Het volksvermogen in Alkmaar en omgeving. STAD EN OMGEVING AMSTERDAMSCHE BEURS M1/. AGENDA LAND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. LAATSTE BERICHTEN UU de roode trommel. Geringe verschuivingen. De Yeterinc gezondhe Fraudule BUITEN EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. MOLENS GAAN TOT HET VERLEDEN BEHOOREN. Ten behoeve van den aanleg van een drietal kanaalvakken onder de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Heer- hugowaard en Ursem zullen weer verschillende van onze mooie molens het veld moeten ruimen. Zoo zullen er te Oudorp van de vier molens niet minder dan drie verdwijnen. Van de molens aan de Zeswielen wordt de voorste uit het gelid gesloopt, om, naar we offi- cieur vernamen, onder Arnhem weer te worden gebouwd als mo nument. En dan moeten de molens onder Rustenburg (gem, Ursem) ook een veer laten. Voor een ver binding, die aldaar tusschen Raaks- maatsboezem en Schermerboezem gemaakt zal worden, staat de molen zonder wieken juist in den weg. Hier verdwijnt er van de vier molens dus gelukkig maar één exemplaar. Er vinden op deze wijze in het aanzien van ons landschap wel veranderingen plaats. VOLKSZANG. A.s. Vrijdag wordt de 4e zang avond gehouden. Den bezoekers wacht een uitgezocht programma, verwacht mag worden. Voor verde re bijzonderheden zie elders in dit bi ad. MUZIEKCONCOURS TE OBDAM. Ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan van het plaatselijk fan farecorps „Muzieklust" vond Zondag j.l. op het gemeentelijk sportterrein te Obdam een muziekconcours plaats, uitgaande van den r.k. bond van harmonie- en fanfarecorpsen in Noordholland. De uitslag van den marschwed- strijd, die 's morgens gehouden werd, luidt: Muzieklust te Obdam 69 punten, St. Caecilia te Lutje broek 69 p., Crescendo te Boven- karspel met 64 p., St. Aloysius te Castricum met 65 p.; aan alle werd een eerste prijs toegekend. Tamboers Bovenkarspel 65 p. en tamboers Lutjebroek met 65 p., ook beide groepen eerste prijs. 's Middags vond de concertwed- strijd plaats, waarvoor groote be langstelling bestond. De uitslag hiervan luidde: 4e afd. fanfare, Ons Genoegen, Wognum, 2e pr. met 203 p.; 3e afd. harmonie, St. Gregorius, Nib- bixwoud, 2e pr. met 215 p.; 2e afd. fanfare, Soli Deo Gloria te War- menhuizen, 3e prijs met 183 punten; Kunst naar Kracht te Berkhout, 2e pr. met 198 p.; 2e afd. harmonie, Crescendo te Bovenkarspel, le pr. met 245 p.; le afd. fanfare, Mu- ziekust te Obdam, le pr. met 225. p.; St. Joannes tie Zuidscharwoude, 2e pr. met 211 p.; afd. uitmuntend heid fanfare, St. Cecilia te Zwaag, 2e pr. met 207 p.; St. Aloysius te Castricum, le pr. met 227 p.; eere-afd. harmonie, St. Cecilia te Lutjebroek, le pr. met 237 p.; eere-wedstrijd: Muzieklust te Ob dam 116 p.; St. Cecilia te Lutje- broek 94 p. en Crescendo te Boven karspel 92 p. Op het feestterrein waren ook diverse kermisinrichtingen, als kra men, zweefcaroussel, schommel schuit, etc. aanwezig, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. KIND VERDRONKEN TE ANNA PAULOWNA. Gistermorgen is het twee-jarig kind van G. Duineveld te Anna Paulowna dichtbij de woning in de sloot lahgs den Meerweg geraakt en verdronken. OORLOGSVERMISTE TERECHT. De familie Domburg te Enkhui zen heeft via 't Roode Kruis uit En geland bericht gekregen, dat de echtgenoot en vader goed gezond is. De heer Domburg, van wien men sinds 16 Mei 1940 niets meer had gehoord, was de laatste inwoner van Enkhuizen, omtrent wiens lot mer, in onzekerheid verkeerde. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 10 Juni 1941 Vor. k. 06V, STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3y, Nederi 3 Ned.-lndië 1937. BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. t. 250110 Koloniale Bank 1793/4 Ned. Ind. Handelsbank 1251/. INO. OND. B1NNENL, Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederi. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezil ly3 CULTUUR MAATSCH. H. V. A383 Java Cultuur. .226 Ned. Ind. Suiker Unie 225 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat, Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChina—Japan lijn 135 Kon. Ned. Stoomboot 152l/s Scheepvaart Unie 1573/, TABAKKEN. Deli Batavia1"5 Oude Deli259 Senembab ■2001/, 88'/» .115 1321/a 71 .269 .110 1U5V, 224 3/4 .2361/4 •197 •110 •150 •1151/4 1091/4 pim 2 u 9Ji/„ 961/, 8 3V, 883/< 114 127 177 120 1327/8-3 71 277 1101/, 194V, 379-32 222 220 1C6V, 224 230-51 190 127 150 110 107'/, 134 151 154'/, 195 259 200 COMMISSIE OOST-WESTFRIES LAND PRODUCTIESLAG 1941. Door de commissie-Posthuma is voor het practisch slagen -van den Productieslag 1941 ons land ver deeld in verschillende gewesten, waarin werkzaam zullen zijn sub commissies, bestaande uit vertrou wensmannen der vier agrarische or ganisaties, welke onlangs tot een fusie zijn gekomen. Zooals bekend, behooren hiertoe het Ned. Agra risch Front, de L. T. B., de Chr. B. T. B. en het Ned. Landbouw-Comité. Als neutraal voorzitter van de com missie voor het gewest Oost-West friesland is aangewezen de heer J. Schrijnder, burgemeester van de ge meente Grootebroek. SMAKELIJK ETEN! Naar ,De Drie Meren" verneemt, is Vrijdagnacht uit de noodslacht- plaats van den heer N. de Lange te Beemster een gedeeltelijk afge slacht varken, wegende ongeveer 130 kg., en dat vermoedelijk lijden de was aan longpest en alzoo voor de consumptie totaal ongeschikt was, gestolen. FRAUDULEUS GESLACHT. Door ambtenaren van den C. C. D. werd bij een slager te Harenkarspel het vleesch in beslag genomen van 'n frauduleus geslacht kalf en schaap. Het vleesch werd afgekeurd. Proces- Verbaal is opgemaakt. EGMOND AAN ZEE. Bondsdag van den Bond van Ver- eenigingen van Jonge Oud-Katho lieken. - De 7 en 8 Juni hebben een hoogtepunt gevormd in het leven van de in Egmond aan Zee alom be kende en gewaardeerde Oud-Katho lieke Jongeliedenvereeniging Vroom; Vrij en Blij. Op genoemde data trad zij n.l. op als gastvrouwe voor de, bij fcovengenoemden bond aangesloten, vereenigingen, doordat door haar de jaarlijksche „Bondsdag" werd ver zorgd. Zaterdagmiddag kwamen de eerste bondsdaggangers naar Egmond per trein, bus en fiets. Ruim twee honderd jongeren hadden aan den oproep van V. V. B. gehoor gegeven en zoo kon de voorzitter van V. V. B., de heer A. Zwart omstreeks half zes de gasten van deze twee dagen een woord van welkom toespreken in het O. K. Vereenigingsgebouw, waarna zij gelegenheid kregen kennis te maken met hun gastvrouwen en gast- heeren, waar zij den nacht zouden doorbrengen. Gemeenschappelijk werd in Hotel Welgelegen een brood maaltijd gebruikt, waarbij direct de echte bondsdagsfeer aanwezig was. 's Avonds vond in de tooneelzaal van De Vergulde Valk de traditio- neele feestavond plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op pastoor en mevrouw van Zanten, pastoor Jans, de bondsvoorzitter en echtge- noote en pastoor en mevrouw Verhey, uit Den Helder. In zijn openings woord begroette de voorzitter der ontvangende vereeniging de aan wezigen en richtte zich met een speciaal woord tot de gasten, den wensch uitsprekend, dat allen met genoegen op dezen avond en den volgenden dag zouden mogen terug zien. Vervolgens sprak de bondsvoor zitter, pastoor Jans. de aanwezigen toe en wel naar aanleiding van het woord, dat tot Mozes werd gespro ken: Zeg aan de Kinderen Israëls, dat zij voort trekken. Dit woord is ook op onzen bond en haar leden van toe passing. Ook wij moeten vooruit, al is de toekomst ons nog vaak duister en onzeker. Het is een bevel van hoogerhand, maar ook het richtsnoer voor ons bondswerk: Zeg, dat zij voorttrekken. Op, Jong Oud-Katho lieken! Hierna werd door allen staande het bondslied gezongen. Wat nu volgde was een avond vol jolijt, waar, in bonte afwisseling van zang, dans en tooneelwerk, het kunnen van de leden van V. V. B. getoond werd. Zonder aan de prestaties van ndere medewerkenden afbreuk te doen mogen hier zeer zeker de na men van een drietal artisten ge noemd worden, te weten mevrouw PrinsDuinmeyer, en de heer A. Vuil voor hun tooneelwerk en mej. R. Dekker voor de keurig uitge voerde en onder haar leiding inge studeerde solo- en balletdunsen. Zeer voldaan zochten na afloop de gasten hun diverse nachtverblijven op. De Zondag vond allen weer ver- eenigd in de kerkdiensten welke s morgens om acht en tien uur werden gehouden. Ook deze beide diensten vormden hoogtepunten van wijding op deze dagen. Na een ge- zamenlijken maaltijd, Wederom in Hotel Welgelegen, werd 's middags een mooie, door schitterend weer be gunstigde, duinwandeling gemaakt, waarbij langs het strand naar Eg- Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Drie op de huwelijksreis (kom.); hoofdrollen Theo Lingen, Paul Hör- biger Joh. Riemann, Maria Ander- gast. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Dorpsrechter (hum.); hoofdrollen Emil Jennings, Friedrich Kayssler, Max Gülstorff, Angela Salloher. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Intriges (rom.); hoofdrollen Willy Fritsch, Gisela Uhlen, Liane Haid, Ida Wüst. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Speculanten (rom.-sens.) Toe gang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 11 Juni. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, twee voorstellingen van Mikkie Muis; Watt en Half Watt op het tooneel. Aanvoer vroege aardappelen van korten duur. De groote gebeurtenis van de week was wel te Broek op Langen dijk de aanvoer van de eerste vroege aardappelen. Zooals wij in ons vorig overzicht schreven, was het gewoon lijk einde Mei als de eerste vroege aardappelen van een kouden grond werden' aangevoerd. Toen nu Don derdag, den vijfden Juni dus, de eerstelingen werden aangeboden, was het toch voor velen nog een verrassing. Grooter was echter de verrassing, toen den volgenden dag niet minder dan zeven tuinbouwers met een partijtje vroege aardappelen aan de markt kwamen. Zeer zeker naar aanleiding van den hoogen prijs, welke de eerstelingen van den heer Wit Donderdag hadden opge bracht, was men ook eens gaan zien, hoe de aardappeltjes er voor stonden. Ruim veertig gulden per 100 kg, neen, zoo'n prijs had de heer Wit, die meestal tot de eersten behoort, nog nooit gemaakt, naar hij glunderend opmerkte. Het werd de volgende da gen wel aanzienlijk minder, dage lijks ging er ongeveer een tientje per 100 kg af, maar het zal den tuinbou wers, die 'in de gelegenheid waren te rooien, wel gespeten hebben, dat Zaterdag een rooiverbod voor vroege aardappelen werd afgekondigd. Als straks weer de gelegenheid tot rooien wordt gegeven, zullen ongetwijfeld vastgestelde prijzen gelden en dan loopt er geen dubbeltje meer-tus- schen de centen. Men zal dezen maatregel echter moeten zien als ge nomen in het algemeen belang. De financieele uitkomst was voor de tuinders wel aardig, maar wanneer straks, als de aardappelen meer uit gegroeid zijn, de opbrengst in kilo grammen veel grooter is, zullen er van een zelfde oppervlakte veel meer menschen kunnen worden ge voed dan thans. Voor de meesten zijn dergelijke hooge prijzen bovendien niet te betalen ook. De eindnoteerir.g was Zaterdag 19.90—22.10 voor de grooten, 20.40—24.10 voor de drielingen en 18.80—21 voor de kriel. Te Noordscharwoude werden even eens vroege aardappelen aangevoerd. Deze kwamen echter niet van den kouden grond, doch uit de kas. Hier voor werd rond 25 per 100 kg be steed. Over het algemeen staat het aard appelgewas er goed voor, al is het dan wat later. Het is te hopen, dat de aardappel ziekte dit jaar niet voor komt. Het verplicht sproeien, dat telken jare door de Prov. Commissie uit de Vei lingen in Noordholland onder de aandacht van de tuinbouwers ge bracht wordt, dient wel dubbel serieus te worden gedaan. De tomatenaanvoer was gedurende de afgeloopen week niet onbedui dend. Er werd ongeveer 4200 kg ge veild, waarvan de helft voor export en de rest heel graag voor het bin nenland werd afgenomen tegen den maximumprijs van 44 per 100 kg. Bloemkool was niet in groote hoe veelheden aanwezig. Deze werden volgens de puntenregeling verdeeld, maar erg veel handelaren kwamen niet aan de beurt. De prijs was voor eerste soort 16 en voor afwijkende kwaliteit 12.80 per 100 stuks. De aanvoer van rabarber was niet zoo groot als vóór Pinksteren. De tijd van de rabarber geraakt eenigs- zins voorbij. Toch werd nog wel zoo veel aangevoerd, dat een gedeelte voor export kon worden beschikbaar gesteld; het overige werd graag door de binnenlandsche handelaren afge nomen. De prijs voor eerste soort was f 6, voor afwijkende 4.80 per 100 kg. BESPUITEN VAN AARDAPPELS TEGEN ZIEKTE. Zooals bekend is, kan de aard appelziekte belangrijke schade, zoo wel aan het aardappelloof als aan de knollèn, veroorzaken. Daar het tijdstip, waarop deze ziekte kan op treden, nadert, vestigt de Planten- ziektenkundige Dienst .de aandacht van de aardappelverbouwers op de noodzakelijkheid van het tijdig toe passen der noodige maatregelen te voorrkomen van deze ziekte. Deze bestaan uit het op het juiste tijdstip beginnen met en het daarna eenige malen herhalen van een be spuiting met een oplossing van een koperhoudend middel. Hiervoor komen in aanmerking (voor zooyer nog beschikbaar) kopersulfaat en de reeds in .ons bericht 556 (Welke middelen kunnen ter bestrijding van de aardappelziekte gebruikt wor den?) genoemde koperoxychloriden. Deze laatste zijn voor direct ge bruik gereed. Zij behoeven alleen in de voorgeschreven hoeveelheid wate te worden opgelost. Bij het gebruik van de nieuwe koperhoudende middelen neme men echter het volgende in acht. Er moet met zeer ve^l zorg ge spoten v/orden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten, verdeeld worden. Verder zijn er aanwijzin gen, dat het gewenscht is de bespui tingen eerder te herhalen dan bij ge bruik van Bord. of Bourgondische pap, terwijl de laatste bespuitingen in het seizoen met een oplossing van ten minste 1 y2 maal de normale sterjite moeten worden uitgevoerd. Kopersulfaat kan alleen na toevoe. ging van kalk of van sodex gebruikt worden. De zgn. Bordeauxsche pap wordt bereid door 1 kg. kopersul faat en 1 kg. versch gebluschte of poederkalk afzonderlijk in water op te lossen. Is dit geschied, dan wordt de kopersulfaatoplossing bij de kalk- oplossing gevoegd (niet omgekeerd). Dit mengsel wordt dan tot 100 liter aangelengd. Per 100 liter water is dus noodig 1kg. kopersulfaat en 1 kg. versch gebluschte of poederkalk. De Bourgondische pap wordt be leid door van 1kg. Kopervitriool en 3/4 kg. sodex (watervrije soda) een papje te maken en daarbij onder voortdurend omroeren 100 1. water te voegen. Het mengsel van Koper vitriool en sodex is ook onder den naam van Normaal pappoeder in den handel verkrijgbaar. Van dit meng sel neemt men 2 1/4 kg. per 100 1, water. Evenals bij gebruik van de nieuwe koperhoudende middelen worden ook bij aanwending van Bordeauxsche of Bourgondische pap de laatste be spuitingen met pap van 1 1/3 al '/2 maal de normale sterkte uitgevoerd. Men houde er rekening mede, dat de bespuitingen niet ter bestrijding, maar ter voorkoming van de ziekte dienen. Daarom moet gespoten wor den vóórdat de ziekte optreedt. Er is niet aan te geven, wanneer dit het geval, is, daar dit afhankelijk is van de weersomstandigheden. Men spuite daarom, wanneer het weer gunstig is voor het optreden van de ziekte. Dit is, wanneer de atmosfeer warm- vochtig. dus broeierig is. Van belang is ook, dat tot in het laatst van het groeiseizoen de be spuitingen worden voortgezet. Nadere inlichting worden ver strekt door den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen en de bij dezen Diénst werkzame ambte naren, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. Ongecorrigeerd. mond teruggekeerd werd. Na een gezellig kopje thee kwam om onge veer 5 uur het einde voor dezen dag en behoorde de bondsdag 1941 weer tot het verleden. HET IS RUSTIG IN SYRIË. Rome, 10 Juni. (D.N.B.) De naar Beiroet gezonden correspondent van de Popoio di Roma meldt zijn blad, dat het gisteren, in weerwil van den Engelschen aanval, overal in Syrië rustig was en dat het leven zijn ge wonen gang gaat. De eerste gevan genen zijn reeds door de straten van Beiroet getransporteerd. Na de Britsche perscampagne met haar leugenachtige berichten heeft de aanval niemand verrast. ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA. Tokio, 10 Juni. (D. N. B.) Een woordvoerder der Japansche regee ring heeft het antwoord van Batavia opnieuw „zeer onbevredigend" ge noemd. Het wordt-op het oogenblik, aldus zelde hij, zorgvuldig bestu deerd. Men heeft nog niet beslist, of de onderhandelingen zuljen worden voortgezet, men kan ook nog niet zeggen, wanneer Japan een beslis sing zal nemen. FRANSCHE VISSCHERSBOOTEN AANGEVALLEN. Parijs, 10 Juni (D.N.B.) Twee Fransche visschersbooten zijn door Engelsche luchtstrijdkrachten aan gevallen. De uit Lorient komende vischkotter „Donibane" werd door een driemotorig Britsch vliegtuig met de mitarilleurs beschoten en gebombardeerd. De kotter zonk binnen vijf minuten. De bemanning werd door een anderen kotter aan boord genomen. Ook de op drie zeemijlen afstand varende Fransche visschersboot „Amadi" werd met vier bommen bestookt, die echter geen doel troffen. Het Engelsche vliegtuig vloog zoo laag, dat de piloot duidelijk de Fransche vlag cp de boot heeft kunnen zien. DE ALKMAARSCHR COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. N. V. HERMS. COSTER ZOON Je verliest je broodbon; je maakt daardoor den vinder gelukkig, maar zelf moet je honger lijden. Je krijgt van je v:x>uw een kistje sigaren met je verjaardag, maar met het huishoudboekje loopt het daardoor die maand op een tekort uit zoodat je moet bijpassen. Je spaart je zak lantaarn in het donker, maar je komt met een buil op je hoofd thuis. Mevrouw tracteert haar gasten op een heerlijk kopje thee, maar de rest van de week moet ze met haar gezin surrogaat drinken tengevolge van deze matelooze gastvrijheid. We hebben overgehouden op de begroo ting voor de brandstoffen, maar we hebben er voor moeten bibberen van de kou. Een vader met veel kinderen heeft veel zorg, maar als het op belasting betalen aankomt, lacht .hij in zijn vuistje. Zoo heeft alles in het leven zijn vóór en tegen, zijn licht- en scha duwzijde, zijn goeden en zijn slech ten kant. Neem bijvoorbeeld de man met de trommel, de verkooper van de loten voor winterhulp. Heb ben zijn klanten prijzen getrokken, dan ziet hij stralende gezichten voor zich maar dat kost hem de noodige kwartjes of guldens. Verkoopt hij een niet, dan is zijn klant min of meer teleurgesteld, maar dan heeft de geluksman voor behoeftige land.- genooten twee kwartjes in de wacht gesleept, waarvoor straks ergens een gezicht zal stralen. Elke enveloppe in die trommel bevat dus iets van dat vóór en dat tegen, van dat licht en die schaduw, van dat goede en dat slechte, een bofje en wat pech. Allemaal zitten we eigenlijk heel ons leven dagelijks in zoo'n trommel te graaien; opzoek naar geluk. Hebben we beet dan juichen we; grijpen we er naast dan huilen we, of we trekken een zuur gezicht. En we maken er ons dan liever niet druk om of ons geluk voor een ander een strop beteekent, of met ons pech een ander gebaat is. Bij den geluksman van winterhulp stond een jongen die zijn twee kwartjes in de trommel liet ver dwijnen. Hij nam een enveloppe, opende deze en las dat hij niets gewonnen had. Toen zei hij met een beteuterd gezicht: „Had ik er nu maar ijsco's voor gekocht". „En als nu ook eens arme kinde ren ijsco's kunnen koopen en dat voor jouw twee kwartjes, wat zeg je dan?" vroeg een meneer uit het groepje. „Dat dat geen winterhulp is maar zomerhulp", zei de jongeman, „maar ik gun ze het graag". ii. In een vorig artikel hebben wij de veranderingen belicht, die in het laatste jaar vóór den oorlog ont staan blijken te zijn met betrek king tot het volks-inkomen in Alk maar en nabij liggende gemeenten. Wij zullen thans nagaan welke wij zigingen ontstonden in het volks- vermogen. Ook deze gegevens zijn ontleend aan de belasting-admi nistratie en door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verzameld. Vooraf moge de opmerking gaan, dat veranderingen in het volks-in komen in den regel verband houden met de meer of minder gunstige ontwikkeling van het plaatselijk be drijfsleven. In de meeste gevallen immers wordt het inkomen verdiend in de plaats van inwoning. Voor het vermogen is het verband met de woonplaats gewoonlijk veel losser; men denke slechts aan vermogens, die in effecten belegd zijn. In onderstaanden tabel geven wij nu eerst aan hoeveel aangeclagenen in de vermogensbelasting er in bei de laatste belastingjaren in elk der genoemde gemeenten woonachtig waren. Wij teekenen hierbij aan, dat slechts zij in de vermogensbelasting worden aangeslagen, die ten minste zestienduizend gulden bezitten. Aanslagen in de vermogensbelasting 1939 1940 Alkmaar 929 945 Heiloo 331 345 Oterleek 44 39 St. Pancras 42 40 Koedijk 32 33 Bergen 272 275 Egmond aan Zee 19 24 Egmond-Binnen 50 54 In Oterleek en St. Pancras liep het aantal vermogende inwoners blijkens deze opgave terug; in Alk maar en de overige gemeenten kon een stijging worden vastgesteld. Maar ook deze cijfers ondergingen den invloed van de bevolkingstoe. of afname. Rekenen wij, om dezen storenden invloed geheel uit te schakelen, ook deze aantallen per diiizend inwoners om, dan is het re sultaat als volgt: Aanslagen in de vermogensbelasting per 1000 inwoners 1939 1940 Alkmaar 29 29 Heiloo 41 41 Oterleek 54 48 St. Pancras 27 26 Koedijk 16 17 Bergen 40 40 Egmond aan Zee 6 7 Egmond-Binnen 19 20 Voor Alkmaar, Heiloo en Bergen bleven deze verhoudingscijfers on veranderd. In deze drie gemeenten hield de toename van het aantal vermogende ingezetenen dus gelij ken tred met de toename van het zielental. In Koedijk, Egmond aan Zee en Egmond-Binnen nam het aantal kapitaalkrachtigen relatief eenigermate toe, maar in St. Pan cras en vooral in Oterleek nam het af. Overigens komen in deze cijfers ook heel duidelijk de groote ver schillen tot uitdrukking in de aan tallen gegoede inwoners, die er ver houdingsgewijze in de verschillende gemeenten wonen. Egmond aan Zee met slechts 7 en Oterleek met 48 per duizend vormen hierbij de uiter sten. Maar niet alleen in de aantallen gegoeden, ook in hun gemiddeld be zit zijn de onderlinge verschillen* tusschen de onderscheidene gemeen ten groot. Dit kan blijken uit de vol gende opgave van het gemiddeld vermogen der aangeslagenen in het voorlaatste en het laatste belasting jaar: Gemiddeld vermogen 1939 1940 DE TURKSCHE PERS EN SYRIË. Istanboel, 10 Juni (D.ND.) De dagbladen ruimen veel plaats in aan de gebeurtenissen in Syrië overeenkomstig de groote belang stelling die de Turksche openbare meening voor het uitbreken dei- vijandelijkheden op Syrisch grond gebied koestert. De gebeurtenissen in Syrië hebben Turkije niet ver rast. Turkije heeft sinds langen, tijd met het oog hierop zijn veiligheids maatregelen genomen en volgt de ont/vikkeling met dezelfde kalmte als destijds bij het einde van den veldtocht op den Balkan. Een gedeelte der pers pleit voor de onafhankelijkheid van Syrië en den Libanon. Er worden geen voor spellingen gepubliceerd over het verloop van de krijgsverrichtingen. Alkmaar Heiloo Oterleek St. Pancras Koedijk Bergen ƒ54.000 ƒ53.000 ƒ46.000 ƒ45.000 ƒ70.000 ƒ75.000 ƒ49.000 ƒ52.000 ƒ29.000 ƒ29.000 ƒ76.000 ƒ74.000 Egm. aan Zee 52.000 41.000 Egm.-Binnen ƒ42.000 ƒ41.000 Wat wij in ons eerste artikel op merkten over de tegenovergestelde oorzaken, die een 'verhooging van het gemiddeld inkomen tot gevolg konden hebben, geldt mut.mut. ook voor het gemiddelde vermogen. Zoo moet de opvallend groote daling van het gemiddeld bezit der kapi taalkrachtigen in Egmond aan Zee grootendeels (maar niet geheel) worden toegeschreven aan de rela tief sterke vermeerdering van het aantal vermogende ingezetenen. Onder de voor de eerste maal aan geslagenen in de vermogensbelas ting zijn er klaarblijkelijk meerdere, wier bezit aanmerkelijk beneden het voormalige gemiddelde van 52 mille ligt. Ook de daling van het gemiddelde in Egmond-Binnen werd door de nieuw-aangeslagenen ver oorzaakt. Ih Alkmaar daarentegen wijst de daling van het gemiddeld bezit op een relatieve verzwakking van het plaatselijk volksvermogen, daar het aantal kapitaalkrachtigen per dui zend inwoners onveranderd bleef. Ditzelfde geldt ook voor Heiloo en Bergen. In St. Pancras komt de stij ging van het gemiddeld vermogen vrijwel geheel voort uit de daling van het aantal aanslagen, terwijl de stijging in Oterleek geringer is dan verwacht had kunnen worden bij een zoo sterken teruggang van het aantal aanslagen. De cijfers van Koedijk tenslotte wijzen op èen ge ringe versterking van de vermo genspositie der burgerij. Hoe groot het gezamenlijk belast baar vermogen van alle aangesla- gepen in elke gemeente was, blijkt uit de volgende opgave: Totaal vermogen 1939 1940 Alkmaar' 50.203.000 50.384.000 Heiloo 15.079.000 15.468.000 Oterleek 3.061.000 2.919.000 St. Pancras 2.074.000 2.066.000 Koedijk944.000 957.000 Bergen ƒ20.776.000 ƒ20.398.000 Egm. a. Zee 985.000 987.000 Egm.-Binnen 2.096.000 2.230.000 Het totale in onze streek gehuis veste volksvermogen bleek derhalve te zijn gestegen van 95.218.000 tot 95.409.000. In Oterleek, St. Pan cras, maar ook in Bergen moest te ruggang geregistreerd worden; in Alkmaar en de overige gemeenten onderging het volksvermogen een matige versterking. EERSTE BLA Op het onsocial de clandestiene s vee rundvee, s kens is reeds v; zijden de aandacht halve het onsociale dit euvel nóg een kant, in verband consumtie van ong Er wordt wel ee aan het nuttigen va vleesch gevaren voo zijn verbonden. Dit geval. Deze gevarei groot. Niet zonder runderen ■graskalveren vette kalveren nuchtere kalvere varkens schapen geiten eenhoevige dieper Bij deze getalle; feitelijk nog voeger komen deugdelijk' heden, welke slecl sumptie werden toe zij aan een bepae waren onderworpen naamd voorwaardel de, geslachte dierer De omstandi'ghei Nederland in den slechts sporadisch ging is voorgekome: te danken aan d< werking van onze v diensten, d.w.z. aan van de Vleeschkeurd! blad 1919, no. 524). De enkele malen, lijke vleeschvergifti deed, betrof het zoo gevallen, die het ge- „ongekeurde huiss' van clandestiene sla. laatsten overigens i maatregelen in mine kwamen. Hierbij verdient d niét tot de vleesc worden gerekend waarin oorspronkeli, en gezond vleesch d waring in de huishc andere bijkomstige deugdelijk is gewor gevallen worden ge: groote groep der ging. Er zijn nog steeds meenen, dat zijzelvei vleesch kunnen zien' delijk voor consumpt dus de wetenschap; wel kunnen missen. D er met nadruk op g het mis hebben! Onder vleeschkeur staan een deskun EEN VERKLAR MINISTER-PRESH Sofia, 9 Juni (D.ï president en ministe: wijs, Filof, heeft van venstad Swisj taf aan gelegenheid van den het nieuwe Bulgaarse Boris in, o.m. verkli garije dank zij de o spilmogendheden zijn tionale eenheid heefl dat het thans voor gr. rijke opgaven staat, als trouw en oprec] van de spilmogendhe; driemogendhedenpact kant bijdragen levere we economische orde spilmogendheden in Z.O.-Europa wordt o De voorzitter van i foff, verklaarde o.a. aanwinsten van Bul; ken in nog grootere trekkingen met Duit; lië, waarmede het zijl verbonden heeft. ITALIË STRIJDT Rome, 9 Juni (D.I genheid van den v Italië's deelneming a wordt van officieele zicht gegeven van de Italiaansche weermac zee en in de lucht, i dat het Italiaansche 1 10 Juni 1940 tot hede: lijke vliegtuigen heeft. De verliezen ve sche luchtwapen bedi periode 232 toesteller ding is dus 1 op 6 t. Italië. Nieuwe Britsch. in Egypte. (D.N.B.) generaal sir James wal heeft volgens Re over de Britsche troe op zich genomen. Dez de strijdkrachten in Oosten, die onder be- raai Wavell staan. Vereeniging van I'arijcshe ondergronds In het kader van de ken in en om Parijs trajecten der onderg lengd of uitgebreid w

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2