:G-iM Britsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht. EMLAND op Malta bardeerd. Het bezoek van Winant aan de Ver. Staten. HET VOLGENDE OORLOGSDOEL. GEMEENTERADEN TWEEDE BLAD •ERTJE! GOEDE VRIND HARPER CARP FHEID DAT DEZE ALLEMAAL ORD ZOU VAN MEZELF IN IOUDEN OM 'T TE KUNNEN Schepen en verdedigingswërken bij Tobroek door artillerievuur en bommen bestookt. ge gevechten st-Alrika. Italiaansch legerbericht. msche legerbericht lt melding gemaakt rdeeren van vlieg- Aan het front van en Britsche aanvals- De verdedigings- ing werden bestookt, rdt hardnekkig ge- i en Sidamo langs de igo. he legerbericht van rolgt: >pen nacht hebben luchtbases op Malta ka valt te land niets .ichtmacht heeft her in dgn nacht van rdag en gisteren de militaire installaties ing Tobroek getrof- rand en vernieling takt. In de omgeving ien gemotoriseerde niddelen gebombar- ke vliegtuigen deden nghasi en Derna. a wordt de slag in Galla en Sidamo :t gebied van Gondar zoen van Wolsjefit tnoodiging om zich m de hand en bracht :outmoedige uitvallen ten toe. IN T KORT e wervelstorm in D.N.B.) - Volgens ritsch-Indië zou een het gebied van de er voornaamste zij- Ganges, verschrikke nen hebben aange- te overstroomingen aakt. Talrijke dorpen volkomen vernield 5.000 personen zou- ffer van dezen storm id in Florida. (D.N. irand heeft de kaden Mallory-Scheepvaart- ;rnield en aanzienlijke de aangericht, welke ar geraamd wordt, waarin hoofdzake- es waren opgesla- and en voor de kade igiersschepen leden Negen brandweer- naar een ziekenhuis sn. De oorzaak van et bekend. ie ministerraad bij- - Onder voorzitter- isolini is Zaterdag- isterraad bijeengeko- eeks wetsontwerpen ird. vangt koning Boris. Führer heeft in id van den rijksmi- jitenlandsche zaken, koning Boris van een bezoek ontvan- luk. (D.N.B.) - De uit de Boekowina ging, is Zaterdag- betsji, in botsing ge- personentrein. Tien en gedood, dertig ge- elijke grenzen van esteld. (Stefani.) is een decreet van gepubliceerd, waarin tgrenzen van Kroatië iteld. rsbeweging in de Ver- (D.N.B.) - Het Witte •kend gemaakt, dat 1 zal geven tot over- de North American c, waar gestaakt r deze staking heden is. id minister zonder J.N.B.) - Noeri Said ijn tot Iraksch minis- tefeuille. Hij schijnt bijzondere opdracht n Teheran te zullen aanval op Joodsche 3.) - De Joodsche in Palestina is door 'evallen. Een Jood in een Engelschman Het Duitsche legerbericht. In het Duitsche legerbericht van 7 Juni wordt melding gemaakt van het tot zinken brengen van Britsche koopvaardijschepen ten W. van de Afrikaansche kust, aan de W.-kust van Schotland en aan de monding van de Theems. Het Duitsche legerbericht van 8 Juni luidt als volgt: Een onderzeeër onder bevel van kapitein-luitenant Hessier heeft 21.250 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmede heeft dit schip bij deze onderneming zeven vaartuigen van 42.641 b.r.t. vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht aan de westkust van Schotland drie gewapende vijande lijke koopvaarders van 21.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee andere groote schepen werden in de Schot- sche wateren en op den Atlantischen Oceaan beschadigd. Een gevechts vliegtuig vernielde aan de Oostkust van Engeland een vijandelijk pa trouillevaartuig door voltreffers van bommen. In Noord-Afrika heeft Duitsche- Italiaansche artillerie Britsche sche pen in de haven van Tobroek doel treffend onder vuur genomen. Het Duitsche luchtwapen viel met succes vijandelijke artilleriestellingen en colonnes vrachtauto's aan. Overag noch des nachts heeft de vijand gevechtshandelingen verricht koven Duitsch gebied. Luchtgevechten boven het Kanaal. Berlijn, 7 Juni. (D. N. B.) In den loop van vapdaag is het boven het Kanaal tot verschillende luchtge vechten gekomen tusschen Duitsche en Britsche jagers, waarbij een Eritsch toestel van het type Spitfire werd neergeschoten. Nieuwe luchtaanval op Alexandrië. Berlijn, 8 Juni. (D. N. B.) Ten aan zien van een nieuwen Duitschen luchtaanval gisteravond op de haven van Alexandrië worden van Duitsche militaire zijde de volgende bijzonder heden békend gemaakt. Het zwaartepunt van den aanval werd gevormd door het arsenaal en de ravitailleeringsbedrijven van de Britsche oorlogshaven. Hier werd groote schade aangericht. Zwaar ge troffen werden de installaties van de westelijke haven, waar verschei dene der zwaarste en effectiefste bommen in de bedrijfsgebouwen groote verwoestingen aanrichtten en een grooten brand deden ontstaan. Ook in het arsenaal vond een zeer zware bom een loonend doel en richtte in een complex hangars groote vernielingen aan. De Duitsche vlieg tuigen zijn alle op hun steunpunten teruggekeerd. Reuter over den tweeden aanval op Alexandrië. Berlijn, 9 Juni. (D. N. B.) Inzake den tweeden Duitschen luchtaanval op Alexandrië" meldt Reuter o.a. het volgende: De Düitschers hebben Alexandrië opnieuw aan een kwaadaardig bom bardement blootgesteld, dat den ge- neelen nacht duurde. De Duitsche eskaders daalden daarbij tot „bijna een voor hen zelf moorddadige hoogte" en lieten een regen van brisant- en brandbommen vallen, welke in verschillende deelen van de stad dood en verwoesting aanricht ten. Men vreest, dat honderden men- schen gedood en gewond zijn. De voornaamste aanval was gericht op het havengebied. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 9 Juni. (D. N. B.) De R. A. F. is in den nacht van 8 op 9 Juni naar West- en Noord-Duitsch- iand gevlogen en heeft op verschillen de plaatsen brisant- en brandbommen i itgeworpen, die slechts geringe schade aan gebouwen veroorzaakten. Er ontstond geen schade aan mili taire of voor de oorlogvoering be langrijke inrichtingen. Onder de burgerbevolking vallen verscheidene dooden en-gewonden te betreuren. Amerika was niet nalatig met leveranties. New-York, 7 Juni (D.N.B.) Om trent den- iilhoud van het gesprek van twee uur, dat gevoerd is tus schen den Amerikaanschen ambas sadeur te Londen, Winant,. en den vice-president, Wallace, in tegen woordigheid van den voorzitter van de senaatscommissie voor buiten- landsche zaken, en de leden dier commissie, meldt de Associated Press uit Washington o.m. het. vol gende: Winant heeft medegedeeld, dat de Engelschen er vast van over tuigd zijn het Suezkanaal en po sities aan de Middellandsche _ce te kunnen houden. De opvattingen van de Britsche regeering heeft Winant als volgt uiteengezet: De Engelschen gelooven over vol doend sterke strijdkrachten in .Afri ka te beschikken om tegen Hitier opgewassen te zijn. Het verlies, van Griekenland en Kreta beteekent niet, dat daaijpa de gehcele Middel landsche zee verloren gaat. Het Brit sche luchtwapen heeft de luchtheer- schappij boven de Britsche eilanden, het Kanaal en de „invasiehavens" in Noord-Frankrijk veroverd. Het aan tal tot zinken gebrachte schepen op den Atlantischen oceaan is welis waar ernstig, maar de stijgende cur ve is den laatsten tijd meer hori zontaal geworden, waaraan de Ame- rikaansche patrouille ter zee een toenemend aandeel heeft. Winant heeft volgens dit bericht verder verklaard, dat hij geen voor stellen heeft ingediend, om het pro gram van hulpverleening aan Enge land door de Ver. Staten te wijzi gen, Er is geen sprake van klach ten, dat de Ver. Staten nalatig zou den zijn geweést met /hun leveran ties. Tenslotte heeft Winant, naar de „Associated Press" meldt, de ver klaring van Roosevelt herhaald, dat hij geen vredesvoorstellen heeft meegebracht. MATSOEOKA ONTVANGT AMBASSADEURS. Tokio, 7 Juni. (D.N.B.) De minis ter van buiter,landsche zaken, IMat- soeoka, heeft heden na elkaar be sprekingen gevoerd met den ambas sadeur van Engeland, Frankrijk en Duitschland. De Italiaansche ambas sadeur had een langdurig onderhoud met den leider der Europeesche afd. in het departement van buitenland- sche zaken, over den inhoud van deze besprekingen is niets bekend geworden. AANZIENLIJK TEKORT OP OP NED.-INDISCHE BEGROOTING. Sjanghai, 7 Januari. (D.N.B.) Naar uit Batavia gemeld wordt, ver toont de staatsbegrootïng vanNeder- landsch-Indië voor 1942 een aanzien lijk tekort, zonder dat tot dusver maatregelen overwogen zijn om aan dit tekort tegemoet te komen. Voor het loopende jaar, zoo wordt verder gemeld, wordt een ongunstige ont wikkeling van den Ned.-Indische buitenlandschen handel in vergelij king met het vorige jaar verwacht. De export wordt vooral belemmerd door het tekort aan scheepsruimte. DE STRIJD TEGEN DE KHAKSARBEWEGING. Sanghai, 7 Juni. (D.N.B.) In Lahore en andere steden van Br.- Indië zijn volgens Britsche berichten vele honderden khaksars gearres teerd, aangezien zij zich verzetten tegen de ontbinding hunner bewe ging. De ontbinding der khaksarbe- weging is vandaag ook in de ver- eenigde provinciën en in Beloetsjis- tan officiëel bevolen. In Simla wordt het totaal aantal khaksais 30,000 ge noemd. Indische kringen verklaren echter, dat „de beweging ruim een millioen leden heeft". DE BRITSCHE VLOOTVERLIEZEN IN MEI. Berlijn, 8 Juni. (A.N.P.) De Engel sche verlieslijst in Mei ziet er, vol gens Duitsche gegevens als volgt uit: Door Duitsche strijdkrachten werden tot zinken gebracht een slagkruiser, zeven kruisers, elf torpedojagers, ze ven snelbooten, drie hulpkruisers, vier duikbooten en zes patrouille- en vrachtschepen. De Italianen brachten vijf kruisers, twee duikbooten en een torpedojager tot zinken. Bovendien hebben de Duitsche en Italiaansche luchtstrijd krachten twee slagkruisers, twee vliegtuigmoederschepen en een vrij groot aantal kruisers, torpedojagers en lichte vaartuigen beschadigd. WEYGAND TERUG NAAR NOORD-AFRIKA. 'ichy, 7 Juni. (D.N.B.) De alge- meene gedelegeerde der Fransche re> geering in Noord-Afrika, generaal Weygand, die verscheidene dagen voor besprekingen in Vichy heeft vertoefd, is vandaag per vliegtuig naar Noord-Afrika teruggekeerd. SMUTS OPPERBEVELHEBBER IN AFRIKA? New York, 8 Juni. (D.N.B.) De Z.-Afrikaansche premier Smuts, die onlangs tot Britschen veldmaarschalk is benoemd, zal wellicht tot opper bevelhebber van alle Britsche opera ties in Afrika worden benoemd, naar de New York Sun uit Londen meldt. Het Britsche blad News Review merkt hierover op, dat de mogelijk heid van een benoeming van Smuts tot Afrikaansch opperbevelhebber niet beteekent, dat generaal Wavell van zijn ambt wordt ontheven, doch gericht is op meer coördinatie van de Britsche operaties in de Middel landsche Zee. EEN VERKLARING VAN DE BRINON. Parijs, 8 Juni. (D.N.B.) De alge meen gemachtigde van de Fransche regeering voor het bezette gebied, ambassadeur de Brinon, keert zich in een door de Fransche pers gepu bliceerde verklaring tegen de Engel sche bewering, dat overwogen wordt de uit de krijgsgevangenschap be vrijde Fransche soldaten opnieuw te mobiliseeren. De Brinon qualifi- ceert dit bericht als „bijzonder in fame propaganda", daar zij ten doe] heeft de vaders, moeders, vrouwen en verwanten der krijgsgevangenen te verontrusten. 'Nopens berichten uit Londen, dat de katholieke kerk in Frankrijk wordt onderdrukt en vervolgd, ver klaart de ambassadeur: j.De hoog waard igheidsbekleeders van de ka tholieke kerk in Frankrijk weten zeer wel dat dit alles onjuist is en omdat zij dat weten, volgen zij den maarschalk in zijn politiek van samenwerking. Ik voeg hieraan toe, dat er vervolging noch onderdruk king van de kerk bestaat, maar ik telkenmale, als ik voor de katholieke kerk als geheel een aangelegenheid bij de Duitsche autori'.eiten aanhan gig maakte, volledig begrip ont moette". Naar aanleiding van den oproep van de Londensche radio aan de Franschen om in verzet te komen tegen de bezetting en de samenwer king en daden van sabotage te ple gen, merkt de Brinon op: „Ik hoef de Franschen er niet op te wijzen, dat het heele land te lijden zou hebben onder de misdadige han delingen, die voor rekening van de verwerpelijkste ophitsers komen". EEN REDE VAN BEA i^ERBROOK TOT DE DOMINIONS. Stockholm, 8 Juni. (D.N.B.) „Wij hebben zeer veel van u noodig", ver klaarde de Britsche minister lord Beaverbrook in een radiorede tot de dominions. „Wij hebben tanks, sche pen en vliegtuigen noodig en' al wat voor het front noodzakelijk is. Maar wij hebben nog meer noodig, name- lijijk geld en manschappen. Wij heb ben thans meer soldaten noodig dan een jaar geleden. Voor de menschen in Engeland is de leus: overwinnen of sterven. Terugkeer is niet moge lijk. Wij wachten op de schepen en wij zijn overtuigd, dat de dominions alles zullen doen wat in hun- vermo gen ligt". SCHAARSCHTE AAN RIJST IN CHINA. Tokio, 7 Juni. (D.N.B.) De Miyako Sjimboen heeft berichten ontvangen uit Hongkong dat als gevolg van de schaarschte aan rijst in de Chinee- sche provincie Hoenan, er onlusten zijn uitgebroken in Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, dat „China s voorraadschuur" genoemd wordt. In Kwantoen Tsjekiang en Hoepei, de provincies die grootëndeels van rijst van Hoenan moeten leven, ontstaan steeds weer onlusten. In Hongkong schrijft men de schaarschte aan rijst aan de omstandigheid toe, dat gene raal Tsjentsjen, de bevelhebber van de vijfde Chineesche oorlogszone, graan tegen lage prijzen opkoopt, en de kleine vaartuigen, die tot dusver de rijst uit het binnenland naar dp defensie-stellingen brachten, heeft, opgevorderd. JOODSCHE ONDERNEMINGEN TE PARIJS GESLOTEN. Parijs, 8 Juni. (D.N.B.) In het be stek der bestrijding van den Jood» schen invloed in het Parijsche zaken leven is in de wijk Saint Paul, het eigeplijke ghetto -van Parijs, een reeks Joodsche zaken gesloten. De Wijk-zelf zal binnen afzienbaren tijd worden gesloopt om nieuwe woon gelegenheid in deze armelijke buurt te scheppen. Tevens is thans een aanvang ge maakt van de zuivering voor de Fransche medische wereld van Jood- schen invloed. Onder de 27.000 medici in Frankrijk, Fransch Noord-Afrika en de koloniën bevinden zich 6000 Joden. DE TOESTAND IN GIBRALTAR. Algeciras, 7 Juni (A.N.P.) De Ita liaansche bomaanval op Gibraltar heeft daar, naar gisteren werd ge meld, groote nervositeit doen ont staan, welke nog vergroot is door den terugkeer van het s.s. Strathmo- re, die 1500 geëvacueerden uit Gi braltar aan boord had. De oorzaak van den terugkeer van dit schip is n.l. volkomen onbekend. Of het schip weer uit Gibraltar zal vertrek ken, staat nog niet vast, vooral daar aan boord de op zich zelf reeds ge drukte stemming onder de geëva cueerden een protest heeft doen ontstaan tegen de e vacuo ties. De Ita liaansche luchtaanval heeft aanlei ding gegeven tot verhoogde verde digingsgereedheid en tot een koorts achtige uitbreiding'van verdere de fensie-installaties. De iri Gibraltar liggende oorlogsschepen hebben Vrijdag omvangrijke oefeningen ge houden. Ook op het vliegveld van Gibraltar heerscht groote drukte. Al verscheidene dagen komen daar militaire vliegtuigen aan, die met onbekend doel, maar vermoede lijk via Malta naar Egypte verder vliegen. Vrijdag zijn drie gevechts- en twee jachttoestellen op het .vlieg veld geland. Na benzine te hebben ingenomen, zetten de toestellen hun reis voort. Roosevelt wacht op „het eerste Duitsche schot". Berlijn, 7 Juni. (A.N.P.) Onder het opschrift „Hun volgende doel" bespreekt de diplomatieke mede werker van den Völkischer Beo- bachter", Theodor Siebert, heden ochtend de recente uitdrukkings vormen der provocatiepolitiek van Churchill en Roosevelt. Seibert schrijft: Het verlies van den slag om Kreta beteekent voor t Engeland en voor het Amerika van Roosevelt meer dan een verloren veldslag. Men vraagt zich af: Hoe moet deze oor log nu verder gevoerd worden, waai zijn de beginpunten voor eënigerlei nieuwe acte tegen de Europeesche vesting? In feite gaan de gedachten van Londen en Washington ook in een nieuwe richting. Seibert maakt vervolgens melding van de wilde persopruiïng tegen het Fransche koloniale rijk en zegt ver der: Wie den dieperen zin van deze provocatiepolitiek wlil begrijpen, moet voor oogen hoden, dat reeds in de herfstdagen van 1939 in Lon den het parool werd uitgegeven, dat deze oorlog vele jaren zou du ren, Daarachter zit de volgende be rekening: Wanneer het Engeland zou' ge lukken het oorlogsvuur lang genoeg brandend te houden, moest ten eerste de blokkade van Duitschland tenslotte toch nog effectief worden en ten tweede zou Roosevelt den noodigen tijd krijgen om zijn volk voor den oorlog rijp te maken. Het, doel nieuwe bondgenooten te- win nen en nieuwe oorlogstooneelen te openen met de poging de stootkracht van het Duitsche rijk te versplinte ren, werd achtereenvolgens gediend door de Britsche aanslagen op Scan dinavië, Nederland, België en op den Balkan. Deze overwegingen van Churchill en Roosevelt waren van zuiver poli tiek standpunt gezien wellicht slim. Militair gezien echter waren zij waarlijk stumperachtig, want uit elk van deze afleidingsmanoeuvres ontstonden voor de spilmogend- heden geweldige strategische voor deden. De schrijver gaat dan in op de voortdurende Angelsaksische po gingen om het onbezette Frankrijk en de Fransche koloniën opnieuw „voor den plutocratischen oorlogs wagen" te spannen. Hij schrijft, dat thans tegen de regeering van Vichy een wilden veldtocht van haat wordt gevoerd onder het waarlijk groteske voorwendsel, dat Pétain en Darlan, de voorwaarden van den Duitsch-Franschen wapenstilstand hebben verbroken. Seibert noemt een reeks Angelsaksische berichten over beweerde infiltratie van Duit sche troepen in Fransch gebied. De Angelsaksische pers bezweert op grond van deze bakersprookjes de regeeringen in Londen en Washing ton de beweerde bedreiging vóór të zijn en de Fransche koloniale gebie den te bezetten. Churchill en Roosevelt trachten deze Fransche gebieden tot nieuwe oorlogstooneelen te maken, Duitsch land daarmede te dwingen tot in grijpen en den oorlog wederom te verlengen. Sedert 4% jaar heeft Roosevelt onophoudelijk getracht het Amerikaansche volk te gewen nen aan een odrlog tegen de totali taire mogendheden. Hij is slechts stap voor stap gevorderd, veel lang zamer dan hij ooit had verwacht. Thans echter ligt gevaar in uitstel het gevaar, dat Engeland niet meer zoo lang kan volhouden tot het Amerikaansche volk eindelijk be reid is tot den sprong in het diepe water. Daarom heeft Roosevelt hoogst dringend „het eerste Duit sche schot" noodig. Dat is, behalve schending van Frankrijk, zijn en Churchills eerstvolgende doel. DE RUSSISCH—FINSCHE HANDEL. Moskou, 8 Juni. (TassL Op I Juni j.l. had Rusland aan Finland onge veer 47,4 procent van zijn goederen geleverd en Finland ongeveer 11,4 procent. De onbevredigende uitvoering, die Finland gegeven heeft aan zijn ver plichtingen op het gebied van de handelsbetrekkingen, kan stellig niet bijdragen tot de verdere ontwikke ling van den handel, tusschen Rus land en Finland. Stalin heeft even wel rekening gehouden met de moei lijkheden voor de Finsche voedsel voorziening en dertig Mei j.l. aan den Finschen gezant Paasikivi, beloofd, in den kortst mogelijken tijd 20.000 ton graan boven de reeds geleverde 15.578 ton te verschaffen. Voor dit maal zou hij er geen rekening mede houden,, dat Finland zijn verplichtin gen omtrent goederenlevering aan Rusland slecht is nagekomen. De volkscommissaris van buiten landschen handel, Mikojan, heeft 31 Mei aan Paasikivi medegedeeld, dat hij de exportgleb opdracht heeft ge geven de bovengenoemde hoeveel heid graan terstond naar Finland te zenden. HET BOMBARDEMENT OP ALEXANDRIE. Berlijn, 7 Juni. (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij: Op vragen van buitenlandsche journalisten is vandaag in de Wil- helmstrasse medegedeeld, dat een Egyptisch protest betreffende het bombardement op Alexandrië tot dus ver in Berlijn niet is ontvangen. Men gelooft in Berlijn, dat een dergelijk protest, wanneer dit in het voorne men mocht liggen, via Iran toege zonden zou moeten worden, aange zien Zweden zich niet bevoegd heeft verklaard. Overigens wordt hier ver wezen naar Duitsche en Italiaansche •verklaringen, welke nadrukkelijk vaststellen, dat militaire acties der spil burgerlijke objecten onaange tast laten. Alexandrië is echter, zoo wordt van Duitsche zijde verklaard, een oorlogshaven en bovendien een Engelsch vlootsteunpunt. Wanneer de Engelschen zich hier weer eens wil len verbergen achter het begrip „ci viele objecten" is dat een houding, die men slechts laakbaar kan noe- AMERKA EN DE FRANSCHE EILANDEN IN WEST-INDIE. Washington, 8 Juni (D.N.B.) De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil' heeft betreffende dë Amerikaansche houding ten aanzien van de eilanden Martinique en Guadeloupe in West-Indië een ver klaring afgelegd. Hij opende het perspectief, dat oorlogsschepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten dagelijks bij deze eilanden zouden patrouilleeren. De Fransche offi- cieele instanties zouden zich. ver plicht hebben geen goud van daar te verzenden zonder de Ver. Staten er van in kennis te stellen. Deze maatregelen zijn opgenomen in een overeenkomst tusschen de Ver. Staten en admiraal Roberts, den Franschen hoogen commissaris voor de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Admiraal Ro berts staat er borg voor, dat de Fransche bezittingen op het weste lijk halfrond zich zullen onthouden van iedere activiteit, die de Ame rikaansche belangen zou kunnen benadeelen. De Ver. Staten' zijn bereid den Franschen eilanden ver- LIMMEN. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond voltallig bijeen. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat het gasbe drijf te Beverwijk hen, die nog gas willen betrekken, welwillend tege moet treedt, doch rekening moet houden met den verhoogden in koopprijs van materialen. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring voor een rekening- courantovereenkomst met de Am- sterdamsche Bank en goedkeuring van de winkelsluiting op Maandag morgen voor de slagers. Het voorstel tot wijziging van de bepaling terzake indienstneming van personeel op arbeidsovereen komst, met uitsluiting yan perso neel van den luchtbeschermings dienst, waarvoor een aparte rege ling komt, werd z. h. st. goedge keurd. Een gelijkluidend besluit werd genomen voor dé verordening be noeming en bezoldiging van veld wachters. Medegedeeld werd, dat de se cretaris-generaal andere maatre gelen wenscht ten aanzien v&n sneeuwopruiming enz. Men mag geen sneeuw meer op den weg gooien, men moet bij gladde wegen zand strooien of zaagsel, enz. Een der wethouders vroeg of 'er in dèn winter nog sneeuw mocht vallen! De burgerij zal met de nieuwe voorschriften in kennis worden ge steld. De raad keurde ook goed dat de rechten voor inenting tegen typhus en parafyphus voortaan betaald moeten worden, er mag geen post voor op de begrooting meer voor komen, zei de voorzitter. Kost het nu veel? vroeg een der raadsleden. „Neen, slechts 0.20", antwoordde de voorzitter. Straatbelasting. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening tot heffing van straatbelasting. De ge meenten, die een beroep op het Rijk doen om hun begrooting slui tend te krijgen, zullen éérst alle mogelijke bronnen moeten aanbo ren, alvorens steun te krijgen, al dus het departement. B. en W. berekenden, dat bij een heffing van 6 pet. op de gebouwde en 1 pet. op de ongebouwde eigen dommen jaarlijks 4154,59 zal worden ontvangen. De heer Bult zei, dat er in Limmen alleen slecht onderhou den wegen zijn, er is in geen jaren iets van beteekenis aan gedaan en moet er nu een straatbelasting worden betaald? Hij kon zijn stem daar niet aan geven. De andere heeren meenden, dat men het heeft te accepteeren, om dat anders geen beroep op „Dén Haag" kan worden gedaan. Het voorstel werd goedgekeurd met den heer Bult tegen. lof tè geven levensmiddelen en be langrijke ravitailleeringsmaterialen in Amerika te koopen op voor waarde, dat zij niet naar Frankrijk of Fransch Noord-Afrika worden doorgezonden. Een bepaald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrijgelaten voor oen aankoop van levensmiddelen voor de eilanden. Verbouw raadhuis. B. en W. stelden voor om de ge- meentebegrooting 1940 en 1941 te wijzigen, mede in verband met de verbouwing van het raadhuis vol gens plan van Gemeentewerken te Alkmaar. Zij wilden daarvoor, in clusief meubileering, 15.000 be schikbaar stellen. De heer Commandeur vroeg wanneer er een besluit is genomen om het raadhuis te verbouwen? De voorzitter: Op 1 Mei. De heer Commandeur meen de, dat in die vergadering alleen het plan is goedgekeurd, nu is hem de gelegenheid ontnomen om er in het openbaar iets tegen te berde te brengen. Uit de verder gevoerde discussie, waaraan alle heeren (veelal meerderen tegelijk) deelnamen, bleek, dat het in een comité-ver gadering was geweest, doch allen verklaarden, dat de begrooting 10.000 was en zooals B. en W. nu voorstelden 5000 voor het inrichten en meubileeren, voor zoover noodig. De heer Commandeur weerlegde de in de gemeente ge hoorde redeneering alsof hij een nieuw luxueus ingericht raadhuis zou wenschen. Hij was tegen ver bouwing, die veel geld zal kosten en z. i. geen practisch resultaat zal opleveren. Bovendien zijn de ma terialen duur en slecht. Spr. zou liever een nieuw raadhuis willen en kon zijn stem niet aan het voorstel geven. Wethouder Valkering sloot zich hierbij aan. Voor hem gold de vraag of Limmen een zelfstandige gemeente zal blijven. Zoo neen, dan is de verbouwing overbodig. Zoo ja, dan kunnen we altijd nog zien wat er gebeuren moet. Boven dien voldeed het ingediende plan hem niet. Spreker verklaarde dat hij op 1 Mei niet anders had ge sproken. Na een uitvoerige discussie werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen. Tegen waren de heeren Valkering en Commandeur. (In ons no. van Za terdag noemden wij abusievelijk de heeren Valkering en Bult als tegenstemmers). Aanleg rijwielpad naar Akersloot. B. en W. stelden voor om in samenwerking met de gemeente Akersloot over te gaan: a. tot het verbeteren van den Startingerweg overeenkomstig het ontwerp van het technisch bureau van de Unie van Waterschappen, waarbij gere kend is op een provinciale subsidie van 5000; b. tot het aanleggen van een rijwielpad Akersloot— Limmen overeenkomstig een plan van voornoemd bureau, waarbij gerekend wordt op een provinciaal subsidie van 7500, terwijl voor beide plannen gerekend wordt op een rijkssubsidie in de arbeids- loonen van 100 f>et. In een zeer uitvoerige toelichting zeiden B. en W., dat de aanleg, de aankoop van grond enz. een bedrag vorderen van 28.800, waarvan 7260 voor rekening kofnt van beide gemeenten samen, elk voor de helft, dus 3630. De lengte van het pad worclt pl.m. 2 km. De heeren Dekker en Bult waren er tegen. De wegen in de gemeente verkeeren in desolaten toestand, zoodat zij geen vrijheid vonden nu weer geld te voteeren voor aanleg van een rijwielpad enz. Eerst de eigen wegen goed onder handen nemen, adviseerden zij. De heer Commandeur on derschreef dit laatste, maar wilde desondanks zijn stem geven aan het voorstel, omdat hij er een ge meentebelang in zag. Als onze we gen niet in orde zijn, ligt dat niet aan den raad; meende hij. De heeren N u ij e n s en K u ij s waren het eens met de zienswijze van den heer Commandeur. Bij gehouden stemming werd het voorstel aangenomen. Tegen waren de heeren Dekker en Bult (ook hier was onze mededeeling in ons vorig no. foutief, als gevolg van de rumoerigheid van de vergadering, zegt onze correspondent. Nog een rijwielpad naar Akersloot? B. en W. stelden voor om nóg een rijwielpad te maken onder on geveer dezelfde voorwaarden. Het rijwielpad zal komen over de Mientsloot, het Die en Disseldorper vaart met aansluiting op het Stet; er zijn 2 bruggen geprojecteerd, n.l. over de Mientsloot en het Die. De geheele kosten, inclusief loon, zijn berekend op 55.500, kun nen als rijks voorschot worden ver kregen en beide gemeenten beta len hieraan 12250 (op langen ter mijn)., Het werk zal worden uitge voerd door werkloozen uit beide gemeenten en zal ongeveer 15 we ken in beslag nemen. Alle werken zullen worden uitgevoerd door de Ned. Heide-maatschappij. De heer Commandeur zag hierin weinig perspectief. Als werkobjèct oordeelde hij het van belang, doch als Limmen een zelf standige gemeente blijft, zag spr. liever een rijweg, waaraan z. i. groote behoefte bestaat. Nadat alle heeren zich over het voorstel hadden uitgesproken, werd het aangehouden. Men wil eerst de zekerheid dat er mate riaal beschikbaar is. Na de rondvraag ging de raad in comité ter behandeling vanbelas tingzaken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7