Verkoop losse melk poeder voortaan verboden. Prijsopdrijving van melkpoeder. Bieraccijns verhoogd. Verkeersongevallen in April. Woonschepen in den zin der verordening. Reizen naar verboden gebied. Verordening verboden watergebieden. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JUNI 1941. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft het crisis-zuivelbesluit (melkpoeder) in dier voege gewij zigd, dat een nieuw artikel wordt toegevoegd, luidende als volgt: „Onverminderd het bepaalde in eenig ander wettelijk voor schrift is het verhandelen, af leveren en vervoeren van melkpoeder door een detaillist aan een consument verboden. Het verbod geldt niet indien de detaillist de melkpoeder verhandelt, aflevert en ver voert ijl de verpakking, waarin hij deze heeft betrokken".. Hieruit blijkt dus, dat de verkoop van losse melkpoeder verboden is. f 25.000.— boete. Een N. V. te Rotterdam, die vóór den oorlog voornamelijk geconden seerde melk fabriceerde, ging zich in den loop van het vorige jaar toeleggen op den groothandel in melkpoeder. De melkpoeder werd in haar fabriek verpakt en via een verkoopkantoor in den handel ge bracht. De directie wilde haar bedrijf zooveel mogelijk productief maken en meende, dat het toelaatbaar was een belangrijk gedeelte der be drijfskosten, die waren gebaseerd op de productie van gecondenseer de melk, te verhalen op de afne mers van melkpoeder. De prijzen, die de onderneming vroeg, gingen evenwel ver uit bo ven de toelaatbare. In totaal werd door haar op deze wijze bijna 100.000 kg. melkpoeder afgeleverd. Bij de bepaling van' de boete, welke op 25.000 werd gesteld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met het te veel ontvangen bedrag. Van f 2.20 op f 2.60 per h.l.graad. Bij besluit van den Secretaris generaal van het Departement van financiën is de bieraccijns met veertig cent per hectolitergraad verhoogd, n.l. van 2,20 gebracht op 2,60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 19^1. Ten aartzien van de hoeveel heden bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouw sels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den ac cijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht •van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveelheden bier vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Sterke daling. Blijkens de recente gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek geeft het aantal doodelijke ver keersslachtoffers voor de maand April 1941 een uiterst laag cijfer te zien, schrijft de K. N. A. C. Het aantal ernstig gewonden is zelfs lager dan het sinds den aanvang der publicatie dezer cijfers ooit is ge weest. De cijfers voor de eerste 4 maan den van het jaar zijn als volgt. (Tus- chen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond. Januari 44 (27) 98 (146) Februari 43 (44) 64 (120) Maart 32 (45) 98 (133) April 28 (63) 79 (148) Bij de vergelijking met de cijfers van vorig jaar dient er rekening mede te worden gehouden, dat door de ijs- en sneeuwperiode in den aan vang van 1940 het verkeer toen ;rootendeels was lamgelegd. Opmerkelijk is, dat terwijl over het geheele land over de eerste 4 maan den van 1941 het aantal bij ver keersongevallen gedoode personen daalde met 13 ten opzichte van de eerste 4 maanden van 1940, het aan tal daarvan in de groote steden met meer dan 100.000 inwoners geheel gelijk bleef, Relatief steeg dus het verkeersgevaar in de groote steden belangrijk, waaraan het feit niet vreemd zal zijn, dat daar het ver keer niet zoo zeer verminderd is, als wel veranderd van karakter door vervanging van motorrijtuigen door andere vervoermiddelen. In eerste instantie zal dus vooral de ver- këersopvoeding in de groote steden de volle aandacht verdienen. Het aantal ernstig gewonden ver minderde in de genoemde periode in het geheele land met 42 in de groote steden met 38 Als woonschip in den zin van par. 2 (2) der verordening nr. 100 van 23 Mei 19.41 gelden, vaartuigen, die a. in afgesloten ruimten men- schen tot woning dienen; 2. een vaste ligplaats hebben, dat is: blijvend en vast aan den oever bevestigd zijn. Deze woonschepen moeten van duidelijk zichtbare, weer-vaste en stevig bevestigde borden voorzien zijn, op welke de naam van het vaartuig, alsmede naam en adres van den eigenaar, eventueel bewo ner vermeld staan. Als woonschip zonder eigen voortbewegihgismiddel gelden ten aanzien van de bovenstaande be palingen voor woonschepen ook vaartuigen met eigen voortbe wegingsmiddel, als de motoren door het verwijderen van be langrijke motoronderdeelen of van de takelage onbruikbaar worden gemaakt. De bewoner van het woonschip moet de onblruikbaarmaking van het voortbewegingsmiddel door een verklaring van de bevoegde politie autoriteit kunnen aantoonen; uit deze verklaring moet blijken, welke deelen van het voortbewegings middel bij de politie gedeponeerd werden. SCHOENENVERKOOP ZONDER BON. Ambtenaren van den erisiso-pspo ringsdienst hebben, in samenwer king met de Edesche politie, bij ver schillende schoenwinkeliers te Ede een onderzoek ingesteld. JTierbij kwam aan het licht, dat eenigen ir. overtreding waren en zich schuldig maakten aan het verkoopen van schoenen zonder bon. Twee winke liers, genaamd H. en S., werden bo vendien geverbaliseerd wegens ern stige prijsopdrijving. Bij heb werd de geheele voor raad schoenen, tezamen eenige dui zenden paren, in beslag genomen, Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Zooals bekend is voor het reizen naar de zgn. verboden landsdeel-en (o.a. de Zeeuwsche- en Zuidhol- landsche- en Waddeneilanden) het bezit van een bijzondere vergun ning vereischt. Deze vergunning moet bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de betref fende provincie (polizeioffizier) worden aangevraagd door tusschen- komst van den burgemeester der gemeente, welke men wenecht te bezoeken. Gebleken Is, dat in vele gevallen dergelijke aanvragen niet tijdig worden ingediend, In dit verband wordt er op gewezen, dat tenminste veertien dagen vóór het tijdstip' van den aanvang van de reis de betref fende vergunning moet worden aangevraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht të worden genomen in spoedgevallen, b.v. ernstige ziekte of overlijden van familieleden en dringende zakelijke besprekingen. INBRAKEN TE ARNHEM OPGEHELDERD. Den laatsten tijd werd te Arnhem herhaaldelijk ingebroken. Zoo wer den gisternacht op zeer brutale wijze inbraken gepleegd in een vijf tal woningen aan de Mesdaglaan, waarbij den daders, wien het alleen- om geld en distributiebescheiden te doen was, een vrij groote buit in handen viel. Dezer dagen had de Arnhemsche politie reeds de hand weten te leggen op een bende van vijf inbrekers, waardoor eenige der inbraken opgehelderd konden wor den worden en tevens een dertigtal gestolen rijwielen en een aantal autobanden achterhaald konden worden. Nadien bleken echter toch nog inbraken gepleegd worden. Daar de thans nog opereerende inbrekers een voorliefde hadden voor stille buitenwijken, die van beboscht ter rein uit te naderen waren, werden bij de bewaking de surveillance honden van de politie ingeschakeld. Gisternacht waarschuwde de hond van een patrouille, welke dienst deed in de Paaschbergwijk zijn lei der, dat er onraad was. Geleid door den fijnen neus van het dier kwam de patrouille bij een tuin van een villa, waarin zich een man bevond, die een vergeefsche poging deed om te vluchten. Bij nader onderzoek bleek hij een oude bekende van d- politie te zijn, die zich reeds eerder aan. inbraken had schuldig ge maakt. De politie slaagde er in het grootste gedeelte van het ontvreem de geld en een aantal distributie kaarten óp te sporen. De daders zullen ter beschikking van 'de justi tie worden gesteld. 400 KG BEDORVEN VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen vervoegde zich bij de politie te Ede een man, die mededeelde, dat hem te Ederveen door een uit Nijkerkerveen af- komstigen man 400 kg frauduleus geslacht vleesch was aangeboden tegen den prijs van 1600 gulden. Twee agenten in burger hebben op aanwijzing van dezen man het vleesch in beslag genomen en den eigenaar gearresteerd. Het vlèesch .was bedorven. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ANSJOVIS EN PINT. In een op 5 Juni j.l. afgekondig de beschikking worden de maxi mum-prijzen vastgesteld voor ansjovis, filet en ansjovisproduc ten, zoowel als pastei. Voor ansjovis, die in kleine hoe veelheden wordt verpakt, zijn een aantal standaardverpakkingen voorgeschreven. De kleinste hoe veelheid bedraagt 10 stuks in fla cons. De winkelier mag daarvoor 0,52 vragen. Keulsche potten, inhoudende 100 stuks, kosten 3,60, blikken van 4 kg netto kosten 9.25. Voor alle daartus- schen liggende soorten van ver pakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovispastei in tuben van 65 gram mag 0,64 kosten. Andere vischpastei, waarin ansjovis ver werkt is, is eveneens in de prijs lijst opgenomen. Ansjovisfilet is opgenomen in blikken en potjes van verschillen de grootte. Los uitgewogen mogen de filets 2 per 'A kg kosten. In een afzonderlijke publicatie van den gemachtigde voor de prijzen is een volledig overzicht der nieuwe prijzen opgenomen. Voorts maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat met ingang van 5 Juni de prijzen voor finten (een vischsoort die tot de haringachtige behoort) en fintpro ducten geregeld zijn. Voor den visscher, den rooker en den verwerker werden maxi- mum-verkoopprij zen vastgesteld, terwijl voor grossiers en detaillis ten maximum-winstmarges zijn voorgeschreven. Een en ander is gepubliceerd in de Staatscourant van gisteravond. VARKENS CLANDESTIEN GESLACHT. Gisteren heeft de politie van Overschie een inval gedaan in de jchuur i achter de schilderswerk plaats van J. V. in de Dorpsstraat. Het bleek, dat twee halfwas var kens clandestien waren geslacht. Een carrier met groente, die niet thuis behoort in Overschie, moest waarschijnlijk dienen om het vleesch te vervoeren. Proces-ver baal is opgemaakt en de geslachte varkens zijn vervoerd naar het abattoir te Rotterdam. EEN NIEUW DENKBEELD VAN DE N. R. V. Logiesuitwisseling. Daar onder de huidige omstan digheden, het verkrijgen van logies tijdens de vacantiemaanden wel licht hier en daar met moeilijk heden gepaard zal gaan en een be perkte logiesruimte, vooral in het drukste' van het seizoen, de uitvoe ring van vacantieplannèn zou kun nen bemoeilijken, of zelfs geheel zou kunnen doen stranden, heeft de Nederlandsche Reisvereenigmg ten behoeve van haar leden beslo ten een nieuw denkbeeld te verwe zenlijken, n.l. dat van logieswis- seling. Wanneer b.v. een lid uit Gronin gen eens een weekeinde of een week bij iemand op de Veluwe wil doorbrengen, dan stelt de laatste den Groninger daartoe in staat, waarna het Groningsche lid zich verplicht, om op zijn beurt den man van de Veluwe voor een ge lijken tijdsduur te ontvangen. Eveneens zullen er tal van ouders zijn, die gaarne hun zoon of dochter tijdelijk zouden willen uitwisselen met een kind uit een andere streek van ons land. De N. R. V. stelt op grond van het bovenstaande, haar leden in staat door middel van een in te vullen formulier, hun wenschen in deze kenbaar te maken. BAK VAN EEN KIPKAR OMGESLAGEN. Doodelijk ongeluk. Donderdagmiddag is op den Rijksstraatweg te Driebergen Rijsenburg een doodelijk ongeval gebeurd. De 45-jarige B. uit Beu- sichem kwam, doordat bij het la den en lossen een der bakken van een kipkar naar den verkeerden kant omsloeg, onder dezen bak te recht. Hoewel men het slachtoffer direct uit zijn benarde positie be vrijdde, kon de onmiddellijk ont boden geneesheer slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was gehuld en had drie kinderen. DUITSCHE VALSCHERMJAGERS EN LUCHTLANDINGSTROE PEN KORT NA DE LANDING OP KRETA. (Hoffmann) den gebied blijven liggen. Wordt op deze aanvrage afwijzend beschikt, dan zal ruimschoots gelegenheid worden gegeven om het vaartuig uit het verboden gebied te verwijderen. De eischen, waaraan vaartuig en lig plaats moeten voldoen om voor ont heffing van de verbodsbepalingen in aanmerking te komen, zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig diene men dus de aan vrage in, echter steeds door bemid deling van den A.N.W.B. of de wa- tersportvereeniging, waarvai> men lid is of door tusschenkomst van de werf, jachthaven of andere berg-, plaats, waar het vaartuig ligt.. Ver zoeken van particuliere personen kunnen niet in behandeling worden genomen. Varen in het verboden ge-s bied, ook met het doel de boot te verhalen, blijft, hangende het dis- pensatieverzoek, verboden. Ieder gesloten schip kan woonschip zijn. Woonschepen in den zin der Duit- sche verordeningen zijn vaartuigen, die le. een gesloten ruimte hebben, welke als woning dient of kan die nen; 2e. een vaste ligplaats hebben aan den oever en daaraan bevestigd zijn; 3e. voorzien zijn van een opschrift, dat tegen weersinvloeden bestand is en dat den naam van het schip en dien van den eigenaar, respectieve lijk bewoner draagt, alsmede diens adres; 4e. schepen, waarvan de eigen stuwkracht is weggenomen door ver wijdering van een vitaal deel van den motor, respectievelijk yan de zeiltakelage en inlevering daaryan bij de politie. Men moet in het bezit zijn van een ontvangstbewijs van de politie, waar uit blijkt welke onderdeelen zijn in geleverd. v Vaartuigen, die aan de vier ge noemde voorwaarden voldoen, gel den dus als woonschepen en mogen in het verboden gebied blijven lig gen. Hieruit volgt tevens, dat inen in deze schepen, zoowel in het verboden als het vrije gebied, ook mag overnachten. Men mag zich tusschen 12 en 4 uur echter niet buiten de gesloten ruimte begeven. Nogmaals is nadrukkelijk ver klaard, dat het geheele gebied van alle in de verordening genoemde ge meenten buiten het verboden gebied valt. Plaatselijke autoriteiten hebben zieli dus ,te houden aan de hun be kende gemeentegrenzen. Nadere officieele toelichtingen. Ondanks de reeds eerder verstrekte nadere toelichting, blijkt er nog steeds misverstand te bestaan om trent de uitlegging van de verorde ning van den rijkscommissaris, hou dende bijzondere maatregelen voor de kustverdediging. Op verzoek van den A.N.W.B. is gisteren ter perscon ferentie opnieuw uiteengezet hoe de verordening op de meest omstreden punten moet worden opgevat. Verwijdering uit verboden gebied. Ofschoon de termijn binnen wel ken de pleziervaartuigen uit het verboden gebied moeten worden ver wijderd op 8 Juni afloopt, behoeven de houders van vaartuigen, die zich nog in dat gebied bevinden, zich geen zorgen te maken. Een ieder kan een aanvrage om dispensatie indienen bij den Marinebefehlsha- ber, Wagenaarweg 3 te den Haag. Gedurende den tijd, die verloopt tus schen het indienen van dit verzoek en de beslissing daarop, mogert de betrokken vaartuigen in het verbo- SCHUUR EN WONING AFGEBRAND. Door het in brand geraken van een gasgenerator is gistermiddag om vier uur brand ontstaan in een landbouwschuur van den heer J. Heersema te Nietap, gem. Leek. De schuur, welke vele pakken stroo bevatte, stond weldra in lichter laaie. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende woning, waaruit ook spoedig de vlammen laaiden. De brandweren van Nietap en Leek bestreden den brand met vele stralen, doch kon schuur noch woning behouden. Vele landbouw gereedschappen en een auto gin gen mede verloren. SMOKKELVLEESCH IN MELKBUSJES. De gemeente-politie te Deventer heeft een landbouwer aangehou den, die kalfsvleesch vervoerde in melkbusjes. In samenwerking met ambtenaren van den crisiscontrole dienst had de politie ontdekt, dat dit vleesch Jn Deventer was ge slacht en op deze wijze werd rond gebracht aan verschillende hotels te Deventer. De daders van deze clandestiene slachtingen zijn in bewaring gesteld. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Onder hen bevindt zich iemand, die veertien dagen geleden al .een proces-ver baal heeft gekregen wegens een zelfde overtreding. ONTSLAGEN COMMISSARISSEN VAN POLITIE. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van justitie is aan W. F. O. van dei- Drift eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Kampen; en is aan P. J. E. Snippe, eervol ontslag verleend als commissaris von politie te Rotterdam met in gang van 1 Juni 1941. VOORKOMEN IS BETER DAN GE NEZEN. Daar veelal de gevrees de aardappelziek te in de eerste helft van de maand Juni op treedt, ziet men de telers druk bezig met het bespuiten van hun aardappel velden. (Polygoort), HET OUDE LANDGOED „TROMPENBURCH" TE 's-GRAVELAND waar eens de zeeheld Cornells Tromp woonde (hij liet 't omstreeks 1670 bouwen), wordt grondig gerestaureerd (Polygoon) KLEINIGHEDEN UIT HET WOESTIJN-LEVEN. Uit de planken van eenige bommenkisten, een oude benzinepomp, een tankwagen slang en een bemzinevat hebben, deze Duitsche vliegers een douche samengesteld, in de woestijn eenig in haar soort. (Hoffmann) FRAUDULEUS SLACHTEN OP GROOTE SCHAAL. De ambtenaren van den Crisis controledienst zijn in Twente een groot complot op het spoor geko men van frauduleuze slachtingen. Bij tientallen personen uit de buurt van Enschede, die vleesch hadden gekocht van een combina tie, welke, naar nu vaststaat, in de laatste zes weken niet minder dan tien koeien en vijftig varkens frauduleus had geslacht, en aan den man gebracht, zijn met mede werking van het parket te Almelo verschillende huiszoekingen ge daan, waarbij veel vleesch in be slag kon worden genomen. Eenige personen hadden geprobeerd om aan een vervolging te ontkomen door het vleesch te wecken, maar dat heeft niet geholpen, want de ambtenaren hebben het gewekte vleesch duidelijk als frauduleus geslacht herkend. Er zijn verschil lende personen in bewaring gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5