DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VLIEGVELDEN OP MALTA AANGEVALLEN. Krachtige aanvallen op de verdedigings werken van Tobroek. Belangrijke militaire doelen in Engeland gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. De Britsche inval in Syrië. van 22.03 tot 5.17 Bonaanwijzingen. oude steden- msterdam nog van het strand e Loosdrecht- aven in Zuid- mooi zonnig waaraan men is een ver- e kunstenares, mend talent, binnen bereik t kleine beur- dan alles in en daardoor ïschapskunste- tefeuille met itie aanwezig, rlijk talent. ze tentoonstel- E STAND (Mei). s Jan, z. van ma. Petrus etveld en C. A. Duys en ohannes Bak en Anna Eli- Duys en C. en A. E. aartje Bruin, tgenoote van foot of klein nden van len. 'ER ZOON ÜOURANT. 10869 10880 11066 11122 11422 11424 11648 11762 12143 12163 12428 12432 12570 12576 12953 12970 13187 13205 13398 13403 13529 13554 13781 13825 14050 14053 14216 14238 14489 14503 14741 14750 14840 14857 15216 15226 15436 15476 15852 15863 16297 16317 16449 16496 16573 16603 16938 17001 17194 17250 17464 17561 17711 17754 17861 17872 18157 18166 18368 18391 18584 18587 18731 18802 18991 19019 19281 19312 19567 19578 19737 19739 19968 19973 20275 20367 20591 20637 20935 20957 21169 21217 21375 21407 21729 21782 6867 mx. king komen! ukkelijk?" inzend aan en werden dof. nschen in aan- de voor hem ïlschap, waar- elde! Het vol- zijn stemming nde zich over Ze konden rgelijke, onge- omstandighe- l laat zouden nnen uithou- de gaan. Ze onder hoog- aardoor had- orleven. de hut. Ze gang en pak- verder had een vroolijk - leeren en al is, meene- it elf uur, zou k niet? Dan een heelen r die wilder- 3n als het ons een weg te e ook nog tijd terug te kee- t wordt". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HER MS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telet. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 137. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 13 Juni 1941 Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Juni. (Stefani) Het Italiaansche weermachtsbericht nummer 3^2 luidt als volgt: In den nacht van 11 op 12 Juni hebben onze bommenwerpers in opeenvolgende golven de vliegvel den van Malta aangevallen. Giste ren hebben onze vergezellende jachtvliegtuigen tijdens de lucht- verkeraning boven het eiland) in een luchtgevecht twee Hurricanes neergeschoten. In het centrale gedeelte van de Middellandsche zee hebben onze jagers vijandelijke bommenwerpers den weg versperd en een Blenheim neergeschoten. Een ander Britsch vliegtuig werd ten Z. van Pantel- leria door den luchtafweer van een onzer torpedobooten neergeschoten. Een van onze verkenningsvlieg tuigen is niet teruggekeerd. In de Aegeïsche zee hebben Brit- sche vliegtuigen een plaatsje op het eiland Thodus met bommen be stookt. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek concentraties van vijandelijke pantserwagens en auto's door onze artillerie doeltref fend beschoten. Onze vliegerforma ties hebben ravitailleeringsinstal- laties alsmede verdedigingswerken van Tobroek herhaalde malen aangevallen, waardoor branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Duitsche formaties vliegtuigen hebben de doelen op het steunpunt Mersa Matroeh getroffen. Een ben zineopslagplaats raakte in brand. Britsche vliegtuigen hebben eenige plaatsjes in het gebied van Ben ghazi gebombardeerd. De houding van de burgerbevolking was zooals steeds kalm en gedisciplineerd. In Oost-Afrika hebben onze troe pen op grond van den verhoogden vijandelijken druk nieuwe achter- waartsche stellingen betrokken. De aanvallen op Malta. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) Naar van welingelichte zijde wordt me degedeeld, hebben de voortdurende zware aanvallen van Duitsch- Italiaansche luchtstrdkrachten op üe Britsche eiiandvesting Malta, dit sterkste Britsche vlootsteunpunt in het centrale bekken van de Mid dellandsche zee van zijn voormalige beteekenis beroofd. In de haven werken en versterkingen van het eiland werd door de aanvallen der Duitsche en Italiaansche bommen werpers overdag en des nachts enorme schade aangericht. De luchtaanvallen op de oorlogshaven La Valetta zijn de laatste maan den voortdurend toegenomen. De Britsche marineleiding durft het niet meer aan, haar groote schepen daar voor anker te laten gaan of ter reparatie in de werven te laten opnemen. Slechts lichte Britsche oorlogsschepen doen nog steeds Malta aan. Nu Malta voor de Britsche vloot in de Middellandsche zee als steunpunt deels onbruikbaar en te gevaarlijk geworden is, zijn de aanvallen van het Duitsche lucht- wapen gericht op de beide laatste Britsche steunpunten: Alexandrië er Haifa. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 12 Juni (D.N.Ba.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft 22.700 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen deed overdag en in den afgeloopen nacht aanvallen op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland als mede op havenwerken aan de Oostkust van Schotland. In Noord-Afrika werden bij Tobroek Britsche troepen, voertui gen en waterleidingen krachtig on der artillerievuur genomen. Pogingen van den vijand om overdag naar de bezette gebieden te vliegen,1 werden reeds boven het Kanaal verijdeld. Jachtvliegers en luchtdoelartillerie schoten daarbij vijf Britsche vliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verscheide ne plaatsen in Noord- en West- Duitsehland brisant- en brand bommen vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en ge wonden. In Keulen, Duisburg en Bochum werden vrij groote verwoestingen aan woongebouwen aangericht. In- dusrtiecomplexxen en spoorweg emplacementen werden slechts on belangrijk beschadigd. De nachte lijke luchtafweer was bijzonder succesvol. Nachtjagers, luchtdoel artillerie en marineartillerie scho ten tien aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. De oorlog ter zee. Berlijn, 12 Juni. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: „Een in het centrale gedeelte van den At- lantischen oceaan opereerende duikboot heeft de laatste dagen verscheidene vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 22.700 ton tot zin ken gebracht." De aanvallen op Haifa. Damascus, 12 Juni (D.N.B.) Na den zwaren Duitschen bomaanval in den nacht van 9 op 10 Juni op het Britsche vlootsteunpunt Haifa, is in de stad in den loop van 10 Juni nog tweemaai luchtalarm gegeven. Het staat nog niet vast, of het Duitsche luchtwapen overdag Haifa hcAft' aangevallen of dat dit lucht alarm veroorzaakt is door de ze nuwachtigheid der Britsche mili taire autoriteiten als gevolg van de noodlottige uitwerking van den nachtelijken Duitschen aanval. Strijd aan het front van Solloem. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben op 11 Juni aan het.front van Solloem succesvolle aanvallen met boord- wapens gedaan op Britsche troepen concentraties en pantserwagens. Twee Britsche oorlogsbodems vernietigd. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst deelt mede, dat het verlies van de oorlogssche pen Terror en Lady Bird officieel bekend gemaakt wordt. Beide sche pen zijn tijdens een gevechtshande ling aan de Libysche kust vernie tigd. De Terror was een in 1916 van stapel geloopen, zwaar gepantserde monitor met een waterverplaatsing van 7200 ton en een snelheid van 12 mijl. Hij werd indertijd gebouwd voor de beschieting van de Vlaam- sche kust. De Lady Bird was 'n ri vierkanonneerboot van 625 brt. met een snelheid van 14 mijl. Ook dit schip was in 1916 van stapel geloo pen, oorspronkelijk voor den Donau bestemd, maar tijdens den wereld oorlog in Mesopotamië gebruikt. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 13 Juni (D.N.B.) Brit sche bombardementsvliegtuigen zijn in den nacht van 12 op 13 Juni naar \7est- en Noord-Duitschland gevlogen en hebben op verschil lende plaatsen brisant- en brand bommen laten vallen, welke groo- tendeels woonwijken troffen. Verscheidene gebouwen leden schade en verscheidene burgers werden gedood of gewond. 200 AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGEN TE SINGAPORE. Tokio, 12 Juni (D.N.B.) Naar Do mei uit Bangkok meldt, zijn volgens daar ontvangen berichten 200 geca moufleerde Amerikaansche vliegtui gen in den nacht van 9 op 10 Juni te Singapore aangekomen. Dit zou den toestellen zijn, bestemd voor de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten. o De Engelschen tot staan gebracht. Vichy, 12 Juni (D.N.B.) Omtrent de militaire operaties in Syrië deelt het Fransche ministerie van oorlog mede, dat op 12 Juni de strijdkrach ten van den tegenstander, die Woensdag de Litani hadden over schreden, ten Zuiden van Saida tot staan zijn gebracht. Een aanval van pantserafdeelingen op de Fransche stellingen benoorden Merj Ayoem werd afgeslagen. Ten Oosten van het Hermongebergte heeft de tegen stander, ten Z. en Z.O. van Kissoe- je, ondanks de krachtigste aanvallen de Fransche verdedigingsstellingen niet kunnen indrukken. In den loop van den elfden Juni heeft het Fran sche luchtwapen zijn actie tegen vijandelijke colonnes en concentra ties voertuigen voortgezet, welke vooral bij Sanamein ten Z. van Kis- soeje zware verliezen leden. In den nacht van 11 op 12 Juni heeft het Britsche luchtwapen de haven van Beiroet zonder resultaat gebombardeerd. In het communiué wordt vermeld, dat Engelsche vlooteenheden door fel artillerievuur de actie der te land opereerende vijandelijke troe pen blijven ondersteunen. Merj Aycem bezet? Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) De En gelsche berichtendienst meldt, dat Britsche afdeelingen in Syrië Merj Ayoem hebben bezet. De toestand in Damascus. Vichy, 12 Juni (D.N.B.) In be voegde Fransche kringen, spreekt men de in een deel van het buiten land in omloop zijnde bewering te gen, dat Damascus door Britsche troepen zou zijn ingenomen en dat des Britsche strijdkrachten -in den frontsector van de Libaneesche kust geen Franschen tegenstand ontmoe ten. Vichy bevestigt de inneming van Saida niet. Vichy, 12 Juni (D.N.B.) In mili taire kringen alhier werd vanmid dag de door de Engelsche gemelde inneming van Saida nog niet beves tigd. Men geeft evenwel toe, dat de positie van de Franschen in dezen sector moeilijk is geworden. De Franschen verliezen worden hoog genoemd. De opvattingen in Arabische kringen. Beiroet, 12 Juni (A.N.P.) De bla den van Beiroet schrijven eenstem mig, dat reeds twee dagen nadat de Engelschen Syrië binnengevallen zijn, de leus van de Britsche propa ganda volgens welke Groot-Britan- nië als bevrijder van de Arabieren naar Syrië is gekomen, teneinde het woord gestand te doen, dat Frank rijk aan de Arabieren gegeven heeft, op duidelijke wijze weerlegd is., Na den .Britschen overval heeft - het Fransche hooge commissariaat, dui zenden verklaringen van loyautext uit alle lagen der Arabische bevol king ontvangen, waarin de afkeer over de Biitsche geweldpleging jegens een ArabisChen staat duide lijk tot uiting komt. Het blad Yom meent, dat er thans geen twijfel meer over kan bestaan, dat de Ara bische bevolking de Britsche ge welddaad ten krachtigste verwerpt. Hoe de strijd ook moge uitvallen, in ieder geval heeft Groot-Britannië moreel den strijd thans reeds verlo ren, want de geheele wereld moet met het oog op de Fransche en de Arabische houding en het verzet, dat zij bieden, inzien, dat Groot- Britannië tegen den wil van de Syrische bevolking handelt en nieuw onrecht pleegt. Oproep aan de Syrische en Libaneesche bevolking. Vichy, 12 Juni (D.N.B.) De minis ter van oorlog, generaal Huntziger, heeft uit naam van maarschalk Pé- tain een oproep gericht tot de Syri sche en Libaneesche bevolking, waarin hij zegt, dat de schrik van een onrechtvaardigen oorlog, welke ontketend is onder valsche voor wendsels, is gekomen over een ge bied, voor welks welvaart Frankrijk steeds gestreden heeft. Ondanks de groote wanverhouding tusschen het aantal aanvallers en dat der verde digers, bieden de Fransche troepen verbitterden tegenstand aan den in dringer, die al het mogelijke belooft, maar alleen geweld en ellende brengt. De bevolking van de Levant wordt opgeroepen haar geloof aan Frankrijk te behouden. VERDHSÏERINGS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 Juni: op 0.46 onder 9.59 DE JAPANSCHE PERS OVER DE ONDERHANDELINGEN IN BATAVIA. Tokio, 12 Juni. (Domei.) Het blad Asahi Sjimboen werpt .een terug blik op de handelsbesprekingen tus schen Japan en Nederlandsch-Indië, welke thans dreigen te mislukken. De Asahi Sjimboen herinnert aan de besprekingen van het vorige jaar Juni, toen een accoord tot stand was gekomen tusschen den toenma - ligen minister van buitenlandsche zaken, Arita, en den Nederland- schen gezant in Tokio, generaal J. C. Pabst, om Japan te voorzien van Nëderlandsch-Indische producten, teneinde .aan de Japansche vraag te voldoen. De onderhandelingen kwa men in vollen gang met de aan komst te Batavia van den Japan- schen afgezant Ichizo Kabajasji, den minister voor handel en in dustrie, op 12 September van het vorige jaar. Kabajasji werd vervan gen door Kenkitsji Josjizawa, maar, zoo merkt het blad op, de onder handelingen in Batavia vorderden niet, hetgeen te wijten was aan de traagheid en onoprechtheid van Nederlandsch-Indië. Ook het blad Jomioeri Sjimboen beschuldigt de Nederlandsch- Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, het geen, naar het blad betoogt, de aan leiding geworden is voor de Japan sche regeering om tot terugtrekking van haar delegatie uit Batavia te besluiten. Het blad interpreteert evenwel de terugtrekking van de Japansche delegatie als een stap van de Japansche regeering om Neder landsch-Indië een laatste kans te geven zijn houding te herzien, en niet als een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Ba tavia. Naar de meening van het blad zal Josjizawa opdracht krijgen van zijn regeering, de Nederlandsch-In dische autoriteiten eraan te herin neren, dat er voor hen een onge lukkige toestand zou kunnen ont staan, indien zij tot de conclusie zouden overhellen, dat de terugtrek king van de Japansche delegatie uit Batavia beteekent, dat Japan zijn naar het sZuiden gerichte politiek heeft opgegeven. Instructies aan Josjizawa gezonden. Tokio, 1'2 Juni. (D.N.B.) De Ja pansche regeering heeft vandaag de instructies voor Josjizawa, waar toe in de afgeloopen dagen besloten is, naar Batavia gezonden. De strekking dier instructies zou nog heden gepubliceerd worden. Mat- soeoka is vanochtend door den kei zer ontvangen en heeft verslag uit gebracht over het Nederlandsch-In- dische vraagstuk en de regeerings- besluiten ten aanzien van Josji- zawa's terugroeping. EEN TOESPRAAK VAN CHURCHILL. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) Voor vertegenwoordigers van de Domi nions en de in Engeland verblijf houdende emirgrantenregeeringen van België, Noorwegen, Polen, enz. heeft minister-president Churchill in het Oude St. James Palace een rede uitgesproken, waarin hij on der meer zeide: Men kan jiiet zeg gen, hoe het verloop van dezen oorlog verder zal zijn, aangezien hij zich meedoogenloos over steeds breedere gebieden uitstrekt. Enge land weet, dat deze oorlog hard zal zijn en verwacht, dat hij lang zal duren. De hoofdstukken en weder waardigheden van den oorlog kun nen noch voorspeld noch afgemeten worden. Engeland zal er naar stre ven te land en ter zee met alle middelen weerstand te bieden. Het zal ook voor de hoogste beproe vingen, al was het ook een inval in het eigen land, niet terugschrik ken. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de vol gende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon "06" van de aardappelen- distributiebonkaart: 16 Juni tot en met 22 Juni: 1 y, kg per bon. MELK. Bon „21" van de melkkaart: 16 Juni tot en met 22 Juni: 1 3/4 liter per bon. EIEREN. Bon „36" en „98" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 22 Juni: één ei per bon. KAAS. Bon „68" en „78" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 29 Juni: 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 13 Juli a.s. VLEESCH. Bon „19 vleesch" van de vleesch- kaart: 16 Juni tot en met 23 Juni: per twee bonnen* 100 gr. vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „19 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 16 Juni tot en met 23 Juni: per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren be draagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbe grepen. RIJST ENZ. HAVERMOUT ENZ. Bon „44" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni tot en met 10 Aug.: 250 gram havermout, havervlok ken, haverbloem, aardappelmeel- vlokken, gort, gortmout of grutten per bon. GORT ENZ. Bon „45" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni tot en met 10 Aug.: 250 gram gort, gortmout of grut ten per bon. VERMICELLI ENZ. Bon „54" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni tot en met 10 Aug.: 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti per bon. MAÏZENA ENZ. Bon „55" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni tot en met 10 Aug.: 100 gram maizena, sago, aardap pelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoe- der, welke 100 gram zetmeel bevat, met uitzondering van rijstgries (dat eveneens onder de benaming van puddingpoeder in den handel is), welk artikel op den rijstbon ver krijgbaar is. De hoeveelheid pud dingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoog ste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 35 gram zetmeel bevat. De hoeveel heid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag on geacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De bonnen van de bloemkaart, welke gedurende het tijdvak van Maandag 16 Juni tot en met Zondag 13 Juli a.s. recht zullen geven op een half rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen bij afzonderlijke bekendma king worden aangewezen. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Zondag of Maan dag aanvangende distributieperio de mogen reeds den daaraan voor-" afgaanden Zaterdag worden ge bruikt. Bon „43" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni tot en met 13 Juli: 250 gram rijst, rijstemeel, rijste bloem, rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) per bon. SLUITING DISTRIBUTIE KANTOREN OP ZATERDAG. De leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt bekend, dat de kantoren van den Distributiedienst, Oudegracht 168 en Breedstraat 40, vanaf 14 Juni 1941 voortaan des Zaterdags voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Alkmaar, 13 Juni 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. 6R6óTf DUITSCHE RIJK R U S L AN D Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e blad. BRITSCHE INVLOEDSSFEER BRITSCH MID. ZEEFRONT ACTIE STRALEN VAN SOOkm. KAART V. PELT DE STRIJD IN HET NABIJE OOSTEN. Deze kaart geeft een duidelijk overzicht van het oorlogstooneel in de oostelijke helft van de Middellandsche zee. Na het verlies van Kreta is het Britsche Middellandsche zeefront aanmerkelijk ingekort, dit front is met een dikke zwarte lijn in het zeegebied aangegeven. De voornaamste- militaire steunpunten waarover de Britten nog beschikken zijn binnen deze zwarte lijn gelegen. Men lette ook op het Balkan-gebied dat na de stichting van het Koninkrijk Kroatië veranderingen heeft ondergaan. De strijd die momenteel in het nabije Oosten door de Britten ge voerd wordt is gericht tegen het Fransche Mandaat Syrië.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1