft kunnen plaats vinden, maar de toen geslaagde leerlingen waren ook voor dezen middag uitgenoodigd. Spreker deelde mede dat het een gloriedag voor het district Alkmaar was, omdat thans de vervolmaking van de centralisatie een feit was geworden, waarmede dit district haar doel had bereikt. Spreker deed verder uitkomen, dat het practijk-examen een groote reorganisatie had ondergaan, daar bet befaamde proefwerk door de samenstellers van de examen- eischen was afgeschaft, maar dat de deelnemers t'hans twee middagei practijk-examen hadden gedaan, en dus meer werkstukken moesten maken onder controle van de examinatoren. Het theoretische examen was we derom op den cursus gehouden, en hieruit was gebleken dat het aan vullende theoretische onderwijs voor de jongens van groot nut is, want de daar behaalde cijfers oefe nen grooten invdoed uit op het uit eindelijke resultaat. Vooral op het gebied van de Nederlandsche taal is een vooruitgang te constateeren, en dit is voor de typografen van groot belang. Aan het eind-examen werd door 11 leerlingen deelgenomen, 9 zetters en 2 drukkers. Twee zettersleer- hngen moesten worden afgewezen. Het diploma zetten werd behaald door A. Jonker te Alkmaar, J. Bakx en D. de Boer te Purmerend, G. Salm, N. Tonneman en G. Velthuis te Hoorn en G. Zult te Enkhuizen, het drukkers-diploma werd toege kend aan D. Struving te Purmerend en D. J. Kruithof te Hoorn. De leerlingen J. Bakx te Pur merend en G. Salm te Hoorn zullen worden voorgedragen voor een premie uit het G. J. Thiemefonds, wegens extra prestatie. Voor het tusschen-exa-men zetten slaagden de leerlingen S. Homan te Alkmaar, J. Blokker te Noordschar- woude, P. de Ruiter te Zuidschar- woude, P. Schermer te Castricum, G. C. den Braber te Den Helder, N. C. Dekker te Oudesluis, A. de Jonge te Schagen en A. Moeies te Winkel, en de drukkers A. Bolluit te Noord-Beemster, H. G. Joling te Schagen en R. v. d. Schoor te Den Helder. Naast het diploma werd aan allé geslaagde leerlingen voor het eind examen een boekje uitgereikt, ge- iteld: „Wat Nu?' Spreker zeide, dat dit een gids voor hun verdere ont wikkeling is, en raadde hun aan, vooral de typografische studieclubs te bezoeken, daar bekwame vak- menschen zich hier geheel belang loos beschikbaar stellen voor het geven van vak-technisch onderwijs. Meer dan oort moet men het publiek er toe 'brengen zijn reclame op de drukpers te laten maken, opdat wij een betere toekomst tegemoet gaan. Het rapport werd met een verdiend applaus beloond. Hierna spiak de heer T J.. W. Blaauw, controleur bij het leerling wezen, die een algemeene uiteen zetting gaf van de totstandkoming 'der leerlingenbeweging. De ont werper der eerste leerlingenrege ling, wijlen de heer D. Wierdels, heeft 24 jaar geleden een goeden stap gedaan, in het belang van een bedrijfsgemeenschap, welke thans zoover is uitgebouwd, dat de leer lingen-opleiding thans verankerd is in het werk van de Centrale com missie, Centrale leerlingencommis sie eni 37 in Nederland gestichte Districts-Leerlingen-Commissies. Na de rede van den heer Blaauw reikte de voorzitter de keurig ver zorgde bedrijfsdiploma's uit, .waarna gepauzeerd werd. Na de pauze vertoonde de heer J. Hippe, hoofdbestuurder' van den Alg. Ned. Typ. Bond, een filmpro gramma, wat zeer in den smaak viel. Voo.ral de groote fikn „vacan- tie', welke ons langs verschillende schilderachtige plekjes in ons land voerde (o.a. Volenidam, Miarken, Zierik/ee, en vooral Alkmaar met haar kaasmarkt en de ruitertjes op den waagtoren) was één kleuren pracht en viel zeer in den smaak. Ongeveer half zeven sloot de voorzitter de bijeenkomst. IN VRIJHEID GESTELD. Men deelt ons mede, dat de ver leden week verdacht van meineed gearresteerde veehandelaar H. uit Egmond aan Zee weer op vrije voe ten is gesteld. Men herinnert zich, dat de arrestatie geschiedde bij de behandeling van de geruchtmaken de zaak der frauduleuze slachting te Zijpe voor de Alkmaarsche recht bank. GESLAAGD. Mej. H. F. Knoppius, die gerui- men tijd plaatsvervangend assisten te aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Alkmaar is geweest, is geslaagd voor het directeurs examen. EEN DUUR VEULEN. Hooge paardenprijzen. De vorige week heeft de heer C. Oly Jr. te Heiloo een hengstveulen van Domburg IT uit de Nubermerrie Cubertie verkocht voor de kapitale som van 600. Een recordprijs. LAMMERENMARKT TEXEL. De aanvoer op de lammeren- markt was heden 3412 stuks. Men besteedde prijzen van 21 tot 30. De middenprijs was 25. De han del was tamelijk vlug. HEILOO. Opheffing halten autobussen. - B. en W. maken bekend, dat de halten voor autobussen aan den Kennemer Straatweg (A 253) en bij Ter Coulster zijn opgehèven. Daar voor in de plaatsis een halte gekomen bij de Leermanstraat' (in gang Nieuw Tuindorp). Benoemd. - In de bestuursver gadering van de V. V. V. met die van de commissie van beheer voor het sportgebouw is uit 15 sollicitanten als congierge van het Sportgebouw benoemd de heer P. Avis. BROEK OP LANGENDIJK. Zilveren jubileum. - De heer Th. W. de Haas heeft Zondag onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum gevierd als meesterknecht aan de zuurkoolfabriek van de firma Stenneberg en Co. Eerste prijs behaald. - De chr. gemengde zangvereeniging Hal leluja, onder leiding van den heer Paul Kok, heeft den Tweeden Pink sterdag op het te Utrecht gehouden concours in de afdeeling uimuntend- heid een eersten prijs behaald met 254 punten. ZIJPE. Propaganda-wandeltochten door Zijpe. - Op den eersten Pinkster dag werden, opinitiatief van de vereeniging „Algemeen Belang" te Schagerbrug, twee propaganda- wandeltochten gehouden door de gemeente Zijpe. Deze tochten hadden ten doel de deelnemers al wandelende te doen kennismaken met de aan natuur schoon rijkste gedeelten van de uitgestrekte gemeente Zijpe. Het parcours was .daarom zooda nig gekozen, dat de meest bosch- rijke wegen en de mooiste plaatsen moesten worden genomen, waarbij de schilderachtige duinvoet niét werd vergeten.' 's Morgens van 10 tot 10)4 uur gingen de 271 deelnemers en deel neemsters te Schagerbrug van start; 144 wandelaars namen deel aan den 30 km- en 127 aan den 20 km-tocht. Binnen den voorgeschreven tijd waren allery zonder uitzondering, weer binnen; verreweg de meesten in goede conditie. Allen krijgen t.z.t. een herinne ringsmedaille toegezonden. „Algemeen Belang" kan terug zien bp een zeer geslaagde onder neming. De landdag van den Ned. Christ. Gemeenschapsbond, in het gemeen telijk muziekpark te Heiloo, werd des v.m. ruim half elf gehouden. Het bezoek was niet groot, maar toch waren er belangstellenden uit vele plaatsen van Noordholland. De heer van Oostveen, van Alkmaar, sprak er zijn voldoening over uit dat de kinderen Gods uit alle kerken bijeen waren uit verschillende plaatsen. Na gemeenschappelijken zang en gebed was 't woord aan den heer J. W. Z e ij 1 uit Zandvoort, die erop wees, dat Pinksteren de vervulling is van de komst van den Heiligen Geest. Het groote mysterie van zijn komst werd nader belicht. Daardoor zijn wij Gods kinderen geworden. Hij heeft ons zalig gemaakt, zegt Paulüs, en daardoor hebben wij de zekerheid van het eeuwig leven. Hij heeft ons met liefdekoorden aan zich gebon den. Maar, zeide spreker, het komt erop aan dat wij ons daarvan be wust zijn en daarnaar handelen. Is zijn geest tot ons doorgedrongen, dan kunnen wij van Hem getuigen. Die geest maakt ons levend en wekt ons tot een nieuw leven. Maar dan moet pns leven vrij zijn van zonde in al haar schakeering en dan moeten wij acht geven op ons zelve en ons bewust zijn, dat wij een tempel zijn van den H. Geest. Dan zal het pinksterfeest ons ten zegen zijn. In de pauze die hierop volgde werd kennis gemaakt en oude v i'icndschapbandcn vernieuwd. Er werd gezongen en door meerdere dames en heeren getuigenis afge legd van hun bekeering tot God. Omstreeks half 3 werd de eerste namiddag bijeenkomst geopend. Na een inleiding van den voorzitter was 't woord aan den heer G. B. van Prattenburg van Drieber gen. Hij noemde het wonder van Pinksteren het leven met God en 't werk van den H. Geest. Kennen we dat leven 'met God, dat men krijgt door de geboorte van den H. Geest in ons? Dat moet God ons schen ken. Wie in Hem gelooft en dit tot uiting brengt door zijn daden, heeft den H. Geest en krijgt het eeuwig leven. Hij zal van Hem ge tuigen, zooals de apostelen deden op den Pinksterdag. Getuigen in allen eenvoud, doch diep-geloovig, dat kan ieder, door de werking van den Heiligen Geest. De derde en laatste bijeenkomst die intusschen druk was be zocht werd andermaal met een inleiding van den voorzitter ge opend, waarna ds. U. B i e 1 k e van Haarlem sprak over het on derwerp: „Gij zult van Mij getui gen". Getuigen wil zeggen doorgeven, zei spr. Getuigen van Hem deden ook de apostelen. We moeten een levende getuige zijn, d.w.z. met kracht getuigen, uit overtuiging! En niet met woor den alleen, doch door de daad. Dat kan heel eenvoudig zijn, mits we dat doen met geheel ons hart. Dat getuigen behoeft niet te bestaan in uigaan naar verre landen om het evangelie te verkondigen, doch in onze omgeving en overal waar en wanneer het te pas komt. Onzen plicht doen, besloot spreker voor God en de menschen is getuigen. Omstreeks 6 uur was de door zang afgewisselde landdag geslo ten. PREEKBEURT. Woensdagavond 8 uur, Chr. Ger. Kerk „Waakt en Bidt", ds. D. Bies- ma Jr., van Broek op Langendijk. BIJBELLEZING. De Evang. gem. hoopt Woensdag avond (morgen) te 8.15 uur, Brou werstraat 31, een bijbellezing met bespreking te houden, waarbij een ieder welkom is. BEDEVAART L. T. b. Zondag had op de bedevaarts plaats van O. L. Vr .ter Nood de tweede bedevaart plaats van den L. T. B. welke door ongeveer 600 jonge boeren en tuinders was be zocht. Deze bijeenkomst week in zooverre van de gewone af, dat rector Beune buiten de kerk een rede hield voor de jonge boeren, allen ongehuwd, die hun ouders in de bedrijven zullen opvolgen. De H. Mis werd opgedragen door rector Drost, met assistentie van geestelijken. De bekende pater Cleophas hield de predicatie. Om half 3 was er lof en sacraments processie. Ongecorrigeerd. VISSCHERIJWET. Ter gemeentesecretarie zijn ver krijgbaar formulieren voor het aanvragen van vischakten. De prijzen der gkten bedragen voor de groote f 7.50, de kleine- 1, en voor de hengelakten 0.50. Bij inlevering der aanvraagformu lieren moeten de verschuldigde kosten worden voldaan. Met het oog op het op 1 Juli a.s. aanvangende vischjaar, behooren de aanvragen zooveel mogelijk vóór 22 Juni a.s. te worden ge daan. Alkmaar, 31 Mei 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar.- van Dinsdag 3 Juni 1941 Vor. k. 98 961/, 88l/4 881/, 117V4 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 33K Nedc-ri 3 Ned.-lndië 1937. BANK-INSTELL1NCEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cart. v. 2501347, Koloniale Bank. ,18b Ned. lnd. Handelsbank 129 IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie ..1283/, Calvé Delft Cert. 72 NederL Ford. ,290 Lever Bros n7 PhiL Gloeit Gem. Bezit 208V, CULTUUR MAATSCH. H. V. A413V« Java Cultuur248 Ned. lnd. Suiker Unie .245 Verg. Vorstenlanden. .1147/, PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn .1121/, Java—China—Japan lijn 143'/4 Kon Ned. Stoomboot 15b Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab 233 •2583/4 20b i/, •134 •154 •127 -.in7/, .207 .275 ,216 plm 2 u 93Vg 96V, 88'/, 891/, 118 135 18ai/, 129'/, 130'/( 72 290 116-7 2001/, 398 245 242 114 230-1 259-60 207 135 154 127 111 137 157 169 20S 272 215 HET GEVONDEN VROUWEN HOOFD. Verdachte aangehouden. Omtrent den 52-jarigen Amster dammer die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Merwedekanaal enkele dagen geleden te Rotterdam is aangehou den, vernemen wij nader, dat de man een werklooze monteur, wo nende in Amsterdam-Oost, verdacht wordt van moord op zijn echtge- noote. Deze moet reeds eenigen tijd worden vermist. De arrestant is heden voor den officier van justitie geleid. Hoewel de politie zeer bezwarende aanwij zingen tegen hem heeft, blijft hij tot nu toe hardnekkig ontkennen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 3 Juni. (D.N.B.) Vliegtui gen der R.A.F. hebben vannacht in verschillende groepen west- en noord-Duitschland aangevallen. Af zonderlijke vliegtuigen wierpen brisant- en brandbommen op woon wijken, o.a. ook in Berlijn, waardoor schade aan gebouwen ontstond en eenige dooden en gewonden onder de burgerbevolking te betreuren zijn. Doelen welke van belang zijn voor de oorlogvoering werden niet getrof fen. Drie vijandelijke toestellen wer den neergeschoten. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de vijandelijke luchtactie boven Engeland vannacht slechts van „ge ringen omvang" geweest is. Er wer den bommen geworpen op noord oost- en noordwest-Duitschland, wel ke „geringe schade" aanrichtten en eenige slachtoffers" maakten. AANKOMST VAN ENGELSCHE SOLDATEN IN CAIRO. New Yark, 3 Juni (D.N.B.) De United Press correspondent te Caïro schildert de aankomst van de eerste Britsche troepen uit Kreta. De soldaten kwamen aan in lompen gehuld, bloedend uit smerige ver banden en vaak zonder schoeisel. In tegenstelling tot' Duinkerken kwam er geen lach over hun ge zicht. Integendeel, hun gezichten stonden bitter. De Duitschers had den alle havens bezet, zoodat de Britsche torpedojagers de soldaten aan den open zee-oever, onder het machinegeweervuur van de Duit- sche vliegtuigen moesten opnemen. De Britsche soldaten waren verbit terd, omdat de Britsche luchtmacht niet aanwezig geweest was en om dat de vliegvelden van Kreta niet door mijnen voor de Duitschers on bruikbaar gemaakt waren. Aan de Duitsche strategie ontbrak niets. Elke stelling met geschut werd ver kend en zoo lang gebombardeerd, tot zij tot zwijgen gebracht was. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes C., z. van Adrianus Veldboer en A. A. Vreden- burg. Francina M., d. van Theodo ras Wiering en C. M. Jansen. Annegina S. J., d. van Abraham J. N. Kroon én S. A. E. Kuijpers. Mattheus J. M., z. van Nico van Os en M. J. Dekker. Petras J., z. van Cornells Roodt en A. Koppes. Pe ter H. E., z. van Hubertus J. A. Ver heggen en D. C. Adams. Cornells H., z. van Hendricus G. C. Mooij en M. C. Goudsblom. OVERLEDEN: Jacobus Essen, wedr. J. M. L. Frank, 70 jaar. Diewke Meijer, gehuwd met P. Maarleveld, 36 jaar. Johannes D. Appel, ge huwd met M. J. van den Burg, 62 jaar. Willem J. van Dijk, wedr. v. C. E. C. Souge, 67 jaar. Jan de Moei, gehuwd met H. J. P. Rijken- berg, 73 jaar. INGEZONDEN STUKKEN. HET GEDENKRAAM VAN AMERSFOORT VOOR ALKMAAR! Mijnheer de Redacteur. Als we eens nagaan op welke wijze, of met hoeveel moeite, de ver antwoordelijke instanties en de par ticulieren zich ingespannen hebben, om een zich voor oorlogsfeiten vluchtende bevolking, een veiliger woonplaats of onderdak te verschaf fen, dan moet, bij het aanschouwen van de door den Amersfoortschen teekenaar Willem J. van Dam, in Uw courant van Zaterdag 31 Mei 1941 gereproduceerde teekening, toch bij velen de indruk worden verwekt, dat een dergelijke afbeelding op z'n zachtst gesproken misplaatst is. Het hoofdmotief: een met kin deren beladen zwangere vrouw, moge dan voor een infanterie-stad als Amersfoort, het symbool zijn van:- de altijd op de keien-staande en beladene, maar als geschenk voor de moeite en bereidwilligheid welke de Amersfoorters hier door de Alkmaarders is betoond, lijkt het mij een in ieder opzicht een min derwaardige symboliek of vergoe ding! voor de toch zeker door Alk maar verstrekte (en plotseling ver- eischte) moeite en hulpvaardigheid! Met dank voor de opname, C. ROL, 2e Tuindwarsstraat 8, Alkmaar. (Van vergoeding kan natuurlijk geen sprake zijn. Het gedenkraam drukt in het algemeen uit hoe van huis en haard verdreven gezinnen van anderer liefdadigheid afhanke lijk waren. Red. Alkm. Crt.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2