STILÏ E NO. 9 DASHIELL HAMMETT 118 Thans nog ijs in het IJsselmeer Landbouwgronden in Joodsche handen. Verkoop vóór 1 September. Commissarissen- belasting. Zakenman en prijs politiek. GEMENGD NIEUWS BUITENLAND RADIOPROGRAMMA. TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND Toen de Spakenburgsche vis- scher T. K. op het IJsselmeer bezig was met een kuilnet te visschen, bleef zijn net bij het sleepen van de kuil plotseling vastzitten. Toen het weer los raakte, schoven twee ijsschollen naar boven, die zich op den bodem hadden vastgezet. Het net scheurde waardoor de vangst verloren ging. Zaterdag verscheen in het ver ordeningenblad verordening nr. 102 van den rijkscommissaris. Deze re gelt, aldus meldt het A. N. P., de aangifte en de behandeling van landbouwgronden in Joodsche han den. Zij verplicht iederen Jood en iedere Joodsche onderneming, wel ke op eenigerlei wijze met land bouwgrond van doen hebben, om zich tot en met den 30sten Juni bij het desbetreffende pachtbureau aan te melden. Zijn sinds 9 Mei 1940 landbouwgronden in andere handen overgegaan, dan moet tot en met 31 Juli 1941 dienaangaande een goedkeuring zijn aangevraagd. De ze goedkeuring kan geweigerd wor den. Landbouwgrondbezit, waarbij Joden of Joodsche ondernemers eigenaars zijn, moet tot en met 1 September 1941 bij notarieele acte in andere handen zijn overgegaan. De koopacten moeten ter goedkeu ring aan het centraal bureau voor de goedkeuring bij het departement van landbouw en visscherij wor den voorgelegd. Ter voorloopige keuring zijn de pachtbureau aan gewezen. De instantie ter goedkeu ring kan in den wijdsten omvang voorwaarden en verplichtingen be slissend vaststellen. Belangrijke bij zondere gevallen van zoodanige verplichtingen worden separaat ln de verordening opgesomd. De verordening, aldus zegt de toelichting, is een verdere zelfstan dige stap tot verwijdering van de Joden uit het economische leven. Nieuw en beteekenisvol is echter de weg, die bij het overdoen van landbouwgrondbezit, afkomstig uit Joodsche hand, ingeslagen wordt. Bij deze taak wordt voor de eerste maal in de practijk in grooten om vang die grondpolitiek en grond- verdeeling toegepast, welke haar eerste uitdrukkirig vond in de ver ordening over het verhandelen van landbouwgrond. Het principe „boe renland in boerenhand" is in volle kracht tot toepassing gébracht. Dat het bij Joodsch landbouwgrondbe zit meestal om verpachten grond zal gaan, moest vermeden worden, dat de pachter onder de ontjood- sching zou te lijden hebben. Door de mogelijkheid het voldoen van den huurprijs uit te stellen en het vervallen van hypothecaire vor deringen een jaar uit te stellen wordt den ijverigen pachter de ge legenheid gegeven den grond zelf te verwerven, ook als hij niet ka pitaalkrachtig is. In zoover de pachter voor het zelf verwerven van den grond niet in aanmerking komt, kan het centraal bureauvoor de goedkeuring bepalen, dat in het koopverdrag geheele 'of ten deele een andere persoon, eventueel ook de straat, optreedt. Deze maatrege len vinden slechts eenmaal toepas sing en vinden haar grond in de bijzonderheid van het geval. Zij laten echter zien, hoe een gezonde grondpolitiek doorgevoerd worden moet. Hiertoe behoort de moge lijkheid, een belangrijk deel van den koopprijs in den vorm van een crediet op langen termijn ter be schikking te stellen, zoodat ook de ijverige landman zonder kapitaal als kooper optreden kan. Verder is noodzakelijk, dat de staat in bij zondere gevallen invloed oefenen kan op de grootte van een te ver vreemden bedrijf. Bij deze gewich tige werkzaamheden zijn ook de Nederlandsche instanties, met nar me de desbetreffende pachtbureau ingeschakeld. Prof. dr. A. K. M. Noyons Op den eersten Pinksterdag is te Utrecht op 63-jarigen leeftijd over leden prof. dr. A. K. M. Noyons, hoogleeraar in de physiologie aan óa rijksuniversiteit te Utrecht.- In het Verordeningenblad is ver schenen een besluit van den secre taris-generaal van het departement van financiën betreffende de com- missarissenbelasting. Krachtens dit besluit wordt een bijzondere belasting geheven van de belooningen door lichamen, vallende onder artikel 1 van het besluit op de winstbelasting 1940 (no. 83/1940), voor de werkzaam heid van hun commissarissen toe gekend. Commissarissenbelasting is niet verschuldigd, indien hetcommissa- risloon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden De belasting bedraagt bij een com- missarisloon van: le. Meer dan 100, doch niet meer dan 1000: 20 ten honderd van het bedrag, - waarmede het com- missarisloon 100 te boven gaat. 2e. Meer dan 1000, doch niet meer dan 5000: 180, ver meerderd met 30 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissisloon 1000 te boven gaat. 3e. Meer dan f 5000: 1380, ver meerderd met 50 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon 5000 te boven gaat. De loonbelasting en de inkom stenbelasting worden slechts gehe ven over het bedrag, dat na de in houding wegens de commissarissen- belasting overblijft. De gemachtigde vóór de prijzen acht het een belangrijke taak den Nederlandsche zakenman voor te lichten ten aanzien van de prijspo litiek. Hij heeft daartoe een brochure uitgegeven, waarin tal rijke maatregelen op het gebied der prijzen en de strekking daar van worden uiteengezet, zoodanig, dat zoowel de fabrikant als de kleinhandelaar er veel in kan vin den over de voorschrifetn, die hun arbeid raken. De brochure wordt door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen toegezonden aan dege nen, die het boekje schriftelijk aanvragen. AFZETTEN VAN GENERATOR GASMOTOREN. Verzoek A. N. W. B. Het telkens stil zetten van den motor van een wagen met gasgene rator, waarvan de aard van den dienst herhaaldelijk kort stoppen meebrengt, levert vanwege de eigen aardigheden van het generatorbedrijf veelal bedrijfstechnische moeilijk heden op. In verband daarmede zal de politie in Zwitserland tot nader order geen bekeuringen meer maken tegen chauffeurs van gasgenerator wagens, die tijdens een dergelijk kort oponthoud den wagen met draaienden motor onbeheerd laten staan. Aangezien dit laatste ook in Ne derland is verboden, en ten aanzien van sommige generatorwagens de zelfde situatie zich 'hier voordoet, heeft de K. N. A. C. den secretaris generaal van het departement van waterstaat verzicht, den bestuurders van motorrijtuigen met gasgenera tor ontheffing te verleenen van de desbetreffende bepalingen in het motor- en rijwielreglement. REDDINGBOOTEN VOEREN 108 KEER UIT IN 1940. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij heeft haar jaarverslag over 1940 uitgebracht. Hieruit blijkt, dat de reddingbooten van de N. Z. H. R. M. 108 keer in actie kwamen en 244 menschen door de bemanningen der booten in vei ligheid konden worden gebracht. Dit zijn, zoo zegt het jaarverslag, recordcijfers, waaruit duidelijk blijkt, welke hooge eischen in 1940 aan per- sonèel en materiaal werden gesteld. De toestand liet niet na een merk baren invloed te doen gelden op de inkomsten in het afgeloopen jaar. Aan jaarlijksche bijdragen ontving de N. Z. H. R. M. ruim 11.000 min der dan in 1939. Doch de paraatheid der met mo- torreddingbooten uitgeruste stations is belangrijk opgevoerd, het materieel voldoet aan hooge eischen en de be manningen zijn bereid om zich met inzet van al hun krachten te geven. De N. Z. H. R. M. ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. BABY BIJ BRAND MET GROOT MOEITE GERED. Zondagmiddag omstreeks 2 uur brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand mit in de woning van het echtpaar R. in de Dorps straat te Loenen aan de Vecht. De bewoonster van het branden de perceel was in 'de benedenver dieping van de woning bezig twee van haar kinderen te wasschen. Hef gschrei van haar negen weken oud kindje dat op de bovenverdieping in het wiegje lag, was aanleiding voor de vrouw orn boven te gaan kijemk. Zij ontdekte toen dat de bovenverdieping in brand stond en dat ook het wiegje reeds door het vuur was aangetast. Met groote moeite wist de kordate vrouw de baby naar buiten te brengen. Een inmiddels toegeschoten Loenenaar ging vervolgens de woning binnen om de andere twee kinderen in veiligheid te brengen. Het jongste kindje bleek ernstige brandwonden aan hoofd en handen te hebben bekomen. Het is terstond naar de rijskliniek te Utrecht over gebracht. De brandweer slaagde er Ln de brand te beperken tot de bovenverdieping. Aangereden. - Zondagavond is op den provincialen weg te Zaan dam een 35 jarige Zaandamsche wielrijder, die plotseling overstak, aangereden door een doktersauto uit Krommenie, Met verwondingen aan het hoofd, een linkerbovenbeen breuk, en een hersenschudding werd het slachtoffer naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. Uit raam der tweede verdie ping gevallen. - Vrijdag is te Rotter dam de vouw D. VersteegHaaften, die woonde aan de Vredenoord kade uit het raam van de tweede verdie ping op straat gevallen. Het slacht offer liep een schedelbasisfractuur op en is ter verpleging naar het ziekenhuis aan den Bergweg ver- voed, waar zij des middags aan de bekomen kwetsuren is overleden. Doodelijk ongeluk. - Aan het eind van de vorige week was het 5-jarige jongetje C. V. uit Giessen- dam op de openbare school aan het spelen. Het jongetje klom op een hek en ging erover heen. Een speel makkertje trok de beentjes weg, waardoor een ijzeren hekpunt in, den buik van het kind drong. Een der omwonenden bevrijdde het kind. De spijl was zoo diep in het lichaampje gedrongen, dat overbren gen naar het ziekenhuis noodzake lijk bleek. Gisteren is het jongetje aan de gevolgen overleden. Verdronken. - Op den eersten Pinksterdag is de 15-jarige G. J. Jansen .afkomstig uit Zwolle, bij het zwemmen in een oude Reggearm verdronken. Het slachtoffer was met vijf vrienden gaan zwemmen en ver dween plotseling in de diepte. De reddingspogingen van zijn kamera den faalden. De toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De 5-jarige G. Bas, wonende aan het kanaal Aa te Emmererfscheider- veen (gemeente Emmen) werd den eersten Pinksterdag vermist. Later werd na eenig zoeken het lijkje op gehaald uit het kanaal. Vermoede lijk is het kind bij het bloemetjes plukken langs den waterkant in het water geraakt en verdronken. DE EX-KEIZER VAN DUITSCHLAND ERNSTIG ZIEK. Berlijn, 31 Mei. (D. N. B.) Naar uit Doorn wordt vernomen laat de gezondheidstoestand van den vroe- geren Duitschen keizer den laatsten tijd veel te wenschen over. Gisteren werd over het verloop van zijn ziekte medegedeeld, dat zijn toe stand als ernstig beschouwd moet worden. De hertogin van Brunswijk, een dochter van Willem II, was toen reeds in Doorn aangekomen, om aan het ziekbed van haar vader te vertoeven. Hedenochtend deelde de hofmaar schalk van huize Doorn in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat er eenige verbetering in den toestand van den vroegeren keizer gekomen was. Er bestaat zelfs hoop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunstig verloop van zijn ziekte. Desondanks blijft de toestand van Wilhelm II nog altijd ernstig. De vroegere kroonprins wordt heden ochtend in Doorn verwacht. DAGORDER VAN GORING NA DE BEZETTING VAN KRTA. Berlijn, 2 Juni (D.N.B.) De rijks maarschalk van het Groot-Duitsche rijk en opperbevelhebber der lucht macht heeft een dagorder uitge vaardigd, waarin hij zegt: ,,en groote en roemrijke daad in de geschiedenis van ons jonge wapen is volbracht. Op Kreta waaien onze overwfnningsvlaggen. Gij, mijn valschermjagers en lucht landingstroepen, gij, mijn vliegers, hebt in samenwerking met uw kameraden van het leger onder uw beproefde aanvoerders van alle rangen voorbeeldelooze daden vol bracht. Met ongekende trots en diep gelukkig meld ik den Führer de tenuitvoerlegging van zijn bevel. Voor de geheele wereld hebt gij het woord van den Führer bewezen: ,,r zijn geen onneembare eilanden." Ik wist, dat mijn moedige, in harden strijd beproefde luchtmacht slechts de zege kent. Zoo moest' ook deze eerste overzeesche operatie den vijand als een onweder in enkele dagen verpletteren, Ook hieraan hebben de Italiaansche marine en afdeelingen van het Ita liaansche luchtmacht haar aandeel gehad. Valschermjagers, bezield van een toomelooze strijdlust, hebt ge, ge heel op uzelf aangewezen, in een heldhaftigen en verbitterden strijd den dterkeren vijand verslagen. Alleenstaande strijders hebben on der een gloeiende zon en op een rotsachtigeri bodem bovenmensche- Ujke dingen gepresteerd. Uw kracht was het onwrikbare nationaal- socialistische vertrouwen op de overwinning en de zekerheid van de trouwe hulp der kameraden in de lucht, die den hemel schoonveegden en onvermoeid met transportvlieg tuigen versterkingen aanvoerden. Onder deni bommenregen van onze gevechtsvliegtuigen verstomde het vijandelijke geschut, vluchtte de vijand uit zijn versterkte stellingen, gingen Britsche oorlogs- en koop vaardijschepen, die te hulp wilden komen, onder.. In de oude wapen broederschap uit de groote dagen van Narvik heben vliegers en berg- jagers het eiland bedwongen en Engeland uit deze belangrijke stel ling in het oosten der Middel'Iand- sche zee geworpen. Kameraden het geheele Duitsche volk is vervuld van de grootste be wondering en een grenzelooze dankbaarheid voor uw jongste over winning. Met onze luchtmacht ge denkt Duitschland bewogen en trotsch de helden, die in den strijd om Kreta hun leven en hun ge zondheid hebben geofferd. Voor waarts in den "eist der overwin naars van. Kreta. Leve de Führer." DE OORLOGSVERLIEZEN VAN ENGELAND. New-York, 2 Juni. (D. N. B.) Vol gens Amerikaansche berichten uit Engelsche bron zouden de tot dusver door Engeland in den oorlog geleden verliezen 101.056 man bedragen, t.w. bij het landleger 74.164, bij de vloot 15.896 en bij de luchtmacht 10.996 man. Omtrent de aard van de ver liezen bij het landleger wordt nog gemeld, dat 7.879 man gesneuveld zijn 19.619 gewond, 743 vermist worden, 5.482 een natuurlijken dood gestorven zijn en 30.450 gevangen ge nomen zijn. Voor de vloot luiden de dienovereenkomstige cijfers: ge- sneueld 4.442, geWond 3.553, vermist 7.323, natuurlijke dood 81, gevangen genomen 517, en voor de luchtmacht: gesneuveld 6.326, gewond 1.338, ver mist 1.045, natuurlijke dood 308, gevangen genomen 1.979. HET „VREDESDOEL" VAN DE ENGELSCHE LABOUR. Berlijn, 2 Juni. (D. N. B.) In de heden geopende bijeenkomst van de Britsche Labourpartij te Londen, heeft de afgevaardigde Walker mee gedeeld, dat de partij de regeering in haar oorlogsvoornemen onvoor waardelijk zal steunen. Het „vredes- doel" van de Labourpartij is de „volledige vernietiging van het nationaal-socialisme". DE NATIONALE NOODTOESTAND IN AMERIKA. Washington, 3 Juni. (D. N. B.) Het ministerie van oorlog heeft aan het huis van afgevaardigden een wet voorgelegd, welke president Roose velt voor den duur van den nationa- len noodtoestand machtigt, eigen dommen te requireeren van eiken aard, welke noodig zijn voor de nationale verdediging. Assiciated Press meldt, dat Roosevelt, de marine en het federale productiebureau de voorgestelde wet reeds hebben goed gekeurd. DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND. New-York, 2 Juni. (D. N. B.) On der het opschrift „De geheele in dustrie op oorlogsvoet" publiceert de New-York Worlds Telegram een be richt uit Hydepark, waar Roosevelt het Pinksterweekeinde heeft door gebracht, volgens hetwelk de presi dent een prioriteitswet heeft getee- kend, op grond waarvan de regee ring gemachtigd is de prioriteit toe te passen op alle orders, welke in bet kader van de leen- en pachtwet ter ondersteuning der democratieën dienen, en op opdrachten van regee ring en particulieren, welke door het wapeningsbureau waardig ge keurd worden om voorrang boven de oorlogsproductie te hebben. DE FRANSCHE PERS OVER DARLANS VERKLARINGEN. Parijs, 1 Juni. (D.N.B.) Darlans verklaringen over de Engelsche aan vallen op Frankrijk, zijn uiteenzet tingen over de EngelschFransche politiek sedert 1919 en de mededee- ling, dat Frankrijk en het koloniale rijk steeds verdedigd zullen worden, vinden in de Parijsche pers-een die pen weerklank. De bladen wijden verder groote aandacht aan de giste ren geopende tentoonstelling „Euro- peesch Frankrijk" en noemen den 31sten Mei een veelbelovenden dag voor de toekomst van Frankrijk. De „Petit Parisien" schrijft, dat de Fransche regeering bij monde van Darlan niet alleen te kennen heeft gegeven, dat een angel-saksische overwinning meer dan onwaarschijn lijk is, maar ook, dat zoo'n overwin ning door Frankrijk ongewenscht wordt geacht. De „Matin" zegt, dat Frankrijk zich verheft en met vasten tred op marcheert. De „Oeuvre" constateert, dat Frankrijk het nieuwe Europa heeft gekozen. Alle dubbelzinnigheden der Fransche politiek zijn thans ach ter den rug. Een DuitschFransche samenwerking is het eerste stadium" van een samenwerking in het ge heele Europa van morgen. De „Aujourd'-hui" verkaart, dat de heldere uiteenzettingen van Darlan een geruststellende uitwerking heb ben. Niettemin zal de Britsche pro paganda nog scherper optreden, om dat zij weet, dat zij verloren heeft. De „Cri du Peuple" schrijft, dat Frankrijk, dat tusschen Engeland en. Europa had te kiezen, vrijwillig Europa heeft gekozen, omdat het wenscht, dat Frankrijk leeft. GROOTE BRAND AAN DE HUDSON. Jersey-City, 1 Juni (D.N.B.) In een aan de Hudson gelegen graan silo van acht verdiepingen is giste ren brand uitgebroken. Door den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit. Een pakhuis, ver scheidene havenhoofden en twee lichters geraakten eveneens in brand, terwijl een veerstation be dreigd wordt. De geheele brand weer van Jersey-City is in actie. Drijvende brandspuiten van de stad New York en de kustwacht nemen aan het blusschen deel. Naar Associated Press meldt, heeft het vier uur geduurd, voor men den brand meester was. De silo is geheel uitgebrand, evenals 20 geladen goedernwagens, vier lichters en 400 stuks vee, die zich op de slachtplaats bevonden. De schade wordt begroot op 2)4 mil- lioen dollar. Men zegt, dat New- Jersey sedert 1917 geen brand van dezen omvang heeft gezien. „Asso ciated Press" wijst er op, dat deze brand zich heeft voorgedaan, ter wijl alle wapenfabrieken, stations, pakhuizen, enz. bewaakt werden uit vrees voor sabotage. Volgens de „New-York Times" woedde de brand, welks oorzaak niet bekend is, over een oppervlak te van een kwart vierkante mijl De reusachtige rookkolom was tot op een afstnad van 100 mijl te zien. Vele duizenden tonnen tarwe, waarvan, naar men zegt, een groot deel voor Engeland bestemd was, zijn vernietigd. De „New-York Herald" tribune verklaart, dat er volgens de ver klaringen van den commandant der brandweer van sabotage geen sprake kan zijn. Uit New York wordt gemeld: De leider der gemeentelijke brandweer van Jersey-City raamt de schade op 25 millioen dollar. Hij noemde den brand den zwaarsten in de ge schiedenis der stad. Hij zeide niet aan e«n daad van sabotage te ge- lcoven. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.25 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Het Syl- vestre Trio en gr.pl. 11.— Voor de kleuters. 11.20 Omroeporkest. 12. Orgelspel. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 1,2.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Maastrichtsch Sted. Orkest, solist en gr.pl. 2.15 Amus.- orkest en solist. 3.Voor de vrouw. 3.20 Pianovooröracht en gr.pl. 4. Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radiostichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Om roeporkest. 7.BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gr.pl. 7.30 Volkszang met piano begeleiding. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gev. progr. 9.30 Eer. (Eng.) 9.45 Gr.pl. 10.10.15 BNO: Uitz. in de Eng. taal: The Deutch achievements in the Netherlands Indies. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. Pro. Kerkcomité). 10.20 Pianovoor dracht. 10.40 Deel. 11.Gr.pl. 12. Ber. 12.15 Romancers. 1245 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Omroep orkest. 1.45 Gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera: „Don Pasquale" (opn.) 4.Het Haagsch Trio en gr.pl. 5.Cursus: Het geestelijk ka rakter van ons volk (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.-. en beursber. 5.30 Salonorkest. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Rep. 7.BNO: Brabantsch praatje. 7115 Gr.pl. 7.30 De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 (III), causerie. 7.45 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Het Res.-orkest en solist. 8.55 DecL 9.15 Het Res.Lorkest. 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.10.15 BNO: Nieuwsber., sluiting. DE EX-KONING VAN SIAM OVERLEDEN. Berlijn, 31 Mei. (D. N. B.) De vroegere honing van Siam, Prajadhi- pok, is, naar de Britsche nieuws dienst meldt, gisteren in zijn woning in het graafschap Surray in Engeland aan een hartverlamming overleden. De ex-koning, die 47 jaar oud is, had in 1935 afstand gedaan van den troon ten gunste van zijn neef Ananda Mahidol, den tegenwoor- ciigen koning van Thailand. James Roosevelt weer huis waarts. (D.N.B.) - Naar de Londen- sche nieuwdienst meldt, is kapitein James Roosevelt uit Caïro vertrok ken om naar de Ver. Staten terug te keeren. De botsingen te Bombay. (D. N.B.) - Uit Bombay worden nieuwe ernstige botsingen tusschen de En gelsche politie en betoogers gemeld. Er zouden 39 dooden en 142 gewon den zijn. De politie verscherpt haar onderdrukkingsmaatregelen. Buitengewone Fransche mi nisterraad. (D.N.B.) - Naar men in Fransche politieke kringen ver neemt, zal de Fransche ministerraad heden in buitengewone vergadering bijeenkomen. Argentijnsche minister mocht niet aan land. (D.N.B.) - Associated Press verneemt uit Lissabon, dat de Argentijnsche minister van bui- tenlandsche zaken, Guinjazu, verlof had gevraagd, zich op zijn reis naar de Vereenigde Staten met zijn ge zin op de Bermuda-eilanden aan land te begeven. De gouverneur der eilanden, de hertog van Windsor, beeft dit verzoek afgewezen, het geen in nationale Argentijnsche kringen veel bevreemding heeft ge wekt. Scheepsramp op de Zwarte Zee. (D.N.B.) - Uit Constanza wordt ge meld, dat het onder Turksche vlag varende schip Istanboel op 30 kilo meter van de havenstad is vergaan. Men heeft tot dusverre alleen twee reddingboeien van het schip gevon den. Britsche vliegtuigfabriek afge brand. (D.N.B.). - Volgens berich ten uit Vancouver (Britsch Colum bia) is het administratiegebouw van een pas opgerichte vliegtuigfabriek, die binnenkort met den bouw van watervliegtuigen voor de Royal Air Force zou beginnen, afgebrand. Ook een deel van de machines werd ver nietigd. Over de oorzaak van den brand is niets bekend.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8