KLOMPERTJE KL0MP rjEQROOM Distributiebepalingen op groote schaal ontdoken. Voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand. EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN RADIOPROGRAMMA VRAAG EN AANBOD 3S cent per vijf regels TWEEDE BLAD De vorige week reed L., woonach tig te Vlaardingen, op zijn fiets met een pakje achterop. De politie hield hem aan voor controle en toen bleek, dat dit pakje doozen stroop bevatte. Hij had stroop verkocht in den winkel van mej. W. voor 45 cent per pond, terwijl de normale prijs hiervan 18 ct. bedraagt. Voorts bleek, dat L. ook aan de winkelierster doozen witte peper en busjes nootmuskaat had verkocht, eveneens tegen abnormaal hooge prijzen. Bij een huiszoeking bij mej. W. werden drie doozen met elk 36 stuks scheerzeep, twee doozen met elk 24 stuks toiletzeep en 145 doozen luxe toiletzeep aangetroffen, welke izij zonder bonnen verkocht. Bij het verdere verhoor bleek, dat ook door L, in thee gehandeld werd, die hij in opdracht van den winkelier L. te Vlaardingen aan de winkelierster W. eveneens tegen veel te hoogen prijs verkocht had.. Bij verhoor van laatst- geonemden L. bleek, dat een partij van 1500 kg. thee zich te B e v e r- w ij k bevond. De verkoopsprijs hiervan bedroeg 26 gulden per kg. In samenwerking met de Bever- wijksche politie is aldaar een verder onderzoek ingesteld en werd de thee in beslag genomen. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat ei nog 2 Yi kg. koffie uit eigen voor raad verkocht was door den winke lier L. vor 12 per kg. aan zekeren D., die de koffie weer verkocht aan V. voor 13.50 en deze weer aan den groentenbandelaar M. voor f 15 per kg. Een der getuigen in deze zaak, zekere D. te Vlaardingen, verklaar de, dat hij in het bezit was van een vat vet, inhoudende 90 kg., hetwelk hij had gekocht voor 300 van van O', te Vlaardingen. Deze had het vat veer gekocht van V. uit Rotterdam door bemiddeling van V. uit Schie dam. Deze had het gekocht van Van der E. uit Rotterdam voor 90 ct. per kg. en genoemde van der E. ver kocht het weer uit den voorraad van zijn patroon F., darmenhande laar te Rotterdam. Van der E. be taalde er 60 ct. per kg. voor. De winst wr^d gezamenlijk gedeeld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat het vet "bestond uit gemalen, gezouten darmen, zg. vet einden. In het pakhuis van F. wer den nog 20 vaten darmen in beslag genomen. Deze had de" darmen zon der eenige distributiebescheiden ge kocht en verkocht. Laatstgenoemde zaak wordt door den crisis opspo ringsdienst behandeld op last van den officier van justitie. Genoemde D. verklaarde bij ïijn verhoor, dat hij in den loop van 1941 twintig halve varkens had gekocht, tezamen met zekeren B. uit Vlaardinger-Am- bacht en zekeren B. te De Lier. Deze is op het oogenblik voortvluchtig. De crisis, opsporingsdienst had hier reeds een onderzoek naar ingesteld, waarbij onder de gemeente Naald wijk ook nog drie kalverhuiden in beslag werden genomen. Tegen alle 14 deze zaken betrok ken personen is proces-verbaal op gemaakt.- Distributie gasgeneratoren. - In de bepaling (beschikking nr. 46 - 1941) dat „gasgeneratoren, pers gasinstallaties en drukaten, een en ander voor zoover dienend voor de aandrijving van motoren, aangewe zen worden als distributiegoederen in den zin van art. 4 van de Distri- butiewet 1939) is bij beschikking vair den secretaris-generaal van han del, nijverheid en scheepvaart met ingang van gister deze wijziging gekomen, dat de beperkende woor den, „een en ander voor zoover die nende voor de aandrijving van mo toren" vervallen. DE WAARZEGSTER ZOU VOOR WERK ZORGEN Maar 't was alleen voor de politie. Eenigen tijd geleden kwam een vrouw, wier man reeds langdurig werkloos was, bij een somnambule in den Jordaan op bezoek. De waar zegster geraakte in trance en in dien toestand vertelde zij, dat zij in de toekomst een mooie betrek king voor den werkloozen echtge noot zag. Om alles aannemelijker te maken, kwamen er nog allerlei détails bij: de werkkring was in Haarlem (echter met vrij reizen van Amsterdam en terug) en zou 45 in de week opleveren. Dank zij de relaties, welke de somnam bule bij de justitie had, zou het haar mogelijk zijn te bewerken, dat de man inderdaad de betrekking zou krijgen. De relaties moesten beïnvloed worden en dat kostte geld: een be drag van vijfhonderd gulden moest op tafel komen. De werklooze ging op dit fantastische verhaal in en trachtte op allerlei wijze het geld bij elkaar te brengen. Het liep ech ter zooals begrijpelijk is niet erg vlot en na eenigen tijd kwam hü bij de somnambule met de me- dedeeling, dat hij geen kans zag, de vereischte vijfhonderd gulden bijeen te krijgen. Enfin, de somnam bulic zou het dan wel voor 300 doen. Later bleek dat de werklooze zelfs de driehonderd gulden niet had kunnen vergaren en het slechts tot de helft daarvan had gebracht. Opnieuw toonde de waarzegster haar grootmoedigheid. Zij zou dan zelf wel de ontbrekende 150 voor schieten, dan móest de man later dat geld maar terugbetalen. Nu zou dan toch eindelijk de veelbegeerde betrekking komen, maar dit scheen op velerlei moeilijkheden te stuiten. Ten slotte begon de werklooze de somnambule te wantrouwen en liep hij naar de politie. Daar bleek al spoedig, dat de mededeeling van de somnambule, dat zij relaties had met de justitie, volkomen op waar heid berustte, zij het ook in andere beteekenis dan zij er zelf aan had gegeven. De rest van haar verhaal berustte echter volkomen op fan tasie. De werklooze man had, behalve de 150, ook nog een bedrag van 25 voor „administratiekosten" moeten betalen De somnambule zal haar gerechte straf wel niet ontgaan, maar of de bedrogen werklooze ooit zijn geld zal terugzien? EEN VREESACHTIGE KETTING HANDELAAR. Kooper drinkt nu gratis thee. Een 38-jarige inwoner van Rijs wijk verkocht een partij thee, buiten de distributie om, aan een winkelier ster in Den Haag, aldus het H.bld. Deze vond een kooper voor 5 kg. ad 23 per kg. Deze zocht en vond een nieuwen afnemer en sprak met hem af, op een bepaald tijdstip de zaak te verhandelen onder de klok op het Plein. De ontmoeting kwam daar tot stand. Doch toen een tweetal man nen recht op de beide handelaren af kwam, nam de eerste kooper de vlucht. Twee dagen is hij zoek ge weest, toen meldde hij zich bij de politie. Hij verklaarde, gedacht te hebben dat er twee rechercheurs op hem af kwamen. Het gevolg is, dat er tegen hem, den man uit Rijswijk en de winke lierster proces-verbaal is opgemaakt. Te Rijswijk ic huiszoeking gedaan, waarbij nog een partij thee is aan getroffen welke in beslag is geno men. De onbekend gebleven laatste koo per is er met de thee, die nu gratis in zijn bezit is gekomen, vandoor ge gaan. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplage ver neld). Het gisteren verschenen verorde ningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van binnenlandsche zaken en van landbouw en visscherij ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand. Het be sluit luidt als volgt: Op grond van par. 1 der verorde ning no. 23/1940 en in overeenstem ming met de par. 2 en 3 der verorde ning no. 3/1940 van den rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied wordt bepaald: Artikel 1. Het Is verboden in bosschen of op heide- of veengronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 M. J) zich met open vuur of eenige open vlam te bevinden; 2) brandende of smeulende voor werpen te laten vallen, weg te werpen of daarmede on voorzichtig om te gaan; 3) in de open lucht of in licht brandbare gebouwen en ge timmerten een vuur aan te maken zonder een schrifte lijke vergunning van den ge bruiker van het perceel bij zich te hebben of een vuur, waartoe vergunning is ver leend, onbewaakt te laten; 4) gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te rooken zonder éen schrifte lijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben. Artikel 2. (1) De gebruiker van het perceel mag een vergunning, bedoeld in ar tikel 1, onder 3 en 4, slechts ver- leenen, wanneer na zorgvuldige af weging van alle omstandigheden geen gevaar voor bosch-, heide- of veen brand te duchten is. Hij kan de ver gunning naar plaats en tijd beperken en voorwaarden aan haar verbinden. (2) Voor hem, die kan aantoonen, dat hij in blijvend dienstverband staat tot den gebruiker van het per- C. A. O. VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. Verzoek verbindendverklaring. De Nederlandsche aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbe drijven in Nederland, de Neder landsche katholieke bond van bouwpatroons, de Nederlandsche christelijke aannemers- en bouw vakpatroonsbond, de Nederland sche bond van bouwondernemers, de federatie van provinciale en ge westelijke patroonsorganisaties in het bouwbedrijf, de Nederlandsche vereeniging van wegenbouwers, de aigemeene Nederlandsche bouwar- bidersbond, de r.k. bouwvakarbei dersbond „St. Joseph", de Neder landsche christ, bouwvakarbeiders bond, de christelijke nationale bouwvakarbeidersbond in Neder land en de algemeenen Nederland sche bond van arbeiders werkzaam bij straten- en wegenbouw hebben een verzoek ingediend tot verbin dendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven (burgerlij ke- en utiliteitsbouw en water-, spoor- en wegenbouw). Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek kunnen uiterlijk 5 Juli e.k. worden ingebracht bij het col lege van rijksbemiddelaars. Het verzoek met bijlagen ligt ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspec tie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht, Bre da, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen en bij het secreta riaat van de rijksbemiddelaars, Be- zuidenhout 87 ,te 's-Gravenhage. ceel, is een vergunning krachtens het bepaalde in artikel 1, onder 3 en 4, niet vereischt, wanneer hij op dit perceel uit hoofde van zijn beroep werkzaam is. Hetzelfde geldt voor dengene, die in opdracht of met ver gunning van overheidswege op zoo danige perceelen werkzaam is, zoo mede voor dengene, die tot het genot van de jacht'gerechtigd is. Artikel 3. Voor de toepassing van dit besluit worden bosschen, heide- en veen gronden mede gerekend te behooren tot de openbare en niet openbare wegen, welke deze terreinen door kruisen. Met dien verstande, dat het verbod, bedoeld in art. 1, onder 4, niet geldt voor openbare wegen, welke als kunstweg zijn aangelegd en een weg dek hebben van ten minste 4 M. breedte. Artikel 4. (1) Hij die handelt in strijd met het bij artikel 1 bepaalde; 2) Als verbruiker van een perceel bij het verleenen van- een vergun riing, bedoeld in artikel 1, onder 3 en 4, niet de noodige zorgvuldigheid betracht, wordt, voor zoover op grond van andere bfepalingen geen zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dageh of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. (2) Wanneer een feit, bedoeld in het vorig lid, een brand ten gevolge heeft of wanneer een zelfde persoon zich aan een zoodanig feit bij her haling schuldig maakt, kan gevange nisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of een dezer straffen worden opgelegd, voor zoo ver op grond van andere bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd. Artikel 5. Feiten, als bedoeld in artikel 4, lid 1, worden beschouwd als over tredingen; feiten, als bedoeld in artikel 4, lid 2, worden als misdrijven beschouwd. Artikel 6. Met het opsporen van de in dit besluit strafbaar gestelde feiten zijn, onverminderd de bepaling van ar tikel 141 van het wetbbek van straf vordering, belast: 1) De ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie; 2) De personen, daartoe aange wezen door den secretaris-generaal van het departement van binnen landsche zaken. Artikel 7. (1) Dit besluit treedt heden in werking. (2) Het wordt aangehaald als „Be sluit bosch-, heide- en veenbranden". 37. Zou vader weten, waar hij nu wel was? Zou hij Klompertje kunnen vinden? Nou, reken maar, want nauwelijks had Janus Steelgraag met zijn kornuiten óverlegd, wat ze zouden doen, of daar hoorde hij al gerucht in huis. Daar kwam iemand aan en daar moest de boef niets van hebben. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatiè. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek, (grpl.). 8.45 Gramo foonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.40 Declamatie. 11. Jac. Stoffer's Sextet en gramofoon muziek .12.Ramblers. 12.30 Gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.Romancers. 1.30 Orgel concert. 2.— Gramofoonmuziek. 3. Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. 4.Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Omroeporkest. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Haarlemsche Orkestvereeniging, so liste en gramofoonmuziek. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie: De sport der Friezen: Het 38. Dat kan best zijn vader zijn, meenden ze, want die zou het er wel niet bij laten zitten, dat zijn zoon zo maar op klaarlichte dag ontvoerd werd. Maar ze zouden dien Klomp wel eens even krijgen. Drie tegen één, dat ging best, dat konden ze best klaar- spelen. Kaatsen. 7.45 Gramofoonmuziek. 8. BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Groot Amusements orkest en Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Sport nieuws. 10.10.15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 10.20 Orgelconcert. 11. Twintig minuten in de Kleuterklas. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.Gevarieerd programma. 3. Voor de vrouw en gramofoonmuziek. 3.45 Gevarieerd programma. (Gr.pl.). 4.30 Voor de jeugd. 5.Gramofoon muziek. 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Orgel concert., 6.Voordracht (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Omroeporkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.BNO: Economi sche vragen van den dag. 7.15 Om roeporkest. 8.BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Residentieorkest. (Om dz 0.45 Voor den boer). 9.45 Gramo foonmuziek. 9.55 Avondwijding (.Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.BNO: Nieuwsbe richten. Sluiting. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. frwiUeton door Eleanor Elliot Carroll. 36) „Ik heb wat voor je meegebracht tegen de koorts", zei ze vriende lijk. „En deze melk neemt den lee- lijken smaak ervan heelemaal weg. Het spijt me, dat ik je vragen moet, het in te nemen, want ik weet, dat het afschuwelijk bitter smaakt". „Wat is het dan?" vroeg Inez, het meisje woedend aanstarend. „Kinine, lieve. Toe mors er niet mee. Ieder korreltje is hier zijn ge wicht aan goud waard. „Waar heb je dat goedje van daan? Soms een drogist hier in de wildernis gevonden?" vroeg ze spottend. Gwynne hield zich, of ze het niet merkte en herhaalde de geschiedenis van de gevonden scheepskist. Inez luisterde toe met een norsch gezicht. „Ik moet het niet hebben!" schreeuwde ze, het'blad met zijn kostbaren inhoud over den grond gooiend. „En je melk net zoo min en jou heelemaal niet! Ga met je huichelachtige, schijnheili ge snoet uit mijn oogen, gemeen ondankbaar schepsel! Ga maar te rug naar de plek, waar je met den man, die mij toebehoort, al een week lang gewoond hebt! Denk je niet, dat ik begrijp dat je Robin van mij wilt „Houd je mond, Inez! Ik laat me zulke dingen niet door jou zeggen, zelfs niet al ben je nog zoo ziek!" riep Gwynne verontwaardigd uit. „Als je het waagt, dat nog eens te zeggen Inez wierp zich voorover in de bladeren, trok zich de haren uit het hoofd en kreeg een zenuwtoe val. Gwynne zag het terstond aan haar gevlekte gezicht. Oogenblik- kelijk snelde ze weg om den dok ter te halen. XXII. Julian praat met Inez. Dien nacht was er veel te doen en Julian noch Gwynne konden zich een oogenblik rust gunnen. Inez had hevige koorts gekregen en met hen beiden konden ze haar nauwelijks op het geïmproviseerde bed houden. Ze ijlde als een krank zinnige, zei dingen, die het meisje een rilling bezorgden en haar een blos van verontwaardiging naar de wangen joegen. Het was verschrik kelijk, te moeten toeluisteren, zon- „der dat ze zichzelf kon verdedigen tegen de belëedigingen, die de ijlen de vrouw haar naar het hoofd wierp. Ze durfde Julian's medelij dende bliken nauwelijks te beant woorden. „Je moet je er niets van aan trekken, lieve kind", stelde hij haar herhaaldelijk gerust. „Ze weet im mers niet, wat ze zegt? Zoo aan stonds zullen haar krachten wel uitgeput raken en dan valt ze in slaap. Ik ben erin geslaagd, haar een flinke dosis kinine in te geven en ze wordt al veel koeler. Ik zou zoo zeggen, dat haar temperatuur' nu niet meer dan acht en dertig graden is". Tegen den morgen- was de koorts geheel geweken en sliep Inez van afmatting. Gwynne, die nu ook volkomen uitgeput was wankelde naar de deur en liet het aan Julian over, verder op de zieke te passen. Hij had daar zelf op aangedrongen. „Zoek nu maar een rustig plekje op en slaap -zoolang je slechts kunt", beval hij met gezag. „Ik sta erop, Gwynne. Ik beloof je, dat ik je, als ze erger wordt zal roepen, maar dat is niet waarschijnlijk. Ga nu maar, kindje, want anders zak je zelf nog in elkaar. Het is een verschrikkelijke nacht voor je ge weest". Rimpeloos lag de oceaan in het azuren licht van den opkomenden dag. Hoog aan den hemel hing nog flets-wit de volle maan en het strand was nu veel smaller dan overdag. Gwynne had zelfs uit de hut bijna zóó in het water kunnen stappen, zoo hoog was de vloed ge stegen. Ze liep heel langzaam en had het gevoel, of ze een heel oude vrouw was geworden. Iedere stap kostte haar moeite. Al haar leden deden pijn, haar hoofd was duizelig en haar oogen brandden. Het koele briesje echter, dat over het water kwam, werkte opwekkend en het duurde niet lang, of ze voelde het bloed weer levenskrachtiger door haar aderen stroomen. Met ietwat onzekere schreden liep ze naar den kant van het water en bleef daar staan uitkijken over de zee naar de elk oogenblik wisselen de kleuren van den paarlemoeren hemel. En terwijl ze daar zoo stond kreeg ze het eigenaardige gevoel, als stond ze aan den rand der we reld en tuurde in de eeuwigheid. Wat lag er achter dien vagen ho rizon? Lag daar een paradijs, waarin arme, hopelooze, wereld- moede zielen rust en vrede vonden na een stormachtig leven op aarde? Als je weloverwogen den oceaan inliep en geen enkele poging deed, om je hoofd boven die deinende golven te houden, waar zou dat deel van jezelf, dat de menschen hun ziel noemden, dan blijven? Voor het eerst van haar leven begreep ze, waarom zoovele gebro ken, door de levensstormen te plet ter geslagen zieken, die naar het hospitaal gebracht werden, niet meer voor hun leven wilden vech ten. Ze waren dat leven beu, net als zij dit was. Het akelige ijlen van Inez, waarin ze zichzelf en haar karakter nu en dan had bloot gegeven, had het jonge meisje met walging en ontzetting vervuld. Op eens lip ze onwillekeurig het water in. Steeds verder, tot het aan haar knieën stond. En toen kwam ze plotseling tot bezinning, keerde snel terug en rende' weg over het strand Het bosch trok haar. Do groote boomen, die door hun hoogte en dikte oeroud schenen, het gekwet ter der vogels, de sterke geur van hars en bloemen oefenden een groote bekoring op haar uit. Het fluweelen grastapijt onder haar voeten scheen zoo uitnoodigend zacht voor haar vermoeide lichaam Ze stond op het punt, zich languit in dat gras te laten vallen, toen ze vlak voor zich een lange gedaante zag liggen. Ze bleef staan, keek scherper toe en ontdekte, dat het Robin was. Hij lag op zijn zijde met zijn blonde hoofd op zijn eenen arm en sliep rustig en vast. Een oogenblik bleeg Gwynne verbijsterd staan kijken naar zijn vermagerde, ingezonken gelaat. Hij zag er zoo verdrietig uit, zelfs in zijn slaap en ze vroeg zich af wat daarvan de ware reden was. Doch op hetzelfde oogenblik schoot de eerste roode zonnestraal over de zee heen .en scheen hem recht in de oogen. Hij bewoog zich. En Gwyn ne schrok er zoo van, dat ze zich ir, allerijl verwijderde in de rich ting der hutten, zoo vlug haar doorweekte schoentjes haar slechts konden dragen. Ze duwde de zware deur open, ging naar binnen en trok haar achter zich dicht. Doch er was iemand, die al haar bewegingen gevolgd had. Van het oogenblik af, dat ze de hut van Inez had verlaten, was Julian Faust voor de deur op het strand blijven staan en had al wat ze deed, aandachtig gevolgd. Met een uit drukking van groote beslistheid in zijn fijne oogen was hij de hut weer binnengetreden en had zich neergezet, om te blijven waken, tot de zieke wakker zou worden. Het was middag geworden, voor dat Julian de kans gekregen had, alleen met Inez te praten, want of schoon ze reeds vroeg in den mor gen ontwaakt was, had ze terstond cm Gwynne gevraagd, die haar ge zicht en handen moest wasschen en haar hoofd masseeren. Maar tegen den middag, toen het ijverige meisje druk bezig was met de be reiding van een eenvoudig maal, had Julian haar plaats in de hut ingenomen. Inez was nu rustig, vrij van koorts en genegen om eens rustig te praten, wat nog niet voorgekomen was sedert haar komst op het eiland. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6