1 li II Arrestant neergeschoten op 10 Mei 1940 te Rotterdam. Requisitoir van dr. R. van Genechten. GEMENGD NIEUWS Het eerste journalisten kamp geopend. ft 11 lllll r li ii! I TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 JUNI 1941. Het A.N.P. meldt: Het Haagsehe gerechtshof heeft gisteren onder prèsidium van mr. van Romondt het hooger beroep van den officier van justitie te Rot terdam behandeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is ge legd, dat hij op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoor zichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van het lichaam van F. J. Farinaux, tengevolge waarvan deze spoedig is overleden". De Rotterdamsche rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsver volging, daar ■zij het feit wel be wezen, doch niet strafbaar oordeel de, o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschrlften voor politieamb tenaren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëiseht. Verhoor van verdachte. Op een desbetreffende vraag van den president antwoordt verdachte, dat hij hoorde, dat er uit huizen ge schoten werd. Militairen onder lei ding van een luitenant brachten toen op straat twee arrestanten aan, die door verdachte en een collega naar het politiebureau moesten wor den geleid. Volgens de geruchten zouden beide arrestanten geschoten hebben. Verdachte en zijn collega gelastten daarop de beide arrestan ten, die de handen op den rug moes ten houden, voor hen uit te gaan. Nabij de Zwaanshals gekomen, tra den uit de menigte twee personen naar voren, die zich zoodanig in de lijn voor de beide arrestanten en de achter hen loopende' agenten (ver dachte en zijn collega D. van Hunen) begaven, dat deze niet het oog op hen konden houden. Op zeker oogenblik bracht Farinaux de han den van den rug af. Verdachte meende, dat Farinaux een wapen bij zich had, wat hij uit de over neming van den luitenant had op gemaakt; verdachte heeft toen een waarschuwingsschot gelost, dat een.- ge verwarring deed ontstaan. Toen verdachte den indruk kreeg, dat Farinaux verzet wilde plegen, heeft hij opnieuw geschoten. Daarna is Farinaux gewond en gevallen en is verdachte met hem achtergebleven. Zijn collega van Hunen is met den mede-arrestant Doodewaard verder gegaan. Getuigenverloor. Als eerste getuige werd gehoord de agent D. van Hunen, die met den verdachte de beide arrestanten weg leidde. Onderweg kwam men een volksoploop tegen, waaruit twee mannen te voorschijn traden. De beide agenten hadden den indruk, dat die mannen de arrestanten wil den verlossen. De beide arrestanten moesten met de handen op den rug loopen, (naar de arrestant F. bracht zijn handen naar voren. Verdachte B. loste toen een waarschuwings schot en toen dat niet hielp, schoot hij op de beenen van F. De procureur-generaal wees er op, dat, wanneer op de/beenen gescho ten wordt, men niet in den rug ge raakt kan worden, Zoowel F. als den mede-arrestant D. zijn in den rug getroffen. Voorts werd o.m. gehoord P. D. Doodewaard, fabrikant te Rotter dam, die tegelijk met het slachtoffer F. gearresteerd werd. Hij werd door militairen uit huis gehaald. Dit ge schiedde, naar deze verklaarde, om dat hij N.S.B.-er was. Getuige kan niet zeggen, of F. zijn handen van den rug nam. Ook heeft hij geen waarschuwingsschot gehoord. Deze getuige heeft niet gezien, dat er twee mannen op de arrestanten toe kwamen. Hij heeft 5 a 6 schoten ge hoord. Het requisitoir. De procureur-generaal, mr. van Genechten, requisitoir nemend, be gon met te zeggen, dat het vrij on gewoon is, dat de procureur-gene raal zelf ,.in strafzaken optreedt. Wanneer dit hier geschiedt, dan is dat omdat de hoogste belangen van slaat en volk hierbij betrokken zijn, al is de zaak ook schijnbaar betrek kelijk onbelangrijk. Het staats- en volksbelang vloeit hieruit voort, dat dit de eerste in hooger beroep behandelde zaak is van één van de gevallen waarin onschuldige volks- genooten tijdens den oorlog zijn ge nood door andere Nederlanders, al leen omdat zij nationaal-socialist waren. Het is, in het belang van volk en staat, hoog tijd, dat er in dezen aangelegenheden recht wordt gedaan. Immers, niet alleen zijn deze volksgenooten onschuldig ge dood, maar zij worden na hun dood daarenboven nog belasterd. In dit land heeft een systematisch gehits door onverantwoordelijke kringen plaats gehad, lastertaal, dat de N.S. B. landverraad heeft gepleegd, dat N.S.B.-ers geschoten hebben op Ne derlandsche soldaten, hetzij Duitsch- land behulpzaam zijn geweest bij het binnenrukken van het land. Lastertaal, die in officieele publica ties is voorgekomen, vindt misschien zijn directe oorsprong in de leger- dagorder uitgaande van een zeer hoog officier, die hier zelf wegens slmadelijke vlucht zal terechtstaan. Het is noodig, dat de Nederland- sche justitie en om den rechtvaar digheid wille èn om een tragisch misverstand in het Nederlandsche volk op te helderen, deze zaken met zorg onderzoekt. Komende tot de zaak zelf wees mr. van Genechten erop, dat door het getuigenverhoor is komen vast te staan, dat de luitenant de Vos, dia een colonne vrachtauto's uit het Oosten der stad, naar het Noorden moest overbrengen, gekomen in de Noord-Molenstraat door burgers .er op gewezen werd, dat op zijn co lonne was geschoten. Hij zelf had daarvan niets gemerkt, de burgers zegden hem daarenboven dat er een soldaat geheel alleen een huis was binnengegaan waar „gevaarlijke N.S.B.-ers" waren. De bewoner van dit huis, de heer Doodewaard en eveneens die van het huis aan den overkant van de straat, de heer Fa rinaux, ook N.S.B.-er, werden mee genomen en op de straat overge geven aan twee agenten van politie. Hij had de aangehoudenen niet ge fouilleerd. Ofschoon hij het zich niet meer herinnert, gelooft hij niet dat hij den agenten heeft gezegd, dat er geschoten was op zijn colonne, doch meent hij, zonder meer, ge zegd te hebben dat de twee burgers overgebracht moesten worden naar een politiebureau. Hij is hierop on middellijk doorgetrokken met zijn colonne. Het is voldoende zijn ver haal te hooren aldus de procu reur-generaal om te beseffen op welke onverantwoordelijke en schandelijke wijze er hier tegen- be hoorlijke burgers is opgetreden, zon der eenige controle, zonder zelfs schoten te hebben gehoord, zonder hen te fouilleeren, zonder zelfs een gesprek met de burgers te voeren, werden deze twee onschuldigen ge arresteerd. Het waren immers maar N.S.B.-ers. Farinaux en Doodewaard werden overgeleverd aan de politie. Ook deze fouilleerden hen niet. De twee agenten gelastten hen voor hen uit te loopen met de handen op de rug. Toen schijnt er op zeker oogen blik publiek in de richting van di'. groepje te hebben geloopen. De heer Farinaux had toen het onge luk, waarschijnlijk uit zenuwachtig heid, zijn handen naar voren te brengen. Verdachte heeft toen on middellijk op hem gevuurd, twee schoten op heim lossende, waarvan ten minste een hem doodelijk trof. Spr. oefende voorts critiek op het politie-onderzoek, dat in het begin werd ingesteld. Hij noemde het eer, wonder, dat de schuld van den- ver dachte nog kon komen vast te staan. Spr. kon niet meegaan met het be toog van de rechtbank weer deze zegt: „Farinaux en Doodewaard wa ren aan verdachte en zijn collega als menschen, die voor de militaire macht gevaar opleverden in een stad, waar telkens uit huizen geschoten werd doorburgers, aangewezen en ter overbrenging naar een politie post- overgegeven." Waar zijn de bewijzen dat telkens uit huizen geschoten werd door bur gers? Waarom worden deze bur gers, aldus spf. die uit huizen op militairen geschoten hebben dan niet vervolgd? Ik heb alle gevallen waarin beweerd werd dat er door burgers op soldaten geschoten is zooveel mogelijk laten onderzoeker,. Er is in geen enkel geval iets anders dan lasterlijke of door grootspraak of vreesachtigheid ingegeven ver halen overgebleven. Hetgeen hier gebeurd is, is een klassiek voorbeeld van een derge lijk verhaal. Op het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksgenooten met ruw geweld uit hun huis gesleept. Er wordt niet naar wapens gezocht, zij worden DRUKTE BIJ DEN NOORDOOST POLDER. In deze barakken, welke thans bij Blokzijl worden gebouwd, zullen honderden arbei ders worden ondergebracht, die zeer binnenkort zullen beginnen met het in cultuur brengen van den Noordoostpolder. (Holland) VIER P.K. IN VOLLEN DRAF. Vierspannen ^oor de jury op den Zuid-'Limburg- schen paardenfokdag, welke onder groote belangstelling op het Walramplein te Valkenburg gehouden werd. (Het Zuiden) OP DE VEILING van de firma, van Marle en Bignell te- den Haag, welke de - olgende week gehouden zal worden, zal-een paneel van Jan Steen, voorstellende Samson én Delila en voorzien van een expertise van dr. Friedlander, worden geveild. (Polygoon) GESCHENK VAN DE DUITSCHE RIJKSREGEERING AAN DEN CHILEENSCHEN STAAT. In een plechtige bijeenkomst vond in Valparaiso in tegenwoordigheid van den Duitschen gezant en den chef van de Chileensche vloot het hijschen van de Chileensche staatsvlag plaats op het voormalige Duitsche schoolschip „Priwall", dat door de Duitsche Rijksregeering aan1 den Chileenschen Staat ten geschenke gegeven werd. (Orbis-Holland) niet verhoord, zij worden niet ge fouilleerd, maar één hunner wordt als een stuk wild neergeveld. Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is. Hij is niet de grootste schuldige in dit opzicht. Veel schuldiger is de getuige de Vos, die zonder zich ook maar eenigszins van de waarheid vari het gerucht te overtuigen deze twee menschen aan de politie overlevert. Spr. zal ook zijn vervolging ge lasten. Nog veel schuldiger zijn zij, die 'de Vos in deze stemming heb ben gebracht, n.l. de kringen, die toen het vaderland in gevaar was, gedreven door lage partijschap niets anders hebben gedaan dan een va derlandlievend deel van het volk op lage wijze te belasteren en het an dere deel van het volk tegen hen cp te hitsen en die, toen de nood aan den man kwam, terwijl dit volk nog in vollen strijd stond, zich aan hun verantwoordelijkheid hebben ont trokken en naar het buitenland zijn gevlucht. Maar ook verdachte draagt schuld. Als politieman had hij zeker de personen, die hij moest overbren gen, moeten fouilleeren. Wanneer hij dat niet deed, dan had hij, die zeer kort achter Farinaux liep, niet op het lichaam, maar op de beenen moeten mikken. Hij verkeerde geenszins in den noodtoestand, die ham het schieten op de beenen be lemmerde. Spr. wide ten volle rekening hou den met de grootere schuld van an deren maar anderzijds moet er reke ning worden gehouden met het ontzaglijke leed dat hier veroor-- zaakt is. Een man in de kracht van zijn leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blijft onverzorgd achter. Want ook dé commissie, die ■haar materieele schade moest ver goeden ,is daarbij zoo schriel moge lijk te werk gegaan. De kinderen missen hun vader. Dit 'alles mag niet worden vergeten. Rekening houdende met dit alles requireerde spr. tegen verdachte een gevangenis straf van vier maanden, met vernietiging van het vonnis dér rechtbank. -» De verdediging. Mr. K. W. Zieleman, als verdedi ger optredende, vroeg zich af, hoe de procureur-generaal gemeend heeft het juridisch bewijs tegen de zen verdachte te moeten leveren. Het requisitoir was er meer een tegen getuige de Vos dan tegen de verdachte. In de eerste plaats pleitte spr. vrijspraak, subsidiair bevestiging van het vonnis. Hij wees er op, dat het er bij den ver dachte niet om ging, dat de arres tanten N. S. B.-ers waren. Voor den politieman waren zij arretsanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verdachte een' voor oordeel had tegen N.S.B.-ers, Hij zou een niet-N. S B.-er evenzoo be handeld hebben. Op zeer goede gronden mag pleiter concludeeren, dat de beide mannen, die op de ar restanten afkwamen, er wel ge weest zijn, al heeft getuige D. die dan ook niet gezien. De politieman, die de arrestanten overbracht, volg de daarmede slechts een ambtelijk bevel op. Luitenant de V. had im mers de arrestanten overgegeven. De eisch, dat de politie, toen zij de mannen overkreeg, nog had moe ten fouilleeren, gaat te ver, gezien de opwindende stemming, welke toen in Rotterdam heerschte. Be wezen is ook niet, dat de wonden veroorzaakt zijn door kogels van dezen verdachte. Pleiter wenschte niemand te belasten, maar ook de andere agent kan een fout gemaakt hebben, want die heeft ook gescho ten. En nog meer schoten zijn ge lost, achter de agenten. De ver dachte moet dus worden vrijge sproken. Zoo het Hof geen vrij spraak kan geven, dient aangeno men te worden, dat verdachte uit noodweer gehandeld heeft. Het vonnis der rechtbank dient dan te worden bevestigd. De uitspraak werd bepaald op 25 Juni. Pref. van Dam te Berlijn. Naar het A.N.P. verneemt, is de secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, voor eenige dagen naar Ber lijn om deel te nemen aan het slot van de conferentie voor buitenlan ders, welke van 4 tot 18 Juni in de Duitsche hoofdstad plaat vindt on der auspiciën van het Deutsche Auslandwisse-nschaftsinstitut. Rangeerder gedood. - Zaterdag middag raakte de rangeerder J. C. G. Gijsen te Roermond, die op het stations-emplacement bezig was met het koppelen der wagens van een rangeerenden goederentrein, met zijn voet beklemd in een wissel- punt. Eer de man zich kon bevrij den, naderde hem een der wagens én ging hem in de lengte over het lichaam. G. werd op slag gedood. Het, slachtoffer, dat 44 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen achter. Bommen op ons land. - Het A. N.P. meldt: In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag ge worpen. Een licht gewonde is te vermelden. Overigens werden een aantal koeien en paarden gedood en ontstond eenige onbeteekenende terreinschade. Twee boerenhoeven werden licht beschadigd. Rede dr. T. Goedewaagen. Op het uit de veertiende eeuw dateerende kasteel „De Cannen- burgh" te Vaassen is Zaterdag, naar het A. N. P. meldt, het eerste zomer kamp voor journalisten, georgani seerd door den raad van voorlich ting der Nederlandsche pers, inge wijd. Als genoodigden waren o.m. aan wezig de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen en zijn echtgenoote, de heer W. Hulstijn, persoonlijk persreferent van den secr.-gen„ Max Blokzijl, directeur van het pérswezen, N. Oosterbaan, tioofd van de afdeeling algemeene propaganda en vervolgens de S.S.- onderschaarleider A. Meyer Schwen- cke, plaatsvervangend voorzitter van den raad van voorlichting der Neder landsche pers, tevens organisatie leider van het kamp, drs. W. Goed- huys, plaatsvervangend voorzitter van het verbond van Nederlandsche journalisten en W. Learbuch, secre taris var, genoemd verbond. Tegen den avond werd een fees telijke openingsmaaltijd gemeen schappelijk genuttigd. Als organisa tieleider van het kamp heette de neer Meyer Schwencke allen harte lijk welkom op het slot. Spr. noemde het samenzijn een historisch moment m de geschiedenis van het Neder landsche perswezen. Het zomerkamp .an journalisten, aldus spr., is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systematische opleiding van den journalist. Meer dan vroeger zal alle aandacht worden besteed aan de op leiding van onze Nederlandsche kran tenschrijvers. Drs. Goedhuys dankte in het bij zonder den secr.-gen. van het dept. van V. en K. voor diens aanwezig heid en sprak het vertrouwen uit, dat de komende dagen door alle deelnemers in volledige kameraad schap zouden worden doorgebracht. Dr. Goedewaagen zeide van de hier te houden bijeenkomsten vele verwachtingen te koesteren. Spr. dankte c|e organisatoren van dit kamp voor de gelegenheid, hem ge schonken, om dezen avond een voor dracht te houden, waarbij spr., van huis uit philosoof, gaarne de rechten en plichten van de journalisten van den philosofischen kant zal bezien. Met de verzekering te geven, dat de belangen der journalisten, met wie hij zich solidair verbonden weet, hem als secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten zeer ter harte gaan, ver klaarde spr. dit eerste journalisten kamp voor geopend. Tenslottè heeft de heer N. Ooster baan, hoofd van de al'deeling alge meene propaganda van het departe ment van V. en K., zijn beste ver wachtingen uitgesproken voor het welslagen van dit kamp en voor de samenwerking tusschen pers en propaganda in een nieuwen staat. Na den maaltijd volgde een voor dracht van dr. Goedewaagen. Hij zeide o.m.: Het is noodig, dat de volksvoorlichting uitgroeit tot een eervol beroep met een eenigszins vastomlijnde doelstelling. Hoewel de volksvoorlichting over een rui me ervaring beschikt, is zij in Ne derland althans nog niet tot een eigenlijk bezinning gekomen. Het beginsel der volksvoorlich ting is het werven en winnen van menschen voor een idee. Zij is in ruiimen zin „reclame", suggestie, psychische machtsoefening overeen publiek, dat zij winnen wil. De volksvoorlichting is militant, mis- sionnair. Zij stelt een bepaald doel en hangt een bepaalde idee aan, waarvoor zij direct de menschen tracht te winnen. Vervolgens weidde spr. nog uit over de middelen tot volksvoor lichting en de diepere beteekenis, die deze kunst naar zijn overtui ging heeft. Voorts zeide spr. nog: De liberale overheid hing het dogma der vrije meeningsvorming aan en vergat, dat een staat gedragen wordt dooi de overtuiging der onderdanen en dat de staat zich hier een hecht fundament moet maken door mid del van de volksvoorlichting. Het departement is een experi ment, dat slagen moet. Wij willen ons volk winnen voor het natio- naal-socialisme, maar wij weten, dat hier niets met. dwang is te be reiken, maar dat alleen de kalme overtuiging het wint". Dr. Goedhuys dankte den secr.- gen. namens alle aanwezigen voor diens interessante rede. Vaassens muziekgezelschap verraste de aan wezige met een muzikale hulde bij den toegang tot het kasteel, waar op een vroolijke muzikale omme gang en eenige rondedansen volg den. Hieraan namen verschillende leden van de burgerij van Vaassen en de meisjes van het bedienende personeel tezamen met alle gasten op enthousiaste wijze deel. BACCILAIRE DYSENTERIE. Twee jongens overleden. Enkele dagen gelegen kwamen twee jongens, resp. 9 en 11 jaar oud, uit een gezin, wonende op den Haar lemmerdijk te Amsterdam, des mid dags uit school thuis en klaagden over buikpijn en misselijkheid. De ziekteverschijnselen vererger den en daarom waarschuwden de ouders den huisdokter, die opneming in een ziekenhuis adviseerde waarop de beide jongens naar het Juliana- ziekenhuis werden gebracht. Daar zijn zij, na twee dagen overleden. De oorzaak van de ziekte bleek een bac- cilaire dysenterie-besmetting. ■J lis 1 i T

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5