Dr. Johan Wagenaar overleden. Vrouw met een mes gestoken. Financiën. De stand der rijks middelen. mm*'* TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 JUNI 1941. Het spel met het gouden kalf. (Europapress-Stapf) Te Den Haag is gisteren op 78- jarigen leeftijd overleden de bekende componist dr. Johan Wagenaar, oud directeur van het conservatorium te Den Haag. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal plaats hebben Vrijdag a.s. om 2 uur op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. Dr. Johan Wagenaar werd 1 No vember 1862 te Utrecht geboren. Hij kreeg muziekonderwijs van M. W. Petri (piano), Th. L. van der Wurff (orgel) en van Richard Hol (theorie en compositie). Voorts studeerde hij nog in Duitschland bij den componist H. von Herzogenberg. Op 25-jarigen leeftijd werd hij leeraar in de theorie en compositie aan de muziekschool te Utrecht, terwijl hij daarnaast 2e vio list en accompagnateur bij het Ut- rechtsch Stedelijk orkest was. In 1888 volgde zijn benoeming tot organist van de Domkerk. In 1904 werd hij benoemd tot di recteur van de Utrechtsche muziek school en directeur van de zangver- eeniging der Maatschappij tot bevor dering der toonkunst te Utrecht. Ook was hij eenigen tijd directeur van de toonkunstafdeelingen te Leiden en Arnhem. In 1919 werd dr. Wagenaar be noemd tot directeur van het conser vatorium in Den Haag en legde zijn verschillende functies te Utrecht neer. In 1937 trad hij af als leider van de Haagsche muziekinstelling. Van 1924 tot 1928 was dr. Wage naar directeur van' de zangvereeni- ging der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Den Haag. Als organist was hij vooral bekend als Bachvertolker. Als dirigent voerde hij de voornaamste oudere en nieu were werken voor koren uit. Zijn bekendste werken zijn de opera's „De Doge van Venetië", en „De Cid", de ouvertures „Cyrano de Bergerac", „De getemde Feeks", het synfonisch gedicht „Saul en David", het zangspel „De fortuinlijke kist", de orkestwerken „Sinforietta", de ouverture „Driekoningenavond", het Intermezzo Pastorale, het Wiener Dreivierteltakt (Walzer für Orches- ter), enz. Door den senaat der Ut- rechtsche universiteit werd Wage naar benoemd tot doctor honoris causa. NEDERLANDSCHE KAPPERS- BOND. Te Rotterdam hebben de afdeelin- gen Rotterdam en Rotterdam-Zuid van den Nederlandschen Kappers- bond een vergadering gehouden, waarin de secretaris van den bond de heer, J. Huis, mededeelingen heeft gedaan omtrent den inhoud van een op de gisteren te Amsterdam gehouden bestuursvergadering vast gesteld verzoek, gericht tot den se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, tot het uitvaardigen van een verordening, welke een einde kan maken aan ongewenschte toe standen in het kappersbedrijf. In dit verzoek is een ontwerp vastgelegd voor een tarieven- en loonregeling, welke men gaarne bindend ver klaard zou zien. De voorzitter van den bond van kapperspersoneel deed voorts mede- deeling van het feit, dat men binnen afzienbaren lijd een collectief ar beidscontract voor het kappersperso neel tegemoet kan zien, dat in nauwe samenwerking met den kappersbond tot stand is gekomen. Het concept is thans nog bij "het college van rijks bemiddelaars. Reeds op 2 Mei van dit jaar heeft het hoofdbestuur van den kappers- bond een dergelijk verzoek gericht tot den secretaris-generaal, maar daarop is geen uitsluitsel ontvangen. Daarom-waagt men thans een twee de poging. Om dit streven kracht bij te zetten, is vandaag op de vergade- dering te Rotterdam een resolutie aangenomen, waarbij de vergadering de gevraagde maatregelen niet Slechts wenschelijk, maar hoogst noodzakelijk acht en men er bij de autoriteiten met nadruk op aandringt de gevraagde maatregelen ten spoe digste te treffen. In het verzoek is 'o.a. een indeeling gemaakt voor de kapperspatroons in eenige groepen, terwijl het personeel een salaris schaal werd voorgesteld. Dader in arrest. Gisteren heeft in de Kleine Kat tenburgerstraat te Amsterdam een 39-jarige werklooze man zijn vrouw met wie hij,reeds geruimen tijd in onmin leefde met een dolkmes zware 'verwondingen toegebracht. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Binnengasthuis overgebracht. De politie heeft den dader gearresteerd. Het schijnt, dat de man het plan koesterde zich met zijn vrouw te verzoenen en daartoe naar de wo ning van zijn schoonmoeder op Kat tenburg was gegaan, waar de vrouw ongeveer een maand geleden haar intrek had genqmen. De vrouw wil de echter niets van deze toenade ringspogingen weten en daarop zou dan opnieuw ruzie zijn ontstaan, waarbij de man haar met een dolk mes in borst, rug en armen vele steken toebracht en haai- ten slotte nog de trap af gooide, waar de vrouw zwaar gewond bleef liggen. Na zijn euveldaad vluchtte de man over het dak naar een aangren zend perceel, waar hij zich op de trap schuil hield uit vrees voor de buren, die op het hulpgeroep van de vrouw kwamen toegesneld. Daar vond de politie, die spoedig ter plaatse kwam, hem ernstig aan een knie gewond, welke verwonding hij waarschijnlijk op zijn vlucht be komen had. De toestand van de 28-jarige vrouw schijnt iets minder zorgwek kend te zijn, dan aanvankelijk werd vermoed. De politie kon haar in den loop van den dag een kort verhoor afnemen. Zooals te begrijpen is, heeft het drama in deze volksbuurt groote consternatie teweeggebracht. INTERESSANTE VONDSTEN IN HET IJSSELMEER. Het water van den Noordoostpol der wijkt steeds verder van de kus ten. Dit heeft tot gevolg, dat de zee steeds meer van haar geheimen prijs geeft. Na de gevonden steenresten, die door prof. van Giffen waardevol werden geacht, komen thans op on geveer een kilometer uit de kust, onder Kuinre, verscheidene boom stammen te voorschijn, die in zeer verganen toestand verkeeren. Voorts worden iets verder Zuidwaarts twee formibadele keien zichtbaar. Doch het zijn niet alleen historische vondsten die de zee prijs geeft. Even voorbij het stadje komt n.l. een in betrekkelijk gaven toestand ver keerenden motorvlet te voorschijn. Compleet met motor. Deze zal waar schijnlijk afkomstig zijn van de Zui derzeewerken. FIETSBANDEN, KOFFIE EN THEE GESTOLEN. In den vorigen nacht zijn op de Prinsengracht te Amsterdam twee inbraken gepleegd. Uit een rijwiel zaak, waar de dieven met een val- sehen sleutel binnenkwamen, wer den 335 fietsbanden gestolen. Het andere bezoek gold een koffie- en theehandel. Daar werden vier kis ten elk inhoudende 50 kg. thee, buit gemaakt. ITALIAANSCHE ARTILLERIE IN ACTIE VOOR TOBROEK. (Luce-Holland) WINKELIER VOOR 140e GULDEN OPGELICHT. Dader voortvluchtig. Door tusschenpersonen kwam dezer dagen een Rotterdamsche winkelier ir connectie met een zekeren B. uit Den Haag, die in staat zou zijn hem aan een groote voorraad levensmiddelen te helpen. De besprekingen voor deze trans actie werden gehouden in een café te Den Haag. Het aanbod van B. lokte den Rotterdamschen winke lier zeer aan enhij besloot tenslotte een'partij van 250 kg koffie en 400 flesschen slaolie van B. te koopen voor een bedrag van rond 5000 gulden. De Hagenaar stelde echter de- voorwaarden, dat hem terstond een bedrag van 1400 gulden zou worden overhandigd. Hij zou dan naar de plaats, waar de levensmid delen waren opgeslagen en welke beslist geheim moest blijven, gaan en zou de geheel® partij op een vrachtauto laden. De winkelier moest maar zoolang in een café in de binnenstad wachten. B. zou hem even opbellen wanneer de auto geladen was. Men zou elkaar dan ergens in de stad weer ontmoeten en samen naar Rotterdam gaan om bij het afladen tegenwoordig te ziin. De verrekening van het restee- rend bedrag zou dan volgen. Inderdaad werd de winkelier eenige uren later in het afgespro ken café opgebeld. Het was B. die hem aan den anderen kant van de lijn mededeelde, dat de auto gela den was en dat hij zich maar naar een bepaalde plaats in de binnen stad moest begeven-, waar de auto op hem zou wachten. De winkelier ging daarop naar de afgesproken plaats, waar hij echter den vracht wagen niet vond, evenmin als zijn zakenrelatie B. Hij zou waarschijn lijk nu nog hebben staan wachten, wanneer de man niet langzamer hand 'tot de overtuiging was ge komen, dat hij het slachtoffer was geworden van een oplichter. Hij is naar de politie gegaan, die hem eenige foto's voorlegde, waarna spoedig bleek, dat de man was op gelicht door den 36-jarigen Hage naar B., een goede bekende van de Haagsche politie. De dader is voortvluchtig, maar reeds is de politie er in geslaagd een der tus schenpersonen, een 26-jarigen kellner, aan te houden en in arrest te stellen. FRAUDULEUS VERVAARDIGDE KAAS TE DUUR VERKOCHT. Ambtenaren van den Centralen Crisiscontróledienst ontvingen een onder de gemeente Vreeland, op tip, dat een veehouder, woonachtig clandestiene wijze kaas zou fabri- ceeren. Men stelde bij den veehou der een onderzoek in en hierbij kwam aan het licht, dat inderdaad frauduleus kaas werd vervaardigd. Een partij kaas werd in beslag ge nomen. Het bleek voorts, dat de kaas verkocht tegen den zeer hoo- gen prijs van 1.5-0 per pond. Tegen den veehouder is proces verbaal opgemaakt. ZWOLLENAREN STALEN BOTER. Diefstallen opgehelderd. Reeds eenigen tijd was het de po litie te Zwolle bekend, dat er boter verdween uit een koelcel van het gemeentelijk abattoir. Enkele dagen geleden was nog aangifte gedaan van diefstal van vier vaten boter. Het onderzoek in deze zaak leid de, dank zij de oplettendheid van een agent, tot resultaat. De politie man zag n.l. een man op verdachte wijze in de buurt van het abattoir rondscharrelen. Op zijn fiets had hij een vat boter en toen de agent na derbij kwam, nam de man de vlucht in de omliggende weilanden. Hij klom over hekken en prikkel draad en slaagde er in te ontsnap pen, ten koste echter van een scheur in zijn broek. En dit kleedingstuk was het, dat den Zwollenaar H. J. S., want deze was de vluchteling, nood lottig werd, toen hij eenmaal was aangehouden, viel hij door de mand, terwijl de politie hem over het ge scheurde kleedingstuk aan den tand voelde. Hij bekende drie medeplich tigen te hebben gehad, n.l. de Zwol lenaren H. v. d. V., E. J. H. en G. L. Met beide eerstgenoemde had hij eenmaal ingebroken, met L. even eens een keer, en het laatste zaakje had hij alleen opgeknapt. Het spoor, dat de politie verder volgde, leidde naar vijf helers, terwijl voorts nog twee mannen ingerekend werden, die de boter naar elders hadde-n ver voerd, terwijl ze wisten, dat ze ge stolen was. KLEEDINGSTIJKKEN VOOR DE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Nu de uitvoer van gedragen wol len goederen uit Nederland reeds in beginsel is toegelaten, hebben de, Nederlandsche' autoriteiten thans ook de verzending van nieuwe klee- dingstukken aan de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders toegestaan. Voor het verkrijgen van de daartoe noodige vergunning en de verzending der kleedingstukken is de volgende regeling getroffen: De familieleden der arbeiders moeten bij de bevoegde instantie der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland een verzoek indienen tot het verkrijgen van de uitvoerver gunning. In dit verzoekschrift moe ten naam en adres van den ontvan ger alsmede de hoeveelheid en de soort der te verzenden goederen worden aangeduid. De instantie van de openbare arbeidsbemiddeling on derzoekt het verzoekschrift en stuurt het door naar het Crisis-uit voerbureau in den Haag, Piet Hein- plein 6, ten einde de uitvoervergun ning te doen uitreiken. De vergunning wordt onverwijld aan den indiener van het verzoek schrift toegezonden, waarna de klee- dingstukken per postpakket aan den ontvanger verstuurd kunnen wor den. Het biljet van de uitvoerver gunning moet met het pakket ver zonden worden. Voor de vergunning moet aan kosten 0.50 betaald wor den. Formulieren voor de verzoek schriften zijn verkrijgbaar bij het Crisisuitvoerbureau, waar ook even- tueele bezwaren te berde moeten worden gebracht, DE NIEUW UIT TE REIKEN DISTRIBUTIEKAARTEN in den vorm van een boekje. Desgewenscht kunnen de kaarten ook apart bewaard worden. (Polygoon) Directe belastingen. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Mei j.l. wordt het volgende ontleend: De totale opbrengst van deze groep van belastingen wa? tot en met Mei 115.443.789 tegen 60.460.251 het vorig jaar. een vooruitgang derhalve van bijna 55 millioen gulden. Hierbij dient in de eerste plaats in aanmerking te worden genomen, dat de grondbe lasting in vergelijking met vorig jaar een accres vertoont van bijna 25.3 millioen, en daarmede van rond 9.664 millioen is gestegen tot een opbrengst van 34.961.5114. hetgeen in hoofdzaak zijn oorzaak vindt in de gewijzigde regeling van de heffing der opcenten. De inkomstenbelasting, wier ba te thans is geboekt op 33.856.473 kwam daarmede rond 1.46 millioen boven de opbrengst van het vorig jaar. Het resultaat van de vermo gensbelasting ad 6.897.472 was bijna 100.000 gulden lager dan op ultimo Mei 1940, terwijl de verdedi gingsbelasting bijna 375.000 bij het vorig jaar ten achter bleef. De opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting bleef zich daarentegen in stijgende lijn bewe gen en kwam thans tot een bedrag van 11.247.907 of 3.390.582 meer dan in 1940. Voorts heeft een groot aandeel gehad aan het resultaat de winstbe lasting, welke eerst in het loopende belastingjaar in werking is getre den en tot dusver reeds heeft op gebracht 25.304.769. De overige middelen. Ook de opbrengst van deze groep van middelen mag alleszins bevre digend worden genoemd! Als van zelfsprekend kunnen we in dit op zicht wat de opbrengst over de maand Mei van dit jaar betreft, welke opbrengst 55.417.638 heeft bedragen, geen vergelijking maken met het resultaat van de Meimaand van het vorig jaar, toen als gevolg van de omstandigheden voor deze middelen een laagterecord van 25.617.640 moest worden geboekt. Wanneer we daartegenover ech ter een eenigszins normale Mei-op brengst stellen, als die in 1939 ad 36.538.534, dan springt reeds da delijk de thans te constateeren vooruitgang duidelijk in het oog, en kan in het algemeen worden gezegd dat we thans een hoogere op brengst hebben van rond 19 mil lioen gulden. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers moet in het oog wor den gehouden, dat thans tot de middelen niet meer behoorden de dividend- en tantiemebelasting en de loodsgelden, welke in Mei 1939 tezamen opbrachten ruim 21/4 millioen; dat de opbrengst van de rechten op invoer, welke in Mei 1939 nog 101/4 millioen beliep, thans niet meer dan ruim 2.2 mil lioen opbrachten en dat daartegen over als nieuwe belastingen de loonbelasting ad 10.546.783 en de waardevermeerderingsbelasting 91.754 hebben opgebracht. Over de eerste vijf maanden van het loopende jaar brachten de tot deze groep behoorende middelen 253.800.364 op tegen 185.390.690 in 1940 en 185.085.371 in 1939, of ruim 68 millioen meer. De totale opbrengst van directe belastingen en overige middelen sa men op ultimo Mei j.l. hebben be dragen 369.244.143 of ruim 130 millioen gulden meer dan over het zelfde tijdvak in het vorig jaar. LANDBOUW VOORMANNEN OVER DEN PRODUCTIESLAG. Woensdagavond 18 Juni van 20.15- 21.35 vindt 'n radiouitzending plaats waarin de leiders van clle groote landbouw-organisaties het woord zullen richten tot ons volk in ver band met den productieslag. Acthereenvolgens wordt het woord gevoerd door den voorzitter van den chr. boeren- en tuindersbond, prof. mr. P. A. Diepenhorst, den voorzit ter van den r.k. boeren- en tuinders- bond, den heer A. N. Fleskens, den leider van 't Nederlandsch agrarisch front, den heer E. J. Roskam Hzn., en den voorzitter van het Neder landsch landbouwcomité, den heer H. D. Louwes. Tenslotte zal dr. F. E. Posthuma, de voorzitter van desbetreffende commissie, waarin de organisaties samenwerken ter ondersteuning van den productieslag, het woord voeren. Het groote belang onzer voedel- voorziening en in verband daarmee ook van het vraagstuk van de orga nisatie van onze landbouw vraagt de bijzondere aandacht voor deze uit zending. welke geschiedt over Hil versum 1. Ongelukkige val van tram. - De 70-jarige weduwe mej. K. uit Hengstdijk, gem. Vogelwaarde (Zeel.), kwaim bij het uitstappen uit een tramwagen van de Z.V.T.M. zoo ongelukkig te vallen, dat zij zwaar gewond naar het ziekenhuis te Groenendijk, gem. Hontenisse, moest worden vervoerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. BIJ DE DUITSCHE VERBINDINGSTROEPEN OP SICILIË. Ten behoeve van de vliegvelden worden: nieuwe telefoonleidingen aangelegd. De steenige bodem en de zengende zon makert het den soldaten niet gemakkelijk (Hoffmann) DE WEI, HET OVERBLIJFSEL VAN DE TOT KAAS VERWERKTE MELK, wordt nog eens afgeroomd voor do vervaardiging van de weiboter. Deze afgeroomde wei wordt den boeren geleverd, daar zij een goed krachtvoer is voor het vee en de varkens. Een tankauto tijdens haar tocht door West-Friesland. (Polygoon) VMV&' •<-<<«« „AAAAlll, "ff" "ff "SP 'Jp sst mt "SP A A A A m ..a A.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5