DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche aanval op Syrië. Frankrijk protesteert. Tobroek wederom gebombardeerd. Irak verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Zware bommen op Alexandrië geworpen. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. VERDU1STERINGS- T1JDEN van 22.00 tot 5.18 Duitsche beschouwingen over den toestand in Syrië. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 134. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 10 Juni 1941 Vichy, 9 Juni. (A. N. P.) De Fransche regeering ziet zich in ver band met den Engelschen aanval op Syrië en den Libanon genoodzaakt, haar ambassadeur in Madrid, Fran cois Pietri, opdracht te geven bij de Engelsche regeering een energiek protest in te dienen. De Fransche ambassadeur heeft gisteravond den Engelschen ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, een bezoek ge bracht en hem het protest van de Fransche regeering overhandigd. Italië en de aanval op Syrië. Rome, 9 Juni. (D. N. B.) In toon aangevende kringen alhier wordt medegedeeld, dat Italië den aanval van Engelsche troepen in het Fran sche mandaatgebied Syrië met terug houdendheid, doch ook met groote belangstelling volgt. Het betreft hier, zoo wordt verklaard, allereerst mili taire gebeurtenissen, waarvan het verdere verloop moet worden af gewacht. Het officieele Italiaansche stand punt heeft de strekking, dat het thans de taak is van de Fransche troepen in Syrië om den Engelschen aanval af te slaan. De verdere ontwikkeling van den toestand in Syrië, moet echter afgewacht worden. Roosevelt was ingelicht. Stockholm, 9 Juni. (D. N. B.) Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, is Roosevelt van tevoren in gelicht over de Britsche operaties tegen Syrië. Washington heeft, zoo schrijft het blad verder, de noodza kelijkheid ingezien van een openlijk conflict met het Fransche bestuur in Syrië. Hardnekkige tegenstand der Fransche troepen. Vichy, 9 Juni (D.N.B.) In Fran sche militaire kringen verklaarde men vanavond, dat de hoofdaanval der Britsche troepen in Syrië uit gaat van Doraa, aan het begin van een natuurlijken toegangsweg naar Damascus. De vijand is echter over al op hardnekkigen tegenstand der Fransche troepen gestooten. De vijandelijke luchtaanvallen waren vooral gericht op de luchtbases Ra- jak (Beiroet), Mezza Metta (Da mascus) en Nerab (Aleppo). De 'En gelsche vliegtuigen hebben ook vlugschriften laten vallen. Op haar beurt heeft de Fransche luchtmacht de vijandelijke marschcolonnes aan gevallen. De aanval op Syrië. Geneve,' 9 Juni (D..N.B.) De mi litaire correspondent van de Ex change Telegraph bij de Britsche troepen in Palestina meldt, dat de inval in Syrië door vijf afzonderlijke colonnes is ondernomen. De eerste colonne, die wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdeelingen, dringt naar Beiroet op, de tweede valt Palestina aan in de richting van Damascus. Verder naar het Z. rukt een kleine afdeeling uit Trans- jordanië door de woestijn op. Een andere colonne nadert van een basis in Irak langs de Eufraat. Fransch communiqué over den strijd. Vichy, 9 Juni (D.N.B.) Het Fran sche ministerie van oorlog heeft te 20.25 uur het volgende communiqué over de militaire operaties in Syrië gepubliceerd: „De Britsche en Gaullistische troepen, die gisteren over de Syri sche grens zijn gerukt, hebben hun aanval in den middag van den 8en en in den ochtend van den 9en Juni versterkt. In de streek tusschen den Dzjebel Droes en de uitloopers van het Hermóngebergte zijn de aanval len ondernomen door aanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, w.o. een groot aantal pantserwagens. 'Onze dekkingsafdeelingen hebben, met steun van artillerie en lucht macht, eiken meter gronds verde digd en den tegenstander ernstige verliezen toegebracht. Een aanzien lijk getal pantserwagens is vernield. Langs de kust van den Zuidelij ken Libanon zijn afdeelingen cava lerie en gepantserde strijdkrachten over de rivier de Litoni teruggesla gen. Een verbitterde strijd duurt voort langs de hoofdlinie Litoni- Merdsj-Ajoem-Koeneitra-Sjeik Mes kin. Enkele Britsche vliegtuigen hebben de vliegvelden van Alepo, Rajak en Damascus en de bases van Merdsj Ajoem gebombardeerd. Onze jagers hebben drie Hurricanes neer geschoten. Onze eskaders bommen werpers zijn in volle actie gekomen tegen vijandelijke strijdkrachten die in gevecht zijn met onze plaatselijke afdeelingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vlootstrijdkrachten en een sterkere vijandelijke vlootmacht bij de Liba- neesche kust is een Britsche torpe- dobootjager ernstig beschadigd. Getrouw aan hun militairen plicht bieden onze strijdkrachten overal 'n hardnekkig verzet tegen de nume riek sterkere en krachtig gewapen de vijandelijke strijdkrachten". Sympathie voor Frankrijk. Beiroet, 9 Juni (A.N.P.) Na het bekend worden van den Britschen aanval op Syrië kwamen de men- schen in de Syrische en Libaneesche stéden bijeen en getuigden van hun sympathie voor de Fransche autori teiten. Talrijke Arabische persoon lijkheden richtten telegrammen aan den hoogen commissaris generaal Dentz, waarin zij de verzekering geven van hun trouw op dit oogen- blik. De Syrische en Libaneesche re geering hebben het Fransche hooge commissariaat opgeroepen maatre gelen te nemen ter verdediging van de Levant. Tevens gaven zij de ver zekering, dat de inheemsche bevol king onverdeeld steun zal verlee- nen. Te Dzjebel Droes heeft de lei der der Droesen, Sultan Pasja Trasji, een proclamatie uitgegeven, waarin de steun der Droesen zonder beperking wordt toegezegd tegen den Britschen aanval. De zenders van Jeruzalem en Cairo hebben Zondag bijna ononder broken oproepen uitgezonden van den gedeserteerden Franschen gene raal Catroux en van de Britsche re geering aan de Syrische bevolking', waarin getracht wordt den Brit schen aanval op Syrië te veront schuldigen en te verklaren. Britsche vliegtuigen werpen vlugschriften met den tekst van deze oproepen uit boven alle Syrische en Libaneesche steden. In talrijke steden, bijvoor beeld Beiroet, Damascus, Horns, Ha- ma en Aleppo, heeft de menigte deze vlugschriften verzameld en in brand gestoken. In aansluiting hierop wer den straatbetoogingen tegen Groot- Britannië gehouden. Verbitterde gevechten in O.-Afrika. Rome, 9 Juni. (Stefani). Het 396e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft onze ar tillerie treffers geplaatst op twee schepen, die de haven van Tobroek binnenvoeren. Het luchtwapen plaatste treffers op opslagplaatsen en stellingen voor Tobroek. Vijandelijke auto's werden door treffers van onze vliegtuigen vernield. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi, Derna en Tripolis. In Oost-Afrika duren de verbit terde gevechten in het gebied van Galla en Sidamo voort. In het gebied van Gondar levendige bedrijvigheid van de vijandelijke artillerie, die door onze artillerie doeltreffend be streden werd. FRANSCHE AMBASSADEUR BIJ CORDELL HULL. New-York, 9 Juni (D.N.B.) De Fransche ambassadeur heeft van middag met staatssecretaris Ruil een langdurig onderhoud gehad. In aansluiting hierop verklaarde hij, dat hij den staatssecretaris uit drukking had gegeven van de ver ontwaardiging van het Fransche volk over den niet geprovoceerden aanval van Engeland op Syryië. De ambassadeur sprak opnieuw de be wering tegen, dat in Syrië en den Libanon troepen der spilmogend- heden stonden. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten verklaarde de ambassadeur dat naar zijn meening niets wees op een voor de deur staande verbreking der diplomatie ke betrekkingen tusschen beide mogendheden. In ieder geval zal Frankrijk in deze richting niet den eersten stap doen. Vichy, 9 Juni (D.N.B.) Uit Bag dad wordt gemeld, dat de Iraksche regeering de diplomatieke betrek kingen met Italië heeft verbroken. Alle Italianen moeten binnen 24 uur het Iraksche gebied verlaten. Iraksch commentaar. Rome, 9 Juni (D.N.B.) Ten aan zien van het bericht, dat de regee-. ring van Irak de diplomatieke be trekkingen met Italië heeft verbro ken, verklaart men in politieke kringen alhier, dat de nieuwe re geering van Irak niet vrij is in haar besluiten en handelingen, maar be schouwd moet worden als een werktuig van de Londensche poli tiek. Het verbreken dér diplomatie ke betrekingen met Italië'is onge- wijfeld geschied onder den druk van de Engelsche regeering. Een officieele bevestiging van het bericht, dat de Iraksche regee ring alle Italiaansche onderdanen uitgenoodigd heeft, binnen 24 uur het land te verlaten, is in Rome nog niet ontvangen. Men acht een dergelijke maatregel echer niet onwaarschijnlijk. De verhouding tusschen Berlijn en Irak. Berlijn, 9 Juni (A.N.P.) Te Ber lijn is men niet van meening, dat de situatie in Irak niet meer ac tueel is. Men weet hier, dat de Iraksche nationalisten den strijd voor de bevrijding van de Arabi sche wereld als een signaal tegen Engeland hebben afgekondigd en bereid zijn deze strijd met alle mid delen en naar gelang van de om standigheden voort te zetten en te activeeren. In de Wilhelmsrasse was men vandaag van meening, dat een der gelijke actie in geenen deele inac- tueel kan worden. Als volkeren volgens de wetten in hun binnen ste te voorschijn treden en als de tijden voor deze weten vervuld zijn, zal ook Engeland den voort gang van deze ontwikkeling niet meer vermogen te stuiten. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad viel de volgen de opvatting te beluisteren: Al moesten ook de vrijheidsstrijders van Irak met het oog op de tech nische superioriteit der Engelschen den strijd tijdelijk staken, dan zegt dit nog niets omtrent d en uiteinde - lijken afloop van dit conflict. In de Wilhelmstrasse vatte men de Duit sche opvatting aldus samen dat ai wat zich tot dusver heeft afge speeld slechts een klein begin is. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 9 Juni. (D. N. B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben vijandelijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 7 op 8 Juni een nieuwen, bijzonder succesvollen aanval gedaan op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië. Verscheidene zware bomtreffers werden, ondanks den hevigen afweer, op haveninstallaties en marinedepots geplaatst. In voor den oorlog belangrijke installaties ontstonden verscheidene groote branden. In de Britsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht twee koopvaarders met 7.000 brt. in totaal tot zinken ge bracht en de haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Enge land gebombardeerd. Overdag heeft een gevechtsvlieg tuig een opslagplaats van grond stoffen in Zuid-Engeland succesvol met verscheidene bommen bestookt. In Noord-Afrika werden opnieuw Britsche geschutstellingen voor To broek met artillerievuur bestookt. Door formaties Duitsche en Itali aansche gevechtsvliegers zijn ver sterking werken en luchtdoelbatterijen bij Tobroek met zeer goede uitwer king aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten Westduitschland aangevallen. Onder de burgerbevolking vielen eenige dooden en verscheidene gewonden. Militaire of oorlogseconomische schade werd niet aangericht. Bran den in verscheidene woonhuizen kon den snel gebluscht worden. In de periode van 4 tot 8 Juni ver loor de vijand tien vliegtuigen. Hier van werden er acht in luchtgevech ten en twee door patrouillevaartui gen neergeschoten. In dezelfde pe riode gingen 9 eigen vliegtuigen ver loren. Luchtgevechten boven het Kanaal. Berlijn, 9 Juni (D.N.B.) Bij lucht gevechten boven het Kanaal hebben Duitsche jagers vanmiddag twee Britsche jachttóestellen van het type Spitfire neergeschoten. Een derde machine, die ernstig werd getroffen, trachtte de Britsche kust te bereiken, een breed rookspoor achter zich latend. De luchtaanvallen op Alexandrië. Beiroet, 9 Juni. (A. N. P.) Oogge tuigen verhalen, dat de laatste lucht aanval op Alexandrië nog aanzien lijk heviger was dan die van Don derdag. In de havenwijk zijn talrijke' pakhuizen in vlammen opgegaan. Grieksche en Britsche schepen wer den getroffen, een deel werd tot zinken gebracht. De wijk om de haven is een puinhoop. Bij duizenden verlaten de be woners de stad op ezelskarren of te voet. Het station wordt eveneens door duizenden belegerd. DE NORTH AMERICAN AVIATION CO. BEZET. Washington, 9 Juni. (D. N. B.) Gemeld wordt, dat de onderstaats secretaris van oorlog op instructie van Roosevelt den commandant van de in de nabijheid van Inglewood ge legen troepen bevel heeft gegeven, de North American Aviation Co. te bezetten. Het bevel werd onmiddel lijk ten uitvoer gelegd. In politieke kringen legt men er den nadruk op, dat voor het eerst in de geschiedenis der Vereenigde Staten een particuliere onderneming, waar gestaakt wordt, door de regee ring wordt overgenomen. Motiveering door Roosevelt. New-York, 10 Juni. (D. N. B.) President Roosevelt heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij de militaire bezetting van de North American Aviation Co. te Linglewood motiveert en den minister van oor log machtigt, maatregelen te nemen tot hervatting van den arbeid in de fabriek. Intusschen zijn in de wapenindus trie twee nieuwe stakingen uitge broken. In de haven van Baltimore ligt de scheepvaart, vrijwel stil ten- DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Rome, 9 Juni (D.N.B.) De ver liezen van de Italiaansche weer macht bedragen in de periode van 10 Juni 1940 tot eind Mei 1941 voor het leger: 17.622 gesneuvelden. 45.779 gekwetsten en 132.523 ver misten, voor de vloot r'esp. 1075. 1301 en 61446 en voor het luchtwa pen 514, 825 en 1613. De verliezen in Mei. Rome, 9 Juni (D.N.B.) Het hoofd kwartier van de meermacht publi ceert de verliescijfers voor de maand Mei met inbegrip v?n de verliezen, die tot dusver niet ge meld zijn. Leger: Grieksch-Albaneesch front en Albaneesch-Joegoslavisch front 1430 gesneuvelden, 4123 gewonden, 223 vermisten, Julische front resp. 14, 24 (geen vermisten), Noord- Afrika 329, 752, 23.919, Oost-Afrika 58, 77, 2345. Vloot 38, 187, 303. Luchtwapen 79, 41, 493. gevolge van een staking van het personeel der sleepbooten. Verder wordt gestaakt in een aluminimüm- fabriek te Cleveland, waar de stakers posten hebben betrokken. De Japansch-Nederl.Indische onderhandelingen. De besprekingen in het laatste stadium. Tokio, 9 Juni (Domei). De verte genwoordigers van alle betrokken regeeringsdepartementen zijn he denmiddag om 2 uur in een gemeen schappelijke conferentie bijeengeko men om de houding van Japan te genover het antwoord van Ned.- Indië op de Japansche voorstellen te bespreken. De conferentie duur de tot aan den avond. Voordat de gemeenschappelijke conferentie be gon, hadden de uitvoerende ambte naren van het departement van bui- tenlandsche zaken hedenmorgen om 10 uur een gedachtenwisseling, waarvan het resultaat zou geweest zijn, dat zij in hun houding volhar den. Hoewel er geen officieele aan wijzingen beschikbaar zijn, meent men in welingelichte kringen, dat de besprekingen te Batavia haar laatste stadium bereikt hebben en dat er over het uiteindelijke resul taat nog niets met zekerheid te zeg gen valt. Geen overeenstemming. Tokio, 9 Juni. (D. N. B.) In de gemeenschappelijke conferentie der verschillende departementen is het antwoord van Batavia besproken. Naar de Tokio Nisji-Nisji meldt, is men na beraadslagingen, die eenige uren duurden, tot de slotsom ge komen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden er geen mogelijk heid voor overeenstemming met Nederlandsch-Indië bestaat. Volgens een officieuze mededee- ling verwacht men, dat de leider der Japansche handelsdelegatie te Ba tavia spoedig zal worden terugge roepen. Britsche vliegtuig neergescho ten. (D.N.B.) - Ten Noorden van Ameland is gistermiddag, naar het D.N.B. verneemt, een Britsch ge vechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim door Duitsche ja gers aangevallen en neergeschoten. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 10 Juni: op 22.44 onder 6.36 NIEUWE PORTUGEESCHE TROEPEN NAAR DE AZOREN. Lissabon, 9 Juni (D. N. B.) Ter versterking van de garnizoenen op de Azoren zijn vandaag nieuwwe Portu- geesche troepen, in hoofdzaak pio niers, vertrokken. De regeering heeft het s.s. Joao Belo gecharterd voor het vervoer van troepen naar de Azoren en de Kaapverdische eilanden. WORDT DE PERSVRIJHEID IN AMERIKA OPGEHEVEN? Lausanne, 9 Juni. (A. N. P.) Vol gens inlichtingen uit het Witte Huis zou het plan bestaan de persvrijheid in Amerika op te heffen. Roosevelt is van plan, zoo wordt verklaard, hier voor gebruik te maken van den na- tionalen noodtoestand. Als motief zal men Noord-Ameri- kaansche persstemmen aanhalen, die schrijven over een zekeren* onder gang van Groot-Britannië. Men hoopt door het breidelen van de pers en de radio den isolationisten den mond te snoeren. DARLAN ZAL EEN RADIO TOESPRAAK HOUDEN. Vichy, 9 Juni (D.N.B.). De plaats vervangende minister-president Darlan, zal Dinsdagavond een ra diotoespraak houden. In politieke kringen neemt men aan, dat hij een verklaring zal afleggen over den toestand, ontstaan door den Britschen aanval op Syrië. au Berlijn, 9 Juni (A.N.P.) Duitsch- land slaat met buitengewone be langstelling de militaire gebeurte nissen in het nabije Oosten gade en registreert met nog meer belangstel ling den politieken achtergrond der acties, die door de Engelschen tegen Syrië zijn aangevangen, naar van daag in de Wilhelmstrasse werd me degedeeld. Er bevonden en er be vinden zich nog steeds geen Duit sche troepen in Syrië, zoo vervolg de men van Duitsche zijde. Dit is uitsluitend een kwestie, die Frank rijk en Engeland aangaat. De Fransche houding wordt op grond van de uit Vichy ontvangen uitlatingen als volgt opgevat: Frank rijk is door de Engelschen als roe vers overvallen en verweert zich zoo goed als de omstandigheden zulks veroorloven op de plaats, waar het aangevallen wordt. In politieke kringen van de Duit sche hoofdstad heeft men algemeen den indruk, dat dit een nieuwe En gelsche trouweloosheid is, die in de lange Britsche geschiedenis haar weerga zoekt. Gewetenloos pogen de Engelschen in een strijd met den gewezen bondgenoot de catastropha- le nederlaag van Kreta goed te maken door met aanzienlijke machtsmiddelen den voormaligen bondgenoot in zijn eigen #uis te overvallen. Ook de gebruikelijke moreele garneering met de zooge naamde bevrijding van de Arabische volken helpt Engeland hier niet. Als Frankrijk thans datgene heeft gedaan, wat Duitschland als zijn hei lig recht erkent, namelijk naar de wapenen te grijpen en zich tegen de indringers te verweren, dan is dat meer dan een louter verstandelijke reactie. Men verklaart te Berlijn, dat de indringers in weerwil van alle En gelsche berichten niet zoozeer uit Franschen als wel uit Britten be staan. Het zal interessant zijn, aldus werd van bevoegde zijde verklaard, de reactie van de- wereld op deze inbreuk op de primitiefste zedewet- ten gade te slaan. De vraag of de Duitsche wapen stilstandscommissie zich bezighoudt met de stituatie die in Syrië door den Engelschen aanval is ontstaan, bleef van Duitsche zijde onbeantwoord, evenals de vraag naar de houding van Turkije. De Duitsche pers over den Britschen aanval. Berlijn, 9 Juni (D.N.B.) De be langrijkste reden voor den Brit schen aanval op Syrië ziet de Duit sche pers in het feit, dat het voor de Britsche regeering steeds dringen der noodig is geworden de wereld en het Engelsche volk er van te overtuigen, dat Engeland nog niet aan het einde van zijn krachten is. In scherpe bewoordingen spreken de bladen over „Engelands nieuw- sten rooftocht", over een „gemee- nen overval" en „een nieuwen aan slag", op den vroegeren Franschen bondgenoot, waarbij zij speciaal ver wijzen naar 't standpunt der regee ring te Vichy ten aanzien van de ge beurtenissen in Syrië. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt de actie tegen Syrië „een schakel in den keten van verwer pelijke oorlogshandelingen tegen den vroegeren bondgenoot". Het blad herinnert aan Oran, Dakar en de Engelsche aanvallen op Sfax en Syrische steden. Andere Engelsche middelen zijn de druk'der blokkade, het beslag op Fransche koopvaar ders en de poging, Washington te gen Vichy in het veld te brengen. i Het Hamburger Fremdenblatt noemt den aanval op Syrië geen „militaire heldendaad", maar een met een overmacht ondernomen ac tie tegen éen vroegeren bondgenoot, die thans buiten den oorlog staat. Daarom moet de aanval militair en moreel veroordeeld worden. De Börsenzeitung zegt, dat Enge land zich aan de veroordeeling door de wereldmeening en de geschiede nis tracht te onttrekken door de leu gen, dat zich in Syrië Duitsche troe pen bevinden. Het laatste hoofdstuk van den grooten strijd tusschen het Europa onder leiding van Duitschland en het Britsche rijk zal leeren, dat Churehill zich ook niet door de Sy rische misdaad van een militair fiasco kan redden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1