DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. De Britsche aanval op Syrië. De onderhandelingen te Batavia. Ondanks zware verliezen bieden de Franschen tegenstand. De Japansche delegatie zal terug getrokken worden. Aanvallen op Tobroek en Mersa Matroeh. Duitsche luchtaanval op Haifa. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.02 tot 5.18 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 136. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTDEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. •Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 12 Juni 1941 Vichy, 11 Juni (D.N.B.) Uit Bei roet meldt Ofi: Aan de Libanee- sche kust, tusschen Tyras en Saida, zijn onze troepen in nauw contact met den linkervleugel der vijande lijke afdeelingen, die uit Palestina zijn gekomen en naar Beiroet trachten op te rukken. Deze Brit sche strijdkrachten worden ge steund door een eskader, bestaande uit een pantserschip, twee kruisers en lichte eenheden, dat onze stel lingen van zee uit beschiet. Deson danks is een tegenaanval, gister avond te negen uur door ons on dernomen, geslaagd. De strijd duurt voort. Bij Merdz-Ajoem inde bergen van den zuidelijken Liba non, is onze tegenstand niet gebro ken. In zuid-Syrië is het tempo der operaties langzamer geworden. De Britsche strijdkrachten toonden zich minder geneigd tot aanvallen, doch onze patrouilles hebben con tact gezocht. Bij den Dzjebel Droes is de toestand onveranderd. In te genstelling tot de berichen van den Londensehen zender, die willen doen gelooven, dat de vijandelijke troepen in Syrië en- den Libanon oprukken, zonder tegenstand te on dervinden, kan geconstateerd wor den, dat onze troepen overal hard nekkig verzet bieden tegen het op dringen der vijandelijke strijdkarch- ten. Aan het zuidelijke front in Syrië heeft een artillerie-afdeeling zeven vijandelijke pantserwagens vernield. De bevolking van Beiroet en Damascus slaat de ontwikkeling der oorlogsverrichtingen rustig gade, in ■"VWiledig vertrouwen op de Fran- sche strijdkrachten, die de taak op zich hebben genomen, het gebied van de Levant te verdedigen. Nader wordt uit Vichy gemeld: Ook vandaag toont men zich in Fransche militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de operaties in Syrië. Als voornaam ste indruk wijst men erop, dat op het geheele front tegenstand wordt geleverd en dat de Fransche posi ties konden worden gehouden. Voor de eerste maal worden thans ook gevechten aan de Syrisch-Iraksche grens gemeld'. Zoo is in de buurt van Aboe Kemal aan den Euphraat, op het punt waar deze rivier de naar Tripolis loopende Fransche pe- troleumleiding snijdt, met steun van de artillerie een aanval ge daan op een gemotoriseerde vijan delijke afdeeling. Reeds is verbin ding tot stand gebracht met de Fransche verdedigingsstrijdkrach ten. Aan alle fronten hebben de Engelschen aanzienlijke verliezen geleden. Talrijke pantserwagens werden vernield en een aantal Brit sche vliegtuigen neergeschoten. In militaire kringen alhier legt men den nadruk op den schitteren den strijdgeest der Fransche troe pen, waarop de Engelschen blijk baar niet gerekend hebben. De Franschen trekken op nieuwe stellingen terug. Vichy, 12 Juni. (D.N.B.) In mili taire kringen verneemt men bijzon derheden over de operaties in Syrië. De Britsche strijdkrachten zijn een hevigen aanval op den rechtervleu gel der Fransche stellingen tusschen het Hermongebergte en de Middel landsche Zee begonnen, nadat zij aanzienlijke versterkingen hadden gekregen en met steun van de Brit sche vloot. Zoo zijn de Britsche troe pen er in geslaagd de Litani over te steken en ten noorden van deze rivier op te rukken in de richting van Saida. In deze zóne waren de Engelsche aanvallen zoo heftig, dat de heldhaftige tegenstand van een Fransch bataljon werd gebroken, doch pas na een verbitterden strijd van twee dagen. De rest van de Fransche troepen heeft zich achter de Litani teruggetrokken en de verdediging van Saida georganiseerd. Meer naar het oosten, in de streek van Merdz-Ajoem, was de aanval, eveneens zeer heftig. De Franschen moesten de stad ontruimen en trok ken naar het noorden, in het Her mongebergte, terug. Op den straat weg tusschen Deraa en Damascus zijn de Britsche troepen tot staan ge bracht na verbitterden strijd tus,- schen Gabaghi en Kissee. In de andere sectoren van 't zuidelijke front kon den alle Fransche stellingen behou den blijven. Felle aanvallen op de Fransche posities. Vichy, 11 Juni. (D.N.B.) Het Fran sche ministerie van oorlog deelt he denavond over de militaire situatie in Syrië mede, dat in den middag van den tienden Juni en in den och tend van den elfden Juni de Engel schen, na versterking van hun stel lingen en het in het veld brengen van nieuwe strijdkrachten, felle aan vallen hebben ondernomen op de Fransche posities. In het zuiden van den Libanon gelukte het Aystrali- schen troepen met steun van de artillerie van een sterk eskader, dat door de Fransche weerstandscentra onophoudelijk onder vuur genomen werd, langs de kust ten noorden van de rivier Litani lichtelijk op te ruk ken. De Fransche troepen bieden, ondanks zware verliezen, aan den in aantal superieuren tegenstander ver bitterden tegenstand. 'Ten W. van het Hermongebergte moesten de Fransche strijdkrachten, die Merj Ayoem verdedigden, terug genomen worden naar de hoogte van Asbaja. Tusschen den Herrron en de Djeben Droes hebben Fransche af deelingen Dinsdagmiddag met steun van het luchtwapen, verscheidene succesvolle afzonderlijke aanvallen uitgevoerd en ten Z. van Kissuje den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus, tegengehouden. De strijd ging hier Dinsdag voort. Ver bitterd verdedigen de Fransche troe pen zich tegen de felle, door pant serwagens ondersteunde aanvallen der vijandelijke infónterie. Een uit Irak oprukkende Britsche pantserafdeeling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in contact gekomen. Het Fransche luchtwapen grijpt overal buitengewoon doeltreffend in de de fensie in, door de strijdkrachten te land en de scheepseenheden van den tegenstander met bommen te besto ken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Hardnekkige tegenstand Berlijn, 11 Juni. (D. N. B.) Naar Reuter meldt, hebben de Britsche troepen en de strijdkrachten van de Gaulle ten zuiden van Damascus tegenstand ontmoet. Verder wordt bevestigd, dat de door de marine in Syrië aan land gezette troepen op een tamelijk hardnekkigen tegenstand zijn gestuit. Langzamer tempo der operaties. Vichy, 11 Juni. (D. N. B.) Naar Ofi uit Beiroet meldt, zijn de gevechts handelingen gisteren gekenmerkt door een langzamer tempo der ope raties. De vijand werd overal terug geslagen, behalve bij Merdz-ajoem, waar hij met steun van artillerie een aanval heeft ondernomen. De Brit sche strijdkrachten hebben tevergeefs getracht aan de Libaneesche kust op te rukken ondanks het feit dat zij door Britsche schepen werden ge steund. Ten zuiden van Damascus hebben cnze patrouilles groote troepencon centraties waargenomen. In Dzjebel Droes is de toestand onveranderd. Onze vliegtuigen en artillerie heb ben zeer doeltreffend vijandelijke pantserwagens gebombardeerd. De vliegvelden van Nairab en Palmyra zijn door Britsche vliegtuigen zonder succes gebombardeerd. Bomaanval op Boeroet. Beiroet, 11 Juni. (A. N. P.) De haven van Beiroet is in den nacht van Dinsdag op Woensdag herhaalde malen door de Royal Air Force aan- aangevallen. Het afweergeschut trad in werking, zoodat de Britsche bom bardementsvliegtuigen van -• koers moesten veranderen en hun doelen niet vonden. De meeste bommen vielen in het water en richtten geen schade aan. Zeegevecht bij de Libaneesche kust. Vichy, 11 Juni. (D. N. B.) Ofi meldt uit Beiroet Gistermiddag kruisten twee torpedobootjagers der Fransche Tokio, 11 Juni (D.N.B.) De regee ring en het opperbevel van vloot en leger hebben vanmiddag een bijeen komst gehouden. Op de agenda stond het bepalen van Japans defi nitieve houding ten aanzien van Ned.-Indië. Nog vandaag zouden be slissende instructies aan Josjizawa worden gezonden. In dit verband herinnert Domei nogmaals aan de te Tokio zeer verbreide meening, dat het antwoord van Ned.-Indië onaanvaardbaar is. Aan de conferentie hebben deel genomen de minister-president Ko- noje, de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, van binnenland- sche zaken, Hiranoema, van oorlog, Togo, van marine, Oikawa, en ver der generaal Soegijama en admiraal Nagano. Nader wordt gemeld: In een zit ting, die ruim vier uur geduurd heeft, heeft het Japansche kabinet, naar officieel wordt medegedeeld, de definitieve houding van Japan tegenover Ned.-Indië vastgelegd. De publicatie van de nieuwe in structies voor de Japansche delega tie zou binnenkort verwacht kunnen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat besloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen be sproken zijn. Italiaansch legerbericht. Rome, 11 Juni (Stefani) Het 371ste communique van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika heeft onze artillerie het vijandelijke geschut met succes bestookt. Onze vliegtuigen hebben iri den nacht van 9 op 10 Juni hun bomaanvallen op installaties, op slag-plaatsen en stellingen in To broek voortgezet en branden en ontploffingen veroorzaakt. Duitsche toestellen hebben Mersa Matroeh aangevallen. In den nacht van 9 en dien van 10 Juni hebben Britsche vliegtuigen eenige plaat sen op het eiland Rhodus gebom bardeerd. Bij gevechten aan het front van Celga in de streek van Gondar (Oost-Afrika) hebben onze troepen den vijand gevoelige verliezen toe gebracht. De strijd bij Tobroek. Berlijn, 11 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche en Italiaansche artillerie op 10 Juni voor Tobroek Britsche batterijstellingen bestookt. Ver scheidene voltreffers werden ge plaatst. De Britten staakten het vuren en trachtten hun stellingen te ontruimen'. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 10 Juni de waterleiding in de haven van Tobroek gebombardeerd. In den nacht van 9 op 10 Juni heeft het Italiaansche luchtwapen Tobroek aangevallen. ZWAAR ONTPLOFFINGS ONGELUK. Belgrado, 11 Juni (D.N.B.) Een zwaar ontploffingsongeluk heeft zich voorgedaan in een Servische opslag plaats van buitgemaakt materiaal in de middeleeuwsche citadel van de Servische stad Semendria (Smede- rovo). Het ongeluk heeft eenige honderden dooden en. gewonden ge- eischt onder de burgerbevolking. De stad heeft ook te lijden gehad. De schade gaat echter niet uit boven den gebruikelijken omvang. De ci tadel zelf bleef in hoofdzaak behou den. De Duitsche weermachtsautori teiten hebben, gesteund door Servi sche hulporganisaties, overal ter stond helpend ingegrepen. Levantvloot voor de Libaneesche kust ter hoogte van Saids, toen zij in bet zuidwesten op een afstand van 20 km. drie Engelsche torpedobooten zagen, die in noordelijke richting voeren. Onze schepen begonnen on middellijk den strijd. Na eenige mi nuten zag men op een der vijande lijke schepen een sterke rookontwik keling. Twee Engelsche torpedoboo- ten trachtten het getroffen vaartuig achter een rookgordijn te verbergen en zetten den strijd voort. Zij wer den gesteund door nieuwe Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Beiroet en trachtten aan de be schieting door de vijandelijke vaar tuigen te ontkomen. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achtervolgende vijandelijke schepen getroffen: het maakte plotseling -ware slagzij en verdween achter een rookgordijn. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 11 Juni (D.N.B.) Het opperbevel 'van de weermacht maakt bekend: In het gebied van de Middelland- sche zee hebben formaties Duitsche geveehtsvliegerk van nieuwe steun punten uit met goed succes de Britsche olie-opslagplaatsen en haveninstallaties van Haifa aange vallen. Er ontstonden verscheidene ontploffingen en branden. In Noord A'frika bestookte Duitsch-Italiaansche artillerie Britsche batterij stellingen bij To broek en dwong den vijand het vuren te staken. Succesvolle aan vallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op Mersa Matroeh. In barakken en benzine-opslag- plaatsen ontstonden verscheidene branden. Gevechtsvliegtuigen hebben aan* de Schotsche .oostkust en in het kanaal van Bristol twee krachtig beschermde con.vooien aangevallen en hieruit t-wee koopvaardijschepen met in totaal 10.'O'OO brt. tot zinken gebracht en vijf andere vrachtboo ten en- tankschepen zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan worden, dat nog meer scheepsruim- te verloren is gegaan. Bij de lucht aanvallen op haveninstallaties aan den noordelijken uitgang van het kanaal van Bristol konden eenige groote en talrijke kleinere branden worden waargenomen. Overdag noch des nachts werden door den vijand gevëchts-handelin- gen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Aanvallen op Engeland. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke objecten in Midden- Engeland en een aantal vliegvelden op het Britsche eiland met succes aangevallen. Men kan aannemen, dat aanzienlijke verwoestingen zijn veroorzaakt. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) In den afgeloo.pen nacht zijn vijandelijke vliegtuigen in ver-preide linie boven West- en Noord-Duits'chland verschenen. Zij richtten hun aan vallen in hoofdzaak op het indüs triegebied van Rijnland en West- falen. De vijand liet - een aantal brisant- en brandbommen vallen, waardoor eenige personen getroffen werden en eenige schade werd aan gericht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 11 Juni (D.N.B.) De haveninstallaties van Pembroke aan den ingang van het Kanaal van Bristol zijn, naar het D.N.B. ver- ".■remt, in den afgeloopen nacht door een kleine' groep Duitsche bommenwerpers aangevallen. Er werden drie groote en verscheidene kleine branden waargenomen. Boris bij Italiaansche konings paar. (D.N.B.) - Op de terugreis uit Duitschland heeft koning Boris van Bulgarije een kort bezoek gebracht aan het Italiaansche koningspaar. AMERIKA EN ENGELAND. New-York, 11 Juni. (D. N. B.) De bekende Amerikaansche overzicht schrijvers Pearson en Allen schrij ven in de Washington Times Herald het volgende: De stemming in kabinetskringen alhier is zeer gedeprimeerd. De ern stige positie, waarin Engeland zich bevindt, was reeds lang bekend. Doch nog nooit is deze toestand zoo pessi mistisch weergegeven als door am bassadeur Winant, die zelf hiervoor is overgekomen, om te verklaren, dat ieder stukje oorlogsmateriaal, dat de Vereenigde Staten, naar Engeland zenden, het eiland niet kan redden en dat ook redevoeringen en niets Engeland kan redden, behalve een volledig in actie komen van de Ame rikaansche vloot. Dit bezorgt het Witte Huis slape- iooze nachten. De president weet, dat het Amerikaansche volk den oorlog r.iet wil. Hij weet, dat het land voor een oorlog nog niet bewapend is. En hij weet ook, dat niets anders dan een Amerikaansche oorlogsverklaring den Engelschen moed kan geven en de Amerikaansche arbeiders tot vader- landslievenden arbeid zal „electri- secren". Roosevelt weet ook, dat een beslissing genomen zal worden. Alsop en Kintner beklagen zich in de Washington Post over het feit, dat Roosevelt niet meer luistert naar de raadgevers en wanneer het ge sprek komt op een spoedige deel neming aan den oorlog, antwoordt hij steeds zijn voorganger en superieur Wilson heeft zich in 1917 in een ge-.- heel andere positie bevonden, want het aantal incidenten, waarbij men- schen en Amerikaansch eigendom verloren gingen, hadden het volk op gewonden en een deelnemen aan den oorlog vergemakkelijkt. Hij kan slechts, zoo zegt hij steeds, eerst handelen, nadat Duitschland hem door een incident het vereischte voor wendsel heeft gegeven. spoedig moeten TROEPENCONCENTRATIES IN BURMA AAN THAILANDSCHE GRENS. Tokio, 11 Juni (D.N.B.) Een Do mei-bericht uit Bangkok meldt, dat ten minste vierduizend man Austra lische en Engelsche troepen op ver schillende punten aan de grens tus schen Burma en Thailand zijn ge concentreerd. De vraag, of Thailands veiligheid wordt bedreigd, wordt acuut. De versterking der Britsche garnizoenen aan de Thai- landsche grens. Sjanghai, 11 Juni (D.N.B.) Voor de versterking van de Britsche gar nizoenen aan de Birmaansch-Thai- lcndsche grens zijn, naar in Delhi bekend is gemaakt, verdere troepen transporten uit Indië onderweg. De troepen komen voor het grootste deel uit Noord-Indië. Uit Bangkok wordt gemeld, dat behalve de aan komst van vierduizend soldaten het vertrek van groote transporten wa pens en munitie naar het Birmaan- sche grensgebied is waargenomen. HET ONDERHOUD VAN HULL MET DEN FRANSCHEN AMBASSADEUR. Washington, 11 Juni (A.N.P.) Staatssecretaris Huil heeft tijdens zijn onderhoud met den Franschen ambassadeur in Washington, Henry Haye, waarbij deze uitdrukking gaf aan de verontwaardiging van Frank rijk over den niet-geprovoceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing ge- -richt aan de regeering in Vichy be treffende de voortzetting van de samenwerking met Duitschland Frankrijk zou geenerlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche be zetting van de militaire en lucht- steunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijk heid, dat bok in andere Fransche bezettingen een soortgelijke situatie zou kunnen ontstaan. In diplomatieke kringen alhier heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Er wordt op gewezen, dat de Fransch-Ameri- kaansche diplomatieke betrekkingen uiterst gespannen zijn. Fransche ministerraad bijeen. - De ministerraad, die zooals gemeld gisterochtend bijeen is gekomen heeft zich, naar uit welingelichte bron verluidt, vooral bezig gehouden met den toestand in Syrië. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 12 Juni: op 0.13 onder 8.48 ANTONESCU TE MUNCHEN. München, 11 Juni (D.N.B.) De lei der van den Roemeenschen staat, generaal Antonescu, is vanmiddag per vliegtuig alhier aangekomen. Op het vliegveld werd hij welkom ge- heeten door minister von Ribben- trop. In doorgaans welingelichte krin gen verneemt het A.N.P. omtrent dit bezoek, dat von Ribbentrop en Antonescu nog vandaag een bespre king zullen voeren. Vanavond biedt de Duitsche mi nister zijn gast een maaltijd aan. Onderhoud van Antonescu met von Ribbentrop. München, 11 Juni (D.N.B.) De Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, heeft na zijn aankomst in het hotel „Vier Jahreszeiten" een eerste bespreking gevoerd met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Naar men verneemt, verliep het gesprek in den geest van de hartelijke vriend schap, die beide landen verbindt. In aansluiting gaf de rijksminister ter eere van den gast een diner, waar aan het gezelschap van den Roe meenschen staatsleider en talrijke prominente Duitsche persoonlijkhe den uit staat, partij en weermacht deelnamen. BERLIJN EN MUSSOLINI'S REDE. Berlijn, 11 Juni (A.N.P.) De gis teren gehouden rede van Mussolini voor de fascistische en corporatieve Kamer heeft in politieke kringen te Berlijn uiteraard de grootste op merkzaamheid gevonden. Men be wondert hier vooral de grenzenlooze openhartigheid, waarmee de leider van de Italiaansche regeering zijn volk de onverbloemde waarheid heeft gezegd door vrij en open ook zijn standpunt te bepalen tegenover de in den loop van den oorlog ont moete tegenslagen. Daarmee heeft Mussolini zoo verklaarde men vandaag in de Wii- helmstrasse tevens ook Churchill gelogenstraft, die gisteren in zijn rede beweerde, dat de leiders van de asmogendheden iets dergelijks niet konden wagen. Ook de vermaning, die de Duce den Ver. Staten ten deel liet vallen, is in politieke kringen alhier met bijval vernomen. De Ver. Staten mogen de reorganisatie van Europa opvatten zooals zij willen, deze zal toch volgens den wil van Europa gestalte aannemen. Evenals de poli tiek van Poincaré ten slotte het ont waken en de versterking van het Duitsche nationalisme heeft veroor zaakt, zoo mag' men thans den heer Roosevelt dankbaar zijn, omdat zijn optreden de volken van Europa ein delijk ertoe heeft gebracht ernst te maken met de eenheid van Europa. Hoe moeilijker de Ver. Staten het Europa bij zijn reorganisatie maken, des te energieker zal Europa deze taak aanvatten en des te grondiger haar volbrengen. De uiteenzettingen van Mussolini over de hervorming van het Z.O. van Europa en vooral het feit der bezetting van Griekenland door Ita liaansche troepen noemde men in politieke kringen alhier een teeken, dat Griekenland, hetwelk tot dus ver door Londen tot de Britsche leefruimte werd gerekend, van nu af niet meer in de Engelsche sfeer gelegen is. VOORBEREIDINGEN VOOR VERDEDIGING VAN CYPRUS. Stockholm, 11 Juni. (D. N. B.) In een bijzondere correspondentie van de Times uit Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, wordt bevestigd, dat voorbereidingen getroffen worden voor de verdediging van het eiland. De vrouwen en kinderen, benevens enkele Amerikaansche gezinnen zul len Cyprus binnenkort verlaten. Een deel der geëvacueerden gaat naar Zuid-Afrika en Rhodesia.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1