KLOMPERTJE KLOMP iSTILLE NO. 9 D ASHIELL HAMMETT 131 Hoofdpijn-Kiespijn <0 O b TTtynfia/idtjea Hardnekkige gevechten om SoSloem. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Vlootbasis La Valetta gebombardeerd. TIJDSCHRIFTEN PUBLICATIES EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND dank u kuni ons nu alleen laten.. j dit is de ll kamer van meneer... als hij de meneer is, die uwes bedoelt... het zeet er naar uil of uw vader een harem wou op richten of een warenhuis 1 ach... er zijn dozij nen jurken en ze zijn allemaal splinter nieuw! wel. vadertje wat dunkt u Helpen veilig en vlug. Doos lOenSOct EEN ANDERHALFJARIG KIND ONVERZORGD ACHTER GELATEN. De politie te Bussum is op de hoogte gebracht van een ergerlijk en misdadig geval van kinderverwaar- loozing. Een ongeveer 30-jarige moeder, wier man in Frankrijk werkt; had Woensdag j.l. haar woning verlaten en haar kind van 1 y, jaar onverzorgd achtergelaten in zijn bedje, zonder er naar om te kijken. Eerst Vrijdagavond kwam zij voor eenige korte oogenblikken thuis, waarop zij de woning wederom ver liet en tot op heden nog niet terug keerde. De schoonmoeder kwam dit ter oore en is gisteren met een om- wenende de woning binnengedron gen. Zij trof haar de kleine geheel vervuild en uitgehongerd aan. De politie die van deze misdadige ver- waarloozing op de hoogte werd ge bracht, stelde een dokter hiervan in kennis, die het kind inmiddellijk in ernstigen toestand in de St. Gerardus Majellastichting liet opnemen. Tegen de moeder die zal worden opgespoord wordt proces-verbaal opgemaakt. Jongen verdronken. - Gister middag is te Maassluis het 6-jarige zoontje van de familie J. C. Quak te water geraakt. Het ongeval vond plaats in de onmiddellijke nabijheid van het wachtschip van de Duitsche Kriegsmarine en terstond doken er enkele Duitsche matrozen in de Bui tenhaven. Na zes minuten slaagde men er in het ventje boven water te halen. Het bleek evenwel reeds ver dronken. Doodelijk ongeval. - Toen gis termiddag de vierjarige L. Nugte- ren, wonende te Ridderkerk, met zijn vader op een met zand beladen wagen meereed, is hij door een schok daar af gevallen, tusschen de wielen terecht gekomen en over reden. De kleine is na eenige oogen blikken overleden. Door mergelblok getroffen. - Eind vorige week werd in een mer- gelafgraving in Berg en Terblijt bij Valkenburg de arbeider D. Bude door een zwaar mergelblok in den rug getroffen. Met inwendige kneu zingen werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij thans aan de ge volgen is overleden. Doodelijke aanrijding. - Maan dagmiddag werd te Utrecht de on geveer vijfjarige jongen F. van der B. in de Bekkerstraat door een vrachtauto aangereden. Met ern stige hoofdwonden en een zware hersenschudding werd het kind op genomen in het academisch zie kenhuis, waar het in den loop van den avond aan zijn zware verwon dingen is overleden. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité. 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11. Voor den boer. 11.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1. Puszta-orkest. 1.30 Gramofoonmu ziek. 2.Groninger Orkestvereeni- ging. 3.Voor de vrouw. 3.20 Gro ninger Orkestvereeniging. 4.Gra mofoonmuziek. 4.30 Galerij van hedendaagsche Italiaansche Zangers, causerie met gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Amusements orkest en solist. 6.15 Causerie: Tech nische prestaties in de toekomst. 6.30 Ramblers. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Het Harmonieorkest van het Nederlandsch Orkest ,,'s-Gra- venhage". 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding. 8.BNO: Nieuwsberich ten. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramo foonmuziek. 10.10.15 BNO: Engel- sche uitzending: National features of the Netherlands. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 10.Morgendienst. (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Piano-voordracht. 10.40 Declamatie. 11.Gramofoon muziek. 11.30 Omroeporkest. 12. Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.Celesta-ensemble. 1.40 Orgelconcert. 2.Omroeporkest. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.Omroepor- Het Duitsche iegerbericht. Berlijn, 17 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In Noord-Afrika duren de ge vechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strijdkrachten deelnemen, voort. Af- deelingen van Duitsche en Italiaan sche luchtmacht hebben zich met succes geimengd in den strijd op den beganen grond. Stuka's ver strooiden colonnes Britsche voer tuigen en troepenconcentraties; ge- vechts- en vernielmgsvlieigtuigeri bestreden een Britsche gepantserde afdeeling, die klaar stond om aan het gevecht deel te nemen. De vijan delijke verliezen aan pantserwagens zijn aanzienlijk gestegen. De luchtmacht heeft verscheidene havens aan de Z.W.- en Z.O.-kust van Engeland en aan de O.-kust van Schotland gebombardeerd. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht verscheidene Brit sche vliegvelden met bommen be stookt. Bij Plymouth is een koop vaarder van 3000 ton door bommen vernield, aan de Schotsche O.-kust werd een vrachtschip ernstig be schadigd. Pogingen van Britsche vliegtuigen, cm overdag de Duitsche bocht en het bezette gebied binnen te vlie gen, mislukten onder zware verlie zen voor den vijand. Bij luchtge vechten en door afweergeschut wer den 15, door patrouillevaartuigen 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op eenige plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbom men laten vallen. Verscheidene bur gers zijn om het leven gekomen, andere werden gewond. Verder werden in woonwijken huizen ver nield of beschadigd. Ook eenige fa- brieks en spocrweginstallaties wer den getroffen. Nachtjagers hebben 9 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vijand in totaal 53 vliegtuigen ver loren. Daarvan werden er 48 dooi de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In dezelfde periode gingen 22 Duitsche vliegtuigen ver leren". Slag aan front van Solloem hervat. Berlijn, 17 Juni. (D.N.B.) .In de vroege ochtenduren van gisteren is de slag aan het front van Solloem in Noord-Afrika opnieuw ontbrand. De Britten, die den eersten dag van den strijd reeds meer dan zestig pantserwagens verloren hadden, maakten gisteren bij hun aanvallen opnieuw van sterke pantserstrijd krachten gebruik. De Duitsch-Ita- liaansche afweer slaagde erin, ook dezen Britschen pantset aanval met zware verliezen voor de Britten af te slaan. Volgens voorlóopige berich ten verloren de Britten tot gister middag totaal niet minder dan hon derd pantserwagens. De strijd staat er voor de Duitsch-Italiaansche troe pen gunstig voor Bij Tobroek was de toestand c-p 16 Juni onveranderd. Uit dezen sector wordt geen melding gemaakt van bijzondere gebeurte nissen. Aanvallen op Engeland. Berlijn, 17 Juni (D.N.B.) Duit sche- gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, met goed succes een fabriek' voor vliegtuig- onderdeelen in het graafschap Gloucester in Zuid-Engeland ge bombardeerd. Er konden verschei- kest. 3.30 Voor de zieken. 4.Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.Lezen van Christelijke lectuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Zang en piano. 6.05 Boekbespreking. 6.20 Cello en piano. 6.45 Reportage. 7.BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.30 Ik was er zelf bij, causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Omroep- Symphonie-orkest en solist. (Om 8.55 Causerie over Da Palestrina). 9.40 Voor den boer. 10.BNO: Nieuwsberichten. Sluiting. dene branden worden waargeno men. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 18 Juni (D.NB.) De R. A. F. is in den afgeloopen nacht West-Duitschland binnengevlogen en heeft brisant- en brandbommen laten vallen, welke in de eerste plaats in woonwijken eenige scha de hebben aangericht. Het krach tige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de R. A. F. overal zich snel te verwijderen. De Engelsche verliezen bij Solloem. Berlijn, 17 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den slag bij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde strijdkrach ten ter sterkte van een regiment geheel vernietigd. Andere gepant serde afdeelingen, die reeds voor den strijd gereed waren, werden door Duitsche vliegers ontdekt en door bomaanvallen verstrooid. Zij leden evenens zware verliezen. Een Duitsche beschouwing. Berlijn, 17 Juni (D.N.B.) In aan vulling op ht Iegerbericht van van daag verneemt het D.N.B. nog, dat de Britsche leiding in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee thans aanzienlijke strijdkrachten in Syrië en Lybië heeft samengetrok ken, die daar in zware gevechten gewikkeld zijn. Wanneer het de bedoeling is ge weest, daar, naar Duitsch voor beeld een „bliksemoorlog" te voe ren, dan is uit het huidige verloop van de gevechtn te constateeren, dat de Britsche operaties blijkbaar aanzienlijk langzamer verloopen, dan men van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duidelijk, dat de voor de eerste maal gemelde sterke aanval van de Britten bij Solloem als het voor spel van een groot Britsch offensief in N.-Afrika is te beschouwen. Kenmerkend voor de daar klaar blijkelijk beraamde doorbraak door het front der spilmogendheden ts het in den strijd werpen van een groot aantal pantserwagens, dat ongeveer te vergelijken is met den beroemden strijd tusschen pantser wagens te Kamerijk, in den we reldoorlog. De vijand heeft echter bij deze aanvallen totdusver als gevolg van den goed ontwikkelden afweer ook aanzienlijke verliezen aan pantserwagens geleden. Het is blangwekk'end te constateeren, dat bet Duitsche weermachtbericht tij dens den tweeden grooten slag tus schen pantserwagens bij Kamerijk van 20 tot 23 Mei 1940 nooit derge lijke groote verliescijfers heeft ge publiceerd als thans bij den .strijd tusschen pantserwagens bij Solloem Op het Europeesche oorlogstooneel trekken vooral de opmergelijke successen van den Duitschen af weer tegen de aanvallen van het Britsche luchtwapen de aandacht. Bijzonderen nadruk moet gelegd worden op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toegeno men en dat door nachtjagers alleen negen vliegtuigen werden neerge schoten. DE AMERIKAANSCHE PETROLEUMUITVOER NAAR JAPAN. Washington, 18 Juni (D.N.B.) Met betrekking tot den maatregel van den minister van binnenlandsche zaken, die een lading petroleum voor Japan uit Philadelphia tegenhield met de redeneering, dat de petroleumvoor- raden aan de Oostkust bewaard moeten blijven wegens de hier drei gende schaarschte, werd aan Sum ner Welles gevraagd, of dit een wij ziging beteekent in het Amerikaan- sche standpunt tegenover den uit voer van petroleum naar Japan. Als antwoord verwees Welles naar de recente verklaring van Cordell Huil, die gezegd had, dat de kwestie van den petroleumuitvoer naar Japan niet gescheiden van de andere facto ren, doch in het bestek van de ge- heele wereldpolitiek behandeld moet worden. Italiaonsch Iegerbericht. Rome, 17 Juni. (Stefani.) In zijn Iegerbericht nr. 377 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 16 op 17 Juni werd de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika werd de strijd gisteren den geheelen dag aan het front van Solloeim op' hardnekkige wijze gevoerd. De vijand had tegen aanvallen van gepantserde Ita- liaansch-Duitsche strijdkrachten te verduren en leed aanzienlijke ver liezen. Alleen reeds op den eersten dag van den strijd werden meer aan nestig Britsche pantserwagens vernietigd. Italiaansch-Duitsche luchtformaties hebben actief samen gewerkt met de troepen te land, en daarbij 'talrijke gemechaniseerde strijdmiddelen vernietigd en bescha digd. Tijdens luchtgevechten werden elf Britsche vliegtuigen neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden eenige plaatsen in de zóne van Benghasi. In Oost-Afrika blijven de bewe gingen van onze troepen in de zóne van Galla en Sidamo nog steeds be lemmerd door het slechte weer. Van de andere sectoren valt niets nieuws te vermelden. De strijd in het gebied van Galla en Sidamo. Rome, 17 Juni. (D.N.B.) De Gior- nale d'Italia meldt over de gevech ten in het gebied van Galla en Sida mo, dat de tegenstand van de Ita liaansche troepen in het geheele mer,en- en rivierengebied ten Oos ten van Gimma voortduurt. Met het oog op de groote overmacht van den vijand zijn de Italiaansche colonnes tot den bewegingsoorlog overgegaan Aan de gevechten nemen de auto riteiten, de partij, het leger, het luchtwapen en de marine deel, daar iedereen, die geschikt is om te strijden, soldaat is geworden. Evenals bij Amba Alagi staat ge neraal Gazzera, die van den hertog vap. Aosta het opperbevel heeft overgenomen, te midden van zijn strijdende troepen. MAATREGELEN VAN DE AUSTRALISCHE REGEERING. Stockholm, 18 Juni (D.N.B;) De Australische minister-president, Menzies, heeft volgens den Britschen nieuwsdienst aangekondigd, dat hij het voornemen heeft de regeering door de benoeming van ministers voor de verzorging, voor vliegtuig productie en voor luchtbescher mingsmaatregelen uit te breiden. De Australische regeering zal verder de controle op zich nemen over de scheepvaart en over de steenkool industrie, alsook maatregelen tref fen tegen stakingen, het benzinever bruik beperken en de inspanning voor de oorlogvoering in den groot sten omvang waarborgen. Bovendien wil Menzies een orgaan in het leven roepen voor een radicale bewaking van de productie, welk orgaan het recht zal hebben, werkplaatsen en inrichtingen te bezetten en te slui ten. De kwestie van de consumptie zal onderzocht en de voor het levensonderhoud niet noodzakelijke invoer zal tot een minimum beperkt worden. Het oorlogsprogram zal door het beschikbaarstellen van nieuwe bedragen worden uitgebreid en bespoedigd. De overwinning zal toebehooren aan het land, dat het beste is uitgerust. Menzies vervolgde: De grootere capaciteit om het oorlogsmateriaal daar te gebruiken, waar het noodig was, veroorzaakte onze nederlaag in Griekenland en Kreta en heeft ons in Libye teruggedreven. Het jaar 1941 zal beslissen, of de oorlog in 1942 gewonnen of verloren zal wor den. Toen Menzies het had over stakin gen in Australische wapenfabrieken, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst verder, vermeldde hij stakingen in een munitiefabriek, in een schietka- toenfabriek en in een militair zie kenhuis. PORTUGEEZEN VERSTERKEN KOLONIALE BEZETTING. Lissabon, 17 Juni (D.N.B.) Aan boord van de Gileanes is gisteren een contingent van de Portugeesche marine vertrokken naar de Azoren ter versterking van de marinebasis Ponta Delgada. Vandaag is weer een troepentransport op de Joa Belo in gescheept. Bij het afscheid waren de minister van koloniën en de onder staatssecretaris van oorlog aanwe zig. DE BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITS CH-INDIE. New-York, 17-Juni (D.N.B.) Asso ciated Press publiceert een inter view met Gandhi te Bombay. In dit interview heeft Gandhi verklaard, dat de burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne nog heviger kan worden. Hij had het gevoel, dat de strijd langzamerhand steeds scher pere vormen zal aannemen. DE OORLOGSBEGROOTING VAN NED.-INDIE. Sjanghai, 16 Juni (D.N.B.) Te Ba tavia is officieel medegedeeld, dat de oorlogsuitgaven van Ned.-Indië in het komende begrootingsjaar waarschijnlijk ongeveer 250 millioen dollar zullen bedragen. De staats schuld zou daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 millioen gulden. Het tekort zal waarschijnlijk 95 millioen gulden bedragen. Week Revue de Prins. Het nieuwe nummer dat deze week verschijnt schrijft o.m. over. de opening van het badseizoen en over zon, zomer en zee, wat in de week van den langsten dag niet te verwonderen is. De Vliegende Dui ker is een interessante foto-reporta ge. Verder een technische rubriek voorheen en thans, een actueele foto-reportage in verband met de toenemende baldadigheid der jeugd (meer speelterreinen), de week- revue voor De Vrouw en het apar te bijblad Jeugdland. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in 'het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1732 is cpgenojmen het besluit van den raad dier gemeente van 10 April 1941, waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van openbaren ge meentegrond of openbaar water. Deze verordening is heden afge kondigd en gedurende drie maan den ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verlirijgbaar. Alkmaar, 18 Juni 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HERV. GEM. EGMOND. De bij de herv. gem. Egmond aan den Hoef c.a. beroepen predi kant, ds. C. M. Veenhuysen, em.- predikant te Amsterdam, zal op Zondag 3 Aug. in de kerk van genoemd dorp worden bevestigd door ds. H. W. Bloemhoff te Hei- loo. Daarna zal hij zijn intree- predikatie houden. HERV. GEM. OUDKARSPEL. In de vacature-A. Timmerman is tot kerkvoogd der herv. gemeen te alhier gekozen de heer P. Kroon Jbz. 35. Maar het was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Eerst moest vader Klomp proberen om in het huis te komen en dan was er nog de vraag, met hoeveel kor nuiten Janus Steelgraag wel zou zijn. Want dat het Ja nus was, die Klompertje geroofd had, wist hij nu wel zeker. 36. Intussen was de arme Klompertje door de drie boeven op een stoel vastgebonden en ze hadden een doek om zijn mond gedaan, zodat hij niet eens om hulp kon roepen. Och, och, wat had die Klompertje het be nauwd. Wat zouden ze nu wel met hem gaan doen?

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6