AGENDA Stijgend voiks-inkomen in Alkmaar en omgeving. In onze stad met een half millioen toegenomen. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Maandag. W. HOLSMULLER. t Zondagmorgen te ongeveer half elf overleed op den leeftijd van 65 jaar na een langdurige ziekte, de heer W. Holsmuller, mede-eigenaar van de oude en zeer bekende grossierderij in ■levensmiddelen, alhier gevestigd. Met hem is heengegaan een koop man van uitstekende reputatie, die van jongs af aan met zijn broer, den heer J. Holsmuller, door haard wer ken de zaak van zijn ouders op hoog peil wist te brengen en zich in zijn vak een schier provinciale vermaard heid heeft verworven. Doch er is met het verscheiden van den heer Holsmuller meer ver loren. Eèn goed mensch, een goed burger is heengegaan, een man die zich nooit op den voorgrond plaatste en toch door zijn karaktereigen schappen een populariteit genoot, voortspruitende uit een warm mede leven met anderen, waardoor nooit tevergeefs een beroep op zijn hulp en steun werd gedaan; hij gaf zich, spontaan en belangeloos. De overledene heeft o.m. zeer veel deelgenomen aan het Nederl. Her vormd kerkelijk leven men mag hier wel zeggen „der familie traditie getrouw" vele jaren was hij diaken en regent van het huis der diaconie; daarna notabel en tenslotte kerkvoogd. Verschillende vereenigingen en ge nootschappen op religieus en maat schappelijk terrein mochten hem in den loop der jaren onder hare leden tellen. Wij noemen hier de Stichting „Alkmaarsch centraal neutraal zie kenhuis" en de Commissie van toe zicht op het Gemeentelijk Middel baar en Nijverheidsonderwijs, zoo mede de Nutsspaarbank. In het jong ste jaarverslag van de spaarbank werd er aan herinnerd, dat de heer Holsmuller reeds geruimen tijd op de zittingen en in de vergaderingen, tengevolge van een ernstige ziekte, ontbrak. Het verslag getuigde er van, hoe men, naast zijn actief optreden in het bestuur, bovenal miste zijn blijmoedige persoonlijkheid, die on bewust de prettige stemming aan deze bijeenkomsten eigen, steeds weer accentueerde. Ruim twaalf jaren maakte hij deel uit van dit be stuur, waarvan meerdere als voor zitter. Naast de familie, zullen ook zijn vrienden, vooral die het voorrecht hadden, hem vanaf zijn jeugd te kennen, hem zeer noode missen, wijl zij in hém verliezen een trouwen vriend, een gelukkig mensch, onver getelijk in zijn opgeruimde en fijn gevoelige persoonlijkheid. 180 RUNDEREN. Voor de levering aan de Vee houderij-Centrale werden heden 180 koeien aangevoerd (vorige week 40). Dit groote aantal was een gevolg van het feit, dat de veehouders eeii sommatie hadden ontvangen om te leveren, waardoor velen ge noodzaakt waren melkkoeien af te geven. Dat dit vele veehouders ter harte gaat zal men begrijpen als men weet, dat thans koeien ter slachtbank gaan, die nog 20 liter melk en meer per dag gaven. De hooge aanvoer van heden geeft nog geen zekerheid voor de vleeschvoorziening in ons rayon, aangezien nog niet bekend is, hoe veel er van de aangevoerde bees ten naar Haarlem en Amsterdam gaan. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Teraardebestelling van den heer Kortleven. Zaterdag werd het stoffelijk over schot Van den heer Kortleven, die zoo jammerlijk omkwam bij een zeiltochtje op het Alkmaarder meer, teraardebesteld op de oude begraaf plaats te Sint Pancras. Het schoolbestuur der chr. school nam van de dragers der begrafenis- vereeniging het werk over, om het hoofd der school naar zijn laatste rustplaats te brengen. Op het kerk hof waren aanwezig familieleden, vrienden en genoodigden. Het aantal overige belangstellenden was zeer groot, zoodat lang niet allen, die zulks wenschten, op het kerkhof konden worden toegelaten. Ds. Krop. herv. predikant, voerde als herder als eerste spreker het woord op zeer duidelijke wijze, door ieder te verstaan zoowel op als rondom het kerkhof. Nadat gezamenlijk was gezongen Psalm 103 8, voerden achtereen volgens het woord burgemeester Kroonenburg, de heer Muurling als voorzitter van het schoolbestuur, de heer Reuter als onderwijzer na mens het schoolpersoneel en de heer C. Knaap, hoofd eener chr. school te Alkmaar, namens den bond van chr. onderwijzers kring Alkmaar. De voorzitter van het schoolbe stuur te Rodenburg (Fr.), waar de heer Kortleven hoofd der school was vóór hij te Sint Pancras kwam, sprak namens dat bestuur een woord ten afscheid. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belang stelling. Het slotwoord werd ge sproken door ds. Molenaar, herv. predikant te Halfweg, eerder te DIERENBESCHERMING. Ter beschikking voor liefhebbers is een St.-Bernardshond teef een jaar oud, goed karakter. Alleen zij die over voldoende voedsel beschikken komen in aanmerking. Wie heeft wat brood voor dit dier? Ter beschikking is een klein wit en zwart poesje. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. PETER PECH-REVUE: VEEL PLEZIER. Zoowel Zaterdag- als Zondag avond is Jacques van Tol's cabaret revue Veel Plezier in het Gulden Vlies voor geheel gevulde zalen met veel succes opgevoerd. Peter Pech heeft zich doen kenmerken als de vlotte revue-komiek en op zijn bekende droog-komische wijze de toeschouwers tranen doen lachen. Hoe genoeglijk kan hij ver tellen van zijn vrouw Cornelia en neefje Hilarius. Nadat Teun Klomp en zijn makker (Jan Blok en Geor ge Dubree) in Volendammer cos- tuum met een paar aardige liede ren o.a. Antje, het programma had den geopend, wisselden tal van sketches van dans- en muzieknum mers elkander in bonte verschei denheid op. Naast Jan Blok, Beppie Murray en George Dubree trad Peter Pech als feestredenaar op bij een zilveren echtpaar. Zijn toe spraak bedoeld voor een jubilee renden aapjeskoetsier gaf aanleiding tot groote vroolijkheid. Cor van Veen deed zich kennen als een vaardig'pianist en een uit stekend accordeonnist. Dit laatste in een fantasie van dansmelodieën. Het danspaar Leane en Peter be haalde met de keurig door hen uit gevoerde dansen een groot succes Het was fijn en elegant in mooie costuums en het danspaar kreeg na elk optreden luid applaus. De solo-stepdans was zeer goed. Om de sketch: Kamer 13 is voor al door het optreden van Peter Pech onbedaarlijk gelachen om zijn creatie als pseudo-dokter. Een mooi zangnummer van George Dubree mag nog genoemd. De scene tus- schen het mannetje Pech, de mijn heer met de gele broek en den po litieagent slaagde best en na de Kiespijn-sketch vormde het zon derlinge duo PechJan Blok met Scheiden doet lijden een aardig be sluit. Het gezelschap heeft de toeschou wers een echt vroólijken avond be zorgd. MIKKIE MUIS KOMT! Naar wij vernemen zullen op Woensdag 11 Juni, tweemaal, om 2 uur en om 4 uur, in 't Gulden Vlies twee kindervoorstellingen worden gegeven. 'Het is een programma vol pret en vroolijkheid! Mikkie Muis zal voor een daverend lachsucces zorgen door zijn malle fratsen. Er is een aardige goochelaar, en een zangwedstrijd met mooie prijzen. Verder zullen de komische avonturen van Watt en Half Watt de lachspieren danig in beweging bren gen! Het wordt, naar men ons schrijft, een prettig kinderfeest. VERDACHT VAN DIEFSTAL. Als verdacht van diefstal van steenkolen uit het P. T. T.-kantoor te Broek op Langendijk alhier zijn de brievenbestellers M. en J. uit hun functie geschorst. LAMMERENMARKT TEXEL. Op de lammerenmarkt te Texel waren heden 3465 dieren aangevoerd; de prijzen waren 22 tot 30, middenprijs 25.25. De handel, aanvankelijk stug, werd later vlug. POOTAARDAPPELPRIJZEN 1941 NOG NIET BEKEND. Over de pootaardappelprijzen, welke eenige weken geleden werden gepubliceerd, zijn al heel wat woor den gewisseld. Het oordeel van de tuinbouwers was over 't algemeen niet gunstig'. Men vond de prijzen te laag, ook al in verband met de prijzen, welke voor de consumptie aardappelen werden noodig geacht. Thans blijkt, dat deze prijzen niet zijn bedoeld voor de pootaardappe- len van den oogst 1941, maar voor de van den oogst 1940 nog geëxporteer de goedgekeurde poters. De prijzen voor de goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1941 zullen, naar de Tuinderij meldt, nog moeten worden vastgesteld. Sint Pancras, die veel met den over ledene als diaken en vriend had samengewerkt. De schoolkinderen der hoogere klassen kwamen daarna op den doodenakker, onder leiding van mej. Bood, onderwijzeres der school. Zij zongen drie verzen van Gez, 22. Zeer onder den indruk verlieten daarna allen de begraafplaats, be zield met deelneming met mevr. Kortleven en de moeder van den overledene, en niet minder met diens kinderen, die aan de groeve stonden naast hun vriendje. Met hun drieën hadden zij in. de boot gezeten, toen deze omsloeg. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Drie op de huwelijksreis (kom.); hoofdrollen Theo Lingen, Paul Hör- biger, Joh. Riemann, Maria Ander- gast. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. 1 Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Dorpsrechter (hum.); hoofdrollen Emil Jannings, Friedrich Kayssler, Max Gülstorff, Angela Sallohêr. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Intriges (rom.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gisela Uhlen, Liane Haid, Ida Wüst. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Speculanten (rom.-sens.) Toe gang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 11 Juni. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, twee voorstellingen van Mikkie Muis; Watt en Half Watt op het tooneeL P. L. LANGEDIJK OVERLEDEN. De heer P. Langedijk te Zuid- scharwoude, die een bekende per soonlijkheid was in de wereld der kolvers, is Zondag overleden. Hij heeft als markeur een groot aantal wedstrijden van den Nederlandschen Kolf bond en ook vele andere, bijge woond. AANVOER EN OPBRENGST LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. In Juni 12.500 méér dan in Juni 1940. De aanvoer bedroeg in de maand Juni j.L: roode bew. kool 5150 kg (3200), gele bew. kool 575 kg (2525), Deensche witte kool 450 kg (52.175), bieten 1600 kg (16.725), prei 2064 kg (6150), witlof 26.521 kg (28.820), rabarber 169.205 kg (36.304), bloemkool 2617 stuks (1423), uien 1375 kg (36.553 kg), breekpeen (80.900 kg), aardappelen (1960 kg), tomaten 271 kg (2161), glassla 778 kg, spinazie 156 kg. De totaal omzet beliep de som van 22.363.72 tegen 9790.43 in Juni van het vorige jaar. NIEUWE PRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. Voor de verschillende tuin bouwproducten zijn met ingang van Dinsdag 10 Juni weer nieuwe prijzen vastgesteld. Voor export' naar Duitschland gelden de vol gende prijzen: rabarber (stelen, zonder blad, minstens 30 cm. lang en 15 mm. dik) 6 per 100 kg.; tomaten A, B en C 40 per 100 kilo; spitskool 11 per 100 kg.; kaskomkommers A boven 50 kg. 12, B van 4550 kg. 9 en C. van 3545 kg. 6 per 100 stuks; platglaskomkommers groene en witte) A boven 70 kg 14, B. van 60—70 kg 10.50, C. van 50—60 kg 7 per 100 stuks; sla IA 20 kg 2, I 17 kg 1.50 per 100 krop; bloemkool' I, meer dan 20 cm mid dellijn 14 en II van 1620 cm middellijn 10.50 per 100 stuks; radijs 1.60 per 100 bos en bos- peen, waarvan het gewicht aan gebroken peen per bos is verhoogd van 0.4 tot 0.5 kg 13 per 100 bos. Van alle op deze lijst voorko mende artikelen moet weer min stens 50 pet. voor export beschik baar worden gesteld, terwijl, wan neer het binnenlandsche gédeelte den maximumprijs niet opbrengt, deze hoeveelheid eveneens voor export dient te worden verladen. De maximumprijzen voor de binnenlandsche producten zijn: CC tomaten en bonken 40 per' 100 kg. Deze prijs geldt voor alle toma ten. Voor de ongesorteerde (ook de volrijpej^is de maximumprijs 32 per 100 kg. Ten aanzien van de verpakking van tomaten is be paald, dat te beginnen met 10 Juni de tomaten voor 50 pet. in karton nen en voor 50 pet. in' houten pootjesbakken moeten worden aangevoerd met een inhoud van 12 Yn kg. In de houten bakken be hoeven geen randen, maar wel bodempapier te worden aange bracht. Andijvie slechts per kg veilen. De Ned. Groenten- en Fruit- Centrale vestigt er de aandacht van veilingen en tuinders op, dat andijvie slechts per kg geveild mag worden. DEN HELDER VAN NU EN VAN DE TOEKOMST. Aan een in de N. R. Ct. voorko mend relaas over den huidigen toestand in Den Helder ontleenen wij het volgende: De gemeente had vóór 10 Mei eeri bevolking van 37.747 zie len, ten gevolge van de Engelsche luchtaanvallen was zij op 1 Juli 1940 echter tot 27.355 gedaald. Se dert dien is het onder den druk van de Engelsche luchtaanvallen geleidelijk verder teruggeloopen. Op het oogenblik is Den Helder een dorp geworden en nog slechts onge veer tienduizend van zijn inwoners brengen er den nacht door. Vele hoderden anderen brengen zich vóór het invallen van de duisternis elders in veiligheid. lederen avond is er een groote uittocht uit de gemeente. Na vijf uur worden er nauwelijks meer za ken gedaan. Uit alle wijken stroomt i. Nieuwe aan de belasting-adminis tratie ontleende en door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver zamelde gegevens, die zoo juist be kend geworden zijn, doen o.a. zien, hoe het volksinkomen en het volks vermogen in Alkmaar en omgeving zich ontwikkeld hebben gedurende het laatste jaar dat aan den oorlog voorafging. Ten opzichte van het jaar tevo ren bleek de welstand in het algemeen te zijn toegenomen. Een eerste maatstaf voor de be- oordeeling van den welstand eener plaatselijke bevolking ligt in het aantal inwoners, dat in de belasting is aangeslagen. Het uitgangspunt, zoowel van de tegenwoordige Joon belasting als van de vroegere rijks inkomstenbelasting is, dat ieder die slechts in het noodzakelijk levens onderhoud van zich en zijn gezin kan voorzien of die zelfs dat nief kan van belastingplicht is vrijge steld, en dat alleen zij, die 'n groo- ter inkomen hebben dan voor het noodzakelijk levensonderhoud ver- eischt wordt, via de belastingen in de gemeenschappelijke lasten van het geheele volk bijdragen. Belas tingplicht en (betrekkelijke) wel stand loopen dientengevolge .paral lel en hoe algemeener deze betrek kelijke welstand over de bevolking van een bepaalde gemeente verbreid is, des te hooger zal verhoudingsge wijze het aantal belastingplichtigen zijn. Wij vermelden nu eerst hoeveel aangeslagenen in de rijksinkomsten belasting er in het laatste en in het voorlaatste belastingjaar in de ge meenten van onze streek woonach tig 'zijn: Belastingplichtigen 1939 1940 Alkmaar Heiloo Oterleek 5844 6088 1458 1490 150 143 Sint Pancras 228 235 Koedijk 258 268 Bergen 1194 1253 Egmond aan Zee 371 412 Egmond-Binnen 221 251 Alleen in Oterleek blijkt het aan tal belastingplichtigen te zijn ge daald, in Alkmaar en de overige na- bijliggende gemeenten onderging het aantal inwoners, dat in de in komstenbelasting was aangeslagen een meer of minder belangrijke stij ging. Bedacht dient evenwel te wor den, dat deze cijfers niet alleen der. invloed ondergingen van verande ringen in den welstand der bevol king, maar ook dien van de bevol kingstoe- of afname. Voor een goede beoordeeling verdient het daarom aanbeveling deze aantallen voor ell: belastingjaar afzonderlijk per dui zend inwoners om te rekenen. Men komt dan tot het volgende resul taat: Belastingplichtigen per 1000 inwoners 1939 1940 Alkmaar 184 185 Heiloo 182 180 Oterleek 187 178 Sint Pancras 151 156 Koedijk 133 138 Bergen 176 181 Egmond aan Zee 121 130 Egmond-Binnen 84 96 In Alkmaar blijkt de welstands verbreiding iets te zijn toegenomen; in Heiloo daarentegen nam zij iets af. Belangrijk was de teruggang in Oterleek. In Sint Pancras, Koedijk en Bergen nam het aantal belasting plichtigen met 5 per duizend toe, in Egmond aan Zee met 9 en in Eg mond-Binnen zelfs met 12! Ofschoon laatstgenoemde gemeente ook thans nog verreweg het laagste cijfer moet noteeren, is de verbetering in de welstandsverbreiding, die in deze opgave tot uitdrukking komt, zeer belangrijk. Een tweede factor van beteekenis is het gemiddelde inkomen, dat de belastingplichtigen genoten hebben. Dit blijkt uit den volgenden tabel: Gemiddeld inkomen 1939 1940 Alkmaar ij. Heiloo Oterleek Sint Paflcras Koedijk Bergen i 2056 2056 2017 2020 2159 2077 2022 1784 1441 1362 2477 2459 Egmond aan Zee 1605 1633 Egmond-Binnen 1874 1682 Bij de beqordeeling van deze cij fers moet het volgende wel in aan merking worden genomen. Het ge middeld inkomen kan stijgen door twee geheel verschillende, feitelijk zelfs tegenovergestelde, oorzaken. Ten eerste kunnen inderdaad alle belastingplichtigen, of althans een overwegend deel van hen, een groo- ter inkomen hebben verworven. In dat geval is de stijging van het ge middeld inkomen een positief gun stige omstandigheid. Maar het ge middeld bedrag kan ook gestegen zijn doordat uit de groep belasting plichtigen een aantal voorheen reeds bescheiden inkomens zijn weggeval len, bijvoorbeeld door toegenomen werkloosheid e.d. Deze lagere inko mens drukten voorheen het gemid delde: hun wegvallen doet derhalve het gemiddelde (der overblijven- den) stijgen. Maar in dit geval is de stijging natuurlijk allerminst een aanwijzing voor een gunstige ont wikkeling van het plaatselijk volks inkomen. Omgekeerd kan het gemiddelde inkomen gedaald zijn door een wer kelijke vermindering van het volks inkomen in een bepaalde gemeente, bijvoorbeeld door massale loonsver lagingen e.d., maar evengoed kan het gemiddelde inkomen dalen bij een afnemende werkloosheid, waar door tal van inwoners, die voorheen niet belastingplichtig waren, thans weer een bescheiden inkomen genie ten, dat echter maar weinig boven de belastinggrens uitkomt en waar door het gemiddelde bedrag omlaag gedrukt wordt. De veranderingen in het gemid deld inkomen van de aangeslagenen moeten daarom bezien worden in verband met de bovenvermelde wij zigingen in het aantal belasting plichtigen in elke gemeente. Doet men dit, dan leiden de cijfers tot de volgende conclusies. Het onveranderd gemiddeld inko men in Alkmaar, gevoegd bij de ge ringe toename van het aantal aan geslagenen (per duizend inwoners) wijst op een, overigens slechts heel bescheiden, versterking van het volksinkomen in onze stad en op een overeenkomstige versterking van de koopkracht der bevolking. De teruggang van het aantal be lastingplichtigen in Heiloo had een wat sterkere stijging van het gemid deld inkomen in deze gemeente doen verwachten. Klaarblijkelijk is in Heiloo het volksinkomen eeniger- mate verzwakt. In Oterleek gaan een beduidende teruggang van het aantal aangesla genen en een eveneens beduidende daling van het gemiddeld inkomen samen, hetgeen uiteraard heel on gunstig is. In Sint Pancras is de da ling van het gemiddeld inkomen veel grooter dan uit de toename van het aantal belastingplichtigen kan worden verklaard, en ook hier is ds ontwikkeling derhalve onbevredi gend. In mindere mate geldt het zelfde ook voor Koedijk. In Bergen daarentegen is de daling van het ge middeld inkomen geringer geweest dan de stijging van het aantal belas tingplichtigen had doen verwachten; hier werd het valksinkomen dus op nieuw versterkt. In Egmond a. Zee gaan toename van het getal aange slagenen en vergrooting van het ge middeld inkomen samen, hetgeen dus weer bevredigend is terwijl de teruggang van het gemiddeld inko men in Egmond-Binnen niet zoo groot is als na de sterke stijging van het getal belastingplichtigen ver wacht moest worden, zoodat ook in deze gemeente het volksinkomen zich in bevredigenden zin ontwik keld blijkt te hebben. In den volgenden tabel vermel den wij vervolgens het totale belast bare inkomen in elke gemeente, eveneens over het laatste en het voorlaatste belastingjaar: Totale inkomen 1939 1940 Alkmaar 12.015.000 12.519.000 Heiloo 2.940.000 3.010.000 Oterleek 324.000 297.000 St. Pancras f 461.000 419.000 Koedijk 372.000 f 365.000 Bergen 2.958.000 3.081.000 Egm. aan Z. 595.000 673.000 Egmond-B. 414.000 422.000 Voor onze streek als geheel steeg het inkomen met ruim zeven ton, waarvan een half millioen voor re kening van Alkmaar kwam. Oter leek, St. Pancras, en in mindere mate ook Koedijk, zagen het geza menlijke belastbare inkomen hunner inwoners terug loopen. In een volgend nummer zullen wij de veranderingen nagaan, die tot stand zijn gekomen in het volks vermogen. men naar de „vluchttreinen" naar Anna Paulowna, Schagen en an dere plaatsen. Dit zijn dan degenen, die over dag tenminste nog naar de stad te- rugkeeren. Maar er zijn er ook duizenden, die Den Helder voorloo- pig geheel vaarwel gezegd hebben en van wie men niets meer ziet. Onewoond en met dichtgespijkerde ramen staan hun huizen. Scholen buiten de gemeente. De verzorging en opvoeding van het kindertal eener vlottende be volking is een probleem, dat de magistratuur der stad voor moei lijke vraagstuken plaatst. Er zijn gezinnen, die des avonds compleet naar Anna Paulowna trekken om er te slapen, doch waarvan de kin deren den volgenden dag weer de school te Den' Helder moeten be zoeken. Men krijgt dan het volgen de programma: slapen in de vlucht- plaats, middagmalen en schoolgaan in Den Helder, avondeten in het nachtlogies. Wat dit aan moeilijk heden berokkent aan de huismoe ders, die haar bons in twee plaat sen moeten besteden en hier en el ders haar leveranciers van levens middelen e.d. moeten mobiliseeren, laat zich gemakkelijk raden. Op het oogenblik heeft Den Hel der een zevental scholen buiten de gemeente. De bijzondere kosten .voor dit onderwijs heeft het Rijk voor zijn rekening genomen. Op deze scholen wordt onderwijs ge geven aan kinderen van families, die uit Den Helder gevlucht zijn, maar hun zaken aldaar gaande houden. De schoolbevolking van Den Hel der is geslonken van ruim 5000 kinderen op 10 Mei 1941 tot 1117 in den gepasseerden winter. Daarna valt er een stijging waar te nemen, zoodat het aantal schoolgaande kin deren in de stad op 7 Maart j.l. 1449 bedroeg. Op het oogenblik houdt de stijging nog aan. Hulpverleening. Tot leniging van den nood en herstel van het bedrijfsleven draagt het Sociaal Herstelfonds op loffe lijke wijze bij. Dit fonds steunt de middenstanders, die hun zaak drij vende houden, met een wekelijk- sche bijdrage. In hoofdzaak zijn het kleine zelfstandigen, die door de gebeurtenissen van verleden zo mer in een moeilijke positie zijn geraakt. In vlotte samenwerking met het gemeentebestuur verleent het Herstelfonds de eerste hulp; in totaal genieten ongeveer 150 zaken- menschen een zoogenaamden over- bruggingssteun, waardoor het hun mogelijk wordt hun bedrijven zoo goed zoo kwaad als het kan gaande te houden. Zakenlieden als kappers, winke liers, huiseigenaren e.d. bezitten in den steun van het Sociaal Herstel fonds den hefboom, waarmee zij zich uit hun netelige parket om hoog kunnen werken. Bij de het zwaarst getroffen middenstanders schakelen zich dan nog andere hulpbronnen in, zoodat dezen soms met een drievoudigen steun op de been worden gebracht. De zakenmenschen die door het Herstelfonds gesteund worden, zijn verplicht hun kinderen in Den Hel der op school te houden. Daarnevens dragen Winterhulp en „Notstandsbeihilfe" aanzienlijk bij in de leniging van den nood. Winterhulp heeft tot dusver met achttien mille bijgedragen, dat is ruim het viervoudige van het be drag, dat in de gemeente ten be hoeve dezer instantie gecollecteerd is. Ten slotte is er nog de Provin ciale Commissie voor oorlogsslacht offers, die steun verleent aan dege nen, die aan huis en meubilair schade hebben geleden. Een uitbreidingsplan. Het gemeentebestuur zit waarlijk niet bij de pakken neer! Op het stadhuis werkt dagelijks een spe ciale commissie voor wederopbouw bestaande uit drie architecten. On der leiding van het gemeentebe stuur grijpt- deze instantie onmid dellijk in, waar zulks noodig is. Daarbij is men er op bedacht, de bevolking in de stad te houden en de uitgewekenen er toe te bewegen terug te keeren. Deze commissie treedt op bij dingen, die plotseling gebeuren. Toen op een Zondagmor gen een buurt door een explosie opgeschrikt werd en in tientallen huizen geen ruit gespaard bleef, ontstond op verklaarbare wijze de neiging om alles in den steek te laten en te vluchten. De burge meester evenwel liet onmiddellijk vijftig schilders aanruken, die nog denzelfden dag in alle woningen nieuwe ruiten inzetten, welk doortastend optreden evacuatie der buurtschap voorkwam. In een moeilijken tijd worden soms groote gedachten geboren. Ook in Den Helder. Voordien heeft men er nooit aangedacht, de spoor lijn met stationsgebouw cum an- nexis uit de binnenstad te verwij deren, opdat een logischers bebou wing mogelijk zou zijn. Deze tijd echter ziet men 't probleem onder oogen en lost het op. Het nieuwe uitbreidingsplan, dat ontworpen is door een Amsterdamsche stede- bouwkundige, gaat uit van een be volking van 60.000 zielen, die Den Helder in een niet al te verre toe komst mogelijkerwijze zal bezitten. Heel het stationscomplex met spoorlijn en al, is uit de binnen stad weggelicht en daarvoor is een city-bebouwing in de plaats geko men met nieuwe publieke gebou wen als raadhuis, postkantoor, po litiebureau, station en leeszaal. Eep tweede uitbreidingsplan be treft de bebouwing buiten de linie der stad, in de richting van Huis duinen en Julianadorp. Dit plan zal te zijner tijd aan den gemeen teraad worden voorgelegd. Op het oogenblik wordt een sociografisch onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheden van Den Helder op so ciaal en economisch gebied. Welis waar is de voornaamste opbouw in de stad nog niet aan den gang, maar de voorbereiding daartoe na dert het stadium der verwezenlij king.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2