DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche troepen trekken Syrië binnen. De besprekingen fusschen Japan en Ned.-indië. Tokio acht antwoord van Batavia onbevredigend. DISTRIBUTIE-NIEUWS Extra rantsoen suiker. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.00 tot 5,18 op 21.42 onder 5.41 rg ca es ga en la mal ïl ne o pli ris ro >r ter ie tis ven le woorden letters te ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ËLKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telet. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 133. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 9 Juni 1941 Frankrijk verzekert, dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden. Stockholm, 8 Juni (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat strijdkrachten van de Gaulle de grens van Syrië en Libanon heb ben overschreden. Officieel is van Engelsche zijde medegedeeld, naar Reuter meldt, dat de opmarsch van strijdkrach ten van de Gaulle en van Britsche troepen vannacht om twee uur is begonnen. Vichy, 8 Juni (D.N.B.) De strijd krachten van Engeland en van de Gaulle, hebben zich vanochtend vroeg in beweging gezet in de rich ting van den Dzjebei Droes in het Zuiden van Syrië. De Fransche hooge commissaris van Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft het opperbevel over cle Fransche troepen op zich genomen. Een Fransch communique. Vichy, 8 Juni (D.N.B.) De Fran sche regéering heeft een communi qué gepubliceerd, waar o.a. gezegd wordt: „De Engelschen en de aanhangers van de Gaulle hebben Syrië aange vallen, dat volgens hun bewering door Duitsche troepen zou zijn be zet. Een zekere mijnheer Catroux heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij de bevolking der onder Fransch mandaat staande ge bieden tot opstand tegen Frankrijk aanhitst. De Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds verzekerd heeft, n.i. da zich geen Duitsche troepen ~n Syrië bevinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerecht vaardigde aanvalshandeling tegen het Fransche imperium; wij verde digen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten". Dq verdediging van Syrië. Parijs, 7 Juni (D.N.B.) De verde diging van Syrië is een nationale plicht van Frankrijk, zoo constateert de „Paris Soir". Het blad schrijft verder, dat Duitschland en Enge land in het O. van de Middelland- sche zee elkander bestrijden. Wie echter bedreigt nu Syrië? De -chef van den Franschen staat, de plaats vervangende premier Darlan, en de Fransche hooge c_ .nissaris in Syrië htbben kortelings verklaard, dat van Duitsche zijde geen gevaar dreigt. Een Fransch maarschalk, een Fransche vliotchef en een Fransche generaal liegen echter niet. Uitslui tend Groot-Britannië wil Syrië be zetten. De politici in Lont" n, de En gelsche pgfs en c" Engelsche radio propageeren deze bezetting van Sy rië. De situatie in het nabije Oosten is volkomen duidelijk. Syrië wordt door Engeland begeerd. Wanneer Frankrijk Pyrië aan dc Er-*-1T-hen zou overgeven, zou Frankrijk zich onderwerpen aan de Britten. Frank rijk zal Syrië echter verdedigen om te kunnen leven. Officieel Fransch communiqué. Vichy, 8 Juni (D.N.B.). Het Fransche ministerie van oorlog heeft .Zondagavond om 22 uur 30 het volgende officieele communiqué uitgegeven over den Engelschen aanval op Syrië. „Van Palestina en Transjordanië komende Britsche troepen en strijdkrachten van de Gaulle -heb ben op 8 Juli des ochtends de Le- vantstaten (Syrië en den Libanon; aangevallen. Volgens de eerste be richten, hebben sterke gemotori seerde en pantsereenheden, ge steund door artillerie de Syrische grens overschreden en trachten op de naar Damascus leidende wegen op te rukken, onze troepen van al le wapensoorten, die door den niet te kwalificeeren Britschen en Gaul- listischen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevech ten duren voort. Een Britsche zeestrijdmacht, be staande uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedojagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Li- baansche kust een contingent be trekkelijk zwakke, met machinege weren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder ver wijl gevangen genomen werden. Het luchtwapen van den tegen stander heeft zonder succes de vliegvelden van Damascus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met machinegeweervuur bescho ten.' Uit Beiroet wordt gemeld: Volgens Ofi heeft Radio Beiroet het volgende communiqué van de Fransche strijd krachten in Syrië uitgezonden: De Britsche strijdkrachten hebben om 3 uur 15 aan de Syrisch-Libanee- sche grens den aanval ingezet. De Fransche legers bieden op die punten succesvol tegenstand. Drie Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Ver scheidene pantserwagens zijn ver nield. De vliegtuigen van Damascus Aleppo en Rayak zijn door den vijand met bommen bestookt. - Bomaanval op Beiroet. Bern, 8 Juni. (D. N. B.) Volgens Ofi heeft het Fransche opperbevel in Syrië het volgende bekend gemaakt: Beiroet is door de Engelschen om 15 uur 30 Zondag met bommen aan gevallen, de eerste maal zonder re sultaat. Bij den tweeden aanval werden twee kleine reservoirs van de national Petroleum getroffen, waardoor een onbelangrijke brand is ontstaan. Een belofte. Berlijn, 8 Juni. (D.N.B.) Sir Miles Lampson, de Britsche ambassadeur in Caïro, heeft volgens den Brit schen berichtendienst Syrië en den Libanon de krachtdadige hulp van Groot-Britannië en zijn geallieerden beloofd op voorwaarde, dat zij zich volledig aansluiten aan den kant van de Gaulle. De opmarsch. Vichy, 8 Juni. (D.N.B. Het gebied, waarin na den opmarsch de eerste operaties plaats vinden wordt door den loop van de Jordaan aan gegeven, naar in Fransche militaire kringen verluidt. Direct achter de grens is het^terrein in dit gebied zeer bergachtig en daarom zee.r moeilijk. In het centrum wordt het doorsne den door het dal. dat den Libanon van den Antilibanon scheidt. Verder naar het oosten, waar het terrein een woestijnachtig karakter aanneemt, is 't beter geschikt voor militaire opera ties, in het bijzonder voor het ge bruik van gemotoriseerde en pant serstrijdkrachten. Naar het schijnt is de aanvai der Engelschen en dei- troepen van de Gaulle gericht op Merj Ayoen. Verder is opgemerkt, dat zich' strijdkrachten van den tegenstander van Deraa in de rich ting van Damascus in beweging heb ben gesteld. Omtrent het verloop van de mili taire operaties zijn hier tot dusver nog slechts weinige bijzonderheden bekend geworden. Uit bevoegde mi litaire kringen in Vichy wordt be kend, dat de Engelsche aanvallen zoowel van Palestina als van Trans- ordanië zijn uitgegaan. Engelsche strijdkrachten hebben aangevallen in de richting van Merj Ayoum, terwijl concentraties afvallige Fransche strijdkrachten in de nabijheid van Mafra worden gemeld. Het aanvals front strekt zich uit van Merj Ayoem in den Libanon tot in het zuidelijk deel deel van Djebel Druse. Het is echter geen aaneengesloten gevechtslinie. Integendeel, de vijand tracht in afzonderlijke colonnes op te rukken. Engeland liet het masker vallen. Vichy, 8 Juni. (D.N.B.) Het feit, dét generaal Wilson benoemd is tot opperbevelhebber van de voor den aanval op Syrië en den Libanon in den strijd geworpen Engelsche troe pen en de strijdkrachten van de Gaulle, wordt in Fransche kringen alhier aldus uitgelegd, dat Engeland met dezen maatregel reeds zijn mas ker heeft laten vallen en dat het aanvankelijke vooruitschuiven van de Fransche dissidente genearals de Gaulle en Catroux slechts een manoeuvre en een voorwendsel vormden om den ongerechtvaardig- den aanval te legitimeeren Verontwaardiging in Fransche regeeringskringen. Vichy, 8 Juni (D.N.B.) Het bericht over den aanval op Syrië door En gelsche strijdkrachten en troepen van de Gaulle heeft in Fransche vegeeringskringen verontwaardiging gewekt. Men wijst er o.a. op, dat deze Britsche aanval door niets ge rechtvaardigd wordt. Het betreft hier de voortzetting van het plan om den f-tragischen toestand van Frankrijk uit te buiten en zijn im perium te bemachtigen, waarbij ge geven beloften worden gebroken. Een boodschap van Pétain. Vichy, 8 Juni. (D.N.B.) Op grond van de aanvallen op den Libanon en Syrië heeft maarschalk Pétain de volgende boodschap voor de Fran schen in de Levant gericht aan den hoogen commissaris en opperbevel hebber in Syrië generaal Dentz: Franschen van de Levant. De lan den, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aan val. Deze aanval wordt, evenals in Dakar geleid door Franschen, die zich geschaard hebben onder de vanen van den opstand. Gesteund door de Britsche imperiale troepen schrikken zij er niet voor terug het bloed van hun broeders te vergie ten, die de eenheid van het -impe rium en de Fransche souvereiniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stellig heid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te hebben opge heven tegen zijn voormalige bond- genooten. Thans evenmin als in Mers-El-Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor het geweld kwam de list. Sedert eenjge dagen beweerde in derdaad de propaganda, die hei voorwendsel smeedde voor den aan val, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze levanthavejis aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de ge bieden uit te leveren, welker ver dediging ons is toevertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet, dat alles onwaar is, gij weet, dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlanding hebben ge maakt, thans uit Syrië zijn vertrok ken, met uitzondering van vijf of zes, die niet' meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche soldaat noch in Sy rië noch in den Libanon is. Gij zij: dus het voorwerp van een hoogst cngerechtvaardigden aanval, waar tegen ons geweten in opstand komt. Ik herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de gebieden, die de geschiede nis aan het vaderland heeft toever trouwd. Gij zult ze weten te ver dedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frankrijk begeleiden u. Fransche uiteenzetting over den inval in Syrië. Parijs, 9 Juni. (D.N.B.) De plaats vervangende secretaris-generaal bij het vice-presidentschap, Benoist Mechin, heeft Zondagavond den Pa- rijschen journalisten een uiteenzet ting gegeven. De Engelsche aanval is begonnen van het Z. uit. Op het oogenblik ,<jn er hevige gevechten gaande. Zoo wordt er op beide oevers van he-t aan de grens met Palestina ge legen meer van Tiberias fel gestre den. Het is den Engelschen gelukt, het grensstation Deraa in te nemen. In de gevechten aan de kust hebben Fransche strijdkrachten de Engel schen bij Kunaitra tegengehouden en den kustweg onbegaanbaar ge maakt. Volgens de tot dusver ont vangen berichten heeft de Engel sche vloot Beiroet nog niet gebom bardeerd. H-et doel van den Engelschen aan val is er duidelijk op gericht, een nieuwen toegang te krijgen tot de petroleum in Irak. De Engelsche propagandleugens, dat zich Duit sche vliegtuigen en strijdkrachten in Syrië bevonden, wees Benoist Mechin duideijk en krachtig van de hand. Evenmin als in Dakar, Gabon en Mers-Il-Kebir bevond zich in Syrië een enkele Duitsche soldaat. De Duitsche pers over den aanval op Syrië. Berlijn, 9 Juni. (D. N. B.) Over den aanval der Engelsche troepen op Syrië schrijft de Völkischer Beo- bachter: De stemming in Engeland en in het kamp van de Amerikaansche inter- ventionisten is door de bloedige nederlaag der Britten op Kreta en door den schok welken de Engel sche heerschappij in de Middelland- sche Zee geleden heeft, zoo diep ge zonken, dat Churchill c.s. onvoor waardelijk een militair succes noo- dig hebben. Tegen de weermacht van de as is zulk een succes niet te behalen. Wie zich de schandelijke daden herinnert, die Engeland in Oran en Dakar en op zee tegen.het precies een jaar geleden door de Engelschen smadelijk in den steek gelaten Frankrijk bedreven heeft, zal zich ook over de nieuwste hel dendaad van Churchill niet verba zen. Churchill zou geen Churchill zijn, wanneer hij ervoor terug zou schrikken, zijn oorlogslauweren te zoeken in het sinds een jaar van het moederland afgesneden kleine Fran sche mandaatsgebied. Engeland was van den eersten dag van dezen oor log af bereid, te vechten tot den laatsten Franschman. Thans, nu de Fransche poilu En geland niet meer als bondgenoot ter beschikking staat, is hij den En gelschen lijkschenders altijd nog als schietschijf goed genoeg. Bovendien zou de onderwerping van Syrië het Britsche roofbezit in de Arabische landen heel aardig afronden. Schaamteloozer heeft nog hooit een regeering gehandeld, gerneener werd nog nooit een volk door zijn voormaligen bondgenoot verraden en mishandeld, schrijft het Zwölf Uhr Blatt. Achter den rooftocht van Engeland is niets anders verborgen, dan de begeerte naar dit waarde volle bezit in het centrum der lan den van het nabije Oosten. Zoo brengt ook deze nieuwste schand daad weer de Britsche politiek aan het licht, welker eenige doel is de gemeene winst, welker eenige mid delen zijn het verraad en de laffe overval. Verontwaardiging in Farijsche pers. Parijs, 9 Juni. (D.N.B.) De Parij- sche bladen hebben extra-edities uitgegeven om de bevolking op de hoote te stellen van den Engelschen aanval op Syrië en van de krijgs verrichtingen ter verdediging van het mandaatsgebied. De Cri du Peuple schrijft: Het perfide Albion, de eeuwenlange vijand van Frankrijk, zet de reeks misdaden tegen het Fransche va derland voort. De Petit Parisien schrijft: Chur chill heeft met steun van Engelsche troepen door Franschen bloed la ten vergieten. Deze aanvalshande ling is een voldongen feit. Het is een duidelijke aanval. De Fransche souvereiniteit in Syrië is niet door de Duifschers, doch sinds Zondag ochtend door de Engelschen en eenige afvallingen geschonden. De Matin schrijft: Iets hatelijks en verschrikkelijks gebeurt gelijk tijdig. Men valt een land binnen, waarboven de Fransche vlag waait. Men doodt Fransche soldaten, en dat alles alleen om de Engelsche openbare meening gerust te stellen, die ontsteld is over een onafgebro ken reeks Engelsch fiasco's. Het Fransche bloed schijnt het ,eenige tegenmiddel te zijn om de stem ming der Britten weer op te rake len. Voor deze handeling der Engelschen bestaat geen vergelij king zelfs in den jammerlijksten tijd der geschiedenis. Thans kent men Engelands opvatting van recht en beschaving. Onbesmet en onbevreesd staat Frankrijk daarte genover. De bevolking van Syrië en den Libanon kan er zeker van zijn dat de Fransche troepen zich niet zullen inschepen. Engeland is door de volkeren verbannen en moet van de landkaart worden weggevaagd. De toestand kritiek. Tokio, 7 Juni. iD. N. B.) In offi cieele Japansche kringen wordt het gisteren door de regeering van Nederlandsch-Indië verstrekte ant woord aan Japan onbevredigend- ge noemd. Men kan evenwel nog niet zeggen, zoo verklaarde men verder, of de onderhandelingen in Batavia zullen worden voortgezet of niet. De Tokio Nitsji Nitsji meldt uit Batavia, dat de Japansche delegatie aan het ministerie van buitenland- sche zaken in Tokio nieuwe instruc ties verzocht heeft. De toestand moet als zeer kritiek beschouwd worden. De leider van de Japansche delegatie heeft verklaard, dat men een derge lijk antwoord van Nederlandsch-Indië niet verwacht had. Hoewel de Ja pansche voorstellen bescheiden eischen inhielden, zijn zij desondanks door Batavia afgewezen. Dientengevolge, zoo voegde de Ja pansche delegatieleider hieraan toe, moeten wij thans voorbereidingen treffen om naar Japan terug te keeren. De Jomieori Sjimboen spreekt van een min of meer ontoegeeflijke hou ding van Nederlandsch-Indië en is van meening, dat het antwoora thans «erscheidene dagen' lang door de Japansche delegatie zal moeten woc den bestudeerd. Een protest van Batavia in Tokio. Tokio, 7 Juni. (D. N. B.) De Ne- clerlandsche gezant generaal Pabst, beeft hier hedenochtend bij het Japansche ministerie van buiten- iandsehe zaken een protest ingediend tegen de recente verklaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der regeering, diede Nederlandsch-Indische overheid in verband met de handelsbesprekingen in Batavia van onoprechtheid be schuldigd had. Uit officieele Japansche kringen wordt hieromtrent vernomen, dat van Japansche zijde geen antwoord op dit protest van Nederlandsch-Indië verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men hier, ten aanzien hiervan een standpunt uiteen te zetten. Nog een laatste poging. Tokio, 7 Juni. (Domei). Uit Batavia wordt gemeld: Ofschoon het antwoord van Neder- landsch-Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhandelingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenige tijd" noodig zal zijn om vast te stel len, of de Nederlandsch-Indische autoriteiten al dan met werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succesvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Het Nederlandsch-Indische ant woord op het Japansche voorstel van 7 Mei is aan den Japanschen gedele geerde voorgelegd tijdens een bij eenkomst van gisteren, die 90 minu ten duurde, waarna Josjizawa te kennen gaf, dat hij wellicht de Ne- deriandsche delegatie zou verzoeken zekere onopgenelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd zijn met de Japansche for- muieering. Te kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd ge steld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizawa: „Ik kan thans niet zeggen, of ik de Nederlandsche gedelegeer den zal verzoeken hun houding ver der te herzien. Ik zal mijn best blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te brengen. Wan neer echter blijkt, dat het onmogelijk is een bevredigende oplossing te be reiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan". Uit kringen der Japansche. delega tie wordt vèrnomen, dat het Neder landsche antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Japanners als bevredigend kunnen beschouwen. Er verluidt, dat Josjizawa nieuwe instructies uit Tokio verwacht, al vorens regelingen te treffen voor een verder contact met de Nederlandsche vertegenwoordigers. De Japansche pers eischt het afbreken der onderhandelingen. Tokio, 8 Juni. (D. N. B.) De ge heele Japansche pers eischt thans dat de economische onderhandelingen met Nederlandsch-Indië worden afge broken en verklaart dat Batavia klaarblijkelijk in het geheel geen belang heeft bij een economische samenwerking met Japan en tegen over Tokio een oneerlijk spel speelt m de verwachting op de hulp van Amerika en Engeland te kunnen De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een extra rantsoen suiker van één kilogram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar wordt ge steld. In verband hiermede wordt de geldigheidsduur van de met „42" ge nummerde bon van de bonkaart al gemeen van vier waken ingekort tot t w e e weken. Bon „42" geeft derhalve niet, zooals dezer dagen is bekendgemaakt tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van één kilogram suiker, waarna voor het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. weder om een bon ter verkrijging van één kilogram suiker zal worden aange wezen. In totaal wordt dus gedu rende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilogram suiker beschikbaar gesteld, terwijl het gebruikelijke rantsoen één kg. per vier weken bedraagt. SCHOENENDISTRIBUTIE. De Leider van den Distributiedienst Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat, in verband met het overstel pende aantal aanvragen om schoenen bonnen dat thans nog op afdoe ning wacht VANAF HEDEN GEEN SCHRIFTELIJKE VERZOEKEN OM EEN SCHOENENBON MEER KUN NEN WORDEN INGEDIEND. Nader zal worden bekend gemaakt, vanaf welk tijdstip weer aanvraag formulieren voor een schoenenbon van het distributiekantoor kunnen worden afgehaald. ALKMAAR, 6 Juni 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 9 Juni: HET VLIEGTUIG MAJA BESCHADIGD. Geneve, 8 Juni. (D.N.B.) De Times meldt, dat het vliegtuig „Maja", waarvan de bladen in 1938 zoo veel ophef hebben gemaakt, omdat het samen met een ander, klein vliegtuig, de Mercury, kon opstijgen en dit op een bepaalde hoogte van zijn vleugels kon laten starten, door een niet nader aan gegeven oorzaak in een Engelsche haven is beschadigd. De beschadi gingen zijn zoo groot, dat het vlieg tuig niet meer gebruikt kan wor den. Verder meldt de Times nog, dat bij het uitbreken van den oorlog de Maja door het ministerie van luchtvaart ter beschikking is ge steld van de Britsche kustvloot. Men heeft echter het vliegtuig zeer weinig laten opstijgen, omdat het een van de kostbaarste vliegtuigen was, die ooit in Engeland zijn ver vaardigd. steunen. De Tokio Asahi Sjimboen verklaart, dat Batavia niet alleen de samenwerking met Japan van de hand heeft gewezen, doch dat het te- gelijktijdig geweldig bewapend en een gemeenschappelijk front van actie met Amerika en Engeland ge vormd heeft. De Tokio Nitsji Nitsji noemt de Japansche eischen het mi nimum van datgene, wat Japan moet eischen en verklaart, dat Japan on middellijk maatregelen dient te nemen om zijn rechtvaardige belan gen door te drijven. Nederlandsch- Indië overschat het geduld van Japan. De Hotsji Sjimboen gelooft, dat Nederlandsch-Indië door eenzijdige leveranties alleen de strijdkracht van de anti-spil-landen wil verstterken. Miyako Sjimboen acht het betreu renswaardig, wanneer door de hou ding van Batavia de vrede zou wor den verstoord. (Zie verder Laatste berichten).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1